Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christipel είπε:

ΑΚΡΙΒΏΣ ΑΥΤΟ😯😂😂το κρύο το νερό..και το έλεγα στο σύζυγο ότι κουνιέται έντονα με το κρύο κ μου έλεγε όχι βρε από τη σοκολάτα είναι..αλλά πάλι καλά που το είπες και εσύ😊

Ευακι έτσι είναι..μην αγχώνεσαι..δεν έχει χώρο κ για αυτό δεν κινείται συχνά..αλλά οπότε κινείται τσεκαρε τουλάχιστον για πόση ώρα κουνιέται

Εγώ χθες πήγα στον γιατρό..3.100 πήγε η μικρή και κανονίσαμε για 27μαιου..επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι παρόλο που θα πάω σε νοσοκομείο θα πληρώσω ταρίφα 600€ για την καισαρική..δημόσια υγεία και καλά🤔

 

Α καλά εννοείται! Και Αλεξανδρούπολη στο δημόσιο τόσο πάει η ταρίφα μαύρα 600-800 ανάλογα την βαθμίδα . Εμένα μου ζήτησε 300 γιατί δεν είναι τόσο υψηλόβαθμος. Για καταγγελία είναι όλοι τους αλλά ακόμα με αυτά να ασχολούμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zouzepa είπε:

@Sofia33 να σου ζησει κορίτσι μου ποσό χάρηκα που πήγαν όλα καλά! Να είναι υγιής και καλότυχη!

Κοριτσια άντε μα παίρνουμε σειρά και εμείς μια μια!

θα ήθελα τη βοήθεια σας, είμαι ιδιωτική υπάλληλος μέχρι τώρα δεν είχα κάνει καμία διαδικασία με εφκα κλπ τώρα από τη δουλειά ξεκίνησαν να μου ζητάνε διαφορά και μου είπαν να πάω στον εφκα χωρίς όμως να ξέρουν να με κατευθύνουν τι πρέπει να ζητήσω, ποια είναι η διαδικασία κλπ ξέρει κάποια να με βοηθήσει; Αγχώθηκα παρά πολύ τώρα. 

@Zouzepa φαντάζομαι έχεις ήδη βγει σε άδεια κύησης, έτσι;
Μην αγχώνεσαι, είναι πολυ΄ απλά πια τα πράγματα, δεν χρειάζεται καν να πας στο ΕΦΚΑ! Ούτε καν να είναι συμβεβλημένος ο γιατρός! 

Αφού βγεις μπαίνεις στο https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas  και συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου ζητάει, μέσα σε αυτά είναι το ΑΦΜ του εργοδότη και ο κωδικός γνωμάτευσης του γιατρού με την ΠΗΤ, μετά σε πάει αυτόματα το σύστημα, σου βγάζει ημερομηνίες κτλ... Μετά ο εργοδότης πάλι ηλεκτρονικά το "εγκρίνει" και στην συνέχεια, μετά από κάποιες ημέρες θα βγει η απόφασγη για το ποσό του επιδόματος που δικαιούσαι. Δεν σου έρχεται mail ή κάτι τέτοιο, πρέπει να μπεις μόνη σου να το δεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Α καλά εννοείται! Και Αλεξανδρούπολη στο δημόσιο τόσο πάει η ταρίφα μαύρα 600-800 ανάλογα την βαθμίδα . Εμένα μου ζήτησε 300 γιατί δεν είναι τόσο υψηλόβαθμος. Για καταγγελία είναι όλοι τους αλλά ακόμα με αυτά να ασχολούμαστε.

Α μαλισταααα..είναι παντού δηλαδή αυτό..και εγώ νόμιζα ότι μόνο ο δικός μου ο γιατρός είναι φιλοχρήματος..έχει κ το καλύτερο όνομα στη Λάρισα..χθες μας είπε ένα "όλα είναι καλά" και μετά όταν επιασε το οικονομικό κομμάτι μας είχε μισή ώρα μας μιλούσε ..δεν είμαι ευχαριστημένη από τον γιατρό μου αλλά αναγκαστικά είμαι σε αυτόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η mavi είπε:

@Zouzepa φαντάζομαι έχεις ήδη βγει σε άδεια κύησης, έτσι;
Μην αγχώνεσαι, είναι πολυ΄ απλά πια τα πράγματα, δεν χρειάζεται καν να πας στο ΕΦΚΑ! Ούτε καν να είναι συμβεβλημένος ο γιατρός! 

