Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Συγχαρητήρια!!! Να σου ζήσει ο μπέμπης! Γέρος και καλότυχος να είναι! :)

 Τι γίνεται? Έχεις κάνα νεότερο? Τι έχετε πει με τον γιατρό? Μέχρι πότε θα το αφήσετε? Μάλλον καλοπερναει εκεί μέσα το μωράκι σου. :P

Οχιιι την Παρασκευή θα πάω με πρόκληση αν δεν μεχρι τότε... Θα σας γράψω τα νέα.... Πόσες μείναμε αλήθεια;;;που έχουμε ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Οχιιι την Παρασκευή θα πάω με πρόκληση αν δεν μεχρι τότε... Θα σας γράψω τα νέα.... Πόσες μείναμε αλήθεια;;;που έχουμε ακόμα;

Εγώ σίγουρα 🤪 κι εγώ την Παρασκευή πάω για το πρώτο καρδιοτογραφημα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏 

Αλήθεια, όσες έχετε κάνει , μπορείτε να μου πείτε λίγο.... Οι κινήσεις του μωρού, για να καταγραφούν πρέπει να είναι από μόνες τους 'η μπορούμε και εμείς να σκουντηξουμε την κοιλιά μας? Επίσης πόση ώρα πριν να φάω κάτι γλυκό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ σίγουρα 🤪 κι εγώ την Παρασκευή πάω για το πρώτο καρδιοτογραφημα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏 

Αλήθεια, όσες έχετε κάνει , μπορείτε να μου πείτε λίγο.... Οι κινήσεις του μωρού, για να καταγραφούν πρέπει να είναι από μόνες τους 'η μπορούμε και εμείς να σκουντηξουμε την κοιλιά μας? Επίσης πόση ώρα πριν να φάω κάτι γλυκό?

Εμένα δεν μου είπε να φάω τίποτα γλυκό.. Πήγα μου έδωσε το κουμπάκι στο χέρι και όταν κουνιόταν ο μπέμπης το πατούσα κουνιόταν συνέχεια από μόνος του μάλλον τον πέτυχα σε έξαλλη ώρα 🤪 Μου πήρε δείγματα καλλιέργειες για στρεπτόκοκκο και αυτήν την φορά είπε θα με εξετάσει κολπικά για να μου πει σε τι φάση βρισκόμαστε γιατί από πόνους παιδιά υποφέρω .. Η λεκάνη μου τσιμπηματάκια έχω μαλλον πλησιάζω 😬😬😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ σίγουρα 🤪 κι εγώ την Παρασκευή πάω για το πρώτο καρδιοτογραφημα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏 

Αλήθεια, όσες έχετε κάνει , μπορείτε να μου πείτε λίγο.... Οι κινήσεις του μωρού, για να καταγραφούν πρέπει να είναι από μόνες τους 'η μπορούμε και εμείς να σκουντηξουμε την κοιλιά μας? Επίσης πόση ώρα πριν να φάω κάτι γλυκό?

Αντε με το καλό, η πιο απολαυστικη εξεταση ειναι αυτη!! Οι κινησεις ναι καταγραφονται μονες τους, δεν την πειραζεις την κοιλια σου. Εσυ απλα θα πατας ενα κουμπι που θα σου πουν οταν θα νιωθεις το μωρο!! Το γλυκακι σου ξεκινα να το τρως μιση ωρα πριν πας, εγω ετσι εκανα και το ετρωγα λιγο λιγο μεχρι που εφτανα τρωγοντας στο νοσοκομείο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ σίγουρα 🤪 κι εγώ την Παρασκευή πάω για το πρώτο καρδιοτογραφημα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏 

Αλήθεια, όσες έχετε κάνει , μπορείτε να μου πείτε λίγο.... Οι κινήσεις του μωρού, για να καταγραφούν πρέπει να είναι από μόνες τους 'η μπορούμε και εμείς να σκουντηξουμε την κοιλιά μας? Επίσης πόση ώρα πριν να φάω κάτι γλυκό?

