Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η pepe90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στην ομάδα αλλά σας παρακολουθώ μέρες. Έχω ΠΗΤ 2 Σεπτεμβρίου απλά μπήκα στην ομάδα σας γιατί λόγω δεύτερης εγκυμοσύνης και κάποιων θεμάτων, θα γεννήσω αν όλα πάνε καλά και εγώ Αύγουστο. Αυτό με την αίσθηση βάρους που διάβασα και τα πονάκια το έχω και εγώ εδώ και καμιά εβδομάδα! Αύριο θα με δει ο γιατρός μου. Όσο μπορώ προσπαθώ να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι γιατί βοηθάει, απλά επειδή έχω ήδη μια μικρούλα σχεδόν τριών στο σπίτι είναι δύσκολη η ξεκούραση! 

Καλώς το κορίτσι!!! Να σου ζήσει η μικρούλα σου 😀 με το καλό να μεγαλώσει κι άλλο η οικογένεια σου!!! Εχεις μάθει φύλο? Σίγουρα η ξεκούραση μόνο σε καλό μας βγαίνει, όσο μπορείς βέβαια γιατί είναι ζόρικη η κατάσταση  με ένα παιδάκι ήδη σπίτι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Να μην κάνεις. Δικαίωμα!  

Ξεκουρασου, μείνε χαλαρή και δώσε χρονο στο σώμα να προσαρμοστεί. Προφανώς κάποια αναπροσαρμογή γίνεται πάλι εκει μέσα για να χωρέσει το μπεμπινι ❤️ 

Μακαρι Χριστε μου να ειναι μονο αυτο!  Σχετικα με το μαξιλαρι, κ εγω το σκεφτομαι αν κ προς το παρον κοιμαμαι μια χαρα κ η κοιλια μ δεν ειναι τοσο μεγαλη. Κοιταμε συνηθως ανασκελα κ στα αριστερα οσο μπορω.  Τωρα δεν ξερω κ εγω πως το χρησιμοποιουν κ αν οντως κανει δουλεια. Παντως σιγουρα θα παρω αν οχι τωρα, τον επομενο μηνα γιατι θα μας χρειαστει πιστευω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλώς το κορίτσι!!! Να σου ζήσει η μικρούλα σου 😀 με το καλό να μεγαλώσει κι άλλο η οικογένεια σου!!! Εχεις μάθει φύλο? Σίγουρα η ξεκούραση μόνο σε καλό μας βγαίνει, όσο μπορείς βέβαια γιατί είναι ζόρικη η κατάσταση  με ένα παιδάκι ήδη σπίτι!! 

Φύλο όχι δεν έχουμε μάθει ακόμα. Δεν μπορούσε να φανεί και στην αυχενική. Δεν ξέρω αύριο αν θα μπορέσει πάλι να διακρίνει το φύλο..έχει περάσει και ένας μήνας από την αυχενική. Θέλω να πιστεύω οτι κάτι θα φανεί. Στη πρώτη εγκυμοσύνη πάντως από την αυχενική μου είχε πει το φύλο! Για να δούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Κοριτσι μου εγω εχω αγορασει εδω και εναμιση μηνα  το that's love απο prenatal!!! Πραγματικά τέλεια αγορα , απλα οταν σηκωνομαι για τσισακια το βραδυ, τσακωνομαστε με τον αντρουλη μου γιατι  μου το εχει κλεψει αχαχαχαχ ..Του εξηγω πως εγω ειμαι η εγκυος και το παιρνω πισω!!!
Αργοτερα μου ειπαν ειναι και για θηλασμο , ακομα και για να το χρησιμοποιω και σα φωλιτσα για να κοιμαται το μωρο (να μη γυριζει δεξια αριστερα)...Βολικοοοτατο... αναμεσα στο ποδια το βαζω, και στο σημειο της κοιλιας το προσαρμοζω και δεν την πιεζει 
ειναι αυτόοο : 
https://prenatal.gr/product/μαξιλαρι-θηλασμου-allover/?gclid=EAIaIQobChMIr4i5msnv_QIVmMHVCh3YlQrVEAQYAiABEgITOfD_BwE

Φαινεται τελειο αλλα αν βαλω ενα τετοιο μαξιλαρι στο κρεβατι μας ο αντρας μου θα με παρατησει και θα φυγει απο το κρεβατι! Χαχαχαχα!!!

