Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλή σου μέρα αα!!!! Τέλεια ναι από αύριο δλδ μπαίνεις 4ο μηνα😃😃😃. Εγώ είμαι 14+3 σήμερα!! Την Πέμπτη μπαίνω για περιδεση και νομίζω θα με πιάσει ένας πανικός εκείνη τη στιγμή! 

Αλήθεια? 

Να πάει η ψυχου΄λα μου δηλαδή στη θέση της ότι το μωράκι μας "έδεσε"? Νόμιζα πως πρεπει να φύγει και η 12η κι επειτα να πω οτι μπηκα στον 4ο μήνα! τι μπλέξιμο κι αυτο? 😜

Γιατί θα κάνεις περίδεση? Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά δεν γνωρίζω σχετικά και παραδόξως δεν εχει τυχει να το διαβασω στην εγκυκλοπαιδεια της εγκυμοσυνης που έχω αγοράσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Ναι μικρή απόκλιση εικάζω επειδή ήμασταν σε απόσταση οπότε οι επαφές ήταν αρκετά συγκεκριμένες. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην αυχενική , με το καλό θα χαρούμε να μάθουμε νέα σου ❤️

Ευχαριστώ πολύ! Η αγωνία έχει χτυπήσει κόκκινο, αλλά εύχομαι να εχουμε την Παναγια μαζί μας κι εμείς κι όλες οι μανούλες ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η aggela86 είπε:

 Καλησπέρα είμαι στην 12 εβδομάδα περιμένουμε με το καλό το δεύτερο παιδάκι μας.καναμε την αυχενική προχτές όλα ήταν καλά και έφυγε ένα άγχος όπως καταλαβαίνετε.Η  Πητ μου είναι 25/8 εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες.Οι αναγουλες ακόμα υπάρχουν και η κόπωση που θέλεις να ξαπλώσεις και να μην κάνεις τπτ..

Καλώς την! Κι εγώ 12η εβδομάδα από σήμερα :D Είμαστε μαζί! Εγω αυχενική θα κάνω την Πέμπτη 23 του μήνα, θα εχω μπει 13η εβδομάδα. Για να δου΄με, εμας τι ΠΗΤ θα μας δώσει??? Λες να γεννάμε μαζί??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!!! Και γω οπίσθια κλίση και κάμψη έχω, ισχύει οντως αυτό με την κοιλίτσα που λες? Δεν το ήξερα.. Η δική μου πάντως είναι ήδη λες και είμαι 6 μηνών, σκέψου αρχίζει και παραμορφώνεται ο αφαλος!! Τωρα για το πρηξιματακι που λες το φούσκωμα το δικό μου ξεκινάει από την ουροδόχου κύστη μέχρι λίγο πάνω από τον αφαλό! Τα μωράκια μας ακόμα είναι περιορισμένα κάπου εκεί από την ουροδοχο μέχρι αφαλό. Εσύ Πιρς έχεις ΠΗΤ? 

Έχω ΠΗΤ 12.8 !  Είμαι ήδη στον 4ο! Αλλά στην αρχή! Εσύ?

Και εγώ αισθάνομαι σαν πρηξιμο (το πιανω δηλαδη οντως υπάρχει) απο την ουροδοχο μεχρι λιγο.κατω απο τον αφαλο.

Αρα μαλλον ετσι πρεπει να ειναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/2/2023 at 11:00 ΠΜ, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια γεια σας.

Νομιζω ολες μας εχουμε μπει ή σχεδον μπει στο 4ο μηνα!  Ηθελα να ρωτησω, μπροστα απο την ουροδοχο κυστη ειναι το σημείο που ξεκιναει το φουσκωμα-πρηξιμο της κοιλιτσας ? Νομιζα οτι φουσκωνει το σημειο που ειναι ο αφαλος μας αλλα παρατηρω οτι ειναι πολυ πιο κατω ενα φουσκωμα εδω κ καμια βδομαδα. Αυριο μπαινω στην 15η εβδομαδα. Ετσι ειναι το φυσιολογικο?  Εγω εχω οπισθια κλιση μητρας κ δεν περιμενω να φουσκωσει γρήγορα η κοιλιτσα. Αλλα με μπερδευει αυτο το πρηξιματακι. Το πρωι μπορει να εχω αυτο το πρηξιμο, μετα μεσα στη μερα θα μεινει στη μιση πλευρα, μετα παλι ολη. Τι γινεται? Μηπως εκει πισω κρύβεται το νινι? 

