Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Veli είπε:

Κι εγώ έχω θετικα για κυτταρομεγαλοιο αντισώματα... Μου έβαλαν επαναληπτικό σε 10 μέρες... Οπότε λογικά αύριο θα το κάνω.. μου είπαν πως πιθανόν βγαίνει θετικό γιατί πέρασα κοβιτ πριν σχεδον 6 μήνες. Προς το παρών παίρνω μόνο σίδηρο, φυλλικο οξύ και βιταμίνη β12 με d3.

Όταν λέω θετικά στον CMV εννοώ και IgG και IgM.. για το IgG δεν πειράζει.. απλά σημαίνει αντισώματα.. το IgM όμως το θέλουμε αρνητικό, να μην νοσουμε τώρα σε περίοδο εγκυμοσύνης, γιατί είναι λόγος διακοπής εγκυμοσυνης. Οπότε έχω αγχωθει αρκετά... Βέβαια έχει εκτός από το επαναληπτικό να γίνει , και άλλες 2 εξετάσεις μου είπε ο γιατρός. PCR και Acidity test... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 6/2/2023 at 6:43 ΜΜ, ο/η Elenii είπε:

Λυπάμαι πολύ, φαντάζομαι τον πόνο και την απογοήτευση... εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα, να ξεκουραστείς σωματικά και ψυχικά  και με το καλό να επιστρέψεις στην ομάδα με νέες χαρούμενες ειδήσεις και μια νέα,απόλυτα υγιή και επιτυχή εγκυμοσύνη! 

Ευχαριστώ πολύ 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2023 at 6:59 ΜΜ, ο/η Εφη2023 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό λυπάμαι πάρα πολύ! Μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα μιας και το έχω περάσει! Θα σου πω κάτι που μου έλεγαν και εμένα όλοι στην αρχή! Ο καιρός είναι ο καλύτερος γιατρός! Μην το βάζεις κάτω το αφήνεις πίσω σου αυτό και ξεκινάς ξανά με το καλό μόλις σου δώσει το οκ ο γυναικολόγος σου!! Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά πως απεβαλες? Εννοώ είχες αιμορραγία? 

Είχα ξαφνικά αιμορραγία η οποία στην πορεία δεν σταματούσε. Δεν είχα ενδείξεις ότι θα είχα θέμα.. εκτός από ένα όνειρο ότι είχα αποβολή πριν δύο μέρες πριν συμβεί... Κ όλοι μου έλεγαν ότι ήταν απλά ένα όνειρο... Το είδα κ ήταν αγοράκι... Ίσως ήθελε να με αποχαιρετήσει 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2023 at 11:10 ΠΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι για τα νέα αυτά. Το έχω περάσει κι εγώ και μπορώ να σε νιώσω απόλυτα. Μακάρι να μην το είχε ζήσει καμία μας, μακάρι να μην υπήρχε καν σαν ενδεχόμενο κάτι τέτοιο. Δεν μπορεί καμία κουβέντα να γλυκάνει την ψυχή σου αυτή τη στιγμή κι όσο κι αν λέμε ότι δεν είσαι η μόνη, συμβαίνει σε όλες κτλ εσύ τα ακούς τώρα σαν μπλά μπλά μπλα.

Όμως είσαι πιο δυνατή από αυτό. Μαμά θα γίνεις, είτε αυτό γίνει σε 1 χρόνο, είτε σε 2 είτε με τον Χ τρόπο είτε με τον Ψ τρόπο. Γιατί το θέλεις. Κι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα.

Πάρε το χρόνο σου, αν νιώσεις ότι θέλεις να πενθήσεις κάντο, (΄έχει παρατηρηθεί ότι το πένθος μιας τέτοιας απώλειας δεν το εκφράζουμε, το κρατάμε μυστικό λες και είναι στιγματισμός, λες και ειναι κάτι κακό)  κλάψε να ξεσπάσεις και μην διστάσεις να πας σε εναν ειδικό αν νιώσεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς. Εχεις τον αντρούλη σου, την οικογένεια σου δίπλα σου, την κολλητή σου, μοιράσου το και άσε να σε φροντίσουν. 

Στέλνουμε όλη μας την αγάπη και την σκέψη μας να σου κρατάει συντροφιά. ❤️ 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα όμορφα σου λόγια..  ναι όσο περνάνε οι μέρες σίγουρα θα είναι καλύτερα... Τώρα πόσο πρέπει να περιμένω για την περίοδο να ξέρω ότι έχω επανέλθει σωματικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2023 at 11:14 ΜΜ, ο/η Veli είπε:

Πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ 😥 Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι.. και δώσε στο σώμα σου επίσης τον χρόνο που χρειάζεται για την νέα αρχη ❤️  σου εύχομαι σύντομα να μας στείλεις ευχάριστα νέα στην ομάδα  💕

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα όμορφα σου λόγια..  ναι όσο περνάνε οι μέρες σίγουρα θα είναι καλύτερα... Τώρα πόσο πρέπει να περιμένω για την περίοδο να ξέρω ότι έχω επανέλθει σωματικά?

