Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα με το σπέρμα


H0pe

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι τους τελευταίους 9 μήνες! Η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθούσαμε στοχευμένα στις γόνιμες ημέρες… λόγω ακανόνιστου κύκλου ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας τους τελευταίους 2 μήνες χωρίς επιτυχία.. Είπαμε να κάνουμε προληπτικά κάποιες εξετάσεις ώστε να  είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε κάποια έλλειψη πχ σε βιταμίνες κλπ… Οι δικές μου εξετάσεις βγήκαν όλες καλές αλλά του συζύγου το σπερματοδιαγραμμα δεν είναι καλό… Ο ουρολόγος του είπε ότι είναι στα όρια υπογονιμότητας! Να σημειώσω ότι δεν έγινε η εξέταση σε κάποιο εξειδικευμένο  κέντρο! Μου λένε ότι ίσως είναι και το αποτέλεσμα λάθος… Επίσης, δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση του ουρολόγου… Κάπως τον απέλπισε! Γνωρίζετε από δικές σας εμπειρίες κάποιον καλό ανδρολόγος σε Θεσσαλονίκη που να είναι πάνω απ όλα άνθρωπος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η H0pe είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι τους τελευταίους 9 μήνες! Η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθούσαμε στοχευμένα στις γόνιμες ημέρες… λόγω ακανόνιστου κύκλου ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας τους τελευταίους 2 μήνες χωρίς επιτυχία.. Είπαμε να κάνουμε προληπτικά κάποιες εξετάσεις ώστε να  είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε κάποια έλλειψη πχ σε βιταμίνες κλπ… Οι δικές μου εξετάσεις βγήκαν όλες καλές αλλά του συζύγου το σπερματοδιαγραμμα δεν είναι καλό… Ο ουρολόγος του είπε ότι είναι στα όρια υπογονιμότητας! Να σημειώσω ότι δεν έγινε η εξέταση σε κάποιο εξειδικευμένο  κέντρο! Μου λένε ότι ίσως είναι και το αποτέλεσμα λάθος… Επίσης, δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση του ουρολόγου… Κάπως τον απέλπισε! Γνωρίζετε από δικές σας εμπειρίες κάποιον καλό ανδρολόγος σε Θεσσαλονίκη που να είναι πάνω απ όλα άνθρωπος; 

Καλησπέρα κοπέλα μου ,την εξέταση που την κάνατε;

Εμείς όταν χρειάστηκε πήγαμε στη Ζεγκινιαδου,είναι εξειδικευμένο κέντρο,είχαμε κάνει και κατακερματισμό dna σπέρματος.

Από ανδρολογο έχω να σου προτείνω τον Μαυρίδη στο Κορδελιό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η H0pe είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι τους τελευταίους 9 μήνες! Η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθούσαμε στοχευμένα στις γόνιμες ημέρες… λόγω ακανόνιστου κύκλου ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας τους τελευταίους 2 μήνες χωρίς επιτυχία.. Είπαμε να κάνουμε προληπτικά κάποιες εξετάσεις ώστε να  είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε κάποια έλλειψη πχ σε βιταμίνες κλπ… Οι δικές μου εξετάσεις βγήκαν όλες καλές αλλά του συζύγου το σπερματοδιαγραμμα δεν είναι καλό… Ο ουρολόγος του είπε ότι είναι στα όρια υπογονιμότητας! Να σημειώσω ότι δεν έγινε η εξέταση σε κάποιο εξειδικευμένο  κέντρο! Μου λένε ότι ίσως είναι και το αποτέλεσμα λάθος… Επίσης, δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση του ουρολόγου… Κάπως τον απέλπισε! Γνωρίζετε από δικές σας εμπειρίες κάποιον καλό ανδρολόγος σε Θεσσαλονίκη που να είναι πάνω απ όλα άνθρωπος; 

Καλησπέρα κοπέλα μου, εύχομαι με το καλό να ακούσετε το θετικό αποτέλεσμα.

Όπως είπε και η 

@Mariairaκσι εμείς όταν χρειάστηκε στην Ζεγκινιαδου πήγαμε. Είναι στα λουλουδάδικα.

Οκ καλο ανδρολογικο κέντρο αλλά μου είχε κάνει τότε αρνητική εντύπωση ότι πήγα μόνη μου και άφησα απλά το δείγμα.

Ενώ στην Κλινική γονιμότητας που απευθύνθηκαμε ήταν αυστηρά, δεν δεχόντουσαν δείγμα αν δεν το δώσει ο σύζυγος και να υπογράψει ότι ήταν αυτός ο κάτοχος. (Για σπερμοδιαγραμμα πήγαμε και τις δύο φορές)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariaira είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου ,την εξέταση που την κάνατε;

Εμείς όταν χρειάστηκε πήγαμε στη Ζεγκινιαδου,είναι εξειδικευμένο κέντρο,είχαμε κάνει και κατακερματισμό dna σπέρματος.

Από ανδρολογο έχω να σου προτείνω τον Μαυρίδη στο Κορδελιό.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Πήγαμε σε ένα συνοικιακό μικροβιολογικό εργαστήριο… Απλά μας είπαν ότι εάν η εξέταση είναι ειδικά μέσω Εοπυυ δεν σε δίνουν κ τόση σημασία όσο αν πας κάπου ιδιωτικά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cherryb90 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, εύχομαι με το καλό να ακούσετε το θετικό αποτέλεσμα.

