Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ! 

Μονο γουλιτσες βγαζουμε. Ειναι λαιμαργη πολυ ! Καναμε 1 2 φορες ρουκέτα αλλά ειναι φυσιολογικο αν ειναι μια στο τοσο. 

Οι γουλιτσες επισης ειναι νορμαλ οπως ειπατε κ εσεις.  Τωρα γενικα την βαζω στο στηθος για να μην ξεσυνηθισει. Απλα ενω δειχνει οτι χορτασε, αποσυντονιζεται κ δεν κοιμάται πχ το 3ωρο. Στη 1 ωρα θελει παλι γαλα. 

Θα δω πως θα το ρυθμίσω.

Με το ρεψιμο πως πατε ? Εγω την κραταω 40 λεπτα με 1 ωρα...! 

Γεια σου !! Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα .. Είναι λαιμαργος μέχρι την τελευταία σταγόνα .. Στο στήθος τα ίδια στο μπουκάλι τα ίδια .. Τον βάζω να ρευτεί ρεύεται κατευθείαν .. τον αφήνω κάτω μετά από κανένα μισάωρο τον ξανά σηκώνω για να μην βγάλει.. Παρατήρησα όμως ότι άμα είναι να βγάλει θα βγάλει ότι και να του κάνω .. Μάλλον τα στομαχάκια τους ακομα προσαρμόζονται στις ποσότητες που τους δίνουμε … Έχω βρει μια λύση στην φωλιά τον έχω σχεδόν ανασηκωμένο για την πρώτη ώρα μετά του γεύματος .. Αργότερα τον βάζω ίσια κάτω κανονικά στην φωλιά .. Η βοήθησε η απλά πέρασαν οι μέρες και προσαρμόστηκε … Πάντως δεν βγάζουμε ούτε τόσες ποσότητες πλέον ούτε χουρχουριζει απ τα σάλια ούτε δυσανασχετεί .. Δοκίμασε το μπας και !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μπραβο μια χαρα! Ακριβως τα ιδια περναμε εμεις βρε κοριτσι και μενα μου το κανει να ζητησει ξανα στην 1 η 1μιση ωρα. Κι αυτο ειναι φυσιολογικο και  νομιζω θα ρυθμιστει απο μονο του ετσι ξαφνικά. Αυτο που πρεπει να κανουμε εμείς ειναι τεράστια  υπομονή και να συνεχιζουμε να τα βαζουμε στο στηθος οπως λες για οσο το ζητανε! Αληθεια την κρατας μια ωρα μετα το φαγητο? 😲, που βρισκεις το κουραγιο, μπραβο σου!!! δλδ ειναι συνέχεια πανω σου μεχρι να ξεμπερδεψεις απο ολη την διαδικασία ερχεται ο επόμενος θηλασμος! Εμενα ο Παιδίατρος μου εχει πει οταν τελειωνει το πρωτο στηθος την κραταω 5-6 λεπτα και μετα απο το δευτερο το πολυ ενα τεταρτο οποτε ουσιαστικα 1 ωρα σκαρτη μου μενει να ξεκουραστω για τον αμεσως επομενο θηλασμό. Επειδη ομως τελευταία μου βγαζει και μενα συχνα γουλιτσες, πνιγεται με το γαλα οταν θηλαζω πλεον την κραταω απο επιλογη ενα μισαωρο το πολυ και μετα την αφηνω! 

Ναι @Marika31 

Εγω φοβαμαι παρα πολυ. Γτ βγαζει πολλες γουλιες κ δεν τολμαω να την αφησω πριν το 40λεπτο τουλαχιστον. Κ αυτο αναλογα το αν θα έχει βγαλει αλλες κλπ. Πολυ μεγαλο αγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Κορίτσι μου κι εγώ που γέννησα φυσιολογικα κατάπιε αμνιακό υγρό και μέχρι κι εχθές το έφτυνε. Λογικά εννοούμε το ίδιο? Κι εξαιτίας αυτού ανακατεύεται και δεν έχει πολύ όρεξη για γαλα. 

Εγώ πάντως εχθές και πιπίλα του έδωσα, και θήλαστρο έβαλα και ξένο του έδωσα. Όλα λάθος χαχαχα αλλά ζιριζομαστε πολύ με το θηλασμό τι να κάνω ηρέμησα πάντως. 

