Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δώρο Χριστουγέννων από Εφκα μετά από συνεχόμενες αναρρωτικές


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Διανύω τον έκτο μήνα κύησης και από τον Ιούλιο που έμεινα έγκυος βγαινω σε αναρρωτικες αδειες. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια κοπελα να γνωρίζει 

1) εμείς που παίρνουμε αναρρωτικες δικαιούμαστε δώρο από τον Εφκα εκτός από τον εργοδότη;

2) εάν ναι, πρέπει να κάνω αίτηση κάπου;;

Δυστυχώς, παίρνω τηλέφωνο στο εφκα που πάνε τα χαρτιά μου όταν τα καταθέτω(κάνω ηλεκτρονική κατάθεση) και η γραμμή είναι μόνιμα κατειλημμένη. Δεν περίμενα και κάτι καλύτερο βέβαια .

Πήρα στο 1555 και μου είπαν όχι θα μπουν κανονικά αυτήν την εβδομάδα. Αλλά δεν έδωσα καμία εμπιστοσύνη γιατί στο 1555 με έχουν ενημερώσει κι άλλη φορά λάθος για άλλο ζήτημα κι επίσης σε σχετικό περσινό τοπικ στο φόρουμ διάβασα ότι κανεις κάποια αίτηση. 

Εάν είναι καμιά ενημερωμένη ας με βοηθήσει!! Ευχαριστώ πολύ!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο το μωρακι σου!! Οντως κανεις αιτηση,υποτιθεται φετος οτι θα γινεται ηλεκτρονικα,αλλα ακομα δεν εχουν ανακοινωσει κατι!εγω που το ειχα παρει προπερσυ που ημουν σε αναρρωτικη στην εγκυμοσυνη ειχα κανει την αιτηση στις παροχες του εφκα,μετα τα Χριστουγεννα φαντασου!!Τοτε ειχαν βγαλει ανακοινωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την πληροφορία! Μα πόσο αδαείς είναι και υποτίθεται παρέχουν πληροφορίες σε τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών! Τελοσπαντων ευχαριστώ! Εν ολίγοις περιμένω ανακοίνωση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως τα λες!Βασικα αν δεν τους κυνηγησεις δεν βγαζεις ακρη!! Προσπαθησε οσο μπορεις να τους παιρνεις τηλεφωνο στις παροχες και να εχεις τον νου σου στο site του εφκα για ανακοινωσεις και αν βγει η ηλεκτρονικη αιτηση!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia86 είπε:

Οπως τα λες!Βασικα αν δεν τους κυνηγησεις δεν βγαζεις ακρη!! Προσπαθησε οσο μπορεις να τους παιρνεις τηλεφωνο στις παροχες και να εχεις τον νου σου στο site του εφκα για ανακοινωσεις και αν βγει η ηλεκτρονικη αιτηση!😍

Οκ κορίτσι μου αυτό θα κάνω!! Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ίσως κάποιες ψάξουν για αυτό θα γράψω τι πληροφορίες έμαθα σήμερα. 

