Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναμονή μετά την εμβρυομεταφορα-πιθανά συμπτώματα


Ηρώ_k_88

Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά από 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες (1η εμβρυομεταφορα: αρνητική χοριακη & οι επόμενες δυο: βιοχημικες), είμαι στην 4η κι ελπίζω τελευταία προσπάθεια με τα 2 τελευταία εμβρυακια 6ης μέρας (από τα 8 που προέκυψαν). Μετά την 3η αποτυχημένη εμβρυομεταφορα, προβηκαμε σε υστεροσκοπηση κατά την οποία ο γιατρός εντοπισε διάφραγμα στη μήτρα το οποίο κι έκοψε. Μέχρι στιγμής είμαι στην 2η μέρα μετά την εμβρυομεταφορα και οι μέρες δεν περνούν.. το ίδιο πάντα συναίσθημα.. αυτό δεν αλλάζει. Αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχουν συμπτώματα. Από τις δικές σας εμπειρίες, τι λέτε? Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ηρώ_k_88 είπε:

Καλησπέρα, μετά από 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες (1η εμβρυομεταφορα: αρνητική χοριακη & οι επόμενες δυο: βιοχημικες), είμαι στην 4η κι ελπίζω τελευταία προσπάθεια με τα 2 τελευταία εμβρυακια 6ης μέρας (από τα 8 που προέκυψαν). Μετά την 3η αποτυχημένη εμβρυομεταφορα, προβηκαμε σε υστεροσκοπηση κατά την οποία ο γιατρός εντοπισε διάφραγμα στη μήτρα το οποίο κι έκοψε. Μέχρι στιγμής είμαι στην 2η μέρα μετά την εμβρυομεταφορα και οι μέρες δεν περνούν.. το ίδιο πάντα συναίσθημα.. αυτό δεν αλλάζει. Αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχουν συμπτώματα. Από τις δικές σας εμπειρίες, τι λέτε? Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο?

Καλημέρα κορίτσι μου,εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή.Θα σου πω την δική μου εμπειρία.1η μεταφορά αποτέλεσμα αρνητικό,2η μεταφορά βιοχημικη,σε αυτήν είχε πρηστεί το στήθος μου.Τριτη φορά, το απόλυτο τίποτα από συμπτώματα,ήμουν σίγουρη ότι είχε αποτύχει και αυτή,κι όμως η χοριακη μου ήταν 250,σοκ!Ξεκίνησαν 2 έμβρυα,τελικά τα κατάφερε το ένα,τώρα είμαι τεσσάρων μηνών.Οποτε μη ψάχνεις για συμπτώματα,δεν υπάρχουν,εμείς που παίρνουμε και προγεστερονη δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες για τίποτα.Ολα καλά θα πάνε και θα έχεις μια σούπερ χοριακη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η popcorn είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου,εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή.Θα σου πω την δική μου εμπειρία.1η μεταφορά αποτέλεσμα αρνητικό,2η μεταφορά βιοχημικη,σε αυτήν είχε πρηστεί το στήθος μου.Τριτη φορά, το απόλυτο τίποτα από συμπτώματα,ήμουν σίγουρη ότι είχε αποτύχει και αυτή,κι όμως η χοριακη μου ήταν 250,σοκ!Ξεκίνησαν 2 έμβρυα,τελικά τα κατάφερε το ένα,τώρα είμαι τεσσάρων μηνών.Οποτε μη ψάχνεις για συμπτώματα,δεν υπάρχουν,εμείς που παίρνουμε και προγεστερονη δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες για τίποτα.Ολα καλά θα πάνε και θα έχεις μια σούπερ χοριακη.

