Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τοκετός μετά την 41η εβδομάδα - άδεια λοχείας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!Θα ήθελα τα φώτα σας...Σήμερα κλείνω την 41η εβδομάδα κύησης και η μπέμπα δεν λέει να σκάσει μύτη ακόμα...με το γιατρό μου θα το πάμε μέχρι τέλους αλλιώς θα πάμε με πρόκληση 42η εβδομάδα...Εκτος του άγχους που έχω γιατί το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική και τώρα πάμε για φυσιολογικό vbac έχω και το άγχος της γραφειοκρατίας...Διαβάζω ότι σε περίπτωση τοκετού 10 ημέρες μετά την Πητ πρέπει να περάσεις και από υγειονομική επιτροπή για την άδεια λοχείας δηλ τις  63 μέρες μετά του ΙΚΑ ...έχει καμία παρόμοια εμπειρία;που απευθυνόμαστε και τι χαρτιά θέλουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinachr είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!Θα ήθελα τα φώτα σας...Σήμερα κλείνω την 41η εβδομάδα κύησης και η μπέμπα δεν λέει να σκάσει μύτη ακόμα...με το γιατρό μου θα το πάμε μέχρι τέλους αλλιώς θα πάμε με πρόκληση 42η εβδομάδα...Εκτος του άγχους που έχω γιατί το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική και τώρα πάμε για φυσιολογικό vbac έχω και το άγχος της γραφειοκρατίας...Διαβάζω ότι σε περίπτωση τοκετού 10 ημέρες μετά την Πητ πρέπει να περάσεις και από υγειονομική επιτροπή για την άδεια λοχείας δηλ τις  63 μέρες μετά του ΙΚΑ ...έχει καμία παρόμοια εμπειρία;που απευθυνόμαστε και τι χαρτιά θέλουν;

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! Να σου ζήσει και το πρώτο ❤️

Δεν έχω ιδέα για την άδεια να σου πω την αλήθεια αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι η πρόκληση μετά από καισαρική είναι απαγορευτική. Έχετε συζητήσει πολύ με τον γιατρό σου ; Έχει ξανά κάνει vbac ? Σου έχει εξηγήσει κινδύνους και θετικά ;

Επίσης εμένα η γυναικολόγος μου δεν κάνει μετά τις 40 εβδομάδες, δε θυμάμαι ακριβώς γιατί. 

Σόρρυ τώρα για το άκυρο αλλά μου έκανε εντύπωση κι επειδή κι εγω ήθελα το έχω συζητήσει και ψάξει πολύ αυτό το θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! Να σου ζήσει και το πρώτο ❤️

Δεν έχω ιδέα για την άδεια να σου πω την αλήθεια αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι η πρόκληση μετά από καισαρική είναι απαγορευτική. Έχετε συζητήσει πολύ με τον γιατρό σου ; Έχει ξανά κάνει vbac ? Σου έχει εξηγήσει κινδύνους και θετικά ;

Επίσης εμένα η γυναικολόγος μου δεν κάνει μετά τις 40 εβδομάδες, δε θυμάμαι ακριβώς γιατί. 

Σόρρυ τώρα για το άκυρο αλλά μου έκανε εντύπωση κι επειδή κι εγω ήθελα το έχω συζητήσει και ψάξει πολύ αυτό το θέμα. 

Ευχαριστώ πολύ!!!Ο γιατρός μου είναι εξειδικευμένος σε vbac.Επισης έχει κάνει κ η κολλητή μου εκεί vbac στις 42 εβδομάδες με πρόκληση και όλα πήγαν καλά.Το γνωρίζω ότι είναι πιο επικίνδυνο με πρόκληση από το να έρθει από μόνο του φυσιολογικά για αυτό κιολας η αναμονή αλλα μου είπε ότι θα σπάσει τα νερά αλλά δεν θα χρησιμοποιήσει προσταλαγδηνες που είναι και οι πιο  επικίνδυνες και χρησιμοποιούν σε γυναίκες που δεν έχουν κάνει πριν καισαρική.Ελπιζω να πάνε όλα καλά γιατί δεν θα αντέξω πάλι καισαρική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marinachr είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!Ο γιατρός μου είναι εξειδικευμένος σε vbac.Επισης έχει κάνει κ η κολλητή μου εκεί vbac στις 42 εβδομάδες με πρόκληση και όλα πήγαν καλά.Το γνωρίζω ότι είναι πιο επικίνδυνο με πρόκληση από το να έρθει από μόνο του φυσιολογικά για αυτό κιολας η αναμονή αλλα μου είπε ότι θα σπάσει τα νερά αλλά δεν θα χρησιμοποιήσει προσταλαγδηνες που είναι και οι πιο  επικίνδυνες και χρησιμοποιούν σε γυναίκες που δεν έχουν κάνει πριν καισαρική.Ελπιζω να πάνε όλα καλά γιατί δεν θα αντέξω πάλι καισαρική!