Ναι ναι αυτό εννοώ. Αμνιακό υγρό . Μου είπε βέβαια ο γιατρός ότι θα το βγάλει με τα κακακια του. Επίσης διαπιστώθηκε σε έλεγχο ότι έχει βραχύ χαλινο. Οπότε του έκαναν μια μικρή επεμβασουλα και διορθώθηκε το πρόβλημα. Ίσως έφταιγε κ αυτό. Θέλει κ χρόνο ο θηλασμός για να συγχρονιστουμε. Ήρθε και μια σύμβουλος θηλασμού, μας έδειξε την διαδικασία βέβαια ήταν λόγο χρονοβόρο μέχρι να καταφέρει ο μικρός να πιάσει την θηλή. Μετά του δώσαμε με σύριγγα δικό μου γάλα κ αν χρειαστεί θα πάρει και ξένο για να πάρει λίγο τα πάνω του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια οσες κανατε καισαρικη πειτε μου σας παρακαλω, στο σημειο της τομης σας, το πανω μερος (δλδ η κοιλιας ας πουμε) ειναι πρησμενη? Εκει που ειναι τα ραμματα δηλαδη. Πως ειναι? Γιατι εμενα ειναι σαν φουσκωμένη,  πρησμενη εκει χαμηλα. Στο ανω της μερος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια οσες κανατε καισαρικη πειτε μου σας παρακαλω, στο σημειο της τομης σας, το πανω μερος (δλδ η κοιλιας ας πουμε) ειναι πρησμενη? Εκει που ειναι τα ραμματα δηλαδη. Πως ειναι? Γιατι εμενα ειναι σαν φουσκωμένη,  πρησμενη εκει χαμηλα. Στο ανω της μερος.

Καλησπέρα ναι ήταν πρησμένο το πάνω μερος αν θυμάμαι καλά είχε φουσκώσει αλλά αν σε ανήσυχη καλό θα είναι να ρωτήσεις και τον γιατρό σου εγω τον είχα πάρει και τον ρώτησα γιατί δεν ήξερα αν ήταν φυσιολογικό και θυμάμαι μου είχε βγει και ένα ράμμα τότε προς τα έξω 

εγω να πω την αλήθεια πέρασε ενας χρόνος και η κοιλιά μετά από καισαρική δεν έχει επανέλθει υπάρχει ευαισθησία πανω στην τομή από την αριστερή μεριά μου έχει κάνει μια ελαφριά μελάνια η οποία δεν έχει φύγει και με πονάει που και που 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες του Αυγούστου! Να σας ζήσουν τα μωράκια και με το καλό να έρθουν σε όσες περιμένουν ακόμα! 

Σας γράφω γιατί βλέπω ότι κάποιες ζοριζεστε με τον θηλασμό και είναι απόλυτα φυσιολογικό! Θέλει υπομονή και επιμονή και θα τα καταφέρετε 😊 Ήθελα απλά να σας πω κάποια πράγματα που βολεψαν εμένα ή έμαθα στην πορεία και θα ήθελα να τα ξέρω από πριν.

Εγώ γέννησα με καισαρική μια μπεμπουλα 2750. Την πρώτη μέρα δεν έπιανε καθόλου το στήθος μου, σε φάση που άνοιγε το στόμα της έβαζα το στήθος έκανε αμυδρά 2-3 θηλαστικες κινήσεις και κοιμόταν. Τελικά κατάφερα να θηλάσω με ψευδοθηλες γιατί οι δικές μου δεν ήταν καλές και το παιδί πολύ αδύναμο για να το παλέψει. (Έδωσα και συμπλήρωμα 2-3 στο μαιευτήριο γιατί δεν έτρωγε καλά). Τις ψευδοθηλες τις χρησιμοποίησα περίπου 2-3 εβδομάδες και αφού την έβαζα παράλληλα και με τις δικές μου να φάει (πολύ κλάμα και γκρίνια δεν τις ήθελε με τίποτα) τελικά καταφέραμε να θηλάζει μόνο με τις δικές μου 😊

Να ξέρετε το μωρό τον πρώτο μήνα κλαίει μόνο γιατί πεινάει. Οπότε αν το βάζετε να κοιμηθεί και ξυπνάει σημαίνει ότι θέλει πάλι γάλα. Γενικά το στομάχι τους είναι πολύ μικρό και το γάλα μας εύπεπτο, οπότε οπλιστείτε με υπομονή. Θα το έχετε πολλές ώρες στο στήθος. Μην δώσετε πιπίλα γιατί είναι πολύ μωρό, δεν τη έχει ανάγκη ακόμα και το ξεγελατε και θα χάνει θηλασμους. (Μετά τις 30 μέρες δώστε αν είναι)

