Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρέφος δύο μηνών


Recommended Posts

Βρε κορίτσια μου πως την παλεψατε με κολικούς, ξενύχτια, αλλαγες πάνας και θηλασμό τον πρώτο καιρό; 

Η δική μου κάθε μέρα άλλες συνήθειες έχει. Την έχω αποκλειστικά με ελάχιστη βοήθεια από άλλους δηλ. τον μπαμπά της. Είναι κολλημένη πάνω μου και με έχει εξαντλήσει. Πως κάνατε δουλειές στο σπίτι; ποτέ περνούν οι κολικοι; εμάς από δύο εβδομάδων υποφέρει. 

Θα ξανά μπορέσω να κάνω μπάνιο, να βγω να ψωνίσω τρόφιμα, να πάω στο γιατρό χωρίς το άγχος της μικρής; από ποτέ το αφήσατε για λίγο σε παππού και γιαγιά; 

Λέω του χρόνου 13 μηνών να την πάω βρεφονηπιακό διότι πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ακόμα εμπειρία στο θέμα..  πιστεύω όμως πως θα σε βοηθήσει πολύ όταν γυρνάει ο μπαμπάς της σπίτι να του την αφήνεις 1-2 ώρες για να κάνεις κάτι για σένα.. Δηλαδή το μπάνιο σου με ησυχία , να πας μια βόλτα, ένα κομμωτήριο.. Ή ακόμα και να κοιμηθείς χωρίς την έννοια του μωρού.. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, όμως μιας και είσαι ήδη εξαντλημένη, πρέπει να βρεθεί λίγος χρόνος για να ξεκουράζεσαι μέσα στη μέρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, να σου ζήσει το μωράκι σου ! Έχεις μπει στσ βαθειά απ' ότι βλέπω! Σιγά σιγά θα μάθεις να κολυμπάς όπως όλες μας.

Καταρχάς οι δουλειές του σπιτιού μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα συνήθως όταν έχεις νέο μέλος να φροντίσεις. Ακόμα είναι πολύ μικρή για να έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα. Εσύ καλό θα είναι όμως από τώρα να της έχεις μια συγκεκριμένη ρουτίνα με διαφορές μέρας νύχτας. Έτσι θα μάθει πιο εύκολα. 

Οι κολικοί είναι ένα δύσκολο κομμάτι. Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις (ασκήσεις και κάποια συμπληρώματα) αλλά το καλύτερο που μπορείς είναι να δεις τι τρως εσύ και την πειράζει. Επίσης θα βοηθήσει αν κάτι σε πρήζει εσένα να το αποφεύγεις ειδικά τώρα τον πρώτο καιρό. 

Καταλαβαίνω ότι έχεις αρκετή πίεση, είναι και οι ορμόνες είναι και η αϋπνία. Σιγά σιγά θα βρεις όμως τα πατήματα σου και θα τα φέρνεις βόλτα όλα . Ακόμα γνωριζεστε και με τη μικρή και με τον νέο σου ρόλο! Το ρόλο της μαμάς! 

Όσο σου δίνεται η δυνατότητα λοιπόν, κάνε ένα μπάνιο, φάε σαν άνθρωπος. Όταν την κρατάει ο μπαμπάς. Όταν κοιμάται κοιμήσου κι εσύ λίγο ή έστω ξάπλωσε να κλείσεις για λίγο τα μάτια σου . 

Υ.Γ. δε θα καταλάβεις για πότε θα έρθει ο καιρός για να κάνετε εισαγωγή σε στέρεες! Που επειδή είναι το πρώτο κομμάτι στον απογαλακτισμο είναι και η αρχή της ανεξαρτησίας του μωρού από τη μαμά ! Θα το θυμηθείς αυτό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια. Παίρνω κουράγιο. Αυτό με τους κολικούς είναι το πιο ζωρικο κομμάτι. Της δίνουμε συμπληρώματα και κάνουμε ασκησουλες αλλά προσεύχομαι κάθε φορά να την πάρει ο ύπνος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Βρε κορίτσια μου πως την παλεψατε με κολικούς, ξενύχτια, αλλαγες πάνας και θηλασμό τον πρώτο καιρό; 

Η δική μου κάθε μέρα άλλες συνήθειες έχει. Την έχω αποκλειστικά με ελάχιστη βοήθεια από άλλους δηλ. τον μπαμπά της. Είναι κολλημένη πάνω μου και με έχει εξαντλήσει. Πως κάνατε δουλειές στο σπίτι; ποτέ περνούν οι κολικοι; εμάς από δύο εβδομάδων υποφέρει. 