Ευχαριστω!

Και μένα έτσι είναι, από την ουροδόχο και λίγο πιο κάτω από τον  αφαλό υπάρχει κάτι ..πιο σκληρό , αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι  είναι ότι είναι πιο πολύ προς τη δεξιά μεριά αντί για κέντρο, στις υπόλοιπες είναι κεντραρισμένο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

Και μένα έτσι είναι, από την ουροδόχο και λίγο πιο κάτω από τον  αφαλό υπάρχει κάτι ..πιο σκληρό , αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι  είναι ότι είναι πιο πολύ προς τη δεξιά μεριά αντί για κέντρο, στις υπόλοιπες είναι κεντραρισμένο;

Οχι. Εμενα ειναι πχ το μεσημερι στο κεντρο, μετα το απόγευμα μπορει μονο η αριστερη πλευρα κ η δεξια να ειναι φλατ. Δεν ξερω. Αν ειναι εκει τα μωρακια μας τοτε μαλλον απλα μετακινουνται κ για αυτο. 

Αρα αφου  το εχετε κ εσεις να ηρεμησω. 

νιώθετε το φουσκωμα ετσι δεν ειναι? Σαν να θες να πας το μπανιο. Μια τετοια αισθηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Η αγωνία έχει χτυπήσει κόκκινο, αλλά εύχομαι να εχουμε την Παναγια μαζί μας κι εμείς κι όλες οι μανούλες ❤️ 

Κ εμεις που θα γεννησουμε Αυγουστο να μας βοηθησει ενα τσακ παραπανω η Παναγιτσα μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αυτο πιστευω κ εγω οτι ειναι! γιατί δεν θα μεγαλώσει μονο η κοιλιτσα. Θα μεγαλώσει και η "βαση" της κοιλιτσας 😅 

Δεν ξερω κ πως να τα εξηγησω βρε κοριτσια! Ποσο εισαι τωρα @ΙΩΑΝΝΑ1972

Balak455 σήμερα κλείνω την 15 εβδομάδα και αυριο μπαίνω στην 16, έχω αρχίσει να βάζω λαδάκι σε στήθος και κοιλίτσα για να μην κάνω ραγάδες.Την 15 εβδομάδα πετάχτηκε η κοιλίτσα μου, και αρχίζει και φαίνεται η εγκυμοσύνη μου, ειμαι πολύ συγκινημένη  και  ο γιατρός μου είπε  πριν από 2 μέρες οτι είναι 120 γραμμάρια το αγοράκι μου!!Κορίτσια να έχουμε καλές εγκυμοσύνες και να μας πάνε όλα καλά!!!❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Balak455 σήμερα κλείνω την 15 εβδομάδα και αυριο μπαίνω στην 16, έχω αρχίσει να βάζω λαδάκι σε στήθος και κοιλίτσα για να μην κάνω ραγάδες.Την 15 εβδομάδα πετάχτηκε η κοιλίτσα μου, και αρχίζει και φαίνεται η εγκυμοσύνη μου, ειμαι πολύ συγκινημένη  και  ο γιατρός μου είπε  πριν από 2 μέρες οτι είναι 120 γραμμάρια το αγοράκι μου!!Κορίτσια να έχουμε καλές εγκυμοσύνες και να μας πάνε όλα καλά!!!❤️❤️❤️

 

Μπραβο μπραβο!! Με το καλο !!!! Πες κ εμας σε παρακαλω. Η κοιλιτσα μεγαλωνει απο το σημειο της ουροδόχου κυστης ?? Κ λιγο προς τα πανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Μπραβο μπραβο!! Με το καλο !!!! Πες κ εμας σε παρακαλω. Η κοιλιτσα μεγαλωνει απο το σημειο της ουροδόχου κυστης ?? Κ λιγο προς τα πανω?

