Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΠΥΕΛΙΚΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ


Maria2323

Recommended Posts

Γεια σας! Προσφατα εκανα μαγνητική αφοδευσιογραφία μετά από αρκετές ενοχλήσεις που είχα ( πίεση και βάρος χαμηλά στη κοιλιά, δυσκολία στις κενώσεις και στην ούρηση) και έδειξε πρόπτωση πυελικού εδάφους και ορθοκήλη! Μου πρότειναν λαπαροσκοπική ορθοπηξία με πλέγμα. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;; Έχω αγχωθει πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 5:35 ΜΜ, ο/η Maria2323 είπε:

Γεια σας! Προσφατα εκανα μαγνητική αφοδευσιογραφία μετά από αρκετές ενοχλήσεις που είχα ( πίεση και βάρος χαμηλά στη κοιλιά, δυσκολία στις κενώσεις και στην ούρηση) και έδειξε πρόπτωση πυελικού εδάφους και ορθοκήλη! Μου πρότειναν λαπαροσκοπική ορθοπηξία με πλέγμα. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;; Έχω αγχωθει πολύ!

Καλημέρα! Έχω κι εγώ διαγνωστεί με πρόπτωση πυελικού εδάφους και κυστεοκήλη. Επειδή ωστόσο δεν έχω ολοκληρώσει την οικογένειά μου και πρώτα ο Θεός θα ήθελα και άλλο παιδάκι και απ' τη στιγμή που προς το παρόν δεν με εμποδίζει σε κάτι, δε θα προχωρήσω ακόμα σε επέμβαση. Προς το παρόν έχω ξεκινήσει φυσιοθεραπείες μπας και προλάβω χειροτέρευση. Εσύ μπορείς να το αποφύγεις ή είναι αναπόφευκτο; Έχεις βρει καλό γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είμαι 30 χρονών με ένα παιδάκι και θα ήθελα και 2ο αλλά μου είπε ο γιατρός θα επιδεινωθούν τα συμπτώματα. Δεν έχεις καθόλου ενοχλήσεις;; Πίεση και δυσφορία χαμηλά στη κοιλιά, πονο στη μέση κτλ;;; Μου είπαν είναι αναπόφευκτο και όσο το αφήνω θα χειροτερεύει. Είναι πρόπτωση ορθού και μου προκαλεί πολλά συμπτώματα και δεν τα αντέχω είναι η αλήθεια! Μετά την επέμβαση πρέπει να ξεκινήσω φυσιοθεραπεία πυελικού εδάφους και να προσέχω τη διατροφή μου. Έχω αγχωθεί επειδή είμαι μικρή και δεν είναι τόσο συχνο πρόβλημα σε τέτοια ηλικία 😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, και γω πέρασα από διάφορα στάδια με κύριο την απογοήτευση και τη στεναχώρια όταν πρωτοεμφανίστηκε κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης από το πουθενά. Το δυσκολότερο που έπαθα ήταν δύο φορές επίσχεση ούρων, που την αντιμετωπίσαμε με πεσσό. Αφού γέννησα, δεν είναι ότι εξαφανίστηκε η κυστεοκήλη και η πρόπτωση αλλά είναι σαφώς καλύτερη η εικόνα και δε με ενοχλεί τόσο στην καθημερινότητα, οπότε για αυτό θα το αφήσουμε προς το παρόν και πιο μετά θα το κοιτάξω για επέμβαση. Ο ένας γιατρός (ο γυναικολόγος μου) μου είπε ότι αφού ολοκληρώσω την οικογένειά μου να το κάνω από τη στιγμή που δεν έχω τόσο ενοχλήσεις (με πονάει μεν η μέση μου αλλά νομίζω είναι και απ' τη λάθος στάση σώματος) γιατί το πλέγμα θα επιβαρυνθεί από μια νέα εγκυμοσύνη, ο άλλος γιατρός (ουρογυναικολόγος) μου είπε ότι μπορώ να ξαναμείνω έγκυος με πρόπτωση χωρίς ωστόσο να μπούμε σε λεπτομέρειες (σε αυτόν δεν ξαναπήγα μετά την γέννα γιατί όπως είπα δεν θα κάνω ακόμα επέμβαση, οπότε δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες). Εγώ θα υ έλεγα να πάρεις άλλη μια άποψη, έτσι για σιγουριά, δεν ξέρω τόσο να σου πω για την ορθοκήλη τί ισχύει, γιατί απ' τη στιγμή που σου δημιουργεί και συμπτώματα όντως κάτι πρέπει να κάνεις. Εξετάσεις άλλες δεν έκανα, τον έλεγχο μετά τον τοκετό με τον γυναικολόγο έκανα. Φυσιοθεραπείες κάνω τώρα και όντως θέλει να μη ζορίζουμε την περιοχή με δυσκοιλιότητα. Και γω τρία χρόνια μεγαλύτερη από σένα είμαι, με τις ίδιες ακριβώς σκέψεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι έγκυος στην 26η εβδομάδα κύησης. Αποφάσισα να γράψω κι εγώ σε αυτό το τοπικ γιατί οπως όλα δείχνουν έχω πρόπτωση.ακριβως δεν ξέρω τι είδους πρόπτωση την Πέμπτη θα πάω στο γιατρό να το δούμε. Το θέμα είναι ότι μέσα στον κόλπο μου βλέπω κάτι σαν μια μπάλα.πια είναι ορατή και με το που σηκώνομαι λίγο το βλέπω. 