Σοβαρά ομως, ειναι τοσο μεγαλο οσο φαινεται? Σκεφτομαι να παω ουτως ή αλλως prenatal να παρω κανα φορμακι μετα τις 28 που εχω ξανα ραντεβου και πιστευω πως θα ειμαστε ακομα πιο σιγουροι για το φυλο. Μηπως να κανω υπομονη να το δω Live ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Για αρχή κάνουμε online, αργότερα ίσως να γίνουν και κάποια από κοντά!! Τα παρέχει το νοσοκομειο που θα γεννήσω και είναι δωρεάν!! Εγώ φίλη μου κοιμάμαι πιο πολύ δεξιά κάποιες φορές αριστερά κ ανάσκελα, έχω ρωτήσει τον γιατρό για την αιμάτωση στα αριστερά κι αν ισχύει η πίεση που ασκούμε σε μια αρτηρία ανάσκελα δε ισχύει τίποτα μου είπε, να κοιμάμαι όπως βολεύομαι μια χαρά αιματωνεται ο πλακουντας, αργότερα μονο στο 3ο τριμηνο να αποφεύγω το ανάσκελα γιατί θα έχω ζαλάδες μετά οταν θα σηκώνομαι, γιαυτο τον λόγο μόνο!! Μαξιλάρι εγκυμοσύνης- θηλασμου δεν έχω πάρει ακόμη, μου φαίνεται ωραία ιδέα, θα δοκιμάσω πρώτα της νύφης μου να δω αν θα με βολέψει, προστοπαρων βάζω ένα μαξιλαράκι ανάμεσα στα πόδια και έχω δει διαφορά στην μέση κυριως

Θα ρωτησω κι εγω, το σημειωσα ηδη στις αποριες μου :D

Θα δοκιμασω το απλο μαξιλαρι μηπως κανω υπομονη μεχρι να παω κι εγω στο prenatal για ψώνια γενικότερα και τα δω ζωντανά τα μαξιλάρια. 

Κοίταξα κι εγω στο ΙΑΣΩ έχει καποια ετσι σαν μαθηματα και δηλωσα συμμετοχη, έγραψε πως θα επικοινωνήσουν μαζι μου εντος 2 εργάσιμων ημερών. Να δω τι θα ειναι κι αυτα, αν και λεει πως ειναι για μετα τις 28 εβδομάδες. Αρα μήπως με βάλουν σε κάποια λίστα.... δεν ξερω, εικασιες κανω. Αν κι αναρωτιεμαι, εκεινη την ωρα, θα εχουμε στο νου μας τι μάθαμε? Σκέφτομαι μήπως χαμε΄νη υπο΄θεση. Μήπως πρεπει να κανουμε κανα σεμιναριο για τις πρωτες μερες με το μωρο ή περι θηλασμου΄, ή ακομα και για τον ύπνο του μωρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα ρωτησω κι εγω, το σημειωσα ηδη στις αποριες μου :D

Θα δοκιμασω το απλο μαξιλαρι μηπως κανω υπομονη μεχρι να παω κι εγω στο prenatal για ψώνια γενικότερα και τα δω ζωντανά τα μαξιλάρια. 

Κοίταξα κι εγω στο ΙΑΣΩ έχει καποια ετσι σαν μαθηματα και δηλωσα συμμετοχη, έγραψε πως θα επικοινωνήσουν μαζι μου εντος 2 εργάσιμων ημερών. Να δω τι θα ειναι κι αυτα, αν και λεει πως ειναι για μετα τις 28 εβδομάδες. Αρα μήπως με βάλουν σε κάποια λίστα.... δεν ξερω, εικασιες κανω. Αν κι αναρωτιεμαι, εκεινη την ωρα, θα εχουμε στο νου μας τι μάθαμε? Σκέφτομαι μήπως χαμε΄νη υπο΄θεση. Μήπως πρεπει να κανουμε κανα σεμιναριο για τις πρωτες μερες με το μωρο ή περι θηλασμου΄, ή ακομα και για τον ύπνο του μωρου