Δεν μπορω να προσδιορίσω που ακριβως ειναι η ουροδοχος κύστη αλλά ναι μέχρι εκει περιπου είναι flat και μετά κάνει μια κουρμπίτσα  αρκετά  μεγάλη και μεγαλώνει προς τα πανω .🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Δεν μπορω να προσδιορίσω που ακριβως ειναι η ουροδοχος κύστη αλλά ναι μέχρι εκει περιπου είναι flat και μετά κάνει μια κουρμπίτσα  αρκετά  μεγάλη και μεγαλώνει προς τα πανω .🥰

Αχ Παναγια μου. Τι να πω

 Μακαρι να ειναι ευκολα από εδώ κ περα.. εγω ειχα κ την αποκολληση κ 16 μερες μετα έχω ακομα καφε αιμα κ σκέφτομαι μα ποτε θα σταματήσει;; 

Θα δουμε. Ας ειναι καλα το μωρακι κ υπομονη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Έχω ΠΗΤ 12.8 !  Είμαι ήδη στον 4ο! Αλλά στην αρχή! Εσύ?

Και εγώ αισθάνομαι σαν πρηξιμο (το πιανω δηλαδη οντως υπάρχει) απο την ουροδοχο μεχρι λιγο.κατω απο τον αφαλο.

Αρα μαλλον ετσι πρεπει να ειναι! 

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω.... Όλα καλά μην ανυσηχεις😃. Έχουμε μόνο τρεις μέρες διαφορά, εγώ μπαίνω 16η την Κυριακή με ΠΗΤ 9/8!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η aggela86 είπε:

 Καλησπέρα είμαι στην 12 εβδομάδα περιμένουμε με το καλό το δεύτερο παιδάκι μας.καναμε την αυχενική προχτές όλα ήταν καλά και έφυγε ένα άγχος όπως καταλαβαίνετε.Η  Πητ μου είναι 25/8 εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες.Οι αναγουλες ακόμα υπάρχουν και η κόπωση που θέλεις να ξαπλώσεις και να μην κάνεις τπτ..

Καλησπέρα!! Καλώς ήρθες, μπορείς να πάρεις οντως μια ανάσα τώρα που εκάνες την αυχενική σου 🤗 και να το χαρείς!!! Με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σου. Σε νιώθω γιατί και γω ακόμα εμετούς και κούραση έχω αλλα κυριολεκτικά είμαι καθηλωμένη στον καναπε λόγω ακινησίας! Πρωτο παιδάκι για μένα (Θεού θέλοντος) δεύτερη όμως εγκυμοσύνη 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλώς την! Κι εγώ 12η εβδομάδα από σήμερα :D Είμαστε μαζί! Εγω αυχενική θα κάνω την Πέμπτη 23 του μήνα, θα εχω μπει 13η εβδομάδα. Για να δου΄με, εμας τι ΠΗΤ θα μας δώσει??? Λες να γεννάμε μαζί??? 

Ναι για να δούμε τι θα σου πει .Με το καλό η αυχενική σου εύχομαι να είναι όλα καλά.και εγώ από εβδομάδα θα μπω στην 13η εβδομάδα.πιστευω πως θα είμαστε μαζί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αλήθεια? 

Να πάει η ψυχου΄λα μου δηλαδή στη θέση της ότι το μωράκι μας "έδεσε"? Νόμιζα πως πρεπει να φύγει και η 12η κι επειτα να πω οτι μπηκα στον 4ο μήνα! τι μπλέξιμο κι αυτο? 😜

Γιατί θα κάνεις περίδεση? Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά δεν γνωρίζω σχετικά και παραδόξως δεν εχει τυχει να το διαβασω στην εγκυκλοπαιδεια της εγκυμοσυνης που έχω αγοράσει

Ναι είναι πολύ μπέρδεμα όλο αυτό με τις εβδομάδες, άργησα πολύ να το καταλάβω! Εσύ σήμερα είσαι 12+1 σωστά? Αυτό σημαίνει ότι διανύεις την 13η σου εβδομάδα επομένως έκλεισες τρίμηνο και μπήκες τεταρτο 🤗!! Περιδεση τραχηλου θα κάνω λόγω ανεπάρκειας τραχηλου, πέρυσι γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας! Όταν υπάρχει αποβολη δεύτερου τριμήνου(μακρυά από μας) για οποιοδήποτε λογο τότε προληπτικά κάνεις αυτήν την επέμβαση!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κ εμεις που θα γεννησουμε Αυγουστο να μας βοηθησει ενα τσακ παραπανω η Παναγιτσα μας 

Αυτό δεν το ειχα σκεφτεί ❤️ 

Όλα τα παιδιά της τα βοηθά η Παναγια. Δεν κάνει εξαιρέσεις, μάνα μας ειναι.

