Μετάβαση σε περιεχόμενο

MΩΡΑΚΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγω ειμαι 12, 5 εβδομαδων κι εγω εχω αυχενικη την Παρασκευη 13/05. Γενικα προηγουμενη εβδομαδα ειχα καφε και πηγα εκτακτως στο γιατρο μου ειπε οτι εχω επιπωματικο πλακουντα. βαθμος iv και μαλλομ οφειλεται σε αυτο το αιμα...Μου ειπε οτι αυτο μπορει και να αλλαξει στην πορεια εγκυμοσυνης, αν οχι ειναι πολυ επικινδυνο για αιμοραγιες, νοσηλεια και πρωρο τοκετο.. Η καρδια μου γενικα εγινε περιβολι... Ειμαι σε πολλη ξεκουραση και ανυπομονω για αυχενικη να δω τι γινεται με συνδρομα κλπ αλλα να δω και μωρακι...

Σας φιλω❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2022 at 12:13 ΜΜ, ο/η xrisanthi είπε:

Όντως είμαι απ' τις τυχερές μακάρι να πάει έτσι...στην πρώτη Μ εγκυμοσύνη απ' την αρχή ως το τέλος δεν είχα το παραμικρό σύμπτωμα παρά μόνο το στήθος Μ έτσι είμαι κ τώρα μέχρι στιγμής τουλάχιστον...♥️♥️

Καλησπέρα!ούτε εγώ εχω κάποιο συμπτωμα !μερικές μέρες λιγο το στήθος μου μόνο αλλά εγώ αγχώνομαι γιατί όλες βλέπω κάτι έχουν. Βέβαια κάναμε την αυχενική και όλα καλά μεχρι τώρα αλλά και πάλι νιώθω σαν να μην είμαι εγκυος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! 16/5 παω για αυχενική κ ανυπομονώ! Ανησυχώ με όλα αυτά που μου χουν συμβει μέχρι τώρα…αιμα και πονοι! Κι έχω να τα δω απο Τετάρτη μετά το Πάσχαα!Για να δούμε τι κανουν τα διδυμάκια μου!!🥹

Αχ αυτή η αναμονή!!! Όλες το ίδιο σκεφτόμαστε...εγώ έχω αυχενική την Παρασκευή στις 13... αλλά την Παρασκευή που μας πέρασε είχα ραντεβού με τον γιατρό μ κ επειδή ήμουν ήδη σε εβδομάδα που γίνεται η αυχενική μου έκανε τις μετρήσεις σαν μια ανεπίσημη αυχενική ας πούμε, και όλα ήταν καλά! Βέβαια περιμένω κ την Παρασκευή που μας έρχεται πως κ πως...εύχομαι να είναι πολύ καλά τα διδυμάκια σου μέσα από την καρδιά μου ❤ στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγω ειμαι 12, 5 εβδομαδων κι εγω εχω αυχενικη την Παρασκευη 13/05. Γενικα προηγουμενη εβδομαδα ειχα καφε και πηγα εκτακτως στο γιατρο μου ειπε οτι εχω επιπωματικο πλακουντα. βαθμος iv και μαλλομ οφειλεται σε αυτο το αιμα...Μου ειπε οτι αυτο μπορει και να αλλαξει στην πορεια εγκυμοσυνης, αν οχι ειναι πολυ επικινδυνο για αιμοραγιες, νοσηλεια και πρωρο τοκετο.. Η καρδια μου γενικα εγινε περιβολι... Ειμαι σε πολλη ξεκουραση και ανυπομονω για αυχενικη να δω τι γινεται με συνδρομα κλπ αλλα να δω και μωρακι...

Σας φιλω❤️

Την ίδια μέρα έχουμε αυχενική 😉

Μην ανησυχείς, ολα θα πάνε καλά! Κ η αδερφή μου είχε το θέμα με τον πλακουντα και στην πορεία της εγκυμοσύνης άλλαξε λίγο τη θέση του...αν ξεκουραζεσαι και δε σηκώνεις βάρη ελπίζω ότι όλα θα πάνε μια χαρά!!! Έχουμε πολλές δοκιμασίες μάλλον μέχρι να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας!!! Υπομονή κ θετική σκέψη 🤞💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anthi_89 είπε:

Την ίδια μέρα έχουμε αυχενική 😉

Μην ανησυχείς, ολα θα πάνε καλά! Κ η αδερφή μου είχε το θέμα με τον πλακουντα και στην πορεία της εγκυμοσύνης άλλαξε λίγο τη θέση του...αν ξεκουραζεσαι και δε σηκώνεις βάρη ελπίζω ότι όλα θα πάνε μια χαρά!!! Έχουμε πολλές δοκιμασίες μάλλον μέχρι να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας!!! Υπομονή κ θετική σκέψη 🤞💫

