Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Έχω χαρεί τόσο πολύ για σένα, κορίτσι μου! Όλα να πάνε καλά, να έχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

@Kiddo ναι, το γνωρίζω για την αζωοσπερμία. Εμάς οφείλεται μάλλον στην κρυψορχία που είχε ως παιδί. Απλά αναρωτιέμαι αν οι βιταμίνες μπορούν να αυξήσουν το σπέρμα που ενδεχομένως βρίσκεται στα σωληνάκια ώστε να είναι καλύτερες οι πιθανότητες σε μια πιθανή βιοψία όρχεων.

Να επικοινωνήσω από τώρα λέτε με τη Λευκού; Εγώ ποτέ ως τώρα δεν έχω μείνει έγκυος και συνεπώς δεν είχα κάποια αποβολή, αλλά σκέφτομαι τι εξετάσεις πρέπει να κάνω προκαταβολικά, αν φυσικά προχωρήσουμε τελικά σε εξωσωματική.

Δεν οφείλεται "μάλλον", οφείλεται σίγουρα στη κρυψορχία και μπορεί και σε άλλους παράγοντες συνδυαστικά.. σε ποια ηλικία χειρουργήθηκε για τη κρυψορχία; Ήταν αμφοτερόπλευρα; Ορμονολογικες εξετάσεις έχετε κάνει; Αν ναι, τι έδειξαν;

Οι βιταμίνες δε θα αυξήσουν σε καμία των περιπτώσεων τις πιθανότητες να βρείτε σπερματοζωάρια.. θα αυξήσουν όμως τις πιθανότητες επιτυχούς γονιμοποίησης των ωαρίων και ανάπτυξης των εμβρύων ΣΤΗΝ περίπτωση που βρεθούν σπερματοζωάρια..

Τα βήματα είναι πολλά και πρέπει να τα βάλεις λίγο σε μια σειρά .. το να βρεθούν σπερματοζωάρια είναι μόλις ένα από τα πρώτα βήματα (στην περίπτωση σας προηγούνται πολλά περισσότερα..), ο στόχος είναι υγιές μωράκι@ στην αγκαλιά σας.. 

Όσο για τη Λευκού, δε θα σου πω τι να κάνεις, θα σου πω τι έκανα εγώ.. πήγα σε εξειδικευμένο αιματολογο/ανοσολογο εδώ στην Αθήνα και ας μην έχω ιστορικό εγκυμοσύνης στο παρελθόν.. πρώτον γιατί σε περιπτώσεις σαν τις δικές μας η εξωσωματική, δυστυχώς που στο λέω, είναι μονόδρομος.. Στην εξωσωματική χρησιμοποιούνται καρμπον προληπτικά φάρμακα που άπτονται της ειδικότητας αυτής χωρίς κάν εξετάσεις.. ποιος καλύτερος γιατρός λοιπόν να κρίνει αν όντως τα χρειάζομαι και αν τα χρειάζομαι σε τι ποσότητες τα χρειάζομαι, πέραν ενός τέτοιου ειδικού;! Ο γυναικολόγος;;;! Δεύτερον γιατί δεν ήθελα να ψαχτώ εφόσον έχω ήδη "ματώσει" οικονομικά και ψυχολογικά αποκτώντας ένα βεβαρημένο ιστορικό και μετά να αρχίσω να ψάχνω και αυτούς τους παράγοντες.. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία τουλάχιστον και έτσι έπραξα για εμένα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Δεν οφείλεται "μάλλον", οφείλεται σίγουρα στη κρυψορχία και μπορεί και σε άλλους παράγοντες συνδυαστικά.. σε ποια ηλικία χειρουργήθηκε για τη κρυψορχία; Ήταν αμφοτερόπλευρα; Ορμονολογικες εξετάσεις έχετε κάνει; Αν ναι, τι έδειξαν;

Οι βιταμίνες δε θα αυξήσουν σε καμία των περιπτώσεων τις πιθανότητες να βρείτε σπερματοζωάρια.. θα αυξήσουν όμως τις πιθανότητες επιτυχούς γονιμοποίησης των ωαρίων και ανάπτυξης των εμβρύων ΣΤΗΝ περίπτωση που βρεθούν σπερματοζωάρια..

Τα βήματα είναι πολλά και πρέπει να τα βάλεις λίγο σε μια σειρά .. το να βρεθούν σπερματοζωάρια είναι μόλις ένα από τα πρώτα βήματα (στην περίπτωση σας προηγούνται πολλά περισσότερα..), ο στόχος είναι υγιές μωράκι@ στην αγκαλιά σας.. 

Όσο για τη Λευκού, δε θα σου πω τι να κάνεις, θα σου πω τι έκανα εγώ.. πήγα σε εξειδικευμένο αιματολογο/ανοσολογο εδώ στην Αθήνα και ας μην έχω ιστορικό εγκυμοσύνης στο παρελθόν.. πρώτον γιατί σε περιπτώσεις σαν τις δικές μας η εξωσωματική, δυστυχώς που στο λέω, είναι μονόδρομος.. Στην εξωσωματική χρησιμοποιούνται καρμπον προληπτικά φάρμακα που άπτονται της ειδικότητας αυτής χωρίς κάν εξετάσεις.. ποιος καλύτερος γιατρός λοιπόν να κρίνει αν όντως τα χρειάζομαι και αν τα χρειάζομαι σε τι ποσότητες τα χρειάζομαι, πέραν ενός τέτοιου ειδικού;! Ο γυναικολόγος;;;! Δεύτερον γιατί δεν ήθελα να ψαχτώ εφόσον έχω ήδη "ματώσει" οικονομικά και ψυχολογικά αποκτώντας ένα βεβαρημένο ιστορικό και μετά να αρχίσω να ψάχνω και αυτούς τους παράγοντες.. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία τουλάχιστον και έτσι έπραξα για εμένα.. 

Χειρουργήθηκε σχετικά μεγάλος, σε ηλικία 7 ετών και ήταν από τη μία μόνο πλευρά.

