Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι και γω έγκυος με πιθανή ημερομηνία τοκετού 8 Αυγούστου. Εγώ κάνει ήδη την αυχενικη διαφάνεια και ήταν όλα τέλεια και μάλλον κοριτσάκι!Επίσης αύριο θα πάω για δεύτερη φορά να κάνω καμπύλη σακχάρου, την πρώτη έκανα εμετό την γλυκόζη! Σε 1 εβδομάδα ετοιμάζομαι να κάνω περιδεση λόγω ανεπάρκειας τραχηλου. Είχα κι άλλη εγκυμοσύνη πριν ένα χρόνο και γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας. Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να είναι διαφορετικά για μένα και για όλες σας τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 1/2/2023 at 4:57 ΜΜ, ο/η ZoiTheod28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ... Εγώ έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 15/8 ... Έχω αυχενική αύριο 2/2 , άγχος μεγάλο ... Την προηγούμενη εβδομάδα ( 10η κ 5 μέρες ) χωρίς κανένα σύμπτωμα είδα αίμα κανονικό , έντονο κόκκινο και αρκετή ποσότητα , βέβαια πήγα κατευθείαν στο γιατρό και με επιβεβαίωσε όλα καλά... Δεν υπήρχε ένδειξη αποκόλλησης .Το είδαμε,το ακούσαμε ... δεν ξέρουμε για ποιο λόγο συναιβει αυτο...Έχω ξεκινήσει utrogestan 3 φορές τη μερα...Το άγχος γ την αυχενική αύριο έχει χτυπήσει κοκκινο  ... 

@zoitheod28 κ εγω το επαθα ομως 12κ 5 εβδομαδων.  Ηταν αποκολληση. Τωρα ειμαι ξαπλωμενη 4 μερες κ το αιμα σταματησε απο την 2η μερα. Εχω μονο καποιες καφε εκκρισεις. Ολα καλα. Κ εμεις καναμε υπερηχο. Την αλλη βδομαδα θα κανω αυχενική.  Αργησαμε αλλα προεκυψε αυτο. Το ειχα 1η του μηνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!!! Πως πάτε με την εγκυμοσύνη σας?? Έχει ξεκινήσει καμία να κάνει κοιλίτσα η έχω απλά μόνιμα πρησμένη κοιλίτσα???😂😂😂 Λίγες ημέρες ακόμα για την αυχενική 14/02... Γίνεται στην κοιλιά κατευθείαν η κολπικά η εξέταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!!! Πως πάτε με την εγκυμοσύνη σας?? Έχει ξεκινήσει καμία να κάνει κοιλίτσα η έχω απλά μόνιμα πρησμένη κοιλίτσα???😂😂😂 Λίγες ημέρες ακόμα για την αυχενική 14/02... Γίνεται στην κοιλιά κατευθείαν η κολπικά η εξέταση?

Εγώ έχω λίγη 🙈 σαν πρήξιμο περιόδου καπως. Όταν όμως τρώω ( κ μάλιστα λίγο παραπάνω) γίνεται τούρλα ! Σκέψου η πεθερά μου την Κυριακή την περασμένη αφού με τάισε έναν τόνο φαγητό μου λέει "έκανες κοιλίτσα;;;" 😂😂😂 Νομίζω γίνεται από την κοιλιά αν δεν κάνω λάθος. 10/2 έχω εγώ αυχενική 🙈 ανυπομονώ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cat 12 η αυχενική γίνεται κατευθείαν στην κοιλίτσα , αλλά αν χρειαστεί βλέπουν και κολπικά .Εμένα μου έκανε και τα 2 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κορίτσια εμένα η κοιλίτσα μου φάνηκε την 14 εβδομάδα. Είμαι 14 εβδ.+3 ημέρες σήμερα .Εννοω σε μένα φάνηκε που ξέρω το σώμα μου.

Κάποιος τρίτος δεν μπορεί να το καταλάβει ακόμα.😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ έχω λίγη 🙈 σαν πρήξιμο περιόδου καπως. Όταν όμως τρώω ( κ μάλιστα λίγο παραπάνω) γίνεται τούρλα ! Σκέψου η πεθερά μου την Κυριακή την περασμένη αφού με τάισε έναν τόνο φαγητό μου λέει "έκανες κοιλίτσα;;;" 😂😂😂 Νομίζω γίνεται από την κοιλιά αν δεν κάνω λάθος. 10/2 έχω εγώ αυχενική 🙈 ανυπομονώ ❤️

Άρα είναι φυσιολογικό 😁 ναι ισχύει μέχρι το βράδυ που θα έχω φάει κ εγώ γίνεται η διπλή 😅 πρέπει να σταματήσουν να μας ταιζουν τόσο πολύ από τωρααααα😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

cat 12 η αυχενική γίνεται κατευθείαν στην κοιλίτσα , αλλά αν χρειαστεί βλέπουν και κολπικά .Εμένα μου έκανε και τα 2 .

