Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ την έκανα σε εμβρυολογο, εξειδικευμένο στον προγεννητικό έλεγχο και μετά αυτός έστειλε τα αποτελέσματα στο γιατρό μου και σε εμένα. 

Ναι και εγώ σε εμβρυολογο, μαζί με τον γιατρό μου. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 30 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Τυχερή μανούλα είσαι με τόσα αγοράκια !! Μπράβο σου !!! 
ναι εμάς είναι το πρώτο, τωρα εγώ είμαι στα 30 

@Happypregnantgirl Τι ωραία! Ποσό αγαπώ τα διδυμάκια !! Συγχαρητήρια !! 
 

κοριτσια εγώ έχω σχετικά συχνά αυχενοπονοκεφαλους, βέβαια είχα και πριν. Το στήθος δεν με πονάει από μόνο του αλλά αν χτυπήσω κατά λάθος τινάζομαι λες και με χτύπησε ρεύμα!! Τα συμπληρώματα που περνώ όταν εχω αναγούλα τα αποφεύγω και δεν κάνω εμετό !! 
εμεις έχουμε την άλλη εβδομάδα πάλι γιατρό λόγω του θέματος με τον πλακούντα όποτε θα του πω να μου γράψει πιο ελαφρύ σίδηρο! 

Με το καλό κοριτσι μου εγώ είμαι 37.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dimi84 είπε:

Με το καλό κοριτσι μου εγώ είμαι 37.

Ευχαριστώ πολύ πολύ 💓💓💓 και σε σένα με το καλό !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, κυρίως όσες έχετε κάνει την αυχενική διαφάνεια Εάν ο γιατρός σας εχει προτεινει nipt test. Είμαι σε διλλημα λόγω κόστους και λόγω ηλικίας, είμαι 29. Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν αρκετά καλά, το πρότεινε μόνο λόγω πολυδυμης κύησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, κυρίως όσες έχετε κάνει την αυχενική διαφάνεια Εάν ο γιατρός σας εχει προτεινει nipt test. Είμαι σε διλλημα λόγω κόστους και λόγω ηλικίας, είμαι 29. Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν αρκετά καλά, το πρότεινε μόνο λόγω πολυδυμης κύησης. 

Καλημερα κορίτσι μου! Εγώ είμαι 31 και τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν όσο καλύτερα γίνονταν μου είπαν. Και οι 2 γιατροί θεώρησαν ότι δεν υπάρχει λόγος για nipt σε καμία περίπτωση και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν ήμασταν στο εξωτερικό δε θα συζητούσαμε καν. Αλλά στην Ελλάδα, που όλα τα πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς μόνοι μας, δίνεται η επιλογή στο ζευγάρι αν νιώθει ανασφάλεια να κάνει και επιπλέον εξετάσεις που με ιατρικά κριτήρια και λογική είναι περιττές, οπότε αν θέλουμε οπωσδήποτε να την κάνουμε την εξέταση οκ. Αν μου είχε προτείνει να την κάνω θα την έκανα φυσικά. Αλλά έτσι που το έθεσε και με τους αριθμούς μου πραγματικά ένιωσα ότι είναι υπερβολή (γενικά έχω και μεγάλο άγχος υγείας οπότε έκανε εντύπωση και στο σύντροφο μου που είπε στο γιατρό να αποφασίσω εγώ πώς θα νιώθω καλά και είπα ας μην την κάνουμε).

Καταλαβαίνω το δίλημμα, ωστόσο στη δική σας περίπτωση. Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου πολύ κι αυτός λέει ναι, θα έλεγα να το κάνεις εκτός αν είναι σοβαρή η οικονομική δυσκολία. Ο κάθε γιατρός έχει δική του λογική και σε αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, κυρίως όσες έχετε κάνει την αυχενική διαφάνεια Εάν ο γιατρός σας εχει προτεινει nipt test. Είμαι σε διλλημα λόγω κόστους και λόγω ηλικίας, είμαι 29. Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν αρκετά καλά, το πρότεινε μόνο λόγω πολυδυμης κύησης. 

Καλημέρα κορίτσι μου 

σε εμένα δεν το πρότεινε, θα μπορούσες να ρωτήσεις κάποια μέλλουσα μανούλα με πολυδυμη κύηση όπως εσυ εφόσον στο πρότεινε για αυτόν τον λόγο. 
Ουτωσ Η άλλως όμως αν νιώθεις ότι θες να την κάνεις, να την κανείς φυσικα για να είσαι σίγουρη και ήρεμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, κυρίως όσες έχετε κάνει την αυχενική διαφάνεια Εάν ο γιατρός σας εχει προτεινει nipt test. Είμαι σε διλλημα λόγω κόστους και λόγω ηλικίας, είμαι 29. Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν αρκετά καλά, το πρότεινε μόνο λόγω πολυδυμης κύησης. 