Δεν θελω να λέω δυσάρεστα, αλλά όσες φορές βρέθηκα στο μαγνητικό τομογράφο για ένα παλιο θέμα υγειας που ειχα και η μανούλα μου περίμενε στην υποδοχή πάνω απο μια ώρα μετρώντας τα δευτερόλεπτα για να με δει να βγαινω, δεν είχα τίποτα άλλο εκεί μέσα. Μονο την Παναγία μπορούσα να επικαλεστώ, τα μάτια μου ετρεχαν δάκρυα και σκεφτόμουν Παναγία μου, μονο εσυ μπορεις να εισαι εδω αυτη τη στιγμή. Και μια μοναδική φορά που έτρεμα και δεν αντεχα την εξεταση και ηθελα να διακόψω, ζήτησα απο τον Αγιο Εφραιμ ενα σημάδι να μου δώσει δύναμη να μεινω, να βγει η εξεταση και ενιωσα ενα ζεστό χέρι στο χέρι μου. 

Πιστεύω πολύ, η ζωή μου χαρίστηκε στα 28 μου από θαύμα,ένα θαύμα που έγινε παραμονή της γιορτής του Αγιου Εφραιμ. Δεν θα πάω καθε Κυριακή στην εκκλησία, ούτε θα νηστεψω ολες τις ημέρες. Ο Θεός είναι μέσα μου, πιστευω με τον τρόπο μου, έχω φέρει την θρησκεία στην καθημερινότητα μου και στον σημερινό τρόπο ζωής. Καθε μέρα που ξημερώνει είμαι ευγνώμων και λεω ας γινει το θελημα σου Θεε μου. Δεν εχουμε τίποτα άλλο να πιαστούμε οι άνθρωποι σήμερα. Για αυτό και μόλις έμεινα έγκυος έδεσα στη μέση μου το ζωνάκι της Αγιας Ζώνης, εμεις δεν μπορουμε να επεμβουμε στα εμβρυάκια, προσέχουμε κάνουμε αυτά που πρέπει, αλλά μονο η Παναγία μπορεί να τα κρατήσει στη ζωή. 

Δεν θέλω να προσβάλω καμία μανούλα εδώ μέσα, ούτε να φανεί οτι προσπαθώ να πεισω κανέναν, αυτά είναι προσωπικά ζητήματα και πρεπει να υπαρχει σεβασμός προς όλες τις απόψεις, εγω απλώς μοιράστηκα τα δικά μου βιώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Balak455 σήμερα κλείνω την 15 εβδομάδα και αυριο μπαίνω στην 16, έχω αρχίσει να βάζω λαδάκι σε στήθος και κοιλίτσα για να μην κάνω ραγάδες.Την 15 εβδομάδα πετάχτηκε η κοιλίτσα μου, και αρχίζει και φαίνεται η εγκυμοσύνη μου, ειμαι πολύ συγκινημένη  και  ο γιατρός μου είπε  πριν από 2 μέρες οτι είναι 120 γραμμάρια το αγοράκι μου!!Κορίτσια να έχουμε καλές εγκυμοσύνες και να μας πάνε όλα καλά!!!❤️❤️❤️

 

Με το καλό κοριτσάκι μου!! 

Να πάνε όλα καλά, να παρουμε τα καλοκαιρινα μωράκια μας σπιτι μας! ❤️ και ετοιμάστε και τα μπαλκόνια και τις αυλές γιατί θα έχουμε καλοκαιρινα πάρτυ του χρονου, πρώτα ο Θεός! 