Έχω κ εγώ πάλι αύριο! Το τρίτο... όχι δεν σκουντας. Περιμένεις και οπότε το νιώθεις πατάς ένα κουμπί 🙊έχει πλάκα 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Αντε με το καλό, η πιο απολαυστικη εξεταση ειναι αυτη!! Οι κινησεις ναι καταγραφονται μονες τους, δεν την πειραζεις την κοιλια σου. Εσυ απλα θα πατας ενα κουμπι που θα σου πουν οταν θα νιωθεις το μωρο!! Το γλυκακι σου ξεκινα να το τρως μιση ωρα πριν πας, εγω ετσι εκανα και το ετρωγα λιγο λιγο μεχρι που εφτανα τρωγοντας στο νοσοκομείο!!! 

 

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Έχω κ εγώ πάλι αύριο! Το τρίτο... όχι δεν σκουντας. Περιμένεις και οπότε το νιώθεις πατάς ένα κουμπί 🙊έχει πλάκα 😍

Εγώ πάλι γιατί αγχώνομαι?

Φοβάμαι μήπως εκείνη την ώρα ο μπέμπης δεν είναι πολύ δραστήριος και μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα. Αλήθεια έχω αγχωθει πολύ. Εντωμεταξυ επειδή τα μικροβιολογικά είναι κλειστά θα κάνω και εξετάσεις αίματος πριν το καρδιοτογραφημα εκεί στο νοσοκομείο. Οπότε μετά τις εξετάσεις σκέφτηκα να φάω ένα τοστ/κουλούρι και να πάρω μαζί μου μια σοκολάτα. Αρκεί πιστεύετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

 

Εγώ πάλι γιατί αγχώνομαι?

Φοβάμαι μήπως εκείνη την ώρα ο μπέμπης δεν είναι πολύ δραστήριος και μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα. Αλήθεια έχω αγχωθει πολύ. Εντωμεταξυ επειδή τα μικροβιολογικά είναι κλειστά θα κάνω και εξετάσεις αίματος πριν το καρδιοτογραφημα εκεί στο νοσοκομείο. Οπότε μετά τις εξετάσεις σκέφτηκα να φάω ένα τοστ/κουλούρι και να πάρω μαζί μου μια σοκολάτα. Αρκεί πιστεύετε? 

Μια χαρά θα είναι.  Την πρώτη φορά  εγώ είχα πάει απόγευμα είχα ξεχάσει να φάω γλυκό κ πάλι όλα καλά..  την δεύτερη πρωί μετά από φέτα με μέλι..στην αρχή χαμός και μετά κοιμήθηκε. Είναι φυσιολογικό κ να κοιμηθεί δλδ. Αυτοί ελέγχουν κ τους παλμούς σε ηρεμία. Φάε εσύ αυτά που λες κ όλα καλά θα είναι:) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Αντε με το καλό, η πιο απολαυστικη εξεταση ειναι αυτη!! Οι κινησεις ναι καταγραφονται μονες τους, δεν την πειραζεις την κοιλια σου. Εσυ απλα θα πατας ενα κουμπι που θα σου πουν οταν θα νιωθεις το μωρο!! Το γλυκακι σου ξεκινα να το τρως μιση ωρα πριν πας, εγω ετσι εκανα και το ετρωγα λιγο λιγο μεχρι που εφτανα τρωγοντας στο νοσοκομείο!!! 

Καλά εσύ κιόλας με τόση στέρηση στα γλυκά θυμάμαι το σχεδιάζες από πριν τι γλυκάκι θα φας 🤣🤣❤️ γλυκούλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

 

Εγώ πάλι γιατί αγχώνομαι?

Φοβάμαι μήπως εκείνη την ώρα ο μπέμπης δεν είναι πολύ δραστήριος και μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα. Αλήθεια έχω αγχωθει πολύ. Εντωμεταξυ επειδή τα μικροβιολογικά είναι κλειστά θα κάνω και εξετάσεις αίματος πριν το καρδιοτογραφημα εκεί στο νοσοκομείο. Οπότε μετά τις εξετάσεις σκέφτηκα να φάω ένα τοστ/κουλούρι και να πάρω μαζί μου μια σοκολάτα. Αρκεί πιστεύετε? 

