Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα Κορίτσια μου!
@Eliza KatsΝαιιι χθες μέχρι αργά είμασταν για την Β επιπέδου και φτου φτου όλα καλά σε γενικές γραμμές!!! Είμαστε 505 γρ!!! Μου έκανε ενα σχολιάκι για το βάρος του μπέμπη. Μου είπε πως είναι ενα τσικ πιο μεγαλο για την εβδομάδα μας...αλλά οριακά οχι ανησυχητικά! Με ρωταει "Τρωμε γλυκάκια??" και λεω " ε ενταξει , τα φυσιολογικα γενικα!" Και μου λεει για εκει γελώντας " Το φυσιολογικο για την εγκυμοσύνη ειναι καθόλου γλυκό!!! " και συνεχίζει με πλακίτσα " Εσεις οι γυναικές έχετε κάνει ενα δικό σας κόμμα οτι ειναι ενταξει ενα γλυκακι μερα παρα με΄ρα, μια σοκολατίτσα, ενα μπισκοτο κλπ αλλα ειναι δικό σας , μονες σας το λετε αυτο μεταξύ σας!!!" και γελασαμε λίγο πριν μου κοπει το γέλιο εντελώς χαχα...γιατι μου λεει "ε ενταξει μπορουμε να προσεξουμε λίγο γλυκά, μακαρονάκια και ψωμια". Και σήμερα δεν εχω αγγίξει τίποτα σε γλυκό, απιστευτο. Το καφε μου τον έκανα σκέτο και γενικα τα σνακ μου ηταν κρακερακι με τυράκι... Αφου με ψύλλιασε τωρα και αυτός, προτιμώ να ξεκινήσω να προσέχω σιγά σιγα μόνη μου παρα να αναγκαστώ σε λίγο με την καμπυλη και τα διάφορα...Αν και ξερω αν ειναι να δειξει, θα δείξει!!! Προς το παρον κόβω γλυκά, μακαρόνια και πολλά ψωμιά.. Το πρωι ομως έφαγα το κουλουρι μου το γεμιστό..ελπιζω να μην πειραζει σε τετειο βαθμο! Θα δειξει και η καμπύλη οταν ερθει η ωρα βεβαια! @Ersi85 Η στέβια όντως δεν πειράζει δηλαδη σε αυτες τις περιπτώσεις???
Η φωτογραφία που φαινεται πια το προσωπάκι ειναι όλα τα λεφτά! Δεν το πιστευω οτι φτάσαμε ως εδω!!! Τελικα δεν μου έκανε κολπικό υπέρηχο...Δεν υπόθηκε καν κατι τετειο γενικα αν και στις μετρησεις λεει 38mm για τον τραχηλο, δεν ξερω αν παίζει ρόλο το οτι ειναι εντελώς κλειστός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μ ελπιζω ολες να ειστε καλα. Ο μπεμπης κλωτσαει απειρα και αφηνει την μανουλα αυπνη απο τωρα. Εχει καμια εμπειρια απο το ελενα; Μπορει ο αντρας μ να ναι μεσα αν παμε φυσιολογικα;  Πηρα να κλεισω για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου και μ ειπαν λογω φορτου καπου 13 ιουνιου με πητ 26 ιουλιου. Εγω φοβαμαι μην ερθει νωριτερα ο μικρος κ δν εχω προλαβει να τα κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MMaria αχ ❤️ σε νιώθω! Νομίζω όλες μας θα πρέπει να κοιτάμε τις φωτογραφίες τους! Κι εγώ έχω ερωτευτεί! Τον κοιτάζω και βλέπω το πιο οοοομορφο μωρό στον κόσμο! ☺️ 

@Eliza Kats το πάρκοκρεβάτο θα το βρεις από διάφορες εταιρείες και είναι μια καλή λύση σε περίπτωση που δε θες λίκνο, το μειονέκτημα είναι ότι θέλει χώρο. Πχ στο δικό μας υπνοδωμάτιο δε χωράει κάτι αντίστοιχο αλλιώς σίγουρα θα το σκεφτόμουν. 

@irini02 μπορείς να τρως άφοβα προϊόντα με στέβια αλλά αν το παρακάνεις και πάλι θα ανέβει η τιμή του ζαχάρου. Προσπάθησε να μειώσεις υδατάνθρακες -οχι να τους κοψεις- και ξεκίνα αν μπορείς προϊόντα ολικής και τα φρουτάκια σου συνδύαζε τα με ξηρούς καρπούς αναλατους. 