Να εισαι καλά κοριτσάκι μου! Εμένα η γιατρός μου ειχε πει οτι περιοδο θα ειχα απο 20 μέρες έως 40 ημέρες. Απόξεση έκανα στις 12/5 και αδιαθέτησα τελικά στις 12/6, ένα μήνα μετά. Ειχε διαφορά η περιοδός μου, συνήθως δεν πονούσα αλλά τότε πόνεσα αρκετά. Αλλά ήταν υποφερτό. Επειτα περιμενα να έρθει άλλη μια περιοδος και μετα μπορουσαμε να προσπαθησουμε ξανα. Από τον Ιούλιο τελικά καταφέραμε να μεινω εγκυος τον Δεκέμβρη. 

Εσύ όμως καλό θα ηταν να ακουσεις τον γιατρό σου για μεγαλύτερη ασφαλεια. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οπότε δεν θα ήθελα να ακουσεις εμένα σε αυτό. Κάθε γυναίκα, κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός. Ο γιατρός που εμπιστευεσαι θα σου δωσεις τις καταλληλες οδηγίες ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2023 at 10:37 ΠΜ, ο/η Elenii είπε:

Καλημέρα! Κι εγώ τον είχα ρωτήσει για θρομβοφιλία και μου είχε πει ότι δε χρειάζεται, οπότε κι εγώ δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Αυτά που μου είπε να κάνω ήταν μεσογ. + δρεπανοκυτ. αναιμία, κυστική ίνωση, νωτιαία μυϊκή ατροφία και συγγενή κώφωση..  Σε όλα οκ εκτός από την κυστική, τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα μου

Καλημερα!

Κυστική ίνωση είχα κάνει στον προγεννετικό. Για μεσογειακή αναιμία έκανα τώρα και βγήκα εντελώς καθαρή εγώ, οπότε δεν εξετάσαμε τον άντρα μου καθόλου. Για όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν έχω κάνει καθώς δνε θυμάμαι εύκολα όλα αυτα τα περιεργα όνοματα. 

Νομίζω πως ούτε εγώ θα την κάνω την θρομβοφιλία. Ενα άγχος παραπάνω. Θα εμπιστευτώ την κρίση της γιατρου μου κι ο Θεός θα βάλει το χέρι του και θα πάνε ολα καλα για ολες μας!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κι εγώ έχω για κυτταρομεγαλοιο αντισώματα και έλεγα τι είναι αυτό ποτέ το πέρασα; Ειναι η λοιμώδης μονοπυρήνωση;;;δεν το ήξερα!! Όχι μωρέ μου τα γράφει αν του τα ζητήσω αλλά είναι χαλαρός γενικά δεν θέλει να με αγχωνει γτ είναι από μόνη μου αρκετά αγχωδης. Όταν συντρέχει λόγος ανησυχίας όντως με τρέχει. Εσύ κάνεις κάθε μήνα ζάχαρο και αντισώματα;

 

Καλά ναι εγώ θήλαζα κιόλας όταν έμεινα και στα δύο μετά, είναι πολύ εύκολο να μείνεις μετά τη γέννα. Ενώ στο πρώτο μου κάναμε 7 μήνες προσπάθεια. Αν δεν θες να μείνεις αμέσως θέλει προσοχή! Μπράβο στη μαμά σου την καταλαβαίνω. Είδες που σου μένει το μαράζι; Νομίζω ότι όταν γεννάει η γυναίκα είναι η στιγμή που έχει την μεγαλύτερη ανάγκη από την μητέρα της να είναι εκεί για αυτήν. Ενώ ήμουν ανεξάρτητη ποτέ δεν με ένοιαζε που ουσιαστικά δεν έχω την κλασσική οικογένεια, από τότε που έκανα το πρώτο μου παιδί με πληγώνει που δεν έχω τη μαμά μου.

Εννοείται τα υλικά αγαθά είναι το λιγότερο, αλλά οι σπουδές το να τα πας ένα θέατρο ένα ταξίδι κοστίζουν. Όχι πως αν μια μαμά δεν έχει να τους προσφέρει τόσα δεν αξίζει και πάλι μπορεί να γίνουν καλοί άνθρωποι στην κοινωνία. Αχ σε έχω τρελάνει με τα σεντόνια αλλά δεν το ξέρει κανείς ότι είμαι έγκυος γιατί φοβάμαι ότι θα με κατακρίνουν και το κρατάω τόσο καιρό μέσα μου πρώτη φορα μπορώ να μιλήσω για την εγκυμοσύνη μου και με έχει πιάσει λογοδιαρροια

Αν καταλαβα καλά ναι, απλά δεν σημαίνει οτι την πέρασα βαριά. Λοιμώδη περνάς και πιο ελαφριά. 

 

Ειναι αλήθεια όσο θηλάζεις, μένεις ευκολα έγκυος. Δεν ξέρω, δεν μπορώ απο τώρα να σκεφτώ το 2ο μωρο! χαχαχα!!

Μπορεις πάντα να μιλήσεις στη μαμά σου και της εξηγήσεις ότι την θέλεις κοντά σου ❤️ αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια.

