Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπέρα🙂Η τελευταία περιοδος μου ήταν στις 20 Απριλίου. Έκανα τεστ στις 22 Μαΐου και βγήκε θετικό. Οπότε έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολο μου στις 31 Μαΐου και ήταν όλα καλά. Προχθές που πήγα ξανά ο σάκος είχε μεγαλώσει από 6 εκ στα 18 αλλά δεν είδαμε το εμβρυο. Δλδ μου είπε ότι ή είμαι λιγότερες βδομάδες απ ότι υπολόγιζε ή έχω το σύνδρομο του κενού σάκου.έκλεισα ραντεβού πάλι να με δει σε μια βδομάδα. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατι από χθες έχω καφέ βλεννες όταν σκουπιζομαι,αν και ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό. Υπάρχει περίπτωση αυτό να σημαίνει ότι αποβάλλω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Οι καφε βλεννες μπορει να ειναι παλιο αιμα εμφυτευσης! Γενικα το σκουρο καφε σημαινει κατι παλιο! Η αποβολη εχει χαρακτηριστικο κοκκινο αιμα σε ποσοτητα,οποτε να μην σε ανησυχει αυτο!Ποσες εβδομαδες εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η τελευταία περιοδος μου ήταν 20 Απριλίου και ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω β χοριακη. Όταν με εξέτασε όμως την Παρασκευή και είδε ότι ο σάκος μου μεγάλωσε από 6 που στα 18εκ δεν είδε το εμβρυο και μου είπε να με δει σε μια βδομάδα γιατί μου λέει λογικά θα είσαι λιγότερο  από 7 εβδομαδων απ ότι υπολόγιζε. Εγώ όμως επειδή μ έχει φάει το άγχος αύριο θα πάω να κάνω μια χοριακη για να ξέρω. Καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Σ ευχαριστώ πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Alexantra είπε:

Η τελευταία περιοδος μου ήταν 20 Απριλίου και ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω β χοριακη. Όταν με εξέτασε όμως την Παρασκευή και είδε ότι ο σάκος μου μεγάλωσε από 6 που στα 18εκ δεν είδε το εμβρυο και μου είπε να με δει σε μια βδομάδα γιατί μου λέει λογικά θα είσαι λιγότερο  από 7 εβδομαδων απ ότι υπολόγιζε. Εγώ όμως επειδή μ έχει φάει το άγχος αύριο θα πάω να κάνω μια χοριακη για να ξέρω. Καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Σ ευχαριστώ πολύ!! 

Περιεργο που δεν σου ζητησε χοριακη,ειναι απαραιτητη για να δει τις τιμες και την εξελιξη..Εννοειται να πας,ειναι πολυ σημαντικο να την κανεις! Συνηθως το εμβρυο φαινεται γυρω στις 5-7 βδομαδες αναλογα παντα με την συλληψη,αλλα χωρις χοριακη δεν μπορεις να ξερεις..

Ειναι απολυτα λογικο στην αρχη να σε αγχωνουν τα παντα! Οσο μπορεις προσπαθησε να κανεις αλλα πραγματα για να ξεφευγει το μυαλο κι ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia86 είπε:

Περιεργο που δεν σου ζητησε χοριακη,ειναι απαραιτητη για να δει τις τιμες και την εξελιξη..Εννοειται να πας,ειναι πολυ σημαντικο να την κανεις! Συνηθως το εμβρυο φαινεται γυρω στις 5-7 βδομαδες αναλογα παντα με την συλληψη,αλλα χωρις χοριακη δεν μπορεις να ξερεις..

Ειναι απολυτα λογικο στην αρχη να σε αγχωνουν τα παντα! Οσο μπορεις προσπαθησε να κανεις αλλα πραγματα για να ξεφευγει το μυαλο κι ολα καλα θα πανε!

Δεν είναι απαραίτητη η χοριακη. Στο εξωτερικό πχ δεν κάνουν σχεδόν ποτέ. Μπορεί ανάλογα με το πότε είχες θετικό να υπολογίσει πότε είναι λογικό να φανεί ο σάκος και πότε το έμβρυο ο γιατρός και να παρακολουθεί υπερηχογραφικα την εξέλιξη. Μια χοριακη μεμονωμένη δε λέει τίποτα εκτός από πολύ ξεκάθαρες καταστάσεις που είναι ελάχιστη ούτε μπορείς από αυτή να χρονολογησεις την κύηση καλύτερα από τον υπέρηχο.  Μετά την υπερηχογραφικη απεικόνιση είναι ακόμα πιο δύσκολο να σου πει κάτι όντως η χοριακη. Φυσιολογικά σε λίγες μερούλες θα ξέρεις αν θα φανεί το έμβρυο ή όχι, θα εχουν περάσει αρκετές ημέρες από το θετικό τεστ εγκυμοσύνης! Εύχομαι τα καλύτερα! Να φανεί το εμβρυακι και να μεγαλώνει σωστά @Alexantra

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ πολύ!! Έκανα τη χοριακη σήμερα το πρωί και είναι 32415 και είμαι 7 εβδομαδων οπότε αναμένω την Πέμπτη που έχω ραντεβού με το γιατρό. Η τιμή της χοριακης μου είπαν ότι είναι πολύ καλή. Ευελπιστώ να δω και το σποράκι μου. Σας ευχαριστώ πολύ και παλι🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2022 at 10:47 ΜΜ, ο/η Alexantra είπε:

Η τελευταία περιοδος μου ήταν 20 Απριλίου και ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω β χοριακη. Όταν με εξέτασε όμως την Παρασκευή και είδε ότι ο σάκος μου μεγάλωσε από 6 που στα 18εκ δεν είδε το εμβρυο και μου είπε να με δει σε μια βδομάδα γιατί μου λέει λογικά θα είσαι λιγότερο  από 7 εβδομαδων απ ότι υπολόγιζε. Εγώ όμως επειδή μ έχει φάει το άγχος αύριο θα πάω να κάνω μια χοριακη για να ξέρω. Καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Σ ευχαριστώ πολύ!! 

Το έζησα πριν 2 βδομάδες.. να τα πω απο την αρχη ομως..την μέρα που περίμενα περιοδο (14/4) είδα καφέ..  ευτυχώς με φώτισε ο Θεός και είχα κάνει το πρωί χοριακη και βγήκε θετική.. μίλησα με την γιατρο μου και άρχισα αμέσως utrogestan και ενέσεις.. τις ενέσεις θα τις έβαζα ούτως ή άλλως με το που έμενα έγκυος..  για 2 μέρες είχα και μετά σταμάτησαν.. πάμε για υπέροχο φάνηκε σάκος και εμβρυικα στοιχεία... πάμε δε 2 βδομάδες υποτίθεται έπρεπε να ειμουν 7 βδ .. μου λέει η γιατρός ή εικόνα του και οι μετρήσεις το δείχνουν πιο μικρό.. δεν είναι 7 βδ σιγουρα .. είναι αρχές 6ης και μου είπε να κάνω χοριακη .. ευτυχώς η χοριακη έδειχνε τις ίδιες βδομάδες με την μέτρηση στον υπέρηχο.. πάω σε 2 βδ καξ όλα καλά..  φάνηκε μια χαρά τκ μωρο και απλά είναι 4 μέρες πιο μικρο σε σχέση με την τελευταία ημερομηνία περιόδου.. πιθανόν να έγινε καθυστερημένα η σύλληψη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...