Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φραγμένες σάλπιγγες... Εγκυμοσύνη?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Εδώ και εγώ στον αγώνα διερεύνησης της υπογονιμότητας μου... 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στην ομάδα μας κοπέλα που έμεινε έγκυος με φραγμένες σάλπιγγες. Και τι έκανε για να το καταφέρει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με φραγμένες σάλπιγγες πως θα κατέβει το ωάριο για να συναντηθεί με το σπερματοζωάριο?

Εκτός αν μιλάμε οτι είναι η μία από τις δυο βουλωμένη ή είναι και οι δύο μερικώς φραγμένες.

Δεν είμαι τέτοια περίπτωση , είμαστε υπογονιμοι για α΄λλες αιτίες, μη σε πάρω και στον λαιμό μου.

Έκανες σαλπιγγογραφία? και σου έδειξε φραγμένες σάλπιγγες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Με φραγμένες σάλπιγγες πως θα κατέβει το ωάριο για να συναντηθεί με το σπερματοζωάριο?

Εκτός αν μιλάμε οτι είναι η μία από τις δυο βουλωμένη ή είναι και οι δύο μερικώς φραγμένες.

Δεν είμαι τέτοια περίπτωση , είμαστε υπογονιμοι για α΄λλες αιτίες, μη σε πάρω και στον λαιμό μου.

Έκανες σαλπιγγογραφία? και σου έδειξε φραγμένες σάλπιγγες?

Αν είναι φραγμένες υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης. Ήθελα να δω την εμπειρία κάποια κοπέλας που μπορεί αν το έχει βιώσει.

Δεν έχω κάνει ακόμα τη σαλπιγγογραφια, αλλά πολύ φοβάμαι ότι είναι φραγμένες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Αν είναι φραγμένες υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης. Ήθελα να δω την εμπειρία κάποια κοπέλας που μπορεί αν το έχει βιώσει.

Δεν έχω κάνει ακόμα τη σαλπιγγογραφια, αλλά πολύ φοβάμαι ότι είναι φραγμένες...

Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα οτι ρωτάς αν είναι φραγμένες και οι δυο αν μένεις εγκυος..

Οπως και να έχει λυσεις υπάρχουν ευτυχώς για όλους εμάς που παλεύουμε με το θηρίο και με πίστη , επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρουμε.

όμως μην βασανίζεσαι με σκέψεις χωρίς να έχεις κάνει την εξέταση. Κάνε την με το καλο να πάρεις αποτέλεσμα και με σωστή καθοδήγηση θα πάνε όλα καλά.

Μακάρι να απαντήσουν και κορίτσια που έχουν ίδια εμπειρία να συλλέξεις πληροφορίες.

Καλά αποτελέσματα στην εξέτασή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Εδώ και εγώ στον αγώνα διερεύνησης της υπογονιμότητας μου... 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στην ομάδα μας κοπέλα που έμεινε έγκυος με φραγμένες σάλπιγγες. Και τι έκανε για να το καταφέρει.... 

Χαιρεται και απο μενα..εγώ κανω προσπαθεια 5 μηνες,στον τριτο μηνα ειχα μια βιοχημικη και πριν δυο εβδομαδες εκανα υστεροσκοπηση για αφαιρεση ενδομητριου πολυποδα..εκει ειδε οτι η μια σαλπιγγα λειτουργει αριστα αλλα η αλλη φαίνεται θολη..Μπορεί να είναι φραγμενη μπορει να είναι μερικως...Μου ειπε οτι με μία όπως κ να εχει δουλεια γντ αλλα αν δεν εχει γινει συλληψη μεχρι Χριστούγεννα θα κανουμε σαλπιγγογραφια...Εσενα σ εχει πει κατι απ αυτα ο γιατρος;...Πώς εβγαλες το συμπερασμα αυτο;Μην απελπιζεσαι..να εχεις πιστη κ ελπιδα...😍💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα οτι ρωτάς αν είναι φραγμένες και οι δυο αν μένεις εγκυος..

Οπως και να έχει λυσεις υπάρχουν ευτυχώς για όλους εμάς που παλεύουμε με το θηρίο και με πίστη , επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρουμε.

όμως μην βασανίζεσαι με σκέψεις χωρίς να έχεις κάνει την εξέταση. Κάνε την με το καλο να πάρεις αποτέλεσμα και με σωστή καθοδήγηση θα πάνε όλα καλά.

