Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Το μωράκι σου είναι μια χαρά! Για να καταλάβεις, 3730 βγήκαμε απο το μαιευτηριο και σήμερα στους 2.5 μήνες μπαμ, ζυγιστήκαμε κ είμαστε 7 κιλά. Διπλασιάσαμε δηλαδή το βάρος της γέννησής μας.

Δίνω ξένο αποκλειστικά.

Η καμπύλη του βάρους (μας την έδειξε ο παιδίατρος ΄όταν πήγαμε για το εμβόλιο) έχει ένα εύρος τιμών που θεωρούνται φυσιολογικές, ανάλογα με το μήνα του μωρού. Για παράδειγμα εμάς μας είπε ότι ανήκουμε στην ανώτατη καμπύλη βάρους. Τον ρώτησα εάν αυτό σημαίνει παχυσαρκία και μου είπε όχι, σε καμία περίπτωση.

Το κάθε μωρό αναπτύσσεται με το δικό του ρυθμό γενικά. Κάποια θα πάρουν πιο γρήγορα βάρος, άλλα πιο αργά.

Αυτό που μας επεσήμανε είναι ότι δε χρειάζεται να το ζυγίζουμε κάθε εβδομάδα, αλλά κάθε μήνα.

Επίσης είπε ότι μας νοιάζει να έχει όρεξη να φάει το παιδί και όχι να είναι νωθρό με το φαγητό του. Αυτό να κοιτάζεις!

Τέλος θυμάμαι που μας είπε όταν του είπα ότι το μωρό τρώει πολύ και λαίμαργα, να τον αφήνω να φάει όσο θέλει....

Εμείς 2.5 μηνών και έχουμε ακόμα κολικούς @Eliza Kats μου, με τη διαφορά ότι πλέον διαρκούν λιγότερες ώρες.

Αχ άντε λίγο ακόμα έμεινε και θα σταματήσουν και σε εσάς που κολικοί! Μέχρι 3 μηνών λέει κρατάνε! Λίγο κουράγιο ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Αχ άντε λίγο ακόμα έμεινε και θα σταματήσουν και σε εσάς που κολικοί! Μέχρι 3 μηνών λέει κρατάνε! Λίγο κουράγιο ακόμα!

Μακάρι! 🥳Είναι πολύ δύσκολο. Το δε κλάμα του μωρού έχει δυναμώσει και ΠΟΝΑΝΕ τα τύμπανά μας όσο τον κρατάμε αγκαλιά μέχρι να ηρεμήσει.

Χθες το απόγευμα μάλιστα δοκιμάσαμε αρκετές λύσεις για να τον ανακουφίσουμε από τους κολικούς, αλλά μάταια!

1 μασαζ στη κοιλιτσα πριν τον πιασουν οι κολικοι

2 λευκοι ηχοι - συγκεκριμενα ηχος καμπινας αεροπλανου

3 απαλος φωτισμος

4 περπατητη αγκαλιτσα

5 πιπίλα

6 γλυκολογα για το ποσο το αγαπαει η μαμα κ ο μπαμπας

7 τον πηγαμε βολτα με το αμαξι

8 του παιξαμε κιθαρα

9 τον καναμε ζεστο μπανακι στους 38 βαθμους για 10 λεπτακια, οσο προτεινεται!

 

Τίποτα δεν έπιασε.

Απλά κάποια στιγμή κουράστηκε από το κλάμα και αποκοιμήθηκε κατά τις 12 τη νύχτα, από τις 7 περίπου το απόγευμα!

❤️ :(❤️ 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Μακάρι! 🥳Είναι πολύ δύσκολο. Το δε κλάμα του μωρού έχει δυναμώσει και ΠΟΝΑΝΕ τα τύμπανά μας όσο τον κρατάμε αγκαλιά μέχρι να ηρεμήσει.

Χθες το απόγευμα μάλιστα δοκιμάσαμε αρκετές λύσεις για να τον ανακουφίσουμε από τους κολικούς, αλλά μάταια!

1 μασαζ στη κοιλιτσα πριν τον πιασουν οι κολικοι

2 λευκοι ηχοι - συγκεκριμενα ηχος καμπινας αεροπλανου

3 απαλος φωτισμος

4 περπατητη αγκαλιτσα

5 πιπίλα

6 γλυκολογα για το ποσο το αγαπαει η μαμα κ ο μπαμπας

7 τον πηγαμε βολτα με το αμαξι

8 του παιξαμε κιθαρα

9 τον καναμε ζεστο μπανακι στους 38 βαθμους για 10 λεπτακια, οσο προτεινεται!

 

Τίποτα δεν έπιασε.

Απλά κάποια στιγμή κουράστηκε από το κλάμα και αποκοιμήθηκε κατά τις 12 τη νύχτα, από τις 7 περίπου το απόγευμα!

❤️ :(❤️ 

 

 

Έλα μωρέ το γλυκάκι... 😥 εύχομαι σύντομα να περάσουν οι κολικοί και να μη ξανάρθουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2023 at 11:00 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Μακάρι! 🥳Είναι πολύ δύσκολο. Το δε κλάμα του μωρού έχει δυναμώσει και ΠΟΝΑΝΕ τα τύμπανά μας όσο τον κρατάμε αγκαλιά μέχρι να ηρεμήσει.

Χθες το απόγευμα μάλιστα δοκιμάσαμε αρκετές λύσεις για να τον ανακουφίσουμε από τους κολικούς, αλλά μάταια!

