Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις On 21/1/2023 at 11:26 ΜΜ, ο/η Mademoiselle είπε:

Με το καλό το μωράκι σου .. Εμένα μου είπαν καμπύλη ζαχαρου μετά την 20 εβδομάδα . Αχ , και εγώ ανυπομονώ τόσο πολύ για την β επιπέδου ..Είναι υπέροχο που μπορείς να βλέπεις το μωράκι σου από όλες τις πλευρές και τόση πολύ ώρα ❤️❤️ Και μετά από αυτόν τον υπέρηχο, ο απλός υπέρηχος με την γυναικολόγο φαίνεται σαν πλάκα .. 

εγώ την έκανα την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα (14η εβδομάδα) αλλά δεν ξερω αν θα την ξανακάνω αργότερα…μου είπαν θα φανεί η προδιάθεση και θα το προλάβουμε αν φανεί κάτι, αλλά τελικά όλα καλά!

Και εγώ ανυπομονώ για τη Β επιπέδουυυυ! Στην αυχενική έκανα εμετούς και δεν το χάρηκα!!!

με το καλό ❤️😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 21/1/2023 at 4:25 ΜΜ, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπερα σε ολες. Εγω ειμαι 14 εβδομαδων σχεδον και δεν εχω νιωσει το μωρουλι ακομα. Να αγχωθω; 

Αλλα νιωθω τρομερες καουρες αναγουλες ξινιλες και μην αναφερθω στην δυσκοιλιοτητα. Επισης ειναι λογικο να κουραζομαι τοσο απο τις δουλειες τ σπιτιου και να ποναει τοσο η μεση; Ναι ναι πρωτα φορα μαμα κ αγχωνομαι γ τ παντα χαχαχ

Καλημέρα! Να μην αγχωθείς! Ούτε εγώ το έχω ακούσει (15 εβδομάδων) και μου είχε πει εξαρχής η μαία ότι στην πρώτη ειδικά κύηση το ακούς μετά την 20η εβδομάδα…βλέπω πως κάποιες κοπέλες το άκουσαν πιο νωρίς, αλλά δε σημαίνει ότι πρέπει να αγχωνόμαστε όσες δεν το ακούμε! 
Θα έρθει η ώρα και θα το ακούσουμε και εμείς! Ανυπομονώ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Καλημέρα! Να μην αγχωθείς! Ούτε εγώ το έχω ακούσει (15 εβδομάδων) και μου είχε πει εξαρχής η μαία ότι στην πρώτη ειδικά κύηση το ακούς μετά την 20η εβδομάδα…βλέπω πως κάποιες κοπέλες το άκουσαν πιο νωρίς, αλλά δε σημαίνει ότι πρέπει να αγχωνόμαστε όσες δεν το ακούμε! 
Θα έρθει η ώρα και θα το ακούσουμε και εμείς! Ανυπομονώ❤️

Εγω να δεις ... Να νιωσω να κουνιεται. Θα ειναι απιστευτη αισθηση. Σημερα επαθα το αλλο. Οπως πηγα να σηκωθω απο μια καρεκλα(οχι αποτομα ) ενιωσα εναν τρομερα εντονο πονο δεξια στην μεση διαπεραστικος. Διπλωθηκα στην μεση κ κραταει ακομα . δεν μπορω να κουνηθω ευκολα χωρις να ποναω. Η γιατρος λεει οτι δεν πιστευει οτι ειναι απο το μωρο αλλα εγω κλασσικα τ σκεφτομαι .... Και τωρα πηγε κ αριστερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγώ είμαι 14+1 σήμερα και εδώ και 2 μέρες νιώθω αρκετό πόνο στην κοιλιά χαμηλά σαν τράβηγμα. Δεν έχω καταλάβει αν είναι το έντερο ή η κοιλιά που τεντώνει, καθώς ήδη έχει πεταχτεί αρκετά και νιώθω την μήτρα μου πλέον. Να φανταστείτε το πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι αμέσως γιατί δεν μπορούσα να τεντωσω το σώμα μου.

