Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις On 15/5/2023 at 10:10 ΠΜ, ο/η Lilaki87 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά κορίτσια!!Του χρόνου θα γιορτάζουμε με τα μωρά μας αγκαλιά όλες!!❤️ 

Αχ αυτό με τις κινήσεις...εγώ κανα 2 μέρες την ένιωθα ελάχιστα και κόντεψα να πάθω κρίση πανικού.Πάντως τελευταία κορίτσια τη νιώθω πολύ έντονα όλη τη μέρα οπότε είμαι ήσυχη...μάλιστα χτες ξαπλώνω και βλέπω την κοιλιά να πετάει από την αριστερή πλευρά περισσότερο...και βάζω το χέρι και σα να έπιανα το κορμάκι της.Εντάξει έλιωσα!!Μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να βλέπω να πετάει η κοιλιά σε κάποια σημεία,είναι μάλλον πωπουδάκι αν κρίνουμε από την τελευταία φορά που είχε κεφαλάκι κάτω!🤭 @Ersi85 ναι ένιωσα και λόξιγκα τις περασμένες νομίζω...ήταν σαν παλμός για κανένα 5λέπτο σχετικά ρυθμικός..μάλλον λόξιγκας ήταν 😄

Α ναι κι εγώ νιώθω τον ποπό της 😅 Είχα μια υποψία και την επιβεβαίωσα στον τελευταίο υπέρηχο. Έχει πολύ φάση 😊 Συνήθως τον νιώθω από τα αριστερά αλλά από χθες τον νιώθω στα δεξιά και καταλαβαίνω ότι κάπως έχει αλλάξει στάση και νιώθω και διαφορά στις κινήσεις λόγω αυτού. Ελπίζω μόνο να μην γύρισε προς τα πάνω 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! 

Δυο ερωτησούλες έχω.

α. Έκανα δίωρη καμπύλη σακχάρου χθες και είχα τα εξής αποτελέσματα: 92-172-131. Πως σας φαίνονται?

β. 30η εβδομάδα ήμασταν 1850 γραμμάρια βάρος και 41 εκατοστά ύψος. Εσείς στην αντίστοιχη εβδομάδα?

-Τώρα διανύω την 31η, οπότε δε ξέρω πόσο έχουμε φτάσει-

 

(υ.γ. Σε 6 ημέρες έχουμε τη Γ αυχενική μας, οπότε εκεί θα μετρηθούμε πιο αναλυτικά.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2023 at 11:57 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Α ναι κι εγώ νιώθω τον ποπό της 😅 Είχα μια υποψία και την επιβεβαίωσα στον τελευταίο υπέρηχο. Έχει πολύ φάση 😊 Συνήθως τον νιώθω από τα αριστερά αλλά από χθες τον νιώθω στα δεξιά και καταλαβαίνω ότι κάπως έχει αλλάξει στάση και νιώθω και διαφορά στις κινήσεις λόγω αυτού. Ελπίζω μόνο να μην γύρισε προς τα πάνω 😛

 

Και μένα άλλαξε θέση και τις τελευταίες μέρες νιώθω τα χτυπήματα πιο χαμηλά και εσωτερικά..ίσως άλλαξε θέση!😏Και εγώ ελπίζω να μη γύρισε προς τα πάνω!!Αυτό με τις κινήσεις μου έχει γίνει ΄άγχος πάντως...πότε κουνάει,πόσο,πώς κτλ...🙈

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! 

Δυο ερωτησούλες έχω.

α. Έκανα δίωρη καμπύλη σακχάρου χθες και είχα τα εξής αποτελέσματα: 92-172-131. Πως σας φαίνονται?

β. 30η εβδομάδα ήμασταν 1850 γραμμάρια βάρος και 41 εκατοστά ύψος. Εσείς στην αντίστοιχη εβδομάδα?

-Τώρα διανύω την 31η, οπότε δε ξέρω πόσο έχουμε φτάσει-

 

(υ.γ. Σε 6 ημέρες έχουμε τη Γ αυχενική μας, οπότε εκεί θα μετρηθούμε πιο αναλυτικά.)

Γεια σου κορίτσι!!