Τι λαδάκι χρησιμοποιείς? σου πρότεινε ο γιατρός σου κάποιο? Εγω δεν εχω ρωτήσει ακόμα, ακομα εχω μια ελάχιστη χαριτωμένη κοιλιτσα που φαινεται μονο και μονο επειδη δεν ειχα ποτε κοιλία, τα έπαιρνα αλλου τα κιλα :P αλλά το στήθος μου κοντευει να εκραγει, μου κανουν τα φορεματα μου αλλα στο στηθος ειναι τσιτα τα γκαζια!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια έχει τύχει σε καμία να αρρωστήσει ως τώρα όσο ήταν έγκυος; Έκανα το λάθος να πάρω φαγητό απ'έξω χτες και το όλο το βράδυ πόναγε πολύ το στομάχι μου, σήμερα υποχώρησε ο πόνος αλλά έχω δέκατα. Φαίνεται να καλυτερεύει, αλλά αναρωτιέμαι εάν κόλλησα κάποιο από τα δεκάδες βακτήρια/μικρόβια/ιούς που υποτίθεται δε πρέπει να κολλήσουμε (και γι' αυτό ακριβώς μας συστήνεται να μη παίρνουμε φαγητό απ'ε΄ξω) , και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.. έχει τύχει σε καμιά σας και να σας έχει πει κάτι ο γιατρός σας; 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenii είπε:

κορίτσια έχει τύχει σε καμία να αρρωστήσει ως τώρα όσο ήταν έγκυος; Έκανα το λάθος να πάρω φαγητό απ'έξω χτες και το όλο το βράδυ πόναγε πολύ το στομάχι μου, σήμερα υποχώρησε ο πόνος αλλά έχω δέκατα. Φαίνεται να καλυτερεύει, αλλά αναρωτιέμαι εάν κόλλησα κάποιο από τα δεκάδες βακτήρια/μικρόβια/ιούς που υποτίθεται δε πρέπει να κολλήσουμε (και γι' αυτό ακριβώς μας συστήνεται να μη παίρνουμε φαγητό απ'ε΄ξω) , και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.. έχει τύχει σε καμιά σας και να σας έχει πει κάτι ο γιατρός σας; 😕

@Elenii περαστικά σου .. ότι και να είναι, να περάσει γρήγορα 🙏

Εγώ αρρώστησα... Ήταν γαστρεντερίτιδα.. ήταν τροφική δηλητηρίαση.. δεν έμαθα 🤷🏽‍♀️

Είχα πόνο σε στομάχι εντονο, που με ανησύχησε πιο πολύ.. εμετούς κάθε 3 ώρες... αλλά και διάρροιες κάθε 3 ώρες... Είχα κυρίως δέκατα αλλά ανέβαζα αργά το απόγευμα πυρετό. Ήμουν ήδη έτσι 1 μέρα και την 2η μίλησα με γιατρό...

Μου εκοψε τα χάπια όλα.. μου είπε να μην φάω τίποτα απολύτως για όλη την ημερα... Και να πίνω μόνο νερό ,τσάι χαμομήλι και Κόκα κολα... Για να έχω άδειο στομάχι και να ηρεμήσει η όλη φάση...

Ήθελε το μικροβιο να φύγει φυσικά από τον οργανισμό... Και μόνο  ως έσχατη λύση ... αν περνούσε και άλλη τόσο δύσκολη μέρα να έπαιρνα ιμοντιουμ... 

 Για πυρετό μου είπε να πάρω ενα Αποτελ υπόθετο το βράδυ γιατι είναι αντιπυρετικό.

Και για στομάχι αλμορα. (Τελικά δεν βρήκα ποτέ αλμορα)

Κίνδυνος αφυδάτωσης υπήρχε αν πάλι και για 3η μερα συνεχόμενα ακόμα εξακολουθούσα να τα έχω ολα...

Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη μπορούσα να πάω και στο Γένεσις έχει μονάδα ενυδάτωσης... 

... Εμένα τελικά.. μόνο με την διαιτα του γιατρού... Νερό, χαμομήλι και Κόκα κολα... Ήδη την επόμενη ήμουν πολύ καλά...

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αυτό δεν το ειχα σκεφτεί ❤️ 

Όλα τα παιδιά της τα βοηθά η Παναγια. Δεν κάνει εξαιρέσεις, μάνα μας ειναι.