Έχετε κι εσείς νιώσει κάτι παρόμοιο;

Θα ρωτήσω και τη γιατρό που θα πάω σήμερα, αλλά είπα να ρωτήσω κι εσάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγώ είμαι 14+1 σήμερα και εδώ και 2 μέρες νιώθω αρκετό πόνο στην κοιλιά χαμηλά σαν τράβηγμα. Δεν έχω καταλάβει αν είναι το έντερο ή η κοιλιά που τεντώνει, καθώς ήδη έχει πεταχτεί αρκετά και νιώθω την μήτρα μου πλέον. Να φανταστείτε το πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι αμέσως γιατί δεν μπορούσα να τεντωσω το σώμα μου.

Έχετε κι εσείς νιώσει κάτι παρόμοιο;

Θα ρωτήσω και τη γιατρό που θα πάω σήμερα, αλλά είπα να ρωτήσω κι εσάς.

Καλησπέρα!

Εγω έχω  ένα πολύ ελαφρύ έως ανύπαρκτο τράβηγμα δεξιά ,από τον δεύτερο  μήνα  και μετά,το οποίο  είναι  φυσιολογικό στην δική μου περίπτωση!

Αριστερα συνήθως  μας ενοχλεί το  έντερο  μας..

Εύχομαι να είναι όλα καλά!!!

Περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/1/2023 at 4:59 ΜΜ, ο/η Stauroula_k είπε:

Εγω να δεις ... Να νιωσω να κουνιεται. Θα ειναι απιστευτη αισθηση. Σημερα επαθα το αλλο. Οπως πηγα να σηκωθω απο μια καρεκλα(οχι αποτομα ) ενιωσα εναν τρομερα εντονο πονο δεξια στην μεση διαπεραστικος. Διπλωθηκα στην μεση κ κραταει ακομα . δεν μπορω να κουνηθω ευκολα χωρις να ποναω. Η γιατρος λεει οτι δεν πιστευει οτι ειναι απο το μωρο αλλα εγω κλασσικα τ σκεφτομαι .... Και τωρα πηγε κ αριστερα...

Μήπως είναι τα νεφρά;; Σαν κολικός;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγώ είμαι 14+1 σήμερα και εδώ και 2 μέρες νιώθω αρκετό πόνο στην κοιλιά χαμηλά σαν τράβηγμα. Δεν έχω καταλάβει αν είναι το έντερο ή η κοιλιά που τεντώνει, καθώς ήδη έχει πεταχτεί αρκετά και νιώθω την μήτρα μου πλέον. Να φανταστείτε το πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι αμέσως γιατί δεν μπορούσα να τεντωσω το σώμα μου.

Έχετε κι εσείς νιώσει κάτι παρόμοιο;

Θα ρωτήσω και τη γιατρό που θα πάω σήμερα, αλλά είπα να ρωτήσω κι εσάς.

Καλησπέρα! 
Μετα πέρασε όμως;; Εμένα με ρώτησε η μαία αν πετρώνει η κοιλιά μου, αν την νιώθω πετρωμένη κάποιες φορές, αλλά της απάντησα όχι, γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο…μήπως εννοούσε αυτό και είναι φυσιολογικό για τις εβδομάδες μας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕλπίδαΚρ @Tasiaa Τι να σας πω βρε κορίτσια... Πήγα στον γιατρό του λέω νιώθω αυτό, είναι φυσιολογικό ε; Και δεν μου απάντησε ποτέ 😅 Κάτι κοιτούσε στον υπέροχο. Δεν ξέρω αν συμφώνησε και δεν φάνηκε με την μάσκα. Μετά ντράπηκα να τον ξαναρωτήσω 😅

Γενικά όμως τσεκαρε τα πάντα. Μωρό, μήτρα, πλακούντα, τράχηλο και ήταν όλα μια χαρά. Θα ρωτήσω και μια φίλη μου που είναι έγκυος σε μεγαλύτερο μήνα να μου πει 😅

Τα πονακια είναι συνήθως δεξιά και αριστερά ταυτόχρονα για αυτό πιστεύω είναι ίσως η κοιλιά που μεγαλώνει. Σήμερα προς το παρόν είναι καλύτερα πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά μίλησα με μια 2η γιατρό που με βλέπει και μου είπε ότι είναι συσπάσεις! 