Θα ξανά μπορέσω να κάνω μπάνιο, να βγω να ψωνίσω τρόφιμα, να πάω στο γιατρό χωρίς το άγχος της μικρής; από ποτέ το αφήσατε για λίγο σε παππού και γιαγιά; 

Λέω του χρόνου 13 μηνών να την πάω βρεφονηπιακό διότι πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. 

Κοπέλα μου να σου ζήσει το μωράκι σου!

Όλες έτσι ειμασταν στην αρχή! Θυμάμαι μέρες ολόκληρες να κοιμάμαι μόνο 2 ώρες και να λέω είναι απίστευτο πως το σώμα μας αντέχει. 

Αλλά θα δεις μέρα με την μέρα όλα θα πάνε καλύτερα. Θα δεις σημαντική διαφορά μόλις γίνει 3 μηνών. Το πρώτο 3 μηνών ονομάζεται και 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης γιατί ουσιαστικά το μωράκι αισθάνεται ακόμα σαν να είναι στην κοιλιτσα σου. 

Μετά θα κοιμάται περισσότερο και από 3ωρο και θα έχεις χρόνο να ξεκουράζεσαι καλύτερα.

Για τους κολικούς μπορείς να πάρεις κάτι για να βοηθάει το μωρό σου εμένα μου είχε δώσει ο παιδίατρος κάτι σταγονιτσες που βοήθησαν.

Όσο για τις δουλειές στο σπίτι εγώ είχα βοήθεια απ' την μαμά μου το πρώτο τρίμηνο. Αν δεν μπορεί η μαμά σου και το αντέχεις οικονομικά πάρε μια κυρία να σου καθαρίζει 1-2 φορες την εβδομάδα μέχρι να βρεις τα πατηματα σου.

Στην μαμά μου τον άφησα πρώτη φορά 4 μηνών αν θυμάμαι αλλά δεν μπορώ να λείψω πάνω από 1,5 ώρα γιατί γκρινιάζει επειδή θηλάζει. Όμως έμαθα τον έχω αυτοκόλλητακι και τώρα που είμαστε 6,5 μηνών είμαστε παντού μαζί είτε στο καρότσι είτε στο μάρσιπο,βγαίνουν έξω και πρωί και απόγευμα κάνουμε δουλειές και ξεχνιέμαι και γω.

Να ξέρεις επίσης ότι από 3 μηνών που θα αρχίσει να σου γελάει και να παίζεται πιο διαδραστικά μαζί θα είναι εντελώς διαφορετικά και για την δική σου ψυχολογία.

Υπομονή θα τα πας περίφημα 😘😘😘❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Βρε κορίτσια μου πως την παλεψατε με κολικούς, ξενύχτια, αλλαγες πάνας και θηλασμό τον πρώτο καιρό; 

Η δική μου κάθε μέρα άλλες συνήθειες έχει. Την έχω αποκλειστικά με ελάχιστη βοήθεια από άλλους δηλ. τον μπαμπά της. Είναι κολλημένη πάνω μου και με έχει εξαντλήσει. Πως κάνατε δουλειές στο σπίτι; ποτέ περνούν οι κολικοι; εμάς από δύο εβδομάδων υποφέρει. 

Θα ξανά μπορέσω να κάνω μπάνιο, να βγω να ψωνίσω τρόφιμα, να πάω στο γιατρό χωρίς το άγχος της μικρής; από ποτέ το αφήσατε για λίγο σε παππού και γιαγιά; 

Λέω του χρόνου 13 μηνών να την πάω βρεφονηπιακό διότι πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. 