@Stauroula_k μπορείς να δεις επίσης στο Αρεταίειο αν ξεκινάνε μαθήματα ανώδυνου τοκετού...αλλιώς μετά ίσως το δεις ιδιωτικά αν σε παίρνει. Επειδή εγώ φοβάμαι να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο για τις ιώσεις κτλ θα κάνω ιδιωτικά μαθήματα ανώδυνου τοκετού ακόμα είμαι σε φάση που το ψάχνω... Δε μπορώ για λόγους υγείας να κάνω επισκληριδειο οπότε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα χρειαστούν σίγουρα! 

@Ersi85 πως πάει η διατροφή; Όλα οκ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

@MMaria αχ ❤️ σε νιώθω! Νομίζω όλες μας θα πρέπει να κοιτάμε τις φωτογραφίες τους! Κι εγώ έχω ερωτευτεί! Τον κοιτάζω και βλέπω το πιο οοοομορφο μωρό στον κόσμο! ☺️ 

@Eliza Kats το πάρκοκρεβάτο θα το βρεις από διάφορες εταιρείες και είναι μια καλή λύση σε περίπτωση που δε θες λίκνο, το μειονέκτημα είναι ότι θέλει χώρο. Πχ στο δικό μας υπνοδωμάτιο δε χωράει κάτι αντίστοιχο αλλιώς σίγουρα θα το σκεφτόμουν. 

@irini02 μπορείς να τρως άφοβα προϊόντα με στέβια αλλά αν το παρακάνεις και πάλι θα ανέβει η τιμή του ζαχάρου. Προσπάθησε να μειώσεις υδατάνθρακες -οχι να τους κοψεις- και ξεκίνα αν μπορείς προϊόντα ολικής και τα φρουτάκια σου συνδύαζε τα με ξηρούς καρπούς αναλατους. 

@Stauroula_k μπορείς να δεις επίσης στο Αρεταίειο αν ξεκινάνε μαθήματα ανώδυνου τοκετού...αλλιώς μετά ίσως το δεις ιδιωτικά αν σε παίρνει. Επειδή εγώ φοβάμαι να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο για τις ιώσεις κτλ θα κάνω ιδιωτικά μαθήματα ανώδυνου τοκετού ακόμα είμαι σε φάση που το ψάχνω... Δε μπορώ για λόγους υγείας να κάνω επισκληριδειο οπότε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα χρειαστούν σίγουρα! 

@Ersi85 πως πάει η διατροφή; Όλα οκ; 

Ειναι διαδικτυακα τα μαθηματα(2 3ωρα μεσω skype) δεν ειναι δια ζωσης. Ασε που εγω εργαζομαι σε παιδικο σταθμο οποτε πιο δυνατο κεντρο ιωσεων απο αυτο δεν θα βρεις 😆 Εμεις δεν εχουμε συζητησει ακομα για τον τροπο που θα γεννησω νομιζα οτι ειναι νωρις κ δεν ρωτησα. Και αμα χρειαστει καισαρικη τι γινεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Ειναι διαδικτυακα τα μαθηματα(2 3ωρα μεσω skype) δεν ειναι δια ζωσης. Ασε που εγω εργαζομαι σε παιδικο σταθμο οποτε πιο δυνατο κεντρο ιωσεων απο αυτο δεν θα βρεις 😆 Εμεις δεν εχουμε συζητησει ακομα για τον τροπο που θα γεννησω νομιζα οτι ειναι νωρις κ δεν ρωτησα. Και αμα χρειαστει καισαρικη τι γινεται;

Κι εγώ για μαθήματα μέσω ίντερνετ ενδιαφέρομαι. Θα σου στείλω ότι βρω... Πάντως και στο Αρεταίειο δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, ίσως κάνουν και διαδικτυακά. 

Σε περίπτωση που χρειαστώ καισαρική θα πρέπει να γίνει ολική νάρκωση... Και δε θέλω! Θέλω να ακούσω το πρώτο του κλαμμα! 💙 Θα δούμε βέβαια...είναι νωρίς ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ για μαθήματα μέσω ίντερνετ ενδιαφέρομαι. Θα σου στείλω ότι βρω... Πάντως και στο Αρεταίειο δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, ίσως κάνουν και διαδικτυακά. 

Σε περίπτωση που χρειαστώ καισαρική θα πρέπει να γίνει ολική νάρκωση... Και δε θέλω! Θέλω να ακούσω το πρώτο του κλαμμα! 💙 Θα δούμε βέβαια...είναι νωρίς ακόμα. 

Σε ευχαριστώ θα ρωτησω :) Ειναι θεμα που δεν μπορω πρωινα μεχρι τον Ιουνιο γιατι εργαζομαι. Μακαρι να βρω λυση. 

