Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήλο και αγια ζωνη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, πήρα το μήλο και τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης της χρυσοβαλαντου....μου ειπε η μοναχή εκεί πως πρέπει να κάνω 3 μςρες νηστεία και από λάδι.... τ ψωμί έχει λάδι άρα τι μπορώ ν τρώω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσι μου!!κάναμε κ μεις τη νηστεία του αγιου μήλου.ολα αλαδωτα μονο με νερο...βρωμη με νερο κ κανελα , φακες με νερο , μακαρονια χωρις τιποτα μονο με σαλτσα ντοματας (κ νερο φυσικα) , κανα ψωμακι του τοστ, σαλατες χωρις λαδι, φρουτακια ,καμια πατατα στο φουρνο  η σε αντικολλητικο..δε θυμαμαι τι αλλο.σου ευχομαι η αγία μας η θαυματουργή να κανει το θαυμα της  ❤️ !!καλη επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πήρα το μήλο και τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης της χρυσοβαλαντου....μου ειπε η μοναχή εκεί πως πρέπει να κάνω 3 μςρες νηστεία και από λάδι.... τ ψωμί έχει λάδι άρα τι μπορώ ν τρώω??

Δεν ξέρω ποιο ψωμί παίρνεις που να έχει λάδι, αλλά πάρε του τοστ, που δεν έχει. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά να τρως τα φαγητά χωρίς λάδι. Πρωινό porridge με νερό ή γάλα αμυγδάλου και ξηρούς καρπούς και φρούτα, κουλούρια Θεσ/νικης, ζυμαρικά χωρίς λάδι και μόνο με σάλτσα ντομάτας, βραστές πατάτες με λεμόνι και μουσταρδα, σαλάτες με βαλσαμικο, μουστάρδα, μελί ή και ξύδι ή σκέτες (εγώ γενικά πολλές φορές την τρωω και σκέτη), φρούτα, σπανακόρυζο με λεμόνι, μανιτάρια με πετιμέζι, αν θέλεις γλυκό φτιάξε φρουι ζελε.... κτλ κτλ

Βοηθεια σου και εύχομαι η θαυματουργή αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου να κάνει το θαυμα της 🙏🏽❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πήρα το μήλο και τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης της χρυσοβαλαντου....μου ειπε η μοναχή εκεί πως πρέπει να κάνω 3 μςρες νηστεία και από λάδι.... τ ψωμί έχει λάδι άρα τι μπορώ ν τρώω??

Καλημέρα!

Θα σου πω μια πατέντα που θα λατρέψεις σίγουρα και θα τη χρησιμοποιείς κάνεις δεν κάνεις νηστεία!

Μισοβράζεις πατάτες, τις τρίβεις στον τρίφτη και προσθέτεις αλάτι. έπειτα τις κάνεις σαν ζυμαράκι και τις απλώνεις σαν πιτούλες σε λαδόκολλα. Ψήνεις για 25 περίπου λεπτά. Είναι οι πιο νόστιμες πίτες που έχω δοκιμάσει. Μετά τη νηστεία βέβαια μπορείς να βάλεις μέσα τυριά, αλλαντικά, κρέατα κλπ και να τα φας σαν σαντουιτσάκι!

Επίσης σε μαρουλοσαλάτα κάνε αυτό το dressing: μέλι, ταχίνι, μουστάρδα, λεμόνι, αλάτι, πιπέρι και σκόρδο και θα έχεις φάει την πιο τέλεια σαλάτα της ζωής σου!

Η χάρη της Αγίας να είναι μαζί μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πήρα το μήλο και τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης της χρυσοβαλαντου....μου ειπε η μοναχή εκεί πως πρέπει να κάνω 3 μςρες νηστεία και από λάδι.... τ ψωμί έχει λάδι άρα τι μπορώ ν τρώω??

