Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Πήρα από Ψυχογιός

Το ένα λέγεται η Βίβλος της εγγυμοσυνης( έχει μέσα από την σύλληψη, κάθε βδομάδα το συμβαίνει στο μωρό, και κάθε βδομάδα στο σώμα μας). Έχει σχετικά με συμπτώματα και πως να ανακουφιστεις. Έχει την γέννα. Πολλές πληροφορίες σχετικά με διατροφή, επαφές, περιποιηση. Τι πρέπει και τι οχι. Τις εξετάσεις που θα κάνουμε. Διάφορες επιπλοκές και αρρώστιες. Είναι πολύ βοηθητικό. Και μετά έχει το μωρό μόλις γεννιέται τι σημάδια θα έχει τα οποία θα φύγουν. Πώς να το κρατάς στην αρχή μαζί με φωτογραφίες. Το μπάνιο του κτλ ακόμα και οδηγίες πώς να το βάλεις στον μάρσιπο. 

 

Και το άλλο είναι ο πρώτος χρόνος του μωρού 365 μέρες πάλι έχει τα πάντα για το μωρό. Από αλλαγή Πάνας μέχρι φαγητο κτλ. . Αυτό λογικά θα το διαβάσω προς τον 9 ο μήνα. 

Γενικά τώρα που κάθομαι είπα να τα δω. Δεν ξέρω όταν γεννήσω αν θα έχω ελεύθερο χρόνο. Χαχαχα

Τα πήρα και τα δύο 25€ άξιζε πιστεύω τα λεφτά. Δεν ήταν πολλά. Και είναι και μεγάλα βιβλία. 

αχ τέλεια ακούγονται και οικονομικά..θα είναι πολύ χρήσιμα και κατατοπιστικά...εγώ δεν κάθομαι (τηλεργασία)γι αυτό δεν ΄χω αγορἀσει ακόμα κάποιο.σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες .θα ψ΄΄αξω κι εγώ σε βαθος χρόνου μιαςπου αγαπώ τα βιβλία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

κορίτσια καλημέρα!!έχει καμία αλλη μπούκωμα ; αυτό που λέγεται ρινίτιδα ΄΄ της εγκυμοσύνης

'.με ταλαιπωρεί πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος. τα βράδια δεν ανασαίνω καν από τη μύτη..😒

  Εγω είχα θέμα από πριν κ τώρα σταμάτησα να χρησιμοποιώ αποσυμφορητικα γτ φαντάζομαι ότι δεν κάνει οπότε έχω πιο έντονο τώρα.

Αργούν πολύ να φανούν οι απαντήσεις μου κάποιες φορές περνάνε κ 10 ωρες🤔🤔

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina.k είπε:

  Εγω είχα θέμα από πριν κ τώρα σταμάτησα να χρησιμοποιώ αποσυμφορητικα γτ φαντάζομαι ότι δεν κάνει οπότε έχω πιο έντονο τώρα.

Αργούν πολύ να φανούν οι απαντήσεις μου κάποιες φορές περνάνε κ 10 ωρες🤔🤔

 

αχ και έμενα έτσι γινόταν στις αρχικές αναρτήσεις!!τώρα πήρα παράσημα και δεν αργούν , όπως και εσύ πλέον χαχχχα!! θα ταλαιπωρηθούμε μάλλον με αυτό..εμένα ο γιατρ΄ος μου είπε μόνο φυσιομέρ ..αλλά μάταια...τίποτα δεν κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ναι τώρα φαίνονται αμέσως. Εμένα με πιάνει το βράδυ όταν ξαπλώνω και το πρωί όταν ξυπνάω πιο πολύ αλλά κ κατά τη διάρκεια της μέρας ανά διαστήματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katerina.k είπε:

Αχ ναι τώρα φαίνονται αμέσως. Εμένα με πιάνει το βράδυ όταν ξαπλώνω και το πρωί όταν ξυπνάω πιο πολύ αλλά κ κατά τη διάρκεια της μέρας ανά διαστήματα 