Όπως είπε και η 

@Mariairaκσι εμείς όταν χρειάστηκε στην Ζεγκινιαδου πήγαμε. Είναι στα λουλουδάδικα.

Οκ καλο ανδρολογικο κέντρο αλλά μου είχε κάνει τότε αρνητική εντύπωση ότι πήγα μόνη μου και άφησα απλά το δείγμα.

Ενώ στην Κλινική γονιμότητας που απευθύνθηκαμε ήταν αυστηρά, δεν δεχόντουσαν δείγμα αν δεν το δώσει ο σύζυγος και να υπογράψει ότι ήταν αυτός ο κάτοχος. (Για σπερμοδιαγραμμα πήγαμε και τις δύο φορές)

 

Μου είπαν για το ανδρολογικο κέντρο  Παπαχαριτου Σταμάτη που πας και δίνεις εκεί το δείγμα… Έτσι δεν έχεις το άγχος να τρέχεις να προλάβεις να το παραδώσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η H0pe είπε:

Μου είπαν για το ανδρολογικο κέντρο  Παπαχαριτου Σταμάτη που πας και δίνεις εκεί το δείγμα… Έτσι δεν έχεις το άγχος να τρέχεις να προλάβεις να το παραδώσεις! 

Λόγω covid δεν άφηναν να γίνει η λήψη στο εργαστήριο, βασικά και ο σύζυγός δεν ένιωθε άνετα εκεί, δεν μέναμε και μακρυά οπότε το κάναμε σπίτι.

Με το καλό σε κάθε περίπτωση για τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/4/2022 at 3:09 ΜΜ, ο/η H0pe είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι τους τελευταίους 9 μήνες! Η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθούσαμε στοχευμένα στις γόνιμες ημέρες… λόγω ακανόνιστου κύκλου ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας τους τελευταίους 2 μήνες χωρίς επιτυχία.. Είπαμε να κάνουμε προληπτικά κάποιες εξετάσεις ώστε να  είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε κάποια έλλειψη πχ σε βιταμίνες κλπ… Οι δικές μου εξετάσεις βγήκαν όλες καλές αλλά του συζύγου το σπερματοδιαγραμμα δεν είναι καλό… Ο ουρολόγος του είπε ότι είναι στα όρια υπογονιμότητας! Να σημειώσω ότι δεν έγινε η εξέταση σε κάποιο εξειδικευμένο  κέντρο! Μου λένε ότι ίσως είναι και το αποτέλεσμα λάθος… Επίσης, δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση του ουρολόγου… Κάπως τον απέλπισε! Γνωρίζετε από δικές σας εμπειρίες κάποιον καλό ανδρολόγος σε Θεσσαλονίκη που να είναι πάνω απ όλα άνθρωπος; 

Καταρχήν με ένα σπερμοδιαγραμμα δεν βγάζουν πόρισμα.  Θέλει τουλάχιστον 2 με διαφορά 2 εβδομάδων.  

Ας το πιάσουμε από εκεί. Επίσης αν κάνεις με τεστ ωορηξιας 2 μήνες μιλάμε για 2 μήνες συστηματικά και τα άλλα δεν πολύ μετράνε(εκτός και αν 28μερες είχατε μέρα παρά μέρα) 

Επισης με υπογονιμότητα φουλ τώρα για το δεύτερο είμαι με εξωσωματική.  Και έπιασα φυσικά τον πρώτο μου παιδάκι. Βρείτε σωστό ανδρολογο εξειδικευμένο.  

Καλό θα ήταν να μας πεις την ηλικία σου και του συζύγου.  Αλλιώς αντιμετωπίζουμε ένα ζευγάρι στα 40 και αλλιώς στα 25. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καταρχήν με ένα σπερμοδιαγραμμα δεν βγάζουν πόρισμα.  Θέλει τουλάχιστον 2 με διαφορά 2 εβδομάδων.  

Ας το πιάσουμε από εκεί. Επίσης αν κάνεις με τεστ ωορηξιας 2 μήνες μιλάμε για 2 μήνες συστηματικά και τα άλλα δεν πολύ μετράνε(εκτός και αν 28μερες είχατε μέρα παρά μέρα) 

Επισης με υπογονιμότητα φουλ τώρα για το δεύτερο είμαι με εξωσωματική.  Και έπιασα φυσικά τον πρώτο μου παιδάκι. Βρείτε σωστό ανδρολογο εξειδικευμένο.  

Καλό θα ήταν να μας πεις την ηλικία σου και του συζύγου.  Αλλιώς αντιμετωπίζουμε ένα ζευγάρι στα 40 και αλλιώς στα 25. 

 

Η αλήθεια είναι με τα τεστακια ωορρηξίας δεν μου ήταν ξεκάθαρο το αποτέλεσμα… τύχαινε να εχω 3 μέρες έντονη γραμμή! Τώρα είπα θα πάρω της clearblue με την φατσούλα για να μην με μπερδεύει! Εγώ είμαι 30 και ο σύζυγος μου 40… Είμαι σε αναζήτησή εξειδικευμένου ανδρολόγου γιατί ο ουρολόγος που πήγαμε δεν μας είπε κάτι ξεκάθαρο! Αντιθέτως, τον απέλπισε…. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...