Όχι καλέ εγώ προχθές που πήγα ήταν μια κοπέλα εκεί ήδη μισή ώρα και δεν το ενοιωθε το μωράκι καθόλου ούτε μια κίνηση, της έδωσαν χυμό και μέλι και πάλι κουνήθηκε μια φορά. Ο γιατρός που ήρθε της είπε ότι ήταν όλα οκ με τους παλμούς απλά ίσως κοιμόταν το μωράκι απλά την κράτησαν εκεί κανένα δυωρο. Κοιμούνται και αυτά καμία φορά. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Οχιιι την Παρασκευή θα πάω με πρόκληση αν δεν μεχρι τότε... Θα σας γράψω τα νέα.... Πόσες μείναμε αλήθεια;;;που έχουμε ακόμα;

Μια από αυτές είμαι εγώ 🤪 βέβαια βλέπω δεν έχουμε ακόμη πολλές γέννες τον μήνα μας. Πιο πολλές είχαμε Ιούλιο... μάλλον απο εδώ και πέρα θα γίνουν πραγματάκια 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Μια από αυτές είμαι εγώ 🤪 βέβαια βλέπω δεν έχουμε ακόμη πολλές γέννες τον μήνα μας. Πιο πολλές είχαμε Ιούλιο... μάλλον απο εδώ και πέρα θα γίνουν πραγματάκια 😜

Ωωω με το καλό εσύ ποτέ έχεις ΠΗΤ; Άρα έχουμε μείνει εγώ που λογικά θα γεννήσω πρώτη (2 μέρες έμειναν!!), εσύ, και οι φίλες μας @Watermelon @Mummy2be @Sonia12. Ξεχνάω κάποια;;;;Μάλλον πολλές 🤣🤣 για πείτε κορίτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωω με το καλό εσύ ποτέ έχεις ΠΗΤ; Άρα έχουμε μείνει εγώ που λογικά θα γεννήσω πρώτη (2 μέρες έμειναν!!), εσύ, και οι φίλες μας @Watermelon @Mummy2be @Sonia12. Ξεχνάω κάποια;;;;Μάλλον πολλές 🤣🤣 για πείτε κορίτσια 

ΠΗΤ 24/08. 

Εγώ έχω κι άλλη απορία. Είναι καμιά που μέχρι τώρα γέννησε με φυσιολογικο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

ΠΗΤ 24/08. 

Εγώ έχω κι άλλη απορία. Είναι καμιά που μέχρι τώρα γέννησε με φυσιολογικο; 

Νομίζω όσα κορίτσια έγραψαν μέχρι στιγμής όχι. Κι εγώ δηλαδή που θα πάω με πρόκληση δεν ξέρω πως θα βγει, ελπίζω με δυο φυσιολογικους να πάει και το τρίτο έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Νομίζω όσα κορίτσια έγραψαν μέχρι στιγμής όχι. Κι εγώ δηλαδή που θα πάω με πρόκληση δεν ξέρω πως θα βγει, ελπίζω με δυο φυσιολογικους να πάει και το τρίτο έτσι. 

Αυτό νομίζω κι εγώ ότι δεν είπε κάποια για φυσιολογικό. Κι εγώ για φυσιολογικό πάω με την έννοια ότι δεν έχει προκύψει κάτι άλλο. Τώρα τι μέλλει γενέσθαι δεν ξέρω. Θα φανεί. Μακάρι να μπορέσω, αλλά ο.τι είναι καλύτερο για τα μωράκια μας. Εσύ με τις προηγούμενες εμπειρίες σου όλα καλα; άρχισε λίγο να με πιάνει ένα μικροοοοο άγχος 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Αυτό νομίζω κι εγώ ότι δεν είπε κάποια για φυσιολογικό. Κι εγώ για φυσιολογικό πάω με την έννοια ότι δεν έχει προκύψει κάτι άλλο. Τώρα τι μέλλει γενέσθαι δεν ξέρω. Θα φανεί. Μακάρι να μπορέσω, αλλά ο.τι είναι καλύτερο για τα μωράκια μας. Εσύ με τις προηγούμενες εμπειρίες σου όλα καλα; άρχισε λίγο να με πιάνει ένα μικροοοοο άγχος 😜