Εντάξει τέλεια τότε!! Στο εύχομαι ειλικρινά να τα καταφέρεις και να πάνε όλα καλά!! Με το καλό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η marinachr είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!Θα ήθελα τα φώτα σας...Σήμερα κλείνω την 41η εβδομάδα κύησης και η μπέμπα δεν λέει να σκάσει μύτη ακόμα...με το γιατρό μου θα το πάμε μέχρι τέλους αλλιώς θα πάμε με πρόκληση 42η εβδομάδα...Εκτος του άγχους που έχω γιατί το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική και τώρα πάμε για φυσιολογικό vbac έχω και το άγχος της γραφειοκρατίας...Διαβάζω ότι σε περίπτωση τοκετού 10 ημέρες μετά την Πητ πρέπει να περάσεις και από υγειονομική επιτροπή για την άδεια λοχείας δηλ τις  63 μέρες μετά του ΙΚΑ ...έχει καμία παρόμοια εμπειρία;που απευθυνόμαστε και τι χαρτιά θέλουν;

Κάλεσε καλέ στο ΕΦΚΑ που ανήκεις να σου πουν ακριβώς τι γίνεται. Εγώ λόγω περίδεσης είχα βγει σε αναρρωτική από τον 4ο κ δεν χρειάστηκε να περάσω επιτροπή, όπως είχε γίνει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Νομίζω λόγω covid έχουν γίνει σχετικά πιο εύκολα τα πράγματα. Στο πρώτο μου παιδάκι πήγα με πρόκληση στις 40 εβδομάδες κ γέννησα μια χαρά κ φυσιολογικά. Ο γιατρός μου γενικά δεν αφήνει παραπάνω από τις 40 γιατί το θεωρεί επικίνδυνο για τα βρέφη καθώς ο πλακούντας γερνάει. Μακάρι να τα καταφέρεις όπως τα θέλεις κ να μην ταλαιπωρηθείς.❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια δυστυχώς δε τα κατάφερα για vbac. Την πρώτη φορά γέννησα με καισαρική λόγω μη εξέλιξης τοκετού.. (πάλευα πάνω από 24 ώρες και χωρίς επισκληρίδιο ) και την 2η καισαρική την έκανα γιατί ενώ πληρούσα όλες τις προϋποθέσεις για vbac , από την 33 είχα ξεκινήσει να μειώνω το αμνιακό ώσπου στις 37+5 (ευτυχώς φτάσαμε και εκεί) γέννησα εσπευσμένα με καισαρική γιατί είχα κάτω από το κατώτατο όριο και ο μικρός ζοριζοταν πολύ (θρομβοφιλία 🤚). Τουλάχιστον δεν πόνεσα ούτε ήμουν τόσο χάλια όπως στην πρώτη γιατί δεν είχα ταλαιπωρηθεί. Δε πειράζει λέω. Αλλά θα ήθελα πολύ να το ζήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρίμα!Εγώ είχα πολύ οδυνηρή εμπειρία με την καισαρική...λόγω επιπωματικου πλακούντα γέννησα και πρόωρα..36+5, δεν είχα άλλη λύση...τώρα όμως θα το παλέψω και βλέπουμε!Όμως τελικά το μόνο που μετράει είναι η ασφάλεια της μαμάς και του μωρού να είναι και οι δύο καλά με τον ένα η τον άλλο τρόπο!Οπότε μπορεί να μην τα κατάφερες αλλά έκανες δύο υγειη παιδάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...