Μακαρι ολα να πανε καλα και να ναι γερα τα μικρουλια μας . 🤰🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2023 at 8:49 ΜΜ, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια μου!
@Eliza KatsΝαιιι χθες μέχρι αργά είμασταν για την Β επιπέδου και φτου φτου όλα καλά σε γενικές γραμμές!!! Είμαστε 505 γρ!!! Μου έκανε ενα σχολιάκι για το βάρος του μπέμπη. Μου είπε πως είναι ενα τσικ πιο μεγαλο για την εβδομάδα μας...αλλά οριακά οχι ανησυχητικά! Με ρωταει "Τρωμε γλυκάκια??" και λεω " ε ενταξει , τα φυσιολογικα γενικα!" Και μου λεει για εκει γελώντας " Το φυσιολογικο για την εγκυμοσύνη ειναι καθόλου γλυκό!!! " και συνεχίζει με πλακίτσα " Εσεις οι γυναικές έχετε κάνει ενα δικό σας κόμμα οτι ειναι ενταξει ενα γλυκακι μερα παρα με΄ρα, μια σοκολατίτσα, ενα μπισκοτο κλπ αλλα ειναι δικό σας , μονες σας το λετε αυτο μεταξύ σας!!!" και γελασαμε λίγο πριν μου κοπει το γέλιο εντελώς χαχα...γιατι μου λεει "ε ενταξει μπορουμε να προσεξουμε λίγο γλυκά, μακαρονάκια και ψωμια". Και σήμερα δεν εχω αγγίξει τίποτα σε γλυκό, απιστευτο. Το καφε μου τον έκανα σκέτο και γενικα τα σνακ μου ηταν κρακερακι με τυράκι... Αφου με ψύλλιασε τωρα και αυτός, προτιμώ να ξεκινήσω να προσέχω σιγά σιγα μόνη μου παρα να αναγκαστώ σε λίγο με την καμπυλη και τα διάφορα...Αν και ξερω αν ειναι να δειξει, θα δείξει!!! Προς το παρον κόβω γλυκά, μακαρόνια και πολλά ψωμιά.. Το πρωι ομως έφαγα το κουλουρι μου το γεμιστό..ελπιζω να μην πειραζει σε τετειο βαθμο! Θα δειξει και η καμπύλη οταν ερθει η ωρα βεβαια! @Ersi85 Η στέβια όντως δεν πειράζει δηλαδη σε αυτες τις περιπτώσεις???
Η φωτογραφία που φαινεται πια το προσωπάκι ειναι όλα τα λεφτά! Δεν το πιστευω οτι φτάσαμε ως εδω!!! Τελικα δεν μου έκανε κολπικό υπέρηχο...Δεν υπόθηκε καν κατι τετειο γενικα αν και στις μετρησεις λεει 38mm για τον τραχηλο, δεν ξερω αν παίζει ρόλο το οτι ειναι εντελώς κλειστός. 

Πόσο ήσουν όταν έκανες την Β? Γιατί εγώ ήμουν 22+2 και ήταν 530 η μικρή και μου είπε τα ίδια 😅  Τελικά η καμπύλη ζαχάρου βρήκε τέλεια. Παρόλα αυτά προσέχω τα γλυκά κυρίως και όσο μπορώ τα ζυμαρικά-ψωμι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που λέτε είναι δωρεάν;

Γιατί ψάχνω κι εγώ... Θα δω για αυτά που λέτε. Έχω ακούσει για την Φαιναρετη που κάνει τέτοια μαθήματα δωρεάν αλλά δεν έχω βρει χρόνο να πάρω τηλέφωνο και πρέπει γιατί λέει να τους πάρεις πριν μπεις στην 28η εβδομάδα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που λέτε είναι δωρεάν;

Γιατί ψάχνω κι εγώ... Θα δω για αυτά που λέτε. Έχω ακούσει για την Φαιναρετη που κάνει τέτοια μαθήματα δωρεάν αλλά δεν έχω βρει χρόνο να πάρω τηλέφωνο και πρέπει γιατί λέει να τους πάρεις πριν μπεις στην 28η εβδομάδα 😅

Στα δημόσια μαιευτήρια είναι δωρεάν! 

Για τη Φαιναρέτη είπαν και σε μένα...αλλά δεν έχω πάρει ούτε εγώ τηλ ακόμα οπότε δε ξέρω τι παίζει...ίσως καλέσω αύριο. Και μαθήματα θηλασμού κάνουν επίσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/4/2023 at 7:54 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ για μαθήματα μέσω ίντερνετ ενδιαφέρομαι. Θα σου στείλω ότι βρω... Πάντως και στο Αρεταίειο δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, ίσως κάνουν και διαδικτυακά. 