Ελπιζω να σε βοηθήσει το μαξιλάρι και σένα!! Τα μαθήματα ανωδδυνου τοκετού περιλαμβάνουν όλα αυτά μέσα. Ειναι κεφάλαιο τοκετού, θηλασμου και φροντίδας μωρου!! Λέμε πολύ ωραία και χρήσιμα πράγματα,απομυθοποιησα αρκετά πραγματακια για τον τοκετό!! εκείνη τη στιγμή είναι που θα τα χρειαστούμε όλα αυτά κια θα έιναι όλα οντως πιο ανώδυνα, ας πούμε το πιο σημαντικό να μάθουμε να αναπνέουμε σωστά γτ οι περισσότεροι αναπνέουμε με τον θωρακα και όχι το διαφραγμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ελπιζω να σε βοηθήσει το μαξιλάρι και σένα!! Τα μαθήματα ανωδδυνου τοκετού περιλαμβάνουν όλα αυτά μέσα. Ειναι κεφάλαιο τοκετού, θηλασμου και φροντίδας μωρου!! Λέμε πολύ ωραία και χρήσιμα πράγματα,απομυθοποιησα αρκετά πραγματακια για τον τοκετό!! εκείνη τη στιγμή είναι που θα τα χρειαστούμε όλα αυτά κια θα έιναι όλα οντως πιο ανώδυνα, ας πούμε το πιο σημαντικό να μάθουμε να αναπνέουμε σωστά γτ οι περισσότεροι αναπνέουμε με τον θωρακα και όχι το διαφραγμα. 

αααα αυτο το μαθαινω στο prenatal pilates! το γνωριζα απο το κλασσικο πιλατες για να ειμαι ειλικρινης, αλλα τωρα μας το τονιζει ιδιαιτερα. Είναι πάρα πολύ σημαντικό το θεμα της αναπνοής. 

Θα μάθω τι προσφερει και το ΙΑΣΩ και θα γραψω κι εγω, να γνωριζουν τα κοριτσια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Φύλο όχι δεν έχουμε μάθει ακόμα. Δεν μπορούσε να φανεί και στην αυχενική. Δεν ξέρω αύριο αν θα μπορέσει πάλι να διακρίνει το φύλο..έχει περάσει και ένας μήνας από την αυχενική. Θέλω να πιστεύω οτι κάτι θα φανεί. Στη πρώτη εγκυμοσύνη πάντως από την αυχενική μου είχε πει το φύλο! Για να δούμε.. 

Και γω στην πρωτη εγκυμοσύνη από τον τρίτο μήνα ήξερα φύλο από μια ειδική εξέταση που είχα κάνει, στην αυχενική δεν φαινόταν!! Πολύ πιθανό αύριο να καταφέρει να το δει, εκτός αν σε παιδεψει όπως εμένα... μια αγοράκι το είδανε πριν λίγο καιρό μια κοριτσακι😄, τελικά κοριτσάκι έχω, καταλήξαμε!! Γράψε μας αύριο αν θέλεις να μας πεις τα νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γω στην πρωτη εγκυμοσύνη από τον τρίτο μήνα ήξερα φύλο από μια ειδική εξέταση που είχα κάνει, στην αυχενική δεν φαινόταν!! Πολύ πιθανό αύριο να καταφέρει να το δει, εκτός αν σε παιδεψει όπως εμένα... μια αγοράκι το είδανε πριν λίγο καιρό μια κοριτσακι😄, τελικά κοριτσάκι έχω, καταλήξαμε!! Γράψε μας αύριο αν θέλεις να μας πεις τα νέα σου