1 μασαζ στη κοιλιτσα πριν τον πιασουν οι κολικοι

2 λευκοι ηχοι - συγκεκριμενα ηχος καμπινας αεροπλανου

3 απαλος φωτισμος

4 περπατητη αγκαλιτσα

5 πιπίλα

6 γλυκολογα για το ποσο το αγαπαει η μαμα κ ο μπαμπας

7 τον πηγαμε βολτα με το αμαξι

8 του παιξαμε κιθαρα

9 τον καναμε ζεστο μπανακι στους 38 βαθμους για 10 λεπτακια, οσο προτεινεται!

 

Τίποτα δεν έπιασε.

Απλά κάποια στιγμή κουράστηκε από το κλάμα και αποκοιμήθηκε κατά τις 12 τη νύχτα, από τις 7 περίπου το απόγευμα!

❤️ :(❤️ 

 

 

Καλημερα Ερση μου!! Ακριβως το  ιδιο παθαμε εμεις χθες το βραδυ, απο τις 8 μεχρι τη 1, γινομαστε 2 μηνων σε 2 μερες,πλανταξε το καμαρι μου!3 μερες τωρα καθε απογευμα το ιδιο αλλα οχι τοσο χαλια οσο χθες, δεν ξερω μηπως την πειραξε και μια μελιτζανα που εφαγα. Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το φαγητο ποια, εχω κοψει και το γαλα και τα φασολια, φακες ρεβυθια κτλπ κι αυτες οι σταγονες biogaia μαπα μου φαίνονται, τιποτα δεν κανουν.Το μωρακι σου σφιγγεραι κιολας σαν να μημ μπορει να κανει κακα και αερια? Η οταν κανει αερια παλι κλαιει? Εσεις κοριτσια τι τρωτε? Σταγονες δινεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερα Ερση μου!! Ακριβως το  ιδιο παθαμε εμεις χθες το βραδυ, απο τις 8 μεχρι τη 1, γινομαστε 2 μηνων σε 2 μερες,πλανταξε το καμαρι μου!3 μερες τωρα καθε απογευμα το ιδιο αλλα οχι τοσο χαλια οσο χθες, δεν ξερω μηπως την πειραξε και μια μελιτζανα που εφαγα. Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το φαγητο ποια, εχω κοψει και το γαλα και τα φασολια, φακες ρεβυθια κτλπ κι αυτες οι σταγονες biogaia μαπα μου φαίνονται, τιποτα δεν κανουν.Το μωρακι σου σφιγγεραι κιολας σαν να μημ μπορει να κανει κακα και αερια? Η οταν κανει αερια παλι κλαιει? Εσεις κοριτσια τι τρωτε? Σταγονες δινεται? 

Εμάς μας είπε ο παιδίατρος να του δίνουμε kinterte ( αφέψημα) όταν τον πιάνει. 

Εμάς έχει το τελευταίο διάστημα που κάνει μια σταγόνα κακά μαζί με τα τσισα. Σφίγγεται γενικά και 2-3 φορές την ημέρα του δίνει και καταλαβαίνει 🤣 

Κάπως έχει δικό ηρεμήσει. Όχι πολύ βέβαια. Εγώ έχω κόψει τα πολλά όσπρια. Μόνο φακές τρώω. Όχι πράσινα φυλλώδη λαχανικά. Τρώω περισσότερο πρωτεϊνη κ υδατάνθρακες. Από λαχανικά ντομάτα κ αγγούρι. Γαλακτοκομικά 1 μικρό ποτήρι γάλα μαζί με το πρωινό κ λιγο φέτα ίσως με το φαί κάποιες φορές. 

Έχω τρομερή όρεξη για γλυκά πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εμάς μας είπε ο παιδίατρος να του δίνουμε kinterte ( αφέψημα) όταν τον πιάνει. 

Εμάς έχει το τελευταίο διάστημα που κάνει μια σταγόνα κακά μαζί με τα τσισα. Σφίγγεται γενικά και 2-3 φορές την ημέρα του δίνει και καταλαβαίνει 🤣 

Κάπως έχει δικό ηρεμήσει. Όχι πολύ βέβαια. Εγώ έχω κόψει τα πολλά όσπρια. Μόνο φακές τρώω. Όχι πράσινα φυλλώδη λαχανικά. Τρώω περισσότερο πρωτεϊνη κ υδατάνθρακες. Από λαχανικά ντομάτα κ αγγούρι. Γαλακτοκομικά 1 μικρό ποτήρι γάλα μαζί με το πρωινό κ λιγο φέτα ίσως με το φαί κάποιες φορές. 

Έχω τρομερή όρεξη για γλυκά πάντως!

Μια χαρα!! Εμας δεν μας ανεφερε τιποτα για το kinterte.Η μπέμπα κανει πολλα κακα γενικα απο 6 εως 8 φορες την ημερα αλλα καποιες στιγμες οταν ειναι να βγάλει αερια ζοριζεται σαν να ποναει!! Το γαλα θα το ξανααρχισω και γω γιατι δεν μπορω το θελω! Μπαμιες, φασολια και μελιτζανα εχω προσεξει οτι την πειραζουν πολυ. Απο γλυκα ασε μεγαλη ζημια και εγω θελω φουλ προσεχω μονο να αποφευγω την σοκολατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες μου καλή σας μέρα, όλες μια απ' τα ίδια περνάμαι, το βλρπω και μου φεύγει λίγο το άγχος γιατί λέω κάνω κάτι λάθος? Για το ρουθούνισμα λέω μήπως αρρώστησα το παιδί? Όμως είναι φυσιολογικό, για τον εμετό το ίδιο. Ο μπέμπης είναι σχεδόν 2 μηνών, είναι πολύ λαίμαργος και τρώει πολύ, η παιδίατρος μας πήρε στα 120 ml ξένο γάλα όμως κάποιες φορές πίνει 100, κάποτε 80, κάποτε 110 και κάποτε και τα 120.. Και εδώ άγχος μήπως για την ηλικία του είναι αρκετό.. εσείς πόσο δύνατε περίπου στον 1μιση - 2 μηνών? 