Αχ κορίτσι μου κ εμείς ταλαιπωρηθήκαμε με κολικούς τον δεύτερο κ τον τρίτο μήνα από την γέννησή του. Ήθελε αγκαλίτσα, αλλά δεχόταν κ του συζύγου, γί αυτό να του την δίνεις σιγά σιγά γιατί θα κολλήσει πάνω σου. Για ψώνια δεν πήγαινα τον πρώτο καιρό καθώς ψώνιζε ο σύζυγος ή μου τα έφερναν σπίτι από Σκλαβενίτη πχ μέσω efood. Στην πεθερά μου ξεκίνησα να τον αφηνω μετά τον δεύτερο μήνα για 2-3 ώρες στην αρχή επειδή μου τον ζητούσε όμως όχι επειδή ήθελα😁. Προσωπικά πιστεύω πως ουσιαστική βοήθεια μπορείς να έχεις μόνο από τον σύζυγο. Να ξεκινήσεις να του την δίνεις για να την ταΐσει, να την αλλάξει κ σιγά σιγά θα τα μάθει όλα. Κάποιοι μπορεί να δυσκολεύονται πιο πολύ, αλλά το βασικό είναι να μην καθησυχαστεί έτσι γιατί την πάτησες… κ εννοείτε να την στείλεις του χρόνου βρεφονηπιακό!! Τέλεια θα περνάει η μικρή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει η μπεμπούλα! Να είναι γερή!

Μην απογοητεύεσαι. Όλες τα περάσαμε - και όλοι θα πω εγώ, γιατί εγώ μαζί με τον σύζυγο ξενυχτούσαμε και εκείνος πήγαινε και στη δουλειά μετά. Είναι νωρίς ακόμη να επιστρέψεις σε μια καθημερινότητα, όπου το μωρό δεν θα εξαρτάται από εσένα. Εγώ έκανα τις δουλειές όταν η μικρή κοιμόταν ή ήταν ξύπνια και την είχα στο πορτ-μπεμπέ. Μην φανταστείς, κανένα γρήγορο συμμάζεμα και ένα μαγείρεμα, για να μην μένουμε νηστικοί :) Τα υπόλοιπα μια στο τόσο από κοινού ή πληρώναμε μία κυρία και μας βοηθούσε. Σούπερ μάρκετ ένας απ' τους δυο μας, ο πιο ξεκούραστος ή ον λάιν παραγγελία.

Αν έχεις δυνατότητα για βοήθεια από κάποιον γονιό σας μην την αρνηθείς. Οποιαδήποτε βοήθεια, έστω ένα σίδερο, ένα φαγητό. Και ο μπαμπάς πρέπει να εκπαιδευτεί να κάνει τα πάντα, όπως ακριβώς κι εμείς. Θα σε συμβούλευα να βάζεις το μωρό να κοιμάται στο κρεβατάκι του και όχι πάνω σου, για να μην εξαρτηθεί αποκλειστικά από εσένα και σε ζητάει διαρκώς. 

Για τον βραδινό ύπνο που είναι το πιο πονεμένο κεφάλαιο, συμβουλεύω εναλλάξ βάρδιες με τον μπαμπά. Δεν αντέχεται να ξενυχτάς μόνο εσύ επειδή δεν δουλεύεις (δεν λέω ότι αυτό γίνεται. Σε περίπτωση...). Αν θηλάζεις αποκλειστικά, δεν βλέπω άλλη λύση απ' το να βγάζεις γάλα, ώστε να ταϊζει και ο μπαμπάς. Μην κάνετε όμως το λάθος να είστε και οι δύο στο πόδι ταυτόχρονα, θα εξαντληθείτε (πικρή ιστορία). Για τους κολικούς, δεν έχω εμπειρία, εμείς δεν είχαμε. Ξέρω για σταγόνες, μασάζ στην κοιλίτσα και για το gripe water που προτείνουν. Αλλά καλύτερα ό,τι σας πει ο γιατρός.

Κυρίως υπομονή και ψυχραιμία. Οι πρώτοι αυτοί μήνες είναι οι πιο δύσκολοι. Αργότερα μαθαίνεις το μωρό σου και προσαρμόζεστε όλοι μαζί στην καθημερινότητα. Μην τρελαίνεσαι με τις δουλειε΄ς! όλα θα γίνουν στην ώρα τους. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι βασικό. Τον πρώτο καιρό δεν δίνουμε πιπίλα και Μπιμπερο στα μωρά γιατί παθαίνουν σύγχυση θηλέων. Επίσης ο θηλασμός κατά τη διάρκεια της νύχτας είναι ζωτικής σημασίας για τη παραγωγή οπότε δεν τον κόβεις τουλάχιστον στην αρχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

Μητέρα δύο παιδιών.