Με το καλό σε όλες μας λοιπόν! Οτι και αν έχουμε! Εύχομαι σε όλες μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Θα σας ενημερώσω εάν μπορέσει και το δει αύριο! Καλό βράδυ σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!
Χθες είχα το ραντεβουδάκι μου κι εγω΄ με τον γιατρο μου μετά απο 4 εβδομάδες. Αραγε σε ποια εβδομάδα αρχίζουμε να πήγαινουμε πιο συγχνά παλι? απορία της ημέρας! 
Το μπεμπάκι μας είναι μια χαρά! Εχει πλάκα γιατι φωτογράφισε και το πουλάκι αυτή τη φορά και βλέπεις δυο ποδαράκια και ενα πουλάκι στη μέση χαχα!! Ζυγιζουμε 445 γρ και πιστευω μαλλον ειναι καλά γιατι δεν μου είπε τίποτα. Γενικά τα βρήκε ολα καλα ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!! Φτυστε μας κορίτσια!!! Με ρώτησε αν εχει καποιος στην οικογενεια διαβύτη κλπ. Δεν έχει, αλλά γιατί με ρώτησε δεν ξερω. Πιστευω για να δει αν θα κανω απο τωρα την καμπύλη η θα την κάνω αργότερα. Τον ρωτησα βεβαια εγω πανικοβλητη χαχ "οχι, γιατιι?? βλέπουμε κάτι??" μου λεει οχι οχι ετσι ρωταω να ξέρουμε...Κατα τ'α΄λλα μου έκλεισαν την β επιπέδου την άλλη Πέμπτη οπ΄οτε μάλλον θα είμαι και η πρωτη τελικα που θα κάνω την β επιπέδου εδω μεσα!!! Μακάρι να πανε ολα καλα!
Οσο για το μαξι΄λάρι @Mummy2be εμένα στον 4ο μήνα μου έκαναν δωρο το μαξιλάρι της mothercare, είναι ενα λευκό με 3 τμήματα. https://www.mothercare.gr/royha-esoroyha-egkymosynis/esoroyha-axesoyar-egkymosynis/maxilaria-stirixis/mothercare-mothercare-1?_sgm_campaign=scn_93d429b5ae000&_sgm_source=5021465593635&_sgm_action=click  Θα σου πω οτι προς το παρόν δεν με έχει βολέψει ακριβώς για να κοιμάμαι το βράδυ. Επειδή εχουμε ακόμα τα παπλώματα, εκνευρίζομαι γιατι μπλεκονται όλα απο κάτω και ειναι σπαστικό, ειδικα οταν ειμαστε και οι 2 ξαπλωμένοι (και εχω μεγάλο στρωμα, χωρος υπάρχει χαχα!) Αλλά είμαι σίγουρη πως μολις ανοιξει ο καιρος και βγαλω το μεγλαλο πα΄πλωμα και δεν ε΄χουμε πολλά πολλά, θα είμαι και εγω πιο φουσκωμένη και θα το έχω αυτοκολλητάκι!!! Γιατι κατα τ'α΄΄λλα 1-2 φορές που κάτι ειχα, λίγο μέση, λίγο πονάκια μεσα στην ημερά και το πήρα λίγο αγκαλίτσα, ηταν μια χαρα, βολευτηκα και μου πε΄ρασαν ολα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!
Χθες είχα το ραντεβουδάκι μου κι εγω΄ με τον γιατρο μου μετά απο 4 εβδομάδες. Αραγε σε ποια εβδομάδα αρχίζουμε να πήγαινουμε πιο συγχνά παλι? απορία της ημέρας! 
Το μπεμπάκι μας είναι μια χαρά! Εχει πλάκα γιατι φωτογράφισε και το πουλάκι αυτή τη φορά και βλέπεις δυο ποδαράκια και ενα πουλάκι στη μέση χαχα!! Ζυγιζουμε 445 γρ και πιστευω μαλλον ειναι καλά γιατι δεν μου είπε τίποτα. Γενικά τα βρήκε ολα καλα ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!! Φτυστε μας κορίτσια!!! Με ρώτησε αν εχει καποιος στην οικογενεια διαβύτη κλπ. Δεν έχει, αλλά γιατί με ρώτησε δεν ξερω. Πιστευω για να δει αν θα κανω απο τωρα την καμπύλη η θα την κάνω αργότερα. Τον ρωτησα βεβαια εγω πανικοβλητη χαχ "οχι, γιατιι?? βλέπουμε κάτι??" μου λεει οχι οχι ετσι ρωταω να ξέρουμε...Κατα τ'α΄λλα μου έκλεισαν την β επιπέδου την άλλη Πέμπτη οπ΄οτε μάλλον θα είμαι και η πρωτη τελικα που θα κάνω την β επιπέδου εδω μεσα!!! Μακάρι να πανε ολα καλα!
Οσο για το μαξι΄λάρι @Mummy2be εμένα στον 4ο μήνα μου έκαναν δωρο το μαξιλάρι της mothercare, είναι ενα λευκό με 3 τμήματα. https://www.mothercare.gr/royha-esoroyha-egkymosynis/esoroyha-axesoyar-egkymosynis/maxilaria-stirixis/mothercare-mothercare-1?_sgm_campaign=scn_93d429b5ae000&_sgm_source=5021465593635&_sgm_action=click  Θα σου πω οτι προς το παρόν δεν με έχει βολέψει ακριβώς για να κοιμάμαι το βράδυ. Επειδή εχουμε ακόμα τα παπλώματα, εκνευρίζομαι γιατι μπλεκονται όλα απο κάτω και ειναι σπαστικό, ειδικα οταν ειμαστε και οι 2 ξαπλωμένοι (και εχω μεγάλο στρωμα, χωρος υπάρχει χαχα!) Αλλά είμαι σίγουρη πως μολις ανοιξει ο καιρος και βγαλω το μεγλαλο πα΄πλωμα και δεν ε΄χουμε πολλά πολλά, θα είμαι και εγω πιο φουσκωμένη και θα το έχω αυτοκολλητάκι!!! Γιατι κατα τ'α΄΄λλα 1-2 φορές που κάτι ειχα, λίγο μέση, λίγο πονάκια μεσα στην ημερά και το πήρα λίγο αγκαλίτσα, ηταν μια χαρα, βολευτηκα και μου πε΄ρασαν ολα! 