Μακάρι να απαντήσουν και κορίτσια που έχουν ίδια εμπειρία να συλλέξεις πληροφορίες.

Καλά αποτελέσματα στην εξέτασή σου.

Σ ευχαριστώ πολύ! Κ σε σένα ο τι καλύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/6/2022 at 4:26 ΜΜ, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Εδώ και εγώ στον αγώνα διερεύνησης της υπογονιμότητας μου... 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στην ομάδα μας κοπέλα που έμεινε έγκυος με φραγμένες σάλπιγγες. Και τι έκανε για να το καταφέρει.... 

καλησπέρα κορίτσι μου!! προσωπικά, έπειτα από σαλπιγγογραφία που έκανα-χωρίς όμως να προσπαθώ καιρό-απλώς ο γιατρός μου τη συνεστησε για να γνωρίζουμε τι γίνεται οπως και το σπερμοδιάγραμμα -  βρήκα ότι έχω μία σάλπιγγα..αν προσπαθείτε καιρό θα σου πρότεινα να έκανες αυτήν την εξέταση μιας που βοηθά τυχόν εκδορές των σαλπιγγων (κ αν έχουν φραγεί λίγο τις ξεβουλώνει )και έτσι βοηθά και το σπέρμα να κυλήσει ευκολότερα.. αυτό καθόλου δε με εμπόδισε να μείνω γρήγορα έγκυος.στον επόμενο κιόλας μήνα ε τη βοήθεια της Παναγίας έμεινα κ περιμενούμε το νινάκι μας πλέον..

όπως όμως σου προείπαν μην κάνεις υποθέσεις γιατί είναι ψυχοφθόρο φαντάζομαι. απλώς προχωρήστε στις απαραίτητες εξετάσεις και βλέπετε.. όπως λέει κ ο γιατρός μου:βήμα βήμα όλα γίνονται!! 

σου εύχομαι τα καλύτερα!! να έρθει γρήγορα το σποράκι σας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2022 at 8:10 ΜΜ, ο/η irini5 είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου!! προσωπικά, έπειτα από σαλπιγγογραφία που έκανα-χωρίς όμως να προσπαθώ καιρό-απλώς ο γιατρός μου τη συνεστησε για να γνωρίζουμε τι γίνεται οπως και το σπερμοδιάγραμμα -  βρήκα ότι έχω μία σάλπιγγα..αν προσπαθείτε καιρό θα σου πρότεινα να έκανες αυτήν την εξέταση μιας που βοηθά τυχόν εκδορές των σαλπιγγων (κ αν έχουν φραγεί λίγο τις ξεβουλώνει )και έτσι βοηθά και το σπέρμα να κυλήσει ευκολότερα.. αυτό καθόλου δε με εμπόδισε να μείνω γρήγορα έγκυος.στον επόμενο κιόλας μήνα ε τη βοήθεια της Παναγίας έμεινα κ περιμενούμε το νινάκι μας πλέον..

όπως όμως σου προείπαν μην κάνεις υποθέσεις γιατί είναι ψυχοφθόρο φαντάζομαι. απλώς προχωρήστε στις απαραίτητες εξετάσεις και βλέπετε.. όπως λέει κ ο γιατρός μου:βήμα βήμα όλα γίνονται!! 

σου εύχομαι τα καλύτερα!! να έρθει γρήγορα το σποράκι σας ❤️

Έκανα μια εξέταση μέσα στις προκαταρκτικες εξετάσεις για τη σαλπιγγογραφια και μου εδειξε ότι έχω περάσει χλαμύδια στο παρελθόν... δε το γνώριζα καν... δεν έχω λάβει ποτέ θεραπεία... Έψαξα ιντερνετικά για τα χλαμύδια και είδα ότι αν δε λάβεις έγκαιρα θεραπεία προκαλούν σοβαρές βλάβες... Έχω γίνει ένα ερείπιο. Μακάρι να καταφέρω να κάνω σύντομα τη σαλπιγγογραφια... Γιατί με έχει πάρει πολύ από κάτω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2022 at 8:10 ΜΜ, ο/η irini5 είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου!! προσωπικά, έπειτα από σαλπιγγογραφία που έκανα-χωρίς όμως να προσπαθώ καιρό-απλώς ο γιατρός μου τη συνεστησε για να γνωρίζουμε τι γίνεται οπως και το σπερμοδιάγραμμα -  βρήκα ότι έχω μία σάλπιγγα..αν προσπαθείτε καιρό θα σου πρότεινα να έκανες αυτήν την εξέταση μιας που βοηθά τυχόν εκδορές των σαλπιγγων (κ αν έχουν φραγεί λίγο τις ξεβουλώνει )και έτσι βοηθά και το σπέρμα να κυλήσει ευκολότερα.. αυτό καθόλου δε με εμπόδισε να μείνω γρήγορα έγκυος.στον επόμενο κιόλας μήνα ε τη βοήθεια της Παναγίας έμεινα κ περιμενούμε το νινάκι μας πλέον..