Όπως τα βλέπω είναι εντός ορίων...βέβαια θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί εμείς δεν είμαστε και οι πλέον κατάλληλες χιχι 😛

Όσο για το βάρος...και εγώ είμαι 30η τώρα αλλά δεν ξέρω πόσο έχει φτάσει η μικρή,όταν είχαμε πάει πριν 2 εβδομάδες πάντως ήταν 1100γρ.Αρα για 30η το 1850 μια χαρά μου ακούγεται!!Διαστάσεις δε μου λέει...Τώρα έχουμε το ντοπλερ στις 29/05 οπότε θα έχουμε και εμείς νεότερες μετρήσεις!😁Πάντως αν κρίνω ότι πλέον δυσκολέυομαι να πάρω τα πόδια μου μάλλον θα έχουμε μεγαλώσει και εμείς αρκετά χαχα!

Από πρήξιμο σε πόδια χέρια κτλ πώς πάτε κορίτσια;;Εγώ είμαι πρησμένη πλέον μόνιμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! 

Δυο ερωτησούλες έχω.

α. Έκανα δίωρη καμπύλη σακχάρου χθες και είχα τα εξής αποτελέσματα: 92-172-131. Πως σας φαίνονται?

β. 30η εβδομάδα ήμασταν 1850 γραμμάρια βάρος και 41 εκατοστά ύψος. Εσείς στην αντίστοιχη εβδομάδα?

-Τώρα διανύω την 31η, οπότε δε ξέρω πόσο έχουμε φτάσει-

 

(υ.γ. Σε 6 ημέρες έχουμε τη Γ αυχενική μας, οπότε εκεί θα μετρηθούμε πιο αναλυτικά.)

Γεια σου @Ersi85! Κι εμένα σχετικά καλά μου φαίνεται το ζάχαρο. Είναι ανάλογα και το κέντρο που το κάνεις τι τιμές δίνει ως φυσιολογικές.

Κι εγώ σήμερα 30+4 και σίγουρα είναι πάνω από 1500 σε βάρος. Ίσως την δούμε πάλι την Κυριακή και θα σου πω. Φοβάμαι μην έχει φτάσει ήδη τα 2 κιλά 😅

Η κοιλιά τούρλα κορίτσια! Έχει αρχίσει και με δυσκολεύει αρκετά! Προχθές μου έριξε κλωτσιά στον θώρακα! Νομίζω η μήτρα έχει τερματίσει πλέον σε ύψος (είμαι και κοντή σχετικά). Πώς θα περάσουν άλλοι 2 μήνες;;;;!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lilaki87 είπε:

 

Και μένα άλλαξε θέση και τις τελευταίες μέρες νιώθω τα χτυπήματα πιο χαμηλά και εσωτερικά..ίσως άλλαξε θέση!😏Και εγώ ελπίζω να μη γύρισε προς τα πάνω!!Αυτό με τις κινήσεις μου έχει γίνει ΄άγχος πάντως...πότε κουνάει,πόσο,πώς κτλ...🙈

Γεια σου κορίτσι!!

Όπως τα βλέπω είναι εντός ορίων...βέβαια θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί εμείς δεν είμαστε και οι πλέον κατάλληλες χιχι 😛

Όσο για το βάρος...και εγώ είμαι 30η τώρα αλλά δεν ξέρω πόσο έχει φτάσει η μικρή,όταν είχαμε πάει πριν 2 εβδομάδες πάντως ήταν 1100γρ.Αρα για 30η το 1850 μια χαρά μου ακούγεται!!Διαστάσεις δε μου λέει...Τώρα έχουμε το ντοπλερ στις 29/05 οπότε θα έχουμε και εμείς νεότερες μετρήσεις!😁Πάντως αν κρίνω ότι πλέον δυσκολέυομαι να πάρω τα πόδια μου μάλλον θα έχουμε μεγαλώσει και εμείς αρκετά χαχα!

Από πρήξιμο σε πόδια χέρια κτλ πώς πάτε κορίτσια;;Εγώ είμαι πρησμένη πλέον μόνιμα...

Ναι κι εγώ έχω πρηστεί. Πριν μια εβδομάδα έβγαλα και τη βέρα μου καλού κακού και νιώθω ότι τα παπούτσια με στενεύουν κάπως. Τώρα που θα ξεκινήσουμε να φοράμε και πέδιλα δεν ξέρω μήπως χρειαστούμε κανένα νούμερο μεγαλύτερο. 