Α μια χαρά!!! Οπότε κ οι δύο περιπτώσεις υπάρχουν!!! Μάλλον για να το δουν καλύτερα φαντάζομαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Επίσης κορίτσια εμένα η κοιλίτσα μου φάνηκε την 14 εβδομάδα. Είμαι 14 εβδ.+3 ημέρες σήμερα .Εννοω σε μένα φάνηκε που ξέρω το σώμα μου.

Κάποιος τρίτος δεν μπορεί να το καταλάβει ακόμα.😉

Τι ωραία!!!! Τυχερή είσαι!! Εγώ που το βλέπω κ ήδη δεν κάνουν τα τζιν μου??? Έχω αρχίσει τα κολάν μόνο 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cat 12 ακριβώς, για να το δουν καλύτερα .Φαντάσου επειδή κουνιεται δεν είναι πάντα ευκολο. Επίσης εμένα μου χτύπαγε ελαφρά την κοιλίτσα η γιατρός ,λεγοντάς μου φυσικά συγννώμη, για να αλλάξει θέση το μωρό και να μπορεί να δει με λεπτομέρεια όλα τα ζωτικά του οργανα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχει πολύ ωραια Παντελόνια- κολάν εγκυμοσύνης το calzendonia που φοριουνται άνετα και μετά την εγκυμοσύνη.Τα βγάζει σε τζην, μαύρο και δερματίνη μαύρη(εγώ αυτό πήρα) , και έχει και καλσόν εγκυμοσύνης(χοντρά -λεπτά ) για να βάζουμε και κανένα φορεματάκι .❤️😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

cat 12 ακριβώς, για να το δουν καλύτερα .Φαντάσου επειδή κουνιεται δεν είναι πάντα ευκολο. Επίσης εμένα μου χτύπαγε ελαφρά την κοιλίτσα η γιατρός ,λεγοντάς μου φυσικά συγννώμη, για να αλλάξει θέση το μωρό και να μπορεί να δει με λεπτομέρεια όλα τα ζωτικά του οργανα .

Αλήθεια? Άρα έχει φουλ κινήσεις το μωράκι?? Πρέπει να είναι τέλειο να το βλέπεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

cat 12 ακριβώς, για να το δουν καλύτερα .Φαντάσου επειδή κουνιεται δεν είναι πάντα ευκολο. Επίσης εμένα μου χτύπαγε ελαφρά την κοιλίτσα η γιατρός ,λεγοντάς μου φυσικά συγννώμη, για να αλλάξει θέση το μωρό και να μπορεί να δει με λεπτομέρεια όλα τα ζωτικά του οργανα .

Είδες και το φύλο στην αυχενική σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου είπαν κορίτσι στην αυχενική ,αλλά μετά από μια εβδομάδα ο γιατρός μου είπε αγόρι. Αφού υπάρχει διχογνωμία μου είπε ο γυναικολόγος να  περιμένουμε τον επόμενο υπέρηχο που θα κάνω στις 13 /2 που ισως να ειναι πιο ξεκάθαρο.

Τόσο νωρίς δεν είναι εύκολο να καταλάβουν και να είναι σίγουροι. Ότι βλέπουνε  λένε με επιφύλαξη πάντα.

Εγώ πάντως έχω αρχίσει να πλέκω μια κουβερτούλα σε χρώμα οινοπνευματί απαλό, και δεν με νοιάζει το φύλλο αρκεί να είναι καλά το μωράκι.🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Αλήθεια? Άρα έχει φουλ κινήσεις το μωράκι?? Πρέπει να είναι τέλειο να το βλέπεις 

Είναι πολύ ωραίο να το βλέπεις. Κάποια στιγμή που γύρισε την πλατούλα του είδα την σπονδυλική του στήλη, εναν έναν τους σπόνδυλους και συγκινήθηκα .Τα χεράκια του το ένα το ειχε πίσω από το κεφάλι του. Μου το εγραψαν και σε στικάκι και το έδειξα στην μητέρα μου. Θα δείτε πολύ ωραία πράγματα, και μετά θα σας φύγει ένα άγχος.🙂😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Είναι πολύ ωραίο να το βλέπεις. Κάποια στιγμή που γύρισε την πλατούλα του είδα την σπονδυλική του στήλη, εναν έναν τους σπόνδυλους και συγκινήθηκα .Τα χεράκια του το ένα το ειχε πίσω από το κεφάλι του. Μου το εγραψαν και σε στικάκι και το έδειξα στην μητέρα μου. Θα δείτε πολύ ωραία πράγματα, και μετά θα σας φύγει ένα άγχος.🙂😊