 

Σχετικά με το τι προσφέρουμε στα παιδιά μας... Θα σου πω ποια είναι η θέση μου. Μιλάω με βαση τα δικά μου δεδομένα πάντα, ετσι? Είμαι 33, δουλεύω απο τα 21 μου, έχω μια πολύ καλή δουλειά που πληρώνει καλά, το ίδιο και ο άντρας μου. Δεν ειμαστε πλούσιοι, αλλά ζούμε άνετα. Με αυτό το υπόβαθρο λοιπόν θα μιιλήσω κι έχοντας μεγαλώσει σε ένα σπίτι που δεν μου έλειψε ποτε τιποτα. Δεν θα ήθελα λοιπόν ποτέ να μην προσφέρω στα παιδιά μου εφόδια. Δεν θέλω να γυρίσει αυριο το παιδι μου να δυσκολευτει στη ζωή του και να μου πει ρε μάνα, δεν με έμαθες ξένες γλώσσες, δεν με πηγες σε μια σχολη και τωρα εγω δυσκολευομαι να ζήσω. Δεν θέλω επισης να γυρισει το παιδι μου να πει στα 20 του, ρε μανα δεν με πηγες ποτε διακοπες. Δεν ειναι αυτα που κανουν τον ανθρωπο καλύτερο, σε καμια μα καμια περιπτωση. Αλλά ειναι οι στιγμές που θα μεινουν στο παιδι μου. Εγω αυτα θυμαμαι απο την οικογενεια μου. Τις φορε΄ς που ο πατερας μου μας βουλιαζε στην αμμο και μας εριχνε απο τα στρώματα στη θάλασσα. Τις φορές που μας πήγαινε στο allou και λιώναμε στο γελιο. Δυστυχω΄ς αυτά χρειαζονται χρήματα να τα κάνεις. Δεν κατακρίνω, ουτε νιώθω λύπη για αυτους που δεν μπορουν γτ θεωρω κακό το να νιωσω λύπη. Δεν αξιζει την λυπη μας και τον οικτο μας κανενας αξιοπρεπης ανθρωπος. Ο καθένας μας δινει τον αγώνα του και οι άλλοι οφειλουν να δειχνουν σεβασμό στην προσπαθεια του καθενός. Σταματώ εδώ γιατί με πιάνει το μπλα μπλα και δινω διαλέξεις!! :D :D :D

 

Γιατι φοβασαι οτι θα σε κατακρινουν οτι εισαι παλι εγκυος? Κουμάντο στην μήτρα σου κάνουν? Αγνοησέ τους ολους. Μεγαλώνεις δυο κορίτσια κι ένα τρίτο θαυματάκι μεγαλώνει με΄σα στο σώμα σου. Μην νοιάζεσαι για τίποτα. Μην σκεφτεσαι ποιος θα πει τι. Δυστυχώς ο κόσμος θα βρει να πει, ειτε κανεις καλό είτε κακό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα όμορφα σου λόγια..  ναι όσο περνάνε οι μέρες σίγουρα θα είναι καλύτερα... Τώρα πόσο πρέπει να περιμένω για την περίοδο να ξέρω ότι έχω επανέλθει σωματικά?

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Θέλω να ξέρεις πως δεν εφταιξες εσύ, παρότι ήταν νωρίς, θα παραμεινει  το μωρό σου και θα ειναι για πάντα μέσα στην καρδιά σου. Είναι οκ να κλάψεις και φυσιολογικό να στεναχωρηθεις και να θυμωνεις. Είναι απαίσιο και θα παραμείνει απαίσιο για καιρό, αλλά ειλικρινα κάποια στιγμή θα καταλαγιάσει μέσα σου. Μη θυμωνεις με τον ευατο σου, να σε προσέχεις! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2023 at 9:09 ΠΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωωχ μη μου λες τέτοια εμένα μου βγήκε 92 και δεν μου είπε κάτι! Όλα καλά. Μα είναι πολύ καλό το 90, περίεργο μου φαίνεται! Στις άλλες μου εγκυμοσύνες τόσο είχα και δεν έκανα διαβήτη. Θα τον ρωτήσω τώρα στο ραντεβού αγχώθηκα. Μια φίλη μου το ζει τώρα με τον διαβήτη και έχει πεθάνει στην πείνα η καημένη λαχταράει ένα γλυκάκι. Κι εσύ ξεκινήσες και από νωρίς νωρίς. Όλα καλά να πάνε κορίτσι !!!!