Από στομάχι πως είσαι; Εγώ έχω σχεδόν συνέχεια καούρες και ξινιλες. Επίσης δεν μπορώ να φάω πολύ πλέον. Τρώω λίγο και μετά ξανατρωω 😅  (λογικό θα μου πεις, που να βρει χώρο το έρμο το στομάχι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε;

@Ersi85 το νηστείας είναι οριακό και η τιμή στη μία ώρα μετά γλυκόζης είναι ακριβώς στο όριο. Νομίζω είσαι σούπερ! 

Εμείς χθες είχαμε ντοπλερ! Ο μικρός είναι μια χαρά στις μετρήσεις του ευτυχώς και ζυγίζει 1805γρ. Ολόκληρος άντρας 🤣💙 

Ο πλακούντας πήγε grade 2 ενώ στη β επιπέδου ήταν 0. Αυτό με αγχωσε λίγο αλλά ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/5/2023 at 2:10 ΜΜ, ο/η Ioanna_Ka είπε:

Καλησπέρα σας! Νέο μέλος εδώ, μόλις σας ανακάλυψα! 

Νέα μανούλα προσεχώς με ΠΗΤ 22/7! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας, να είναι υγιή και με αγάπη και υποστήριξη θα τα καταφέρουμε όλα!

Ομολογώ πως τώρα κοιτάζω για αγορές και με έχετε αγχώσει 😅

 

Γεια σου Ιωάννα! Τώρα είδα το μήνυμα σου. Μάλλον είσαι νέο μέλος και δεν δημοσιεύονται αμέσως! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Θα σε βάλω και στο πινακακι. 

Πες μας λίγα πράγματα για σένα; Πρώτο μωράκι; Ξέρεις φύλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε;

@Ersi85 το νηστείας είναι οριακό και η τιμή στη μία ώρα μετά γλυκόζης είναι ακριβώς στο όριο. Νομίζω είσαι σούπερ! 

Εμείς χθες είχαμε ντοπλερ! Ο μικρός είναι μια χαρά στις μετρήσεις του ευτυχώς και ζυγίζει 1805γρ. Ολόκληρος άντρας 🤣💙 

Ο πλακούντας πήγε grade 2 ενώ στη β επιπέδου ήταν 0. Αυτό με αγχωσε λίγο αλλά ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Γεια σου @peacock! Πώς σου φάνηκε η Doppler? 

Τι είναι αυτό με το grade στον πλακούντα; Πρώτη φορά το ακούω. Δεν μου έχουν αναφέρει κάτι οι γιατροί  μέχρι στιγμής...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σου @peacock! Πώς σου φάνηκε η Doppler? 

Τι είναι αυτό με το grade στον πλακούντα; Πρώτη φορά το ακούω. Δεν μου έχουν αναφέρει κάτι οι γιατροί  μέχρι στιγμής...

Μοιάζει πολύ η εξέταση με τη β επιπέδου, επικεντρώνονται κυρίως στην αιμάτωση της μήτρας, του πλακούντα και του μωρου. 

Το grade είναι η βαθμολογία που δίνουν στο πλακούντα με βάση την ωρίμανση του. Αν δεις και στην αυχενική διαφάνεια και στη β επιπέδου αναφέρεται το grade του πλακούντα. Όσο προχωράει η κύηση τόσο αυτός ωριμάζει. Εντάξει αγχώθηκα λίγο αλλά αφού μου είπε ότι είναι φυσιολογικό λέω να μη το σκέφτομαι τόσο όσο μπορώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μοιάζει πολύ η εξέταση με τη β επιπέδου, επικεντρώνονται κυρίως στην αιμάτωση της μήτρας, του πλακούντα και του μωρου. 

Το grade είναι η βαθμολογία που δίνουν στο πλακούντα με βάση την ωρίμανση του. Αν δεις και στην αυχενική διαφάνεια και στη β επιπέδου αναφέρεται το grade του πλακούντα. Όσο προχωράει η κύηση τόσο αυτός ωριμάζει. Εντάξει αγχώθηκα λίγο αλλά αφού μου είπε ότι είναι φυσιολογικό λέω να μη το σκέφτομαι τόσο όσο μπορώ. 

Χμ θα βρω μετά την εξέταση της Β γιατί δεν θυμάμαι να γράφει κάτι σχετικό... 

Εντάξει μια χαρά είσαι! Αφού στο είπε και ο γιατρός γιατί να αγχωθεις;! Και τα κιλά του μικρού τέλεια! Όλα καλά θα πάνε μέχρι το τέλος 😊 Ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Μπήκες 8ο ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Χμ θα βρω μετά την εξέταση της Β γιατί δεν θυμάμαι να γράφει κάτι σχετικό... 