Μην ακολουθείτε χρόνους! Μου έλεγαν κι εμένα στην αρχή να βάζω το παιδί 15' σε κάθε στήθος και θα είναι οκ. Όχι. Ναι μεν θα βάζετε το παιδί και στα δύο στήθη για να ενεργοποιηθούν και να έχετε γάλα, αλλά ο θηλασμός θα κρατάει μέχρι να ξεραθεί στον ύπνο 😅 Όταν δλδ θα το βλέπετε να γλαρωνει λίγο να του πιάνετε το αυτακι ή το ποδαράκι ή να του αλλάζετε πάνα για να ξυπνάει και να συνεχίζει να τρώει. Πιστέψτε με όταν είναι χορτατο δεν ξυπνάει με τίποτα! (Για τον πρώτο μήνα μιλάω)

Τώρα κάτι τελείως προσωπικό. Εγώ δεν μετρούσα ποτέ από την έναρξη θηλασμού 2-3 ώρες για να ξεκινήσω τον επόμενο θηλασμό. Μετρούσα από τη λήξη του πρώτου, κι αυτό γιατί εμένα θήλαζε 1-2 ώρες! Πάντα ξυπνούσε το πολύ στις 3,5 ώρες, οπότε δεν την ξύπνησα ποτέ αλλά και 4 να κοιμόταν δεν θα την ξυπνούσα. Χάσαμε αρκετό βάρος στον μαιευτήριο, βγήκαμε 2500 και λίγες μέρες μετά που ήρθε ο παιδίατρος στο σπίτι ήταν 2400, αλλά ευτυχώς που και ο παιδίατρος δεν μας αγχωσε και τελικά πήρε 1,5 κιλό τον πρώτο μήνα! Το λέω για να μην αγχώνεστε για το πόσο τρώει το παιδί.

Και κάτι τελευταίο και κλείνω το σεντόνι, τα παιδιά που θηλάζουν μπορεί να μην έχουν αέρα για να ρευτουν. Όταν κάνουν καλή επαφή με το στήθος δεν καταπίνουν αέρα και έτσι δεν ρευονται. Οπότε αν τα κρατάτε 10-15' λεπτά μετά το γεύμα είναι οκ. Εμένα τις περισσότερες φορές δεν ρευεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2023 at 11:12 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

@Sonia12 να σου ζήσει!!!! Υγιή και ευλογημένο να είναι το μωράκι σου. 

Κορίτσια και εγώ γέννησα έναν μπεμπακο 3100 με καισαρική με ολική αναισθησία γτ δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες από την τελευταία αντιπηκτική οπότε επισκληριδιο δεν μπορούσα να κάνω. Με έπιασαν πόνοι ξαφνικά χωρίς κανένα άλλο σημάδι τοκετού. Ξεκίνησαν επιτόπου ανά δέκα λεπτά , ανά 5 αναν6. Όλα κάτω των 10 λεπτών. Οπότε αφού είπα στον γιατρό ότι δεν μπορώ να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο (ποναγα ήδη πολύ, φανταστείτε τι θα γινόταν όταν θα είχα και διαστολή) εν τέλη καταλήξαμε στην καισαρική. Λίγο δύσκολη η ανάρρωση την πρώτη ώρα μετά την αναισθησία αλλά όλα περασμένα ξεχασμένα. Αφού κράτησα στην αγκαλιά.κοθ το ουράνιο τόξο μου. 🙏👣💙

Με τον θηλασμό , πριν λίγο κατάφερε να προσαρμοστεί στο στήθος. Ενώ άνοιγε το στόμα είτε δεν ασχολιόταν καν. Το ξανά έκλεινε δηλαδή είτε δεν το άνοιγε καθόλου. Ευτυχώς με βοήθησαν εδώ στο νοσοκομείο και το βράδυ τα καταφέραμε. Ευτυχώς δεν πόνεσα καθόλου. Έβγαζα αρκετό πρωτογαλα έστω και με το χέρι για να το 'μυρίσει μπας και δελεαστει. Ελπίζω από αύριο να πάμε ακόμα καλύτερα. 

 

Κορίτσι μου να σου ζήσει ο μπεμπακος!!!! Υγεία να έχετε πάντα 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2023 at 9:38 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια οσες κανατε καισαρικη πειτε μου σας παρακαλω, στο σημειο της τομης σας, το πανω μερος (δλδ η κοιλιας ας πουμε) ειναι πρησμενη? Εκει που ειναι τα ραμματα δηλαδη. Πως ειναι? Γιατι εμενα ειναι σαν φουσκωμένη,  πρησμενη εκει χαμηλα. Στο ανω της μερος.

