Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Με το καλό και το δικό σας κοριτσάκι! 💕 Σου έδωσε άλλο σίδηρο ε; δε στον έκοψε. Το ασβέστιο το δικό σου σε τι μορφή είναι; 

 Μου ειπε οτι αυτός ο σίδηρος δε θα με ενοχλεί.. Δε ξέρω το ελπίζω,το ασβέστιο σε δισκια μασωμενα. Θα κάνω εμετό λες? Κ το σίδηρο σε υγρή μορφή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Η μέρα με τη νύχτα, το ξερεις;

Στον γιο μου δεν είχα κανένα συμπτωμα, ήμουν πλήρως λειτουργική. Ούτε ζαλάδες, ούτε εμετούς, ούτε ανακατωσουρες. Τίποτα!

Τώρα είχα όλα τα παραπάνω συν λιποθυμίες. Ευτυχώς όμως κόπηκαν μαχαίρι όταν έκλεισα το πρώτο τρίμηνο.

Κορίτσια σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, αργούν όμως να εμφανιστούν τα μηνύματά μου. 

Ναι έχω ακούσει οτι διαφορετική εγκυμοσύνη η πρώτη διαφορετικη η δεύτερη.. Πάντως εμένα αν κ το 1το μου ταλαιπωρήθηκα μέχρι τη 12η εβδομάδα.. Ναι στην αρχή αργούν να εμφανιστούν αλλα σε λίγο θα εμφανίζονται κατευθείαν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2022 at 5:21 ΜΜ, ο/η MyNa είπε:

Εγώ αυτό έχω πάθει με το ασβέστιο. Δε μου αρέσει καθόλου που είναι μασωμενο και με αηδιάζει και κάθε φορά την ώρα που πρέπει να το πάρω είμαι μέσα στη γκρίνια. 

Γιατί δεν τα παίρνετε σε υγρη μορφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια γύρισα απο τον υπέρηχο,ολα καλα μια χαρά είναι το μωράκι μας. Κοριτσάκι τελικά σίγουρα μας είπε ❤️ μ αλλαξε κ το σίδηρο που με ενοχλεί κ μ έγραψε κ ασβέστιο τελικάα.. 

Με το καλό και εσάς η μπεμπούλα κορίτσι μου! 💖 τι σίδηρο σου έδωσε τώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

 Μου ειπε οτι αυτός ο σίδηρος δε θα με ενοχλεί.. Δε ξέρω το ελπίζω,το ασβέστιο σε δισκια μασωμενα. Θα κάνω εμετό λες? Κ το σίδηρο σε υγρή μορφή 

Εγώ είμαι πολύ περίεργη με τις γεύσεις οπότε προτιμώ να μην αισθάνομαι τίποτα. Ο σύντροφός μου που έχει δοκιμάσει το ασβέστιο σε κάποια γκρίνια μου έλεγε ότι του αρέσει και είναι σαν καραμέλα. Μη σκέφτεσαι αρνητικά! Μπορεί να σου αρέσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τώρα με άφησε να ξαναγράψω, δεν ξέρω γιατί αλλά έχω ανώτατο όριο σε μηνύματα για 24 ώρες.

Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο διαφορετικές οι εγκυμοσύνες μου, μάλλον επειδή είναι διαφορετικό φύλο (;) γιατί πχ η κουμπάρα μου στα 2 κορίτσια της είχε ακριβώς την ίδια εγκυμοσύνη x2.

Το μοναδικό σύμπτωμα που θυμήθηκα ότι είχα στον γιο μου ήταν ακμή -λόγω τεστοστερόνης; λόγω  χαπιού προγεστερόνης που μου έδινε άνευ λόγου ο προηγούμενος γυναικολόγος μου; Δεν ξέρω.

Ευτυχώς τώρα παίρνω μόνο φυλλικό οξύ και σίδηρο (έχω στίγμα και μόνιμα χαμηλό αιματοκρίτη και φεριτίνη) καθώς η γιατρός μου δε με έχει μπουκώσει ακόμα χάπια, κάτι που εκτιμώ γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα τα πάντα χωρίς λόγο! Τώρα μου γράφει και σίδηρο, μαγνήσιο στις εξετάσεις και όσο βλέπουμε ότι είμαι εντός ορίων δεν λαμβάνω κάποιο συμπλήρωμα. Πόσιμα δε μπορώ, μασώμενα δε μπορώ και προτιμώ τα χάπια αλλά κάπου φτάνει 😜

Όλες κορίτσια έχουμε εκτός από τη @Dimi84 και την @angel35

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

 Μου ειπε οτι αυτός ο σίδηρος δε θα με ενοχλεί.. Δε ξέρω το ελπίζω,το ασβέστιο σε δισκια μασωμενα. Θα κάνω εμετό λες? Κ το σίδηρο σε υγρή μορφή 

Εμένα με ενοχλούσε πολύ το ασβέστιο σε υγρή μορφή και το πήρα σε μασωμενα δισκία κ είναι μια χαρά. 
που κ που όταν νιώθω βαρύ το στομάχι τα απέφευγα αλλά τώρα όσο περνάνε οι μέρες προσπαθώ να είμαι πιο συνεπής. 