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! Και εγώ αυτό συζήτησα χθες με τον γιατρό μου!!! Και εγώ είχα καλές μετρησεις στην αυχενική αλλά για περισσότερη ασφάλεια μάλλον θα την κάνω και εγώ... εμένα δεν μου το συνέδεσε με τα δίδυμα, απλά σε ερώτηση του αν μου παρέχει επιπλέον ασφάλεια η απάντηση του ότι πράγματι παρέχει κάτι επιπλέον με οδήγησε στην απόφαση να την κάνω....τι κόστος σου είπε???

Κορίτσια μου τελικά εγώ μάλλον έχω δύο κοριτσάκια....👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! Και εγώ αυτό συζήτησα χθες με τον γιατρό μου!!! Και εγώ είχα καλές μετρησεις στην αυχενική αλλά για περισσότερη ασφάλεια μάλλον θα την κάνω και εγώ... εμένα δεν μου το συνέδεσε με τα δίδυμα, απλά σε ερώτηση του αν μου παρέχει επιπλέον ασφάλεια η απάντηση του ότι πράγματι παρέχει κάτι επιπλέον με οδήγησε στην απόφαση να την κάνω....τι κόστος σου είπε???

Κορίτσια μου τελικά εγώ μάλλον έχω δύο κοριτσάκια....👶👶

Καλημέρα κορίτσι μου !! Τι όμορφα ♥️🥰 δύο μπεμπουλες μάλλον ?? Θα τρελαθουμε με τα κορίτσια μας 😍😍 

Όλα καλά άντε με το καλό ! Απίστευτο μου φαίνεται που φτάσαμε κι όλας ως εδώ !! Εγώ έκανα εχτές τη τρίτη δόση του εμβολίου... Επέμενε ο γιατρός να τη κάνω οπότε αν και είχα λιγο άγχος την έκανα και θα κάνω σε δύο εβδομαδες και της γρίπης... Προς το παρόν μόνο το χέρι μου πονάει όλα τα άλλα τα ίδια !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! Και εγώ αυτό συζήτησα χθες με τον γιατρό μου!!! Και εγώ είχα καλές μετρησεις στην αυχενική αλλά για περισσότερη ασφάλεια μάλλον θα την κάνω και εγώ... εμένα δεν μου το συνέδεσε με τα δίδυμα, απλά σε ερώτηση του αν μου παρέχει επιπλέον ασφάλεια η απάντηση του ότι πράγματι παρέχει κάτι επιπλέον με οδήγησε στην απόφαση να την κάνω....τι κόστος σου είπε???

Κορίτσια μου τελικά εγώ μάλλον έχω δύο κοριτσάκια....👶👶

Πόσες μπεμπουλες σε αυτό το φόρουμ? 💗🍼  Με το καλόοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, κυρίως όσες έχετε κάνει την αυχενική διαφάνεια Εάν ο γιατρός σας εχει προτεινει nipt test. Είμαι σε διλλημα λόγω κόστους και λόγω ηλικίας, είμαι 29. Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν αρκετά καλά, το πρότεινε μόνο λόγω πολυδυμης κύησης. 

Καλημερα εγώ είμαι 37 και μου είπε αν ειναι καλη δεν θα χρειαστεί και έτσι δεν χρειάζεται βγήκαν όλα άριστα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!! Και εγώ αυτό συζήτησα χθες με τον γιατρό μου!!! Και εγώ είχα καλές μετρησεις στην αυχενική αλλά για περισσότερη ασφάλεια μάλλον θα την κάνω και εγώ... εμένα δεν μου το συνέδεσε με τα δίδυμα, απλά σε ερώτηση του αν μου παρέχει επιπλέον ασφάλεια η απάντηση του ότι πράγματι παρέχει κάτι επιπλέον με οδήγησε στην απόφαση να την κάνω....τι κόστος σου είπε???