Κοριτσάκι Καλησπερα ! Πως τα βρήκες ; Ψάχνω και εγώ αλλά μενω εξωτερικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δεν ξέρω ποιο ψωμί παίρνεις που να έχει λάδι, αλλά πάρε του τοστ, που δεν έχει. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά να τρως τα φαγητά χωρίς λάδι. Πρωινό porridge με νερό ή γάλα αμυγδάλου και ξηρούς καρπούς και φρούτα, κουλούρια Θεσ/νικης, ζυμαρικά χωρίς λάδι και μόνο με σάλτσα ντομάτας, βραστές πατάτες με λεμόνι και μουσταρδα, σαλάτες με βαλσαμικο, μουστάρδα, μελί ή και ξύδι ή σκέτες (εγώ γενικά πολλές φορές την τρωω και σκέτη), φρούτα, σπανακόρυζο με λεμόνι, μανιτάρια με πετιμέζι, αν θέλεις γλυκό φτιάξε φρουι ζελε.... κτλ κτλ

Βοηθεια σου και εύχομαι η θαυματουργή αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου να κάνει το θαυμα της 🙏🏽❤️

Δλδ το ψωμάκι τ τοστ δν έχει λάδι μέσα? Επίσης εμείς τρώμε ζυμαράκια ολικής από το σουπερμαρκετ...αυτά έχουν λάδι μέσα??? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kritsini είπε:

Καλημέρα!

Θα σου πω μια πατέντα που θα λατρέψεις σίγουρα και θα τη χρησιμοποιείς κάνεις δεν κάνεις νηστεία!

Μισοβράζεις πατάτες, τις τρίβεις στον τρίφτη και προσθέτεις αλάτι. έπειτα τις κάνεις σαν ζυμαράκι και τις απλώνεις σαν πιτούλες σε λαδόκολλα. Ψήνεις για 25 περίπου λεπτά. Είναι οι πιο νόστιμες πίτες που έχω δοκιμάσει. Μετά τη νηστεία βέβαια μπορείς να βάλεις μέσα τυριά, αλλαντικά, κρέατα κλπ και να τα φας σαν σαντουιτσάκι!

Επίσης σε μαρουλοσαλάτα κάνε αυτό το dressing: μέλι, ταχίνι, μουστάρδα, λεμόνι, αλάτι, πιπέρι και σκόρδο και θα έχεις φάει την πιο τέλεια σαλάτα της ζωής σου!

Η χάρη της Αγίας να είναι μαζί μας!

Ευχαριστώ πολύ για την πατέντα....θα την κάνω σιγουραααααα!!! Και το dressing επίσης!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η SUNY είπε:

Κοριτσάκι Καλησπερα ! Πως τα βρήκες ; Ψάχνω και εγώ αλλά μενω εξωτερικό 

Πήγα Αθήνα για βόλτα με τον σύζυγό και πήγα και από το μοναστήρι που βρίσκεται στη Λυκόβρυση Αττικής!!! Ίσως ν μπορούν σ τηβ στείλουν κορίτσι μου από το μοναστήρι...πάρε τηλ να ρωτήσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Να ρωτήσω και κάτι άλλο... τι κάνουμε με τη ζώνη??? Έχω ακούσει ότι την φοράς πάντα και παντού και την βγάζεις μόνο στον τοκετό....έχω ακούσει ότι την φοράς όλη μέρα εκτός από μπάνιο και σεξ! Τι ισχύει τελικά? Πήγα στο μοναστήρι αλλά ξέχασα να ρωτήσω δυστυχώς!!!

Επίσης το μήλο το τρώω τη Τετάρτη μέρα νηστικη μ είπε η μοναχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Να ρωτήσω και κάτι άλλο... τι κάνουμε με τη ζώνη??? Έχω ακούσει ότι την φοράς πάντα και παντού και την βγάζεις μόνο στον τοκετό....έχω ακούσει ότι την φοράς όλη μέρα εκτός από μπάνιο και σεξ! Τι ισχύει τελικά? Πήγα στο μοναστήρι αλλά ξέχασα να ρωτήσω δυστυχώς!!!

Επίσης το μήλο το τρώω τη Τετάρτη μέρα νηστικη μ είπε η μοναχή!

Δεν έχουν λάδι, διάβασε τα συστατικά πάντα στο κάθε ψωμί που παίρνεις.

Πάρε τηλέφωνο στο μοναστήρι και ΄ρώτησε. Κάποιοι λένε την φοράς στο μπάνιο, κάποιοι όχι. Εμένα μου είχαν πει να την βγάζω και στη φίλη μου να την αφήνει πάντα. Στην επαφή η ζώνη βγαίνει!