πηγαμε και εμείς γιατρό σήμερα!! Ο πλακούντας στα ίδια, τα μπαλάκια σκληρά μου είπε ότι είναι το έντερο μου!! Μου είπε να μην σφιγγομαι καθόλου στην τουαλέτα και μου αύξησε το μαγνήσιο!! Πλέον μου είπε να ξεχάσω σκούπα και σφουγγαρίστρα!! 
το σημαντικότερο όμως όλων η μπουμπου είναι μια χαρά!! Δόξα τω Θεό!!! Έβαζε το χέρι στο στόμα και  κούναγε πόδι να δείξει μπουτακι 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Εμένα με ενοχλούσε πολύ το ασβέστιο σε υγρή μορφή και το πήρα σε μασωμενα δισκία κ είναι μια χαρά. 
που κ που όταν νιώθω βαρύ το στομάχι τα απέφευγα αλλά τώρα όσο περνάνε οι μέρες προσπαθώ να είμαι πιο συνεπής. 

πηγαμε και εμείς γιατρό σήμερα!! Ο πλακούντας στα ίδια, τα μπαλάκια σκληρά μου είπε ότι είναι το έντερο μου!! Μου είπε να μην σφιγγομαι καθόλου στην τουαλέτα και μου αύξησε το μαγνήσιο!! Πλέον μου είπε να ξεχάσω σκούπα και σφουγγαρίστρα!! 
το σημαντικότερο όμως όλων η μπουμπου είναι μια χαρά!! Δόξα τω Θεό!!! Έβαζε το χέρι στο στόμα και  κούναγε πόδι να δείξει μπουτακι 🤣

Τι πλακα εχουν μωρε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dimi84 είπε:

Τι πλακα εχουν μωρε

Χαχα και φαντάσου Όταν γεννηθούν με το καλό θα μας κάνουν ότι θέλουν ❤️🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Angelaki91 είπε:

Με το καλό και εσάς η μπεμπούλα κορίτσι μου! 💖 τι σίδηρο σου έδωσε τώρα; 

Ευχαριστούμε πολυ 💘 RON PROTEIN ACETYL ASPARTILATE αυτό δε το εχω δοκιμάσει ακομα αύριο θα τ ξεκινήσω.. Εύχομαι να είναι οκ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εγώ είμαι πολύ περίεργη με τις γεύσεις οπότε προτιμώ να μην αισθάνομαι τίποτα. Ο σύντροφός μου που έχει δοκιμάσει το ασβέστιο σε κάποια γκρίνια μου έλεγε ότι του αρέσει και είναι σαν καραμέλα. Μη σκέφτεσαι αρνητικά! Μπορεί να σου αρέσει!

Εντάξει μ αρέσει δε μ αρέσει θα τ παρω τωρα 😛 δε με ανησυχεί τόσο αυτο.. Ο σίδηρος με νοιάζει να μη μ κάνει κάτι.. Γιατί δε γίνεται κ να μη παίρνω τίποτα.. Κ εμενα πάντως γενικά απο όταν έμεινα έγκυος δε μ αρέσουν πολλα πράγματα π μ άρεσαν πριν..το καλό είναι ότι έχω αρχίσει κ πειναω φυσιολογικά όπως πριν, μ είχε κλείσει το στομάχι τελείως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Εμένα με ενοχλούσε πολύ το ασβέστιο σε υγρή μορφή και το πήρα σε μασωμενα δισκία κ είναι μια χαρά. 
που κ που όταν νιώθω βαρύ το στομάχι τα απέφευγα αλλά τώρα όσο περνάνε οι μέρες προσπαθώ να είμαι πιο συνεπής. 