 

Επίσης τι τους φοράμαι όλη μέρα? Την μέρα λόγω ζέστης είμαστε με ένα κοντομάνικο εσωτερικό, το βράδυ γύρω στις 7-7μιση μετά το μπανάκι του φοράω μακρυμάνικο ολόσωμο χωρίς εσωτερικό.. Πρέπει να ξεκινήσουμε τα εσωτερικά και το βράδυ? Το θέμα του ντυσίματος λίγο πολύ με αγχόνει, φοβάμαι μήπως τον αρωστήσω. 

Helppp μανούλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Μανούλες μου καλή σας μέρα, όλες μια απ' τα ίδια περνάμαι, το βλρπω και μου φεύγει λίγο το άγχος γιατί λέω κάνω κάτι λάθος? Για το ρουθούνισμα λέω μήπως αρρώστησα το παιδί? Όμως είναι φυσιολογικό, για τον εμετό το ίδιο. Ο μπέμπης είναι σχεδόν 2 μηνών, είναι πολύ λαίμαργος και τρώει πολύ, η παιδίατρος μας πήρε στα 120 ml ξένο γάλα όμως κάποιες φορές πίνει 100, κάποτε 80, κάποτε 110 και κάποτε και τα 120.. Και εδώ άγχος μήπως για την ηλικία του είναι αρκετό.. εσείς πόσο δύνατε περίπου στον 1μιση - 2 μηνών? 

 

Επίσης τι τους φοράμαι όλη μέρα? Την μέρα λόγω ζέστης είμαστε με ένα κοντομάνικο εσωτερικό, το βράδυ γύρω στις 7-7μιση μετά το μπανάκι του φοράω μακρυμάνικο ολόσωμο χωρίς εσωτερικό.. Πρέπει να ξεκινήσουμε τα εσωτερικά και το βράδυ? Το θέμα του ντυσίματος λίγο πολύ με αγχόνει, φοβάμαι μήπως τον αρωστήσω. 

Helppp μανούλες!!!

Για να σε χαλαρώσω, ρουθουνίζει κ το δικό μου το μωράκι από νωρίς, μπορεί και 1 μηνός.

Γενικά ανά δεύτερη ημέρα, του καθαρίζω τη μύτη με ένα αποσυμφορητικό μύτης για βρέφη και σχεδόν πάντα πιάνω κάτι λευκές μυξούλες. Το κάνω εδώ και 1.5 μήνα αυτό περίπου και σήμερα είμαστε 2 μηνών και 3 εβδομάδων.

Για το ντύσιμο, έχω κ εγώ την ίδια ανησυχία, μη τυχόν το ντύσω λάθος και μου αρρωστήσει.

Τη μέρα του φοράω κοντομάνικο κορμάκι, με γυμνά τα μπούτια και του φοράω και κάλτσες. Κάνω καλά? Εσείς τι κάνετε? @Eliza Kats @peacock και άλλες κοπέλες.

Το απόγευμα κατά τις 6-7 του φοράω επιπλέον ένα πυτζαμέ παντελονάκι για να καλύπτω τα μπούτια (οι κάλτσες παραμένουν). Οι κάλτσες εδώ ίσως είναι υπερβολή.. πείτε μου κ εσείς..

Η απορία μου είναι τι να του φορέσω στο αμάξι όταν είναι μέσα στο αυγό και ζεσταίνεται η πλάτη και το κεφαλάκι του και τι να του φοράω στη βόλτα με το καρότσι όταν φυσάει..

Το σεντονάκι με το οποίο τον σκεπάζω, το απομακρύνει με τα χέρια του κάθε φορά και εγώ αγχώνομαι, αντί να χαίρομαι τη βόλτα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας μανουλες! Είχα κόψει κι εγώ στην αρχή διάφορα τρόφιμα και με μάλωσε ο παιδίατρος. Μου είπε να τρώω τα πάντα και σταματάμε κάτι μόνο αν δούμε αίμα στα κακά του μωρού ή κάνει εμετούς ρουκέτες. Να σας πω την αλήθεια τα ξανάρχισα όλα και δεν είδα να επιδεινώνεται το κλάμα 😅 Εμένα δεν μου είχε δώσει κάτι γιατί μου είπε ότι δεν κάνουν ουσιαστικά δουλειά και είναι μια φάση που θα την περάσει το μωράκι έτσι κι αλλιώς.

Για τους κολικούς πιστεύω την βοήθησε το ζεστό μπανάκι, το μασάζ με το gel για τους κολικούς της frezyderm και οι καλτσουλες. Τώρα όσες δίνεται από μπουκάλι θέλει προσοχή στο μπουκάλι να μην έχει αέρα και τα σχετικά, νομίζω τα ξέρετε.