Τρεις μέρες κάνεις νηστεία, μια μέρα ο σύζυγος και μετά τρώτε το μήλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Δεν έχουν λάδι, διάβασε τα συστατικά πάντα στο κάθε ψωμί που παίρνεις.

Πάρε τηλέφωνο στο μοναστήρι και ΄ρώτησε. Κάποιοι λένε την φοράς στο μπάνιο, κάποιοι όχι. Εμένα μου είχαν πει να την βγάζω και στη φίλη μου να την αφήνει πάντα. Στην επαφή η ζώνη βγαίνει!

Τρεις μέρες κάνεις νηστεία, μια μέρα ο σύζυγος και μετά τρώτε το μήλο. 

Καλημέρα!

Κάνει και ο σύζυγος νηστεία? Δεν το ήξερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kritsini είπε:

Καλημέρα!

Κάνει και ο σύζυγος νηστεία? Δεν το ήξερα!

Ναι 3 μερες εσύ και την 3η την δική σου κάνει και μια μερα ο συζυγος και τρώτε μαζί απο το μήλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Ναι 3 μερες εσύ και την 3η την δική σου κάνει και μια μερα ο συζυγος και τρώτε μαζί απο το μήλο.

Σε ευχαριστώ! Δεν το γνώριζα.. Νόμιζα πως μόνο εγώ κάνω νηστεία και τρώω το μήλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Ναι 3 μερες εσύ και την 3η την δική σου κάνει και μια μερα ο συζυγος και τρώτε μαζί απο το μήλο.

Εμένα η μοναχή εκεί μ ειπε ότι κάνω νηστεία κ εγώ κ ο σύζυγος 3 μέρες...όχι σαββατοκύριακο...πχ δευτερα Τρίτη Τετάρτη και Πέμπτη πρωί νηστικοί τρώμε το μηλαρακι μας!!! Σήμερα είναι η μέρα μας ❣❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Εμένα η μοναχή εκεί μ ειπε ότι κάνω νηστεία κ εγώ κ ο σύζυγος 3 μέρες...όχι σαββατοκύριακο...πχ δευτερα Τρίτη Τετάρτη και Πέμπτη πρωί νηστικοί τρώμε το μηλαρακι μας!!! Σήμερα είναι η μέρα μας ❣❣

Τελικά τι ισχύει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kritsini είπε:

Εν τω μεταξύ απαντάω αμέσως στο φόρουμ και οι απαντήσεις καθυστερούν γιατί εγκρίνονται απο κάποιον συντονιστή.. 

Καθυστερούν γιατί είσαι νεο μέλος και σε δοκιμαστική περίοδος. Μόλις ξεκινήσεις να γράφεις και να συμμετέχεις ενεργά αυτό θα αλλάξει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Εμένα η μοναχή εκεί μ ειπε ότι κάνω νηστεία κ εγώ κ ο σύζυγος 3 μέρες...όχι σαββατοκύριακο...πχ δευτερα Τρίτη Τετάρτη και Πέμπτη πρωί νηστικοί τρώμε το μηλαρακι μας!!! Σήμερα είναι η μέρα μας ❣❣

Βοήθεια σας και να κάνει το θαύμα της η Αγία.

Ό, τι σας λένε. Εγώ έκανα ό,τι μου είπαν, σε άλλη κοπέλα μπορεί να είπαν κάτι άλλο, όπως στη φίλη μου. Τι να πω δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καθυστερούν γιατί είσαι νεο μέλος και σε δοκιμαστική περίοδος. Μόλις ξεκινήσεις να γράφεις και να συμμετέχεις ενεργά αυτό θα αλλάξει.

 

Τέλεια.. Σε ευχαριστώ 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δεν κάνει τίποτα. Ελπίζω να πετύχετε το όνειρο σας!

Κορίτσια μου πήρα τηλ στο μοναστήρι... 3 μέρες νηστεία εσύ κ ο σύζυγος και απο λάδι,εκτός σουκου!!! Τη Τετάρτη μέρα τρώτε το μηλαρακι νηστικοί κ οι δύο....αν υπάρχει αποβολή τη ζώνη τη φοράς και στη προσπάθεια....αν δν υπάρχει αποβολή τότε με το που δεις θετικό τεστ ...αφού τη βάλεις δν την ξαναβγάζει πουθενά,ούτε στο μπάνιο....την κόβεις πριν τον τοκετό και τη βάζεις στο εικονοστάσι για το επόμενο παιδάκι!!!