Αφού βγεις μπαίνεις στο https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas  και συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου ζητάει, μέσα σε αυτά είναι το ΑΦΜ του εργοδότη και ο κωδικός γνωμάτευσης του γιατρού με την ΠΗΤ, μετά σε πάει αυτόματα το σύστημα, σου βγάζει ημερομηνίες κτλ... Μετά ο εργοδότης πάλι ηλεκτρονικά το "εγκρίνει" και στην συνέχεια, μετά από κάποιες ημέρες θα βγει η απόφασγη για το ποσό του επιδόματος που δικαιούσαι. Δεν σου έρχεται mail ή κάτι τέτοιο, πρέπει να μπεις μόνη σου να το δεις! 

Mati & Mavi  χίλια ευχαριστώ κορίτσια!!!Δεν φαντάζεστε ποσό με βοηθήσατε ❤️❤️❤️

Το πρωί με έπιασαν συσπάσεις από το άγχος μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Zouzepa είπε:

Mati & Mavi  χίλια ευχαριστώ κορίτσια!!!Δεν φαντάζεστε ποσό με βοηθήσατε ❤️❤️❤️

Το πρωί με έπιασαν συσπάσεις από το άγχος μου. 

οχι ρε συ τόσο άγχος για κάτι που διορθώνεται! Το πολύ πολύ να πήγαινες σε έναν λογιστή να σε βοηθήσει!  ψυχραιμία! προτεραιότητα έχουν τα μωράκια μας τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Christipel είπε:

Όχι καλό μου..δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα..γιατί 8 χρόνια προσπαθούσαμε κ ακόμα καλά καλά δεν έχω καταλάβει ότι κυοφορω😂..αχχ τι καλά να γεννησουμε μαζι😍

Κι εγώ ώρες ώρες νομίζω δεν το έχω συνειδητοποήσει...😂 είμαι με τον σύζυγό μου πολλά χρόνια μαζί και δεν είχε γίνει ούτε κάποιο "ατύχημα" που λένε πολλοί, αλλά και όταν αρχίσαμε προπάθειες αργήσαμε να τα καταφέρουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2022 at 5:31 ΜΜ, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .. 

Μολις γύρισα απο το γιατρό γιατί κάναμε 2ο Doppler λόγω δίδυμης κύησης.. Όλα καλα με τα μικρουλια μας.. σε βάρος ειναι 2800 και 2500γρ ο καθένας τους, με τα κεφάλια πάνω και τα ποδαράκια τους κάτω .. 

Ηθελα να ρωτήσω τις μέλλουσες μανούλες που θα γεννήσουν με καισαρική.. Σας ζήτησε ο γιατρός να κάνετε τις ενέσεις κορτιζόνης ;; Εμένα μου έγραψε 4 αλλα διαβάζοντας λίγο στο Ίντερνετ δεν ξέρω κατα ποσο ειναι αναγκαίες στις 37 εβδομάδες που θα με βάλει να γεννήσω .. Εχω ραντεβού μαζι του την Παρασκευή, θα τον ρωτήσω αλλα έλεγα μήπως εχει κάποια απο εσας την ιδια εμπειρία .. 

Εγω φαντασου τις εκανα 1 μερα πριν γεννησω. Κανε τες. Βοηθανε εστω κ λιγο. Εγω γεννησα 36 και 1 και η μικρουλα ηταν τελεια στο αναπνευστικο, θεωρω οτι εβαλαν κ λιγο το χερακι τους οι κορτιζονες και ας εγιναν τελευταια στιγμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mavi είπε:

Κι εγώ ώρες ώρες νομίζω δεν το έχω συνειδητοποήσει...😂 είμαι με τον σύζυγό μου πολλά χρόνια μαζί και δεν είχε γίνει ούτε κάποιο "ατύχημα" που λένε πολλοί, αλλά και όταν αρχίσαμε προπάθειες αργήσαμε να τα καταφέρουμε....

