Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!! ❤️ Χαίρομαι πολυ που σας βρήκα και θα μοιραζόμαστε τις αγωνίες μας!

 

Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι! Εγώ θα κάνω αυχενική διαφάνεια στον Κιτμιρίδη. Τον γνωρίζετε? Εμένα η γυναικολόγος μου μου τον πρότεινε για πολύ καλό γιατρό με πολλές γνώσεις και εμπειρία. 

Δεν εχω ιδιαιτερα αγωνία, είμαι πολύ αισιόδοξη ότι το μωράκι μου μεγαλώνει σωστά! Γενικά πιστεύω πως οταν ξεκινάς θετικά, θετικά προχωράει οποιαδήποτε κατάσταση στη ζωή μας!! 

 

Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι; Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν τον έχω ακούσει. Που έψαξα κ εγώ για αυχενική γιατι έχω 10/2.  Άρα λογικά θα είσαι αλλού 😋 πάντως εμένα λίγο αυτό που δεν το νιώθουμε ακόμη μου δημιουργεί μια ανασφάλεια. Αλλά είναι λογικό να μην νιώθουμε. Θα ήθελα να πηγαίνω κάθε εβδομάδα να βλέπω ότι όλα είναι καλά 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι; Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν τον έχω ακούσει. Που έψαξα κ εγώ για αυχενική γιατι έχω 10/2.  Άρα λογικά θα είσαι αλλού 😋 πάντως εμένα λίγο αυτό που δεν το νιώθουμε ακόμη μου δημιουργεί μια ανασφάλεια. Αλλά είναι λογικό να μην νιώθουμε. Θα ήθελα να πηγαίνω κάθε εβδομάδα να βλέπω ότι όλα είναι καλά 😋

Καλησπέρα κορίτσι μου!!❤️❤️ Καλά θυμόμουν ότι έχουμε κοντά εμείς οι δυο την αυχενική διαφάνεια! Εγώ την Τετάρτη εσύ την Παρασκευή! Πώς νιώθεις?? Εγώ να σου πω την αλήθεια από την μια ανυπομονώ αλλά από την άλλη αγχώνομαι κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι; Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν τον έχω ακούσει. Που έψαξα κ εγώ για αυχενική γιατι έχω 10/2.  Άρα λογικά θα είσαι αλλού 😋 πάντως εμένα λίγο αυτό που δεν το νιώθουμε ακόμη μου δημιουργεί μια ανασφάλεια. Αλλά είναι λογικό να μην νιώθουμε. Θα ήθελα να πηγαίνω κάθε εβδομάδα να βλέπω ότι όλα είναι καλά 😋

Ναι συγγνωμη παραβλεψη μου! 😄 Εγώ ζω στα Μέγαρα, όμως ο γιατρός αυτός είναι στην Αθήνα, στην περιοχή Αχαρνές. 

Ισχυει οτι είναι λίγο αγχωτικό που δεν νιωθουμε ακόμα. Αλλά διάβασα πως το 1ο μωρο αργεις να το νιώσεις. Στις επόμενες εγκυμοσύνες ειναι πιο νωρίς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 12:45 ΜΜ, ο/η Elenii είπε:

Καλησπέρα, σε εμένα βγήκε 1/463 και ο γιατρός δε μου σχολίασε κάτι αρνητικό , δε ξέρω όμως και τι ποσοστό θεωρείται ως τυπικά φυσιολογικό , εσένα σου είπαν κάποιο ποσοστό που το συγκρίνεις με το 1/208 και σου φαίνεται ανησυχητικό;

Τώρα το είδα το μήνυμα σου, το είχα προσπεράσει μάλλον καταλάθος. Όχι απλά το συνέκρινα με τα υπόλοιπα ποσοστά για τρισωμιες, εκεί που βλέπεις 1/5000 βλεπεις ξαφνικά και 1/208 και Ντον σου ερχεται κεραμιδα. Σου είπαν φύλο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2023 at 11:18 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι και γω έγκυος με πιθανή ημερομηνία τοκετού 8 Αυγούστου. Εγώ κάνει ήδη την αυχενικη διαφάνεια και ήταν όλα τέλεια και μάλλον κοριτσάκι!Επίσης αύριο θα πάω για δεύτερη φορά να κάνω καμπύλη σακχάρου, την πρώτη έκανα εμετό την γλυκόζη! Σε 1 εβδομάδα ετοιμάζομαι να κάνω περιδεση λόγω ανεπάρκειας τραχηλου. Είχα κι άλλη εγκυμοσύνη πριν ένα χρόνο και γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας. Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να είναι διαφορετικά για μένα και για όλες σας τα καλύτερα! 