Ορμονολογικές κάναμε, έδειξαν τα εξής: τεστοστερόνη ήταν 5.93, η FSH 18.4, LH 12.09 και Προλακτίνη 12.77

Δεν μας απάντησαν με σαφήνεια ο γυναικολόγος μου και ο πρώτος ουρολόγος για το αν είναι καλές οι τιμές.

Όσο για τα υπόλοιπα, είμαι της ίδιας λογικής με εσένα, θέλω ΑΝ τελικά προχωρήσουμε σε εξωσωματική να έχω όσο το δυνατόν περισσότερα δεδομένα από πριν για να μην την "πατήσουμε" στην πορεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Γνωρίζει κάποια κοπέλα ποσό κοστίζει ο καρυοτυπος ζεύγους με παραπεμπτικό από το Έλενα στο Ιατρόπολις..

13 ευρώ κ κάτι ψιλά που δε θυμάμαι ακριβώς το άτομο. Το έκανα πριν ένα μήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2022 at 9:51 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Λοιπόν κοριτσάκια μου γύρισα απ τον υπερηχο .. ένα φασολάκι μικρό μικρό με καρδούλα..  χτυπούσε η καρδούλα του 5 εβδ και 6 ημερών είμαι σήμερα και έχω λιώσει. Μπήκα τροχαδην να σας πω τα ευχάριστα να σας στείλω και πολύ πολύ μπεμπιδοσκονη 🥰🥰🥰

Ελα κ ερχεται η αδελφουλα του μικρου η ο αφελφουλης! Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη κ επισημα λοιπον Ελπιδαρα μας! Ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η HOPE90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! @maria124 πηγατε στη Ζεγκινιάδου;Αν θέλεις πες μας τα νέα σου..

@HOPE90 θα πάμε αύριο, πρώτα ο Θεός! Έγραψα παραπάνω τα νέα μας, σε είχα κάνει και @  νομίζω :) 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Ελα κ ερχεται η αδελφουλα του μικρου η ο αφελφουλης! Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη κ επισημα λοιπον Ελπιδαρα μας! Ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα🙏

Ευχαριστώ πολύ πολύ  ότι θέλει ας είναι. Να το πάρω αγκαλίτσα μου γερό και δυνατό και δε με νοιάζει πραγματικά.  Μέχρι στιγμή δείχνουν  όλα τοοοσοο θετικά που φοβάμαι να το πιστέψω. Επόμενος υπερηχο 18.10 😍 πως θα περάσουν 4 εβδομάδες πωπωπω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

@twinkletwinlkleτι νέα έχουμε? Πως είναι η μικρή?

Δόξα τω Θεω,  το θεριό μας είναι καλά! Σήμερα πήγε 1210 γραμμαρια! Είναι διπλάσια γιατί σε κάποια φάση είχε φτάσει τα 610. Είμαι και εγω καλά γιατί πέρασα μια φρίκη την προηγούμενη εβδομάδα γιατί χρειάζεται οξυγόνο.  Παίρνει ελάχιστο οξυγόνο, διάχυτο στη θερμοκοιτιδα. Τωρα το έχω εμπεδώσει ότι είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τα πρόωρα και οι γιατροί είναι πολύ κουλ. Μάλιστα μου είπαν ότι υπάρχουν και γονείς που παίρνουν τα μωρά στο σπίτι με οξυγόνο. Αλλά όταν μου το είπαν την προηγούμενη εβδομάδα τρελάθηκα. Μου θύμισε τότε που έμαθα στην εγκυμοσύνη τα κακά νέα. Ήμουν πολύ χάλια για 3, 4 μέρες, τώρα ηρέμησα. Πήγαμε την Τρίτη,  την είδαμε και ήταν η πρώτη φορά που καταλάβαμε ότι μεγάλωσε. Είναι πλέον ένα κανονικό μωράκι με μαγουλάκια αντε ίσως και μπουτάκια. Την είχα αγκαλιά όλη τη  ώρα του επισκεπτηριου. Και αποφάσισα να ξορκισω το κακό, να αφήσω πίσω τις προλήψεις και τις δεισιδαιμονιες και 2, 3 μέρες τώρα έχω τινάξει τη μπάνκα στον αέρα. Ως και κούνια πήρα (θα την βάλω σε κούνια μετά τον χρονο). Δεν είχα απολύτως τίποτα.  Ε πλέον ως και νυχοκοπτη έχω,  ως και θερμόμετρο πιπίλα. Γενικά ασχολούμαι με αυτά τις τελευταίες μερες και ευτυχώς περνάει ο καιρός. Εσύ τι κάνεις? Πώς είσαι? Το μπεμπακι σου? Πότε έχεις Β επιπέδου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα/Καλημέρα και από εμένα κορίτσια..

Μπαίνω αρκετό καιρό στο φορουμ και με εκεί βοηθήσει σε διάφορες απορίες που είχα..

Και τώρα που διανύουμε τη 2η προσπάθεια μας,  βρήκα το θάρρος να γραφτώ και να συμμετάσχω και εγώ.. 

Ο αριθμός 23 πάντα είχε  ιδιαίτερη σημασία για εμένα..

Εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να είναι η τυχερή χρόνια για όλες μας!