Ντύσιμο κι εγώ το ίδιο. Κοντομανικο φορμακι το πρωί (έξω χέρια και μπούτια), μακρυμάνικο το βράδυ (έξω μπούτια) και κάλτσες. Το πρωί δεν βάζω κάλτσες γιατί είναι ζεστά τα πόδια της. Α και το βράδυ την σκεπάζω με ένα σεντονακι και το ξημέρωμα που κάνει πιο ψυχρά της ρίχνω και μια πολύ λεπτή κουβερτουλα που έχω. Γενικά το ντύσιμο είναι ανάλογα και τις θερμοκρασίες που έχει κάθε περιοχή και κάθε σπίτι.

Στο κάθισμα του αμαξιού την έχω όπως θα είναι όταν βγει έξω. Ιδρώνει λίγο αλλά τι να κάνουμε;! Στο καρότσι ανάλογα τον καιρό. Αν έχει αέρα ή λίγο ψυχρά της βάζω και τον ποδοσακο που έχει το καρότσι και είναι οκ. Γενικά ακολουθώ την συμβουλή του παιδιάτρου, να την ντύνω όπως ντύνομαι εγώ. Αν πχ κρυώνω εγώ θα κρυώνει και το μωρό κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξέχασα να γράψω για τις μυξουλες. Η δικιά μας είχε φουλ μυξες από 2 εβδομάδων! Της την καθάριζα με φυσιολογικό ορό τουλάχιστον 2 φορές την μέρα (και παραπάνω ήθελε αλλά το φοβόμουν και τη λυπομουν). Τώρα είναι καλύτερα (2 μηνών και 3 εβδομάδων) και της την καθαρίζω όποτε την ακούω πολύ μπουκωμενη.

Εμείς τώρα έχουμε ξεκινήσει να έχουμε πρόβλημα στο να κοιμηθεί 😕 Της παίρνει ώρα και θέλει αγκαλίτσα μαμάς 😅 Ελπίζω να της περάσει κι αυτή η φάση γιατί πάνε τα χεράκια μου 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμάς, έχω καιρό να μπω γιατί ο μικρός μας βγήκε ζορικος και τα έχω φτύσει και με τα τρία. Κι εμένα έχει μυξες μάλιστα κόλλησε και την πρώτη του ίωση με το που σαραντισε από την αδερφή του, ευτυχώς την περάσαμε με λίγες μυξες χωρίς πυρετό.

Κι εμένα κάνει γουλιες, έχει κάνει και κάποιες φορές εμετό πολύ, ειδικά όταν προσπαθώ να του δώσω την πιπίλα την οποία δεν την θέλει με τίποτα. Εσάς αλήθεια την παίρνουν;έχετε δώσει;

Έχει αρχίσει και βγάζει και σπυθουρακια βρεφική ακμή όπως και τα άλλα μου δύο παιδάκια.

Κακα βρίσκω σε κάθε αλλαγή πάνας από λίγα και 3-4 φορές την ημέρα θα κάνει πολλά. Δεν έχει σταματήσει ακόμα να κάνει κακά και το βράδυ(θυμόμουν ότι οι μικρές στο μήνα είχαν σταματήσει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

Έχουμε τεράστιο θέμα με τον ύπνο αλλά και γενικά, με το που τον ακουμπάω κάτω ουρλιάζει, μπορεί να τον έχει πάρει ο ύπνος βαθιά και τον ακουμπάω κάτω μπαμ το μάτι ανοιχτό. Μπορώ να πω ότι αυτό με έχει βγάλει εκτός ορίων γιατί οι μικρές ζηλεύουν πλέον, δεν προλαβαίνω να τις πάρω μια αγκαλιά όλη μέρα, αλλά και όσο μαγειρεύω η πλένω η καθαρίζω η ταιζω τις μικρές ο μπέμπης θα πρέπει να ουρλιάζει. Στον μάρσιπο εμείς δεν βολευομαστε οπότε αναγκαστικά τι να κάνω, ζούμε έτσι. Αλλά ρε κορίτσια εσάς τόσο λίγο κοιμούνται τα μωράκια σας; εμένα όσο κοιμηθεί πάνω μου, κάτω δεν κοιμάται ποτέ, εγώ όμως δεν μπορώ να κάθομαι ακίνητη με τις ώρες με το μωρό. Έχω απελπιστει τόσο πολύ που κάθε βράδυ βάζω τα κλάματα. Αν έχετε κανένα κολπακι πείτε μου κι εμένα της ερμης.

Ελπίζω να είναι όλα τα μωράκια καλά να έχουν υγεία και ας μας παιδεύουν. ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμάς, έχω καιρό να μπω γιατί ο μικρός μας βγήκε ζορικος και τα έχω φτύσει και με τα τρία. Κι εμένα έχει μυξες μάλιστα κόλλησε και την πρώτη του ίωση με το που σαραντισε από την αδερφή του, ευτυχώς την περάσαμε με λίγες μυξες χωρίς πυρετό.

Κι εμένα κάνει γουλιες, έχει κάνει και κάποιες φορές εμετό πολύ, ειδικά όταν προσπαθώ να του δώσω την πιπίλα την οποία δεν την θέλει με τίποτα. Εσάς αλήθεια την παίρνουν;έχετε δώσει;

Έχει αρχίσει και βγάζει και σπυθουρακια βρεφική ακμή όπως και τα άλλα μου δύο παιδάκια.

