Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια μου θα πεταχτώ κ εγώ στην παρέα σας, γιατί πολύ απλά συμφωνώ με όλα όσα γράφουν τα κορίτσια παραπάνω, απλά να προσθέσω κ το εξής:

- το οικιακό θήλαστρο μειώνει σταδιακά την παραγωγή (όταν γίνεται αποκλειστική καθημερινή χρήση)

- το νοσοκομειακό θηλαστρο ωστόσο μπορεί να σου δημιουργήσει υπερπαραγωγή (όταν η χρήση του γίνεται χωρίς καθορισμένο προγραμμα)

Επισης ένα τιπ για τις ερεθισμένες/πληγωμένες θηλές είναι να απλώνετε το ίδιο σας το γάλα! Έχει τρομερές θεραπευτικές ιδιότητες. Κ η λανολινη (η γνωστή κρεμα πουρελάν της μεντελα) βοηθάει εννοείται, αλλά σαν το γαλατάκι σας τίποτα! Εγώ τα χρησιμοποιούσα κ τα δυο. Κ σε τυχόν μεγάλους ερεθισμούς βοηθάει κ το σπαθόλαδο. Κ εννοείται μέχρι να προσαρμοστεί ο θηλασμός κ το στήθος δε φοράμε σουτιεν κ το αφήνουμε να αερίζεται.

Καλη συνέχεια, να χαίρεστε τα μωράκια σας κ με το καλό σε όσες τα περιμένουν! ❤️😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια χρόνια πολλά. 

όσες ακόμα είσαστε έγκυες ενημερωθείτε τώρα ώστε να ξέρετε πως και τι γίνεται. 

Όσες θέλετε να θηλάζετε βρείτε συμβουλους 

Όσα σας λε δεν τα λέμε με κακιά ή ότι τα ξέρουμε όλα

 Φυσικά και δεν τα ξέρω όλα ακόμα ρωτάω τη συμβουλο μου . Όμως όσα σας είπα και σας είπαν είναι με αγάπη και να μην την πατήσετε όπως εγώ.  Στο πρώτο παιδί με λάθος συμβουλές μπαινοεβγαινα στο νοσοκομείο με μαστιτιδες κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/8/2023 at 5:49 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κοριτσια χρόνια πολλά. 

όσες ακόμα είσαστε έγκυες ενημερωθείτε τώρα ώστε να ξέρετε πως και τι γίνεται. 

Όσες θέλετε να θηλάζετε βρείτε συμβουλους 

Όσα σας λε δεν τα λέμε με κακιά ή ότι τα ξέρουμε όλα

 Φυσικά και δεν τα ξέρω όλα ακόμα ρωτάω τη συμβουλο μου . Όμως όσα σας είπα και σας είπαν είναι με αγάπη και να μην την πατήσετε όπως εγώ.  Στο πρώτο παιδί με λάθος συμβουλές μπαινοεβγαινα στο νοσοκομείο με μαστιτιδες κτλ

Θα συμφωνήσω στο ενημερωθείτε γιατί και εγώ ήμουν κοσμάρα όλο αυτό το διάστημα και έλεγα ελα μωρε ας έρθει το μωράκι και θα το βρούμε και τώρα δεν μου φτάνει το 24ωρο για να ενημερωθω 😋 3ο 24 ωρο μου είπαν έρχεται η παραγωγή .. Όχι απλά παραγωγή χαμός έτρεχε από παντού το στήθος μου έγινε τριπλάσιο ήταν σκληρό και ζεστό..Όλη μέρα με το μωρό στο στήθος και ο μικρούλης δεν μπόρεσε να το αποσυμφορήσει όποτε πήρα θήλαστρο .. Δεν ξέρω άμα θα την μειώσει η θα την αυξήσει την παραγωγή προς το παρόν διόρθωσα το πρόβλημα μου .. Βάζω πρώτα τον μικρό στο στήθος και μετά βγάζω με το θήλαστρο ότι απέμεινε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η feniaaa είπε:

Θα συμφωνήσω στο ενημερωθείτε γιατί και εγώ ήμουν κοσμάρα όλο αυτό το διάστημα και έλεγα ελα μωρε ας έρθει το μωράκι και θα το βρούμε και τώρα δεν μου φτάνει το 24ωρο για να ενημερωθω 😋 3ο 24 ωρο μου είπαν έρχεται η παραγωγή .. Όχι απλά παραγωγή χαμός έτρεχε από παντού το στήθος μου έγινε τριπλάσιο ήταν σκληρό και ζεστό..Όλη μέρα με το μωρό στο στήθος και ο μικρούλης δεν μπόρεσε να το αποσυμφορήσει όποτε πήρα θήλαστρο .. Δεν ξέρω άμα θα την μειώσει η θα την αυξήσει την παραγωγή προς το παρόν διόρθωσα το πρόβλημα μου .. Βάζω πρώτα τον μικρό στο στήθος και μετά βγάζω με το θήλαστρο ότι απέμεινε ..