Σ 'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την αισιοδοξία που μου μεταφέρεις, να είσαι καλά!! Εύχομαι κάθε καλό στο δρόμο σου, όλα να πάνε κατ'ευχην!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ηρώ_k_88 είπε:

Καλησπέρα, μετά από 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες (1η εμβρυομεταφορα: αρνητική χοριακη & οι επόμενες δυο: βιοχημικες), είμαι στην 4η κι ελπίζω τελευταία προσπάθεια με τα 2 τελευταία εμβρυακια 6ης μέρας (από τα 8 που προέκυψαν). Μετά την 3η αποτυχημένη εμβρυομεταφορα, προβηκαμε σε υστεροσκοπηση κατά την οποία ο γιατρός εντοπισε διάφραγμα στη μήτρα το οποίο κι έκοψε. Μέχρι στιγμής είμαι στην 2η μέρα μετά την εμβρυομεταφορα και οι μέρες δεν περνούν.. το ίδιο πάντα συναίσθημα.. αυτό δεν αλλάζει. Αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχουν συμπτώματα. Από τις δικές σας εμπειρίες, τι λέτε? Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο?

Δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα και ήμουν έγκυος σε δίδυμα. Τα οποία ήταν, επίσης, βλαστοκύστες 6ης μέρας! Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Jaipur είπε:

Δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα και ήμουν έγκυος σε δίδυμα. Τα οποία ήταν, επίσης, βλαστοκύστες 6ης μέρας! Καλή επιτυχία!

Σ'ευχαριστω πολύ!! Πόση αισιοδοξία και θετική ενέργεια παίρνω όταν ακούω ιστορίες που κατέληξαν σε εγκυμοσύνες.. ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο να μου απαντήσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ποια ειναι η καθημερινοτητα σας μετα την εμβρυομεταφορα;εγω την εκανα την πεμπτη αλλα δεν εχω μεινει στο κρεβατι! Και την παρασκευη βγηκα μια βολτα και σημερα θα βγω χαλαρα!δεν κανω δουλειες δεν σκυβω δεν σηκωνω βαρη αλλα δεν εμεινα και κλινηρης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Στελλα34 είπε:

Κοριτσια ποια ειναι η καθημερινοτητα σας μετα την εμβρυομεταφορα;εγω την εκανα την πεμπτη αλλα δεν εχω μεινει στο κρεβατι! Και την παρασκευη βγηκα μια βολτα και σημερα θα βγω χαλαρα!δεν κανω δουλειες δεν σκυβω δεν σηκωνω βαρη αλλα δεν εμεινα και κλινηρης 

Τις πρώτες 2-3 μέρες μένω στο σπίτι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μένω ξαπλωμένη και δεν κουνιέμαι. Κινούμαι κανονικά αλλά λίγο πιο χαλαρά. Μετά δουλειά κανονικά και κάνω ο,τι έκανα και πριν απλώς δεν θα κάνω δουλειές και δεν θα σηκώσω βάρη. Νομίζω όμως ότι το ζήτημα είναι να κάνεις ο,τι σε κάνει να νιώθεις ήρεμη και ασφαλής. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι αν βγεις βόλτα την ίδια μέρα, θα γίνει κάτι! Αν τα εμβρυακια ήρθαν για να μείνουν.. θα μείνουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κανένα σύμπτωμα δεν είχα. Το πρήξιμο στο στήθος εμφανίστηκε μετά την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης. Κι εγώ μετά την ετ , φουλ προγεστερόνη, κορτιζόνη και σικλακούρ έπαιρνα. Πιο πολύ ερείπιο ένιωθα από αυτά, παρά απ'την εγκυμοσύνη 😮😄

Ο γιατρός μου είχε δώσει οδηγίες μετά την ετ να ζω όπως και πριν, αρκεί να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω βάρη. Και να μην περπατήσω αποστάσεις για 2-3 μέρες. Όμως να πάω δουλειά, να οδηγώ, να κάνω τις δουλειές μου στο σπίτι (χωρίς υπερβολές), όλα κανονικά. Μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι είτε ξαπλώσω είτε όχι, αν το έμβρυο είναι δυνατό θα πιάσει. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Δεν εξαρτάται από εμένα πια.

Καλή επιτυχία κορίτσια!! Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...