Εντάξει μια χαρά είσαι! Αφού στο είπε και ο γιατρός γιατί να αγχωθεις;! Και τα κιλά του μικρού τέλεια! Όλα καλά θα πάνε μέχρι το τέλος 😊 Ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Μπήκες 8ο ε;

32+1 είμαι! Έχω μπει 8ο δηλ 🎊🎉🍾☺️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Μοιάζει πολύ η εξέταση με τη β επιπέδου, επικεντρώνονται κυρίως στην αιμάτωση της μήτρας, του πλακούντα και του μωρου. 

Το grade είναι η βαθμολογία που δίνουν στο πλακούντα με βάση την ωρίμανση του. Αν δεις και στην αυχενική διαφάνεια και στη β επιπέδου αναφέρεται το grade του πλακούντα. Όσο προχωράει η κύηση τόσο αυτός ωριμάζει. Εντάξει αγχώθηκα λίγο αλλά αφού μου είπε ότι είναι φυσιολογικό λέω να μη το σκέφτομαι τόσο όσο μπορώ. 

Καλησπέρα κορίτσια!

Μανούλα του περσινού Ιουλίου εδω!🤗

Πετάχτηκα μόνο για να αναφέρω πως ο πλακούντας μου ήταν grade 3 από την 30η εβδομάδα και φτάσαμε μεχρι 39η! Μην ανησυχείς καθόλου!

Με το καλο κορίτσια σε όλες σας να γνωρίσετε τα πλασματακια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μανούλα του περσινού Ιουλίου εδω!🤗

Πετάχτηκα μόνο για να αναφέρω πως ο πλακούντας μου ήταν grade 3 από την 30η εβδομάδα και φτάσαμε μεχρι 39η! Μην ανησυχείς καθόλου!

Με το καλο κορίτσια σε όλες σας να γνωρίσετε τα πλασματακια σας!!

Αχ αλήθεια; Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες, πολύ ενθαρρυντικο! 

Να χαίρεσαι το μπεμπέ σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η peacock είπε:

Αχ αλήθεια; Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες, πολύ ενθαρρυντικο! 

Να χαίρεσαι το μπεμπέ σου! 

Ναι ναι και δεν τέθηκε ποτέ ως θέμα από το γιατρό μου, απλά κι εγώ διάβαζα και αγχωνόμουν! και φαντασου ημουν κ grade 3!οποοτε χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσύνη σου! Με το καλό!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Ναι ναι και δεν τέθηκε ποτέ ως θέμα από το γιατρό μου, απλά κι εγώ διάβαζα και αγχωνόμουν! και φαντασου ημουν κ grade 3!οποοτε χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσύνη σου! Με το καλό!❤

Ναι και σε μένα δε το σχολίασαν αρνητικά αλλά εμένα με έπιασε φόβος και ανασφάλεια. 

Σε ευχαριστώ πραγματικά που κατέθεσες την εμπειρία σου, με βοήθησες αρκετά! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 8:56 ΠΜ, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα σε όλες! Συγγνώμη που πετάγομαι εδώ σε αυτή τη συζήτηση! @peacock γιατί δε μπορώ να σου στείλω pm?? Μου λέει ότι δε μπορείς να δεχτείς μηνύματα..

.... συνεχίστε το πρόγραμμα σας εγώ περαστική ήμουν !! Με το καλό να κρατήσετε όλες τα μωράκια σας κορίτσια 🧿❤️

Είναι κοτσομπολα και έχει πολλά μηνύματα 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 2:23 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Κορίτσια prenatal και Mothercare έχουν εκπτώσεις για τη γιορτή της μητέρας! Τρέξτε 😛 Εγώ τυχαία πήγα σήμερα και ψώνισα αρκετά 😅 Νομίζω θα είναι μέχρι Δευτέρα.

Ελιζούλα με έσωσες να ξέρεις τις προάλλες.

Πήγα Mothercare την περασμένη Δευτέρα (πρόλαβα στο τσακ τις εκπτώσεις λόγω ημέρας, επειδή εσύ μας ενημέρωσες εδώ) και πήρα του μωρού 2 φορμάκια ολόσωμα με φερμουάρ στενά έως 1 month-νεογέννητα κ επίσης παρήγγειλα από το site τους 1 κοντομάνικο φορμάκι για νεογέννητο έως 1 month, που δεν έβρισκα πουθενά αλλού. Όλα αυτά με 20% έκπτωση!