Αχ, είναι μαγικό συναίσθημα. Μακάρι να είχα τα κουράγια και τα χρήματα να το ζούσα άλλες δέκα φορές. Σου μιλάω ειλικρινά αν πετύχεις και καλή μαία θα νοιώσεις ερωτευμένη, με το μωρό με το μαιευτήριο με την μαία με τον γιατρό με όλους 🤣🤣 δεν έχω νοιώσει καλύτερο συναίσθημα στη ζωή μου και στο δευτερόλεπτο που βγήκε το μωρό είχα ξεχάσει τους πόνους. Μετά κοιτάζαμε με τον άντρα μου τα μωρά σαν χαμένοι. Αλλά νομίζω και τα κορίτσια με καισαρική έτσι θα ενοιωσαν λογικά. Όπως και να έρθει είναι μαγικό, απλά με τον φυσιολογικό το ζεις λίγο παραπάνω ρε παιδί μου γτ κρατάει ώρες. Άντε με το καλό και να πάνε όλα όπως τα θέλουμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια 17 ημερων σημερα κ το μπεμπακι μ είναι ολο μεσα στη γκρινια. 

Επισης ο ενας μου μαστος ποναει τρομερα. Καμια ιδεα για να τον ηρεμησω? Νομιζω θα αναγκαστω να δωσω ξενο σημερα για 1 2 φορες. Δεν αντεχεται ο πόνος κ το μωρο συνεχεια θελει πιο πολυ φαγητο! Που να το βρω η δολια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια 17 ημερων σημερα κ το μπεμπακι μ είναι ολο μεσα στη γκρινια. 

Επισης ο ενας μου μαστος ποναει τρομερα. Καμια ιδεα για να τον ηρεμησω? Νομιζω θα αναγκαστω να δωσω ξενο σημερα για 1 2 φορες. Δεν αντεχεται ο πόνος κ το μωρο συνεχεια θελει πιο πολυ φαγητο! Που να το βρω η δολια? 

Καλημέρα @Balak455, μήπως είναι και κόκκινος ο μαστος?

Εμενα με ανακουφιζε να του κάνω μασάζ κάτω απο ζεστό ντους (για να ανοίξουν οι γαλακτοφοροι αδένες) με μια ηλεκτρική οδοντοβουρτσα. Επίσης μπορείς κατά τη διάρκεια που θηλάζει το μικρούλι να του κάνεις μάσαζ στο σημείο που πονάει με ηλεκτρική οδοντοβουρτσα. Επίσης μπορείς να πάρεις μια πάνα του μωρού καθαρή, να τη βρέξει με ζεστό νερό και να τη βάλεις κάτω απο το σουτιέν για να ανοίξουν οι αδένες. Μετά μασαζ ή θηλασμό. 

Επίσης κάτω απο το ντους μάλαξεις με το χέρι απο το πάνω μέρος του στήθους προς τη θηλή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Καλημέρα @Balak455, μήπως είναι και κόκκινος ο μαστος?

Εμενα με ανακουφιζε να του κάνω μασάζ κάτω απο ζεστό ντους (για να ανοίξουν οι γαλακτοφοροι αδένες) με μια ηλεκτρική οδοντοβουρτσα. Επίσης μπορείς κατά τη διάρκεια που θηλάζει το μικρούλι να του κάνεις μάσαζ στο σημείο που πονάει με ηλεκτρική οδοντοβουρτσα. Επίσης μπορείς να πάρεις μια πάνα του μωρού καθαρή, να τη βρέξει με ζεστό νερό και να τη βάλεις κάτω απο το σουτιέν για να ανοίξουν οι αδένες. Μετά μασαζ ή θηλασμό. 

Επίσης κάτω απο το ντους μάλαξεις με το χέρι απο το πάνω μέρος του στήθους προς τη θηλή. 

Σε ευχαριστω πάρα πολύ.  Οχι δεν ειναι κοκκινος. Απλα ξέρεις  απο το ρουφα ρουφα κ τραβα με το θηλαστρο , η θηλη μπροστα εχει ερεθιστει λιγο. 