🤩🤩🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δόξα τω Θεω,  το θεριό μας είναι καλά! Σήμερα πήγε 1210 γραμμαρια! Είναι διπλάσια γιατί σε κάποια φάση είχε φτάσει τα 610. Είμαι και εγω καλά γιατί πέρασα μια φρίκη την προηγούμενη εβδομάδα γιατί χρειάζεται οξυγόνο.  Παίρνει ελάχιστο οξυγόνο, διάχυτο στη θερμοκοιτιδα. Τωρα το έχω εμπεδώσει ότι είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τα πρόωρα και οι γιατροί είναι πολύ κουλ. Μάλιστα μου είπαν ότι υπάρχουν και γονείς που παίρνουν τα μωρά στο σπίτι με οξυγόνο. Αλλά όταν μου το είπαν την προηγούμενη εβδομάδα τρελάθηκα. Μου θύμισε τότε που έμαθα στην εγκυμοσύνη τα κακά νέα. Ήμουν πολύ χάλια για 3, 4 μέρες, τώρα ηρέμησα. Πήγαμε την Τρίτη,  την είδαμε και ήταν η πρώτη φορά που καταλάβαμε ότι μεγάλωσε. Είναι πλέον ένα κανονικό μωράκι με μαγουλάκια αντε ίσως και μπουτάκια. Την είχα αγκαλιά όλη τη  ώρα του επισκεπτηριου. Και αποφάσισα να ξορκισω το κακό, να αφήσω πίσω τις προλήψεις και τις δεισιδαιμονιες και 2, 3 μέρες τώρα έχω τινάξει τη μπάνκα στον αέρα. Ως και κούνια πήρα (θα την βάλω σε κούνια μετά τον χρονο). Δεν είχα απολύτως τίποτα.  Ε πλέον ως και νυχοκοπτη έχω,  ως και θερμόμετρο πιπίλα. Γενικά ασχολούμαι με αυτά τις τελευταίες μερες και ευτυχώς περνάει ο καιρός. Εσύ τι κάνεις? Πώς είσαι? Το μπεμπακι σου? Πότε έχεις Β επιπέδου? 

Μπράβο ρε συ, ποσο ευχάριστα όλα αυτα και ποσο αισιόδοξα για όλες μας! Ήταν λοιπόν όλο αυτό μια περιπέτεια που μένει πίσω, φυσικά το στρες και οι αγωνίες που περασατε σίγουρα άφησαν μια κόπωση αλλά από δω και πέρα έρχεται μια κανονική ζωή με το μωράκι σας, όπως θα επρεπε να είναι από την αρχή δηλαδή. Μπράβο που αρχίζεις και ψωνίζεις, είναι πολύ ευχάριστες ασχολίες και μετά από τόση ταλαιπωρία το χρειάζεστε και ψυχολογικά! Με το καλό να την πάρετε και σπίτι, δεν τολμώ να ρωτήσω ακόμα πότε, το θέμα είναι ότι μεγαλώνει μια χαρούλα!!

Εγω έκανα β επιπέδου την προηγούμενη Παρασκευή και όλα βρέθηκαν φυσιολογικά και ο γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος. Μόνο ένα πράγμα με προβλημάτισε, μου μέτρησαν το αμνιακό υγρό στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και μου είπαν ότι ειναι θέμα διατροφής και πρέπει να κόψω τελείως τους υδατάνθρακες. Αλλά ρε γμτ προσέχω έτσι κι αλλιώς πολύ, όλο το καλοκαίρι έφαγα 3 φορές παγωτό και γενικα είμαι σε προγραμμα. Απογοητεύτηκα από αυτό λίγο αλλά τώρα πια το χώνεψα οτι πρέπει να κάνω κι άλλη δίαιτα. Για τον ίδιο λόγο με βάλανε να κάνω και καμπυλη ζαχαρου (σχεδόν λιποθύμισα στο διαγνωστικό) και σίγουρα δεν έχω διαβήτη. Ίσα ίσα η τιμή της 1ης ώρας ήταν και πολύ χαμηλότερη του φυσιολογικού που σημαίνει οτι κάνω υπογλυκαιμίες, κάτι που ήξερα ήδη βέβαια. 
Οποτε τώρα είμαι κι εγώ πραγματικά λίγο λιγότερο αγχωμένη πλέον από αυτή την πλευρά και αρχίζω δειλά δειλά να κοιτάω όλα αυτα τα πράγματα που χρειάζονται, παίρνω πληροφορίες από φίλες κλπ…μπορεί να σου στειλω κανενα μήνυμα να ζητησω γνώμη για αγορές. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η pazou8 είπε:

Καλησπέρα/Καλημέρα και από εμένα κορίτσια..

Μπαίνω αρκετό καιρό στο φορουμ και με εκεί βοηθήσει σε διάφορες απορίες που είχα..

Και τώρα που διανύουμε τη 2η προσπάθεια μας,  βρήκα το θάρρος να γραφτώ και να συμμετάσχω και εγώ.. 

Ο αριθμός 23 πάντα είχε  ιδιαίτερη σημασία για εμένα..

Εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να είναι η τυχερή χρόνια για όλες μας!

🤩🤩🤩

Καλώς ήλθες, περιμένουμε τα νέα σου για την προσπάθεια σου, όλες έτσι δειλά ξεκινήσαμε νομίζω, πρώτα διαβάζαμε αρκετό καιρό και μετά πήραμε την απόφαση να μπούμε ενεργά. Να είναι τυχερή χρονιά και για σένα και για όλα τα κορίτσια που ξεκινάνε τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ευχαριστώ πολύ πολύ  ότι θέλει ας είναι. Να το πάρω αγκαλίτσα μου γερό και δυνατό και δε με νοιάζει πραγματικά.  Μέχρι στιγμή δείχνουν  όλα τοοοσοο θετικά που φοβάμαι να το πιστέψω. Επόμενος υπερηχο 18.10 😍 πως θα περάσουν 4 εβδομάδες πωπωπω...

Είναι ζόρικες οι 4 βδομαδες, μα καθόλου δε σε λυπήθηκαν??? Όπως και να χει αυτή η φορά είναι διαφορετική, μη συγκρίνεις με προηγούμενες, όλα θα πάνε καλά! Με το καλό ρε Ελπιδακι!!!❤️ Ότι χρειαστείς από παντόφλα, εδώ είμαστε, μπαίνουν και τα χειμερινά μοντέλα σιγά σιγά…αυτα με το γουνάκι…ξέρεις εσυ 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο ρε συ, ποσο ευχάριστα όλα αυτα και ποσο αισιόδοξα για όλες μας! Ήταν λοιπόν όλο αυτό μια περιπέτεια που μένει πίσω, φυσικά το στρες και οι αγωνίες που περασατε σίγουρα άφησαν μια κόπωση αλλά από δω και πέρα έρχεται μια κανονική ζωή με το μωράκι σας, όπως θα επρεπε να είναι από την αρχή δηλαδή. Μπράβο που αρχίζεις και ψωνίζεις, είναι πολύ ευχάριστες ασχολίες και μετά από τόση ταλαιπωρία το χρειάζεστε και ψυχολογικά! Με το καλό να την πάρετε και σπίτι, δεν τολμώ να ρωτήσω ακόμα πότε, το θέμα είναι ότι μεγαλώνει μια χαρούλα!!