Επίσης μ είπε πως αν δν πετύχει μ τη πρώτη προσπάθεια τ θαυματακι τότε επαναλαμβαξνει1 την όρια διαδικασία σε κάθε προσπάθεια.... έδωσα τ στοιχεία μ και θ μ στείλουν κ αλλα μηλαρακια....

Ελπίζω κορίτσια μου ν πέτυχε το θαυματακι μας μ τη πρώτη 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλες σας. Διάβασα αυτά που γράφετε. Εγω εχω στα χέρια μου εδώ και πολύ καιρό τη ζώνη της Παναγίας μας. Εκανα το λάθος και δεν την φόρεσα όταν ξεκίνησα της προσπάθειες.. Έμεινα έγκυος και την φόρεσα μετά από λίγες μέρες.. Δυστυχώς είναι εξωμήτρια η κύηση. Ράγισε η καρδιά μου... Ειμαι ακόμα υπό παρακολούθηση από τον γιατρό μου. Για κάποιον λόγο τη ζωνη θελω να την φοράω νιώθω ασφάλεια και κοντα μου την Παναγιτσα. Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό... Είπα στον ευατο μου ότι δεν πρόκειται να την αποχωριστώ μέχρι να γεννηθεί το παιδάκι μας... Δεν ξςρω αν κάνω λάθος.. Δεν ρώτησα κάποιον. Ετσι αισθάνομαι. Ξερει κάποια να μου πει;;; είμαι πολυ χαλια ψυχολογικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Τοbemother είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. Διάβασα αυτά που γράφετε. Εγω εχω στα χέρια μου εδώ και πολύ καιρό τη ζώνη της Παναγίας μας. Εκανα το λάθος και δεν την φόρεσα όταν ξεκίνησα της προσπάθειες.. Έμεινα έγκυος και την φόρεσα μετά από λίγες μέρες.. Δυστυχώς είναι εξωμήτρια η κύηση. Ράγισε η καρδιά μου... Ειμαι ακόμα υπό παρακολούθηση από τον γιατρό μου. Για κάποιον λόγο τη ζωνη θελω να την φοράω νιώθω ασφάλεια και κοντα μου την Παναγιτσα. Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό... Είπα στον ευατο μου ότι δεν πρόκειται να την αποχωριστώ μέχρι να γεννηθεί το παιδάκι μας... Δεν ξςρω αν κάνω λάθος.. Δεν ρώτησα κάποιον. Ετσι αισθάνομαι. Ξερει κάποια να μου πει;;; είμαι πολυ χαλια ψυχολογικά.. 

Δεν κάνεις κανένα λάθος! Φόρεσε την. Εννοείται. Απλά την Τημία Ζώνη της Παναγίας την βγάζει μόνο όταν κάνεις μπάνιο. Στείλε ενα μαιλ στην Ιερά Μέγιστη Μονή Βατοπαιδίου με τις σκέψεις σου και θα σου απαντήσουν. Στο πεδίο επικοινωνία γράφεις τις σκέψεις σου. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και με το καλό να μείνεις έγκυος και να αποκτήσεις το παιδάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Δεν κάνεις κανένα λάθος! Φόρεσε την. Εννοείται. Απλά την Τημία Ζώνη της Παναγίας την βγάζει μόνο όταν κάνεις μπάνιο. Στείλε ενα μαιλ στην Ιερά Μέγιστη Μονή Βατοπαιδίου με τις σκέψεις σου και θα σου απαντήσουν. Στο πεδίο επικοινωνία γράφεις τις σκέψεις σου. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και με το καλό να μείνεις έγκυος και να αποκτήσεις το παιδάκι σου.

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν περίμενα ότι απαντούν στα email. Εννοείται θα στείλω. Περνάω πολύ δύσκολα.. Αλλα για εμάς είναι τα δύσκολα... Δεν ξέρω αν πρέπει να την φοράς στις επαφές... Αν είναι σωστό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης είναι η ίδια ζώνη με αυτή που γράφετε εσείς πιο πάνω;; δεν την έχω ξανακούσει αυτή. Εγω ήξερα για την ιερή ζωνη της Παναγίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...