Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΑΥΜΑ ΖΩΗΣ!!!!!!!


ranini

Recommended Posts

Η φωτογραφία είναι ενός μωρού 21 εβδομάδων, πριν ακόμη γεννηθεί, το όνομα του οποίου είναι Samuel Armas και είχε διαγνωσθεί ότι πάσχει από διχοτομημένη σπονδυλική στήλη από την οποία δεν θα επιζούσε με τίποτα, παρά μόνον αν το χειρουργούσαν ...

στην κοιλιά της μητέρας του.

Ο Dr. Bruner, μετά από διάφορες έρευνες που είχαν γίνει στο Πανεπιστημιακό Ιατρικό Κέντρο του Vanderbilt, στη Nashville, δήλωσε ότι ο ίδιος θα μπορούσε να φέρει εις πέρας την εγχείρηση, με το βρέφος στη κοιλιά της μητέρας του.

Κατά τη διάρκεια της εγχείρησης, ο χειρούργος αφαίρεσε την υστέρα με καισαρική και έκανε μια μικρή τομή στον αμνιακό σάκο, μέσω της οποίας μπόρεσε να εγχειρίσει τον μικρό Samuel.

O Dr. Bruner τελείωνε επιτυχώς την εγχείρηση, όταν το έμβρυο, ο S a m u e l, έβγαλε το μικροσκοπικό αλλά ανεπτυγμένο χεράκι του μέσα από τη τομή και γαντζώθηκε από το δάχτυλο του έκπληκτου γιατρού.

Ο διάσημος αυτός χειρούργος είπε ότι έζησε την πιο συγκινητική στιγμή ολόκληρης της ζωής του, όταν ένοιωσε το χέρι του Samuel να του γραπώνει ένα δάκτυλο, δείχνοντας ευγνωμοσύνη που του χάρισε το δώρο της ζωής.

Βεβαίως ο γιατρός πάγωσε, κοκάλωσε για μερικά δευτερόλεπτα, κατά την διάρκεια των οποίων ο Samuel συνέχισε να του κρατάει το δάχτυλο, κάτι που έδωσε αρκετό χρόνο στο ...προσωπικό του χειρουργείου ώστε να φωτογραφήσουν το στιγμιότυπο.

Ναι, πέντε μηνών έμβρυο..Αφιερωμένο σε όσους αγαπούν τη ζωή...

post-5422-13873934653218_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΑΝΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΕ MAIL ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ.... ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΛΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ Η ΨΕΥΤΙΚΗ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.... ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ..... ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοβερα συγκινητικο...

Η ζωη κανει θαυματα και τα μωρακια στην κοιλιτσα ειναι θαυματα που καταλαβαινουν και αισθανονται τα παντα...:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοβερά συγκινητικό!:) Το θαύμα της ζωής... :)

Και εγώ το είχα δει και το σκεφτόμουν για ημέρες...

Όπως και το γεγονός ότι μία νεαρή αμερικανίδα γέννησε πρόωρα 19 εβδομάδων και το έμβρυο επέζησε:) και σήμερα είναι μαθήτρια νηπιαγωγείου και μάλιστα από τις πιο έξυπνες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ!!!!!!ΒΡΕ ΡΑΝΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!ΟΝΤΩΣ ΘΑΥΜΑ ΖΩΗΣ...ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΟ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω δεν το ειχα ξαναδει αυτο.συγκλονιστικο......απιστευτο.κι ομως επιβεβαιωνετε αυτο που λενε οι γιατροι.απο τον πρωτο μηνα που χτυπαει η καρδουλα του ειναι μια ζωη.αληθεια ξερατε οτι το πρωτο τριμηνο εχει ηδη διαμορφωθει μεσω του DNA το πως θα μοιαζει και αρκετα χαρακτηριστικα για την υπολοιπη του ζωη; πραγματικα ειναι ενα θαυμα.ευχομε σε οσες δεν το εχουν ζησει να το ζησουν και να μην χασουν ουτε στιγμη απο αυτο το μαγικο ταξιδι που γινετε...μπραβο ρανια για το μυνυμα ποσο σημαντικο ειναι αυτο που δημιουργειτε μεσα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Olokliro to arthro tis efimeridas

egrafe pws (to 2007 pou dimosieythike)

to mwro pleon einai ena ygeies nipio

kai symplirwne me loipes foto tou paidiou...

Pragmati sygkinitiko!

To thema omws einai pws edw kai kairo

ekremmoun katigories kai myniseis

eis varos twn dimosiografwn kai twn giatrwn

gia alloiwsi tis pragmatikotitas!

To embryo (lene)

den einai alithino

(ypsos, osta, sximatismos)...

Oi gwtografies (lene) einai apotelesma montaz!

Ti na peis????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ!!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα καταπληκτικο..:ohmy:

α βρε κοπελα μου θα με περασουν για τρελη οι γειτονεσ με το κλαμα που εχω ριξει....βλεπετε καθε πρωι βγαζω το λαπτοπ στο μπαλκονι με καφεδακι και σασ γραφω:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΣΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΩΖΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΑΛΛΑ Κ ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ Κ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ.

ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...