Σοκ. Περιμένω τώρα να μου πει τι κάνουμε, γιατί μιλάμε με μηνύματα.

Πάντως έτσι κι αλλιώς είμαι σε φάση ξεκούρασης και utrogestan πάλι γιατί είχα άλλη μια πολύ μικρή αποκόλληση...  Και μαγνήσιο παίρνω που λένε ότι βοηθάει.

Μου φαίνεται θα εξελιχθεί δύσκολη η εγκυμοσύνη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Πόσο ειναι το μεγεθος της αποκολλησης  ? ειχες αιμορραγια ?οσον αφορα τις συσπασεις , ειδε κατι ο γυναικολογος σου στον υπερηχο ? πως βγηκε αυτο το συμπερασμα ?

Δεν μου μέτρησε το μέγεθος. Αλλά είχα λίγο καφέ για 2-3 μέρες και σταμάτησε, και φαίνονταν στον υπέροχο πολύ πιο μικρή από μια που είχα παλιότερα. 

Κοίτα τη σύσπαση θα την δει στον υπέροχο την ώρα που γίνεται. Το ξέρω γιατί σε έναν υπέροχο μου είχε τύχει. Βέβαια εγώ δεν ένιωθα κάτι και μου είπε ότι συμβαίνει και δεν είναι κάτι.

Το συμπέρασμα το έβγαλε από την περιγραφή. Λες να μην είναι; 

Θα το παρακολουθήσω πάντως γιατί διάβασα ότι πετρώνει η μήτρα στη σύσπαση κι εγώ δεν είχα δώσει τόση σημασία να δω αν όντως πετρώνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Τελικά μίλησα με μια 2η γιατρό που με βλέπει και μου είπε ότι είναι συσπάσεις! 

Σοκ. Περιμένω τώρα να μου πει τι κάνουμε, γιατί μιλάμε με μηνύματα.

Πάντως έτσι κι αλλιώς είμαι σε φάση ξεκούρασης και utrogestan πάλι γιατί είχα άλλη μια πολύ μικρή αποκόλληση...  Και μαγνήσιο παίρνω που λένε ότι βοηθάει.

Μου φαίνεται θα εξελιχθεί δύσκολη η εγκυμοσύνη μου...

Και εγώ θα ξεκινήσω μαγνήσιο, γιατί βρέθηκε ο τράχηλος οριακά πάνω από τα όρια (2,9) και έχω αγχωθεί πολύ…θα τον παρακολουθούμε μου είπε και ίσως χρειαστεί περιδεση…πολύ έχω στεναχωρηθεί! 


Εσείς βρε κορίτσια πόσα εκ τράχηλο έχετε;; Μπορεί και να μεγαλώσει ο δικός μου αν προσέχω;; Ξέρετε;;
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Και εγώ θα ξεκινήσω μαγνήσιο, γιατί βρέθηκε ο τράχηλος οριακά πάνω από τα όρια (2,9) και έχω αγχωθεί πολύ…θα τον παρακολουθούμε μου είπε και ίσως χρειαστεί περιδεση…πολύ έχω στεναχωρηθεί! 


Εσείς βρε κορίτσια πόσα εκ τράχηλο έχετε;; Μπορεί και να μεγαλώσει ο δικός μου αν προσέχω;; Ξέρετε;;
 

 

Εμένα όταν έλεγξε τον τράχηλο μου είπε ότι είναι οκ, αλλά δεν μου είπε πόσα εκατοστά είναι.