Η κόρη μου είχε κολικούς. Ο γιος μου, όχι. Αλλά και να είχε, σαφώς τα γνώριμα μονοπάτια, αλλιώς τα βαδίζεις. 

Εμάς μας έσωσε η μπάλα του πιλάτες. Κάθεσαι πάνω, με το μωρό αγκαλιά, και απλά κάνεις μια ελαφριά αναπήδηση. Αντί δηλαδή, να το έχεις στα χέρια και να κόβεις βόλτα ή στο καρότσι, κάνεις αυτό. Στην ουσία, μιμουμαστε αυτή την ανακουφιστική γι αυτά, κίνηση του αυτοκινήτου. 

5 ευρώ λοιπόν και κλάμα δεν άκουσα από τη μικρή. 

Όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να το πιστέψεις, πως κάθε μέρα που περνάει, θα σε φέρνει πιο κοντά, στο να απολαμβάνεις ουσιαστικά το παιδί σου. Είναι αφόρητα δύσκολα στην αρχή, αλλά δε θα είναι αρχή για πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ο θηλασμός τη νύχτα μου είπε και ο γιατρός είναι το τελευταίο που θα κοπεί. Κορίτσια μου πήρα κουράγιο από τις απαντήσεις σας. Βοηθάει ανέλπιστα η πεθερά μου στέλνοντας φαγητά δύο μήνες τώρα. Η μαμά μου είναι Αθήνα και εγώ Θεσσαλονίκη οπότε η βοήθεια είναι κυρίως οικονομική ως ένα βαθμό. Έχουμε μια γυναίκα που βοηθάει την πεθερά μου, πιθανόν θα την φωνάξω και εγώ κάποια στιγμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Ναι ο θηλασμός τη νύχτα μου είπε και ο γιατρός είναι το τελευταίο που θα κοπεί. Κορίτσια μου πήρα κουράγιο από τις απαντήσεις σας. Βοηθάει ανέλπιστα η πεθερά μου στέλνοντας φαγητά δύο μήνες τώρα. Η μαμά μου είναι Αθήνα και εγώ Θεσσαλονίκη οπότε η βοήθεια είναι κυρίως οικονομική ως ένα βαθμό. Έχουμε μια γυναίκα που βοηθάει την πεθερά μου, πιθανόν θα την φωνάξω και εγώ κάποια στιγμή. 

Φυσικά και να την φωνάξεις αν δεις ότι δε τα καταφέρνεις! Σιγά σιγά θα βρεις ρυθμούς! Στο 2 παιδί δε , δε θα πιστεύεις πόσο εύκολα κυλάνε όλα και πόσα παραπάνω πράγματα μπορείς να καταφέρεις. 

Γενικά έχουμε πολλή δύναμη μέσα μας οι μανουλες που κάθε μέρα , ειδικά μετά από δύσκολα βράδια, μας εκπλήσσουν οι αντοχές μας !

Από μια μαμά που έχει 2 παιδιά , 1 περίπου 5 ετών , 1 περίπου 8 μηνών, που θηλάζει αποκλειστικά και δουλεύει παράλληλα μαζί με το μωρό ! 

Κουράγιο και όλα θα τα καταφέρεις!! 

Σαν συμβουλή θα σου δώσω επίσης να κάνεις οτιδήποτε έκανες και πριν μαζί με το μωρό.  Να μην φοβάσαι να πας στο σούπερ μάρκετ πχ ή μια βόλτα ή το οτιδήποτε! Και να γκρινιαξει θα το διαχειριστείς, και να θέλει να φάει θα έχεις το στήθος μαζί , κάνεις μια στάση τρώει και συνεχίζεις! Μην το βάζεις κάτω !! 

Είμαστε δυνατές!! 💪💪💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 10:07 ΠΜ, ο/η evaioan είπε:

Ναι ο θηλασμός τη νύχτα μου είπε και ο γιατρός είναι το τελευταίο που θα κοπεί. Κορίτσια μου πήρα κουράγιο από τις απαντήσεις σας. Βοηθάει ανέλπιστα η πεθερά μου στέλνοντας φαγητά δύο μήνες τώρα. Η μαμά μου είναι Αθήνα και εγώ Θεσσαλονίκη οπότε η βοήθεια είναι κυρίως οικονομική ως ένα βαθμό. Έχουμε μια γυναίκα που βοηθάει την πεθερά μου, πιθανόν θα την φωνάξω και εγώ κάποια στιγμή. 