Καλησπέρα κορίτσι μου σου εύχομαι ο,τι καλύτερο αυτή τη φορά! Καμπύλη αν επιτρέπεται γιατί έκανες από τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Τώρα το είδα το μήνυμα σου, το είχα προσπεράσει μάλλον καταλάθος. Όχι απλά το συνέκρινα με τα υπόλοιπα ποσοστά για τρισωμιες, εκεί που βλέπεις 1/5000 βλεπεις ξαφνικά και 1/208 και Ντον σου ερχεται κεραμιδα. Σου είπαν φύλο;;

Ναι καταλαβαίνω τι λες, πράγματιτα ποσοστά για προεκλαμψία,περιορισμό ανάπτυξης και αυτόματο τοκετό είναι πολύ πιο μεγάλα σε σχέση με τις τρισωμίες.. Απ' την άλλη νομίζω ότι δε χρειάζεται να ανησυχούμε, γιατί όντως αυτές οι καταστάσεις είναι πιο συνηθισμένες από τις τρισωμίες, αλλά και πολύ συχνά διαχειρίσιμες .. και απ' τη στιγμή που ο γιατρός μας δεν ανησύχησε με κάτι, νομίζω ΄ότι όλα θα πάνε καλά!! :) 

Έχω την εντύπωση κιόλας ότι αυτε΄ς τις τιμές (όχι τις τρισωμίες) τις στηρίζουν πιο πολύ σε στατιστικά δεδομένα πχ ηλικία κιλά κλπ, και όσο περνάει ο καιρός σου δίνουν άλλα ποσοστά.

Πολύ αγωνία πάντως, και το μωρό να βλέπεις live στον υπέρηχο ότι όλα είναι καλά πάλι δεν ησυχάζεις, τώρα από την αυχενική ως τον επόμενο υπέρηχο θα περάσει ένας μήνας και κοντεύω να σκάσω!

Φύλο μου είπε κοριτσάκι, αλλά με επιφύλαξη, μου είπε δηλαδή ότι είναι πρόβλεψη σε αυτή τη φάση, ωστόσο μπορεί να κάνουμε την εξέταση NIPT αυτό το μήνα, οπότε εάν την κάνουμε εκεί σου λένε και το φύλο 100% 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

Ναι καταλαβαίνω τι λες, πράγματιτα ποσοστά για προεκλαμψία,περιορισμό ανάπτυξης και αυτόματο τοκετό είναι πολύ πιο μεγάλα σε σχέση με τις τρισωμίες.. Απ' την άλλη νομίζω ότι δε χρειάζεται να ανησυχούμε, γιατί όντως αυτές οι καταστάσεις είναι πιο συνηθισμένες από τις τρισωμίες, αλλά και πολύ συχνά διαχειρίσιμες .. και απ' τη στιγμή που ο γιατρός μας δεν ανησύχησε με κάτι, νομίζω ΄ότι όλα θα πάνε καλά!! :) 

Έχω την εντύπωση κιόλας ότι αυτε΄ς τις τιμές (όχι τις τρισωμίες) τις στηρίζουν πιο πολύ σε στατιστικά δεδομένα πχ ηλικία κιλά κλπ, και όσο περνάει ο καιρός σου δίνουν άλλα ποσοστά.

Πολύ αγωνία πάντως, και το μωρό να βλέπεις live στον υπέρηχο ότι όλα είναι καλά πάλι δεν ησυχάζεις, τώρα από την αυχενική ως τον επόμενο υπέρηχο θα περάσει ένας μήνας και κοντεύω να σκάσω!

Φύλο μου είπε κοριτσάκι, αλλά με επιφύλαξη, μου είπε δηλαδή ότι είναι πρόβλεψη σε αυτή τη φάση, ωστόσο μπορεί να κάνουμε την εξέταση NIPT αυτό το μήνα, οπότε εάν την κάνουμε εκεί σου λένε και το φύλο 100% 

 

Αυτήν την εξέταση την ΝΙΡΤ γιατί θα την κάνεις ; Εννοώ σου είπε ο γιατρός ή δική σου επιλογή είναι; Άρχισα να το ψάχνω κ εγώ γι'αυτό σε ρωτάω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Αυτήν την εξέταση την ΝΙΡΤ γιατί θα την κάνεις ; Εννοώ σου είπε ο γιατρός ή δική σου επιλογή είναι; Άρχισα να το ψάχνω κ εγώ γι'αυτό σε ρωτάω... 