Στο θέμα με τα πονακια, δεν πιστεύω ότι είναι συσπάσεις γιατί είναι συνεχόμενος ο πόνος, ούτε πετρώνει η κοιλιά και με πιάνει συνήθως όταν είμαι όρθια ή τεντωνομαι. Δλδ σηκώνομαι και όση ώρα είμαι όρθια νιώθω τράβηγμα και πόνο στην κοιλιά (όχι κάτι τρομερό που δεν αντέχω). 

Τεσπά, περιμένω να μιλήσω το απόγευμα με τη γιατρό γιατί τώρα είναι σε χειρουργεία και δεν έχει χρόνο. Μπορεί να παρανοησε αυτό που της έγραψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Μήπως είναι τα νεφρά;; Σαν κολικός;; 

Με εξετασε απο κοντα και μ ειπε οτι δειχνει να ειναι μυοσκελετικο απο την δουλεια. Εχει μειωθει αισθητα ευτυχως. Εχετε καμια συμβουλη για την συχνοουρια; Σκεφτομαι να κοιμαμαι στο μπανιο τοσο συχνα που πηγαινω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

15η εβδομάδα και εγώ κορίτσια και διαβάζω για συσπάσεις κ αποκολλησούλες κ θα σας πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία.. Είμαι 4η ημέρα με 3 utrogestan τη μέρα και μαγνήσιο, γιατί το ΣΚ πήγαμε με τον άντρα μου για περπάτημα κ παρασυρθήκαμε κ διανύσαμε συνολικά 7.5 χιλιόμετρα... εγώ φορούσα μποτάκια και όχι αθλητικά και όλο το βάρος μου πήγαινε προς τα μπροστά (κοιλιά) και δεν διαχέονταν ομοιόμορφα, όπως θα έπρεπε.. γυρίζω σπίτι και αρχίζω να νιώθω πόνους χαμηλά στην κοιλιά, δλδ στην μήτρα. Συνεχίστηκαν κ το επόμενο πρωί, καλώ τη γιατρό, της περιγράφω τι νιώθω κ μου λέει έχεις συσπάσεις! Γρήγορα πάρε προγεστερόνη, μη περπατήσεις καθόλου κ έλα Δευτέρα να σε ακούσω στον τοκογράφο. Κάνω τοκογράφο, μεγάλη η δραστηρι΄οτητα των συσπάσεων! Μου λέει έλα πάλι αύριο να σε ακούσω ξανά. Πάω, ευτυχώς μικρότερη δραστηριότητα (μετά από φάρμακα και κρεβάτι πάντα). Σήμερα θα πάω ξανά σε προγραμματισμένο ραντεβού. Έχω κατατρομάξει, μου περνάνε ιδέες ότι μπορεί αυτές οι συσπάσεις να μου φέρουν αποβολή και τρελαίνομαι ψυχολογικά. Συνεχίζω τα φάρμακα κ το κρεβάτι. Νιώθω τύψεις τρομερές για το έμβρυό μου, πραγματικά τι έπαθα κ παρασύρθηκα τότε κ περπάτησα τόσο πολύ..... Είμαι απαρηγόρητη! Αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία, ας μου πει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Δεν πιστευω οτι ειναι κατι κοριτσι μου , φυσιολογικο θαναι . ασε που τα ασχημα ή πονανε πολυ ή ειναι τοσο υπουλα που δεν καταλαβαινουμε τιποτα χαχαχα

Μίλησα με τη γιατρό είναι λέει συσπάσεις αλλά να μην ανησυχώ γιατί είναι φυσιολογικό να έχω. Αλλά καλού κακού να αυξήσω το μαγνήσιο και να ξεκουράζομαι.

Και κατάλαβα ότι χωρίς να το συνειδητοποιώ πιέζω την κοιλιά μου 😕 Μου είπε να μην είμαι πολύ καθιστή και να προτιμώ τις πιο ξαπλωτες στάσεις. Δλδ και στην καρέκλα να είμαι ή τελείως ευθεία ή να γέρνω λίγο προς τα πίσω. Εγώ έχω το συνήθειο να γέρνω προς τα μπροστά.