Αχ αυτό το "ατύχημα" όταν το ακούω νευριάζω.. αλλά το ότι έμεινα θεωρώ ότι ήταν θαύμα γιατί είχα πει ότι δεν θα δω ποτέ μωράκι δικό μου..περασμένα αυτά πλέον, ας μην τα σκεφτόμαστε..αρκεί να είναι καλά, να τα έχουμε δίπλα μας για όσο μας χρειάζονται και να είναι όλα όμορφα😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Christipel είπε:

Αχ αυτό το "ατύχημα" όταν το ακούω νευριάζω.. αλλά το ότι έμεινα θεωρώ ότι ήταν θαύμα γιατί είχα πει ότι δεν θα δω ποτέ μωράκι δικό μου..περασμένα αυτά πλέον, ας μην τα σκεφτόμαστε..αρκεί να είναι καλά, να τα έχουμε δίπλα μας για όσο μας χρειάζονται και να είναι όλα όμορφα😊😊😊

Αχ και εγώ μαζί σου!! Όταν ακούω για ατύχημα τρελαίνομαι!!! Αλλά όπως λες περασμένα ξεχασμένα!!🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christipel είπε:

Αχ αυτό το "ατύχημα" όταν το ακούω νευριάζω.. αλλά το ότι έμεινα θεωρώ ότι ήταν θαύμα γιατί είχα πει ότι δεν θα δω ποτέ μωράκι δικό μου..περασμένα αυτά πλέον, ας μην τα σκεφτόμαστε..αρκεί να είναι καλά, να τα έχουμε δίπλα μας για όσο μας χρειάζονται και να είναι όλα όμορφα😊😊😊

 

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Dimy3 είπε:

Αχ και εγώ μαζί σου!! Όταν ακούω για ατύχημα τρελαίνομαι!!! Αλλά όπως λες περασμένα ξεχασμένα!!🥰🥰

Κι εγώ βγάζω καπνούς από τα αυτιά από τα νεύρα όταν το ακούω! για αυτό το ανέφερα! Αλλά έχετε δίκιο! Αλλάζει η ζωή μας σε λίγες μέρες!!! 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Christipel είπε:

ΑΚΡΙΒΏΣ ΑΥΤΟ😯😂😂το κρύο το νερό..και το έλεγα στο σύζυγο ότι κουνιέται έντονα με το κρύο κ μου έλεγε όχι βρε από τη σοκολάτα είναι..αλλά πάλι καλά που το είπες και εσύ😊

Ευακι έτσι είναι..μην αγχώνεσαι..δεν έχει χώρο κ για αυτό δεν κινείται συχνά..αλλά οπότε κινείται τσεκαρε τουλάχιστον για πόση ώρα κουνιέται

Εγώ χθες πήγα στον γιατρό..3.100 πήγε η μικρή και κανονίσαμε για 27μαιου..επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι παρόλο που θα πάω σε νοσοκομείο θα πληρώσω ταρίφα 600€ για την καισαρική..δημόσια υγεία και καλά🤔

 

Χριστίνα και λίγα σου ζήτησε .. εγώ θα δώσω τα διπλα στο γιατρό στο Αλεξάνδρας συν κάτι λίγα στον αναισθησιολόγο .. και βέβαια και το δωμάτιο σε περίπτωση που μου βρει μονόκλινο .. θα το προτιμούσα όχι επειδή είμαι ψώνιο αλλα Επειδή ειναι δυο τα Μωρα και θα ήθελα να εχω λίγο άνεση και ησυχία οι υπόλοιπες μανούλες .. 26 ή 27 μου είπε και εμένα .. αλλα μάλλον θα το οριστικοποιησουμε την Παρασκευή .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Εγω φαντασου τις εκανα 1 μερα πριν γεννησω. Κανε τες. Βοηθανε εστω κ λιγο. Εγω γεννησα 36 και 1 και η μικρουλα ηταν τελεια στο αναπνευστικο, θεωρω οτι εβαλαν κ λιγο το χερακι τους οι κορτιζονες και ας εγιναν τελευταια στιγμη

Θα τις κανω Σοφακι μιας και η ενδοκρινολόγος ειναι υπέρ 100% .. Το ψάχνω τοςο διότι εκτός της υδροκορτιζονης που παίρνω λόγω αφαίρεσης επινεφριδιου λαμβανω και την  ινσουλίνη που με έβαλε τις τελευταίες εβδομάδες .. 

Τι κανει η μπεμπουλα σου; Ειναι ήσυχη ή ζωηρούλα; Εμένα παντως εαν ακολουθήσουν το προγραμμα που έχουν στην κοιλιτσα μου,  την έβαψα .. 🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Χριστίνα και λίγα σου ζήτησε .. εγώ θα δώσω τα διπλα στο γιατρό στο Αλεξάνδρας συν κάτι λίγα στον αναισθησιολόγο .. και βέβαια και το δωμάτιο σε περίπτωση που μου βρει μονόκλινο .. θα το προτιμούσα όχι επειδή είμαι ψώνιο αλλα Επειδή ειναι δυο τα Μωρα και θα ήθελα να εχω λίγο άνεση και ησυχία οι υπόλοιπες μανούλες .. 26 ή 27 μου είπε και εμένα .. αλλα μάλλον θα το οριστικοποιησουμε την Παρασκευή .. 