Ο λόγος που πήρα τόσο μικρά ρουχαλάκια είναι η γιατρός μου, η οποία επιμένει πως την 1η μέρα στο μαιευτήριο το μωρό χρειάζεται τα στενά.. Τα υπόλοιπα φορμάκια-κορμάκια του τα έχω πάρει για 1-3 μηνών ή 3-6 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε;

@Ersi85 το νηστείας είναι οριακό και η τιμή στη μία ώρα μετά γλυκόζης είναι ακριβώς στο όριο. Νομίζω είσαι σούπερ! 

Εμείς χθες είχαμε ντοπλερ! Ο μικρός είναι μια χαρά στις μετρήσεις του ευτυχώς και ζυγίζει 1805γρ. Ολόκληρος άντρας 🤣💙 

Ο πλακούντας πήγε grade 2 ενώ στη β επιπέδου ήταν 0. Αυτό με αγχωσε λίγο αλλά ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Χαίρομαι πάρα πολύ που ήταν καλή η Γ επιπέδου σου!!! 

Έφυγε και το τελευταίο άγχος ❤️ Σε 5 ημέρες έχω και εγώ επιτέλους τη Γ κορίτσια μου.. ευχηθείτε να πάει τέλεια σε όλες μας, να ηρεμήσουμε!

Έχω κάποιες απορίες με την εξέταση αυτή.

α. Κρατάει όσο και η Β επιπέδου (περιλαμβάνει και κολπικό υπέρηχο)? β. Φωτογραφίες-στιγμιότυπα από 3D/4D του μωρού σας έδωσε ο γιατρός? Είδατε και προσωπάκι? γ. Σας έδωσε κάποια πρόβλεψη για το πόσα κιλά και ύψος θα φτάσει το μωράκι στην γέννησή του? 

(Όσο για το σάκχαρο περιμένω το τηλεφώνημα του ενδοκρινολόγου για το πως θα κινηθούμε με αυτές τις τιμές. Με καθησυχάσατε κορίτσια πάντως να ξέρετε.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! 
Έχω αρκετές μέρες να σας γράψω γιατί είχαμε τρεχάματα ! Επιπλέον αρχίζουν με πιάνουνε κάτι ζαλαδες λιποθυμίες τώρα δεν ξέρω από τι!κάνω συνέχεια εξετάσεις όλα είναι φυσιολογικά ίσως μου πέφτει το ζάχαρο η η πίεση οπότε γιατρός μου σύστησε να είμαι ξάπλα👧 ευτυχώς η μπεμπούλα είναι όλα OK 💟χθες κάναμε την εξέταση της εβδομαδας και σκεφτείτε 36η βδομάδα η μικρή ήταν κοντά 3 kg! Όλα δείχνουν ότι θα γεννηθεί νωρίτερα από την 40 εβδομάδες γιατι παίρνει αρκετό βάρος! Ανυπομονώ κορίτσια! Ίσως να είμαι και η πρώτη που θα γεννήσει από την ομάδα😳🥰 Τώρα πηγαίνουμε κάθε βδομάδα και βλέπουμε το μωρό ,κάνουμε εξετάσεις, την ακούνε στον καρδιοτοπογραφο♥️♥️αχ ο ήχος της καρδιας της..! Να μη θέλεις να σταματήσεις να ακούς ♥️ 

Αυτά κορίτσια από μένα !! 
σας φιλώ 

Καλή δύναμη σε όλες♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σου @Ersi85! Κι εμένα σχετικά καλά μου φαίνεται το ζάχαρο. Είναι ανάλογα και το κέντρο που το κάνεις τι τιμές δίνει ως φυσιολογικές.

Κι εγώ σήμερα 30+4 και σίγουρα είναι πάνω από 1500 σε βάρος. Ίσως την δούμε πάλι την Κυριακή και θα σου πω. Φοβάμαι μην έχει φτάσει ήδη τα 2 κιλά 😅

Η κοιλιά τούρλα κορίτσια! Έχει αρχίσει και με δυσκολεύει αρκετά! Προχθές μου έριξε κλωτσιά στον θώρακα! Νομίζω η μήτρα έχει τερματίσει πλέον σε ύψος (είμαι και κοντή σχετικά). Πώς θα περάσουν άλλοι 2 μήνες;;;;!!!

