Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.. Έχω τρομερο θέμα με τη τουαλέτα αυτές τις μέρες κ υποφέρω πραγματικά πονάω απίστευτα.. Δε ξέρω τι άλλο να κανω κ ο γιατρός δε μ δινει κάποια λύση, έχω απελπιστεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια καλημέρα.. Έχω τρομερο θέμα με τη τουαλέτα αυτές τις μέρες κ υποφέρω πραγματικά πονάω απίστευτα.. Δε ξέρω τι άλλο να κανω κ ο γιατρός δε μ δινει κάποια λύση, έχω απελπιστεί.. 

Αγάπη αν λες για το νούμερο δύο, εμένα με έχει σώσει το εφεκολ,  είναι σε σκόνη και το διαλύεις σε νερό, επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη, η γυναικολόγος μου το είπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Αγάπη αν λες για το νούμερο δύο, εμένα με έχει σώσει το εφεκολ,  είναι σε σκόνη και το διαλύεις σε νερό, επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη, η γυναικολόγος μου το είπε.

Και πας τουαλέτα? Εγώ δοκίμασα τα κλισματακια αλλά τίποτα.. Τώρα λέω να βάλω και κανένα υπόθετο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Και πας τουαλέτα? Εγώ δοκίμασα τα κλισματακια αλλά τίποτα.. Τώρα λέω να βάλω και κανένα υπόθετο.. 

Πας τουαλέτα σαν άνθρωπος, ένα φακελάκι το βράδυ πίνω, μπορείς και μέχρι 3 την ημέρα αν έχεις μεγάλο πρόβλημα, αλλά εγώ σκέψου που είχα και από πριν θέμα δυσκοιλιοτητας με έχει σώσει. Ούτε πόνος ούτε ζόρι ούτε τίποτα!

Στην ουσία μαλακώνει εκεί το εντερακι και σε βοηθάει να πηγαίνεις τουαλέτα, όχι σαν το κλίσμα να τρέχεις, αλλά κανονικά όπως πάνε και οι άλλοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Πας τουαλέτα σαν άνθρωπος, ένα φακελάκι το βράδυ πίνω, μπορείς και μέχρι 3 την ημέρα αν έχεις μεγάλο πρόβλημα, αλλά εγώ σκέψου που είχα και από πριν θέμα δυσκοιλιοτητας με έχει σώσει. Ούτε πόνος ούτε ζόρι ούτε τίποτα!

Στην ουσία μαλακώνει εκεί το εντερακι και σε βοηθάει να πηγαίνεις τουαλέτα, όχι σαν το κλίσμα να τρέχεις, αλλά κανονικά όπως πάνε και οι άλλοι.

Ευχαριστώ πολύ.. Θα το. Δοκιμάσω!!! Με τα υπόθετα πονεσα πολύ κ τελικά δεν είχαν κ αποτέλεσμα😔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Ευχαριστώ πολύ.. Θα το. Δοκιμάσω!!! Με τα υπόθετα πονεσα πολύ κ τελικά δεν είχαν κ αποτέλεσμα😔 

Έχει και νορμάλ γεύση η σκόνη αυτή, κάτι σαν πορτοκαλάδα με λίγο λεμονάδα κάτι τέτοιο. 

Αν το πάρεις μην βάλεις ένα ποτήρι νερό ολόκληρο, λίγο πιο πάνω από την μέση είναι μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Έχει και νορμάλ γεύση η σκόνη αυτή, κάτι σαν πορτοκαλάδα με λίγο λεμονάδα κάτι τέτοιο. 

Αν το πάρεις μην βάλεις ένα ποτήρι νερό ολόκληρο, λίγο πιο πάνω από την μέση είναι μια χαρά!

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ κοπέλα μου.. Το δοκίμασα ελπίζω να με πιάσει γιατί αλλιώς δε ξέρω τι άλλο να κάνω.. Πολύ δύσκολη μέρα με πολύ πόνο!!! Ευχαριστώ πολύ 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ κοπέλα μου.. Το δοκίμασα ελπίζω να με πιάσει γιατί αλλιώς δε ξέρω τι άλλο να κάνω.. Πολύ δύσκολη μέρα με πολύ πόνο!!! Ευχαριστώ πολύ 🙏