Εγω έκανα β επιπέδου την προηγούμενη Παρασκευή και όλα βρέθηκαν φυσιολογικά και ο γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος. Μόνο ένα πράγμα με προβλημάτισε, μου μέτρησαν το αμνιακό υγρό στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και μου είπαν ότι ειναι θέμα διατροφής και πρέπει να κόψω τελείως τους υδατάνθρακες. Αλλά ρε γμτ προσέχω έτσι κι αλλιώς πολύ, όλο το καλοκαίρι έφαγα 3 φορές παγωτό και γενικα είμαι σε προγραμμα. Απογοητεύτηκα από αυτό λίγο αλλά τώρα πια το χώνεψα οτι πρέπει να κάνω κι άλλη δίαιτα. Για τον ίδιο λόγο με βάλανε να κάνω και καμπυλη ζαχαρου (σχεδόν λιποθύμισα στο διαγνωστικό) και σίγουρα δεν έχω διαβήτη. Ίσα ίσα η τιμή της 1ης ώρας ήταν και πολύ χαμηλότερη του φυσιολογικού που σημαίνει οτι κάνω υπογλυκαιμίες, κάτι που ήξερα ήδη βέβαια. 
Οποτε τώρα είμαι κι εγώ πραγματικά λίγο λιγότερο αγχωμένη πλέον από αυτή την πλευρά και αρχίζω δειλά δειλά να κοιτάω όλα αυτα τα πράγματα που χρειάζονται, παίρνω πληροφορίες από φίλες κλπ…μπορεί να σου στειλω κανενα μήνυμα να ζητησω γνώμη για αγορές. ❤️

Πάρε σε παρακαλώ κι άλλη γνώμη από εξειδικευμένη διατροφολόγο, γιατί τη προτροπή να κόψεις τελείως τους υδατάνθρακες τη θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος. Δεν αποκλείουμε έτσι απλά μια ομάδα τροφών, ειδικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, που οι απαιτήσεις σε ενέργεια είναι αυξημένες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δόξα τω Θεω,  το θεριό μας είναι καλά! Σήμερα πήγε 1210 γραμμαρια! Είναι διπλάσια γιατί σε κάποια φάση είχε φτάσει τα 610. Είμαι και εγω καλά γιατί πέρασα μια φρίκη την προηγούμενη εβδομάδα γιατί χρειάζεται οξυγόνο.  Παίρνει ελάχιστο οξυγόνο, διάχυτο στη θερμοκοιτιδα. Τωρα το έχω εμπεδώσει ότι είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τα πρόωρα και οι γιατροί είναι πολύ κουλ. Μάλιστα μου είπαν ότι υπάρχουν και γονείς που παίρνουν τα μωρά στο σπίτι με οξυγόνο. Αλλά όταν μου το είπαν την προηγούμενη εβδομάδα τρελάθηκα. Μου θύμισε τότε που έμαθα στην εγκυμοσύνη τα κακά νέα. Ήμουν πολύ χάλια για 3, 4 μέρες, τώρα ηρέμησα. Πήγαμε την Τρίτη,  την είδαμε και ήταν η πρώτη φορά που καταλάβαμε ότι μεγάλωσε. Είναι πλέον ένα κανονικό μωράκι με μαγουλάκια αντε ίσως και μπουτάκια. Την είχα αγκαλιά όλη τη  ώρα του επισκεπτηριου. Και αποφάσισα να ξορκισω το κακό, να αφήσω πίσω τις προλήψεις και τις δεισιδαιμονιες και 2, 3 μέρες τώρα έχω τινάξει τη μπάνκα στον αέρα. Ως και κούνια πήρα (θα την βάλω σε κούνια μετά τον χρονο). Δεν είχα απολύτως τίποτα.  Ε πλέον ως και νυχοκοπτη έχω,  ως και θερμόμετρο πιπίλα. Γενικά ασχολούμαι με αυτά τις τελευταίες μερες και ευτυχώς περνάει ο καιρός. Εσύ τι κάνεις? Πώς είσαι? Το μπεμπακι σου? Πότε έχεις Β επιπέδου? 

Ωωωωωω ρε το κοριτσι σου μεγάλωσε!!! Μπραβο Μπραβο!!! 
Καλα εκανες που ξεδωσες στα ψωνια, το αξίζεις!!! Τρομερη χαρα ε;; Με το καλο να τα χαρεί οοοολα το μωρακι σας!!! 
Με το καλο για την Τριτη και τις αγκαλιες σας!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας, κορίτσια!

Ήρθα να σας γράψω κι εγώ τα νέα μας. Κάνω ταγκ τις δύο κοπέλες που απο ο,τι κατάλαβα έχουν εμπειρία απο αζωοσπερμία, αλλά και όποια άλλη ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή είναι φυσικά καλοδεχούμενη!

@HOPE90 @Kiddo

Κάναμε χθες το σπερμοδιάγραμμα στη Ζεγκινιάδου και στο καπάκι μας είδε και ο Δημητριάδης στην Καλαμαριά. Την κάλεσε να του πει τα πρώτα αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν βρήκε ούτε εκείνη σπερματοζωάρια στο δείγμα. Επομένως, μάλλον μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Λέω μάλλον γιατί ο σύζυγος μέσα στον Αυγουστο είχε κάνει πυρετό και μας είπε ο ουρολόγος οτι αυτό επηρεάζει πολύ τη σπερματογένεση. Αλλά σίγουρα υπάρχει θέμα και μας απέκλεισε τη φυσιολογική σύλληψη, μιας που και οι ανεβασμένες ορμόνες συνηγορούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο μεταξύ κάναμε και καρυότυπο και AZF, που θα βγουν σε ένα μήνα περίπου.