Εισαι πολυ τυχερη που εχεις εστω και λιγη βοηθεια ...εγω με ενα μωρο 4 μηνων ολη μερα μονη μου γιατι ο συζυγος δουλευει πολλες ωρες ...οποτε καταλαβαινεις ποσες δουλειες πανε πισω!!! ειχαμε και μεις κολικους και παιρναμε το infacolic για σχεδον εναμιση μηνα με καποιες διακοπες και εκανε πολυ καλη δουλεια... στιν τριτο μηνα σταματησαν ... κανε υπομονη !!!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σε καταλαβαινω! Οχι τοσο απο θεμα κολικων, η μικρη μου δεν ειχε. Αλλα απο θεμα αυπνιας, κουρασης, απελπισιας θα ελεγα. Δυστυχως ή ευτυχως, ειμαστε μονοι με τον αντρα μου, κ οντως για 3 μηνες δεν κοιμομασταν. Εκανα μικτη διατροφη, αλλα κ παλι πεινουσε καθε 2 ωρες οποτε δεν υπηρχε η εννοια υπνος. Δεν ειχαμε απο πουθενα βοηθεια. Οι παππουδες ολοι μακρια. Ωσπου μια μερα, με το που εκλεισε τους 3 μηνες κοιμηθηκε σερι 10 ωρες τη νυχτα! Επαθα σοκ, ξυπνησα και νομιζα οτι κατι ειχε παθει! Εφτιαξε μονη της το προγραμμα της! Τωρα κοιμαται το πολυ στις 10-11 και ξυπναει στις 7-8 κ μπορει κ 9! Κανε υπομονη και ολα περασουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ, λιγο στρώνει με τον ύπνο σιγά σιγά, κοιμάται τώρα 5 ώρες σερί το βράδυ. Είδα διαφορά στις 50 μέρες. Είναι δύσκολο πολύ αλλά σκέφτομαι ότι αξίζει τον κόπο για το μωρό να κάνω υπομονή ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Krystalia90 είπε:

Εισαι πολυ τυχερη που εχεις εστω και λιγη βοηθεια ...εγω με ενα μωρο 4 μηνων ολη μερα μονη μου γιατι ο συζυγος δουλευει πολλες ωρες ...οποτε καταλαβαινεις ποσες δουλειες πανε πισω!!! ειχαμε και μεις κολικους και παιρναμε το infacolic για σχεδον εναμιση μηνα με καποιες διακοπες και εκανε πολυ καλη δουλεια... στιν τριτο μηνα σταματησαν ... κανε υπομονη !!!! 😍😍😍

Και εμείς με infacolic είμαστε ένα μήνα τώρα. Ύπουλο πράγμα οι κολικοι! Νομίζω ότι όταν τους ξεπεράσει θα ηρεμήσει το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ, λιγο στρώνει με τον ύπνο σιγά σιγά, κοιμάται τώρα 5 ώρες σερί το βράδυ. Είδα διαφορά στις 50 μέρες. Είναι δύσκολο πολύ αλλά σκέφτομαι ότι αξίζει τον κόπο για το μωρό να κάνω υπομονή ❤️

Όσο του έχεις σταθερή ρουτίνα κάθε μέρα τόσο καλύτερα θα γίνονται τα πράγματα! Επίσης αν μπορείς να μην νανουριζεις αλλά μόλις πίνει το γάλα και είναι νυσταγμενο να το αφήνεις στη κούνια ξύπνιο να αποκοιμηθεί μόνο του ακόμα καλύτερα μακροπρόθεσμα! 