Χαχα μια από τα ίδια! Εσταζα παντού και τα είχα κάνει όλα χάλια. Σταδιακά έστρωσε η κατάσταση, αλλά αν κοιμηθεί λίγο παραπάνω το μωρό στάζω πάλι 😅

Άμα ξεπριζεται όταν τρώει το μωράκι είσαι οκ. Αλλιώς καλύτερα να βγάζεις με το χέρι σου προτείνω. Όπως και να χει αν δεν βελτιώνεται η κατάσταση μιλά με σύμβουλο θηλασμού για να μην ταλαιπωρεισαι. 

Εμένα η υπερπαραγωγή τώρα έφτιαξε που κλείσαμε τις 40 μέρες. Οπότε υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρεται ξανά και από εμένα, πήραμε το μωράκι σπίτι σήμερα και η χαρά μας δεν περιγράφεται. Έπιασε αμέσως στήθος παρόλο που τον είχαν με Μπιμπερο στη μονάδα τόσες μέρες, ευτυχώς. Προχωράμε και βλέπουμε!!! 

Εσείς πως είστε;;;αυτές που έμειναν;;;ποιες έχουν μείνει αλήθεια ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Χαίρεται ξανά και από εμένα, πήραμε το μωράκι σπίτι σήμερα και η χαρά μας δεν περιγράφεται. Έπιασε αμέσως στήθος παρόλο που τον είχαν με Μπιμπερο στη μονάδα τόσες μέρες, ευτυχώς. Προχωράμε και βλέπουμε!!! 

Εσείς πως είστε;;;αυτές που έμειναν;;;ποιες έχουν μείνει αλήθεια 

Αντε μπράβο ειρήνη μας :) καλή αρχή!!! Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και καλύτερα!! 🤍🤍 

Έχω μείνει εγώ σίγουρα που έχω ΠΗΤ 24/08. Σήμερα πήγα για καρδιοτογραφημα και είχα κινητικότητα της μήτρας με μερικές συσπάσεις όχι αρκετές για τοκετό ακόμη. Ωστόσο εγώ από το πρωί νιώθω διαφορετικά και έχω και διάσπαρτα πονακια μέσα στην ημέρα, οπότε ίσως δεν την φτάσω την πητ ! Θα δείξει βέβαια ο μπέμπης της διαθέσεις του 😅 σήμερα 39 ακριβώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Χαίρεται ξανά και από εμένα, πήραμε το μωράκι σπίτι σήμερα και η χαρά μας δεν περιγράφεται. Έπιασε αμέσως στήθος παρόλο που τον είχαν με Μπιμπερο στη μονάδα τόσες μέρες, ευτυχώς. Προχωράμε και βλέπουμε!!! 

Εσείς πως είστε;;;αυτές που έμειναν;;;ποιες έχουν μείνει αλήθεια ακόμα;

Τέλεια κορίτσι μου! Με το καλό να πάνε όλα! Εγώ έχω ΠΗΤ 2/9 αλλά με το που μπω στις 39 εβδομάδες το επόμενο Σάββατο θα μπω για καισαρική..είχε προηγηθεί προηγούμενη καισαρική, το σκεφτόμουν για vbac αλλά πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος και να γνωρίζεις τους κινδύνους, να είσαι οκ με αυτό για να πεις ότι το κάνω..όποτε μάλλον δεν είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο..άρα 26/8 θα γεννήσω(αν δεν συμβεί κάτι νωρίτερα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Τέλεια κορίτσι μου! Με το καλό να πάνε όλα! Εγώ έχω ΠΗΤ 2/9 αλλά με το που μπω στις 39 εβδομάδες το επόμενο Σάββατο θα μπω για καισαρική..είχε προηγηθεί προηγούμενη καισαρική, το σκεφτόμουν για vbac αλλά πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος και να γνωρίζεις τους κινδύνους, να είσαι οκ με αυτό για να πεις ότι το κάνω..όποτε μάλλον δεν είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο..άρα 26/8 θα γεννήσω(αν δεν συμβεί κάτι νωρίτερα)

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έχω μείνει κι εγώ με ΠΗΤ 30/08, 38+3 σήμερα! 