Μας πρότεινε, αφού βγουν αυτά και αν αποκλειστεί το γενετικό πρόβλημα, να κάνει ο σύζυγος για ένα 3μηνο τουλάχιστον ορμονική θεραπεία με ενέσεις. Τις ίδιες με αυτές που κάνουν οι γυναίκες για εξωσωματική. Θέλω να ρωτήσω, το έχει ακούσει ξανά αυτό κάποια κοπέλα; Της το έχουν προτείνει; Γιατί δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... Και το κόστος είναι τεράστιο και φοβόμαστε μη γίνει άδικα όλη αυτή η διαδικασία.

Τέλος, έχω άλλον ένα προβληματισμό. Μας είπε αν τελικά προχωρήσουμε σε βιοψία, οτι προτείνει να γίνει ταυτόχρονα με την ωοληψία γιατί στο ξεπάγωμα χάνεται περίπου 80% των σπερματοζωαρίων. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχουμε μπακαπ το σενάριο του δότη.

Η απορία μας είναι η εξής: αν θεωρήσουμε οτι δεν βρεθεί κάτι στο σύζυγο και πάμε με δότη (δεν μιλώ για ταυτόχρονα, μιλώ γενικά) και η γονιμοποίηση γίνει με σπερματέγχυση, χρειάζεται πάλι όλη η διαδικασία της εξωσωματικής (με ενέσεις κλπ;). Ή μπορεί να γίνει μόνο η σπερματέγχυση; Ο σύζυγος σκέφτεται μήπως να μη κάνουμε ταυτόχρονα βιοψία/εξωσωματική ώστε στην περίπτωση που πάμε με δότη, να το κάνουμε σε δεύτερο χρόνο μόνο με σπερματε΄γχυση και να γλιτώσουμε ίσως την ταλαιπωρία και το κόστος της εξωσωματικής. Συγχωρέστε με αν λέω βλακείες, είμαστε πολύ φρέσκοι σε όλο αυτό και έχουμε λίγο πελαγώσει και με τις διαδικασίες και με τα έξοδα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια συμβουλή! Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Γεια σας, κορίτσια!

Ήρθα να σας γράψω κι εγώ τα νέα μας. Κάνω ταγκ τις δύο κοπέλες που απο ο,τι κατάλαβα έχουν εμπειρία απο αζωοσπερμία, αλλά και όποια άλλη ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή είναι φυσικά καλοδεχούμενη!

@HOPE90 @Kiddo

Κάναμε χθες το σπερμοδιάγραμμα στη Ζεγκινιάδου και στο καπάκι μας είδε και ο Δημητριάδης στην Καλαμαριά. Την κάλεσε να του πει τα πρώτα αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν βρήκε ούτε εκείνη σπερματοζωάρια στο δείγμα. Επομένως, μάλλον μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Λέω μάλλον γιατί ο σύζυγος μέσα στον Αυγουστο είχε κάνει πυρετό και μας είπε ο ουρολόγος οτι αυτό επηρεάζει πολύ τη σπερματογένεση. Αλλά σίγουρα υπάρχει θέμα και μας απέκλεισε τη φυσιολογική σύλληψη, μιας που και οι ανεβασμένες ορμόνες συνηγορούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο μεταξύ κάναμε και καρυότυπο και AZF, που θα βγουν σε ένα μήνα περίπου.

Μας πρότεινε, αφού βγουν αυτά και αν αποκλειστεί το γενετικό πρόβλημα, να κάνει ο σύζυγος για ένα 3μηνο τουλάχιστον ορμονική θεραπεία με ενέσεις. Τις ίδιες με αυτές που κάνουν οι γυναίκες για εξωσωματική. Θέλω να ρωτήσω, το έχει ακούσει ξανά αυτό κάποια κοπέλα; Της το έχουν προτείνει; Γιατί δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... Και το κόστος είναι τεράστιο και φοβόμαστε μη γίνει άδικα όλη αυτή η διαδικασία.

Τέλος, έχω άλλον ένα προβληματισμό. Μας είπε αν τελικά προχωρήσουμε σε βιοψία, οτι προτείνει να γίνει ταυτόχρονα με την ωοληψία γιατί στο ξεπάγωμα χάνεται περίπου 80% των σπερματοζωαρίων. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχουμε μπακαπ το σενάριο του δότη.

Η απορία μας είναι η εξής: αν θεωρήσουμε οτι δεν βρεθεί κάτι στο σύζυγο και πάμε με δότη (δεν μιλώ για ταυτόχρονα, μιλώ γενικά) και η γονιμοποίηση γίνει με σπερματέγχυση, χρειάζεται πάλι όλη η διαδικασία της εξωσωματικής (με ενέσεις κλπ;). Ή μπορεί να γίνει μόνο η σπερματέγχυση; Ο σύζυγος σκέφτεται μήπως να μη κάνουμε ταυτόχρονα βιοψία/εξωσωματική ώστε στην περίπτωση που πάμε με δότη, να το κάνουμε σε δεύτερο χρόνο μόνο με σπερματε΄γχυση και να γλιτώσουμε ίσως την ταλαιπωρία και το κόστος της εξωσωματικής. Συγχωρέστε με αν λέω βλακείες, είμαστε πολύ φρέσκοι σε όλο αυτό και έχουμε λίγο πελαγώσει και με τις διαδικασίες και με τα έξοδα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια συμβουλή! Σας φιλώ!