Την είχα σκεφτεί και από μόνη μου, αλλά μας την πρότεινε και ο γιατρός μετά την αυχενική. Επειδή θεώρησε καλά τα αποτελέσματα της αυχενικής, επομένως δεν έκρινε σκόπιμο να παραπέμψει σε αμνιο, οπότε μας είπαμε εάν εμείς θέλουμε για μία επιπλέον σιγουριά να κάνουμε NIPT. Ιδανικά θα' θελα να κάνω και αμνιοπαρακέντηση, αλλά φοβάμαι το ρίσκο και δε θα την κάνω, αν δε χρειαστεί (περιμένουμε αποτελέσματα του άντρα μου για κυστική ίνωση, γιατί εγώ βγήκα φορέας, οπότε αν βγει και εκείνος πάμε αναγκαστικά για αμνιο) 

Τώρα για τη NIPT ψάχνω και γω ποιο είναι προτιμότερο, ο γιατρός της αυχενικής μου είπε ότι κάνει το πανόραμα, αλλά δεν έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα ακόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου δυστυχώς έπαθα αποβολή σήμερα οπότε ξεκινάω από την αρχή εύχομαι σε όλες σας μια όμορφη εγκυμοσύνη κ ότι καλύτερο 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου δυστυχώς έπαθα αποβολή σήμερα οπότε ξεκινάω από την αρχή εύχομαι σε όλες σας μια όμορφη εγκυμοσύνη κ ότι καλύτερο 🙏🙏🙏

Λυπάμαι πολύ, φαντάζομαι τον πόνο και την απογοήτευση... εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα, να ξεκουραστείς σωματικά και ψυχικά  και με το καλό να επιστρέψεις στην ομάδα με νέες χαρούμενες ειδήσεις και μια νέα,απόλυτα υγιή και επιτυχή εγκυμοσύνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου δυστυχώς έπαθα αποβολή σήμερα οπότε ξεκινάω από την αρχή εύχομαι σε όλες σας μια όμορφη εγκυμοσύνη κ ότι καλύτερο 🙏🙏🙏

Αχ να ξέρεις δεν μπορώ να το πιστέψω ! Σου απάντησα και στο άλλο. Πώς έγινε ; Σου ευχόμαστε πολύ πολύ σύντομα να τα καταφέρεις πάλι! 🙏🏻💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου δυστυχώς έπαθα αποβολή σήμερα οπότε ξεκινάω από την αρχή εύχομαι σε όλες σας μια όμορφη εγκυμοσύνη κ ότι καλύτερο 🙏🙏🙏

Κορίτσι μου γλυκό λυπάμαι πάρα πολύ! Μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα μιας και το έχω περάσει! Θα σου πω κάτι που μου έλεγαν και εμένα όλοι στην αρχή! Ο καιρός είναι ο καλύτερος γιατρός! Μην το βάζεις κάτω το αφήνεις πίσω σου αυτό και ξεκινάς ξανά με το καλό μόλις σου δώσει το οκ ο γυναικολόγος σου!! Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά πως απεβαλες? Εννοώ είχες αιμορραγία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου δυστυχώς έπαθα αποβολή σήμερα οπότε ξεκινάω από την αρχή εύχομαι σε όλες σας μια όμορφη εγκυμοσύνη κ ότι καλύτερο 🙏🙏🙏

Δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι για τα νέα αυτά. Το έχω περάσει κι εγώ και μπορώ να σε νιώσω απόλυτα. Μακάρι να μην το είχε ζήσει καμία μας, μακάρι να μην υπήρχε καν σαν ενδεχόμενο κάτι τέτοιο. Δεν μπορεί καμία κουβέντα να γλυκάνει την ψυχή σου αυτή τη στιγμή κι όσο κι αν λέμε ότι δεν είσαι η μόνη, συμβαίνει σε όλες κτλ εσύ τα ακούς τώρα σαν μπλά μπλά μπλα.

Όμως είσαι πιο δυνατή από αυτό. Μαμά θα γίνεις, είτε αυτό γίνει σε 1 χρόνο, είτε σε 2 είτε με τον Χ τρόπο είτε με τον Ψ τρόπο. Γιατί το θέλεις. Κι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα.