Πάμε οι τελευταίες...βαθιά ανάσα και έφτασε!!! 😅🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κι εγώ είμαι ακόμα εδώ 🤪

ΠΗΤ 4/9 αλλά θα πάμε την Παρασκευή για πρόκληση τοκετού . Θα είμαι 38+4. Ανυπομονώ πολυυυ!!!!

Έχω ξεκινήσει κάτι ασκήσεις εμπέδωσης 3 φορές την ημέρα. Ελπίζω να βοηθήσουν. Ο τράχηλος σε κολπική εξέταση είναι κλειστός αλλά μαλακός. Θα συνεχίσω και περπάτημα μισή ώρα κάθε φορά. 1 εβδομάδα έμεινε σχεδόν. 

@Mummy2be εσύ πως πας? Δεν πιστεύω να μας έχεις προλάβει και να έχεις ήδη την μπεμπουλα αγκαλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2023 at 9:44 ΜΜ, ο/η feniaaa είπε:

Θα συμφωνήσω στο ενημερωθείτε γιατί και εγώ ήμουν κοσμάρα όλο αυτό το διάστημα και έλεγα ελα μωρε ας έρθει το μωράκι και θα το βρούμε και τώρα δεν μου φτάνει το 24ωρο για να ενημερωθω 😋 3ο 24 ωρο μου είπαν έρχεται η παραγωγή .. Όχι απλά παραγωγή χαμός έτρεχε από παντού το στήθος μου έγινε τριπλάσιο ήταν σκληρό και ζεστό..Όλη μέρα με το μωρό στο στήθος και ο μικρούλης δεν μπόρεσε να το αποσυμφορήσει όποτε πήρα θήλαστρο .. Δεν ξέρω άμα θα την μειώσει η θα την αυξήσει την παραγωγή προς το παρόν διόρθωσα το πρόβλημα μου .. Βάζω πρώτα τον μικρό στο στήθος και μετά βγάζω με το θήλαστρο ότι απέμεινε ..

Δοκίμασε με το χέρι να αποσυμφόρεις είναι καλύτερα. Ναι θα βάζεις πρώτα το μωράκι σου και μετά θα αποσυμφωρεις καλό κουράγιο. Μετά όλα είναι πιο εύκολα θα το δεις και εσύ και το μωρό ηρεμεί και χορταίνει παραπάνω στις 40ερες τρως λιγακι παλούκια 

Καλή δύναμη και όλα θα γίνουν.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Δοκίμασε με το χέρι να αποσυμφόρεις είναι καλύτερα. Ναι θα βάζεις πρώτα το μωράκι σου και μετά θα αποσυμφωρεις καλό κουράγιο. Μετά όλα είναι πιο εύκολα θα το δεις και εσύ και το μωρό ηρεμεί και χορταίνει παραπάνω στις 40ερες τρως λιγακι παλούκια 

Καλή δύναμη και όλα θα γίνουν.  

3η μέρα με το θήλαστρο και δεν το αποχωρίζομαι 🤣 Δεν ξέρω άμα μου πήγε μόνο εμένα το θέμα θήλαστρο αλλά έχω βολευτεί βάζω το μωρό και μέρα βγάζω σακουλάκια ψυγείο και τον δίνει και ο μπαμπάς του κάποια δύσκολα βραδιά αϋπνίας … Πάντως έλεγα δεν θα θηλάσω η και να το κάνω θα το κάνω για λιγο .. Μπορεί να είναι κουραστικό μπορεί να θέλει υπομονη γαϊδουρινή να σε πονάει αλλαααα όταν είναι στο στήθος και σε κοιτάει είναι μαγεία έχεις αυτό το δέσιμο που λένε τελικά όλες !! 🩵🩵🩵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι προωρο. Αλλα γεννηθηκε μικρη σε βαρος. Κ θελαμε να παρει. Τωρα βεβαια εχει παρει κ ειναι φουλ λαιμαργη. Εμενα κοριτσια παντως κ στηθος παιρνει κ μπιμπερο. Δεν εχει θεμα. Προς το παρον τουλάχιστον.  