Εμενα παλι ακριβως το αντιθετο, 2-3 εκατοστα πανω απο την τομη προς την κοιλια δλδ ειναι ελαφρως σαν ζουμπιγμα προς τα μεσα, σαν αυλακι και δεν μπορω να καταλαβω γιατί, στην αρχη πονουσε τωρα οχι! Επισης εχω κατι πανω απο τον αφαλο ενα μικρο ροζ σημαδακι σαν να καηκα, κανουν κατι γυρω απο τον αφαλο στην  καισαρική?? Γιατι ουτε αυτο μπορω να καταλαβω πως εγινε! Αν και ο γιατρις μου ειπε να οαω στους 2 μηνες να με δει εγω λεω να παω την αλλη εβδομαδα που θα σαραντησω. Κανε και εσυ το ιδιο για να ειμαστε πιο ησυχες, δεν ειναι παιξε γελασε γενικα η καισαρική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Εμενα παλι ακριβως το αντιθετο, 2-3 εκατοστα πανω απο την τομη προς την κοιλια δλδ ειναι ελαφρως σαν ζουμπιγμα προς τα μεσα, σαν αυλακι και δεν μπορω να καταλαβω γιατί, στην αρχη πονουσε τωρα οχι! Επισης εχω κατι πανω απο τον αφαλο ενα μικρο ροζ σημαδακι σαν να καηκα, κανουν κατι γυρω απο τον αφαλο στην ν καισαρική?? Γιατι ουτε αυτο μπορω να καταλαβω πως εγινε! Αν και ο γιατρις μου ειπε να οαω στους 2 μηνες να με δει εγω λεω να παω την αλλη εβδομαδα που θα σαραντησω. Κανε και εσυ το ιδιο για να ειμαστε πιο ησυχες, δεν ειναι παιξε γελασε γεικα η καισαρική 

K εγω θα παω αφου σαραντισουμε.. πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο διοτι μαλλον ειναι μεχρι να επουλωθει το δερμα μας. Αλλα ποτε δεν ξερεις.

@Marika31εχετε καθολου κολικους? Εμενα παρατηρω οτι ποναει γενικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

K εγω θα παω αφου σαραντισουμε.. πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο διοτι μαλλον ειναι μεχρι να επουλωθει το δερμα μας. Αλλα ποτε δεν ξερεις.

@Marika31εχετε καθολου κολικους? Εμενα παρατηρω οτι ποναει γενικα. 

Και γω ετσι πιστευω!!!απο οτι φαινεται οχι δεν εχουμε τουλαχιστον ακομα γτ ο γιατρος γενικα που εχει πει οτι στους κολικους τα μψρακια ειναι απαρηγορητα και κλαινε τουλαχιστον  3 μερες την εβδομάδα. Εμενα ειναι μια χαρα περα απο κατι πονακια που πρέπει  να εχει στην κοιλια απο καποιες τροφες δικες μου. Εκοψα 3 μερες τωρα τα γαλακτοκομικά και μου φαινεται αραιωσαν οι πονοι, μπορει να επαιζε καποιο ρολο. Θα τα ξαναρχισω ομως για να δω αν ηταν οντως αυτο. Εσεις εχετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας;;;κι εμείς σιγά σιγά τα βρίσκουμε βέβαια μου βγήκε και αυτός ξενυχτης... Αλλά τα έχω συνηθίσει το περίμενα. Κι εμένα κάποιες φορές γκρινιάζει σα να σφίγγεται και έχει αέρια αλλά προς το παρόν κρατάει λίγο, βέβαια αυτό αρκεί για να τον ξυπνάει κάθε μία ώρα γτ τον ακούω βογκαει ξυπνάει γκρινιάζει λίγο, μετά τρώει και ξανακοιμαται. Κι εσάς το κάνουν αυτό; 