Δεν θελω να λέω δυσάρεστα, αλλά όσες φορές βρέθηκα στο μαγνητικό τομογράφο για ένα παλιο θέμα υγειας που ειχα και η μανούλα μου περίμενε στην υποδοχή πάνω απο μια ώρα μετρώντας τα δευτερόλεπτα για να με δει να βγαινω, δεν είχα τίποτα άλλο εκεί μέσα. Μονο την Παναγία μπορούσα να επικαλεστώ, τα μάτια μου ετρεχαν δάκρυα και σκεφτόμουν Παναγία μου, μονο εσυ μπορεις να εισαι εδω αυτη τη στιγμή. Και μια μοναδική φορά που έτρεμα και δεν αντεχα την εξεταση και ηθελα να διακόψω, ζήτησα απο τον Αγιο Εφραιμ ενα σημάδι να μου δώσει δύναμη να μεινω, να βγει η εξεταση και ενιωσα ενα ζεστό χέρι στο χέρι μου. 

Πιστεύω πολύ, η ζωή μου χαρίστηκε στα 28 μου από θαύμα,ένα θαύμα που έγινε παραμονή της γιορτής του Αγιου Εφραιμ. Δεν θα πάω καθε Κυριακή στην εκκλησία, ούτε θα νηστεψω ολες τις ημέρες. Ο Θεός είναι μέσα μου, πιστευω με τον τρόπο μου, έχω φέρει την θρησκεία στην καθημερινότητα μου και στον σημερινό τρόπο ζωής. Καθε μέρα που ξημερώνει είμαι ευγνώμων και λεω ας γινει το θελημα σου Θεε μου. Δεν εχουμε τίποτα άλλο να πιαστούμε οι άνθρωποι σήμερα. Για αυτό και μόλις έμεινα έγκυος έδεσα στη μέση μου το ζωνάκι της Αγιας Ζώνης, εμεις δεν μπορουμε να επεμβουμε στα εμβρυάκια, προσέχουμε κάνουμε αυτά που πρέπει, αλλά μονο η Παναγία μπορεί να τα κρατήσει στη ζωή. 

Δεν θέλω να προσβάλω καμία μανούλα εδώ μέσα, ούτε να φανεί οτι προσπαθώ να πεισω κανέναν, αυτά είναι προσωπικά ζητήματα και πρεπει να υπαρχει σεβασμός προς όλες τις απόψεις, εγω απλώς μοιράστηκα τα δικά μου βιώματα.

Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω νέους ανθρώπους να αγαπάνε τον Χριστό μας!!Ηταν σίγουρα άγγελοι δίπλα σου εκείνη τη στιγμη όπως θα ναι και μαζί μου αύριο!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πρέπει να επικαλουμαστε κάθε μέρα την Παναγία μας, τον Χριστό μας, όχι μόνο στα δύσκολα, όχι μόνο να ζητάμε αλλά και να ευγνωμονούμε, να δοξαζουμε κι όσο μπορούμε να εκκλησίαζομαστε, να εξομολογουμαστε, να περνουμε μέσα μας τη θεία κοινωνία, είναι μεγάλη ευλογία, τεράστια η γαλήνη!!! !Η μόνη παρηγοριά και στήριγμα μας!! Θέλει θυσίες όπως κι πολλά πράγματα στη ζωή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου!! 

Να πάνε όλα καλά, να παρουμε τα καλοκαιρινα μωράκια μας σπιτι μας! ❤️ και ετοιμάστε και τα μπαλκόνια και τις αυλές γιατί θα έχουμε καλοκαιρινα πάρτυ του χρονου, πρώτα ο Θεός! 

Τι λαδάκι χρησιμοποιείς? σου πρότεινε ο γιατρός σου κάποιο? Εγω δεν εχω ρωτήσει ακόμα, ακομα εχω μια ελάχιστη χαριτωμένη κοιλιτσα που φαινεται μονο και μονο επειδη δεν ειχα ποτε κοιλία, τα έπαιρνα αλλου τα κιλα :P αλλά το στήθος μου κοντευει να εκραγει, μου κανουν τα φορεματα μου αλλα στο στηθος ειναι τσιτα τα γκαζια!!! 