Δεν θα σου δράσει αμέσως θέλει μια δυο μέρες  αλλά αφού σε πιάσει και το συνεχίσεις θα στρώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ κοπέλα μου.. Το δοκίμασα ελπίζω να με πιάσει γιατί αλλιώς δε ξέρω τι άλλο να κάνω.. Πολύ δύσκολη μέρα με πολύ πόνο!!! Ευχαριστώ πολύ 🙏

Ελπίζω να σου περάσει γρήγορα κορίτσι μου! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια καλημέρα.. Έχω τρομερο θέμα με τη τουαλέτα αυτές τις μέρες κ υποφέρω πραγματικά πονάω απίστευτα.. Δε ξέρω τι άλλο να κανω κ ο γιατρός δε μ δινει κάποια λύση, έχω απελπιστεί.. 

Εμένα ο γιατρός μ έδωσε το izicol, παρόμοιο του efecol αλλά το παίρνουν τα παιδιά οπότε δεν θα με ενοχλούσε στην εγκυμοσύνη. Νερό πολυ, γιαούρτι, δαμάσκηνα, σύκα η ακτινίδια. Εμένα με βοηθάει επίσης να βάζω ένα σκαμνακι χαμηλό στα πόδια για να αλλάζει κλίση η λεκάνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Δεν θα σου δράσει αμέσως θέλει μια δυο μέρες  αλλά αφού σε πιάσει και το συνεχίσεις θα στρώσεις.

Καλησπερα 😊 έκανε πάντως δουλίτσα.. Ήπια 1,5 φακελάκι εχθές.. Εσύ κάθε πότε παίρνεις? Κάνει κάθε μέρα η έχεις συγκεκριμένο χρόνο? Το είπα κ στο γιατρό μου να είμαι καλυμμένη.. Μη πάρω κάτι χωρίς ν το γνωρίζει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Καλησπερα 😊 έκανε πάντως δουλίτσα.. Ήπια 1,5 φακελάκι εχθές.. Εσύ κάθε πότε παίρνεις? Κάνει κάθε μέρα η έχεις συγκεκριμένο χρόνο? Το είπα κ στο γιατρό μου να είμαι καλυμμένη.. Μη πάρω κάτι χωρίς ν το γνωρίζει.. 

Μπράβο ρε κορίτσι!!!!! Χαίρομαι που σου έκανε δουλίτσα.

Σκέψου αυτό μου το είχε δώσει από την αρχή ο εξωσωματικος γτ μου λέει δεν κάνει να ζορίζεται.

Ενώ μου είχε πει και μέχρι 3 φακελάκια την μέρα εγώ το φοβήθηκα μην τρέχω και δεν φτάνω χαχαχαχαχαχα. Πήρα 1 την μέρα και όταν άρχισα να στρωνω το έκανα μέρα παρά μέρα.

Όταν φτιάξεις εντελώς το σταματάς και αν θες αργότερα το ξαναπαίρνεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια έχετε παρατηρήσει να βγάζετε λίγο ροζ στο σερβιετακι όταν περπατάτε καμία ώρα; 

Δεν έχω περπατήσει ακόμα μια ώρα... αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό αφού είναι ροζ. Μήπως είσαι σε αλλαγή μηνα;;;

Τον γιατρό σου τον πηρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Δεν έχω περπατήσει ακόμα μια ώρα... αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό αφού είναι ροζ. Μήπως είσαι σε αλλαγή μηνα;;;

Τον γιατρό σου τον πηρες;

Μίλησες με τον γιατρό σου? Εγώ τρώω ορθοστασία πολυ στο μαγαζί και μετά με τα παιδια οδήγηση μέρα δώθε φροντιστήρια έχω ένα άγχος κάθε φορά που παω τουαλέτα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια έχετε παρατηρήσει να βγάζετε λίγο ροζ στο σερβιετακι όταν περπατάτε καμία ώρα; 

Ούτε εγώ έχω δει ποτέ ροζ. Συμβαίνει όμως νομίζω και συνήθως είναι από τον τράχηλο. 