Τελικά από τα πολλά βρήκα ένα τηλέφωνο που με είχαν καλέσει παλιά αυτοί και δεν ήταν κατειλημμένο. Μίλησα με μια κοπέλα η οποία μου είπε αυτή την εβδομάδα δεν δίνουν οι παροχές δώρο... Επίσης μου είπε ότι ακόμα δεν έχει βγει η εγκύκλιος για το δώρο. Άρα σίγουρα μετά τα Χριστούγεννα. Πρέπει οπωσδήποτε όμως να πάμε από εκεί για να κάνουμε αίτηση αλλιώς δεν γίνεται να το πάρουμε ! Άρα αναμένουμε ανακοίνωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια!! Δεν είναι ακριβώς πανω στο θέμα αλλά είναι παραπλήσιο. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Από τις 1/11 είμαι σε αναρρωτική λόγω μικρής αποκόλλησης που είχα. Σε μια εβδομάδα μπαινω επισημα στον 7ο. Τις πρωτες 15 ημέρες τις δηλώσαμε ηλεκτρονικά και πληρωθηκα μέσα στο μήνα. Επειδή όπως διάβασα και είπαν αρκετά κορίτσια είναι πιο γρήγορη η διαδικασία πληρωμης στην επόμενη άδεια που πηρα που ήταν για 1 μήνα πηγε η πεθερα μου στο ΙΚΑ και κατέθεσε τα χαρτιά και την ενημέρωσαν ότι λόγω κοβιντ δεν θα περάσουμε από Επιτροπή και λόγω του ότι δεν απαντάει κανεις στα τηλέφωνα όταν παμε να καταθέσουμε την επόμενη θα ενημερωθουμε σχετικά με τη πορεια της πληρωμης. Σήμερα με κάλεσαν από τη δουλειά γιατί δεν έχω προσκομίσει την απόφαση πληρωμης του ΙΚΑ ότι θα έπρεπε να έχω κάποιο χαρτί ή έστω να με έχουν ενημερώσει σχετικά για να προβουν στη πληρωμη μου. Έχω πελαγωσει γιατί απάντηση από το ΙΚΑ δεν έχω και δεν ενημέρωσαν και τη πεθερα μου που πηγε και κατέθεσε γι αυτή τη διαδικασία. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά αν κάποια μπορεί να με κατατοπισει λίγο θα με έσωζε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπερα κορίτσια!! Δεν είναι ακριβώς πανω στο θέμα αλλά είναι παραπλήσιο. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Από τις 1/11 είμαι σε αναρρωτική λόγω μικρής αποκόλλησης που είχα. Σε μια εβδομάδα μπαινω επισημα στον 7ο. Τις πρωτες 15 ημέρες τις δηλώσαμε ηλεκτρονικά και πληρωθηκα μέσα στο μήνα. Επειδή όπως διάβασα και είπαν αρκετά κορίτσια είναι πιο γρήγορη η διαδικασία πληρωμης στην επόμενη άδεια που πηρα που ήταν για 1 μήνα πηγε η πεθερα μου στο ΙΚΑ και κατέθεσε τα χαρτιά και την ενημέρωσαν ότι λόγω κοβιντ δεν θα περάσουμε από Επιτροπή και λόγω του ότι δεν απαντάει κανεις στα τηλέφωνα όταν παμε να καταθέσουμε την επόμενη θα ενημερωθουμε σχετικά με τη πορεια της πληρωμης. Σήμερα με κάλεσαν από τη δουλειά γιατί δεν έχω προσκομίσει την απόφαση πληρωμης του ΙΚΑ ότι θα έπρεπε να έχω κάποιο χαρτί ή έστω να με έχουν ενημερώσει σχετικά για να προβουν στη πληρωμη μου. Έχω πελαγωσει γιατί απάντηση από το ΙΚΑ δεν έχω και δεν ενημέρωσαν και τη πεθερα μου που πηγε και κατέθεσε γι αυτή τη διαδικασία. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά αν κάποια μπορεί να με κατατοπισει λίγο θα με έσωζε. 

Καλησπέρα νίκη μου τι κάνεις;;;τα λέμε και σε άλλο τοπικ εμείς. Ο εργοδότης σου λέει για τις πρώτες 15 μέρες ή για αυτήν την άδεια την 30ημερη που κατέθεσε η πεθερά σου; Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες 30 μέρες τις πληρώνεσαι μισά μισά από το ΙΚΑ και από τον εργοδότη.προφανως για αυτό θέλει να ξέρει ο εργοδότης. Όταν πληρώθηκες για την 15ημερη δε σε πήραν τηλέφωνο να πας πρώτα να πάρεις την απόφαση; 

Για να καταλάβεις εμένα με καλούν παίρνω την απόφαση κι ύστερα με πληρώνουν. Και την απόφαση την στέλνω στην εταιρεια. 

Σου προτείνω εάν δεν τους βρεις στα τηλέφωνα να πάρεις στο 1555 και να τους ζητήσεις να καλέσουν αυτοί ή να στείλουν ένα email στις παροχές του εφκα της περιοχής σου και να είσαι και λίγο αυστηρή μαζί τους για να τους πιέσεις 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλησπέρα νίκη μου τι κάνεις;;;τα λέμε και σε άλλο τοπικ εμείς. Ο εργοδότης σου λέει για τις πρώτες 15 μέρες ή για αυτήν την άδεια την 30ημερη που κατέθεσε η πεθερά σου; Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες 30 μέρες τις πληρώνεσαι μισά μισά από το ΙΚΑ και από τον εργοδότη.προφανως για αυτό θέλει να ξέρει ο εργοδότης. Όταν πληρώθηκες για την 15ημερη δε σε πήραν τηλέφωνο να πας πρώτα να πάρεις την απόφαση; 

Για να καταλάβεις εμένα με καλούν παίρνω την απόφαση κι ύστερα με πληρώνουν. Και την απόφαση την στέλνω στην εταιρεια. 