Αααα ωραια εσυ ποσο εβδομαδων θα εισαι τη μερα αυχενικης?? Καλη επιτυχια!! Η αδερφη σου τι θεμα ειχε χαμηλο απλα η επιπωματικο? Ελπιδοφορα η ιστορια της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Αααα ωραια εσυ ποσο εβδομαδων θα εισαι τη μερα αυχενικης?? Καλη επιτυχια!! Η αδερφη σου τι θεμα ειχε χαμηλο απλα η επιπωματικο? Ελπιδοφορα η ιστορια της!!

Είχε επιχειλιο πλακούντα!

Την Παρασκευή θα είμαι 13 εβδομάδων και μιας ημέρας! 

Με το καλό 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η anthi_89 είπε:

Είχε επιχειλιο πλακούντα!

Την Παρασκευή θα είμαι 13 εβδομάδων και μιας ημέρας! 

Με το καλό 🙂

Ωραια ηταν βαθμο 3 ενω εγω 4! Ελπιζω να μετακινηθει κι εμενα λιγο εστω να γινει επιχειλιος βαθμο 3!

 

Εγω θα ειμαι 12 και 6 ημερων!! Αντε καλη μας επιτυχια! Θα σας στειλωμνα σας πω αν και απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να περιμενουμε καποιες ημερες να βγουνε και αποτελεσματα μετα εξετασης αιματος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια .. εύχομαι σε όλες καλα αποτελέσματα ..ήθελα να πω το πάπεει βγαίνει σε λίγες ώρες και το κάνεις την ίδια μέρα με την αυχενική ..εγω έχω ραντεβού στις 17 του μήνα ..

Το διάστημα που μας πέρασε είχα κάποια συμπτώματα αλλά μου έφυγαν μόλις έκοψα την προγεστερόνη ..τρελάθηκα και πήγα έκανα υπέρηχο ..όλα ευτυχώς είναι καλά .. μεγαλώνει ο μπόμπιρας ( πιστεύω ότι είναι αγόρι ) ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ArK. είπε:

Καλησπέρα!ούτε εγώ εχω κάποιο συμπτωμα !μερικές μέρες λιγο το στήθος μου μόνο αλλά εγώ αγχώνομαι γιατί όλες βλέπω κάτι έχουν. Βέβαια κάναμε την αυχενική και όλα καλά μεχρι τώρα αλλά και πάλι νιώθω σαν να μην είμαι εγκυος .

Αφού είναι όλα καλά μη σε αγχώνει που δεν έχεις συμπτώματα! Υπάρχουν και αυτές οι εγκυμοσύνεςεγκυμοσύνες, κάποιες φίλες μου δεν είχαν τίποτα απολύτως σε όλη την εγκυμοσύνη! Απολαύστε το λοιπόν...😉....καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ωραια ηταν βαθμο 3 ενω εγω 4! Ελπιζω να μετακινηθει κι εμενα λιγο εστω να γινει επιχειλιος βαθμο 3!

 

Εγω θα ειμαι 12 και 6 ημερων!! Αντε καλη μας επιτυχια! Θα σας στειλωμνα σας πω αν και απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να περιμενουμε καποιες ημερες να βγουνε και αποτελεσματα μετα εξετασης αιματος!

Στο εύχομαι!!!Ναι όταν τελειώσουμε την εξέταση θα σας ενημερώσω κ εγώ, όταν βγει και το PAPP-A,  να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα! Καλημέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/5/2022 at 2:55 ΜΜ, ο/η ArK. είπε:

Καλησπέρα!ούτε εγώ εχω κάποιο συμπτωμα !μερικές μέρες λιγο το στήθος μου μόνο αλλά εγώ αγχώνομαι γιατί όλες βλέπω κάτι έχουν. Βέβαια κάναμε την αυχενική και όλα καλά μεχρι τώρα αλλά και πάλι νιώθω σαν να μην είμαι εγκυος .

Έτσι ήμουν σε όλη την διάρκεια της πρώτης Μ εγκυμοσύνης κ με πολύ εύκολο κ γρήγορο τοκετό ..το ίδιο είμαι κ τώρα μέχρι στιγμής τουλάχιστον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ για PAPP-A θα πάω παρασκευή 13/5 κ για αυχενικη Δευτέρα 16/5! Ετσι μου είπαν! Διαφορετική μέρα για να πάρω μαζί τα αποτελέσματα την Δευτέρα! Εγώ θα μαι τότε ακριβώς 12 εβδομάδων!! Για να δουμε!! Μου χε πει ο γιατρος να κανω την αυχενικη απο 8-28/5! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2022 at 9:55 ΠΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Στο εύχομαι!!!Ναι όταν τελειώσουμε την εξέταση θα σας ενημερώσω κ εγώ, όταν βγει και το PAPP-A,  να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα! Καλημέρα...