Κορίτσια μου τελικά εγώ μάλλον έχω δύο κοριτσάκια....👶👶

Κορίτσι μου!!! Τι όμορφα νέα είναι αυτά!!! Κοριτσάκια όμορφα...! Εμένα ο επόμενος υπερηχος αργει ακόμα 31...τότε μου είπε ότι θα μου πει κ εμένα σίγουρα μου φαίνεται αιώνας!!! ❤ 

@Happypregnantgirl καλησπέρα κορίτσι μου εγώ είμαι 30 κ η αυχενική μου βγήκε πάρα πολύ καλή οπότε ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραιτητο καθόλου...τώρα στη δική σας περίπτωση που έχεις και διδυμακια θα σου έλεγα να κάνεις ότι σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια κ εννοείται με την σωστή καθοδήγηση του γιατρού σας πάντα! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου !! Τι όμορφα ♥️🥰 δύο μπεμπουλες μάλλον ?? Θα τρελαθουμε με τα κορίτσια μας 😍😍 

Όλα καλά άντε με το καλό ! Απίστευτο μου φαίνεται που φτάσαμε κι όλας ως εδώ !! Εγώ έκανα εχτές τη τρίτη δόση του εμβολίου... Επέμενε ο γιατρός να τη κάνω οπότε αν και είχα λιγο άγχος την έκανα και θα κάνω σε δύο εβδομαδες και της γρίπης... Προς το παρόν μόνο το χέρι μου πονάει όλα τα άλλα τα ίδια !! 

Χαχαχαχχαχ που είσαι ευακι μου!!!!! Άστο χαμός θα γίνει με τα κορίτσια μας!!!!! Και εγώ την έκανα την τρίτη δόση αγάπη....δεν το σκέφτηκα καθόλου... ευτυχώς και εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα μόνο πόνο στο χέρι.....Όλα θα πάνε τέλεια κορίτσι μου θα το δεις...🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κανετε; 

Θέλω να σας ρωτήσω με το ζάχαρο πως πατε;;

Την πρώτη φορά που είχα κάνει εξετάσεις είχα 94 και σήμερα που έκανα πάλι αίματος είχα 98.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Κορίτσια μου τι κανετε; 

Θέλω να σας ρωτήσω με το ζάχαρο πως πατε;;

Την πρώτη φορά που είχα κάνει εξετάσεις είχα 94 και σήμερα που έκανα πάλι αίματος είχα 98.

 

Γειά σου κορίτσι μου τι κανεις;;; βγήκαν τα αποτελέσματα μου χθες και δεν έχω...73...αλλά προσέχω πραγματικά όσο μπορώ! Οσο κ αν θέλω να φάω! 115 δεν είναι το οριο; νομίζω είσαι μια χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Χαχαχαχχαχ που είσαι ευακι μου!!!!! Άστο χαμός θα γίνει με τα κορίτσια μας!!!!! Και εγώ την έκανα την τρίτη δόση αγάπη....δεν το σκέφτηκα καθόλου... ευτυχώς και εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα μόνο πόνο στο χέρι.....Όλα θα πάνε τέλεια κορίτσι μου θα το δεις...🥰🥰🥰

❤️ ❤️ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelaki91 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου τι κανεις;;; βγήκαν τα αποτελέσματα μου χθες και δεν έχω...73...αλλά προσέχω πραγματικά όσο μπορώ! Οσο κ αν θέλω να φάω! 115 δεν είναι το οριο; νομίζω είσαι μια χαρά! 

Δεν προσέχω καθόλου είναι η αλήθεια.... τρώω χαζομάρες, θα προσπαθήσω να το ρίξω τον επόμενο μήνα.. 

Νομίζω κάπου εκεί 110 είναι το όριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Δεν προσέχω καθόλου είναι η αλήθεια.... τρώω χαζομάρες, θα προσπαθήσω να το ρίξω τον επόμενο μήνα.. 

Νομίζω κάπου εκεί 110 είναι το όριο.

Και εγώ αυτό ακριβώς φοβάμαι.. Τρώω συνεχεια γλυκά.. Κ δε ξέρω αν μπορώ να τα κόψω.. Ο γιατρός είπε να προσέχω αλλά να τρωω άμα με ευχαριστεί όσο έχω οκ τις εξετάσεις.. Και τρέμω για τη Δευτέρα που θα κάνω επαναληπτικες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Δεν προσέχω καθόλου είναι η αλήθεια.... τρώω χαζομάρες, θα προσπαθήσω να το ρίξω τον επόμενο μήνα.. 

Νομίζω κάπου εκεί 110 είναι το όριο.

Για την κύηση είναι 100 το όριο και συνήθως μετά το 95 σε γλυκόζη νηστείας σου ζητάνε να κάνεις δοκιμασία ανοχής στη γλυκόζη (καμπύλη). Θα σου πει ο γιατρός φαντάζομαι αν θεωρεί ότι χρειάζεται. 