Επίσης μερικές μέρες θέλει να είναι κυριολεκτικά όλη μέρα στο στήθος, ευτυχώς είναι ακόμα ο αντρας μου εδώ από Τετάρτη ξεκινάει δουλειά όμως και δεν ξέρω αν θα την παλέψω με τις μικρές μόνη μου και το μωρό στο βυζί... Θα δείξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας;;;κι εμείς σιγά σιγά τα βρίσκουμε βέβαια μου βγήκε και αυτός ξενυχτης... Αλλά τα έχω συνηθίσει το περίμενα. Κι εμένα κάποιες φορές γκρινιάζει σα να σφίγγεται και έχει αέρια αλλά προς το παρόν κρατάει λίγο, βέβαια αυτό αρκεί για να τον ξυπνάει κάθε μία ώρα γτ τον ακούω βογκαει ξυπνάει γκρινιάζει λίγο, μετά τρώει και ξανακοιμαται. Κι εσάς το κάνουν αυτό; 

Επίσης μερικές μέρες θέλει να είναι κυριολεκτικά όλη μέρα στο στήθος, ευτυχώς είναι ακόμα ο αντρας μου εδώ από Τετάρτη ξεκινάει δουλειά όμως και δεν ξέρω αν θα την παλέψω με τις μικρές μόνη μου και το μωρό στο βυζί... Θα δείξει. 

Ειρηνακι ολα καλα? Ναι ισχυει αυτο με τα αερια και τα βογκητα αλλα ευτυχως τις περισσότερες φορες ξυπναω απο 2ωρο και πανω η δικια μου. Τωρα εχει αρχισει και κατι 4ωρα μουρλια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, είχε κάποιας το παιδί ίκτερο? Εμάς εμφάνισε την Κυριακή (ξημερώματα προς Δευτέρα) -περιπου 2,5 ημέρες μετά τη γέννα. Ήταν αρχικά στο 12,8 και σήμερα ξημερώματα, ήταν 13,8 και είμαστε ακόμα μαιευτήριο ενώ θα έπρεπε να παίρναμε εξιτήριο. Είμαι να σκάσω. Κλαίω όλη μέρα και φοβάμαι για το μωρό. Είναι οι ορμόνες, η κλεισούρα και γενικα το ότι δεν μπορώ να χαρώ το μωράκι μου που περίμενα πως και πως. 

Ο παιδιατρος μας είπε να θηλάζω 5' σε κάθε στήθος με το ρολόι και μετά τα του δίνω μπουκάλι 60 ml είτε δικό μου αν έχω προλάβει να συλλέξω είτε ξένο. 

Αχ. Δεν μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω :(

τώρα ας πούμε για παράδειγμα του έδωσα 30 ml δικό μου γάλα και έφαγε και Μαξ 5-10 ml από το ξένο. Τρώει λίγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, είχε κάποιας το παιδί ίκτερο? Εμάς εμφάνισε την Κυριακή (ξημερώματα προς Δευτέρα) -περιπου 2,5 ημέρες μετά τη γέννα. Ήταν αρχικά στο 12,8 και σήμερα ξημερώματα, ήταν 13,8 και είμαστε ακόμα μαιευτήριο ενώ θα έπρεπε να παίρναμε εξιτήριο. Είμαι να σκάσω. Κλαίω όλη μέρα και φοβάμαι για το μωρό. Είναι οι ορμόνες, η κλεισούρα και γενικα το ότι δεν μπορώ να χαρώ το μωράκι μου που περίμενα πως και πως. 

Ο παιδιατρος μας είπε να θηλάζω 5' σε κάθε στήθος με το ρολόι και μετά τα του δίνω μπουκάλι 60 ml είτε δικό μου αν έχω προλάβει να συλλέξω είτε ξένο. 

Αχ. Δεν μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω :(

τώρα ας πούμε για παράδειγμα του έδωσα 30 ml δικό μου γάλα και έφαγε και Μαξ 5-10 ml από το ξένο. Τρώει λίγο?

Κορίτσι μου αν τα θυμάμαι και τα λέω σωστά, ο ίκτερος αποβάλλεται μέσω των ούρων οπότε θέλει συνεχή ενυδάτωση το μωράκι. Όσο πιο πολύ τρώει τόσο πιο γρήγορα θα πέσει ο ίκτερος. Δεν ξέρω ωστόσο να σου πω βάσει ml γιατί εμείς ήμασταν αποκλειστικά στήθος & κυριολεκτικά την είχα όλη μέρα πάνω μου για να μην ανεβασει κ έτσι τη γλιτώσαμε. Αλλά μην ανησυχείς, όλα τα μωράκια λίγο πολύ κάνουν ίκτερο, το πολύ πολύ να το βάλουν στις λάμπες για να πάρει πιο γρήγορα τα πάνω του. Υπομονή μανούλα...❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ειρηνακι ολα καλα? Ναι ισχυει αυτο με τα αερια και τα βογκητα αλλα ευτυχως τις περισσότερες φορες ξυπναω απο 2ωρο και πανω η δικια μου. Τωρα εχει αρχισει και κατι 4ωρα μουρλια 😂