Καλησπερα κοριτσι μου, εκανες αυχενικη ? Πως ηταν? Εμενα η αυχενικη στον υπερηχο εδειξε 2.5mm που ειναι οριακη και μαζι με ολα τα αλλα πιθανοτητα μου βγηκε 1/398 για down... Δεν εχει βγει ομως το PAPP-A περιμενω κι αυτο... Επειδη ειμαι 37 ο γιατρος να κανω NIPT Δευτερα πρωι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε ..?? 

Εγω χθες είχα λίγο αίμα αλλά μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ...λόγω αντιπικτικων ..αλλά έχει τρεις μέρες που έχω πονοκέφαλο περνω ντεπον αλλά τίποτα 1000 κιόλας ...περνει καμία η έχει καμία πονοκέφαλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου, εκανες αυχενικη ? Πως ηταν? Εμενα η αυχενικη στον υπερηχο εδειξε 2.5mm που ειναι οριακη και μαζι με ολα τα αλλα πιθανοτητα μου βγηκε 1/398 για down... Δεν εχει βγει ομως το PAPP-A περιμενω κι αυτο... Επειδη ειμαι 37 ο γιατρος να κανω NIPT Δευτερα πρωι..

Καλησπέρα κοπέλα μου...και εγώ το περιμένω το PAPP-A, η αυχενική βγήκε 1,7mm ....

Τί είναι το NIPT? Εύχομαι να είναι όλα οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε ..?? 

Εγω χθες είχα λίγο αίμα αλλά μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ...λόγω αντιπικτικων ..αλλά έχει τρεις μέρες που έχω πονοκέφαλο περνω ντεπον αλλά τίποτα 1000 κιόλας ...περνει καμία η έχει καμία πονοκέφαλο

Καλησπέρα, εγώ έχω πονοκεφάλους αρκετά συχνά, παίρνω κ εγώ depon 1000αρι αλλά ευτυχώς με πιάνει κ περνάει . Δοκίμασε χλιαρό ντουζάκι και ίσως λίγο μασαζ στην πλάτη κ τον αυχένα, εμένα με βοηθάει πολύ γιατί με χαλαρώνει. Ο πονοκέφαλος είναι λογικά από τις ορμόνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου, εκανες αυχενικη ? Πως ηταν? Εμενα η αυχενικη στον υπερηχο εδειξε 2.5mm που ειναι οριακη και μαζι με ολα τα αλλα πιθανοτητα μου βγηκε 1/398 για down... Δεν εχει βγει ομως το PAPP-A περιμενω κι αυτο... Επειδη ειμαι 37 ο γιατρος να κανω NIPT Δευτερα πρωι..

Τι σημαίνει αυχενική 2.5mm? Εγώ Δευτέρα θα κάνω κ μαζί θα πάρω και τα αποτελέσματα papp-a και χοριακης β! Το nipt ξερεις ποσο κοστίζει; Γιατί μάλλον κι εμένα με βλέπω να κάνω μιας κ ειμαι 43,5!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η anthi_89 είπε:

Καλησπέρα, εγώ έχω πονοκεφάλους αρκετά συχνά, παίρνω κ εγώ depon 1000αρι αλλά ευτυχώς με πιάνει κ περνάει . Δοκίμασε χλιαρό ντουζάκι και ίσως λίγο μασαζ στην πλάτη κ τον αυχένα, εμένα με βοηθάει πολύ γιατί με χαλαρώνει. Ο πονοκέφαλος είναι λογικά από τις ορμόνες!

Και εγώ παίρνω αλλά ένιωθα τύψεις ρώτησα την γιατρό και μου είπε ότι μπορώ ανα 8 ώρες και πολύ νερό ...επίσης κομπρεσα με νερό ..εγώ το έχω χρόνια αυτό δε σημείο που ξερναω από το πόνο αλλά περνώ αγωγή όταν με ποιανει ...εμ είδα παρακάτω ότι έγραψες για την νιπτ νομίζω κάνει γύρω στα 500 € εγώ είμαι 25 είχα κάνει τροφοβλάστη σαν ομνιοπαρακεντηση είναι πιο ακριβής όσο αναφορά τα αποτελέσματα ..στην προηγούμενη εγκυμοσύνη !!! Είχα βγει όλα καλά ..εγώ τρίτη θα πάω ...άντε να δούμε αυτή την φορά ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anthi_89 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου...και εγώ το περιμένω το PAPP-A, η αυχενική βγήκε 1,7mm ....