Καλημέρα κορίτσι! Παρέλειψα να σου πω ότι η τιμή της νηστείας πριν μου πάρουν αίμα έδειξε 98 γιαυτό και μου ξεκίνησε δίαιτα για να το προλάβουμε. Καθε μήνα ο γιατρός μου γράφει γενικές αίματος και γενική ουρων. Τον προηγούμενο μήνα είχα τιμή 93 γιαυτό και με έβαλε να κάνω την καμπύλη τόσο νωρίς, υποψιαστηκε ότι θα έχω διαβητη. Από  93 και πάνω μου εξήγησε ότι είναι μια προδιαθεση. Με μένα ίσως είναι λίγο παραπάνω αυστηρος γιατί λόγω και της περιδεσης που θα κάνω δεν πρέπει να πάρω πάνω από 10 κιλά παρόλο που είμαι 58 τωρα! Όσο για την πείνα που λέγανε σήμερα είναι η πρώτη μέρα της δίαιτας και έχω προλάβει να πάρω μονο το πρωινό οπότε θα δείξει.... 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2023 at 10:40 ΠΜ, ο/η Elenii είπε:

Και μένα 92 ήταν το ζάχαρο και δε μου το σχολίασε.. αυτό στα τέλη Δεκεμβρίου, έκτοτε δεν έχω κάνει εξετάσεις αίματος,οι υπόλοιπες κάθε πότε κάνετε? 

Καλημέρα 🙂!! Ο γιατρός μου λεει ότι από 93 και πάνω υπάρχει προδιαθεση για διαβήτη κύησης και πρέπει να προσέξουμε. Εγώ κάνω καθε μήνα γενική αίματος και γενική ουρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Eir-ma, στα ιδια είμαστε. Κι σ'εμενα είναι η τρίτη εγκυμοσύνη και ηλικιακά είμαστε στα ιδια ακριβώς. Κι εγω στην πρώτη ήμουν 33 και αυτο το χρόνο θα γινω 37. Η μια εγκυμοσύνη πίσω απο την αλλη :-). Γιατι φοβασαι οτι θα σε κατακρίνουν που είσαι έγκυος? 

Ωωωω με το καλόοο, ποτέ έχεις ΠΗΤ;; Πώς την παλεύεις κι εσύ έγκυος και με δύο μικρά μέσα στο σπίτι; 

Μωρέ είναι όλοι οι δικοί μου της νοοτροπίας ένα η δύο παιδιά το πολύ και είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσουν κακόβουλα σχόλια τύπου καλά τηλεόραση δεν έχετε;κτλ, εδώ στο δεύτερο όταν έμεινα ήταν λίγο παράξενοι.μου έλεγαν Καλά τόσο γρήγορα δεν μπορούσες να περιμένεις λίγο; Εσένα πως το πήραν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Veli είπε:

Κι εγώ έχω θετικα για κυτταρομεγαλοιο αντισώματα... Μου έβαλαν επαναληπτικό σε 10 μέρες... Οπότε λογικά αύριο θα το κάνω.. μου είπαν πως πιθανόν βγαίνει θετικό γιατί πέρασα κοβιτ πριν σχεδον 6 μήνες. Προς το παρών παίρνω μόνο σίδηρο, φυλλικο οξύ και βιταμίνη β12 με d3.

Με το καλό το μωράκι σου κοπέλα μου. Ποια αντισώματα είχες θετικά;αυτά που δείχνουν νέα λοίμωξη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια καλημερα. Εγω ηθελα να σας πω οτι επειδη ειχα ζαχαρο νηστειας κοντα στο  92 αν θυμαμαι καλα πριν μεινω εγκυος, ο γιατρος μου εδωσε μισο χαπακι glucophage γιατι μου ειχε πει οτι ειναι πολυ πιθανον να συλλαμβανω κ το μωρο να μην μενει επειδη τη μια μερα το ζαχαρο ειναι υψηλο κ την αλλη χαμηλο. Θελει  μια ισορροπια. Τον 1ο μηνα που το πηρα, μολις λιγες μερες εμεινα εγκυος με τsh καθεστε ??? 12 !  Επαθα σοκ. Ηταν η πιο ευχαριστη εκπληξη της ζωης μου.

 

Τωρα θελω να σας πω οτι τοσο ο γυναικολογος οσο κ η ενδοκρινολογος μου ειπαν να συνεχιζω μετα το μεσημεριανο το χαπακι κ σιγα σιγα θα  παιρνω κ το βραδυ το αλλο μισο. Να ρωτησετε κ εσεις δεν ειναι κατι κακο.

Θελω τελος να σας πω να τρωτε μακαρονια ολικης. Η διαφορα με τα κανονικα ειναι σχεδον ανυπαρκτη σε γευση. Κ βοηθανε στο ζαχαρο !  Επισης να τρώτε οσπρια, φουλ λαχανικά και μαυρο ψωμι, παξιμαδι κλπ. Να αποφευγετε τα λευκα!

Καλά κορίτσια ούτε που το ήξερα αυτό για το ζάχαρο δεν μου είπε τίποτα απολύτως ο γιατρός. Μωρέ τα γλυκά πως κόβουμε τα μακαρόνια πες εντάξει 🤣. Εσύ τώρα με 92 ζάχαρο παίρνεις χαπακι;τι μήνα εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αν καταλαβα καλά ναι, απλά δεν σημαίνει οτι την πέρασα βαριά. Λοιμώδη περνάς και πιο ελαφριά. 