Πάρε το χρόνο σου, αν νιώσεις ότι θέλεις να πενθήσεις κάντο, (΄έχει παρατηρηθεί ότι το πένθος μιας τέτοιας απώλειας δεν το εκφράζουμε, το κρατάμε μυστικό λες και είναι στιγματισμός, λες και ειναι κάτι κακό)  κλάψε να ξεσπάσεις και μην διστάσεις να πας σε εναν ειδικό αν νιώσεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς. Εχεις τον αντρούλη σου, την οικογένεια σου δίπλα σου, την κολλητή σου, μοιράσου το και άσε να σε φροντίσουν. 

Στέλνουμε όλη μας την αγάπη και την σκέψη μας να σου κρατάει συντροφιά. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2023 at 6:10 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου δυστυχώς έπαθα αποβολή σήμερα οπότε ξεκινάω από την αρχή εύχομαι σε όλες σας μια όμορφη εγκυμοσύνη κ ότι καλύτερο 🙏🙏🙏

Πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ 😥 Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι.. και δώσε στο σώμα σου επίσης τον χρόνο που χρειάζεται για την νέα αρχη ❤️  σου εύχομαι σύντομα να μας στείλεις ευχάριστα νέα στην ομάδα  💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2023 at 2:45 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου σου εύχομαι ο,τι καλύτερο αυτή τη φορά! Καμπύλη αν επιτρέπεται γιατί έκανες από τώρα;

Σε ευχαριστώ πολύ 🙂!! Στις γενικές αίματος του προηγούμενου μήνα είχα σάκχαρο 93 οπότε ο γιατρός μου είπε πως υπάρχει προδιαθεση γιαυτό με έβαλε να την κάνω από τώρα. Τελικά βγήκε και έχω διαβήτη κύησης, μου έδωσε δίαιτα με 3 φορές την ημέρα να κάνω μετρήσεις και βλέπουμε! θα πέσει πείνα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2023 at 10:31 ΠΜ, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερα Κοριτσια μου.. Είμαι και εγώ έγκυος και Έχω πιθανη ημερομηνία 20 Αυγουστου για μένα ειναι το δευτερο παιδακι μου . Έχω ένα κοριτσακι από εξωσατιλη και ακόμα δεν έχει κλείσει τα δυο του  χρόνια ειναι 22 μηνων αυτό μας ήρθε από μόνο του  και ακόμα δεν το πιστευω γιατί  ήρθε ξαφνικα ευχο. αι να πανε ολα καλα για όλες μας. 

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2023 at 2:51 ΜΜ, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, αλλη μια εδώ! Εχω ΠΗΤ 29/8! 

Ηθελα να ρωτησω απο συμπτωματα πως τα πατε? Ειχατε αναγουλες? Εγω πολλες αλλα μου φαίνεται οτι καλυτερευουν! Κατα τ' αλλα υπνηλια και λιγο δυσκολια στη χωνεψη...με το καλο τα μωρακια μας!

Καλησπέρα κορίτσι!!! Και εγώ ακριβώς τα ίδια με σένα είχα η έχω ακόμα βασικά παρόλο που έχω μπει στην 14η εβδομάδα. Με υπομονή όμως όλα καλυτερευουν, όλα να σου πάνε κατ ευχην! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 11:55 ΠΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και με το καλό τα μωράκια μας!!! Έχω ΠΗΤ 10/8! Αυχενική κάνατε;σας είπαν φύλο;;;; Επίσης βγήκαν όλα καλά; Είχα ένα ποσοστό περιορισμός εμβρυϊκής ανάπτυξης μέχρι την 37 εβδομάδα 1/208 και έχω αγχωθει λιγάκι. Ίσως βέβαια στηρίζονται στην ηλικία 38 και στο βάρος μου γτ είμαι αρκετά υπέρβαρη. Έχει καμία κάτι αντίστοιχο;;

Κορίτσι μου καλησπέρα!!ποια τιμή ακριβώς είναι αυτή που λες, την βλέπουμε στην αυχενική διαφάνεια? Μήπως εννοείς τον δείκτη τρίσωμιας 21?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2023 at 2:55 ΜΜ, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Μου είπαν κορίτσι στην αυχενική ,αλλά μετά από μια εβδομάδα ο γιατρός μου είπε αγόρι. Αφού υπάρχει διχογνωμία μου είπε ο γυναικολόγος να  περιμένουμε τον επόμενο υπέρηχο που θα κάνω στις 13 /2 που ισως να ειναι πιο ξεκάθαρο.