Ειναι φυσιολογικο να ποναω? Ειναι επειδη αυξανεται η παραγωγη γαλακτος ? Απο 60 μλ το μωρακι τωρα ζηταει 90 μλ. 

Φοβαμαι μονο μην παθω μαστιτιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια 17 ημερων σημερα κ το μπεμπακι μ είναι ολο μεσα στη γκρινια. 

Επισης ο ενας μου μαστος ποναει τρομερα. Καμια ιδεα για να τον ηρεμησω? Νομιζω θα αναγκαστω να δωσω ξενο σημερα για 1 2 φορες. Δεν αντεχεται ο πόνος κ το μωρο συνεχεια θελει πιο πολυ φαγητο! Που να το βρω η δολια? 

Κοριτσι μου γεια σου!! 17 ημερων και μεις σημερα, υπαρχει μια γκρινια οντως και φουλ θηλασμοι!! Αν εχεις πληγη στις θηλες σου βρασε λιγο νερο και ριξε μεσα αρκετο αλατι να λιωσει, αστο να κρυωσει βαλτο σε ενα πλαστικο ποτήρι και βουτα μεσα 2 μικρες γάζες η βαμβμακι οτι εχεις που θα τις βαζεις πανω στις θηλες σου μετα απο καθε θηλασμο για 2-3 λεπτά. Μην ξεχνας πριν θηλασεις παλι να ξεβγαζεις το αλατι με λιγο νερο! Μπορει να ακουγεται γολγοθας αλλα δεν είναι μεχρι να παρεις το κολαι. Εμενα αυτο με εσωσε που ειχα λιγο αιμα στην αρχη τωρα αν απλα εχεις  πονο σε ολο τον μαστο πρεπει να τον αδειάσεις με τακτικο μασαζ με ζεστο νερο πριν τον θηλασμο και κρυες κομπρεσες μετα και συνεχεια να βαζεις το μωρο στο στηθος και θα στρωσει. Παντα να βαζεις λιγο γαλα στις θηλες σου οταν τελειωνεις και κρεμα λανολινης!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα σήμερα εκτάκτως για καρδιοτογραφημα γιατί ένιωθα εδώ και 2-3 ημέρες τις κινήσεις του μωρού πιο απαλές. Οι συχνότητα ήταν ίδια αλλά η ένταση κάπως μειωμένη. Και με έτρωγε. Δεν μπορούσα να ησυχάσω. Με είχαν πιάσει τα κλάματα οπότε εν τέλη πήγαμε νοσοκομείο. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι πάρα πολύ καλό. Τα λοιπά θα τα έλεγαν με τον γιατρό μου τηλεφωνικά. 

Φύγαμε και μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε το ίδιο. Του είπα ότι δεν με ενημέρωσαν αν κάνω συσπάσεις και μου είπε ότι δεν λένε. Κρατάνε ουδέτερη στάση και ότι δεν έκανα. Αλλά μου κάνει εντύπωση γτ εγώ ένιωσα 2-3 φορές την κοιλιά να πετρώνει. 

Την εκτύπωση δεν μου την έδωσαν. Ζήτησα να την βγάλω φωτογραφία αλλά πάλι μου είπαν ότι δεν την δίνουν και ότι αν ο γιατρός το ζητήσει το στέλνουν σε αυτόν. Εν τέλη εγώ δεν είδα τίποτα. Όμως είχα βγάλει φωτογραφία το μόνιτορ κάποια στιγμή να δω τι παλμούς είχε το μωρό γιατί δεν το έβλεπα. 

Είδα 3 μετρήσεις. 