Αλήθεια;;;😯ποοοο...εντάξει λες τα χρήματα δεν παίζουν ρόλο μπροστά σε αυτό που θα αντικρυσουμε..υγεία και στα μωράκια κ στις μανουλες πάνω απ'όλα αλλά είναι αυτό το ότι πατάνε στην ευτυχία σου κ δεν μπορείς να πεις όχι,κάπως μου κακοφαινεται

Μακαρι να πας σε μονοκλινο να είστε οι τρεις σας μόνο..καταλαβαίνω πως το λες κ έχεις δίκιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η mavi είπε:

@Zouzepa φαντάζομαι έχεις ήδη βγει σε άδεια κύησης, έτσι;
Μην αγχώνεσαι, είναι πολυ΄ απλά πια τα πράγματα, δεν χρειάζεται καν να πας στο ΕΦΚΑ! Ούτε καν να είναι συμβεβλημένος ο γιατρός! 

Αφού βγεις μπαίνεις στο https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas  και συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου ζητάει, μέσα σε αυτά είναι το ΑΦΜ του εργοδότη και ο κωδικός γνωμάτευσης του γιατρού με την ΠΗΤ, μετά σε πάει αυτόματα το σύστημα, σου βγάζει ημερομηνίες κτλ... Μετά ο εργοδότης πάλι ηλεκτρονικά το "εγκρίνει" και στην συνέχεια, μετά από κάποιες ημέρες θα βγει η απόφασγη για το ποσό του επιδόματος που δικαιούσαι. Δεν σου έρχεται mail ή κάτι τέτοιο, πρέπει να μπεις μόνη σου να το δεις! 

 @maviΤώρα μπορούμε να κάνουμε αίτηση μόνο για επίδομα κυοφορίας; Και για μητρότητας μπορουμε μετά τον τοκετό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Zouzepa είπε:

 @maviΤώρα μπορούμε να κάνουμε αίτηση μόνο για επίδομα κυοφορίας; Και για μητρότητας μπορουμε μετά τον τοκετό; 

Φαντάζομαι πως ναι, γιατί πριν βγεις σε άδεια κύησης (με βάση την ΠΗΤ) δεν μπορείς να κάνεις για το κύησης...

Την έκανες την αίτηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Συγγνώμη που επεμβαίνω στο θεματάκι σας, αλλά ως πιο έμπειρες στα της εγκυμοσύνης, θα ήθελα τα φώτα σας. 

Διανύω την 27η εβδομάδα κύησης και έχω συσπάσεις αρκετές μέσα στη μέρα, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν και από τον καρδιοτοκογράφο. Μου σύστησαν είτε να παραμείνω με ενδοφλέβια στο νοσοκομείο για 2-3 μέρες, είτε να πάρω glopir και να πάω σπίτι. Επέλεξα το δεύτερο. Το ερώτημά μου είναι εάν θα έπρεπε να δω τη δράση του glopir από το πρώτο κιόλας χάπι , ή εάν δρα σωρευτικά. Διότι έχω πάρει ήδη δύο χάπια μέχρι στιγμής αλλά διαφορά στην ποσότητα/συχνότητα των συσπάσεων δεν είδα, παρά μόνο στη διάρκειά τους, όπου διαρκούν λιγότερο.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά όποια έχει εμπειρία από πρόωρες συσπάσεις και από το glopir, θα ήθελα τη γνώμη της.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Συγγνώμη που επεμβαίνω στο θεματάκι σας, αλλά ως πιο έμπειρες στα της εγκυμοσύνης, θα ήθελα τα φώτα σας. 