Όλα καλά ναι αλλά νυστάζω ρε φιλενάδα δεν παλεύεται η αυπνια. Άντε μακάρι να σας φτάσουμε στα 4 ώρα..... Έχεις κόψει τίποτα από τη διατροφή σου και είδες διαφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, είχε κάποιας το παιδί ίκτερο? Εμάς εμφάνισε την Κυριακή (ξημερώματα προς Δευτέρα) -περιπου 2,5 ημέρες μετά τη γέννα. Ήταν αρχικά στο 12,8 και σήμερα ξημερώματα, ήταν 13,8 και είμαστε ακόμα μαιευτήριο ενώ θα έπρεπε να παίρναμε εξιτήριο. Είμαι να σκάσω. Κλαίω όλη μέρα και φοβάμαι για το μωρό. Είναι οι ορμόνες, η κλεισούρα και γενικα το ότι δεν μπορώ να χαρώ το μωράκι μου που περίμενα πως και πως. 

Ο παιδιατρος μας είπε να θηλάζω 5' σε κάθε στήθος με το ρολόι και μετά τα του δίνω μπουκάλι 60 ml είτε δικό μου αν έχω προλάβει να συλλέξω είτε ξένο. 

Αχ. Δεν μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω :(

τώρα ας πούμε για παράδειγμα του έδωσα 30 ml δικό μου γάλα και έφαγε και Μαξ 5-10 ml από το ξένο. Τρώει λίγο?

Αγάπη μου ηρέμησε, πρώτη κόρη ίκτερος 17!!! Μια μέρα αφού την είχα φέρει σπίτι στον επανέλεγχο το μάθαμε και την τρέχαμε πίσω για να μπει λάμπα. Μπήκε λάμπα δύο μέρες και όλα καλά. Δεύτερη κόρη ίκτερος 13 λίγο στη λάμπα μπήκε όλα καλά και τρίτος γιος ίκτερος 15 τρεις μέρες λάμπα. Όλα κάνουν μην κλαίς σε καταλαβαίνω απόλυτα το έχω ζήσει αλλά θα περάσει και θα το ξεχάσεις. Δεν είναι τίποτα απολύτως το μωράκι είναι μια χαρά, μην διαβαζεις στο ίντερνετ λένε ένα σωρό μαλακίες.  Δώσε λίγο ξένο να πέσει πιο γρήγορα αν αγχώνεσαι αν και δεν είναι απαραίτητο,απλά να θηλάζεις ανά δυωρο την ημέρα και ανά τρίωρο το βράδυ ξεκινώντας να μετράς από την έναρξη του θηλασμού και όχι από το τέλος. Να το ξυπνάς γτ δεν θα ξυπνάει μέχρι να του πέσει. Και όσο πίνει να πειράζεις αυτακι, να γαργαλας πατούσα και να τσιμπας λίγο το μπουτακι για να μην το παίρνει ο ύπνος. Δεν φταίει ότι τρώει λίγο, δεν φταίει το γάλα σου δεν φταίει τίποτα. Το παθαίνουν 90% των μωρών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Όλα καλά ναι αλλά νυστάζω ρε φιλενάδα δεν παλεύεται η αυπνια. Άντε μακάρι να σας φτάσουμε στα 4 ώρα..... Έχεις κόψει τίποτα από τη διατροφή σου και είδες διαφορά;

Αχ αυτη η νυστα δεν παλεύεται!! Εγω συνηθησα δεν ξερω δεν με ενοχλεί  και τοσο πια αλλα ειναι καποιες στιγμές που και γω ειμαι κομμάτια!!εσυ και με αλλα 2 παιδακια.... ΗΡΩΙΔΑ!!! Εκοψα το γαλα το τυρι και το γιαουρτι γενικα τα γαλακτοκομικα απο μονη μου γιατι παρατήρησα οτι ηταν πιο ανυσηχη. Ο Παιδίατρος παντως γενικα ειναι χαλαρός και μου λεει να τρώω ι κανονικα τα παντα με λιγη προσοχη στα γλυκα. Αυτα τα γλυκα ακομα με κυνηγανε. Μια με τον διαβητη τωρα ο θηλασμος.... ΑΧ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, είχε κάποιας το παιδί ίκτερο? Εμάς εμφάνισε την Κυριακή (ξημερώματα προς Δευτέρα) -περιπου 2,5 ημέρες μετά τη γέννα. Ήταν αρχικά στο 12,8 και σήμερα ξημερώματα, ήταν 13,8 και είμαστε ακόμα μαιευτήριο ενώ θα έπρεπε να παίρναμε εξιτήριο. Είμαι να σκάσω. Κλαίω όλη μέρα και φοβάμαι για το μωρό. Είναι οι ορμόνες, η κλεισούρα και γενικα το ότι δεν μπορώ να χαρώ το μωράκι μου που περίμενα πως και πως. 