δυστυχως και έμενα ετσι.το βράδυ επιδεινώνεται προς το ξημέρωμα . κάθε φορά ξυπνάω και φυσάω μύτη.ξυπ΄ναω και τον αντρούλη αλλά τι να κάνουμε...θα το έχουμε λογικά μέχρι τελους ε ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω πως όχι...άστα...ήδη δεν βολεύομαι μπρούμυτα με το στήθος συν το μπούκωμα, αν προστεθεί κ η κοιλιά στο πακέτο νομίζω την κάτσαμε...εν τω μεταξύ έχω μια βδομάδα το μάτι γαρίδα στις 7 κ κατά τις 2 κουτουλαω...το έχει καμία άλλη αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina.k είπε:

Ελπίζω πως όχι...άστα...ήδη δεν βολεύομαι μπρούμυτα με το στήθος συν το μπούκωμα, αν προστεθεί κ η κοιλιά στο πακέτο νομίζω την κάτσαμε...εν τω μεταξύ έχω μια βδομάδα το μάτι γαρίδα στις 7 κ κατά τις 2 κουτουλαω...το έχει καμία άλλη αυτό?

Ωχ και εγώ από το στήθος δεν μπορώ να κοιμηθώ μπρούμητα. Και ξυπνάω πολύ νωρίς χωρίς λόγο. Από της 6-7 το μάτι ανοίγει . Είτε κοιμηθώ νωρίς είτε αργά. Το ίδιο πράγμα. Και το μεσημέρι πέφτει νυστα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

κορίτσια καλημέρα!!έχει καμία αλλη μπούκωμα ; αυτό που λέγεται ρινίτιδα ΄΄ της εγκυμοσύνης

'.με ταλαιπωρεί πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος. τα βράδια δεν ανασαίνω καν από τη μύτη..😒

Καλησπέρα!! Εμένα με ενοχλεί αρκετά η μύτη μου. Μπορώ όμως να κοιμηθώ. Θυμάμαι τις πρώτες εβδομάδες μάτωνε συνέχεια!!

 

Κορίτσια σας ταλαιπωρούν κι εσάς δυνατοί πονοκέφαλοι; Είναι αφόρητο νομίζω. Και νιώθω πολύ ζεστή 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katerina.k είπε:

Ελπίζω πως όχι...άστα...ήδη δεν βολεύομαι μπρούμυτα με το στήθος συν το μπούκωμα, αν προστεθεί κ η κοιλιά στο πακέτο νομίζω την κάτσαμε...εν τω μεταξύ έχω μια βδομάδα το μάτι γαρίδα στις 7 κ κατά τις 2 κουτουλαω...το έχει καμία άλλη αυτό?

Ρε κορίτσια μόνο εγώ φοβάμαι να κοιμηθώ μπρούμυτα ;;;χαχαχ καλά το στήθος δε μπορω καν να το αγγιξω...εγώ μόνο πλάγια και ανάσκελα..κ αυτό κάποιες φορές το πρωί με πιάνει κράμπα στην κοιλίτσα..εγώ πλέον κοιμάμαι συν ένα δυώρο..αλλά με μικρές διακοπές λόγω της καταρροής ..αλλά την είχα περάσει κ εγώ αυτή τη φάση νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η eirini55 είπε:

Ρε κορίτσια μόνο εγώ φοβάμαι να κοιμηθώ μπρούμυτα ;;;χαχαχ καλά το στήθος δε μπορω καν να το αγγιξω...εγώ μόνο πλάγια και ανάσκελα..κ αυτό κάποιες φορές το πρωί με πιάνει κράμπα στην κοιλίτσα..εγώ πλέον κοιμάμαι συν ένα δυώρο..αλλά με μικρές διακοπές λόγω της καταρροής ..αλλά την είχα περάσει κ εγώ αυτή τη φάση νομίζω.

Και εγώ δεν κοιμάμαι μπρούμητα. Φοβάμαι αλλά έχω και το πρηξιματακι ναι δεν μπορώ να πιέζομαι σε εκείνη την περιοχή. Πλάγια και ανάσκελα και εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babyblue94 είπε:

Και εγώ δεν κοιμάμαι μπρούμητα. Φοβάμαι αλλά έχω και το πρηξιματακι ναι δεν μπορώ να πιέζομαι σε εκείνη την περιοχή. Πλάγια και ανάσκελα και εγώ. 