όπως όμως σου προείπαν μην κάνεις υποθέσεις γιατί είναι ψυχοφθόρο φαντάζομαι. απλώς προχωρήστε στις απαραίτητες εξετάσεις και βλέπετε.. όπως λέει κ ο γιατρός μου:βήμα βήμα όλα γίνονται!! 

σου εύχομαι τα καλύτερα!! να έρθει γρήγορα το σποράκι σας ❤️

Μακάρι να έχω έστω τη μια σάλπιγγα... Αν και έχουμε θέμα και με το σπέρμα εμείς... 

Με το καλό το μωράκι σας!! Στείλε και κατά δω λίγη γονιμότητα να δούμε άσπρη μέρα!! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Μακάρι να έχω έστω τη μια σάλπιγγα... Αν και έχουμε θέμα και με το σπέρμα εμείς... 

Με το καλό το μωράκι σας!! Στείλε και κατά δω λίγη γονιμότητα να δούμε άσπρη μέρα!! 😊😊😊

Ναι κάτι είχα ακούσει κ εγώ για τα χλαμύδια όταν το έψαχνα οπως και για επεμβάσεις που πιθανόν να τις κλείσουν (όπως στην περίπτωση μου ). αλλά ποτέ δε ξέρεις.μπορει να μην είναι φραγμένες καθόλου είτε να έχει γραφεί μια  η μπορεί να είναι μισοφραγμενες κ να ξεφραξουν..ας μην κάνουμε υποθέσεις όμως !

Μέχρι να έρθει η ώρα να την κάνεις να ηρεμήσεις !η επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά και γίνεται πολύ βοηθητική σε πολλά θέματα πλέον..κ με προσευχή θα πάνε όλα καλά !!πάντως είναι πολύ βοηθητική εξέταση αν κρίνω προσωπικά .

Μακάρι να μπορούσα να σου στείλω αλήθεια ❤️σου στέλνω όμως όλη μου τη θετική ενέργεια !μη στεναχωριεσαι ,σου εύχομαι γρήγορα τα καλύτερα και τα επιθυμητά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2022 at 3:55 ΜΜ, ο/η irini5 είπε:

Ναι κάτι είχα ακούσει κ εγώ για τα χλαμύδια όταν το έψαχνα οπως και για επεμβάσεις που πιθανόν να τις κλείσουν (όπως στην περίπτωση μου ). αλλά ποτέ δε ξέρεις.μπορει να μην είναι φραγμένες καθόλου είτε να έχει γραφεί μια  η μπορεί να είναι μισοφραγμενες κ να ξεφραξουν..ας μην κάνουμε υποθέσεις όμως !

Μέχρι να έρθει η ώρα να την κάνεις να ηρεμήσεις !η επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά και γίνεται πολύ βοηθητική σε πολλά θέματα πλέον..κ με προσευχή θα πάνε όλα καλά !!πάντως είναι πολύ βοηθητική εξέταση αν κρίνω προσωπικά .

Μακάρι να μπορούσα να σου στείλω αλήθεια ❤️σου στέλνω όμως όλη μου τη θετική ενέργεια !μη στεναχωριεσαι ,σου εύχομαι γρήγορα τα καλύτερα και τα επιθυμητά !!

Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για τα υποστηρικτικά σου λόγια... όσα είπες είναι ένα και ένα... Σ ευχαριστώ...❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
    • Σε ευχαριστώ για την ενημερώση..έχω στείλει στην κοπέλα αλλά δεν μου έχει απαντήσει..λογικά τις έχει δώσει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...