Κακα βρίσκω σε κάθε αλλαγή πάνας από λίγα και 3-4 φορές την ημέρα θα κάνει πολλά. Δεν έχει σταματήσει ακόμα να κάνει κακά και το βράδυ(θυμόμουν ότι οι μικρές στο μήνα είχαν σταματήσει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

Έχουμε τεράστιο θέμα με τον ύπνο αλλά και γενικά, με το που τον ακουμπάω κάτω ουρλιάζει, μπορεί να τον έχει πάρει ο ύπνος βαθιά και τον ακουμπάω κάτω μπαμ το μάτι ανοιχτό. Μπορώ να πω ότι αυτό με έχει βγάλει εκτός ορίων γιατί οι μικρές ζηλεύουν πλέον, δεν προλαβαίνω να τις πάρω μια αγκαλιά όλη μέρα, αλλά και όσο μαγειρεύω η πλένω η καθαρίζω η ταιζω τις μικρές ο μπέμπης θα πρέπει να ουρλιάζει. Στον μάρσιπο εμείς δεν βολευομαστε οπότε αναγκαστικά τι να κάνω, ζούμε έτσι. Αλλά ρε κορίτσια εσάς τόσο λίγο κοιμούνται τα μωράκια σας; εμένα όσο κοιμηθεί πάνω μου, κάτω δεν κοιμάται ποτέ, εγώ όμως δεν μπορώ να κάθομαι ακίνητη με τις ώρες με το μωρό. Έχω απελπιστει τόσο πολύ που κάθε βράδυ βάζω τα κλάματα. Αν έχετε κανένα κολπακι πείτε μου κι εμένα της ερμης.

Ελπίζω να είναι όλα τα μωράκια καλά να έχουν υγεία και ας μας παιδεύουν. ❤️❤️

Ωχ είσαι μόνη σου με τρία μικρά; Πόσο είναι τα κορίτσια σου;

Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω μιας και είναι το πρώτο μου παιδάκι, αλλά μήπως να δοκίμαζες άλλον μάρσιπο μήπως τον βολεύει καλύτερα; Έπειτα στον ύπνο κανένα κουκλάκι που να βγάζει λευκούς θορύβους μήπως τον κοιμίζει; Και δοκίμασε και άλλο είδος πιπίλας! Αυτό με την πιπίλα έχω ακούσει ότι κάποια είδη δεν βολεύουν κάποια παιδιά.

Κουράγιο πραγματικά! Αν δεν μπορείς να έχεις βοήθεια από συγγενείς σκέψου αν βγαίνετε οικονομικά να έρχεται κάποια γυναίκα έστω και για λίγες ώρες να σε βοηθάει!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Και εμαςμο μπέμπης ρουθουνιζει. Κάποια περίοδο ήταν πολύ έντονο και μας είπε ο παιδίατρος να του καθαρίζουμε την μύτη πριν από κάθε γεύμα. Πλέον μας το έχει κάνει γεύμα παρά γεύμα αλλά.δπειδη ο άντρας μου λείπει το πρωί λόγω δουλειάς και γυρνάει 5 του το έχουμε καθιερώσει το πρωί πριν φύγει ο αντρας μου, το απόγευμα που γυρνάει και βράδυ με το μπάνιο (το κάνουμε μαζί αυτό με τον ορό) Που και που βρίσκουμε καμιά μυξουλα. 

 

Σχετικά με την ποσότητα στο φαί, εμείς είμαστε σχεδόν 1 μήνα και τρώει 120 ml. Αλλά αυτό είναι σχετικό. Ξεκινάω με θηλασμό έως 1 ώρα μου είπε ο παιδίατρος και η μαία. Αν τον πάρει ο ύπνος κάπως. Αν τον δω ανήσυχο, του δίνω ξένο 60 ml. Αν το φαι όλο του φτιάχνω άλλα 60 και όσο φάει. Αυτές τις οδηγίες έχω εγώ. Το βράδυ-ξημερωματα που δεν θηλάζω λόγω κούρασης του φτιάχνω 120 επιτόπου. 

Για τους κολικούς πέρα του κιντερτε, μας έδωσε και κάτι σταγόνες τις οποίες τις βάζουμε στο στόμα πριν από κάθε γεύμα. Αλλάξαμε και το ξένο γάλα σε ένα κατά των κολικών. 

Όσον αφορά τον ύπνο και εμένα ο μπέμπης κάποιες φορές θέλει αγκαλιά και αν τον αφήσω ξυπνάει και κλαίει. Οπότε κάποιες φορές τον αφήνω να κοιμάται πάνω μου όταν θέλω να χαλαρώσω στον καναπέ. Τώρα αν θέλω να κάνω δουλειές, προσεύχομαι να μην ξυπνήσει όταν τον έχω αφήσει στο κρεβατάκι του. 🤪 @Eir_ma υπομονή. Είναι βρεφακι ακόμα. Καταλαβαίνω βέβαια την θέση σου που είναι δύσκολη γτ έχεις και άλλα 2 μικρά παιδιά αλλά δεν φταις κάπου. Όταν γλαρωσει από το φαί πάλι στο κάνει αυτό? Γτ εμένα αν έχει φάει καλά και τον πιάσει ο ύπνος κάθεται εύκολα ν κοιμηθεί στο κρεβάτι του. Μήπως θέλω να πω είναι ανήσυχος επειδή πεινάει?