Πρέπει να προσέχουμε πιο πολύ κορίτσια! Νομίζουμε ότι είμαστε όπως πριν αλλά δεν είμαστε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

15η εβδομάδα και εγώ κορίτσια και διαβάζω για συσπάσεις κ αποκολλησούλες κ θα σας πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία.. Είμαι 4η ημέρα με 3 utrogestan τη μέρα και μαγνήσιο, γιατί το ΣΚ πήγαμε με τον άντρα μου για περπάτημα κ παρασυρθήκαμε κ διανύσαμε συνολικά 7.5 χιλιόμετρα... εγώ φορούσα μποτάκια και όχι αθλητικά και όλο το βάρος μου πήγαινε προς τα μπροστά (κοιλιά) και δεν διαχέονταν ομοιόμορφα, όπως θα έπρεπε.. γυρίζω σπίτι και αρχίζω να νιώθω πόνους χαμηλά στην κοιλιά, δλδ στην μήτρα. Συνεχίστηκαν κ το επόμενο πρωί, καλώ τη γιατρό, της περιγράφω τι νιώθω κ μου λέει έχεις συσπάσεις! Γρήγορα πάρε προγεστερόνη, μη περπατήσεις καθόλου κ έλα Δευτέρα να σε ακούσω στον τοκογράφο. Κάνω τοκογράφο, μεγάλη η δραστηρι΄οτητα των συσπάσεων! Μου λέει έλα πάλι αύριο να σε ακούσω ξανά. Πάω, ευτυχώς μικρότερη δραστηριότητα (μετά από φάρμακα και κρεβάτι πάντα). Σήμερα θα πάω ξανά σε προγραμματισμένο ραντεβού. Έχω κατατρομάξει, μου περνάνε ιδέες ότι μπορεί αυτές οι συσπάσεις να μου φέρουν αποβολή και τρελαίνομαι ψυχολογικά. Συνεχίζω τα φάρμακα κ το κρεβάτι. Νιώθω τύψεις τρομερές για το έμβρυό μου, πραγματικά τι έπαθα κ παρασύρθηκα τότε κ περπάτησα τόσο πολύ..... Είμαι απαρηγόρητη! Αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία, ας μου πει.. 

Όλα καλά θα πάνε! Ξεκουράσου τώρα και θα ηρεμήσουν και οι συσπάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

15η εβδομάδα και εγώ κορίτσια και διαβάζω για συσπάσεις κ αποκολλησούλες κ θα σας πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία.. Είμαι 4η ημέρα με 3 utrogestan τη μέρα και μαγνήσιο, γιατί το ΣΚ πήγαμε με τον άντρα μου για περπάτημα κ παρασυρθήκαμε κ διανύσαμε συνολικά 7.5 χιλιόμετρα... εγώ φορούσα μποτάκια και όχι αθλητικά και όλο το βάρος μου πήγαινε προς τα μπροστά (κοιλιά) και δεν διαχέονταν ομοιόμορφα, όπως θα έπρεπε.. γυρίζω σπίτι και αρχίζω να νιώθω πόνους χαμηλά στην κοιλιά, δλδ στην μήτρα. Συνεχίστηκαν κ το επόμενο πρωί, καλώ τη γιατρό, της περιγράφω τι νιώθω κ μου λέει έχεις συσπάσεις! Γρήγορα πάρε προγεστερόνη, μη περπατήσεις καθόλου κ έλα Δευτέρα να σε ακούσω στον τοκογράφο. Κάνω τοκογράφο, μεγάλη η δραστηρι΄οτητα των συσπάσεων! Μου λέει έλα πάλι αύριο να σε ακούσω ξανά. Πάω, ευτυχώς μικρότερη δραστηριότητα (μετά από φάρμακα και κρεβάτι πάντα). Σήμερα θα πάω ξανά σε προγραμματισμένο ραντεβού. Έχω κατατρομάξει, μου περνάνε ιδέες ότι μπορεί αυτές οι συσπάσεις να μου φέρουν αποβολή και τρελαίνομαι ψυχολογικά. Συνεχίζω τα φάρμακα κ το κρεβάτι. Νιώθω τύψεις τρομερές για το έμβρυό μου, πραγματικά τι έπαθα κ παρασύρθηκα τότε κ περπάτησα τόσο πολύ..... Είμαι απαρηγόρητη! Αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία, ας μου πει.. 