πηγαμε και εμείς γιατρό σήμερα!! Ο πλακούντας στα ίδια, τα μπαλάκια σκληρά μου είπε ότι είναι το έντερο μου!! Μου είπε να μην σφιγγομαι καθόλου στην τουαλέτα και μου αύξησε το μαγνήσιο!! Πλέον μου είπε να ξεχάσω σκούπα και σφουγγαρίστρα!! 
το σημαντικότερο όμως όλων η μπουμπου είναι μια χαρά!! Δόξα τω Θεό!!! Έβαζε το χέρι στο στόμα και  κούναγε πόδι να δείξει μπουτακι 🤣

Ναι προσπάθησε να ξεκουραστείς οσο μπορείς.. Κ εμενα με βοηθάει πολύ ο άντρας μου στις δουλειές κ νιωθω άσχημα αλλα τι να κάνουμε.. Εγω δεν εχω θέμα με το πλακούντα.. Έχω μια σπάνια πάθηση στ κοκκυγα κ πονάω όταν είμαι πολυ ώρα όρθια.. Κ δε κάνει να παρω πολλα κιλά.. (καινούριο κ αυτό τώρα πρόσφατα το έμαθα με την εγκυμοσύνη) 😛 τα μωράκια μας να είναι καλά κ όλα τα αλλα θα φτιάξουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝικηΚ είπε:

Χαχα και φαντάσου Όταν γεννηθούν με το καλό θα μας κάνουν ότι θέλουν ❤️🤣

Χαχαχαχα ευτυχώς είμαι σκληρή εγώ χαχαχαχα δεν έχει τέτοια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Ναι προσπάθησε να ξεκουραστείς οσο μπορείς.. Κ εμενα με βοηθάει πολύ ο άντρας μου στις δουλειές κ νιωθω άσχημα αλλα τι να κάνουμε.. Εγω δεν εχω θέμα με το πλακούντα.. Έχω μια σπάνια πάθηση στ κοκκυγα κ πονάω όταν είμαι πολυ ώρα όρθια.. Κ δε κάνει να παρω πολλα κιλά.. (καινούριο κ αυτό τώρα πρόσφατα το έμαθα με την εγκυμοσύνη) 😛 τα μωράκια μας να είναι καλά κ όλα τα αλλα θα φτιάξουν 

Περαστικά να είναι κ όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι !! Δυστυχώς ο δικός μου είναι πιο καλομαθημένος αλλά θα έρχεται η μητέρα μου μια στο τόσο!! Και έχεις απόλυτο δίκιο τα μπεμπακια να είναι καλά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Περαστικά να είναι κ όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι !! Δυστυχώς ο δικός μου είναι πιο καλομαθημένος αλλά θα έρχεται η μητέρα μου μια στο τόσο!! Και έχεις απόλυτο δίκιο τα μπεμπακια να είναι καλά ❤️❤️

Καλο αυτο να έχεις τη μανούλα σου κοντά.. Ευχαριστώ πολύ 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Ευχαριστούμε πολυ 💘 RON PROTEIN ACETYL ASPARTILATE αυτό δε το εχω δοκιμάσει ακομα αύριο θα τ ξεκινήσω.. Εύχομαι να είναι οκ.. 

Εγώ παίρνω σε σκόνη διαλυμένο σε νερό ή χυμό μήπως το προσπαθήσεις κ αυτο;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας έλειψα;;;;;; 

Ξύπνησα με λίγο αιματακι πάλι σήμερα, ευτυχώς όχι αιμορραγία, μέχρι τώρα έχει γίνει καφέ αλλά το βλέπω τακτικά.. 

Ξανά πάλι φουλ προγεστερονη και έχει ο θεός, βλέπουμε τι θα γίνει.

 

@Maya90ναι κορίτσι μου δύο τσολιαδες έχω! Που εύχομαι να είναι καλά και να φτάσουμε όσο πιο μακρυά γίνεται να γεννηθούν γερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Κορίτσια τώρα με άφησε να ξαναγράψω, δεν ξέρω γιατί αλλά έχω ανώτατο όριο σε μηνύματα για 24 ώρες.

Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο διαφορετικές οι εγκυμοσύνες μου, μάλλον επειδή είναι διαφορετικό φύλο (;) γιατί πχ η κουμπάρα μου στα 2 κορίτσια της είχε ακριβώς την ίδια εγκυμοσύνη x2.

Το μοναδικό σύμπτωμα που θυμήθηκα ότι είχα στον γιο μου ήταν ακμή -λόγω τεστοστερόνης; λόγω  χαπιού προγεστερόνης που μου έδινε άνευ λόγου ο προηγούμενος γυναικολόγος μου; Δεν ξέρω.