Εμείς επειδή είμαστε ακόμα ασαραντιστοι δεν έχουμε βγει έξω βόλτα να κατσουμε-περπατησουμε καπου αλλά με το αυτοκίνητο που κάνουμε βόλτες τον έχω με κοντομανικο κάτω -πανω και ενανκουβερτακι. Και σπίτι έτσι είναι. Κοντομανικο και από πάνω σεντονακι και πικέ κουβέρτα. Σε εμάς έχει ζέστη ακόμα. Είναι σαν να είναι καλοκαίρι. Πολλές φορές σκεφτείτε ιδρώνει ενώ τον θηλάζω στο σημείο που ακουμπά το κεφαλάκι του το χέρι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλες γλυκες!!! Εγω αυτο που καταλαβα τις τελευταίες μέρες ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα για οολα αυτα παρα μονο ΥΠΟΜΟΝΗ μεχρι να μεγαλώσουν!! Εμενα η μπεμπα ειναι πλεον 2 μηνων, μεσα στην εβδομάδα θα κανουμε και τα πρώτα εμβολια!Εμεις θηλαζουμε μονο στηθος τωρα ειναι 5μιση κιλα περιπου , τα βραδια μου κοιμαται 3μιση με 4ωρες δλδ σηκώνομαι μονο μια φορα να την ταισω, την ημερα τρωει καθε 2-3 ωρες ακομα γενικα και  απο 5-10 λεπτα το πολυ σε καθε στηθος. Ομως πολυ συχνα για 2 μερες περιπου ξαφνικα μπορει να  αλλαξει αυτη η σειρα και να κανει κατι διαφορετικό. Ας πουμε χθες απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 6 το απόγευμα καθε 1 ωρα ωρα ήθελε στηθος(εννοείται δεν τρωει παντα, αλλα πιπιλαει). Αποφασισα να της δωσω πριν λιγες μερες και πιπιλα και μια φορα την ημερα αντλω γαλα και της το δινει ο ανδρας μου με μπιμπερο. Την πιπίλα δεν την παιρνει με τιποτα μονο αν επιμεινω εγω καμια φορα και δεν την κραταει, ανοιγει το στομα νομιζωντας οτι ειναι στηθος και αναγουλιαζει, το μπιμπερο το πιανει, αγκομαχαει λιγο αλλα νομιζω το βρίσκει σιγα σιγά. Πινει απο 90 εως 120 ml. Καποιες μερες και οσο παει γινονται και περισσοτερες θελει φουλ αγκαλια και να κοιμαται πανω μας αλλιως με το που την αφηνω παρολο που ειναι στον βαθυ υπνο μετα απο 5-10 λεπτα γαριδα το ματι, αυτο συμβαινει μονο μεσα στην ημερα, εκμεταλλευεται την αγκαλιά νομιζω κι αν ειμαι κουρασμένη την αφηνω και γω μπας και κοιμηθω γιατί  τοτε δεν ξυπναει με τιποτα. Ορο εγω τις βαζω καθε φορα που βλεπω μιξουλες η ρουθουνιζει και μετα το μπανιο αλλα επειδη γενικα ο τροπος ειναι καπως βιαιος δεν της βαζω καν ολοκληρη αμπουλα αλλα μερικες σταγονες σε καθε ρουθουνι και καθαριζει μια χαρά. Τωρα οσο για το ντυσιμο εμεις εδω εχουμε 35 βαθμους  ακομα σκεφτειται με aircool είμαστε ακόμα την εχω ολη μερα με κοντομανικο και εξω ποδια αλλα παντα με καλτσακια ειτε εξω ειτε μεσα σπιτι, αυτη τη συμβουλη ειχα απο τις μαιες και τους γιατρους, οτι φοραμε παντα καλτσακια. Στο σπίτι  την σκεπαζω με μια πικε τρυπητη κουβερτα και εξω απλα με μια πανα η ενα σεντονακι, αν δω οτι κρυωνει η γενικα εχει λιγη ψυχρα τα βραδια η αερα της φοραω μακρυ μανικι και εξω ποδι. Αυτα και απο εμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/9/2023 at 9:54 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμάς, έχω καιρό να μπω γιατί ο μικρός μας βγήκε ζορικος και τα έχω φτύσει και με τα τρία. Κι εμένα έχει μυξες μάλιστα κόλλησε και την πρώτη του ίωση με το που σαραντισε από την αδερφή του, ευτυχώς την περάσαμε με λίγες μυξες χωρίς πυρετό.

Κι εμένα κάνει γουλιες, έχει κάνει και κάποιες φορές εμετό πολύ, ειδικά όταν προσπαθώ να του δώσω την πιπίλα την οποία δεν την θέλει με τίποτα. Εσάς αλήθεια την παίρνουν;έχετε δώσει;

Έχει αρχίσει και βγάζει και σπυθουρακια βρεφική ακμή όπως και τα άλλα μου δύο παιδάκια.