Τί είναι το NIPT? Εύχομαι να είναι όλα οκ.

πΜπραβο σου οποτε μπορει να ηρεμησεις! Εγω μπαινω σε φαση διευρευνησης, το nipt ειναι πανακριβη εξεταση αιματος διαγνωστικη για συνδρομα για να αποφυγω αμνιπαρακεντηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

πΜπραβο σου οποτε μπορει να ηρεμησεις! Εγω μπαινω σε φαση διευρευνησης, το nipt ειναι πανακριβη εξεταση αιματος διαγνωστικη για συνδρομα για να αποφυγω αμνιπαρακεντηση...

Σε ευχαριστώ,  ναι για την ώρα χαλάρωσα λιγάκι!  Α είναι αυτή η εξέταση που στέλνουν το αίμα στην Αμερική? Κοίτα, η τιμή σου είναι ανεβασμένη, αλλά εντός ορίων, κάνε υπομονή και ελπίζω όλα να είναι εντάξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Και εγώ παίρνω αλλά ένιωθα τύψεις ρώτησα την γιατρό και μου είπε ότι μπορώ ανα 8 ώρες και πολύ νερό ...επίσης κομπρεσα με νερό ..εγώ το έχω χρόνια αυτό δε σημείο που ξερναω από το πόνο αλλά περνώ αγωγή όταν με ποιανει ...εμ είδα παρακάτω ότι έγραψες για την νιπτ νομίζω κάνει γύρω στα 500 € εγώ είμαι 25 είχα κάνει τροφοβλάστη σαν ομνιοπαρακεντηση είναι πιο ακριβής όσο αναφορά τα αποτελέσματα ..στην προηγούμενη εγκυμοσύνη !!! Είχα βγει όλα καλά ..εγώ τρίτη θα πάω ...άντε να δούμε αυτή την φορά ..

Καλή επιτυχία, όλα καλά θα είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anthi_89 είπε:

Σε ευχαριστώ,  ναι για την ώρα χαλάρωσα λιγάκι!  Α είναι αυτή η εξέταση που στέλνουν το αίμα στην Αμερική? Κοίτα, η τιμή σου είναι ανεβασμένη, αλλά εντός ορίων, κάνε υπομονή και ελπίζω όλα να είναι εντάξει. 

Ευχαριστω κοριτσι μου... Περιμενω πως και πως και το PAPPA να δουμε ... Εσενα ποτε θα βγει αποτελεσμα PAPPA?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Τι σημαίνει αυχενική 2.5mm? Εγώ Δευτέρα θα κάνω κ μαζί θα πάρω και τα αποτελέσματα papp-a και χοριακης β! Το nipt ξερεις ποσο κοστίζει; Γιατί μάλλον κι εμένα με βλέπω να κάνω μιας κ ειμαι 43,5!

Ειναι το παχος αυχνεα εμβρυου, βασικη μετρηση στην αυχενικη...Σου ευχομαι απο καρδιας καλα αποτελεσματα!!! Το nipt εξαρταται και απο ποσα συνδρομα θα ελεγξεις αλλα πιστευω απο 400-600

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου... Περιμενω πως και πως και το PAPPA να δουμε ... Εσενα ποτε θα βγει αποτελεσμα PAPPA?

Μου είπε Τριτη ή Τετάρτη. Ζω σε νησί κ το δείγμα του αίματος το στέλνουν στην Αθήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Χτες έκανα αυχενική κ papp-a! Τι χαρα και συγκίνηση που τα είδαμε τοση ωρα κ που έχουμε τοσες φωτο τους! Πραγματικά τρελαθήκαμε!! Τα μωρα μου εχουν κ το καθένα το δικο του πλακούντα οπότε η αναπτυξη του καθένα δεν επηρεάζει το άλλο! Το ένα είναι λίγο μικρότερο απο το αλλο αλλα σε σωστή αναπτυξη και τα 2 για 12 εβδ+1 που ήμουν χτες! Αυχενική το ενα 2 mmκ το αλλο 1,9 mm ! Κανένα άγχος για επεμβατικη η αλλη μεθοδο για σύνδρομα τρισωμία 21,18 κ 13 γιατί φτανω απο 1/13769 ως 1/20000! Και κίνδυνος για προεκλαμψια 1/181!27/11 πητ!  Όλα πήγαν τέλεια! Με το καλό όλες μας κορίτσια μου!!!Με το καλό να γεμίσουν οι αγκαλίτσες μας!!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...