Ούτε εγώ προσέχω τα γλυκά καθόλου σε αυτή τη φάση και προβληματιζομαι τι θα γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Έχω μια απορία.. Στην αυχενικη διαφάνεια μ έβγαλε ηλικία του μωρού 12κ5 δλδ 3 ημέρες πίσω.. Ενώ είχα κάνει νωρίς ωορηξια από ότι θα εκανα.. Άρα η εγκυμοσυνη μου τώρα είναι 3 μέρες πίσω? Δεν έχω καταλάβει κ δε τη ρώτησα γτ δε μ το είπε το παρατήρησα τώρα στον υπέρηχο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Έχω μια απορία.. Στην αυχενικη διαφάνεια μ έβγαλε ηλικία του μωρού 12κ5 δλδ 3 ημέρες πίσω.. Ενώ είχα κάνει νωρίς ωορηξια από ότι θα εκανα.. Άρα η εγκυμοσυνη μου τώρα είναι 3 μέρες πίσω? Δεν έχω καταλάβει κ δε τη ρώτησα γτ δε μ το είπε το παρατήρησα τώρα στον υπέρηχο.. 

κοριτσι ναι αφου τοσο σε εβγαλε στην αυχενική τοσο εισαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Έχω μια απορία.. Στην αυχενικη διαφάνεια μ έβγαλε ηλικία του μωρού 12κ5 δλδ 3 ημέρες πίσω.. Ενώ είχα κάνει νωρίς ωορηξια από ότι θα εκανα.. Άρα η εγκυμοσυνη μου τώρα είναι 3 μέρες πίσω? Δεν έχω καταλάβει κ δε τη ρώτησα γτ δε μ το είπε το παρατήρησα τώρα στον υπέρηχο.. 

Εμένα κάθε φορά με βγάζει και πιο μπροστά. Ο πρώτος υπέρηχος με έβγαζε λίγο λιγότερο από ο, τι περίμενα σύμφωνα με την ωορρηξια, μετά ο επόμενος σωστά, μετά η αυχενική σα να είχα κύκλο 29 ημερών ενώ έχω 33 (και την ωορρηξια μου την αισθάνθηκα και τη βρήκα με τεστ ακριβώς 14 μέρες πριν τη μέρα που περίμενα περίοδο άρα φαινόταν να έχω κλασικό μου κύκλο) και τώρα ο τελευταίος υπέρηχος 2μερες μπροστά και από αυτό. Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το μωράκι 😂 Μου είπε ο γιατρός πάμε με την ηλικία της αυχενικής μέχρι τη Β επιπέδου κι εκεί θα το ξαναδούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Έχω μια απορία.. Στην αυχενικη διαφάνεια μ έβγαλε ηλικία του μωρού 12κ5 δλδ 3 ημέρες πίσω.. Ενώ είχα κάνει νωρίς ωορηξια από ότι θα εκανα.. Άρα η εγκυμοσυνη μου τώρα είναι 3 μέρες πίσω? Δεν έχω καταλάβει κ δε τη ρώτησα γτ δε μ το είπε το παρατήρησα τώρα στον υπέρηχο.. 

Πάντως επειδή είναι πολύ μικρές οι διαφορές στο μήκος από μέρα σε μέρα (χιλιοστά) στην αρχή παίζουν αυτές οι αποκλίσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Πάντως επειδή είναι πολύ μικρές οι διαφορές στο μήκος από μέρα σε μέρα (χιλιοστά) στην αρχή παίζουν αυτές οι αποκλίσεις. 

Εντάξει απλά ψηλό ξενέρωσα ότι έφτανα τη 14η κ με πήγε πίσω 😛 εγώ το άλλαξα κ στο ημερολόγιο μου πάντως.. Βιάζομαι να προχωρήσω 😝 θέλω να δω και κοιλίτσα επιτέλους 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Εντάξει απλά ψηλό ξενέρωσα ότι έφτανα τη 14η κ με πήγε πίσω 😛 εγώ το άλλαξα κ στο ημερολόγιο μου πάντως.. Βιάζομαι να προχωρήσω 😝 θέλω να δω και κοιλίτσα επιτέλους 💗

Κι εγώ αυτό έλεγα στο γιατρό για την κοιλίτσα και μου λέει μην ανησυχείς θα έρθει και μετά δε θα θυμάσαι τον εαυτό σου χωρίς κοιλιά 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ αυτό έλεγα στο γιατρό για την κοιλίτσα και μου λέει μην ανησυχείς θα έρθει και μετά δε θα θυμάσαι τον εαυτό σου χωρίς κοιλιά 😂😂

Η αλήθεια είναι πως ναι 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...