Σε περίπτωση που χρειαστώ καισαρική θα πρέπει να γίνει ολική νάρκωση... Και δε θέλω! Θέλω να ακούσω το πρώτο του κλαμμα! 💙 Θα δούμε βέβαια...είναι νωρίς ακόμα. 

Γτ καρντασακι μου στη καισαρική θα χρειαστείς ολικη;λόγο του θέματος με το αιμα; αλλιώς υπάρχει η επισκληριδιος μαθήματα ονλινε έχει το ιασω. Καθίσματα μπάλα και σκάλες.  Όταν με το καλό μπεις και στην 37 εβδ θα σε πω και αλλά κολπάκια 🤫 έχεις 3-4 κολπάκια 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Γτ καρντασακι μου στη καισαρική θα χρειαστείς ολικη;λόγο του θέματος με το αιμα; αλλιώς υπάρχει η επισκληριδιος μαθήματα ονλινε έχει το ιασω. Καθίσματα μπάλα και σκάλες.  Όταν με το καλό μπεις και στην 37 εβδ θα σε πω και αλλά κολπάκια 🤫 έχεις 3-4 κολπάκια 🙂

Ναι λόγω της αιμορροφιλιας αγάπη απαγορεύεται η χρήση της επισκληριδειου οπότε αν χρειαστεί καισαρική θα γίνει με ολική νάρκωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2023 at 1:13 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Πόσο ήσουν όταν έκανες την Β? Γιατί εγώ ήμουν 22+2 και ήταν 530 η μικρή και μου είπε τα ίδια 😅  Τελικά η καμπύλη ζαχάρου βρήκε τέλεια. Παρόλα αυτά προσέχω τα γλυκά κυρίως και όσο μπορώ τα ζυμαρικά-ψωμι.

Καλημέρα κορίτσι μου! Στην β επιπέδου την Πέμπτη που έκανα ήμουν 22+1 και είμασταν 505 γρ. Λες να την κάναμε στον ίδιο και να λεει τα ίδια?? χαχα! Αχ μακαρι τωρα που προ΄σεχω πολύ τα γλυκά και τη ζαχαρη να μου βγει κι εμενα τέλεια! Στο σάχαρω νηστείας στον προγεννητικό ποσο είχες? εγω 82.. πιστεύω καλα ηταν τοτε, δεν εδειχνε καποια προδιάθεση. Πάντως σημερα ειμαι 4η μέρα χωρίς ίχνος γλυκου και ζάχαρης.. και λογικά την καμπύλη θα μου πει να την κάνω μετα το επόμενο ραντεβού μας δηλαδή 19/4..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Στην β επιπέδου την Πέμπτη που έκανα ήμουν 22+1 και είμασταν 505 γρ. Λες να την κάναμε στον ίδιο και να λεει τα ίδια?? χαχα! Αχ μακαρι τωρα που προ΄σεχω πολύ τα γλυκά και τη ζαχαρη να μου βγει κι εμενα τέλεια! Στο σάχαρω νηστείας στον προγεννητικό ποσο είχες? εγω 82.. πιστεύω καλα ηταν τοτε, δεν εδειχνε καποια προδιάθεση. Πάντως σημερα ειμαι 4η μέρα χωρίς ίχνος γλυκου και ζάχαρης.. και λογικά την καμπύλη θα μου πει να την κάνω μετα το επόμενο ραντεβού μας δηλαδή 19/4..

Χαχα μπορεί. Ε καλά το βλέπω το δικό σου το μπεμπακι. Εμένα είναι πιο τσουπωτο 😅 Θα πάω και αύριο στον γιατρό μου και έχω αγωνία πόσο θα είναι τώρα 😅

Δεν θυμάμαι στην προηγούμενη εξέταση, αλλά τώρα είχα ζάχαρο νηστείας 71, με όρια 70-100, άρα σούπερ και φαντάσου στις 2 ώρες βγήκε 68 με όρια 70-120. Οπότε δεν νομίζω ότι παχύνει το παιδί από αυτό 😅 Θα μιλήσω αύριο με τον γιατρό μου για το βάρος του μωρού γενικά και θα σας πω τι παίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα μπορεί. Ε καλά το βλέπω το δικό σου το μπεμπακι. Εμένα είναι πιο τσουπωτο 😅 Θα πάω και αύριο στον γιατρό μου και έχω αγωνία πόσο θα είναι τώρα 😅

Δεν θυμάμαι στην προηγούμενη εξέταση, αλλά τώρα είχα ζάχαρο νηστείας 71, με όρια 70-100, άρα σούπερ και φαντάσου στις 2 ώρες βγήκε 68 με όρια 70-120. Οπότε δεν νομίζω ότι παχύνει το παιδί από αυτό 😅 Θα μιλήσω αύριο με τον γιατρό μου για το βάρος του μωρού γενικά και θα σας πω τι παίζει!