Όσων αφορά τους κολικούς, τα γαλακτοκομικά είναι συνήθης ύποπτος να έχεις υπόψιν σου . Σε πολλά μωράκι κάνει κολικούς και ψευτοαλλεργια. Βέβαια για να δεις αν αυτό είναι το πρόβλημα θα χρειαστεί να κάνεις αποχή 2 εβδομάδες από κρυφά και φανερά στη διατροφή σου ! Αν δεις ότι περνάει ο καιρός και συνεχίζουν δοκίμασε κι αυτό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2022 at 3:02 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Βρε κορίτσια μου πως την παλεψατε με κολικούς, ξενύχτια, αλλαγες πάνας και θηλασμό τον πρώτο καιρό; 

Η δική μου κάθε μέρα άλλες συνήθειες έχει. Την έχω αποκλειστικά με ελάχιστη βοήθεια από άλλους δηλ. τον μπαμπά της. Είναι κολλημένη πάνω μου και με έχει εξαντλήσει. Πως κάνατε δουλειές στο σπίτι; ποτέ περνούν οι κολικοι; εμάς από δύο εβδομάδων υποφέρει. 

Θα ξανά μπορέσω να κάνω μπάνιο, να βγω να ψωνίσω τρόφιμα, να πάω στο γιατρό χωρίς το άγχος της μικρής; από ποτέ το αφήσατε για λίγο σε παππού και γιαγιά; 

Λέω του χρόνου 13 μηνών να την πάω βρεφονηπιακό διότι πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. 

Κολικοί ααααχ τι περάσαμε και εμείς. Ουρλιαχτά και τσιριδες από τις 5 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ. Κάθε απόγευμα έτρεμα τι θα μάς συμβεί και πως θα το περάσουμε. Έβλεπα το μωρό να σπαρταραει από το κλάμα και δεν μπορούσα να το βοηθήσω. 

Τι σταγόνες, τι μπουκάλια κατά των κολικών, τι μασάζ, τι μπάνιο. Δεν ηρεμούσε με τίποτα.

Έκοψα τα πάντα από την διατροφή μου, έτρωγα μόνο κοτόπουλο, καρότο, ελιές, ζυμαρικά και ρύζι + από φρούτα μήλο, αχλάδι.

Μετά από 1.5 μήνα περιμέναμε κλασικά το απόγευμα τις τσιριδες στις 5 παρά, δεν τσιριξε, πάει 5:30 δεν τσιριξε πάει 6:00 δεν τσιριξε. 

Εεε και από τότε σταμάτησαν. Μάζεψε δυνάμεις, το σπίτι έρχεται δεύτερο και αν έχεις γυναίκα να σε βοηθάει στις δουλειές ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ την φωνάζεις..

Το μπάνιο δεν διαρκεί παραπάνω από 15 λεπτά σε αυτή την φάση, αλλά τα πράγματα δεν θα μείνουν έτσι για πάντα. Όσο μεγαλώνει θα καλυτερεύει. 🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί ενώ το μωρό κοιμάται συνεχόμενα τώρα 5 με 6 ώρες ξαφνικά χτες ανά 2 ώρες τσιριζε, την παίρναμε αγκαλιά και αμέσως κοιμοταν. Ο παιδίατρος ήταν καθησυχαστικος. Εγώ σκέφτομαι μήπως βιώνουμε κανένα άλμα ανάπτυξης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί ενώ το μωρό κοιμάται συνεχόμενα τώρα 5 με 6 ώρες ξαφνικά χτες ανά 2 ώρες τσιριζε, την παίρναμε αγκαλιά και αμέσως κοιμοταν. Ο παιδίατρος ήταν καθησυχαστικος. Εγώ σκέφτομαι μήπως βιώνουμε κανένα άλμα ανάπτυξης. 

Καλησπέρα! Ναι ακριβώς αυτό συνέβη και σε εμένα τώρα στον δεύτερο. Εκεί που κοιμόταν κοντά 9 ώρες τώρα ξυπνάει πολύ συχνά , κάποιες φορές ανά ώρα. Εμείς έχουμε και το άγχος αποχωρισμού πλέον και τα πρώτα δόντια οπότε είναι πολύ φυσιολογικό. Επίσης μπορώ να το αποδώσω στο ότι έχει μάθει να κοιμάται πάνω στο στήθος οπότε όταν τον βάζω κοιμισμένο και μετά από λίγο ξυπνήσει για το Χ ψ λόγο παθαίνει ένα σοκ που δεν με βλέπει. Είναι φυσιολογικό. Κουράγιο θα στρώσει σιγά σιγά μεγαλώνοντας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...