Εγώ σήμερα είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα της κυστικής που είχα κάνει (το 99%) και ενώ δεν έχω κάποια μετάλλαξη από τις συνηθισμένες που σχετίζονται με τη νόσο έχω μια πολύ σπάνια μικρομεταλλαξη για την οποία δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και δεν ξέρουν τι κάνει ακριβώς. Μας είπαν να κάνει και ο σύντροφος μου να δούμε αν έχει αυτός κάτι και να δούμε πώς θα πορευτουμε. Έχω στρεσαριστει πάρα πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Δεν έχω περπατήσει ακόμα μια ώρα... αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό αφού είναι ροζ. Μήπως είσαι σε αλλαγή μηνα;;;

Τον γιατρό σου τον πηρες;

Ναι είμαι σε αλλαγή μήνα... ο γιατρός είχε πλάκα, όχι λέει δεν είναι ανησυχητικό και δε θα κόψεις το περπάτημα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ούτε εγώ έχω δει ποτέ ροζ. Συμβαίνει όμως νομίζω και συνήθως είναι από τον τράχηλο. 

Εγώ σήμερα είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα της κυστικής που είχα κάνει (το 99%) και ενώ δεν έχω κάποια μετάλλαξη από τις συνηθισμένες που σχετίζονται με τη νόσο έχω μια πολύ σπάνια μικρομεταλλαξη για την οποία δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και δεν ξέρουν τι κάνει ακριβώς. Μας είπαν να κάνει και ο σύντροφος μου να δούμε αν έχει αυτός κάτι και να δούμε πώς θα πορευτουμε. Έχω στρεσαριστει πάρα πολύ. 

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dimi84 είπε:

Μίλησες με τον γιατρό σου? Εγώ τρώω ορθοστασία πολυ στο μαγαζί και μετά με τα παιδια οδήγηση μέρα δώθε φροντιστήρια έχω ένα άγχος κάθε φορά που παω τουαλέτα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει 

Συγχαρητήρια για την αντοχή εμένα είναι το πρώτο και έχω αναρρωτική στο σπίτι, δε μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αν ήμουν στη θέση σου. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Ναι είμαι σε αλλαγή μήνα... ο γιατρός είχε πλάκα, όχι λέει δεν είναι ανησυχητικό και δε θα κόψεις το περπάτημα 😅

για αυτο σε ρωτησα γτ το εχω ξανα ακουσει! οποτε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ούτε εγώ έχω δει ποτέ ροζ. Συμβαίνει όμως νομίζω και συνήθως είναι από τον τράχηλο. 

Εγώ σήμερα είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα της κυστικής που είχα κάνει (το 99%) και ενώ δεν έχω κάποια μετάλλαξη από τις συνηθισμένες που σχετίζονται με τη νόσο έχω μια πολύ σπάνια μικρομεταλλαξη για την οποία δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και δεν ξέρουν τι κάνει ακριβώς. Μας είπαν να κάνει και ο σύντροφος μου να δούμε αν έχει αυτός κάτι και να δούμε πώς θα πορευτουμε. Έχω στρεσαριστει πάρα πολύ. 

Κοπέλα μου πως εισαι? Ο γιατρός σου τι σ είπε? Μην αγχώνεσαι θα κάνει κ ο άντρας σου κ θα δείτε.. Εχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις.. Δε ξέρω βέβαια ποια έχεις αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποια λύση μη στεναχωριέσαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια έχετε παρατηρήσει να βγάζετε λίγο ροζ στο σερβιετακι όταν περπατάτε καμία ώρα; 

Καλημερα κορίτσι.. Κοίτα και έχω ακούσει παεοποιες ιστορίες κ εγώ από την αρχή έβγαζα καφέ ροζ υγρά μέχρι και την 11η.. Βέβαια όπως κ να έχει θα σ πει ο γιατρός σου καλύτερα.. Εμένα μ λέει να φθβαμαι μόνο όταν είναι κόκκινο, πολύ και να συνδιαζεται με πόνο.. Πως είσαι τώρα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ούτε εγώ έχω δει ποτέ ροζ. Συμβαίνει όμως νομίζω και συνήθως είναι από τον τράχηλο. 

Εγώ σήμερα είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα της κυστικής που είχα κάνει (το 99%) και ενώ δεν έχω κάποια μετάλλαξη από τις συνηθισμένες που σχετίζονται με τη νόσο έχω μια πολύ σπάνια μικρομεταλλαξη για την οποία δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και δεν ξέρουν τι κάνει ακριβώς. Μας είπαν να κάνει και ο σύντροφος μου να δούμε αν έχει αυτός κάτι και να δούμε πώς θα πορευτουμε. Έχω στρεσαριστει πάρα πολύ. 