Όταν τη δείτε με το καλό τη μπεμπούλα σας την Κυριακή, πες μου αν θες πόσα κιλάκια φτάσατε! Προσπαθώ να καταλάβω αν πα΄με κ εμείς καλά από βάρος.

Τούρλα η κοιλιά ε? ❤️ Κάνω εικόνα!! ❤️ Μία από τα ίδια κ εγώ, αλλά έχει πάει όλη προς τα μπροστά, είναι κάπως "μυτερή" και στο πλάι δεν έχω σχεδόν τίποτα. Βάρος όμως δε νιώθω ακόμα.. να ανησυχήσω? 👶Απλά περπατάω λίγο σα καράβι, γέρνω λίγο δεξιά κ αριστερά, που παλιότερα περπάταγα ευθεία. Μου είπε η μαία του ιατρείου ότι όσο περνάνε οι εβδομάδες θα ανεβαίνει η μήτρα μέχρι τον θώρακα (οπότε λογικό που ένιωσες κλωτσίτσα εκεί). Εσένα που τη νιώθεις να έχει "τερματίσει", λογικά μπορεί να ανοίξεις λίγο στο πλάι (κάτι που σιγά σιγά γίνεται κ σε μένα βλέπω) και να καταλάβει χώρο εκεί ο πλακούντας. Εμένα το μωρό με γαργαλάει στα πλαινά με τα χεράκια του συχνά, αλλά στο θώρακα δεν έχω νιώσει ακόμα τίποτα.

 

Και γενικά, δε μου ρίχνει δυνατές κλωτσιές... :( Αυτό που νιώθω συνήθως είναι γαργαλητό στα πλαινά μου, λόξιγγα ρυθμικό 2-3 φορές τη μέρα, και το κορμί του να κινείται και να αλλάζει μεριές στην κοιλιά μου.

Όχι όμως κλωτσιές ή τρανταγμούς 😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι κι εγώ έχω πρηστεί. Πριν μια εβδομάδα έβγαλα και τη βέρα μου καλού κακού και νιώθω ότι τα παπούτσια με στενεύουν κάπως. Τώρα που θα ξεκινήσουμε να φοράμε και πέδιλα δεν ξέρω μήπως χρειαστούμε κανένα νούμερο μεγαλύτερο. 

Από στομάχι πως είσαι; Εγώ έχω σχεδόν συνέχεια καούρες και ξινιλες. Επίσης δεν μπορώ να φάω πολύ πλέον. Τρώω λίγο και μετά ξανατρωω 😅  (λογικό θα μου πεις, που να βρει χώρο το έρμο το στομάχι)

Α και εγώ πλέον εβγάλα τα δαχτυλίδια,είναι κ τα χέρια μουδιασμένα,όλα με ενοχλούν..😑 Τα αθλητικά μπαίνουν αλλά και αυτά με το ζόρι πια!!🤪 Νομίζω τα πεδιλάκια θα είναι πολύ καλύτερα,τώρα αν μου κάνουν δεν ξέρω χαχα.

Στομάχι παραδόξως πιο πολύ δυσκολευόμουν ένα μήνα πριν παρά τώρα...αλλά καούρες με πιάνουν ακόμα και να έχω φάει λίγο...🙄Βέβαια αν τολμήσω και φάω αργά το βράδυ και ξαπλώσω άστο!!Αλλά ναι τα μικρά και συχνά γεύματα που κάνεις είναι το καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ναι και σε μένα δε το σχολίασαν αρνητικά αλλά εμένα με έπιασε φόβος και ανασφάλεια. 

Σε ευχαριστώ πραγματικά που κατέθεσες την εμπειρία σου, με βοήθησες αρκετά! 

 

Αυτό για τον πλακούντα π΄ρωτη φορά το άκουσα...δε μου σχολίασε ποτέ κανείς τίποτα.Αλλά τώρα που το είπες έψαξα στη β επιπέδου και είδα ότι έγραφε Grade 1,φαντάζομαι για να μη μου ανέφερε κανείς τίποτα ότι είναι νορμάλ..🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Όταν τη δείτε με το καλό τη μπεμπούλα σας την Κυριακή, πες μου αν θες πόσα κιλάκια φτάσατε! Προσπαθώ να καταλάβω αν πα΄με κ εμείς καλά από βάρος.