Ο παιδιατρος μας είπε να θηλάζω 5' σε κάθε στήθος με το ρολόι και μετά τα του δίνω μπουκάλι 60 ml είτε δικό μου αν έχω προλάβει να συλλέξω είτε ξένο. 

Αχ. Δεν μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω :(

τώρα ας πούμε για παράδειγμα του έδωσα 30 ml δικό μου γάλα και έφαγε και Μαξ 5-10 ml από το ξένο. Τρώει λίγο?

Και μεις την 3η μερα ανεβασαμε γυρω στο 12.Ξαφνικα η μπέμπα επεσε σε λήθαργο και δεν ξυπνουσε.Την εβαζα το πολυ καθε 2ωρο στο στηθος και την εδωσαν και λιγο ξενο γτ επρεπε να ενυδατωθει ε μετα πηρε τα πανω της και ετρωγε μονο απο στηθος, την βαλαμε και λαμπα για 2 οχταωρα και ολα καλα!! Μην στεναχωριέσαι καθολου γιατι και γω ετσι ημουνα και σε καταλαβαίνω.Φαντασου εμεις 1 μηνων κι ακομα εχει αλλα μικρη τιμη, δεν εχουν αναγκη.Επισης το μητρικο γαλα δεν τα βοηθαει στον ικτερο γιαυτο τους δινουν ξενο. Πραγματικά ο ικτερος ειναι συνηθες και απολυτα φυσιολογικός, τα μωρακια δεν παθαινουν τιποτα απο αυτο!!Μη σε πανικοβαλουν ο μαιες η οι γιατροι εκει γιατι ο καθενας πιστευει σε κατι διαφορετικο γιαυτο το θεμα. Κανε οτι πρέπει και αυτο που σου λενε οι παιδίατροι. Τα 30 ml που λες οτι τρωει ειναι μια χαρα, δεν μπορουν περισσοτερο, το στομαχακι τους ειναι οσο ενα αυγουλακι! Εμενα της ειχαν δωσει 25ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, είχε κάποιας το παιδί ίκτερο? Εμάς εμφάνισε την Κυριακή (ξημερώματα προς Δευτέρα) -περιπου 2,5 ημέρες μετά τη γέννα. Ήταν αρχικά στο 12,8 και σήμερα ξημερώματα, ήταν 13,8 και είμαστε ακόμα μαιευτήριο ενώ θα έπρεπε να παίρναμε εξιτήριο. Είμαι να σκάσω. Κλαίω όλη μέρα και φοβάμαι για το μωρό. Είναι οι ορμόνες, η κλεισούρα και γενικα το ότι δεν μπορώ να χαρώ το μωράκι μου που περίμενα πως και πως. 

Ο παιδιατρος μας είπε να θηλάζω 5' σε κάθε στήθος με το ρολόι και μετά τα του δίνω μπουκάλι 60 ml είτε δικό μου αν έχω προλάβει να συλλέξω είτε ξένο. 

Αχ. Δεν μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω :(

τώρα ας πούμε για παράδειγμα του έδωσα 30 ml δικό μου γάλα και έφαγε και Μαξ 5-10 ml από το ξένο. Τρώει λίγο?

Και εμείς είχαμε λιγο κιτρίνισε το μουτράκι του αλλά είχαμε βγει .. με είπε ο παιδίατρος να είναι σε φωτεινό μέρος και να ενυδατώνεται πολύ .. Μη στενοχωριέσαι πολλά παιδάκια βγάζουν ικτερο θα του δίνεις γαλατάκι και όλα θα πάνε καλά !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2023 at 1:33 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Και γω ετσι πιστευω!!!απο οτι φαινεται οχι δεν εχουμε τουλαχιστον ακομα γτ ο γιατρος γενικα που εχει πει οτι στους κολικους τα μψρακια ειναι απαρηγορητα και κλαινε τουλαχιστον  3 μερες την εβδομάδα. Εμενα ειναι μια χαρα περα απο κατι πονακια που πρέπει  να εχει στην κοιλια απο καποιες τροφες δικες μου. Εκοψα 3 μερες τωρα τα γαλακτοκομικά και μου φαινεται αραιωσαν οι πονοι, μπορει να επαιζε καποιο ρολο. Θα τα ξαναρχισω ομως για να δω αν ηταν οντως αυτο. Εσεις εχετε? 