Σου προτείνω εάν δεν τους βρεις στα τηλέφωνα να πάρεις στο 1555 και να τους ζητήσεις να καλέσουν αυτοί ή να στείλουν ένα email στις παροχές του εφκα της περιοχής σου και να είσαι και λίγο αυστηρή μαζί τους για να τους πιέσεις 😉

Καλησπερα Διονη μου!!καλά είμαι εδώ φουσκώνω κι εγώ 🥰🥰 εσυ πως είσαι? Ναι ναι είχα μέρες να μπω γενικά και τώρα έχω πελαγωσει παλι με όλα αυτά. Για ολες τις μέρες από 1/11 έως και 15/12 μου ζητάνε χαρτί. Όντως πηρα ένα μικρό ποσο από το ικα για τις πρωτες 15 ημέρες και τα υπόλοιπα από τον εργοδότη. Οχι δεν έχει επικοινωνήσει κανεις μαζί μου οπότε δεν ήξερα ότι πρεπει να πάρω κάποιο χαρτί. Και όταν κατέθεσε η πεθερα μου την αναρρωτικη για τις 30 ημέρες και ρώτησε πως θα ενημερωθώ αφου δε απαντάει κάποιος στο τηλέφωνο η απάντηση ήταν ότι δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Ότι στην επόμενη αναρρωτικη που θα έχω να καταθεσω και θα παω παλι από εκεί μόνο έτσι θα μπορώ να ενημερωθώ. Αλλά δεν μας είπαν για κάποιο χαρτί εάν το ήξερα θα είχα στείλει τον άντρα μου νωρίτερα. 

Θα δοκιμάσω με το 1555 μήπως βγάλω κατι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπερα Διονη μου!!καλά είμαι εδώ φουσκώνω κι εγώ 🥰🥰 εσυ πως είσαι? Ναι ναι είχα μέρες να μπω γενικά και τώρα έχω πελαγωσει παλι με όλα αυτά. Για ολες τις μέρες από 1/11 έως και 15/12 μου ζητάνε χαρτί. Όντως πηρα ένα μικρό ποσο από το ικα για τις πρωτες 15 ημέρες και τα υπόλοιπα από τον εργοδότη. Οχι δεν έχει επικοινωνήσει κανεις μαζί μου οπότε δεν ήξερα ότι πρεπει να πάρω κάποιο χαρτί. Και όταν κατέθεσε η πεθερα μου την αναρρωτικη για τις 30 ημέρες και ρώτησε πως θα ενημερωθώ αφου δε απαντάει κάποιος στο τηλέφωνο η απάντηση ήταν ότι δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Ότι στην επόμενη αναρρωτικη που θα έχω να καταθεσω και θα παω παλι από εκεί μόνο έτσι θα μπορώ να ενημερωθώ. Αλλά δεν μας είπαν για κάποιο χαρτί εάν το ήξερα θα είχα στείλει τον άντρα μου νωρίτερα. 

Θα δοκιμάσω με το 1555 μήπως βγάλω κατι. 

Κι εγώ καλά Νίκη μου!!! Φουσκώνω και βαραινω!!!! Χαχα 

Οπωσδήποτε πρέπει να σου δώσουν την απόφαση/απόδειξη...πάρε το 1555 και κάνε παράπονα πες ότι χρειάζεσαι το χαρτί πληρωμής..απλά να ξέρεις ότι θα βγει μόνο για το μήνα που πληρώθηκες... Αλλιώς κλείστε ραντεβού να ξαναπάει η πεθερά σου να τη ζητήσει!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είχες κάποιο νεότερο για το δώρο Χριστουγέννων  ασθένειας ΕΦΚΑ? Ψάχνω αλλά δε βρίσκω καμία ενημέρωση. Ελπίζω μόνο να μην τελείωσε η προθεσμία αιτήσεων και την έχασα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η dim7 είπε:

Καλησπέρα, είχες κάποιο νεότερο για το δώρο Χριστουγέννων  ασθένειας ΕΦΚΑ? Ψάχνω αλλά δε βρίσκω καμία ενημέρωση. Ελπίζω μόνο να μην τελείωσε η προθεσμία αιτήσεων και την έχασα...

Καλημέρα !!! Όχι δεν τελείωσε η προθεσμία μην αγχώνεσαι.... Πήγε ο άντρας μου πριν είκοσι μέρες περίπου και κατέθεσε του Δεκέμβρη και του είπαν ότι πρώτα θα πάρω και αυτά και μετά θα κάνω αίτηση για να βγουν περισσότερα χρήματα!!οπότε περιμένω να πληρωθώ για Δεκεμβρη τώρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...