 

Κοριτσια εγω πηρα αλλα θα ξεκινησω αυριο μεθαυριο αυτα εδω:

Mustela Maternite Stretch Marks Prevention Λάδι 

Mustela Maternite Stretch Marks Κρέμα 

Και πηρα και αυτο 

Sebamed Anti-Stretch Mark Κρέμα

Ειχα διαβασει απο αλλες κοπελες εδω στο φορουμ οτι εκαναν δουλεια

 ειδικά το λαδακι. Θα δειξει.  Αυριο μαλλον θα τα ξεκινησω αν κ ακομα εγω δεν εχω κοιλιτσα. Εχω ομως πρησμενο στηθος. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω.... Όλα καλά μην ανυσηχεις😃. Έχουμε μόνο τρεις μέρες διαφορά, εγώ μπαίνω 16η την Κυριακή με ΠΗΤ 9/8!!!

Ποσο τελεια! Ετσι να περνανε οι εβδομαδες. Εγω ειμαι 15 ακομα! Τα μετραω οπως μια εφαρμογη. Δηλαδη δεν λεω διανυω την 16η. Αλλα λεω ειμαι 15κ3 , 15κ4 χαχα ! Ετσι εχω μαθει! Δεν ξερω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλησπέρα!! Καλώς ήρθες, μπορείς να πάρεις οντως μια ανάσα τώρα που εκάνες την αυχενική σου 🤗 και να το χαρείς!!! Με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σου. Σε νιώθω γιατί και γω ακόμα εμετούς και κούραση έχω αλλα κυριολεκτικά είμαι καθηλωμένη στον καναπε λόγω ακινησίας! Πρωτο παιδάκι για μένα (Θεού θέλοντος) δεύτερη όμως εγκυμοσύνη 😐

Σε ευχαριστώ πολύ.ευχομαι κ σε σένα τα καλύτερα .Σε ποια εβδομάδα είσαι;Αναφέρθηκες σε σε ακινησία υπομονή και όλα καλά θα πάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλησπέρα!! Καλώς ήρθες, μπορείς να πάρεις οντως μια ανάσα τώρα που εκάνες την αυχενική σου 🤗 και να το χαρείς!!! Με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σου. Σε νιώθω γιατί και γω ακόμα εμετούς και κούραση έχω αλλα κυριολεκτικά είμαι καθηλωμένη στον καναπε λόγω ακινησίας! Πρωτο παιδάκι για μένα (Θεού θέλοντος) δεύτερη όμως εγκυμοσύνη 😐

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλησπέρα!! Καλώς ήρθες, μπορείς να πάρεις οντως μια ανάσα τώρα που εκάνες την αυχενική σου 🤗 και να το χαρείς!!! Με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σου. Σε νιώθω γιατί και γω ακόμα εμετούς και κούραση έχω αλλα κυριολεκτικά είμαι καθηλωμένη στον καναπε λόγω ακινησίας! Πρωτο παιδάκι για μένα (Θεού θέλοντος) δεύτερη όμως εγκυμοσύνη 😐

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.σου εύχομαι κ σένα τα καλύτερα.Αναφερθηκες σε ακινησία υπομονή και όλα καλά θα πάνε.Σε ποια ε σουμάδα βρίσκεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Veli είπε:

@Elenii περαστικά σου .. ότι και να είναι, να περάσει γρήγορα 🙏

Εγώ αρρώστησα... Ήταν γαστρεντερίτιδα.. ήταν τροφική δηλητηρίαση.. δεν έμαθα 🤷🏽‍♀️

Είχα πόνο σε στομάχι εντονο, που με ανησύχησε πιο πολύ.. εμετούς κάθε 3 ώρες... αλλά και διάρροιες κάθε 3 ώρες... Είχα κυρίως δέκατα αλλά ανέβαζα αργά το απόγευμα πυρετό. Ήμουν ήδη έτσι 1 μέρα και την 2η μίλησα με γιατρό...

Μου εκοψε τα χάπια όλα.. μου είπε να μην φάω τίποτα απολύτως για όλη την ημερα... Και να πίνω μόνο νερό ,τσάι χαμομήλι και Κόκα κολα... Για να έχω άδειο στομάχι και να ηρεμήσει η όλη φάση...

Ήθελε το μικροβιο να φύγει φυσικά από τον οργανισμό... Και μόνο  ως έσχατη λύση ... αν περνούσε και άλλη τόσο δύσκολη μέρα να έπαιρνα ιμοντιουμ... 

 Για πυρετό μου είπε να πάρω ενα Αποτελ υπόθετο το βράδυ γιατι είναι αντιπυρετικό.