Φοβάμαι πολύ για την εγκυμοσύνη αλλά και για τη μετέπειτα πορεία. Ο γιατρός μου είπε πως αν ο τράχηλος είναι κλειστός το μωρό δεν κινδυνεύει. Αλλά με ανησυχούν τώρα όλα. Η αλήθεια είναι αυτή. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την εγκυμοσύνη εγώ νομίζω ότι δε θα έπρεπε να φοβάσαι καθόλου, είσαι και σε αρκετά καλή εβδομάδα, οπότε αν ο τράχηλος είναι κλειστός, δε θα έχεις θέμα με πρόωρο τοκετό.

Για το μετά, θα δεις την κατάσταση ένα δίμηνο χοντρικά μετά τον τοκετό πώς θα ναι και θα πράξεις αναλόγως.

Δύσκολο το θέμα κορίτσια, δυστυχώς το παντρευτήκαμε, καλούς γιατρούς χρειαζόμαστε και καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Dim.The. είπε:

Για την εγκυμοσύνη εγώ νομίζω ότι δε θα έπρεπε να φοβάσαι καθόλου, είσαι και σε αρκετά καλή εβδομάδα, οπότε αν ο τράχηλος είναι κλειστός, δε θα έχεις θέμα με πρόωρο τοκετό.

Για το μετά, θα δεις την κατάσταση ένα δίμηνο χοντρικά μετά τον τοκετό πώς θα ναι και θα πράξεις αναλόγως.

Δύσκολο το θέμα κορίτσια, δυστυχώς το παντρευτήκαμε, καλούς γιατρούς χρειαζόμαστε και καλή δύναμη!

Με τις φυσιοθεραπείες είδες βελτίωση;;; Είναι ασκήσεις πυελικού εδάφους και βιοανάδραση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/12/2021 at 6:04 ΜΜ, ο/η Maria2323 είπε:

Με τις φυσιοθεραπείες είδες βελτίωση;;; Είναι ασκήσεις πυελικού εδάφους και βιοανάδραση;

Ναι είναι ασκήσεις πυελικού εδάφους, για βιοανάδραση δε μου είπε κάτι. Έχω δει ότι σίγουρα έχουμε "ενεργοποιήσει" τους μύες της περιοχής και έχω αίσθηση ουσιαστικά των μυών αυτών που πριν δεν είχα. Τώρα επειδή θηλάζω ακόμα έχω διαβάσει ότι λόγω των ορμονών δεν έχουν πάρει τη θέση τους όλα τα όργανα, όχι ότι ελπίζω σε δραματική βελτίωση, αλλά και με τις φυσιοθεραπείες στοχεύω τουλάχιστον στη μη χειροτέρευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό σκέφτομαι ότι είμαι σε μεγάλη εβδομάδα κύησης και το μωρό είναι σε καλά γραμμάρια για αυτήν την εβδομάδα.

Άσε κορίτσι μου... Κι εγώ τώρα θα ψαχτω απο γιατρούς. 