Αυτά ειναι ωραια νέα!!

Σας φτυνουμε κοριτσι, σας φτύνουμε!!! 🧿   🧿   🧿   🧿   🧿 

Νομιζω πως αργουν παλι τα τακτικα ραντεβου, πρεπει να ειναι απο 8ο και μετα ... τότε που θα τσεκαρουν και το αμνιακό υγρό κι άλλα τετοια σοβαρά ζητηματα.

Με το καλο να γινει κι η Β επιπεδου και να δειτε οτι ο κουκλος σας ειναι πιο γερός κι απο βουνό!!

Για το μαξιλαρι, δοκιμασα να βαλω ενα μαξιλαρι κανονικό χθες στα γονατα οπως μου προτεινε η φιλη η Μαρικα αλλα όπως λες πιο πολυ εκνευριστηκα με τα σεντόνια και την κουβερτα που απλα κάποια στιγμή το εβγαλα και το πεταξα στο πατωμα 😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα ! 

Ποιες από εδώ έχετε νιώσει το μωράκι ; Ας γράψει οποια θέλει και σε ποια εβδομαδα είναι και αν είναι το πρώτο της παιδάκι ! Να δούμε πού βρισκόμαστε γιατί κάθομαι κ αφουγκραζομαι μπας και καταλάβω τίποτα. Νιώθω όπως όταν έψαχνα συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την περίοδο 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! 

Ποιες από εδώ έχετε νιώσει το μωράκι ; Ας γράψει οποια θέλει και σε ποια εβδομαδα είναι και αν είναι το πρώτο της παιδάκι ! Να δούμε πού βρισκόμαστε γιατί κάθομαι κ αφουγκραζομαι μπας και καταλάβω τίποτα. Νιώθω όπως όταν έψαχνα συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την περίοδο 😂😂😂

Καλησπέρα!!! 😀 Εγω σήμερα είμαι 19+6 δλδ αύριο αλλάζω εβδομαδα, έχω κοριτσάκι τελικά κα το έχω νιώσει από πολύ νωρίς, συγκεκριμένα από την 14η εβδομάδα, πολύ ήπιες κλωτσιτσες. Όλα αυτά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα γτ την τελευταία με έχει ταράξει 😄 το νιώθω ξεκάθαρα πλέον και τιναζομαι στον αέρα γτ δεν μπορώ να το συνήθισω.. .κλωτσιές, τούμπες και μάλλον λοξυγγα!! Εσύ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ είμαι στην 18η εβδομαδα ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είναι αγοράκι!!!! Το μωρό έχει εδώ και 1 βδομάδα που το νοιωθω αλλά δεν είναι κάθε μέρα .. μπορεί μια μέρα να τον καταλάβω 3-4 φορές μπορεί και μέρα καθόλου … ένα φτερούγισμα χαμηλά στην κοιλιτσα.. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ ομορφο συναίσθημα 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αυτά ειναι ωραια νέα!!