Κοριτσάκι μου οι τιμές σου είναι τέλειες!!! Στη θέση σου θα έτρωγα κ κανά γλυκάκι αραιά και που, έτσι να το ευχαριστηθώ. Αυτό που μου έχει λείψει πιο πολύ από όλα λόγω του διαβήτη κύησης και του κινδύνου σαλμονέλας, είναι το παγωτό και μάλιστα μηχανής.. Περιμένω μετά την ΠΗΤ να πεταχτώ στο 1ο ζαχαροπλαστείο/παγωτατζίδικο και να με κεράσω ένα!

Όσο για το βάρος του μωρού, δε θυμάμαι αν σου είπα ότι 23η εβδομάδα μας έβγαλε 800+ γραμμάρια η μαιευτήρας μου.. Ενώ 21η στη β αυχενική ο εμβρυομητρικός μας έβγαλε 450 περίπου γραμμάρια.. Ακόμα ψάχνομαι να δω τι έχει γίνει ακριβώς αλλά απάντηση θα λάβω την επόμενη εβδομάδα που έχω το προγραμματισμένο ραντεβού με την μαιευτήρα.

Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με το διαβήτη κύησης απαραίτητα ένα "τσουπωτό" εμβρυάκι. Είναι και γονιδιακό το θέμα. Και εγώ κ ο άντρας μου γεννηθήκαμε από 4 έως 4.5 κιλά ο καθένας, οπότε περιμένουμε ένα αντίστοιχου βάρους μωρό. Μένει να μας το βεβαιώσει κ η γιατρός μου εννοείται... Γιατί η 3η εδώ παράγραφος, είναι απλά οι δικές μου εκτιμήσεις και υποθέσεις :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κοριτσάκι μου οι τιμές σου είναι τέλειες!!! Στη θέση σου θα έτρωγα κ κανά γλυκάκι αραιά και που, έτσι να το ευχαριστηθώ. Αυτό που μου έχει λείψει πιο πολύ από όλα λόγω του διαβήτη κύησης και του κινδύνου σαλμονέλας, είναι το παγωτό και μάλιστα μηχανής.. Περιμένω μετά την ΠΗΤ να πεταχτώ στο 1ο ζαχαροπλαστείο/παγωτατζίδικο και να με κεράσω ένα!

Όσο για το βάρος του μωρού, δε θυμάμαι αν σου είπα ότι 23η εβδομάδα μας έβγαλε 800+ γραμμάρια η μαιευτήρας μου.. Ενώ 21η στη β αυχενική ο εμβρυομητρικός μας έβγαλε 450 περίπου γραμμάρια.. Ακόμα ψάχνομαι να δω τι έχει γίνει ακριβώς αλλά απάντηση θα λάβω την επόμενη εβδομάδα που έχω το προγραμματισμένο ραντεβού με την μαιευτήρα.

Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με το διαβήτη κύησης απαραίτητα ένα "τσουπωτό" εμβρυάκι. Είναι και γονιδιακό το θέμα. Και εγώ κ ο άντρας μου γεννηθήκαμε από 4 έως 4.5 κιλά ο καθένας, οπότε περιμένουμε ένα αντίστοιχου βάρους μωρό. Μένει να μας το βεβαιώσει κ η γιατρός μου εννοείται... Γιατί η 3η εδώ παράγραφος, είναι απλά οι δικές μου εκτιμήσεις και υποθέσεις :) 

Ου εσένα κι αν είναι τσουπωτο 😅 Με είδε χθες η γιατρός μου 628 γραμμάρια την μέτρησε την μπέμπα. Μου είπε ότι ναι μεν είναι στα πάνω όρια αλλά είναι μέσα στα όρια, οπότε αφού δεν έχω και διαβήτη κύησης να μην ανησυχώ και ότι γενικά αυτές οι τιμές είναι κάπως ενδεικτικές. Οπότε φαντάζομαι είναι όπως το λες κι εσύ. Πάντως κι εγώ και ο σύζυγός γεννηθηκαμε 3-3,5 κιλά αντίστοιχα, οπότε πιστεύω και η μικρή κάπου εκεί θα βγει. 