Ναι δίνουν ορμόνες και στους άντρες όπου πάλη περνάνε επιτροπή. 
Τώρα για την βιοψία 50-50 με δότη μπορείς να κανείς και σπερματέγχυση. Ότι θες μπορείς να μου στείλεις και μνμ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2022 at 2:35 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο ρε συ, ποσο ευχάριστα όλα αυτα και ποσο αισιόδοξα για όλες μας! Ήταν λοιπόν όλο αυτό μια περιπέτεια που μένει πίσω, φυσικά το στρες και οι αγωνίες που περασατε σίγουρα άφησαν μια κόπωση αλλά από δω και πέρα έρχεται μια κανονική ζωή με το μωράκι σας, όπως θα επρεπε να είναι από την αρχή δηλαδή. Μπράβο που αρχίζεις και ψωνίζεις, είναι πολύ ευχάριστες ασχολίες και μετά από τόση ταλαιπωρία το χρειάζεστε και ψυχολογικά! Με το καλό να την πάρετε και σπίτι, δεν τολμώ να ρωτήσω ακόμα πότε, το θέμα είναι ότι μεγαλώνει μια χαρούλα!!

Εγω έκανα β επιπέδου την προηγούμενη Παρασκευή και όλα βρέθηκαν φυσιολογικά και ο γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος. Μόνο ένα πράγμα με προβλημάτισε, μου μέτρησαν το αμνιακό υγρό στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και μου είπαν ότι ειναι θέμα διατροφής και πρέπει να κόψω τελείως τους υδατάνθρακες. Αλλά ρε γμτ προσέχω έτσι κι αλλιώς πολύ, όλο το καλοκαίρι έφαγα 3 φορές παγωτό και γενικα είμαι σε προγραμμα. Απογοητεύτηκα από αυτό λίγο αλλά τώρα πια το χώνεψα οτι πρέπει να κάνω κι άλλη δίαιτα. Για τον ίδιο λόγο με βάλανε να κάνω και καμπυλη ζαχαρου (σχεδόν λιποθύμισα στο διαγνωστικό) και σίγουρα δεν έχω διαβήτη. Ίσα ίσα η τιμή της 1ης ώρας ήταν και πολύ χαμηλότερη του φυσιολογικού που σημαίνει οτι κάνω υπογλυκαιμίες, κάτι που ήξερα ήδη βέβαια. 
Οποτε τώρα είμαι κι εγώ πραγματικά λίγο λιγότερο αγχωμένη πλέον από αυτή την πλευρά και αρχίζω δειλά δειλά να κοιτάω όλα αυτα τα πράγματα που χρειάζονται, παίρνω πληροφορίες από φίλες κλπ…μπορεί να σου στειλω κανενα μήνυμα να ζητησω γνώμη για αγορές. ❤️

Λουσια μου και εγώ είχα παραπάνω αμνιακό υγρό. Είχα ρωτήσει αν ευθύνεται η διατροφή ή επειδή έπινα πάρα μα πάρα πολύ νερό φοβήθηκα και για ζάχαρο κτλ και μου είπε όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.  Δεν είναι πρόβλημα αυτό όταν δεν χρειάζεται άγχος απλά είναι μεγάλη κοιλια σα δίδυμα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Γεια σας, κορίτσια!

Ήρθα να σας γράψω κι εγώ τα νέα μας. Κάνω ταγκ τις δύο κοπέλες που απο ο,τι κατάλαβα έχουν εμπειρία απο αζωοσπερμία, αλλά και όποια άλλη ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή είναι φυσικά καλοδεχούμενη!

@HOPE90 @Kiddo

Κάναμε χθες το σπερμοδιάγραμμα στη Ζεγκινιάδου και στο καπάκι μας είδε και ο Δημητριάδης στην Καλαμαριά. Την κάλεσε να του πει τα πρώτα αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν βρήκε ούτε εκείνη σπερματοζωάρια στο δείγμα. Επομένως, μάλλον μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Λέω μάλλον γιατί ο σύζυγος μέσα στον Αυγουστο είχε κάνει πυρετό και μας είπε ο ουρολόγος οτι αυτό επηρεάζει πολύ τη σπερματογένεση. Αλλά σίγουρα υπάρχει θέμα και μας απέκλεισε τη φυσιολογική σύλληψη, μιας που και οι ανεβασμένες ορμόνες συνηγορούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο μεταξύ κάναμε και καρυότυπο και AZF, που θα βγουν σε ένα μήνα περίπου.

Μας πρότεινε, αφού βγουν αυτά και αν αποκλειστεί το γενετικό πρόβλημα, να κάνει ο σύζυγος για ένα 3μηνο τουλάχιστον ορμονική θεραπεία με ενέσεις. Τις ίδιες με αυτές που κάνουν οι γυναίκες για εξωσωματική. Θέλω να ρωτήσω, το έχει ακούσει ξανά αυτό κάποια κοπέλα; Της το έχουν προτείνει; Γιατί δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... Και το κόστος είναι τεράστιο και φοβόμαστε μη γίνει άδικα όλη αυτή η διαδικασία.

Τέλος, έχω άλλον ένα προβληματισμό. Μας είπε αν τελικά προχωρήσουμε σε βιοψία, οτι προτείνει να γίνει ταυτόχρονα με την ωοληψία γιατί στο ξεπάγωμα χάνεται περίπου 80% των σπερματοζωαρίων. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχουμε μπακαπ το σενάριο του δότη.

Η απορία μας είναι η εξής: αν θεωρήσουμε οτι δεν βρεθεί κάτι στο σύζυγο και πάμε με δότη (δεν μιλώ για ταυτόχρονα, μιλώ γενικά) και η γονιμοποίηση γίνει με σπερματέγχυση, χρειάζεται πάλι όλη η διαδικασία της εξωσωματικής (με ενέσεις κλπ;). Ή μπορεί να γίνει μόνο η σπερματέγχυση; Ο σύζυγος σκέφτεται μήπως να μη κάνουμε ταυτόχρονα βιοψία/εξωσωματική ώστε στην περίπτωση που πάμε με δότη, να το κάνουμε σε δεύτερο χρόνο μόνο με σπερματε΄γχυση και να γλιτώσουμε ίσως την ταλαιπωρία και το κόστος της εξωσωματικής. Συγχωρέστε με αν λέω βλακείες, είμαστε πολύ φρέσκοι σε όλο αυτό και έχουμε λίγο πελαγώσει και με τις διαδικασίες και με τα έξοδα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια συμβουλή! Σας φιλώ!