Έτσι κ ετσι. Κ εγω σταμάτησα χτες τα γαλακτοκομικα για να δω. Δεν ξερω αν ειναι κολικοι. Αλλα θελω να δω αν την πειράζουν δικες μ τροφές.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2023 at 3:06 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας;;;κι εμείς σιγά σιγά τα βρίσκουμε βέβαια μου βγήκε και αυτός ξενυχτης... Αλλά τα έχω συνηθίσει το περίμενα. Κι εμένα κάποιες φορές γκρινιάζει σα να σφίγγεται και έχει αέρια αλλά προς το παρόν κρατάει λίγο, βέβαια αυτό αρκεί για να τον ξυπνάει κάθε μία ώρα γτ τον ακούω βογκαει ξυπνάει γκρινιάζει λίγο, μετά τρώει και ξανακοιμαται. Κι εσάς το κάνουν αυτό; 

Επίσης μερικές μέρες θέλει να είναι κυριολεκτικά όλη μέρα στο στήθος, ευτυχώς είναι ακόμα ο αντρας μου εδώ από Τετάρτη ξεκινάει δουλειά όμως και δεν ξέρω αν θα την παλέψω με τις μικρές μόνη μου και το μωρό στο βυζί... Θα δείξει. 

Αυτο κανει ακριβως. Σφιγγεται,  κοκκινιζει, κ φαινεται να ποναει. Κραταει λίγο  κ εμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είμαι στην ομάδα του Σεπτεμβρίου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, είχα διαβάσει παλαιότερα στις συζητήσεις σας κάτι παρόμοιο αλλά δε το βρίσκω. Σχετικά με τη διαρροή αμνιακού υγρου , είχε κάποια κοπέλα ; σας ενημέρωσε ο γιατρός πως θα το καταλάβετε και σε τι ποσότητα μπορεί να είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είμαι στην ομάδα του Σεπτεμβρίου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, είχα διαβάσει παλαιότερα στις συζητήσεις σας κάτι παρόμοιο αλλά δε το βρίσκω. Σχετικά με τη διαρροή αμνιακού υγρου , είχε κάποια κοπέλα ; σας ενημέρωσε ο γιατρός πως θα το καταλάβετε και σε τι ποσότητα μπορεί να είναι; 

Γεια σου κοριτσι μου.!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου. Πανω σε αυτο το θεμα ειχε αναφερθει αν θυμαμαι κσλα η @Mummy2be που τελικα δεν εχανε αμνιακο! Αυτο που ξερω εγω απο τον δικο μου γιατρο ειναι οτι το αμνιακο υγρο θα ειναι πολυ ζεστο που θα το καταλαβεις αμεσως και πρεπει να δεις το μισο εσωρουχο σχεδον μουσκεμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Γεια σου κοριτσι μου.!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου. Πανω σε αυτο το θεμα ειχε αναφερθει αν θυμαμαι κσλα η @Mummy2be που τελικα δεν εχανε αμνιακο! Αυτο που ξερω εγω απο τον δικο μου γιατρο ειναι οτι το αμνιακο υγρο θα ειναι πολυ ζεστο που θα το καταλαβεις αμεσως και πρεπει να δεις το μισο εσωρουχο σχεδον μουσκεμενο

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️ 

Άρα θα πρέπει να είναι αρκετά τα υγρά για να με  προβληματίσει.οχι σταγόνες σαν κέρμα να το πω έτσι σωστά ; 

Μου το ανέφερε η γιατρός ότι μπορεί να συμβεί και από τότε μου έχει μπει στο μυαλό. 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️ 

Άρα θα πρέπει να είναι αρκετά τα υγρά για να με  προβληματίσει.οχι σταγόνες σαν κέρμα να το πω έτσι σωστά ; 

Μου το ανέφερε η γιατρός ότι μπορεί να συμβεί και από τότε μου έχει μπει στο μυαλό. 🤷🏻‍♀️

Οχι σαν κερμα ειναι τα αυξημενα απλα  υγρα μας!! Μην ανυσηχεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...