Σας φτυνουμε κοριτσι, σας φτύνουμε!!! 🧿   🧿   🧿   🧿   🧿 

Νομιζω πως αργουν παλι τα τακτικα ραντεβου, πρεπει να ειναι απο 8ο και μετα ... τότε που θα τσεκαρουν και το αμνιακό υγρό κι άλλα τετοια σοβαρά ζητηματα.

Με το καλο να γινει κι η Β επιπεδου και να δειτε οτι ο κουκλος σας ειναι πιο γερός κι απο βουνό!!

Για το μαξιλαρι, δοκιμασα να βαλω ενα μαξιλαρι κανονικό χθες στα γονατα οπως μου προτεινε η φιλη η Μαρικα αλλα όπως λες πιο πολυ εκνευριστηκα με τα σεντόνια και την κουβερτα που απλα κάποια στιγμή το εβγαλα και το πεταξα στο πατωμα 😅

 

Αγαπημένη δεν σε βόλεψε τελικά ε??? Εμενα για κάποιο λόγο δεν με ενοχλεί κάτω από το πάπλωμα, μόνο όταν αλλάζω πλευρό πρέπει να το βγάζω κ να το ξαναβάζω, μήπως έβαλες κανένα μεγάλο?? Γτ στην αρχή αυτό είχα κάνει και εννοείται πως δεν βόλευε. Τωρα έχω πάρει ένα μικρό από τον καναπέ 40*40 που είναι και λεπτό και με βολεύει μια χαρα!ισα στα γόνατα ανάμεσα να το βάζεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! 

Ποιες από εδώ έχετε νιώσει το μωράκι ; Ας γράψει οποια θέλει και σε ποια εβδομαδα είναι και αν είναι το πρώτο της παιδάκι ! Να δούμε πού βρισκόμαστε γιατί κάθομαι κ αφουγκραζομαι μπας και καταλάβω τίποτα. Νιώθω όπως όταν έψαχνα συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την περίοδο 😂😂😂

Καλησπερα σήμερα μπηκα στην 21 εβδομαδα, 20+1ημερες και αν και ενιωθα εδω και 1 εβδομαδα μια κινητικοτητα δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν μωρακι η εντερο.Πιστευω και τα 2.Εχθες ομως ενιωσα καθαρα εκει που ημουν χαλαρη στον καναπε 2 μικρα απαλα χτυπηματακια σε συγκεκριμενο σημειο.Πιστευω οτι ηταν το μωρο,δεν ειμαι σιγουρη. ΠΕΡΙΜΕΝΩ να το ακουσω ξανα.Ευτυχως που πηγα εχθεσ στο γιατρο και ειδα στον υπερηχο να κουναει χερια ποδια και ηρεμησα και συγκινηθηκα ταυτοχρονα.Όλες μας εχουμε αγωνια να το ακουμε για να νιωθουμε οτι ολα ειναι  καλά.Ειναι πολυ μικρουλακια ακομα, εμενα ειναι μολις 350 γραμμάρια ακόμα νομιζω δεν ειναι ευκολο να τα καταλαβουμε ακομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλησπέρα!!! 😀 Εγω σήμερα είμαι 19+6 δλδ αύριο αλλάζω εβδομαδα, έχω κοριτσάκι τελικά κα το έχω νιώσει από πολύ νωρίς, συγκεκριμένα από την 14η εβδομάδα, πολύ ήπιες κλωτσιτσες. Όλα αυτά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα γτ την τελευταία με έχει ταράξει 😄 το νιώθω ξεκάθαρα πλέον και τιναζομαι στον αέρα γτ δεν μπορώ να το συνήθισω.. .κλωτσιές, τούμπες και μάλλον λοξυγγα!! Εσύ?? 