Κακα βρίσκω σε κάθε αλλαγή πάνας από λίγα και 3-4 φορές την ημέρα θα κάνει πολλά. Δεν έχει σταματήσει ακόμα να κάνει κακά και το βράδυ(θυμόμουν ότι οι μικρές στο μήνα είχαν σταματήσει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

Έχουμε τεράστιο θέμα με τον ύπνο αλλά και γενικά, με το που τον ακουμπάω κάτω ουρλιάζει, μπορεί να τον έχει πάρει ο ύπνος βαθιά και τον ακουμπάω κάτω μπαμ το μάτι ανοιχτό. Μπορώ να πω ότι αυτό με έχει βγάλει εκτός ορίων γιατί οι μικρές ζηλεύουν πλέον, δεν προλαβαίνω να τις πάρω μια αγκαλιά όλη μέρα, αλλά και όσο μαγειρεύω η πλένω η καθαρίζω η ταιζω τις μικρές ο μπέμπης θα πρέπει να ουρλιάζει. Στον μάρσιπο εμείς δεν βολευομαστε οπότε αναγκαστικά τι να κάνω, ζούμε έτσι. Αλλά ρε κορίτσια εσάς τόσο λίγο κοιμούνται τα μωράκια σας; εμένα όσο κοιμηθεί πάνω μου, κάτω δεν κοιμάται ποτέ, εγώ όμως δεν μπορώ να κάθομαι ακίνητη με τις ώρες με το μωρό. Έχω απελπιστει τόσο πολύ που κάθε βράδυ βάζω τα κλάματα. Αν έχετε κανένα κολπακι πείτε μου κι εμένα της ερμης.

Ελπίζω να είναι όλα τα μωράκια καλά να έχουν υγεία και ας μας παιδεύουν. ❤️❤️

Και εμείς μια απ' τα ίδια, ξυπνάμε το πρωί στις 8:00 και μέχρι τις 12 - 12:30 που θα ξανακοιμηθεί θέλει κουβεντούλα και αγγαλιά, το ίδιο και το απόγευμα που θα ξυπνήσει μέχρι να κοιμηθεί το βράδυ θέλει την αγγαλιά μου.. υπομονή να κάνουμε ακόμη 1-2 μήνες που θα μπορούν να κάθονται να παίζουν με τα παιχνίδια τους, ίσως να είμαστε λίγο πιο ελεύθερες να μαγειρέψουμε, πλύνουμε, σιδερώσουμε.. καλά να 'ναι ζωή να έχουν τα παιδάκια μας!!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια όσες δίνετε δικο σας γάλα,  εσας πετρωνει το στήθος μολις γεμίσει? Εμενα αν  4 5 ωρες δεν βγαλω γίνονται πετρα. Εγω αντλω με θηλαστρο κυρίως καθε 2.5 με 3 ωρες

Θα σταματήσει αυτο αραγε?

Πονανε πολυ 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια όσες δίνετε δικο σας γάλα,  εσας πετρωνει το στήθος μολις γεμίσει? Εμενα αν  4 5 ωρες δεν βγαλω γίνονται πετρα. Εγω αντλω με θηλαστρο κυρίως καθε 2.5 με 3 ωρες

Θα σταματήσει αυτο αραγε?

Πονανε πολυ 🤣

Το μωράκι μου πίνει μόνο μητρικό γάλα αποκλειστικά από θηλαστρο κάθε 2-3, ώρες άντληση γιατί δεν έπιασε ποτέ σωστά το στήθος. Γέννησα Ιούλιο..... το στήθος μου ακόμα πετρώνει κάποιες φορές και με πονάει... 

Είναι θέμα ανατομίας στήθους... υπομονή.... 

Καλές αντλήσεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/9/2023 at 3:30 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Για να σε χαλαρώσω, ρουθουνίζει κ το δικό μου το μωράκι από νωρίς, μπορεί και 1 μηνός.

Γενικά ανά δεύτερη ημέρα, του καθαρίζω τη μύτη με ένα αποσυμφορητικό μύτης για βρέφη και σχεδόν πάντα πιάνω κάτι λευκές μυξούλες. Το κάνω εδώ και 1.5 μήνα αυτό περίπου και σήμερα είμαστε 2 μηνών και 3 εβδομάδων.

Για το ντύσιμο, έχω κ εγώ την ίδια ανησυχία, μη τυχόν το ντύσω λάθος και μου αρρωστήσει.

Τη μέρα του φοράω κοντομάνικο κορμάκι, με γυμνά τα μπούτια και του φοράω και κάλτσες. Κάνω καλά? Εσείς τι κάνετε? @Eliza Kats @peacock και άλλες κοπέλες.

Το απόγευμα κατά τις 6-7 του φοράω επιπλέον ένα πυτζαμέ παντελονάκι για να καλύπτω τα μπούτια (οι κάλτσες παραμένουν). Οι κάλτσες εδώ ίσως είναι υπερβολή.. πείτε μου κ εσείς..

Η απορία μου είναι τι να του φορέσω στο αμάξι όταν είναι μέσα στο αυγό και ζεσταίνεται η πλάτη και το κεφαλάκι του και τι να του φοράω στη βόλτα με το καρότσι όταν φυσάει..

Το σεντονάκι με το οποίο τον σκεπάζω, το απομακρύνει με τα χέρια του κάθε φορά και εγώ αγχώνομαι, αντί να χαίρομαι τη βόλτα...

 

Τι να σου πω κοριτσάκι μου... τον έχω μόνο με φορμακι με έξω χεράκια και μπουτακια, κάλτσες δε του έχω βάλει ποτέ ως τώρα. Παντελονάκι του έχω φορέσει 3-4 φορές που είχε πέσει λίγο η θερμοκρασία σε σχέση με πριν. 

Ο παιδίατρος μου είχε πει να τον ντύνω όπως θα ντυνομουν εγώ υπολογίζοντας ότι τα μωρά ζεσταίνονται πιο πολύ από εμάς. 