Διανύω την 27η εβδομάδα κύησης και έχω συσπάσεις αρκετές μέσα στη μέρα, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν και από τον καρδιοτοκογράφο. Μου σύστησαν είτε να παραμείνω με ενδοφλέβια στο νοσοκομείο για 2-3 μέρες, είτε να πάρω glopir και να πάω σπίτι. Επέλεξα το δεύτερο. Το ερώτημά μου είναι εάν θα έπρεπε να δω τη δράση του glopir από το πρώτο κιόλας χάπι , ή εάν δρα σωρευτικά. Διότι έχω πάρει ήδη δύο χάπια μέχρι στιγμής αλλά διαφορά στην ποσότητα/συχνότητα των συσπάσεων δεν είδα, παρά μόνο στη διάρκειά τους, όπου διαρκούν λιγότερο.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά όποια έχει εμπειρία από πρόωρες συσπάσεις και από το glopir, θα ήθελα τη γνώμη της.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα!

Εγώ είχα συσπάσεις από την 25η εβδομάδα και νοσηλευτηκα για 3 ημερες με ενδοφλέβια. Μετά βγήκα και συνέχισα με glopir στο σπίτι μέχρι την 35 εβδομάδα περίπου.Πόσα χάπια σου είπε να παίρνεις;

Λογικά θέλουν τον χρόνο τους για να σε πιάσουν. Φαντάσου εγω με την ενδοφλέβια τη δεύτερη ημέρα ηρέμησα.Αν δεις ότι δεν υποχωρούν να ειδοποιήσεις σίγουρα τον γιατρό σου.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Καλησπέρα!

Εγώ είχα συσπάσεις από την 25η εβδομάδα και νοσηλευτηκα για 3 ημερες με ενδοφλέβια. Μετά βγήκα και συνέχισα με glopir στο σπίτι μέχρι την 35 εβδομάδα περίπου.Πόσα χάπια σου είπε να παίρνεις;

Λογικά θέλουν τον χρόνο τους για να σε πιάσουν. Φαντάσου εγω με την ενδοφλέβια τη δεύτερη ημέρα ηρέμησα.Αν δεις ότι δεν υποχωρούν να ειδοποιήσεις σίγουρα τον γιατρό σου.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Δυο χάπια των 20 mg παίρνω τη μέρα και τα ξεκίνησα χθες το βράδυ. Έχω ήδη ενημερώσει τη γιατρό μου, είπαμε να περιμένουμε άλλη μία ημέρα και αν δεν υπάρξει βελτίωση τότε θα κάνω κ εγώ ενδοφλέβια.

Σ’ ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω, νιώθω εδώ και λίγη ώρα κάπου κάπου κάτι τσιμπιματακια μέσα στον κόλπο... Τι να είναι αυτά ?? Είναι λίγο έντονα με πονάνε θα έλεγα αλλά διαρκούν ένα δευτερόλεπτο και φεύγουν... Και τα νιώθω σαν να έρχονται από μέσα από τον κόλπο... Τα έχετε νιώσει και εσείς ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, νιώθω εδώ και λίγη ώρα κάπου κάπου κάτι τσιμπιματακια μέσα στον κόλπο... Τι να είναι αυτά ?? Είναι λίγο έντονα με πονάνε θα έλεγα αλλά διαρκούν ένα δευτερόλεπτο και φεύγουν... Και τα νιώθω σαν να έρχονται από μέσα από τον κόλπο... Τα έχετε νιώσει και εσείς ? 

Τα νιώθω κ εγώ νομίζω πως είναι το μωρό που κουνιέται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η mavi είπε:

Φαντάζομαι πως ναι, γιατί πριν βγεις σε άδεια κύησης (με βάση την ΠΗΤ) δεν μπορείς να κάνεις για το κύησης...

Την έκανες την αίτηση;

Καλημέρα κορίτσια .. Εγώ πάλι έκανα την αίτηση για επίδομα κυοφορίας στις 20/4 και ακόμη γράφει ως κατάσταση αίτησης ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ .. Πήρα τηλ τον ΕΦΚΑ στο 1555 και μου είπανε οτι αργούν να εγκριθούν οι αιτήσεις .. Τωρα σκέφτομαι να παρω την δευτεροβάθμια αλλα τους τα βγάζεις με το τσιγκέλι κ με νευριάζουν ..

Για το επίδομα λοχείας χρειάζεται ημερομηνια τοκετού .. Οποτε την Κάνουμε αφότου με το καλό γεννήσουμε ..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, νιώθω εδώ και λίγη ώρα κάπου κάπου κάτι τσιμπιματακια μέσα στον κόλπο... Τι να είναι αυτά ?? Είναι λίγο έντονα με πονάνε θα έλεγα αλλά διαρκούν ένα δευτερόλεπτο και φεύγουν... Και τα νιώθω σαν να έρχονται από μέσα από τον κόλπο... Τα έχετε νιώσει και εσείς ? 