Ε ναι εγώ δε ξέρω και μόνο που ξέρω ότι κάποιος αναπτύσσεται στην κοιλίτσα μου δε μπορω.στο πιντερεστ είδα για αργότερα που θα μεγαλώσουν οι κοιλιτσες μας ότι είναι καλό ένα μαξιλαράκι ανάμεσα στα πόδια μας. Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο έτσι κάπως πιπεράτο... Σε επαφή έρχεστε ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγαμε 1ο υπέρηχο...Όλα καλά είδαμε το σάκο και ακούσαμε καρδούλα....πολύ συγκίνηση...για πολυ λίγο γιατί είπε ο γιατρός πως δε κάνει ...επιβαρύνει το έμβρυο...εγώ νόμιζα πως ειμαι 7 βδομάδα ο γιατρός μου είπε 6η...τεσπα...θα ξαναπάμε σε 2βδομάδες...θα δει καλύτερα πόσο είναι...Μας είπε 1ο τρίμηνο όχι επαφές....Τώρα τι να πω??είναι και ανάλογα το γιατρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eirini55 είπε:

Ε ναι εγώ δε ξέρω και μόνο που ξέρω ότι κάποιος αναπτύσσεται στην κοιλίτσα μου δε μπορω.στο πιντερεστ είδα για αργότερα που θα μεγαλώσουν οι κοιλιτσες μας ότι είναι καλό ένα μαξιλαράκι ανάμεσα στα πόδια μας. Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο έτσι κάπως πιπεράτο... Σε επαφή έρχεστε ;;

Ναι λογικά θα αγοράσουμε και μαξιλαράκια και κολάν για να μην μας πιέζει. Βέβαια έρχεται και το καλοκαίρι που θα είμαστε πολύ φουσκωμενες οπότε θα φοράμε αέρινα φορεματακια που θα είναι άνετα. 

Εμεις που ρωτησαμε για επαφή. Μας είπε μέχρι να ακούσουμε καρδούλα να μην έρθουμε σε επαφή. Μετά μπορούμε κανονικά. Απλά δεν θα πρέπει ο άντρας να εξσπερματιζει. Επειδή αυτό προκαλεί συσπάσεις ( αυτό το θέλουμε και επιβάλλεται λέει πριν την γέννα μόνο ) γενικά λέει χαλαρά. Και ή με προφύλαξη ή να τραβιέται.  Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάνει κάτι. Και εγώ φοβόμουν αλλά και το πρηξιματακι που νιώθω δεν με τράβαγε και πολύ. Δεν έχω όρεξη ακόμα .χαχαχαχα ας ακούσουμε καρδούλα και μετά σιγά σιγά όλα. 

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mairy22 είπε:

Κορίτσια πήγαμε 1ο υπέρηχο...Όλα καλά είδαμε το σάκο και ακούσαμε καρδούλα....πολύ συγκίνηση...για πολυ λίγο γιατί είπε ο γιατρός πως δε κάνει ...επιβαρύνει το έμβρυο...εγώ νόμιζα πως ειμαι 7 βδομάδα ο γιατρός μου είπε 6η...τεσπα...θα ξαναπάμε σε 2βδομάδες...θα δει καλύτερα πόσο είναι...Μας είπε 1ο τρίμηνο όχι επαφές....Τώρα τι να πω??είναι και ανάλογα το γιατρό...

Άντε ρε συ....άκουσες από τόσο νωρίς. Μπράβο Σου.!! Τώρα πότε θα ξανά πας ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι λογικά θα αγοράσουμε και μαξιλαράκια και κολάν για να μην μας πιέζει. Βέβαια έρχεται και το καλοκαίρι που θα είμαστε πολύ φουσκωμενες οπότε θα φοράμε αέρινα φορεματακια που θα είναι άνετα. 

Εμεις που ρωτησαμε για επαφή. Μας είπε μέχρι να ακούσουμε καρδούλα να μην έρθουμε σε επαφή. Μετά μπορούμε κανονικά. Απλά δεν θα πρέπει ο άντρας να εξσπερματιζει. Επειδή αυτό προκαλεί συσπάσεις ( αυτό το θέλουμε και επιβάλλεται λέει πριν την γέννα μόνο ) γενικά λέει χαλαρά. Και ή με προφύλαξη ή να τραβιέται.  Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάνει κάτι. Και εγώ φοβόμουν αλλά και το πρηξιματακι που νιώθω δεν με τράβαγε και πολύ. Δεν έχω όρεξη ακόμα .χαχαχαχα ας ακούσουμε καρδούλα και μετά σιγά σιγά όλα. 