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου! Ξεκουράσου και όσο μπορείς να κάθεσαι στο πλάι και όχι τόσο ανάσκελα. Με μαγνήσιο και προγεστερόνη θα ηρεμήσεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

15η εβδομάδα και εγώ κορίτσια και διαβάζω για συσπάσεις κ αποκολλησούλες κ θα σας πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία.. Είμαι 4η ημέρα με 3 utrogestan τη μέρα και μαγνήσιο, γιατί το ΣΚ πήγαμε με τον άντρα μου για περπάτημα κ παρασυρθήκαμε κ διανύσαμε συνολικά 7.5 χιλιόμετρα... εγώ φορούσα μποτάκια και όχι αθλητικά και όλο το βάρος μου πήγαινε προς τα μπροστά (κοιλιά) και δεν διαχέονταν ομοιόμορφα, όπως θα έπρεπε.. γυρίζω σπίτι και αρχίζω να νιώθω πόνους χαμηλά στην κοιλιά, δλδ στην μήτρα. Συνεχίστηκαν κ το επόμενο πρωί, καλώ τη γιατρό, της περιγράφω τι νιώθω κ μου λέει έχεις συσπάσεις! Γρήγορα πάρε προγεστερόνη, μη περπατήσεις καθόλου κ έλα Δευτέρα να σε ακούσω στον τοκογράφο. Κάνω τοκογράφο, μεγάλη η δραστηρι΄οτητα των συσπάσεων! Μου λέει έλα πάλι αύριο να σε ακούσω ξανά. Πάω, ευτυχώς μικρότερη δραστηριότητα (μετά από φάρμακα και κρεβάτι πάντα). Σήμερα θα πάω ξανά σε προγραμματισμένο ραντεβού. Έχω κατατρομάξει, μου περνάνε ιδέες ότι μπορεί αυτές οι συσπάσεις να μου φέρουν αποβολή και τρελαίνομαι ψυχολογικά. Συνεχίζω τα φάρμακα κ το κρεβάτι. Νιώθω τύψεις τρομερές για το έμβρυό μου, πραγματικά τι έπαθα κ παρασύρθηκα τότε κ περπάτησα τόσο πολύ..... Είμαι απαρηγόρητη! Αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία, ας μου πει.. 

ξεκουράσου, άκου τις οδηγίες τους γιατρού και όλα καλά θα πάνε!!! Και εγώ όλο αρνητικά σκεφτόμουν χθες λόγω του τραχήλου και κατηγορούσα τον εαυτό μου, αλλά σήμερα αποφάσισα να δείξω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου και να πορευτώ με όσα μου λέει!!! 
Η συννυφάδα μου στη δεύτερη εγκυμοσύνη της έκανε φουλ γυμναστική με τρέξιμο και με βάρη και έπαθε σοβαρή αποκόλληση…ήταν σίγουρη πως θα το χάσει, αλλά έκατσε στο κρεβάτι για ένα διάστημα, πήγαν όλα τέλεια και τώρα ο μικρός κοντεύει τα τρία!!! 
όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2023 at 12:43 ΜΜ, ο/η Tasiaa είπε:

Και εγώ θα ξεκινήσω μαγνήσιο, γιατί βρέθηκε ο τράχηλος οριακά πάνω από τα όρια (2,9) και έχω αγχωθεί πολύ…θα τον παρακολουθούμε μου είπε και ίσως χρειαστεί περιδεση…πολύ έχω στεναχωρηθεί! 