 

Ειναι αλήθεια όσο θηλάζεις, μένεις ευκολα έγκυος. Δεν ξέρω, δεν μπορώ απο τώρα να σκεφτώ το 2ο μωρο! χαχαχα!!

Μπορεις πάντα να μιλήσεις στη μαμά σου και της εξηγήσεις ότι την θέλεις κοντά σου ❤️ αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια.

 

Σχετικά με το τι προσφέρουμε στα παιδιά μας... Θα σου πω ποια είναι η θέση μου. Μιλάω με βαση τα δικά μου δεδομένα πάντα, ετσι? Είμαι 33, δουλεύω απο τα 21 μου, έχω μια πολύ καλή δουλειά που πληρώνει καλά, το ίδιο και ο άντρας μου. Δεν ειμαστε πλούσιοι, αλλά ζούμε άνετα. Με αυτό το υπόβαθρο λοιπόν θα μιιλήσω κι έχοντας μεγαλώσει σε ένα σπίτι που δεν μου έλειψε ποτε τιποτα. Δεν θα ήθελα λοιπόν ποτέ να μην προσφέρω στα παιδιά μου εφόδια. Δεν θέλω να γυρίσει αυριο το παιδι μου να δυσκολευτει στη ζωή του και να μου πει ρε μάνα, δεν με έμαθες ξένες γλώσσες, δεν με πηγες σε μια σχολη και τωρα εγω δυσκολευομαι να ζήσω. Δεν θέλω επισης να γυρισει το παιδι μου να πει στα 20 του, ρε μανα δεν με πηγες ποτε διακοπες. Δεν ειναι αυτα που κανουν τον ανθρωπο καλύτερο, σε καμια μα καμια περιπτωση. Αλλά ειναι οι στιγμές που θα μεινουν στο παιδι μου. Εγω αυτα θυμαμαι απο την οικογενεια μου. Τις φορε΄ς που ο πατερας μου μας βουλιαζε στην αμμο και μας εριχνε απο τα στρώματα στη θάλασσα. Τις φορές που μας πήγαινε στο allou και λιώναμε στο γελιο. Δυστυχω΄ς αυτά χρειαζονται χρήματα να τα κάνεις. Δεν κατακρίνω, ουτε νιώθω λύπη για αυτους που δεν μπορουν γτ θεωρω κακό το να νιωσω λύπη. Δεν αξιζει την λυπη μας και τον οικτο μας κανενας αξιοπρεπης ανθρωπος. Ο καθένας μας δινει τον αγώνα του και οι άλλοι οφειλουν να δειχνουν σεβασμό στην προσπαθεια του καθενός. Σταματώ εδώ γιατί με πιάνει το μπλα μπλα και δινω διαλέξεις!! :D :D :D

 

Γιατι φοβασαι οτι θα σε κατακρινουν οτι εισαι παλι εγκυος? Κουμάντο στην μήτρα σου κάνουν? Αγνοησέ τους ολους. Μεγαλώνεις δυο κορίτσια κι ένα τρίτο θαυματάκι μεγαλώνει με΄σα στο σώμα σου. Μην νοιάζεσαι για τίποτα. Μην σκεφτεσαι ποιος θα πει τι. Δυστυχώς ο κόσμος θα βρει να πει, ειτε κανεις καλό είτε κακό. 

Την περνάς ελαφρά κι εγώ την περνούσα και δεν το είχα καταλάβει, σε κάτι τυχαίες εξετάσεις αίματος το είδαμε. Αλλά δεν ήξερα καν ότι αυτό είναι ο κυταρρομεγαλοιος. 
Όσον αφορά τα παιδιά έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν εργάζομαι προς το παρόν γιατί με ένα τρίχρονο, ένα 15 μηνών και έγκυος (μόνο η μεγάλη ξεκίνησε φέτος παιδικό και είναι τις μισές μέρες άρρωστα σπίτι)είναι αδύνατον, αλλα μόλις ξεπεταχτουνε θα ξεκινήσω πάλι το θελω και το περιμένω γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι όλη μέρα σπίτι κλεισμένη με δύο μωρά και με κανέναν ανθρωπο ενήλικα να μιλήσεις. Επίσης δεν μπορείς να ζήσεις άνετα με τρία παιδιά και έναν μισθό όσο καλά χρήματα και να παίρνει ο ένας από τους δύο. Εγώ έχω στο μυαλό μου και το σπίτι, ευτυχώς ενώ οι γονείς μας δεν μας βοηθάνε συναισθηματικά και όσον αφορά τα παιδιά, μας εξασφάλισαν με τρία σπίτια οπότε το σκεπτικό μου ήταν να έχει το κάθε παιδί απο ένα σπίτι τουλάχιστον όταν μεγαλώσει. Και οι διακοπές εννοειται οι πιο ευτυχισμένες αναμνήσεις, μπορεί να μην αγοράζουμε ρούχα και να βγαίνουμε σε ακριβά εστιατόρια αλλά πάντα μαζεύουμε στην άκρη για αυτό. Ακριβώς όπως τα είπες συμφωνώ απόλυτα. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις το μέλλον τι επιφυλάσσει δυστυχώς.
Δεν έχω πει σε κανέναν γτ στο περιβάλλον μου είναι του ενός η το πολύ των δύο παιδιών, μάλιστα τρεις φίλες μου δεν έχουν καν παιδί και είναι άνω των 40(από επιλογή). Έχουμε απομακρυνθεί κιόλας με έχουν κάνει λίγο "περα" μετά το πρώτο. Είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσουν να λένε διάφορα οπότε δεν θέλω να γεμίσω την εγκυμοσύνη μου με κακή ενέργεια κιόλας (είμαι λίγο προληπτική).
Θα δεις όταν γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου, θα αλλάξουν πολλά, πολλοί άνθρωποι γύρω σου θα γίνουν άλλοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωωω με το καλόοο, ποτέ έχεις ΠΗΤ;; Πώς την παλεύεις κι εσύ έγκυος και με δύο μικρά μέσα στο σπίτι; 