Εχουμε γκρινια πολυ αυτες τις 2 μερες, γουλιες πολλες κ 2 3 εμετους. Με εχουν ανησυχήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Δεν ειναι προωρο. Αλλα γεννηθηκε μικρη σε βαρος. Κ θελαμε να παρει. Τωρα βεβαια εχει παρει κ ειναι φουλ λαιμαργη. Εμενα κοριτσια παντως κ στηθος παιρνει κ μπιμπερο. Δεν εχει θεμα. Προς το παρον τουλάχιστον.  

Εχουμε γκρινια πολυ αυτες τις 2 μερες, γουλιες πολλες κ 2 3 εμετους. Με εχουν ανησυχήσει. 

Σε καταλαβαίνω, ο πρώτος μου γεννήθηκε μικρούλης για ολλανδικά δεδομένα βέβαια, 3 κιλακια, αλλα τέλος πάντων, αλλα είχε κατάπιει αμνιακό υγρό με αποτέλεσμα τις πρώτες μέρες να ανακατεύεται το στομαχακι του και να μην μπορεί να πιει. Εβγαζε γουλιτσες αιμα (αμνιακό υγρό όχι κάτι ανησυχητικο). Στήθος ούτε εμένα έπιανε, καθόταν πολύ ώρα και τον έπαιρνε ο ύπνος. Χαιδευα αυτάκια ποδαράκια να ξυπνήσει, τίποτα. Απλά πιπίλαγε. Δεν είχε κατουρημενες πάνες αρκετές οπότε πήρα το νοσοκομειακο το θήλαστρο κι έβγαζα έτσι. Τελικά δεν επέμεινα για στήθος και μέχρι 6 μηνών τον τάισα με θήλαστρο, τους πρώτους 3 μήνες νοσοκομείακο και μετά με το φορητό γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά μου. Μετά σταμάτησα.

Ο δεύτερος πήγε σούπερ στο θηλασμό, αλλα εκείνος θήλασε κι αμέσως κι ήξερα εγώ λίγο παραπάνω, είχα και περισσότερο πείσμα κι υπομονή κι ακολούθησα και το ένστικτο μου. 

Αλλα βρε κορίτσια, δεν είναι όλα τα ζευγάρια μαμας παιδιού τα ίδια όσον αφορα το θηλασμό. Μερικά πάνε σούπερ απο την αρχή, αλλα πάρα πολύ δύσκολα, αλλα μέτρια κι είναι εσύ πόσο θα επιμείνεις. 

Όσον αφορά τις γουλιτσες, πήρες το γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε γιατρό σήμερα κι εμείς. Τελευταίο ραντεβού 39+4 και κλείσαμε πρόκληση για μεθαύριο 39+6. Μια χαρά γίνεται η αιμάτωση του μωρού είναι 3 κιλά +/- 400 γιατί δεν είναι ακριβής η μέτρηση σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Ακολουθεί την καμπύλη του με τον ρυθμό που την ακολουθούσε περιμένοντας να είναι ένα μικρό φυσιολογικό μωρό. Οπότε με το καλό πρώτα ο Θεός την Τετάρτη θα τον έχουμε στην αγκαλιά μας ! Νιώθω χαρά, ανακούφιση και ανυπομονησία. 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Δεν ειναι προωρο. Αλλα γεννηθηκε μικρη σε βαρος. Κ θελαμε να παρει. Τωρα βεβαια εχει παρει κ ειναι φουλ λαιμαργη. Εμενα κοριτσια παντως κ στηθος παιρνει κ μπιμπερο. Δεν εχει θεμα. Προς το παρον τουλάχιστον.  

Εχουμε γκρινια πολυ αυτες τις 2 μερες, γουλιες πολλες κ 2 3 εμετους. Με εχουν ανησυχήσει. 

Οι γουλιες δεν είναι κάτι. Θα σου κάνει συνέχεια γιατί δεν κλείνει ακόμα καλά η βαλβίδα στον οισοφάγο τους. Όταν λες εμετό εννοείς ρουκέτα; Γιατί αυτό θεωρείται εμετός. Να φύγει δλδ με δύναμη σαν ρουκέτα από το στοματακι του. Αν κάνει τέτοιο παίρνεις παιδίατρο αμέσως! Αλλιώς όλα καλά.