Αχ αυτό το άγχος... Αυτό περιμένω να μου πουν ότι όλα είναι καλά να ηρεμήσω λίγο.... Ανυπομονώ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες, εύχομαι να είστε καλά! Από κιλά πώς τα πήγατε στο πρώτο τρίμηνο; Ο γιατρός σε μένα μου είχε πει να μη πάρω κανένα στο πρώτο τρίμηνο, άντε κανα κιλό. Σήμερα που έκλεισα το 1ο τρίμηνο έχω πάρει 3 κιλά, και αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιπες έχουν πάρει κανένα κιλάκι παραπάνω, μη νιώθω άσχημα :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ελένη εγώ δεν πήρα κανένα.Τρωω τα παντα οσο θελω  εκτος απο ψωμι και γλυκα.Και καθολου ζαχαρη.

Α πολύ βασικό αυτό ναι! Εμένα ενώ ποτέ δε με τράβαγαν γλυκά, ψωμιά, μακαρόνια , τώρα είναι το μόνο που θέλω, προσπαθώ να συγκρατούμαι όσο μπορώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elenii είπε:

Καλησπέρα σε όλες, εύχομαι να είστε καλά! Από κιλά πώς τα πήγατε στο πρώτο τρίμηνο; Ο γιατρός σε μένα μου είχε πει να μη πάρω κανένα στο πρώτο τρίμηνο, άντε κανα κιλό. Σήμερα που έκλεισα το 1ο τρίμηνο έχω πάρει 3 κιλά, και αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιπες έχουν πάρει κανένα κιλάκι παραπάνω, μη νιώθω άσχημα :) 

 

Ουτε εγω πήρα.  έχασα 1.5 στην αρχη κ τωρα εχω επιστρέψει στα κιλα μ. Δεν εχω παρει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2023 at 11:18 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι και γω έγκυος με πιθανή ημερομηνία τοκετού 8 Αυγούστου. Εγώ κάνει ήδη την αυχενικη διαφάνεια και ήταν όλα τέλεια και μάλλον κοριτσάκι!Επίσης αύριο θα πάω για δεύτερη φορά να κάνω καμπύλη σακχάρου, την πρώτη έκανα εμετό την γλυκόζη! Σε 1 εβδομάδα ετοιμάζομαι να κάνω περιδεση λόγω ανεπάρκειας τραχηλου. Είχα κι άλλη εγκυμοσύνη πριν ένα χρόνο και γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας. Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να είναι διαφορετικά για μένα και για όλες σας τα καλύτερα! 

Σου ευχόμαστε κ εμείς να είναι όλα καλά και να καταφέρεις αυτήν την φορά να κρατήσεις το μωράκι σου! Σου στέλνω πολλή αγάπη για όσα πέρασες και μια δυνατή αγκαλιά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2023 at 11:18 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι και γω έγκυος με πιθανή ημερομηνία τοκετού 8 Αυγούστου. Εγώ κάνει ήδη την αυχενικη διαφάνεια και ήταν όλα τέλεια και μάλλον κοριτσάκι!Επίσης αύριο θα πάω για δεύτερη φορά να κάνω καμπύλη σακχάρου, την πρώτη έκανα εμετό την γλυκόζη! Σε 1 εβδομάδα ετοιμάζομαι να κάνω περιδεση λόγω ανεπάρκειας τραχηλου. Είχα κι άλλη εγκυμοσύνη πριν ένα χρόνο και γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας. Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να είναι διαφορετικά για μένα και για όλες σας τα καλύτερα! 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Πρόσεξε τον εαυτό σου! Μείνε ξαπλωμένη και μεγάλη προσοχή μην σηκωνεις βάρος! Θα είμαστε εδώ να τα λέμε! 💕

Κορίτσια και εμένα η κοιλιά είναι μονίμως πρισμενη.. και λίγο να φάω κάτι δεν μπορώ να περπατήσω από το πόσο φουσκώνει κατευθείαν... Έχω χάσει 3 κιλά απο τότε που ξεκίνησα εγκυμοσύνη παραολα αυτά ... Τα παντελόνια δεν με κάνουν!!