Εγώ σήμερα μπήκα στην 19η εβδομάδα και δεν μπορώ να πω οτι το έχω νιώσει ξεκάθαρα. Σήμερα ένιωσα κάτι σαν τρέμουλο/πεταρισμα σε ανύποπτο χρόνο αλλά δεν ξέρω αν ήταν αυτό. Έχω να το δω από 10/3 και ανησυχώ. Βέβαια ο γιατρός μου ειπε ότι λόγω της θέσης από όσο κατάλαβα να μην ανησυχήσω ακόμη κι αν δεν το νιώσω μέχρι 21-22η εβδομάδα γιατί δεν θα είναι περίεργο. Αλλά εγώ προφανώς ανησυχώ 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπερα σήμερα μπηκα στην 21 εβδομαδα, 20+1ημερες και αν και ενιωθα εδω και 1 εβδομαδα μια κινητικοτητα δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν μωρακι η εντερο.Πιστευω και τα 2.Εχθες ομως ενιωσα καθαρα εκει που ημουν χαλαρη στον καναπε 2 μικρα απαλα χτυπηματακια σε συγκεκριμενο σημειο.Πιστευω οτι ηταν το μωρο,δεν ειμαι σιγουρη. ΠΕΡΙΜΕΝΩ να το ακουσω ξανα.Ευτυχως που πηγα εχθεσ στο γιατρο και ειδα στον υπερηχο να κουναει χερια ποδια και ηρεμησα και συγκινηθηκα ταυτοχρονα.Όλες μας εχουμε αγωνια να το ακουμε για να νιωθουμε οτι ολα ειναι  καλά.Ειναι πολυ μικρουλακια ακομα, εμενα ειναι μολις 350 γραμμάρια ακόμα νομιζω δεν ειναι ευκολο να τα καταλαβουμε ακομα.

 Σήμερα μπήκα στην 19η εβδομάδα (18+...) Είμαι δύο εβδομάδες πίσω από σενα.... Οπότε χαίρομαι για όσα μου λες γιατί έχω ένα άγχος παρά το ότι ο γιατρός με καθησυχασε στο τελευταίο ραντεβού ότι μπορεί να μην το νιώσω μέχρι 21-22 εβδομάδα. Αλλά ακριβως όπως το είπες περιμένω να το νιώσω για να είμαι ήρεμη.. μακάρι σύντομα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

 Σήμερα μπήκα στην 19η εβδομάδα (18+...) Είμαι δύο εβδομάδες πίσω από σενα.... Οπότε χαίρομαι για όσα μου λες γιατί έχω ένα άγχος παρά το ότι ο γιατρός με καθησυχασε στο τελευταίο ραντεβού ότι μπορεί να μην το νιώσω μέχρι 21-22 εβδομάδα. Αλλά ακριβως όπως το είπες περιμένω να το νιώσω για να είμαι ήρεμη.. μακάρι σύντομα ! 

Σίγουρα ήταν το μωράκι σου αυτό το τρεμουλο-πεταρισμα 😀 οντως συνήθως από την 21η εβδομάδα και μετά το νιώθεις καλά, σε μια εβδομαδα θα δεις μεγάλη διαφορά στο πως θα το νιώθεις! Εμένα σκέψου με πέταξε από τον ύπνο χθες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σίγουρα ήταν το μωράκι σου αυτό το τρεμουλο-πεταρισμα 😀 οντως συνήθως από την 21η εβδομάδα και μετά το νιώθεις καλά, σε μια εβδομαδα θα δεις μεγάλη διαφορά στο πως θα το νιώθεις! Εμένα σκέψου με πέταξε από τον ύπνο χθες

Αχχχ θα τρελαθώ 😍😍τι ωραία !!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! 

Ποιες από εδώ έχετε νιώσει το μωράκι ; Ας γράψει οποια θέλει και σε ποια εβδομαδα είναι και αν είναι το πρώτο της παιδάκι ! Να δούμε πού βρισκόμαστε γιατί κάθομαι κ αφουγκραζομαι μπας και καταλάβω τίποτα. Νιώθω όπως όταν έψαχνα συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την περίοδο 😂😂😂

Εγω ειμαι 20 + 2 εβδομαδων  κ το νιωθω καθε μερα αλλες φορες αρκετες αλλες μπορει να ειναι μονο 2 3. 