Πάντως αφού δεν υπάρχει θέμα ανάπτυξης μην παιδευεσαι να βγάζεις και να αποστηρωνεις. Δεν κουράζονται μωρέ τα μωρά. Για αυτό είναι προγραμματισμένα. Απλά θα παιδευτεις λίγο παραπάνω με τον χρόνο του θηλασμού. Δλδ εμένα η δικιά μου στην αρχή θήλαζε 1-2 ώρες! Μετά κοιμόταν 2-3 ώρες και πάλι από την αρχή. Τώρα που σαραντησαμε θηλάζει το πολύ 15λεπτα και τέλος. Βέβαια αν δεν αντέχεις να έχεις το παιδί τόση ώρα στο στήθος καλώς. Εσύ θα αποφασίσεις  😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Δεν ειναι προωρο. Αλλα γεννηθηκε μικρη σε βαρος. Κ θελαμε να παρει. Τωρα βεβαια εχει παρει κ ειναι φουλ λαιμαργη. Εμενα κοριτσια παντως κ στηθος παιρνει κ μπιμπερο. Δεν εχει θεμα. Προς το παρον τουλάχιστον.  

Εχουμε γκρινια πολυ αυτες τις 2 μερες, γουλιες πολλες κ 2 3 εμετους. Με εχουν ανησυχήσει. 

Καλημερα κοριτσαρες!!! Μην ανυσυχεις για τις γουλιες ετσι βγαζουν ειναι φυσιολογικο! Και εμετο αν σου κανει καμία φορα  ειναι οκ, ισως γιατι πας να την αλλαξεις ενω εχει φαει η γενικα την κουνας πολυ η την πιανε8 λοξυγγας και την εχεις κατω. Αυτα ξερω αοο τον δικο μου Παιδίατρο. Γκρινια και μεις έχουμε ο γιαυρος ειπε οτι ειναι πονακια στην κοιλια, να προσεξω την διατροφη μου και να την βεντουζαρω καλα συο στηθος για νσ μην παιρνει αερα! Εμενα απο την αρχη ετρωγε 15 λεπτα από καθε στηθος, τωρα το χει περιορισει συο δεκαλεπτο η 7λεπτο οποτε ειναι και για μενα πιο ξεκουραστο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε γιατρό σήμερα κι εμείς. Τελευταίο ραντεβού 39+4 και κλείσαμε πρόκληση για μεθαύριο 39+6. Μια χαρά γίνεται η αιμάτωση του μωρού είναι 3 κιλά +/- 400 γιατί δεν είναι ακριβής η μέτρηση σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Ακολουθεί την καμπύλη του με τον ρυθμό που την ακολουθούσε περιμένοντας να είναι ένα μικρό φυσιολογικό μωρό. Οπότε με το καλό πρώτα ο Θεός την Τετάρτη θα τον έχουμε στην αγκαλιά μας ! Νιώθω χαρά, ανακούφιση και ανυπομονησία. 🤩

Με το καλό όλα!!!!!! Θα περιμένουμε νέα σου!!!! ❣️❣️❣️❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε γιατρό σήμερα κι εμείς. Τελευταίο ραντεβού 39+4 και κλείσαμε πρόκληση για μεθαύριο 39+6. Μια χαρά γίνεται η αιμάτωση του μωρού είναι 3 κιλά +/- 400 γιατί δεν είναι ακριβής η μέτρηση σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Ακολουθεί την καμπύλη του με τον ρυθμό που την ακολουθούσε περιμένοντας να είναι ένα μικρό φυσιολογικό μωρό. Οπότε με το καλό πρώτα ο Θεός την Τετάρτη θα τον έχουμε στην αγκαλιά μας ! Νιώθω χαρά, ανακούφιση και ανυπομονησία. 🤩

Με το καλό κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Με το καλό όλα!!!!!! Θα περιμένουμε νέα σου!!!! ❣️❣️❣️❣️❣️

 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου! 