Το ένα ήταν οι καρδιακοί παλμοί και από κάτω είχε άλλες 2 μετρήσεις όπου τα νούμερα άλλαξαν και στο τέλος ήταν 38 (γαλάζια γράμματα -μεσαια μέτρηση = TOCO) και 34 (ροζ γράμματα- κάτω μέτρηση στο μόνιτορ= MFM) . Ξέρετε τι είναι αυτά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα σήμερα εκτάκτως για καρδιοτογραφημα γιατί ένιωθα εδώ και 2-3 ημέρες τις κινήσεις του μωρού πιο απαλές. Οι συχνότητα ήταν ίδια αλλά η ένταση κάπως μειωμένη. Και με έτρωγε. Δεν μπορούσα να ησυχάσω. Με είχαν πιάσει τα κλάματα οπότε εν τέλη πήγαμε νοσοκομείο. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι πάρα πολύ καλό. Τα λοιπά θα τα έλεγαν με τον γιατρό μου τηλεφωνικά. 

Φύγαμε και μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε το ίδιο. Του είπα ότι δεν με ενημέρωσαν αν κάνω συσπάσεις και μου είπε ότι δεν λένε. Κρατάνε ουδέτερη στάση και ότι δεν έκανα. Αλλά μου κάνει εντύπωση γτ εγώ ένιωσα 2-3 φορές την κοιλιά να πετρώνει. 

Την εκτύπωση δεν μου την έδωσαν. Ζήτησα να την βγάλω φωτογραφία αλλά πάλι μου είπαν ότι δεν την δίνουν και ότι αν ο γιατρός το ζητήσει το στέλνουν σε αυτόν. Εν τέλη εγώ δεν είδα τίποτα. Όμως είχα βγάλει φωτογραφία το μόνιτορ κάποια στιγμή να δω τι παλμούς είχε το μωρό γιατί δεν το έβλεπα. 

Είδα 3 μετρήσεις. 

Το ένα ήταν οι καρδιακοί παλμοί και από κάτω είχε άλλες 2 μετρήσεις όπου τα νούμερα άλλαξαν και στο τέλος ήταν 38 (γαλάζια γράμματα -μεσαια μέτρηση) και 34 (ροζ γράμματα- κάτω μέτρηση στο μόνιτορ) . Ξέρετε τι είναι αυτά?

Εγώ πήγα χθες κ επειδή κοιμόταν την περισσότερη ώρα πήγα και σήμερα να το ελέγξουμε κι όλα καλά. Για τις ενδείξεις που λες πάνω είναι οι παλμοί του μωρού κ πιο κάτω εγώ έχω δει έναν αριθμό που σε μένα είναι πολύ μικρός 8-10-12 που νομίζω ότι είναι για τις συσπάσεις..κι όντως δεν έχω συσπάσεις. Μου το δίνουν πάντα το χαρτί και από όσο βλέπω όντως αυτό το νούμερο αντιστοιχεί στις συσπάσεις μου. Αλλά αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα ας μας διαφωτίσει για σίγουρα. Τρίτη ένδειξη δεν είδα κάπου αλλά μπορεί και να μην το παρατήρησα τόσο γιατί είναι πίσω μου κ πιο μακριά το μόνιτορ.  

Διάβασα πάντως και στο ίντερνετ ότι στον τελευταίο μήνα ενδέχεται οι κινήσεις να είναι μειωμένες λόγω έλλειψης χώρου. Σε καταλαβαίνω βέβαια γιατί κ εγώ χθες στο καρδιοτοκογραφημα που δεν κουνιόταν πολύ,  τα χρειάστηκα...γ αυτό πήγα και σήμερα..   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2023 at 8:41 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Οχιιι την Παρασκευή θα πάω με πρόκληση αν δεν μεχρι τότε... Θα σας γράψω τα νέα.... Πόσες μείναμε αλήθεια;;;που έχουμε ακόμα;

Αύριο τελικά είναι η μέρα σου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ πήγα χθες κ επειδή κοιμόταν την περισσότερη ώρα πήγα και σήμερα να το ελέγξουμε κι όλα καλά. Για τις ενδείξεις που λες πάνω είναι οι παλμοί του μωρού κ πιο κάτω εγώ έχω δει έναν αριθμό που σε μένα είναι πολύ μικρός 8-10-12 που νομίζω ότι είναι για τις συσπάσεις..κι όντως δεν έχω συσπάσεις. Μου το δίνουν πάντα το χαρτί και από όσο βλέπω όντως αυτό το νούμερο αντιστοιχεί στις συσπάσεις μου. Αλλά αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα ας μας διαφωτίσει για σίγουρα. Τρίτη ένδειξη δεν είδα κάπου αλλά μπορεί και να μην το παρατήρησα τόσο γιατί είναι πίσω μου κ πιο μακριά το μόνιτορ.  