Βέβαια δεν βοηθάει που είμαι συνέχεια ξαπλωμένη... Μετά την αυχενική, ελπίζω να είναι όλα καλά θα ξεκινήσω έστω ένα μισαωρακι περπάτημα... Αργοοο περπάτημα 😁 Ελπίζω τώρα που σταμάτησα την 3πλη δόση προγεστερόνης λόγω αιμορραγίας που είχα από τον πρώτο μήνα, να ξεφουσκώσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια! Μπορώ να μπω κι εγω σε αυτή την ομάδα? Εμένα οι εφαρμογές μου δίνουν ΠΗΤ 3/9 αλλά μου ειπε η γυναικολογος μου πως δεν θα ειναι ακριβες αυτό μέχρι την αυχενική. Αυχενική θα κάνω στις 23/2! 

Είχαμε κι εμεις μια ατυχία περσυ τον Μαιο με ανεμβρυική κύηση αλλά αυτό ανήκει στο παρελθόν. 

Κοιμάστε εσεις κορίτσια μου? Εγω κάνω πολύ ασχημο ύπνο κι ολη μέρα είμαι χάλια. Από άλλα συμπτώματα έχω ασχημες δυσπεψίες αλλά ευτυχως περασαν οι καούρες που είχα τις προηγουμενες εβδομαδες. 

Ακούσαμε την καρδούλα μας 24/1 κι ειχαμε 161 παλμους το λεπτο 🥰 Αύριο θα πάμε πάλι να το ακούσουμε στη γιατρό μας κι ανυπομονώ όσο δεν φαντάζεστε!!! 😍

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας ❤️ Να βάλει η Παναγιά το χέρι της να μας φροντίσει όλες κι εμάς και τα εμβρυάκια μας! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κορίτσια! Μπορώ να μπω κι εγω σε αυτή την ομάδα? Εμένα οι εφαρμογές μου δίνουν ΠΗΤ 3/9 αλλά μου ειπε η γυναικολογος μου πως δεν θα ειναι ακριβες αυτό μέχρι την αυχενική. Αυχενική θα κάνω στις 23/2! 

Είχαμε κι εμεις μια ατυχία περσυ τον Μαιο με ανεμβρυική κύηση αλλά αυτό ανήκει στο παρελθόν. 

Κοιμάστε εσεις κορίτσια μου? Εγω κάνω πολύ ασχημο ύπνο κι ολη μέρα είμαι χάλια. Από άλλα συμπτώματα έχω ασχημες δυσπεψίες αλλά ευτυχως περασαν οι καούρες που είχα τις προηγουμενες εβδομαδες. 

Ακούσαμε την καρδούλα μας 24/1 κι ειχαμε 161 παλμους το λεπτο 🥰 Αύριο θα πάμε πάλι να το ακούσουμε στη γιατρό μας κι ανυπομονώ όσο δεν φαντάζεστε!!! 😍

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας ❤️ Να βάλει η Παναγιά το χέρι της να μας φροντίσει όλες κι εμάς και τα εμβρυάκια μας! 😍

Γιατί να μην μπεις ;;; Εννοείται! Σας καλωσορίζουμε με χαρά !!!! Τις περισσότερες ημέρες κοιμάμαι. Αλλά υπάρχουν μέρες που θα σηκωθώ (εννοείται για τουαλέτα😂) και μετά δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ πάλι και είμαι όλη μέρα πτώμα 😂 είχες συμπτωματακια εσύ. Εύχομαι να περάσουν κι αυτά σιγά σιγά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Γιατί να μην μπεις ;;; Εννοείται! Σας καλωσορίζουμε με χαρά !!!! Τις περισσότερες ημέρες κοιμάμαι. Αλλά υπάρχουν μέρες που θα σηκωθώ (εννοείται για τουαλέτα😂) και μετά δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ πάλι και είμαι όλη μέρα πτώμα 😂 είχες συμπτωματακια εσύ. Εύχομαι να περάσουν κι αυτά σιγά σιγά ! 

Σε ευχαριστω πολυ!! ❤️ Χαίρομαι πολυ που σας βρήκα και θα μοιραζόμαστε τις αγωνίες μας!

 

Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι! Εγώ θα κάνω αυχενική διαφάνεια στον Κιτμιρίδη. Τον γνωρίζετε? Εμένα η γυναικολόγος μου μου τον πρότεινε για πολύ καλό γιατρό με πολλές γνώσεις και εμπειρία. 

Δεν εχω ιδιαιτερα αγωνία, είμαι πολύ αισιόδοξη ότι το μωράκι μου μεγαλώνει σωστά! Γενικά πιστεύω πως οταν ξεκινάς θετικά, θετικά προχωράει οποιαδήποτε κατάσταση στη ζωή μας!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...