Εσείς βρε κορίτσια πόσα εκ τράχηλο έχετε;; Μπορεί και να μεγαλώσει ο δικός μου αν προσέχω;; Ξέρετε;;
 

 

Τώρα είδα αυτή σου την ανάρτηση. Στην αυχενική είχα τράχηλο 36,3 αλλά δεν έχω ξαναμετρησει από τότε. Ξέρω ότι σε περίπτωση που μειωθεί ο τράχηλος σημαντικά συνιστούν ξεκούραση, όχι περπάτημα και βάρη και δίνουν συνήθως κολπικη προγεστερόνη και μαγνήσιο. 

Εύχομαι τα καλύτερα μέσα από τη καρδιά μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. Μου δώσατε δύναμη με τις πολύτιμες απαντήσεις της η κάθε μία. Πάει λίγο καλύτερα το πράγμα. Περπατάω πλέον ελάχιστα, προσπαθώ να ξαπλώνω όσο μπορώ (με ο,τι υπομονή έχει μείνει) και συνεχίζω τη φαρμακευτική αγωγή (3 χ προγεστερόνη κολπικά και 2 χ μαγνήσιο). Θα ξανακάνω καρδιοτοκογράφημα σύντομα.

Ελπίζω το κορίτσι που είχε συσπάσεις να ξεκουράζεται και να κάνει κατά γράμμα αυτό που θα της πει ο γιατρός της. 

Κατά τα ά΄λλα, στη 15η εβδομάδα παρατηρώ για πρώτη φορά να προεξέχει λίγο η κοιλιά χαμηλά. Εσείς παρατηρείτε διαφορές? Γενικά σας κάνουν τα παλιά παντελόνια και κολάν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. Μου δώσατε δύναμη με τις πολύτιμες απαντήσεις της η κάθε μία. Πάει λίγο καλύτερα το πράγμα. Περπατάω πλέον ελάχιστα, προσπαθώ να ξαπλώνω όσο μπορώ (με ο,τι υπομονή έχει μείνει) και συνεχίζω τη φαρμακευτική αγωγή (3 χ προγεστερόνη κολπικά και 2 χ μαγνήσιο). Θα ξανακάνω καρδιοτοκογράφημα σύντομα.

Ελπίζω το κορίτσι που είχε συσπάσεις να ξεκουράζεται και να κάνει κατά γράμμα αυτό που θα της πει ο γιατρός της. 

Κατά τα ά΄λλα, στη 15η εβδομάδα παρατηρώ για πρώτη φορά να προεξέχει λίγο η κοιλιά χαμηλά. Εσείς παρατηρείτε διαφορές? Γενικά σας κάνουν τα παλιά παντελόνια και κολάν?

Πολύ χαίρομαι που πας καλύτερα! ☺️ Θα δεις ότι θα είσαι σούπερ σύντομα! 

Εγώ προσωπικά έχω δει αλλαγές στο σώμα μου, έχει πεταχτεί κοιλιά και φαίνεται έντονα. Παντελόνια και κολάν που φορούσα πριν ούτε καν δε μου μπαίνουν τώρα. 🤣 Αγόρασα παντελόνια εγκυμοσύνης από shein και μια χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. Μου δώσατε δύναμη με τις πολύτιμες απαντήσεις της η κάθε μία. Πάει λίγο καλύτερα το πράγμα. Περπατάω πλέον ελάχιστα, προσπαθώ να ξαπλώνω όσο μπορώ (με ο,τι υπομονή έχει μείνει) και συνεχίζω τη φαρμακευτική αγωγή (3 χ προγεστερόνη κολπικά και 2 χ μαγνήσιο). Θα ξανακάνω καρδιοτοκογράφημα σύντομα.

Ελπίζω το κορίτσι που είχε συσπάσεις να ξεκουράζεται και να κάνει κατά γράμμα αυτό που θα της πει ο γιατρός της. 