Μωρέ είναι όλοι οι δικοί μου της νοοτροπίας ένα η δύο παιδιά το πολύ και είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσουν κακόβουλα σχόλια τύπου καλά τηλεόραση δεν έχετε;κτλ, εδώ στο δεύτερο όταν έμεινα ήταν λίγο παράξενοι.μου έλεγαν Καλά τόσο γρήγορα δεν μπορούσες να περιμένεις λίγο; Εσένα πως το πήραν;

Με το καλο και σε σενα κορίτσι μου, ευχαριστώ πολυ! Εχω ΠΗΤ 30 Αυγούστου, εσυ?? 

Κουράζομαι πολυ μπορώ να πω, ειδικα το πρώτο τρίμηνο με τις ανακατωτοσουρες και την υπνηλία είναι αρκετά βαρύ θα έλεγα. Όποτε βρίσκω ευκαιρία που κοιμούνται τα μικρά, κοιμάμαι. Τωρα εχω αρχίσει και νιώθω καλύτερα. 

 

Εμάς, δεν είπαν τίποτα, τουλάχιστον όχι μπροστά μας. Αλλά δικιά μας οικογένειά ειναι ούτως ή άλλως δεν είναι δουλειά τους να μιλήσονε, έτσι δεν είναι? Η καθε οικογένεια διαλέγει εκείνη τι θέλει να κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Την περνάς ελαφρά κι εγώ την περνούσα και δεν το είχα καταλάβει, σε κάτι τυχαίες εξετάσεις αίματος το είδαμε. Αλλά δεν ήξερα καν ότι αυτό είναι ο κυταρρομεγαλοιος. 
Όσον αφορά τα παιδιά έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν εργάζομαι προς το παρόν γιατί με ένα τρίχρονο, ένα 15 μηνών και έγκυος (μόνο η μεγάλη ξεκίνησε φέτος παιδικό και είναι τις μισές μέρες άρρωστα σπίτι)είναι αδύνατον, αλλα μόλις ξεπεταχτουνε θα ξεκινήσω πάλι το θελω και το περιμένω γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι όλη μέρα σπίτι κλεισμένη με δύο μωρά και με κανέναν ανθρωπο ενήλικα να μιλήσεις. Επίσης δεν μπορείς να ζήσεις άνετα με τρία παιδιά και έναν μισθό όσο καλά χρήματα και να παίρνει ο ένας από τους δύο. Εγώ έχω στο μυαλό μου και το σπίτι, ευτυχώς ενώ οι γονείς μας δεν μας βοηθάνε συναισθηματικά και όσον αφορά τα παιδιά, μας εξασφάλισαν με τρία σπίτια οπότε το σκεπτικό μου ήταν να έχει το κάθε παιδί απο ένα σπίτι τουλάχιστον όταν μεγαλώσει. Και οι διακοπές εννοειται οι πιο ευτυχισμένες αναμνήσεις, μπορεί να μην αγοράζουμε ρούχα και να βγαίνουμε σε ακριβά εστιατόρια αλλά πάντα μαζεύουμε στην άκρη για αυτό. Ακριβώς όπως τα είπες συμφωνώ απόλυτα. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις το μέλλον τι επιφυλάσσει δυστυχώς.
Δεν έχω πει σε κανέναν γτ στο περιβάλλον μου είναι του ενός η το πολύ των δύο παιδιών, μάλιστα τρεις φίλες μου δεν έχουν καν παιδί και είναι άνω των 40(από επιλογή). Έχουμε απομακρυνθεί κιόλας με έχουν κάνει λίγο "περα" μετά το πρώτο. Είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσουν να λένε διάφορα οπότε δεν θέλω να γεμίσω την εγκυμοσύνη μου με κακή ενέργεια κιόλας (είμαι λίγο προληπτική).
Θα δεις όταν γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου, θα αλλάξουν πολλά, πολλοί άνθρωποι γύρω σου θα γίνουν άλλοι. 

