Μετάβαση σε περιεχόμενο

αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Giota Μου έκανα αυχενική διαφάνεια σε συνδιασμο με papp-a ακριβως στις 12 εβδομάδες και 6 ημέρες..και πιο αναλυτικά:μήκος εμβρύου 65,4mm και αυχενικη διαφανεια 2,0mm.Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Me to kalo giota d.!

An theleis, tha mporouses na diavaseis kapoia sxetika post

tou Mammy, gia tin auxeniki diafaneia

na pareis mia "geusi"...

Kai egw pantws, stis 12,5 ebvomades tin ekana

sto Medimall kai ola itan yperoxa!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!! Μέχρι να μας πει ότι όλα ήταν καλά μας έπρηξε ο γιατρός. Μάλλον ήθελε να μου δημιουργήσει αμφιβολίες μπας και κάνω και αμνιοκέντηση και βγάλει την εξακοσάρα.... τι να πω..... Μου πήρε και αίμα για το pap a αλλά ενώ όλα ήταν τέλεια στην αυχενική (1,7 mm)τα μάσαγε με κάτι ποσοστά και μόνο άν κάνω αμνιοκέντηση θα είμαι 100% σίγουρη κτλ. Σπαστίκαμε τρελά με τον άντρα μου αλλά μας πέρασε μια και το μωρό είναι οκ. Να αλλάξω πάλι γιατρό, τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα μου δυστηχώς οι περισσότεροι γιατροί το έχουν δει επιχείρηση..Τα ποσοστά για σύνδρομο down και τρισωμία 18+13 βγαινουν σε συναρτηση αποτελεσματα αυχενικής-τεστ παπέι-ηλικίας..Αν ειναι χαμηλά συνήθως κάνουν αμνιοπαρακέντηση ή αμα εισαι άνω των 35.

Τα δικά μου π.χ ήταν για τρισωμία 21 1:19385/για τρισωμία 18+13 1:35981.

Κατω απ τις εξετάσεις έχει κατι υποσημειωσεις και γραφει οτι κατω απο 1:350 γινεται συνηθως η αμνιοπαρακέντηση..αλλα και πάλι μπορει βγει καθαροτατη..Αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία μπορείς να πάς τις εξετάσεις σου και σε έναν ΄σλλο καλον γυναικολογο να τις κοιτάξει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την έκανα στις 31 Ιανουαρίου, όπου το μηχάνημα έβγαλε : 13 εβδομάδες + 2 ημέρες, ΠΗΤ: 06-08-2009!! Ότι ακριβώς μου έχει πει και ο γιατρός! Την κάνεις συνήθως την δωδέκατη εβδομάδα! Και το Pap-A γίνεται μετά τον υπέρηχο όπου σου παίρνουν αίμα και τα αποτελέσματα τα δίνουν στον γιατρό σου!

Επίσης, ήμουν από τις τυχερές και μου είπαν και το φύλλο!! Είχε ανοίξει τα πόδια ο μπόμπιρας, και ξεχώριζε το τσουτσούνι του! Εν τω μεταξύ πιπίλαγε και το δάχτυλάκι του!! Απίστευτη εμπειρία.. Δεν περιγράφεται με λέξεις...

Καλά αποτελέσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αποτελέσματα μου είχαν ως εξής:

Πιθανότητα από την ηλικία:

για τρισωμία 21 ( Σύνδρομο Down) : 1 : 902

για τις τρισωμίες 18+13 : 1 : 1720

Πιθανότητα μετά τον υπέρηχ. έλεγχο

για τρισωμία 21 ( Σύνδρομο Down) : 1 : 3588

για τις τρισωμίες 18+13 : 1 : 12528

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα πως τα ερμηνεύουν όλα αυτά με τις πιθανότητες, αλλά μας είπαν εκεί ότι όλα είναι πολύ καλά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!! Και μετά από μια βδομάδα περίπου τηλεφώνησα στον γιατρό για την εξέταση Pap-A και μου είπε ότι βγήκε πολύ καλή..

Μην ανησυχείς..πάντως.. Τα περισσότερα γίνονται για τα λεφτά..

Τι ηλικία έχεις?? Εγώ θα κλείσω τα 27 στις 31 Μαΐου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αρχές 13ης εβδομάδας την έκανα. Ακριβώς 13 εβδομάδες και 0 ημέρες. Και ήταν και σ'εμένα όλα οκ!

Τώρα περιμένουμε την Β επιπέδου σε 1 μήνα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ego ekana tin auxeniki stin 11 ebdomada, alla mono iperixo, test pap-A den ekana. i afxeniki vgike 1 mm kai i ilikia mou einai 25 xronon, mipos gi'auto den mou eipe o giatros na kano auti tin exetasi? i alithia einai pos k i xaderfi mou pou paei ston idio k einai megaliteri apo mena den thimatai na ekane mazi me tin auxeniki k alli exetasi.

oson afora to filo tou paidiou emena se 2 mines pou tha kano ton 2o megalo iperoixo mou eipan pos pithanon tha doume to filo, tha eimai peripou 4 1/2 minon.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΣΤΗ 12Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΦΥΛΟ...ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΣΤΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ 12, ΣΥΧΝΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΛΑΘΗ! ΣΕ ΜΙΑ ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΑΓΟΡΙ!!!:)

ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...