Μάιρα πόσο χρονών είσαι εάν επιτρέπεται;έχεις κάνει παιδάκια;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Αυτό σκέφτομαι ότι είμαι σε μεγάλη εβδομάδα κύησης και το μωρό είναι σε καλά γραμμάρια για αυτήν την εβδομάδα.

Άσε κορίτσι μου... Κι εγώ τώρα θα ψαχτω απο γιατρούς. 

Μάιρα πόσο χρονών είσαι εάν επιτρέπεται;έχεις κάνει παιδάκια;

 

Είμαι 30 χρονών και έχω ένα παιδάκι 3 χρονών! Εσύ;;; 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/12/2021 at 9:21 ΜΜ, ο/η Dim.The. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! @Maria2323 αν επιτρέπεται, ο τοκετός σου πώς ήταν; Τα συμπτώματα τα εμφάνισες τώρα πρόσφατα;

Γέννησα με καισαρική επειδηπ φοβόμουν τον φυσιολογικό τοκετό. Τα συμπτώματα τα εμφάνισα πριν 6 μήνες ξαφνικά. Ένα μήνα πριν εμφανιστούν είχα κάνει απόξεση. Είδα αρκετούς γυναικολόγους επειδή πίστευα ότι κάτι πήγε λάθος στην απόξεση αλλά όλοι μου είπαν αποκλείεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα κατάλαβα. Εγώ το εμφάνισα όταν ήμουν γύρω στις 9 εβδομάδες έγκυος στο δεύτερο παιδί, αλλά νομίζω ευθύνεται ο πρώτος τοκετός που ήταν φυσιολογικός και ιδιαίτερα τραυματισμός, αλλά γενικά κανένας δεν είναι σίγουρος για τίποτα. Σε παρακολουθεί ουρογυναικολόγος αυτή τη στιγμή για αυτό το θέμα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 5/1/2022 at 6:53 ΜΜ, ο/η Dim.The. είπε:

Αααα κατάλαβα. Εγώ το εμφάνισα όταν ήμουν γύρω στις 9 εβδομάδες έγκυος στο δεύτερο παιδί, αλλά νομίζω ευθύνεται ο πρώτος τοκετός που ήταν φυσιολογικός και ιδιαίτερα τραυματισμός, αλλά γενικά κανένας δεν είναι σίγουρος για τίποτα. Σε παρακολουθεί ουρογυναικολόγος αυτή τη στιγμή για αυτό το θέμα;;

Τι συμπτώματα έχεις ακριβώς;;  Ακόμα δεν έχω δει ουρογυναικολογο. Τελικά εκανα επέμβαση πριν 3 βδομάδες. Λαπαροσκοπική ορθοπηξία με πλέγμα. Με παρακολουθεί ο γενικός χειρούργος προς το παρων. Είμαι καλύτερα με τα συμπτώματα που αφορούν το έντερο δηλαδή δυσκοιλιότητα,  αίσθημα ξένου σωματος στο πρωκτο και βάρος στο πρωκτό. Αλλά μάλλον θα χρειαστώ και φυσιοθεραπεία για να δυναμώσουν οι μυς του πυελικού εδαφους. Η πίεση χαμηλά στη κοιλιά υπάρχει ακόμα. Και καποιες φορές δυσφορία στη περιοχη των γεννητικων οργανων και του πρωκτου. Εσύ πως το αντιμετωπίζεις;; Έχεις καποια απο αυτά τα συμπτώματα;;; Είμαι στεναχωρημενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Διόνη πες μας και εσύ κορίτσι μου τι συμπτώματα έχεις;;; Θα τρελλαθώ! Να σας πω την αλήθεια είχαμε και πρωκτικές επαφές με τον σύζυγο (όχι συχνές) και φοβάμαι μην είναι αυτό. Αν και οι γιατροί πάλι μου έλεγαν ότι δεν επηρεάζει το πυελικό εδαφος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Maria2323 είπε:

Τι συμπτώματα έχεις ακριβώς;;  Ακόμα δεν έχω δει ουρογυναικολογο. Τελικά εκανα επέμβαση πριν 3 βδομάδες. Λαπαροσκοπική ορθοπηξία με πλέγμα. Με παρακολουθεί ο γενικός χειρούργος προς το παρων. Είμαι καλύτερα με τα συμπτώματα που αφορούν το έντερο δηλαδή δυσκοιλιότητα,  αίσθημα ξένου σωματος στο πρωκτο και βάρος στο πρωκτό. Αλλά μάλλον θα χρειαστώ και φυσιοθεραπεία για να δυναμώσουν οι μυς του πυελικού εδαφους. Η πίεση χαμηλά στη κοιλιά υπάρχει ακόμα. Και καποιες φορές δυσφορία στη περιοχη των γεννητικων οργανων και του πρωκτου. Εσύ πως το αντιμετωπίζεις;; Έχεις καποια απο αυτά τα συμπτώματα;;; Είμαι στεναχωρημενη

Πάρα πολύ ωραία, αφού προχώρησες σε επέμβαση νομίζω με τον καιρό θα καλυτερεύσουν όλα τα συμπτώματα! Η φυσιοθεραπεία σίγουρα θα σε βοηθήσει γιατί θα δυναμώσουν οι μύες που συγκρατούν τα όργανα στην περιοχή. Εγώ είχα τα συμπτώματα και έβγαινε έξω η μήτρα ή η κύστη όταν ήμουν έγκυος και ήταν όχι απλά ενοχλητικό και περίμενα με περάσουν οι εβδομάδες να πάει όλο το σύστημα πάνω. Μετά τον τοκετό εμφανίστηκε στις 4 ή στις 6 εβδομάδες, δε θυμάμαι καλά και απογοητεύτηκα παρά πολύ και πάλι αλλά μετά σαν να ξανανέβηκε λίγο και πλέον είναι εντός του κόλπου. Μέρες μέρες είναι πιο χαμηλά και με ενοχλεί, έχω αυτή τη δυσφορία που λες και νομίζω και κάποιοι πόνοι στη μέση ίσως σχετίζονται, αλλά προς το παρόν δεν μου κάνει ουρολοιμώξεις και τέτοια. Απλά το έχω πάρει απόφαση ότι θα απέχω από πολλά, ας πούμε δε σηκώνω βάρη ή και την κόρη μου που είναι κοντά 16 κιλά, δεν στέκομαι πολύ ώρα όρθια, δεν θα κάνω τρέξιμο, που όχι ότι καιγόμουν αλλά ήθελα κάποια στιγμή να ξαναξεκινήσω γυμναστική. Το μόνο που μπορώ προς το παρόν να κάνω είναι φυσιοθεραπείες, τις οποίες έχω ήδη ξεκινήσει και ελπίζω να ολοκληρώσω σύντομα και μετά εφ όρου ζωής θα πρέπει να συνεχίζω τις ασκήσεις. Για πιο μετά, φαντάζομαι η επέμβαση θα είναι μονόδρομος, αλλά μέχρι τότε έχει ο Θεός. Εδώ Αθήνα την έκανες την επέμβαση?  Σε τί ειδικότητα πήγες; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω και τον γιατρό αν θέλεις να το στείλεις και σε προσωπικό μήνυμα. Δεν μπορώ να σου πω μη στεναχωριέσαι γιατί ξέρω πώς είναι το συναίσθημα να έχουν "χαλάσει" τα πράγματα εκεί κάτω, απλά πρέπει να συμβιβαστούμε και να μάθουμε να ζούμε με αυτό κάνοντας ό,τι καλύτερο μπορούμε για αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dim.The. είπε:

Πάρα πολύ ωραία, αφού προχώρησες σε επέμβαση νομίζω με τον καιρό θα καλυτερεύσουν όλα τα συμπτώματα! Η φυσιοθεραπεία σίγουρα θα σε βοηθήσει γιατί θα δυναμώσουν οι μύες που συγκρατούν τα όργανα στην περιοχή. Εγώ είχα τα συμπτώματα και έβγαινε έξω η μήτρα ή η κύστη όταν ήμουν έγκυος και ήταν όχι απλά ενοχλητικό και περίμενα με περάσουν οι εβδομάδες να πάει όλο το σύστημα πάνω. Μετά τον τοκετό εμφανίστηκε στις 4 ή στις 6 εβδομάδες, δε θυμάμαι καλά και απογοητεύτηκα παρά πολύ και πάλι αλλά μετά σαν να ξανανέβηκε λίγο και πλέον είναι εντός του κόλπου. Μέρες μέρες είναι πιο χαμηλά και με ενοχλεί, έχω αυτή τη δυσφορία που λες και νομίζω και κάποιοι πόνοι στη μέση ίσως σχετίζονται, αλλά προς το παρόν δεν μου κάνει ουρολοιμώξεις και τέτοια. Απλά το έχω πάρει απόφαση ότι θα απέχω από πολλά, ας πούμε δε σηκώνω βάρη ή και την κόρη μου που είναι κοντά 16 κιλά, δεν στέκομαι πολύ ώρα όρθια, δεν θα κάνω τρέξιμο, που όχι ότι καιγόμουν αλλά ήθελα κάποια στιγμή να ξαναξεκινήσω γυμναστική. Το μόνο που μπορώ προς το παρόν να κάνω είναι φυσιοθεραπείες, τις οποίες έχω ήδη ξεκινήσει και ελπίζω να ολοκληρώσω σύντομα και μετά εφ όρου ζωής θα πρέπει να συνεχίζω τις ασκήσεις. Για πιο μετά, φαντάζομαι η επέμβαση θα είναι μονόδρομος, αλλά μέχρι τότε έχει ο Θεός. Εδώ Αθήνα την έκανες την επέμβαση?  Σε τί ειδικότητα πήγες; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω και τον γιατρό αν θέλεις να το στείλεις και σε προσωπικό μήνυμα. Δεν μπορώ να σου πω μη στεναχωριέσαι γιατί ξέρω πώς είναι το συναίσθημα να έχουν "χαλάσει" τα πράγματα εκεί κάτω, απλά πρέπει να συμβιβαστούμε και να μάθουμε να ζούμε με αυτό κάνοντας ό,τι καλύτερο μπορούμε για αυτό.

Ακριβώς όπως τα λες. Μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να προσέχω μια ζωή. Να μην σηκώνω βάρη και να μην έχω δυσκοιλιότητα. Και σκέφτομαι συνέχεια ότι έχουν χαλάσει τα πράγματα εκεί κάτω και είναι απίστευτη η απογοήτευση! Πως μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυνα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μπαίνεις από κινητό, πατάς πάνω δεξιά που σου δείχνει τοις τρεις τελείες και κάνεις κλικ στο κουτάκι που λέει για υπολογιστή. Εκεί πάνω ψηλά θα σου βγάλει δίπλα απ' το όνομά σου το εικονίδιο του μηνύματος. Σου στέλνω εγώ και πάτα πάνω για να το δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 26/12/2021 at 10:25 ΠΜ, ο/η Maria2323 είπε:

Είμαι 30 χρονών και έχω ένα παιδάκι 3 χρονών! Εσύ;;; 🙂

Έλα κορίτσι μου συγγνώμη τώρα είδα το μήνυμά... Κι εγώ 30 είμαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2022 at 12:33 ΜΜ, ο/η Maria2323 είπε:

@Διόνη πες μας και εσύ κορίτσι μου τι συμπτώματα έχεις;;; Θα τρελλαθώ! Να σας πω την αλήθεια είχαμε και πρωκτικές επαφές με τον σύζυγο (όχι συχνές) και φοβάμαι μην είναι αυτό. Αν και οι γιατροί πάλι μου έλεγαν ότι δεν επηρεάζει το πυελικό εδαφος.. 

Εμένα κορίτσι μου όλος ο κόλπος μαζί με τον τράχηλο έπεφτε κάτω.τον έβλεπα...τώρα τον κρατάνε τρία δαχτυλίδια/πεσσοί. Το ένα η τα δύο δεν έκαναν τίποτα! Είμαι έγκυος 35η εβδομάδα.περιμενω να γεννήσω να βγάλω τους πεσσούς και τότε να δω τι έχει γίνει!! 🤷🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, επειδή κι εγώ έχω το ίδιο ζήτημα στην πολύ αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης (6η εβδομάδα) κι έχω τρομοκρατηθεί, θα μπορούσατε παρακαλώ να μου πείτε πώς εξελίχθηκε η περίπτωση σας;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2022 at 11:45 ΠΜ, ο/η mmmmm είπε:

@Dim.The. @Maria2323

@ΔιόνηΜήπως θα μπορούσατε να μου πείτε για την εξέλιξη της πορείας σας;  ευχαριστω! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...