Διάβασα πάντως και στο ίντερνετ ότι στον τελευταίο μήνα ενδέχεται οι κινήσεις να είναι μειωμένες λόγω έλλειψης χώρου. Σε καταλαβαίνω βέβαια γιατί κ εγώ χθες στο καρδιοτοκογραφημα που δεν κουνιόταν πολύ,  τα χρειάστηκα...γ αυτό πήγα και σήμερα..   

Καλά έκανες και ξανά πηγές. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να αγχωνόμαστε ούτε να ρισκάρουμε το παραμικρό. 

Δεν κατάλαβα γιατί δεν μου το έδωσαν. Λες και ήταν κανά απόρρητο έγγραφο. Αφού δικές μου μετρήσεις ήταν. Ίσως επειδή δεν πήγα με τον γιατρό μου -και ουσιαστικά πήγα εκτάκτως, οπότε ήθελαν να βεβαιώσουν ότι ήμουν σε επικοινωνία μαζί του και ότι θα μίλαγαν με εκείνον? Δεν ξέρω πραγματικά. 

Στο χαρτί που σου έδωσαν , στη μεσαία μέτρηση που δείχνει κάτι βέλη ξέρεις τι είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Σε ευχαριστω πάρα πολύ.  Οχι δεν ειναι κοκκινος. Απλα ξέρεις  απο το ρουφα ρουφα κ τραβα με το θηλαστρο , η θηλη μπροστα εχει ερεθιστει λιγο. 

Ειναι φυσιολογικο να ποναω? Ειναι επειδη αυξανεται η παραγωγη γαλακτος ? Απο 60 μλ το μωρακι τωρα ζηταει 90 μλ. 

Φοβαμαι μονο μην παθω μαστιτιδα.

Παρακαλώ κορίτσι μου. Πονάει και η θηλή μαζί με το μαστό? 

Μήπως να δοκίμαζες ψευδοθηλες? Εμένα με σώσανε αυτές. Επίσης με είχε βοηθήσει πάρα πολύ τα hydrogel breast discs. Τα ξέρεις? Είναι κάτι δίσκοι σαν απο σιλικόνη, τα βάζεις στο ψυγείο για να είναι δροσερά και μετά το θηλασμό τα βάζεις ανάμεσα στο σουτιέν και στη θηλη για να μην έρχεται η θηλη σ επαφή με το σουτιέν και τρίβεται και πονάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Σε ευχαριστω πάρα πολύ.  Οχι δεν ειναι κοκκινος. Απλα ξέρεις  απο το ρουφα ρουφα κ τραβα με το θηλαστρο , η θηλη μπροστα εχει ερεθιστει λιγο. 

Ειναι φυσιολογικο να ποναω? Ειναι επειδη αυξανεται η παραγωγη γαλακτος ? Απο 60 μλ το μωρακι τωρα ζηταει 90 μλ. 

Φοβαμαι μονο μην παθω μαστιτιδα.

Νομίζω συμβαίνει πολύ συχνά να πονάει ο μαστός την περίοδο του θηλασμού, ειδικά μέχρι να εγκατασταθεί για τα καλά ο θηλασμός που λέμε. Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε σε προετοιμάζει κανένας για τη δυσκολία του θηλασμού. Σε μερικά "ζευγάρια" μαμάς-παιδιού έρχεται πολύ φυσιολογικα κι απλά κι ωραία, αλλα μερικά άλλα ζορίζονται πολύ. Το καλό είναι ότι άπαξ και βγεις από την άχαρη αρχική περίοδο, μετά γίνεται εύκολο και απόλαυση. 

Προσπάθησε να κάνεις μασάζ στα σημεία που νιώθεις ότι πονάει και είναι σκληρό το στήθος, την ώρα που θηλάζει το μωράκι ή κάνεις άντληση, για να ξεμπλόκαρει. Έτσι αποφεύγεις και τις μαστιτιδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...