Κορίτσι μου σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά 🙏 

Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη μέχρι να σας καθοδηγήσει ο γιατρός και να κάνει κ ο σύντροφος σου την εξέταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ούτε εγώ έχω δει ποτέ ροζ. Συμβαίνει όμως νομίζω και συνήθως είναι από τον τράχηλο. 

Εγώ σήμερα είμαι άσχημα ψυχολογικά γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα της κυστικής που είχα κάνει (το 99%) και ενώ δεν έχω κάποια μετάλλαξη από τις συνηθισμένες που σχετίζονται με τη νόσο έχω μια πολύ σπάνια μικρομεταλλαξη για την οποία δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και δεν ξέρουν τι κάνει ακριβώς. Μας είπαν να κάνει και ο σύντροφος μου να δούμε αν έχει αυτός κάτι και να δούμε πώς θα πορευτουμε. Έχω στρεσαριστει πάρα πολύ. 

κοριτσι μιλησες εκει με κατι πανεπιστημια και τετοια με στατιστικες που εχουν;;; στο λεω γτ η μια κουμπαρα μου ειχε σπανια μεταλλαξη, το εψαξαν παρα πολυ, και εβαλαν τον αντρα της να κανει επισης, εκεινος δεν ειχε τιποτα οποτε δεν υπηρχε προβλημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Κοπέλα μου πως εισαι? Ο γιατρός σου τι σ είπε? Μην αγχώνεσαι θα κάνει κ ο άντρας σου κ θα δείτε.. Εχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις.. Δε ξέρω βέβαια ποια έχεις αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποια λύση μη στεναχωριέσαι 

 

στις πριν 47 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

κοριτσι μιλησες εκει με κατι πανεπιστημια και τετοια με στατιστικες που εχουν;;; στο λεω γτ η μια κουμπαρα μου ειχε σπανια μεταλλαξη, το εψαξαν παρα πολυ, και εβαλαν τον αντρα της να κανει επισης, εκεινος δεν ειχε τιποτα οποτε δεν υπηρχε προβλημα! 

Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα σε γενετιστή. Μου είπε ο γιατρός να μιλήσω αλλά σήμερα δεν έχω αντοχές επειδή δεν έχω κοιμηθεί το βράδυ. Το έχω πάρει βαριά γιατί ήδη είχαμε ταλαιπωρηθεί με μια πολύ σπάνια μετάλλαξη (εκείνη σχετιζομενη με καρκίνους) που είχα στην οικογένεια και ψαχνόμουν χρόνια, για την οποία καθυστερούσαμε να προσπαθήσουμε για μωρό και τελικά έκανα γενετικό έλεγχο σε εμένα ( να δούμε αν θα χρειαστεί να κάνουμε εξωσωματική ώστε να μην το έχει σίγουρα το μωρό). Η ογκολογος μας είχε πει στην αρχή να μην ψάξουμε για το γονίδιο, αλλά να ψάχνουμε για όγκους κλπ τακτικά, για να μη με επηρεάσει ψυχολογικά που τελικά ήταν πολύ λάθος συμβουλή. Τελικά εμένα μου βγήκε καθαρός ο τότε γενετικός έλεγχος ακριβώς πριν μείνω έγκυος και είπαμε πάμε φυσιολογικά. Πιάσαμε και τώρα που αύριο μπαίνω 16η εβδομαδα συζητάμε πάλι τέτοια πράγματα. Μου φαίνεται απίστευτο ότι είχα 50-50 πιθανότητες και τελικά δεν είχα την οικογενειακή μετάλλαξη και τώρα με ελάχιστες πιθανότητες είχα αυτό που δεν ξέρει και κανείς τι είναι. Είναι και dejavu γιατί τόσα χρόνια κανείς δεν ήξερε για το άλλο γονίδιο και έκαναν υποθέσεις και ψάχναμε πού μπορεί να εμφανίσει τι και τι πρωτόκολλο θέλει κλπ και τώρα πάλι πρέπει να ψάχνω εξειδικευμένα. Πήγε κι έδωσε αίμα ο σύντροφος μου κι ελπίζω ότι θα τελειώσει εκεί το θέμα γιατί αν έχει κι αυτός κάτι μετά θα είναι πραγματικά χάος. Φοβάμαι ότι θα μας μεταφέρουν και το βάρος τι κάνουμε καθώς η δική μου μετάλλαξη είναι άγνωστης κλινικής σημασίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...