Στο αυγό του φοράω τα ρούχα του όπως σου εγραψα παραπάνω, αν φυσάει του βάζω από πάνω ένα ψιλό κουβέρτακι το οποίο το περνάω κάτω από το στρώματακι του Πορτ μπεμπέ κι έτσι δε πάει πουθενά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια όσες δίνετε δικο σας γάλα,  εσας πετρωνει το στήθος μολις γεμίσει? Εμενα αν  4 5 ωρες δεν βγαλω γίνονται πετρα. Εγω αντλω με θηλαστρο κυρίως καθε 2.5 με 3 ωρες

Θα σταματήσει αυτο αραγε?

Πονανε πολυ 🤣

Εγω δινω μονο στηθος καθε 2,5-3 ωρες την ημερα οπότε το στηθος μου ειναι μια χαρα. Τα βραδια όμως που τρωει καθε 4 ωρες γεμιζει το στηθος μου αρκετα αλλα οχι σε σημειο που να πετρωνει, αυτο το παθαινα στην αρχή!! Παντως θα στρωσει σιγουρα εινσι νωρις ακόμα , εχε το στο νου σου μονο να κανεις μασαζ και να βγαζεις το γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια όσες δίνετε δικο σας γάλα,  εσας πετρωνει το στήθος μολις γεμίσει? Εμενα αν  4 5 ωρες δεν βγαλω γίνονται πετρα. Εγω αντλω με θηλαστρο κυρίως καθε 2.5 με 3 ωρες

Θα σταματήσει αυτο αραγε?

Πονανε πολυ 🤣

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και σταμάτησε το πολύ πέτρωμα μετά το 40ημερο. Είχα και υπερπαραγωγή εγώ. Τώρα κοντευουμε 3μηνων και θα πετρώσει λίγο αν έχει ώρα να φάει. Τότε ή αντλώ γιατί κάνω και τράπεζα γάλακτος ή βγάζω λίγο με το χέρι για να ηρεμήσει.

Κορίτσια εσείς που αντλείτε τι θηλαστρο  έχετε αγοράσει;; Εγώ είχα νοικιάσει ένα νοσοκομειακό αλλά σε λίγο πρέπει να το επιστρέψω και σκέφτομαι να αγοράσω ένα για να βγάζω κάθε τόσο, να υπάρχει γάλα να την ταΐσει κάποιος άλλος όταν θέλω να λείψω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και σταμάτησε το πολύ πέτρωμα μετά το 40ημερο. Είχα και υπερπαραγωγή εγώ. Τώρα κοντευουμε 3μηνων και θα πετρώσει λίγο αν έχει ώρα να φάει. Τότε ή αντλώ γιατί κάνω και τράπεζα γάλακτος ή βγάζω λίγο με το χέρι για να ηρεμήσει.

Κορίτσια εσείς που αντλείτε τι θηλαστρο  έχετε αγοράσει;; Εγώ είχα νοικιάσει ένα νοσοκομειακό αλλά σε λίγο πρέπει να το επιστρέψω και σκέφτομαι να αγοράσω ένα για να βγάζω κάθε τόσο, να υπάρχει γάλα να την ταΐσει κάποιος άλλος όταν θέλω να λείψω. 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω της medela το freestyle flex. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη και στα τρια παιδιά. Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ, γιατί γύρναγα στη δουλειά από 3 μηνών που ήταν τα μωρά μου αλλά και στο πρώτο που του έδινα από το γάλα μου αλλά μόνο μέσω άντλησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω της medela το freestyle flex. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη και στα τρια παιδιά. Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ, γιατί γύρναγα στη δουλειά από 3 μηνών που ήταν τα μωρά μου αλλά και στο πρώτο που του έδινα από το γάλα μου αλλά μόνο μέσω άντλησης. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Ποπό νωρίς γυρνούσες στη δουλειά 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και σταμάτησε το πολύ πέτρωμα μετά το 40ημερο. Είχα και υπερπαραγωγή εγώ. Τώρα κοντευουμε 3μηνων και θα πετρώσει λίγο αν έχει ώρα να φάει. Τότε ή αντλώ γιατί κάνω και τράπεζα γάλακτος ή βγάζω λίγο με το χέρι για να ηρεμήσει.

Κορίτσια εσείς που αντλείτε τι θηλαστρο  έχετε αγοράσει;; Εγώ είχα νοικιάσει ένα νοσοκομειακό αλλά σε λίγο πρέπει να το επιστρέψω και σκέφτομαι να αγοράσω ένα για να βγάζω κάθε τόσο, να υπάρχει γάλα να την ταΐσει κάποιος άλλος όταν θέλω να λείψω. 

Έχω νοικιάσει το νοσοκομειακό θηλαστρο της Medela, ωστόσο μια φίλη μου έδωσε το οικειακο θηλαστρο medela solo το οποίο λειτουργεί και χωρίς να είναι στο ρεύμα, έχει μπαταρία δηλ που φορτίζει (εξαιρετικό) και αγόρασα επίσης hands free θηλαστρο babyono που το βάζεις μέσα από το σουτιέν, εκείνο κάνει άντληση και εγώ κάνω κανονικά τις δουλειές μου πχ μαγείρεμα (φοβερό κι αυτό) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια εγω  εχω ενα απλο της cangaroo, μου το έχει  δωσει μια φιλη μου και το εχω χρησιμοποιησει και πιο παλια για τραπεζα γαλακτος, μια χαρα ευχαριστημενη ειμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...