Κατά τα ά΄λλα, στη 15η εβδομάδα παρατηρώ για πρώτη φορά να προεξέχει λίγο η κοιλιά χαμηλά. Εσείς παρατηρείτε διαφορές? Γενικά σας κάνουν τα παλιά παντελόνια και κολάν?

Μπράβο συνέχισε έτσι! 

Εγώ που μου είπε η γιατρός ότι έχω συσπάσεις, θεωρώ ότι ήταν η κοιλιά. Πέρασε τελείως ο οποίος πόνος και παρατήρησα ότι στα 2 σημεία που πονούσα στρογγυλεψε αρκετά η κοιλιά μου. Οπότε υποθέτω ήταν αυτό.

Προσωπικά επειδή είχα κοιλίτσα και τα παντελόνια μου κουμπωναν οριακά έως σφιχτά, έχω πάρει από τις αρχές του 3ου παντελόνια εγκυμοσύνης. Χθες πήγα και πήρα και ένα σουτιέν μιας και έχει εκπτώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Πολύ χαίρομαι που πας καλύτερα! ☺️ Θα δεις ότι θα είσαι σούπερ σύντομα! 

Εγώ προσωπικά έχω δει αλλαγές στο σώμα μου, έχει πεταχτεί κοιλιά και φαίνεται έντονα. Παντελόνια και κολάν που φορούσα πριν ούτε καν δε μου μπαίνουν τώρα. 🤣 Αγόρασα παντελόνια εγκυμοσύνης από shein και μια χαρά! 

Τελεια,πολύ χαίρομαι!

Σχετικα με τις αλλαγές είμαι 16κ3  έχω πάρει  ένα κιλό.Ολη  μου την ζωή  τρώω σαν πιράνχας στην εγκυμοσύνη τρώω ελάχιστα μόνο τα απαραίτητα για το μωρό.Η κοιλιά  όμως τούρλα  δεν  μου κάνει  τίποτα,φοράω  τις φόρμες  του άντρα μου και για να βγω έξω μια φόρμα  που είχα  αγοράσει  τεράστια από παλιά μιας που βγαίνω  μόνο για  να  πάω στον γιατρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2023 at 1:33 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Πολύ χαίρομαι που πας καλύτερα! ☺️ Θα δεις ότι θα είσαι σούπερ σύντομα! 

Εγώ προσωπικά έχω δει αλλαγές στο σώμα μου, έχει πεταχτεί κοιλιά και φαίνεται έντονα. Παντελόνια και κολάν που φορούσα πριν ούτε καν δε μου μπαίνουν τώρα. 🤣 Αγόρασα παντελόνια εγκυμοσύνης από shein και μια χαρά! 

Να ενημερώσω ότι πάνε καλύτερα τα τοκογραφήματά μου κορίτσια. Με παρακολουθούν 2 φορές την εβδομάδα και συνεχίζω κανονικά την φαρμακευτική αγωγή.

Είναι όμορφο που αρχίζει και αλλάζει το σώμα! Είναι η πρώτες μέρες που αρχίζω να συνειδητοποιώ πρακτικά ότι υπάρχει ένα μωράκι εκεί μέσα ❤️ Όσο για τα ρούχα, κ εγώ κορίτσι μου από LC Waikiki ξεκίνησα να αγοράζω ρούχα εγκυμοσύνης.. Οικονομικά και κάποια από αυτά είναι και 100% βαμβάκι. Πήρα 2 τζιν με υφασμάτινη ελαστική μέση και 1 κολάν από τα Λητώ! Σκέφτομαι σύντομα να αγοράσω και το κολιέ εγκυμοσύνης με ξυλόφωνο! Έχω διαβάσει καλές κριτικές και μάλιστα κάπου διάβασα ότι τα μωράκια μετά τη 16η εβδομάδα μπορούν να αντιληφθούν κάποιους ήχους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...