Άντε ρε συ....άκουσες από τόσο νωρίς. Μπράβο Σου.!! Τώρα πότε θα ξανά πας ;

Σε δυο βδομάδες μας είπε...νόμιζω κάθε γιατρός έχει το σύστημα του στη παρακολούθηση κλπ...μας είπε όχι επαφές Τώρα...αλλά δε ξέρω μέχρι πότε δε το δευκρινησαμε...αλλά το 1ο τρίμηνο θέλει προσοχή γενικά ... μετά το τρίμηνο μου είπε ανά μήνα θα με βλέπει τώρα κάθε 15...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα,

Εμάς μας είπε επαφές χαλαρα χωρίς πολλά τρανταγματα κ όχι πολύ συχνά. Μόλις περάσει μου είπε το 1ο τρίμηνο όλα θα είναι πιο εύκολα.Επισης μαλλιά σας αφήνει να βαψετε ?μου το απαγόρευσε τελείως έως τη 12η εβδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina.k είπε:

Καλημεραααα,

Εμάς μας είπε επαφές χαλαρα χωρίς πολλά τρανταγματα κ όχι πολύ συχνά. Μόλις περάσει μου είπε το 1ο τρίμηνο όλα θα είναι πιο εύκολα.Επισης μαλλιά σας αφήνει να βαψετε ?μου το απαγόρευσε τελείως έως τη 12η εβδομάδα. 

Ναι και εμένα αυτό με τις επαφές. Το ίδιο μας είπε. Εμένα μαλλιά και νύχια είπε όχι έως το τρίμηνο. Μετά φυτική βαφή και νύχια λέει θα μπορώ. Εγώ δεν ξέρω αν θα τα κάνω. Το πολύ πολύ μόνο ποδαράκια που θα έρθει και καλοκαίρι. Θα δω🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντομεταξυ συμβαίνει και σε εσάς , , αν κάποια στιγμή δεν νιώθετε περίεργα χαμηλά. Ότι υπάρχει κάποιο βάρος ή τράβηγμα κτλ.. φοβάστε ; 

Εγώ τώρα που την συνηθισα αυτή την ενόχληση νιώθω ότι όσο τα έχω είναι όλα καλά..αν κάποια στιγμή δεν τα έχω λέω. Ωωωπα τώρα γιατί δεν νιώθω κάτι 😝

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εντομεταξυ συμβαίνει και σε εσάς , , αν κάποια στιγμή δεν νιώθετε περίεργα χαμηλά. Ότι υπάρχει κάποιο βάρος ή τράβηγμα κτλ.. φοβάστε ; 

Εγώ τώρα που την συνηθισα αυτή την ενόχληση νιώθω ότι όσο τα έχω είναι όλα καλά..αν κάποια στιγμή δεν τα έχω λέω. Ωωωπα τώρα γιατί δεν νιώθω κάτι 😝

 

Ναι νομίζω κάπως έτσι είμαστε όλες μας😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εντομεταξυ συμβαίνει και σε εσάς , , αν κάποια στιγμή δεν νιώθετε περίεργα χαμηλά. Ότι υπάρχει κάποιο βάρος ή τράβηγμα κτλ.. φοβάστε ; 

Εγώ τώρα που την συνηθισα αυτή την ενόχληση νιώθω ότι όσο τα έχω είναι όλα καλά..αν κάποια στιγμή δεν τα έχω λέω. Ωωωπα τώρα γιατί δεν νιώθω κάτι 😝

 

 

στις πριν 18 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εντομεταξυ συμβαίνει και σε εσάς , , αν κάποια στιγμή δεν νιώθετε περίεργα χαμηλά. Ότι υπάρχει κάποιο βάρος ή τράβηγμα κτλ.. φοβάστε ; 

Εγώ τώρα που την συνηθισα αυτή την ενόχληση νιώθω ότι όσο τα έχω είναι όλα καλά..αν κάποια στιγμή δεν τα έχω λέω. Ωωωπα τώρα γιατί δεν νιώθω κάτι 😝

 

Αχ κορίτσια και εμείς τίποτα..για το πρώτο τρίμηνο είπε ο γιατρός αρχικά..βέβαια ίσως και λόγω πρεγεστερονης δεν έχω κάποια ιδιαίτερα διάθεση.αλλα όσο ναναι λείπει ☺️χιχι !Μάλλια νύχια εγώ δε ρώτησα αλλά ξέρω ότι δεν κάνει..αποτριχωτικη τον ρώτησα αν επιτρέπεται μου είπε ναι...