Και εγώ τα νιώθω και ρωτώντας το γιατρό μου μου είπε οτι ειναι φυσιολογικά πονάκια γεννας.. να μην ανησυχώ! Αλλα όπως λες ειναι έντονα και με πιάνουν ιδιαίτερα το βραδυ στον ύπνο ή όταν είμαι ώρα όρθια .. υπομονη Εύα μια εβδομάδα .. εγώ αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω ειναι ο βραδινός ύπνος που σε συνδυασμό με τις εξάψεις εχει γινει εφιάλτης .. 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Καλημέρα κορίτσια .. Εγώ πάλι έκανα την αίτηση για επίδομα κυοφορίας στις 20/4 και ακόμη γράφει ως κατάσταση αίτησης ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ .. Πήρα τηλ τον ΕΦΚΑ στο 1555 και μου είπανε οτι αργούν να εγκριθούν οι αιτήσεις .. Τωρα σκέφτομαι να παρω την δευτεροβάθμια αλλα τους τα βγάζεις με το τσιγκέλι κ με νευριάζουν ..

Για το επίδομα λοχείας χρειάζεται ημερομηνια τοκετού .. Οποτε την Κάνουμε αφότου με το καλό γεννήσουμε ..  

Καλημέρα! Να πάρεις καλού κακού τη δευτεροβάθμια σήμερα-αυριο να τους επισημάνεις ότι την έκανες την αίτηση ώστε να πατήσουν και αυτοί ότι χρειάζεται.

Από τον ΕΦΚΑ δεν αργούν πάρα πολύ για αυτό θεωρώ (τουλάχιστον στην περιοχή μου), εμένα λίγες ημέρες έκαναν, ούτε εβδομάδα νομίζω... αλλά όπως και να χει δεν σε πειράζει αυτό, αφού θα έχει ξεκινήσει η διαδικασία! 

Στο 1555 γενικά είναι λίγο άσχετοι, εγώ όσες φορές έχω πάρει να ρωτήσω κάτι όλο βλακείες, ανακρίβειες και λάθη μου λένε! άκρη δεν έχω βγάλει ποτέ από εκεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Και εγώ τα νιώθω και ρωτώντας το γιατρό μου μου είπε οτι ειναι φυσιολογικά πονάκια γεννας.. να μην ανησυχώ! Αλλα όπως λες ειναι έντονα και με πιάνουν ιδιαίτερα το βραδυ στον ύπνο ή όταν είμαι ώρα όρθια .. υπομονη Εύα μια εβδομάδα .. εγώ αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω ειναι ο βραδινός ύπνος που σε συνδυασμό με τις εξάψεις εχει γινει εφιάλτης .. 🤪

Αχ αυτός ο βραδυνός ύπνος... εγώ στριφογυρίζω σαν το αρνί στη σούβλα! Πιάνομαι από τη μια, πονάει η πλάτη μου από την άλλη, ζεσταίνομαι και ξεσκεπάζομαι, ξυπνάω σκεπάζομαι, σηκώνομαι για τουαλέτα και πάλι από την αρχή... στις 7 ώρες που ξαπλώνω είναι ζήτημα να κοιμάμαι τις 4-5...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Καλημέρα κορίτσια .. Εγώ πάλι έκανα την αίτηση για επίδομα κυοφορίας στις 20/4 και ακόμη γράφει ως κατάσταση αίτησης ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ .. Πήρα τηλ τον ΕΦΚΑ στο 1555 και μου είπανε οτι αργούν να εγκριθούν οι αιτήσεις .. Τωρα σκέφτομαι να παρω την δευτεροβάθμια αλλα τους τα βγάζεις με το τσιγκέλι κ με νευριάζουν ..

Για το επίδομα λοχείας χρειάζεται ημερομηνια τοκετού .. Οποτε την Κάνουμε αφότου με το καλό γεννήσουμε ..  

Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι. Το ΕΦΚΑ άργησε πολύ αυτή τη φορά που συνήθως δεν αργούσε στην περιοχή μου. Η αίτηση μου γράφει και εμένα έχει υποβληθεί, μίλησα με ΔΔΕ έχουν κκα΄νει απο μεριά τους ότι χρειάζεται.Σήμερα μίλησα και με ΕΦΚΑ για αναρρωτική που πήρα 1/4 και ακόμα δε την έχουν επεξεργαστεί, έτσι μου είππαν!!! Ότι να ναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...