Τόσο νωρίς δεν είναι εύκολο να καταλάβουν και να είναι σίγουροι. Ότι βλέπουνε  λένε με επιφύλαξη πάντα.

Εγώ πάντως έχω αρχίσει να πλέκω μια κουβερτούλα σε χρώμα οινοπνευματί απαλό, και δεν με νοιάζει το φύλλο αρκεί να είναι καλά το μωράκι.🥰

Καλησπέρα Ιωαννα🙂!!!! Και εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα με το φύλο στην αυχενική, αλλά ο ένας αλλά ο άλλος! Δεν πειράζει όμως καθόλου, σε λίγες εβδομάδες εξάλλου θα ξέρουμε στα σίγουρα όχι ότι έχει και πολύ σημασία! Η οινόπνευματι κουβερτούλα η καλύτερη επιλογη😉! Με το καλό ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2023 at 2:26 ΜΜ, ο/η Elenii είπε:

Καλησπέρα σε όλες, εύχομαι να είστε καλά! Από κιλά πώς τα πήγατε στο πρώτο τρίμηνο; Ο γιατρός σε μένα μου είχε πει να μη πάρω κανένα στο πρώτο τρίμηνο, άντε κανα κιλό. Σήμερα που έκλεισα το 1ο τρίμηνο έχω πάρει 3 κιλά, και αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιπες έχουν πάρει κανένα κιλάκι παραπάνω, μη νιώθω άσχημα :) 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Εγώ λόγω του ότι έκανα πολλούς εμετούς έχασα 2 κιλά τα οποία τα ξαναπήρα οπότε είμαι στα ίδια! Διαφορετικά θα επερνα και γω κάτι!!Να μην νιώθεις καθόλου άσχημα είναι απολύτως φυσιολογικό και θεωρώ πως είσαι μια χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ 🙂!! Στις γενικές αίματος του προηγούμενου μήνα είχα σάκχαρο 93 οπότε ο γιατρός μου είπε πως υπάρχει προδιαθεση γιαυτό με έβαλε να την κάνω από τώρα. Τελικά βγήκε και έχω διαβήτη κύησης, μου έδωσε δίαιτα με 3 φορές την ημέρα να κάνω μετρήσεις και βλέπουμε! θα πέσει πείνα.... 

Ωωωχ μη μου λες τέτοια εμένα μου βγήκε 92 και δεν μου είπε κάτι! Όλα καλά. Μα είναι πολύ καλό το 90, περίεργο μου φαίνεται! Στις άλλες μου εγκυμοσύνες τόσο είχα και δεν έκανα διαβήτη. Θα τον ρωτήσω τώρα στο ραντεβού αγχώθηκα. Μια φίλη μου το ζει τώρα με τον διαβήτη και έχει πεθάνει στην πείνα η καημένη λαχταράει ένα γλυκάκι. Κι εσύ ξεκινήσες και από νωρίς νωρίς. Όλα καλά να πάνε κορίτσι !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Κορίτσια εγώ είχα πάρει λίγο βάρος μεσα στις γιορτές οπότε χθες που ζυγίστηκα δεν έχω πάρει καθολου. Όμως δεν εχω όρεξη, είχα καουρες και αναγούλες (εμετό δεν έκανα ουτε έναν)  οπότε δεν πήρα βάρος. Βέβαια, παραδοξο για εμένα δεν έχω λαχτάρα για γλυκά. 

Σχετικά με το σακχαρο κι εγώ ειχα 95 με όριο το 105. Μου είπε να προσέχω τη διατροφή όχι ρύζι, πατατα, μακαρόνια, βεβαια αυτά ήταν τα μόνο που μπορούσα ευχάριστα να φάω. Τρεφόμουν ας που΄με με μία πατάτα. Μου είπε πως δεν εχω πρόβλημα αλλά μαζί με την πατάτα να βάλω λίγο κοτοπουλάκι. Ή μαζί με το φρούτο να βάλω ενα ξηρό καρπό. Θα επαναλάβω τέλος του μήνα και βλέπουμε...