Γεια σου κορίτσι μου... Θα σου πω εγώ χωρίς να είμαι βέβαια παράδειγμα προς μίμηση την δική μου εμπειρία... Ο σύζυγος διαγνώστηκε με αζωοσπερμια...οσα σπερμοδιαγραμματα κάναμε έβγαιναν μηδενικά , οι εξετάσεις του , οι ορμονολογικες έβγαιναν tsh χαμηλή και η τεστοστερόνη πολύ χαμηλή... Πήγαμε σε έναν ουρολόγο που δεν ξέρω αν ήταν καλό και μας είπε ότι όπως το βλέπει να κάνουμε βιοψία απευθείας και ότι θα βρουν...έτσι κάναμε απευθείας όπου και βρέθηκαν 5 μπουκαλάκια με σπέρμα... Το κακό στην υπόθεση είναι ότι δεν πήρε καμία βιταμινη , δεν έκανε καμία διατροφή για να βγουν γερά , με αποτέλεσμα να μείνω έγκυος με την πρώτη αλλά να το χάσω... Την δεύτερη φορά το κέντρο μας ενημέρωσε για μια εξέταση όπου μέσω του dna στο σπέρμα φαίνεται αν είναι γερό...τώρα μπαίνω στον 7ο μήνα...έχω ακούσει και για ενέσεις αλλά εμάς δε μας το πρότειναν . Σε γνωστή το πρότειναν αλλά το κόστος είναι μεγάλο , δεν το έχει ξεκινήσει για να σου πω αν άξιζε τον κόσμο... Βρείτε έναν καλό ουρολόγο , δείτε κριτικές και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Γεια σας, κορίτσια!

Ήρθα να σας γράψω κι εγώ τα νέα μας. Κάνω ταγκ τις δύο κοπέλες που απο ο,τι κατάλαβα έχουν εμπειρία απο αζωοσπερμία, αλλά και όποια άλλη ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή είναι φυσικά καλοδεχούμενη!

@HOPE90 @Kiddo

Κάναμε χθες το σπερμοδιάγραμμα στη Ζεγκινιάδου και στο καπάκι μας είδε και ο Δημητριάδης στην Καλαμαριά. Την κάλεσε να του πει τα πρώτα αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν βρήκε ούτε εκείνη σπερματοζωάρια στο δείγμα. Επομένως, μάλλον μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Λέω μάλλον γιατί ο σύζυγος μέσα στον Αυγουστο είχε κάνει πυρετό και μας είπε ο ουρολόγος οτι αυτό επηρεάζει πολύ τη σπερματογένεση. Αλλά σίγουρα υπάρχει θέμα και μας απέκλεισε τη φυσιολογική σύλληψη, μιας που και οι ανεβασμένες ορμόνες συνηγορούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο μεταξύ κάναμε και καρυότυπο και AZF, που θα βγουν σε ένα μήνα περίπου.

Μας πρότεινε, αφού βγουν αυτά και αν αποκλειστεί το γενετικό πρόβλημα, να κάνει ο σύζυγος για ένα 3μηνο τουλάχιστον ορμονική θεραπεία με ενέσεις. Τις ίδιες με αυτές που κάνουν οι γυναίκες για εξωσωματική. Θέλω να ρωτήσω, το έχει ακούσει ξανά αυτό κάποια κοπέλα; Της το έχουν προτείνει; Γιατί δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... Και το κόστος είναι τεράστιο και φοβόμαστε μη γίνει άδικα όλη αυτή η διαδικασία.

Τέλος, έχω άλλον ένα προβληματισμό. Μας είπε αν τελικά προχωρήσουμε σε βιοψία, οτι προτείνει να γίνει ταυτόχρονα με την ωοληψία γιατί στο ξεπάγωμα χάνεται περίπου 80% των σπερματοζωαρίων. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχουμε μπακαπ το σενάριο του δότη.

Η απορία μας είναι η εξής: αν θεωρήσουμε οτι δεν βρεθεί κάτι στο σύζυγο και πάμε με δότη (δεν μιλώ για ταυτόχρονα, μιλώ γενικά) και η γονιμοποίηση γίνει με σπερματέγχυση, χρειάζεται πάλι όλη η διαδικασία της εξωσωματικής (με ενέσεις κλπ;). Ή μπορεί να γίνει μόνο η σπερματέγχυση; Ο σύζυγος σκέφτεται μήπως να μη κάνουμε ταυτόχρονα βιοψία/εξωσωματική ώστε στην περίπτωση που πάμε με δότη, να το κάνουμε σε δεύτερο χρόνο μόνο με σπερματε΄γχυση και να γλιτώσουμε ίσως την ταλαιπωρία και το κόστος της εξωσωματικής. Συγχωρέστε με αν λέω βλακείες, είμαστε πολύ φρέσκοι σε όλο αυτό και έχουμε λίγο πελαγώσει και με τις διαδικασίες και με τα έξοδα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια συμβουλή! Σας φιλώ!

Γεια σου Μαρία!

Θα απαντήσω στη 2η ομάδα ερωτήσεών σου.

Αν πάτε με σπερματέγχυση δε χρειάζεται να γίνει ωοληψία ούτε διέγερση (ενέσεις κλπ), οι διαδικασίες δηλαδή που γίνονται στην εξωσωματική.

Από ό,τι καταλαβαίνω όμως από αυτά που έγραψες, σας είπαν για ωοληψία ώστε να μη χάσετε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσετε τα σπερματοζωάρια του συζύγου σου, εφόσον βρεθούν κατά τη βιοψία. Αφού υπάρχουν μεγάλες απώλειες σπερματοζωαρίων κατά την απόψυξη, η εξωσωματική είναι μονόδρομος προκειμένου να χρησιμοποιήσετε τα δικά του. Και αν, παρ' ελπίδα, δε βρεθούν σπερματοζωάρια, θα καταψύξουν τα ωάρια για να τα χρησιμοποιήσετε στο μέλλον (είτε για γονιμοποίηση από δότη ή από το σύζυγο σε περίπτωση που αλλάξει κάτι με τις θεραπείες).