Δεν θα σταθω στα υπολοιπα γτ με βρίσκεις σύμφωνη σε όλα. Να γυρίσεις στη δουλεια μόλις νιώσεις έτοιμη. Είσαι γυναίκα, είσαι επαγγελματίας είσαι και ΄σύντροφος, δεν εισαι μόνο μαμά. Σπουδαίος ρόλος να εισαι μαμά, "καπελώνει" όλα τα άλλα, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν κι όλα όσα έκανες πριν.

Εγω αυτό με το οποίο θυμώνω είναι με το θέμα του περίγυρου. Κι όχι, δεν ειναι φίλες αν εχουν επιλέξει να μην κάνουν παιδιά αν δεν στηρίζουν εσένα που αποφάσισες να κανεις 3. Και 13 να αποφάσιζες να κάνεις, ο φίλος είναι φίλος. Όταν δεν στηριζει τις επιλογές, δεν είναι φίλος. Είναι απλός γνωστός. 

Να μην δηλητηριάζεσαι από τέτοιες συμπεριφορές. Δίπλα σου θα έχεις μόνο όσους σε σέβονται για τις επιλογές σου. Παιδιά έκανες, δεν έκανες φόνο για να σε απομακρύνουν. Κράτα το μυστικό όσο θέλεις, δικαίωμά σου. Αλλά μην δεχτείς κανένα αρνητικό σχόλιο ή βλέμμα όταν το ανακοινώσεις. Εσύ θα κυκλοφορείς με την κοιλιά σου περήφανα και τα κορίτσια σου δίπλα σου κι όλα τα αρνητικά δεν θα τα πιάνει το μάτι σου καν. Όλα είναι θέμα attitude!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά κορίτσια ούτε που το ήξερα αυτό για το ζάχαρο δεν μου είπε τίποτα απολύτως ο γιατρός. Μωρέ τα γλυκά πως κόβουμε τα μακαρόνια πες εντάξει 🤣. Εσύ τώρα με 92 ζάχαρο παίρνεις χαπακι;τι μήνα εισαι;

Μακαρόνια ολικής. 

Επίσης εμένα μου είπε οτι ακόμα κι αν θέλω να φαω πατάτα ας την φάω με ένα αυγό αν δεν με αηδιάζει. Ή να εχω λίγο φιλετάκι κοτοπουλο να το συνοδευσω. Αν υπάρχει και λίγη πρωτεϊνη ειναι οκ το άμυλο. 

Τέλος, με τα φρούτα μου είπε ποτέ σκέτα. Να συνοδευω με 6-7 αμυγδαλα ή κάσιους. Χωρίς αλάτι φυσικά. Αλλά όχι σκέτα φρούτα, ούτε μαζεμένα. Τρως ενα φρούτο ως δεκατιανο άλλο ενα ως απογευματινό. ΄Όχι 2-3 φρούτα μαζί σαν γεύμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Με το καλό το μωράκι σου κοπέλα μου. Ποια αντισώματα είχες θετικά;αυτά που δείχνουν νέα λοίμωξη;

Είχα και τα δύο του κυτταρομεγαλοιο... και IgG και IgM.. για το IgG δεν πειράζει.. απλά σημαίνει αντισώματα.. το IgM όμως το θέλουμε αρνητικό, να μην νοσουμε τώρα σε περίοδο εγκυμοσύνης, γιατί είναι λόγος διακοπής εγκυμοσυνης. Οπότε έχω αγχωθει αρκετά... Βέβαια έχει εκτός από το επαναληπτικό να γίνει , και άλλες 2 εξετάσεις μου είπε ο γιατρός. PCR και Avidity test... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά κορίτσια ούτε που το ήξερα αυτό για το ζάχαρο δεν μου είπε τίποτα απολύτως ο γιατρός. Μωρέ τα γλυκά πως κόβουμε τα μακαρόνια πες εντάξει 🤣. Εσύ τώρα με 92 ζάχαρο παίρνεις χαπακι;τι μήνα εισαι;

ναι. Εχω μόλις μπει στον 4ο. Μου τα συστησε κ η ενδοκρινολογος να τα συνεχισω κ φυσικα κ ο γυναικολογος.

γλυκά εγω ευτυχως προς το παρον δεν τα πολυ θελω 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ,καλησπερα .Μπηκα στην 15 εβδομαδα και εδω και 4 μερες εχω τρομερες καουρες στο στομαχι.Δεν εχω ορεξη να φαω γιατι δυσκολευομαι νατο χωνεψω.Τρωω με προσπάθεια, πολυ μικρα γευματα , σε συνολο 3.1 πρωινο μικρο,μια μεριδα μικρη εστιατοριου το μεσημερι,και 1 φρουτο και γιαουρτι το βράδυ.Σταματησαν οι ναυτιες που ειχα για 6 εβδομαδες, και ξεκινησαν οι καουρες.Εχει καμμιά σας το ιδιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια ,καλησπερα .Μπηκα στην 15 εβδομαδα και εδω και 4 μερες εχω τρομερες καουρες στο στομαχι.Δεν εχω ορεξη να φαω γιατι δυσκολευομαι νατο χωνεψω.Τρωω με προσπάθεια, πολυ μικρα γευματα , σε συνολο 3.1 πρωινο μικρο,μια μεριδα μικρη εστιατοριου το μεσημερι,και 1 φρουτο και γιαουρτι το βράδυ.Σταματησαν οι ναυτιες που ειχα για 6 εβδομαδες, και ξεκινησαν οι καουρες.Εχει καμμιά σας το ιδιο?