Οσο για τα τραβήγματα κ αυτό το βάρος πιο πάνω που ενιωθα εμένα μου έχουν σταματήσει κατά πολύ..κυρίως η δυσπεψία είναι η βασική συντροφιά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eirini55 είπε:

 

Αχ κορίτσια και εμείς τίποτα..για το πρώτο τρίμηνο είπε ο γιατρός αρχικά..βέβαια ίσως και λόγω πρεγεστερονης δεν έχω κάποια ιδιαίτερα διάθεση.αλλα όσο ναναι λείπει ☺️χιχι !Μάλλια νύχια εγώ δε ρώτησα αλλά ξέρω ότι δεν κάνει..αποτριχωτικη τον ρώτησα αν επιτρέπεται μου είπε ναι...

Οσο για τα τραβήγματα κ αυτό το βάρος πιο πάνω που ενιωθα εμένα μου έχουν σταματήσει κατά πολύ..κυρίως η δυσπεψία είναι η βασική συντροφιά μου..

Α οπότε να μην ανησυχώ αν σταματάνε αυτά τα πρώτα πονακια τραβήγματα που ένιωθα τις πρώτες μέρες. Τώρα σήμερα ας πούμε δεν τα νιώθω. Είναι κάπως όλα φυσιολογικά. Εκτός από το στήθος.αυτο πιστό στον πόνο εκεί. 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mairy22 είπε:

Κορίτσια πήγαμε 1ο υπέρηχο...Όλα καλά είδαμε το σάκο και ακούσαμε καρδούλα....πολύ συγκίνηση...για πολυ λίγο γιατί είπε ο γιατρός πως δε κάνει ...επιβαρύνει το έμβρυο...εγώ νόμιζα πως ειμαι 7 βδομάδα ο γιατρός μου είπε 6η...τεσπα...θα ξαναπάμε σε 2βδομάδες...θα δει καλύτερα πόσο είναι...Μας είπε 1ο τρίμηνο όχι επαφές....Τώρα τι να πω??είναι και ανάλογα το γιατρό...

Αχ τι ωραία που ακούσατε καρδούλα !!άντε άντε όλα καλά !!!σιγά σιγά εύχομαι να κάνουμε και τις  αυχενικες να είναι όλα καλά και να μας φύγει το πολύ άγχος !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katerina.k είπε:

Να σας ρωτήσω ...έχετε ανακοινώσει εγκυμοσύνη σε συγγενείς κτλ ???

Εμείς μόνο στους γονείς μας και τα αδέρφια μας. Αλλά τους τονίσαμε να μην πούνε πουθενά κάτι. 

Ούτε σε φίλους ούτε πουθενά. Θα ήθελα να κάνω την αυχενική και μετά να ανακοινώνω. 

Εσείς ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babyblue94 είπε:

Α οπότε να μην ανησυχώ αν σταματάνε αυτά τα πρώτα πονακια τραβήγματα που ένιωθα τις πρώτες μέρες. Τώρα σήμερα ας πούμε δεν τα νιώθω. Είναι κάπως όλα φυσιολογικά. Εκτός από το στήθος.αυτο πιστό στον πόνο εκεί. 🤗

Χαχαχ όπως το είπες..όλα κάπως φυσιολογικά !!!!καλά το στήθος άσε..φοβάμαι να βγάλω το σουτιέν μου..ακουμπάει το πάπλωμα και πεθαίνω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
    • δυστυχώς δεν θα σταματήσει..είναι θέμα τύχης καθαρά που θα πέσουμε.. ισχύει αυτό με το ιντερνετ..είναι λίγο δίκοπο αλλά αν ξέρεις πως να χειριστείς τις πληροφορίες νομίζω πως λειτουργεί υπερ μας...
    • Σωστά! και μπορεί η λύση να περιμένει.. επέβαλε μία παύση κι όταν είσαι έτοιμη τότε να πάρεις τις οριστικές αποφάσεις..
    • Δεν ξέρω αν λύνεται με συμβιβασμό ή με ολοκληρωτική ρήξη της σχέσης. Θα δείξει! Για μένα πια το πολυτιμότερο πλάσμα της ζωής μου βρίσκεται στην κοιλιά μου! Και θα κάνω τα ΠΆΝΤΑ για να είναι εκείνη καλά!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...