 

Εμείς σήμερα μπαίνουμε 11η εβδομάδα ❤️ Δεν μπορώ να το πιστε΄ψω! Χθες είχαμε υπέρηχο, είδαμε ένα ζωηρό μωράκι να κουνιέται λες και μας έκανε επίδειξη!! Χαχαχα! Απίστευτο μου φάνηκε! Στην αρχή πρέπει να κοιμόταν, ήταν χαλαρό και ήρεμο, μετα απο 1-2 λεπτά, λογικά το κουνήσαμε με τον υπέρηχο μας έκανε φιγούρες! Η γιατρός είδε και κάτι αναμεσα στα ποδαράκια μας!! Της μοιάζει για πουλάκι αλλά επειδή λεει έχουν σχηματιστεί τα γενετικά όργανα, μπορεί να είναι και κλειτορίδα. Οπότε μου είπε να κάνω υπομονή μεχρι τις 23 που θα κάνω αυχενική. Εκεί λογικά θα φανεί, αλλά και πάλι να μην βάψω δωμάτιο μέχρι το τέλος του 4ου μήνα. 

Ευτυχώς το δωμάτιο που θα πάει το μωρό είναι κίτρινο! 🤣 Είχα προβλέψει, το ένα παιδικό βάφτηκε κίτρινο παστέλ και το άλλο πράσινο της μέντας, όλοι ευχαριστημένοι θα είμαστε με αυτές τις επιλογές!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να σας ρω΄τησω κάτι βρε κορίτσια. Κάνετε εξεταση για θρομβοφιλία?

Εμένα η γιατρός μου μου είπε πως δεν έχω ενδείξεις για να με στείλει να κάνω. Δεν με εμποδίζει να την κάνω λέει αλλά αν είχα ατομο στην οικογένεια με έμφραγμα πριν τα 50, αν ειχα ιστορικό εγω ή ιδια με καθεξίν αποβολές ή θρομβόσεων και αν η μητε΄ρα μου είχε αποβολές, θρομβώσεις ή ιστορικό προωρων και ελλιποβαρών μωρών τότε θα το ελέγχαμε.

Επειδή σε όλα αυτά είμαι στο όχι, μου είπε ότι δεν ειναι αναγκαίο. 

Εσείς κάνατε? Εγώ έχω μια αποβολή, αλλά ηταν ανεμβρυική κύηση. Δεν μετράει σαν αποβολή με την απολυτη έννοια, είχα απλά ένα σάκο χωρις εμβυρικά στοιχεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θέλω να σας ρω΄τησω κάτι βρε κορίτσια. Κάνετε εξεταση για θρομβοφιλία?

Εμένα η γιατρός μου μου είπε πως δεν έχω ενδείξεις για να με στείλει να κάνω. Δεν με εμποδίζει να την κάνω λέει αλλά αν είχα ατομο στην οικογένεια με έμφραγμα πριν τα 50, αν ειχα ιστορικό εγω ή ιδια με καθεξίν αποβολές ή θρομβόσεων και αν η μητε΄ρα μου είχε αποβολές, θρομβώσεις ή ιστορικό προωρων και ελλιποβαρών μωρών τότε θα το ελέγχαμε.

Επειδή σε όλα αυτά είμαι στο όχι, μου είπε ότι δεν ειναι αναγκαίο. 

Εσείς κάνατε? Εγώ έχω μια αποβολή, αλλά ηταν ανεμβρυική κύηση. Δεν μετράει σαν αποβολή με την απολυτη έννοια, είχα απλά ένα σάκο χωρις εμβυρικά στοιχεία. 

Καλημέρα! Κι εγώ τον είχα ρωτήσει για θρομβοφιλία και μου είχε πει ότι δε χρειάζεται, οπότε κι εγώ δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Αυτά που μου είπε να κάνω ήταν μεσογ. + δρεπανοκυτ. αναιμία, κυστική ίνωση, νωτιαία μυϊκή ατροφία και συγγενή κώφωση..  Σε όλα οκ εκτός από την κυστική, τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωωχ μη μου λες τέτοια εμένα μου βγήκε 92 και δεν μου είπε κάτι! Όλα καλά. Μα είναι πολύ καλό το 90, περίεργο μου φαίνεται! Στις άλλες μου εγκυμοσύνες τόσο είχα και δεν έκανα διαβήτη. Θα τον ρωτήσω τώρα στο ραντεβού αγχώθηκα. Μια φίλη μου το ζει τώρα με τον διαβήτη και έχει πεθάνει στην πείνα η καημένη λαχταράει ένα γλυκάκι. Κι εσύ ξεκινήσες και από νωρίς νωρίς. Όλα καλά να πάνε κορίτσι !!!!

Και μένα 92 ήταν το ζάχαρο και δε μου το σχολίασε.. αυτό στα τέλη Δεκεμβρίου, έκτοτε δεν έχω κάνει εξετάσεις αίματος,οι υπόλοιπες κάθε πότε κάνετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...