Και για στομάχι αλμορα. (Τελικά δεν βρήκα ποτέ αλμορα)

Κίνδυνος αφυδάτωσης υπήρχε αν πάλι και για 3η μερα συνεχόμενα ακόμα εξακολουθούσα να τα έχω ολα...

Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη μπορούσα να πάω και στο Γένεσις έχει μονάδα ενυδάτωσης... 

... Εμένα τελικά.. μόνο με την διαιτα του γιατρού... Νερό, χαμομήλι και Κόκα κολα... Ήδη την επόμενη ήμουν πολύ καλά...

 

 

 

 

 

 

 

 

 @Veliσ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, για να το χειρίστηκε έτσι ο γιατρός σου με σένα που είχες και πιο έντονα συμπτώματα, ηρέμησα κάπως πως δε χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία, απλώς να κάνει τον κύκλο του ό,τι είναι.. εύχομαι να' ναι πρώτη και τελευταία φορά και για τις δυο 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όπως είπε και η @anna_30 μπορεί εκεί που τα τεστακια δειχνουν άχνα μια μέρα ξαφνικός να δειξει θετικο🙏
    • Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσι μου!! η μια στηριγμα της αλλης!!! 🤗❤️ κι εγω μονο εδω στο φορουμ νιωθω οτι καποιος μπορει να νιωσει οπως νιωθω.. οσο και να με αγαπανε οι φιλες μου και οι ανθρωποι μου, αν δε το βιωσεις, δεν ξερεις πως ειναι...
    • Τελειααααα❤️❤️❤️ αρχικά ας μην προτρέχουμε γτ το θαυματακι μπορεί να ήρθε ❤️ αν δεν… τοτε πατε στα επόμενα πλάνα💪 από ότι κατάλαβα στον μεθεπόμενο κύκλο αν χρειαστεί που το απεύχομαι θα πατε με ενεσουλες γοναδοτροπινων και χάπια όπως έκανα και εγώ στη δεύτερη σπερματεγχυνση🙏❤️🙏 εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις τα ευχαριστα κοριτσάκι μου❤️ 
    • Κορίτσια καλησπέρα! Πήγα κ μίλησα σήμερα μ το γιατρό γιατί αν μ έρθει περίοδος τελικά τη περιμένω Κυριακή τ Πάσχα άρα θ έπρεπε ν προμηθευτώ χάπια και ν μάθω διαδικασία από πριν!  μ είπε πως κανονικά κάνουμε εξετάσεις 1 2η μέρα τ κύκλου ορμονικές και μετά ξεκινάμε τα χάπια 2η με 7η μέρα και μετά κάνουμε παρακολούθηση , κατι ενεσακια λέει γ ν πολλαπλασιαστούνε και μετά τη τελική ένεση γ ν σκάσουν!  αλλα επειδή πέφτει μέσα στο Πάσχα η περίοδος αν έρθει εμένα , γ αυτόν τον κύκλο θ πάρω μόνο τα χάπια τα serpafar πρωί βράδυ , και μετά θ ξεκινήσουμε παρακολούθηση !  αν είναι ένα μ λέει δν θ κάνουμε την ένεση την τελική! Αν είναι περισσότερα τότε θ κάνουμε και την ένεση , θα το δούμε εκείνες τις μέρες! Κ στον κύκλο τ ιουνιου μ είπε ν προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση!  Αυτα!!!! Σήμερα είμαι 7η ΜΤΩ δν έχω κανένα συμπτωμα , αλλά νιώθω πως έχω νεύρα και σαν μια σύγχυση εσωτερική , σν ν μην έχω υπομονή ένα πράγμα !    @Girly μουυυυυυ αγαπημένη μουυυυ φωτεινό μ πλασμα περιμένουμε νέα από το γιατρό! Αιντε σχολνα έχουμε πανηγυρια μπροστά μας , πρέπει ν είμαστε με κοιλιά είπαμε 😂😂🤰🤰🤰
    • Τι κάνετε κορίτσια μου?? @Demy93 τι έκανες τελικά με το δόντι? Όλα καλά ?  Εμείς πήγαμε γιατρο.. όλα πολύ καλά .. έφτασε το ένα κιλό η μπέμπα μας 🩷🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...