Αυτό με το παγωτακι μηχανής θα μου λείψει κι εμένα 😅 Βέβαια δεν το σκέφτομαι ακόμα με τέτοιο καιρό που κάνει! 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Από τότε που σας ρώτησα πάντως πόσο συχνά και που νιώθετε τα μωράκια σας,σα να κουνάει περισσότερο η δικιά  μου χαχα! Αύριο έχουμε το μηνιαίο ραντεβού με το γυναικολόγο και ανυπομονώ να τη δω!!Καλά για τις φωτογραφίες 3d δεν το συζητώ...με το που τις είδα μου φαινόταν το πιο όμορφο μωρό του κόσμου(μάνα κουκουβάγια) 😅!

Αχ σας διαβάζω που γράφετε για τη διατροφή σας και το σάκχαρο και περιμένω να έρθει κ η δική  μου ώρα να γίνουν τα αποκαλυπτήρια! Γενικά τρώω αρκετά και υδατάνθρακες και γλυκάκια οπότε φοβάμαι αρκετά..

Για τα μαθήματα που λέτε εγώ θα κάνω στην Φαιναρέτη, καλύπτουν όλο το φάσμα της περιγεννητικής υγείας, και το θηλασμό και προσφέρουν ψυχολογική υποστήριξη!

Για το θέμα μαιας, έχετε σκεφτεί αν θα πάρετε δική σας μαία ή του γιατρού έξτρα στον τοκετό;;Πιστεύω θα νιώσω περισσότερη ασφάλεια αν έχω δική μου μαία που να με έχει προετοιμάσει από πριν και να έχουμε μία πιο προσωπική επικοινωνία αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει και δεν ξέρω και πώς,που να την αναζητήσω!🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου @Lilaki87. Τέλεια που θα δεις το μωράκι αύριο! Στείλε μας νέα!

Κι εγώ βδομάδα με τη βδομάδα το νιώθω πιο δυνατά! Ειδικά χθες το βράδυ σαν να έκανε κωλοτουμπες μέσα 🤣 Έκανε κάτι πολύ δυνατά χτυπήματα που έκαναν όλη την κοιλιά μου να κουνιέται!

Στην Φαιναρετη πότε ξεκινάς; Είναι από κοντά; Θα πάρω κι εγώ μεθαύριο τηλέφωνο, αν δεν το ξεχάσω πάλι 😅

Όσο για τη μαία, έχω ακούσει ότι γενικά έχουν καλές τα μαιευτήρια και δεν θέλω να έχω ένα έξοδο ακόμα 😕 Αν έχεις τη δυνατότητα καλό είναι να έχεις μαία που να εμπιστεύεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/4/2023 at 11:20 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Ου εσένα κι αν είναι τσουπωτο 😅 Με είδε χθες η γιατρός μου 628 γραμμάρια την μέτρησε την μπέμπα. Μου είπε ότι ναι μεν είναι στα πάνω όρια αλλά είναι μέσα στα όρια, οπότε αφού δεν έχω και διαβήτη κύησης να μην ανησυχώ και ότι γενικά αυτές οι τιμές είναι κάπως ενδεικτικές. Οπότε φαντάζομαι είναι όπως το λες κι εσύ. Πάντως κι εγώ και ο σύζυγός γεννηθηκαμε 3-3,5 κιλά αντίστοιχα, οπότε πιστεύω και η μικρή κάπου εκεί θα βγει. 

Αυτό με το παγωτακι μηχανής θα μου λείψει κι εμένα 😅 Βέβαια δεν το σκέφτομαι ακόμα με τέτοιο καιρό που κάνει! 🤣🤣🤣

Πόση χαρά μου δίνει να διαβάζω για μωράκια που παίρνουν κανονικά βάρος και σιγά σιγά οι περισσότερες του μήνα μας να φτάνουμε σταδιακά το 1ο μας κιλόοοοο :) 