Ευτυχώς τώρα παίρνω μόνο φυλλικό οξύ και σίδηρο (έχω στίγμα και μόνιμα χαμηλό αιματοκρίτη και φεριτίνη) καθώς η γιατρός μου δε με έχει μπουκώσει ακόμα χάπια, κάτι που εκτιμώ γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα τα πάντα χωρίς λόγο! Τώρα μου γράφει και σίδηρο, μαγνήσιο στις εξετάσεις και όσο βλέπουμε ότι είμαι εντός ορίων δεν λαμβάνω κάποιο συμπλήρωμα. Πόσιμα δε μπορώ, μασώμενα δε μπορώ και προτιμώ τα χάπια αλλά κάπου φτάνει 😜

Όλες κορίτσια έχουμε εκτός από τη @Dimi84 και την @angel35

Καλε μόνο εμείς όντως περιμενουμε αγοράκια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi84 είπε:

Καλε μόνο εμείς όντως περιμενουμε αγοράκια? 

Καλέ μόνο εσάς βλέπω αγορομανες.... εμένα έρχονται οι κόρες μου!!!! Σήμερα επιβεβαιώθηκε πλέον..... αισίως μπαίνω στην 18 η βδομάδα έκλεισα και την β επιπέδου έκανα και για ασφάλεια την nipt που θα μου επιβεβαιώσει και αυτή το φύλο και προχωράμε μια χαρουλα..... κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά...χάθηκα λίγο λόγο δουλειάς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλέ μόνο εσάς βλέπω αγορομανες.... εμένα έρχονται οι κόρες μου!!!! Σήμερα επιβεβαιώθηκε πλέον..... αισίως μπαίνω στην 18 η βδομάδα έκλεισα και την β επιπέδου έκανα και για ασφάλεια την nipt που θα μου επιβεβαιώσει και αυτή το φύλο και προχωράμε μια χαρουλα..... κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά...χάθηκα λίγο λόγο δουλειάς!!!!

Με το καλό κορίτσι μου !!! Σχεδόν όλες κορίτσια έχουμε είναι απίστευτο!!! Ελπίζω να είσαι καλά! 💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου !!! Σχεδόν όλες κορίτσια έχουμε είναι απίστευτο!!! Ελπίζω να είσαι καλά! 💖💖💖

Το 22 είναι κοριτσοχρονια!!!! Είμαι καλά καλό μου κορίτσι!!! Εσύ πως τα πας ξεκίνησες βιταμίνες?? Εμένα λόγω του ότι οι εξετάσεις αίματος ήταν τέλειες τώρα θα με ξεκινήσει σιδήρο και ασβέστιο..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τώρα μίλησα πάλι με την γιατρό μου, και θα βάλουμε και αντιπηκτικες στο παιχνίδι από βδομάδα, επειδή είμαι συνέχεια στο κρεβάτι. 

Στόχος μας είναι άλλες 14 εβδομάδες, μήπως με βάλει να γεννήσω στους 7 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Κορίτσια μου τώρα μίλησα πάλι με την γιατρό μου, και θα βάλουμε και αντιπηκτικες στο παιχνίδι από βδομάδα, επειδή είμαι συνέχεια στο κρεβάτι. 

Στόχος μας είναι άλλες 14 εβδομάδες, μήπως με βάλει να γεννήσω στους 7 μήνες.

Γιατί καρδούλα μου τόσο γρήγορα? Αφού η αιμορραγία σταμάτησε...αν είσαι ξάπλα κοίτα λίγο τη διατροφή σου με ένα διατροφολόγο λόγω ακινησίας θα χρειαστείς σίγουρα διαφορετική αντιμετώπιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kk88 είπε:

Γιατί καρδούλα μου τόσο γρήγορα? Αφού η αιμορραγία σταμάτησε...αν είσαι ξάπλα κοίτα λίγο τη διατροφή σου με ένα διατροφολόγο λόγω ακινησίας θα χρειαστείς σίγουρα διαφορετική αντιμετώπιση...

Αν δούμε ότι περνάει ο καιρός και είναι καλά και από αίμα και τα μωρά θα το πάμε όσο πάει,  αλλιώς θα γεννήσω νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η angel35 είπε:

Αν δούμε ότι περνάει ο καιρός και είναι καλά και από αίμα και τα μωρά θα το πάμε όσο πάει,  αλλιώς θα γεννήσω νωρίτερα.

Όλα καλά θα πάνε.....θα το δεις δεν θα χρειαστεί.... τσεκαρε τη διατροφή καλή μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...