Τούρλα η κοιλιά ε? ❤️ Κάνω εικόνα!! ❤️ Μία από τα ίδια κ εγώ, αλλά έχει πάει όλη προς τα μπροστά, είναι κάπως "μυτερή" και στο πλάι δεν έχω σχεδόν τίποτα. Βάρος όμως δε νιώθω ακόμα.. να ανησυχήσω? 👶Απλά περπατάω λίγο σα καράβι, γέρνω λίγο δεξιά κ αριστερά, που παλιότερα περπάταγα ευθεία. Μου είπε η μαία του ιατρείου ότι όσο περνάνε οι εβδομάδες θα ανεβαίνει η μήτρα μέχρι τον θώρακα (οπότε λογικό που ένιωσες κλωτσίτσα εκεί). Εσένα που τη νιώθεις να έχει "τερματίσει", λογικά μπορεί να ανοίξεις λίγο στο πλάι (κάτι που σιγά σιγά γίνεται κ σε μένα βλέπω) και να καταλάβει χώρο εκεί ο πλακούντας. Εμένα το μωρό με γαργαλάει στα πλαινά με τα χεράκια του συχνά, αλλά στο θώρακα δεν έχω νιώσει ακόμα τίποτα.

 

Και γενικά, δε μου ρίχνει δυνατές κλωτσιές... :( Αυτό που νιώθω συνήθως είναι γαργαλητό στα πλαινά μου, λόξιγγα ρυθμικό 2-3 φορές τη μέρα, και το κορμί του να κινείται και να αλλάζει μεριές στην κοιλιά μου.

Όχι όμως κλωτσιές ή τρανταγμούς 😥😥

και μένα οι κινήσεις τις τελευταίες μέρες είναι όχι τόσο κλωτσιές όσο σαν αλλάζει θέσεις και κάτι τραντάγματα!!Μέρα με μέρα αλλάζουν,επίσης μεγαλώνουν και δεν έχουν χώρο να κινούνται και τόσο άνετα μου είπαν...ανυπομονώ να πάμε για ντόπλερ να δω πόσο έχει μεγαλώσει και αν είναι με το κεφάλι κάτω ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Ελιζούλα με έσωσες να ξέρεις τις προάλλες.

Πήγα Mothercare την περασμένη Δευτέρα (πρόλαβα στο τσακ τις εκπτώσεις λόγω ημέρας, επειδή εσύ μας ενημέρωσες εδώ) και πήρα του μωρού 2 φορμάκια ολόσωμα με φερμουάρ στενά έως 1 month-νεογέννητα κ επίσης παρήγγειλα από το site τους 1 κοντομάνικο φορμάκι για νεογέννητο έως 1 month, που δεν έβρισκα πουθενά αλλού. Όλα αυτά με 20% έκπτωση!

Ο λόγος που πήρα τόσο μικρά ρουχαλάκια είναι η γιατρός μου, η οποία επιμένει πως την 1η μέρα στο μαιευτήριο το μωρό χρειάζεται τα στενά.. Τα υπόλοιπα φορμάκια-κορμάκια του τα έχω πάρει για 1-3 μηνών ή 3-6 μηνών.

Χαχα μπράβο! Κι εγώ της πήρα μια 5αδα? με φορμακια μέχρι ενός μήνα για να φορέσει τον πρώτο καιρό. Ελπίζω να μην βγει πολύ μεγάλη και δεν χωράει 🤣🤣🤣 

Εγώ 3-6 δεν έχω πάρει ακόμα. Θα δω και τι δώρα θα μου κάνουν. Πιστεύω 3-6 θα θέλουμε μακρυμάνικα γιατί θα αλλάξει ο καιρός μέχρι τότε 😅 

Με το καλό η Γ'. Θα περιμένουμε νέα σου! Θα ενημερώσω κι εγώ αν την δούμε την Κυριακή. 

Όσο για το βάρος και εμένα δεν με ενοχλεί ως βάρος, αλλά με την κοιλιά έχω γίνει πιο δυσκίνητη τώρα. Και ναι δεν νιώθω τόσο ότι κλωτσαει τώρα αλλά πιο πολύ ότι κινείται κάπως. Αλλά αν κάτσω στο αριστερό πλευρό πολλές φορές νιώθω κάτι σαν πόδι στη δεξιά μου πλευρά. Έχει φάση 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...