Ποια εβδομάδα διανύεις σήμερα @Eliza Kats μας ? Στην 25η βρίσκομαι εγώ. Πολλή κούνημα ο δικός μου ο μπέμπης πάντως. Χθες δε μπορούσαμε στο καρδιοτοκογράφημα ούτε τον παλμό της καρδιάς του να πιάσουμε, διότι το μωρό κουνιόταν συνέχεια χέρια-πόδια. Ευτυχώς έχω προγραμματισμένο ραντεβού την Τρίτη για να το δούμε στον υπέρηχο, να δούμε βάρος κλπ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα!Εμείς πήγαμε γιατρό εχτές,είναι μια χαρά ή μπέμπα 670γρ μας έδειξε και είμαι 24η εβδομάδα!Μου είπε πως είναι μια χαρά ο γιατρός.😃Το μόνο που είδε είναι ότι ο πλακούντας είναι λίγο χαμηλά..μου το είπαν αυτό και στη β επιπέδου,παρόλα αυτά μου είπαν ότι στο 95% ο πλακούντας ανεβαίνει όσο ανεβαίνει και η μήτρα.Αναρωτιέμαι γιατί μου το επισημαίνουν ΄τότε και με αγχώνουν..🙄΅Είχε κάποια από εσάς κάτι αντίστοιχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 25+6 σήμερα 😅 Αύριο μπαίνω στην 26η, η οποία αλλού διαβάζω ότι είναι η τελευταία του 6ου και αλλού ότι ο 6ος πιάνει και την 27η... Τι μπέρδεμα κι αυτό;! Εγώ μόλις την κλείσω θα λέω ότι μπήκα 7ο 😅 Είδα και την περιπέτειά σου κορίτσι μου. Προτείνω να πάρεις και 3η γνώμη από μαστολογο! Γενικά εγώ κατατάσσω τους γιατρούς σε 2 κατηγορίες τους χαλαρούς και τους αγχωτικους- παρεμβατικους. Ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι που είναι στη μέση, οπότε έναν τέτοιο πρέπει να βρεις μάλλον.  Κατά τα άλλα περιμένουμε νέα από τον υπέρηχο την Τρίτη!

@Lilaki87 τέλεια η μπέμπα σου! Μάλλον για να το ξέρεις και να προσέχεις στο είπαν. Καλύτερα να ξέρεις πιστεύω πάρα να μην έχεις ιδέα.

@vou.95 ποπο 1600! Μια χαρά! Φαντάζομαι η κοιλιά τούρλα θα είναι τώρα! Πώς νιώθεις; Εμένα ήδη έχει αρχίσει να με δυσκολευτεί κάπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 25+6 σήμερα 😅 Αύριο μπαίνω στην 26η, η οποία αλλού διαβάζω ότι είναι η τελευταία του 6ου και αλλού ότι ο 6ος πιάνει και την 27η... Τι μπέρδεμα κι αυτό;! Εγώ μόλις την κλείσω θα λέω ότι μπήκα 7ο 😅 Είδα και την περιπέτειά σου κορίτσι μου. Προτείνω να πάρεις και 3η γνώμη από μαστολογο! Γενικά εγώ κατατάσσω τους γιατρούς σε 2 κατηγορίες τους χαλαρούς και τους αγχωτικους- παρεμβατικους. Ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι που είναι στη μέση, οπότε έναν τέτοιο πρέπει να βρεις μάλλον.  Κατά τα άλλα περιμένουμε νέα από τον υπέρηχο την Τρίτη!

@Lilaki87 τέλεια η μπέμπα σου! Μάλλον για να το ξέρεις και να προσέχεις στο είπαν. Καλύτερα να ξέρεις πιστεύω πάρα να μην έχεις ιδέα.

@vou.95 ποπο 1600! Μια χαρά! Φαντάζομαι η κοιλιά τούρλα θα είναι τώρα! Πώς νιώθεις; Εμένα ήδη έχει αρχίσει να με δυσκολευτεί κάπως.

Ελιζα μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αύριο πρωί θα κλείσω ραντεβού με τον 3ο μαστολόγο, αν και έχω πια πάρει απόφαση να κάνω την βιοψία αργά ή γρήγορα, όπως και η άλλη εγκυούλα που μίλησα, που είναι 4 μηνών. Καλύτερα ασφαλής, παρά μετανιωμένη! Από όλες τις περιπέτειες υγείας που ΄έχω βιώσει κατά τη διάρκεια της κύησης, αυτή εδώ είναι για πολύ γερά νεύρα~ Αλλά θα περάσει, γιατί προσεύχομαι και όσο και να φοβάμαι, προσπαθώ να πηγαίνω στους γιατρούς. Νιώθω ήδη ενοχές για το μωρό μου, σε τι βαθμό επηρεάζεται από το δικό μου έντονο στρες των τελευταίων ημερών, αλλά κάνω υπεράνθρωπη προσπάθεια να καλλιεργήσω ψυχραιμία και όχι απελπισία, για το καλό του. Όλα όμως θα πάνε καλά, το πιστεύω και το αφήνω στον Θεό ❤️ 