Το πρωτο φτερουγισμα το ενιωσα 17 εβδομαδων.  Ειναι το 1ο μου μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

 Σήμερα μπήκα στην 19η εβδομάδα (18+...) Είμαι δύο εβδομάδες πίσω από σενα.... Οπότε χαίρομαι για όσα μου λες γιατί έχω ένα άγχος παρά το ότι ο γιατρός με καθησυχασε στο τελευταίο ραντεβού ότι μπορεί να μην το νιώσω μέχρι 21-22 εβδομάδα. Αλλά ακριβως όπως το είπες περιμένω να το νιώσω για να είμαι ήρεμη.. μακάρι σύντομα ! 

Κορίτσια εχετε καμμια συμβουλη για την δυσκοιλιότητα?Συνηθως καθυστερουσα 1,2 μερες και ετρωγα δαμασκηνα και λυνονταν το πρόβλημα.Τωρα αυτη την φορά εχουν περάσει 3 μερες, τέταρτη σημερα και οτι και αν εχω κανει , περπατημα, δαμάσκηνα, σύκα , νερο,δεν λειτουργησε, και εχω αρχισει να ποναω λιγο.Καποια συμβουλη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εγώ σήμερα έκλεισα την 19 εβδομάδα! Όσον αφορά τις κινήσεις μέρα παρά μέρα κάτι καταλαβαίνω, περίμενα όμως κάτι πιο έντονο και συχνό όσο αναπτύσσεται  γιατί 1ον είναι το δεύτερο και 2ον έχω και οπίσθιο πλακούντα που σημαίνει ότι το καταλαβαίνω πιο εύκολα. Ελπίζω να μεγαλώνει καλά το μωράκι μου, σε λίγες μέρες έχω γιατρό και αναμένω με την ίδια αγωνία κάθε φορά. Η Β επιπεδου πλησιάζει και αυτή! @ΙΩΑΝΝΑ1972Για τη δυσκοιλιότητα εμένα με έσωσαν τα φακελάκια effecol.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Εγώ σήμερα έκλεισα την 19 εβδομάδα! Όσον αφορά τις κινήσεις μέρα παρά μέρα κάτι καταλαβαίνω, περίμενα όμως κάτι πιο έντονο και συχνό όσο αναπτύσσεται  γιατί 1ον είναι το δεύτερο και 2ον έχω και οπίσθιο πλακούντα που σημαίνει ότι το καταλαβαίνω πιο εύκολα. Ελπίζω να μεγαλώνει καλά το μωράκι μου, σε λίγες μέρες έχω γιατρό και αναμένω με την ίδια αγωνία κάθε φορά. Η Β επιπεδου πλησιάζει και αυτή! @ΙΩΑΝΝΑ1972Για τη δυσκοιλιότητα εμένα με έσωσαν τα φακελάκια effecol.

Τα πρότεινε ο γυναικολόγος φαντάζομαι και θα ειναι ασφαλή για την εγκυμοσύνη.Ειδα στο ιντερνετ εχει πολλα ειδη effecol, εσύ ποια παίρνεις? Σε ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια εχετε καμμια συμβουλη για την δυσκοιλιότητα?Συνηθως καθυστερουσα 1,2 μερες και ετρωγα δαμασκηνα και λυνονταν το πρόβλημα.Τωρα αυτη την φορά εχουν περάσει 3 μερες, τέταρτη σημερα και οτι και αν εχω κανει , περπατημα, δαμάσκηνα, σύκα , νερο,δεν λειτουργησε, και εχω αρχισει να ποναω λιγο.Καποια συμβουλη? 

Καλημέρα βρε κορίτσι!! Και γω πίνω μια σκόνη λόγω περιδεσης δεν κάνει να σφιγγομαι, izicol λέγεται!! Προσωπικά με βοηθάνε πολύ και τα ακτινιδια, απέφυγε να τρως όσπρια, ρύζι ή μπανάνα γτ χειροτερευουν το πρόβλημα, προτίμησε κάτι πιο λαδερό και πολλά λαχανικά, σπανάκι θαυματουργό!!! Την επόμενη φορά που θα δεις τον γιατρό σου συζήτησε το ίσως να σου δώσει κάτι να σε βοηθάει!! Αυτό που παίρνω εγώ είναι ότι πιο ασφαλές για εγκύες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...