Καλή δύναμη!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! @maria124 γεια σου γλυκια΄ μου.Θα σου μιλήσω βάσει της προσωπικής μας εμπειρίας και μόνο γιατί όπως είπα ξανά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Ισχύει πως μπορούν να ακολουθήσουν θεραπεία με ενέσεις και οι α΄ντρες στην προσπάθεια να ρυθμιστούν οι δείκτες των ορμονών.Αρχικά είχε παραξενέψει και μένα γιατί δεν το είχα ακούσει ξανά οπότε είναι ΄λογικό  να αναρωτιέσαι και εσύ. Ήταν κάτι που έπεσε στο τραπέζι και για εμάς αρχικά λόγω της οιστραδιό΄λης αλλά τελικά την επαναλάβαμε άλλη μια φορά σε άλλο διαγνωστικο και ήταν φυσιολογική(λεω φυσιολογική επειδή το πρώτο αποτέλεσμα της οιστραδιόλης δεν ' ταίριαζε ' με την τεστοστερόνη και ο΄λες τις υπόλοιπες ορμονολογικές και έτσι υποπτεύθηκε ο ουρολόγος ο,τι έγινε λάθος στο μικροβιολογικό) οπότε θα πάμε κατευθείαν σε βιοψία την οποία θα μας κάνει ο Δημητριάδης.Ο σύζυγος απο 1 Αυγούστου παίρνει βιταμίνες τις οποίες μας πρότεινε το Embryolab.Ο΄σον αφορά τώρα την ταυτόχρονη βιοψία-ωοληψία είναι ε΄να πλάνο που εμείς θα ακολουθήσουμε παρόλο που ο Δημητριάδης και η Ζεγκινιάδου μας είπαν πως δεν το προτείνουν καθώς δεν είναι απολύτως  βέβαιο πως θα βρεθού΄ν σπερματοζωάρια παρόλο που μας έδωσαν αρκετά μεγάλο ποσοστό να βρούμε.Η ομάδα του Embryolab μας εξη΄γησε πως σε περιπτώσεις σαν τη δική μας δεν παίζουμε με τις  πιθανότητες και δεν το ρισκάρουμε να καταψ΄υξουμε τα σπερματοζωάρια γιατι΄ κατά την απο΄ψυξη μπορεί να χάσουμε μεγάλο και πολύτιμο αριθμό σπερματοζωαρίων και μένα αν με ρωτάς κάτι τέτοιο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη οπότε θα πάμε ταυτόχρονα.Ομολογώ πως δε θέλω καν να το ξεστομίζω αλλά αν δε βρεθεί τίποτα στη βιοψία θα καταψύξουμε τα δικά μου ωάρια και αποφασίζουμε στο μέλλον και με καθαρό μυαλό τι θα κα΄νουμε και πότε.Για την περίπτωση  της σπερματέγχυσης αλήθεια είναι κάτι στο οποίο δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς εμείς είμαστε αποφασισμένοι να προσπαθήσουμε και να εξαντλήσουμε τα πάντα με δικό μας γενετικό υλικό ακόμα και αν αυτό θα είναι κατι που μας στοιχίσει ψυχολογικά,σωματικά  και οικονομικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/9/2022 at 2:17 ΜΜ, ο/η Ανθη7 είπε:

@Παρασκευαιδουχρονια πολλα ελπιδακι!!!!!ευχομαι οτι καλυτερο κ να εχεις συναντομα ενα κουκλακι αγκακια.ευχες κ σε οποιο αλλο κοριτσι γιορταζει σημερα!!!!

Εγω αγχωθηκα λιγο χθες γιατι κου κανε καλλοεργεια κ hpv test dna κ εδειξε το τεστ οτι εχω ιο 52 υψηλου ρισκου βεβαια η κοκποσκοπηση 2 φορες που καναμε ιουνιο κ τωρα ειναι καθαρη.μπυ ειπε να μην αγχωνομαι κ προχωρανε κανονικα αλλα θα παω τη δευτερα να με δει εγω βεβαια φρικαρα χθες να πω την αληθεια.δεν ξερω αν εχει τυχει σε καμια κ γνωριζει.ειναι σε χαμηλα επιπεδα ο ιος ,θελει παρακολουθηση κ μαλλον θ φυγει μονος του.θα δω κ τι θα μου πει τη δευτερα.

Που είσαι Ανθή; ;; έχω τις παντόφλες εδώ δεξια μου να σου στειλω;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε; 
εμας η οικογένεια μας μεγάλωσε και άλλο

να σας προλάβω οχι ούτε έγκυος είμαι ουρεί παιδί έχω.. 

Υιοθετήσαμε ένα κουτάβι 50 ημερών καταλαβαίνετε τη γίνεται σπιτι με ένα κουτάβι και 2 γάτες 

Όποτε καταλαβαίνετε μπορεί παιδί να μην έχω και μπορεί και να μην αποχτήσω αλλά θα εχω έναν ζωολογικό κήπο στο τέλος 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/9/2022 at 7:12 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Που είσαι Ανθή; ;; έχω τις παντόφλες εδώ δεξια μου να σου στειλω;;;; 

Που να μαι ελπιδακι δουλεια....κ ετρεχα κ στον οδοντιατρο.με πιασε ο κατω φρονημητης δεξια τρελλαθηκα στον πονο.σε λιγες ωρες εχω ραντεβου για υπερηχο θα σας ενημερωσω για ο,τι μου πει.η αληθεια ειναι οτι τις χρειαζομαι τις παντόφλες γιατι με πιανει κια ανυπομονησια ωρες ωρες και δεν κανει..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις τελειωσα απο τον γιατρο.καναμε υπερηχο κ ολα καλα.εκανε εξετασεις για οιστραδιολη και lh και με το καλο αυριο ξεκιναμε σικλακουρ για την προετοιμασια του ενδομητριου και καλως εχοντων των πραγματων σε κανα διβδομαδο περιπου θα μαστε ετοιμοι για την μεταφορα!μια ανυπομονησια την εχω να πω την αληθεια.....αλλα ολα οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...