25w 5d σήμερα και εγώ κορίτσι μου ❤️ Με περνάς 1 μέρα  :D Σύμφωνα με ένα πινακάκι που κυκλοφόρησε εδώ στο φορουμ, αλλά και σε άλλα site, στην 27η εβδ. μπαίνουμε 7ο μήνα! Ελπίζω να μη σε κάνω να ανυπομονείς πάρα πολύ...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 εύχομαι όλα να είναι σούπερ!!! Ψυχραιμία όσο μπορείς και υπομονή! ❤️ 

Λίγο έμεινε κορίτσια! Τρίτο τρίμηνο! Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2023 at 3:40 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Eγω ειχα χαμηλο πλακουντα στην β επιπεδου, μου ειπαν συνηθως ανεβαινει να μην εχουμε καθημερινα επαφες και να μη κουραζομαι κ να μη σηκωνω βαρος !!! ενα μηνα μηνα μετα ειχε ανεβει μου ειπε λιγο , κ τωρα που βρισομαι 2 μηνες μετα ειναι ακομα πιο ψηλα μου ειπε , αλλα να μην αγχωνομαι παει καλα !! απλα αν μεινει χαμηλα ο πλακουντας πηγαινεις με καισαρικη , δν δημιουργει προβλημα στην εγκυμοσυνη ...
εμεις ειμαστε 29+5 και εχθες που πηγα για εξεταση ηταν 1.600γρ ... μου ειπε στο κανονικο βαρος ειναι, μονο την πιεση να μετραω . αλλα τρωωκαι πατατακια κ γλυκα απο ολαα !!!! 

Χαίρομαι που το ακούω!Μακάρι να πάνε και σε μένα όλα καλά γιατί την καισαρική δεν τη θέλω η αλήθεια είναι.Και σε μένα τα ίδια είπαν,όχι επαφές και όχι πολλά βάρη! Θα προσέχω και ελπίζω.Α και εγώ τρώω τα πάντα...μέχρι να κάνω καμπύλη ζαχάρου και να δούμε τι θα δείξει!🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats ναι μωρέ καλά κάνουν και τα λένε...εμένα ο δικός μου μου ανέλυσε όλες τις πιθανές θέσεις πλακούντα απλά για να ξέρω.Απλά είμαι αγχώδης και μόλις ακούω τη λέξη καισαρική τρομάζω η αλήθεια είναι.Μέχρι 26η εβδομάδα ξέρω ότι είναι ο 6ος..μετά μπαίνουμε έβδομο!! Και ναι @peacock το μεγαλύτερο μέρος το περάσαμε κορίτσια!!Απ' τη μία ανυπομονώ και απ' την ΄άλλη δε θέλω να τελειώσει αυτό το μαγικό που ζούμε! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ελιζα μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αύριο πρωί θα κλείσω ραντεβού με τον 3ο μαστολόγο, αν και έχω πια πάρει απόφαση να κάνω την βιοψία αργά ή γρήγορα, όπως και η άλλη εγκυούλα που μίλησα, που είναι 4 μηνών. Καλύτερα ασφαλής, παρά μετανιωμένη! Από όλες τις περιπέτειες υγείας που ΄έχω βιώσει κατά τη διάρκεια της κύησης, αυτή εδώ είναι για πολύ γερά νεύρα~ Αλλά θα περάσει, γιατί προσεύχομαι και όσο και να φοβάμαι, προσπαθώ να πηγαίνω στους γιατρούς. Νιώθω ήδη ενοχές για το μωρό μου, σε τι βαθμό επηρεάζεται από το δικό μου έντονο στρες των τελευταίων ημερών, αλλά κάνω υπεράνθρωπη προσπάθεια να καλλιεργήσω ψυχραιμία και όχι απελπισία, για το καλό του. Όλα όμως θα πάνε καλά, το πιστεύω και το αφήνω στον Θεό ❤️ 

25w 5d σήμερα και εγώ κορίτσι μου ❤️ Με περνάς 1 μέρα  :D Σύμφωνα με ένα πινακάκι που κυκλοφόρησε εδώ στο φορουμ, αλλά και σε άλλα site, στην 27η εβδ. μπαίνουμε 7ο μήνα! Ελπίζω να μη σε κάνω να ανυπομονείς πάρα πολύ...! 

Μην νιώθεις ενοχές για το μωράκι! Αντέχουν αυτά! Αλλά φυσικά να προσπαθείς όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά και να μην αγχώνεσαι και απελπιζεσαι. Να δεις που όλα θα πάνε καλά στο τέλος! Ευτυχώς η ιατρική έχει εξελιχθεί πολύ τα τελευταία χρόνια. Εγώ σου στέλνω θετική ενέργεια και εύχομαι να μην είναι τίποτα απολύτως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...