Καλημερα. Εγω ειχα για 3 μερες μεγαλο θεμα με ναυτιες, εμετους οταν ημουν πανω στην αλλαγη απο 13η σε 14 εβδομαδα. Τωρα που αλλαξα 3μηνο δηλαδη. Ενω πριν δεν ειχα κανει.

Ισως κατι παρομοιο να συμβαινει κ σε εσενα. Κανε υπομονη

 Εμενα κράτησε 3 μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Veli είπε:

Είχα και τα δύο του κυτταρομεγαλοιο... και IgG και IgM.. για το IgG δεν πειράζει.. απλά σημαίνει αντισώματα.. το IgM όμως το θέλουμε αρνητικό, να μην νοσουμε τώρα σε περίοδο εγκυμοσύνης, γιατί είναι λόγος διακοπής εγκυμοσυνης. Οπότε έχω αγχωθει αρκετά... Βέβαια έχει εκτός από το επαναληπτικό να γίνει , και άλλες 2 εξετάσεις μου είπε ο γιατρός. PCR και Avidity test... 

Αααα κατάλαβα, συμπτώματα έχεις; Τις άλλες εξετάσεις ποτέ θα τις κάνεις; Μπορεί να είναι και από τον κορονοιο όπως σου είπε. Μακάρι να πάνε όλα καλά να μας κρατάς ενήμερες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια ,καλησπερα .Μπηκα στην 15 εβδομαδα και εδω και 4 μερες εχω τρομερες καουρες στο στομαχι.Δεν εχω ορεξη να φαω γιατι δυσκολευομαι νατο χωνεψω.Τρωω με προσπάθεια, πολυ μικρα γευματα , σε συνολο 3.1 πρωινο μικρο,μια μεριδα μικρη εστιατοριου το μεσημερι,και 1 φρουτο και γιαουρτι το βράδυ.Σταματησαν οι ναυτιες που ειχα για 6 εβδομαδες, και ξεκινησαν οι καουρες.Εχει καμμιά σας το ιδιο?

Καλημερα Ιωάννα, με το καλο το μωράκι σου! Κι εγω εχω δυσκολία στην πεψη. Η κοιλιά μου, ειδικά αν φαω πολυ και λιπαρά, φουσκώνει πολυ και είμαι σαν 9 μηνών έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν θα σταθω στα υπολοιπα γτ με βρίσκεις σύμφωνη σε όλα. Να γυρίσεις στη δουλεια μόλις νιώσεις έτοιμη. Είσαι γυναίκα, είσαι επαγγελματίας είσαι και ΄σύντροφος, δεν εισαι μόνο μαμά. Σπουδαίος ρόλος να εισαι μαμά, "καπελώνει" όλα τα άλλα, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν κι όλα όσα έκανες πριν.

Εγω αυτό με το οποίο θυμώνω είναι με το θέμα του περίγυρου. Κι όχι, δεν ειναι φίλες αν εχουν επιλέξει να μην κάνουν παιδιά αν δεν στηρίζουν εσένα που αποφάσισες να κανεις 3. Και 13 να αποφάσιζες να κάνεις, ο φίλος είναι φίλος. Όταν δεν στηριζει τις επιλογές, δεν είναι φίλος. Είναι απλός γνωστός. 

Να μην δηλητηριάζεσαι από τέτοιες συμπεριφορές. Δίπλα σου θα έχεις μόνο όσους σε σέβονται για τις επιλογές σου. Παιδιά έκανες, δεν έκανες φόνο για να σε απομακρύνουν. Κράτα το μυστικό όσο θέλεις, δικαίωμά σου. Αλλά μην δεχτείς κανένα αρνητικό σχόλιο ή βλέμμα όταν το ανακοινώσεις. Εσύ θα κυκλοφορείς με την κοιλιά σου περήφανα και τα κορίτσια σου δίπλα σου κι όλα τα αρνητικά δεν θα τα πιάνει το μάτι σου καν. Όλα είναι θέμα attitude!!! 

Έχεις δίκιο , απλά μερικές φορές θες να πεις και καμιά κουβέντα με κανέναν, η μοναξιά είναι δύσκολη. Αλλά δεν θα παρακαλάω κιόλας αν δεν θέλουν δεκτό, άλλωστε η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα φέρει το μέλλον. 

Υπάρχει σίγουρα και η ζήλεια στη μέση αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Την εγκυμοσύνη θα την ανακοινωσω πάντως μετά τη Β επιπέδου αν και έχει ήδη αρχίσει να φαίνεται, ευτυχώς έχω παραπάνω κιλά και θα πούνε ότι παχυνα 🤣 Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πραγματικά φαίνεσαι συγκροτημένο και σωστό άτομο. Μακάρι να σου πάνε όλα κατευχιν κορίτσι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...