Ευχαριστώ πολύ! Θα σας ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία και μετά με το καλό θα περιμένουμε και τα δικά σας νέα 💜🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα σας ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία και μετά με το καλό θα περιμένουμε και τα δικά σας νέα 💜🙏🏻

Με το καλό! Σάββατο και εγώ μπαίνω προγραμματισμένα! Να πάνε όλα καλά για όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2023 at 12:13 ΜΜ, ο/η Sonia12 είπε:

Σε καταλαβαίνω, ο πρώτος μου γεννήθηκε μικρούλης για ολλανδικά δεδομένα βέβαια, 3 κιλακια, αλλα τέλος πάντων, αλλα είχε κατάπιει αμνιακό υγρό με αποτέλεσμα τις πρώτες μέρες να ανακατεύεται το στομαχακι του και να μην μπορεί να πιει. Εβγαζε γουλιτσες αιμα (αμνιακό υγρό όχι κάτι ανησυχητικο). Στήθος ούτε εμένα έπιανε, καθόταν πολύ ώρα και τον έπαιρνε ο ύπνος. Χαιδευα αυτάκια ποδαράκια να ξυπνήσει, τίποτα. Απλά πιπίλαγε. Δεν είχε κατουρημενες πάνες αρκετές οπότε πήρα το νοσοκομειακο το θήλαστρο κι έβγαζα έτσι. Τελικά δεν επέμεινα για στήθος και μέχρι 6 μηνών τον τάισα με θήλαστρο, τους πρώτους 3 μήνες νοσοκομείακο και μετά με το φορητό γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά μου. Μετά σταμάτησα.

Ο δεύτερος πήγε σούπερ στο θηλασμό, αλλα εκείνος θήλασε κι αμέσως κι ήξερα εγώ λίγο παραπάνω, είχα και περισσότερο πείσμα κι υπομονή κι ακολούθησα και το ένστικτο μου. 

Αλλα βρε κορίτσια, δεν είναι όλα τα ζευγάρια μαμας παιδιού τα ίδια όσον αφορα το θηλασμό. Μερικά πάνε σούπερ απο την αρχή, αλλα πάρα πολύ δύσκολα, αλλα μέτρια κι είναι εσύ πόσο θα επιμείνεις. 

Όσον αφορά τις γουλιτσες, πήρες το γιατρό? 

Ακριβώς αυτό και εγώ στον πρώτο είχα τρελό θέμα. Έχασε πάνω από 10% και μπορεί να είχε γεννηθεί μεγάλος 4000γρ βγήκαμε με 3100γρ αφού μείναμε 10 μέρες στην κλινική.  

Στο δε δεύτερο 4690 ! Θηρίο και βγήκαμε σε 3 μέρες με το να έχει βάλει κιλα από αυτά που έχασε 4300 βγήκαμε μόνο με θηλασμό.  Δεν το πίστευα η τεράστια διαφορά. 

Στον πρώτο όμως ΔΕΝ ήμουν ενημερωμένη θεώρησα ότι θα μου τα δείξουν καθώς στη Γερμανία είναι υπέρ του θηλασμού. Σκατουλες η δε μαία άχρειαστη τελείως.  Σε αντίθεση με το δεύτερο βρήκα την πιο γλυκιά και ενημερωμένη μαία με βοήθησε σε όλα και βπυαλα πλέον 8.500 κιλά θηρίο 3 μηνών! Μόνο με θηλασμό.

.γουλιες είχα και στον πρώτο και στον δεύτερο ο ένας με θηλασμό μπουκάλι και ο άλλος απολαμβάνει στήθος. Οι γουλιες αν δεν είναι ρουκέτες και αν βάζει το μωρο γρ είναι φυσιολογικό.  Σαν ένα βασακι χωρίς καπάκι είναι τα μωράκια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλες χρειάζομαι τη βοήθεια σας, έχω ένα βρεφακι 24ων ημερών το οποίο από τότε που γεννήθηκε κάνει κακά σα διάρροια, πολύ υδαρη και κάνει κάθε φορά που τρώει, είναι φυσιολογικό;

 

Του έχει δημιουργηθεί κι ένα συγκαμα μέσα στο κωλαρακι που βγάζει ζουμί, ακολουθούμε τις οδηγίες του παιδιάτρου αλλά δε βλέπω βελτίωση. 

 

Έχει αντιμετωπίσει καμιά ανάλογη περίπτωση; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Πόσο ισχύει!!!! Λίγες ημέρες έμειναν να το κρατήσω και εγώ στην αγκαλιτσα μου 💙💙🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...