Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλοχία κατάθλιψη (μάλλον)


Recommended Posts

Καλησπέρα

Γέννησα τον Απρίλη ένα υγιέστατο αγοράκι και από εκείνη την στιγμή μέχρι σήμερα έχω επιλοχία κατάθλιψη, όπως την χαρακτήρισε ο ψυχολόγος μου, αν και δεν νομίζω ότι μετά από έξι μήνες θεωρείται ακόμη επιλοχία κατάθλιψη.

Η ιστορία μου με την κατάθλιψη ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν. Μου είχαν χορηγήσει θεραπεία την οποία ακολούθησα πιστά για τέσσερα χρόνια. Ενώ σπούδαζα, έκανα ταξίδια και έκανα γενικά καινούργια πράγματα, δεν είχαν ξαναεμφανιστεί συμπτώματα κατάθλιψης και νόμιζα ότι την είχα ξεπεράσει, αλλά όταν γέννησα μετά από τρεις μέρες περίπου με έπιασε κάτι ξαφνικό που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Να πω σε αυτή την φάση ότι είμαι αρκετά νέα, μόλις 24 ετών, μένω σε άλλη χώρα, ο σύζυγος μου εκτελεί την στρατιωτική του θητεία αυτή την στιγμή και θα αργήσει ακόμα να γυρίσει.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι μόνη μου από την μέρα που γέννησα. Τα κάνω όλα μόνη μου και συν τοις άλλοις δουλεύω πολλές ώρες για να βγάζω αρκετά λεφτά ώστε να συντηρώ την οικογένεια μου. 

Αφού πήγαινα στον ψυχολόγο για τέσσερις μήνες σχεδόν αποφάσισα ότι η κατάθλιψη μάλλον είναι ένα μόνιμο πράγμα πάνω μου το οποίο δεν θα φύγει ποτέ και παράτησα την κάθε προσπάθεια που είχα κάνει μέχρι τώρα. Από εκείνη την στιγμή έγινα ακόμη χειρότερα και κλαίω συνεχώς. Έχω πολύ άγχος και κουράζομαι πάρα πολύ πλέον, σε σημείο που να με πιάνουν τάσεις λιποθυμίας και ζαλάδες.

Κάνω συνεχώς άσχημες σκέψεις όπως το ότι δεν είμαι καλή μαμά, δεν μπορώ να μεγαλώσω το παιδί μου σωστά, είμαι άχρηστη, τα κάνω όλα λάθος σε βαθμό που να τα πιστεύω υπερβολικά πολύ όλα αυτά. 

Με τον σύζυγό μου τσακωνόμαστε όσες φορές έχει τύχει να έχει άδεια και να έρθει στο σπίτι. Έχω την εντύπωση ότι ξεσπάω πάνω του όλα τα αρνητικά μου συναισθήματα.

Γονείς δεν έχω, μόνο τα αδέρφια μου έχω αλλά έχουν τα δικά τους και δεν θέλω να γίνομαι βάρος σε κανέναν.

Έχω κουραστεί, είμαι πιεσμένη όλον αυτόν τον καιρό, νιώθω πολύ άσχημα με τον εαυτό μου, κλαίω συνεχώς και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να διορθώσω την όλη κατάσταση. Έχω απελπιστει και δεν έχω το κουράγιο να προσπαθήσω άλλο.

Τι να κάνω; Θα χαιρομουν να ακούσω τις συμβουλές σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ θα πρότεινα να μην σταματάς την ψυχολογική υποστήριξη, όπως λες σε βοηθούσε κ ας μην το καταλάβαινες σε εκείνη την φάση... 

Η επιλόχειος κατάθλιψη από όσο γνωρίζω μπορεί να διαρκέσει έως κ δύο χρόνια!! 

Ελπίζω να σου απαντήσει κάποια κοπέλα που το έχει βιώσει κ να σε βοηθήσει ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπαμαι που περνας τοσο δυσκολα.Εισαι παρα πολυ μικρη,ειλικρινα δεν ειχα ουτε το 1/100 απο τις εγνοιες που εχεις στην ηλικια σου.Νομιζω οτι πιεζεσαι παρα πολυ και πρεπει να καθησεις να μιλησεις με τον αντρα σου. Δεν ειναι λυση να τσακωνεστε και πρεπει και εκεινος να καταλαβει καποια πραγματα. Αφου η ψυχολογικη υποστηριξη σε βοηθαει,να τη συνεχισεις. Μην σκεφτεσαι οτι δεν εισαι καλη μαμα,εισαι! Ποτε τελειωνει ο συζυγος το στρατο? Θα πιασει και εκεινος δουλεια και θα μετριαστει αυτη η πιεση που εχεις για να φερνεις τα λεφτα στο σπιτι. Αν εχεις καλες σχεσεις με τα αδερφια σου,μιλα τους. Δεν λεω οτι θα σου λυσουν τα θεματα,αλλα ποτε δεν ξερεις σε τι μπορει ο αλλος να συνδραμει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/10/2021 at 4:18 ΠΜ, ο/η angrybird83 είπε:

Λυπαμαι που περνας τοσο δυσκολα.Εισαι παρα πολυ μικρη,ειλικρινα δεν ειχα ουτε το 1/100 απο τις εγνοιες που εχεις στην ηλικια σου.Νομιζω οτι πιεζεσαι παρα πολυ και πρεπει να καθησεις να μιλησεις με τον αντρα σου. Δεν ειναι λυση να τσακωνεστε και πρεπει και εκεινος να καταλαβει καποια πραγματα. Αφου η ψυχολογικη υποστηριξη σε βοηθαει,να τη συνεχισεις. Μην σκεφτεσαι οτι δεν εισαι καλη μαμα,εισαι! Ποτε τελειωνει ο συζυγος το στρατο? Θα πιασει και εκεινος δουλεια και θα μετριαστει αυτη η πιεση που εχεις για να φερνεις τα λεφτα στο σπιτι. Αν εχεις καλες σχεσεις με τα αδερφια σου,μιλα τους. Δεν λεω οτι θα σου λυσουν τα θεματα,αλλα ποτε δεν ξερεις σε τι μπορει ο αλλος να συνδραμει.

Ο σύζυγος μου γυρνάει σε 11 μήνες. Έχω κάνει ήδη πολύ υπομονή με όλη αυτή την κατάσταση και έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου κατά πολύ. Δυστυχώς, δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά, και άμα τολμήσω να πω τι νιώθω αισθάνομαι ότι γίνομαι βάρος. Δεν έχω και τον χρόνο πλέον να πηγαίνω στον ψυχολόγο ούτε τα λεφτά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η prk.irene είπε:

Ο σύζυγος μου γυρνάει σε 11 μήνες. Έχω κάνει ήδη πολύ υπομονή με όλη αυτή την κατάσταση και έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου κατά πολύ. Δυστυχώς, δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά, και άμα τολμήσω να πω τι νιώθω αισθάνομαι ότι γίνομαι βάρος. Δεν έχω και τον χρόνο πλέον να πηγαίνω στον ψυχολόγο ούτε τα λεφτά...

 

Καλησπέρα κοπέλα μου.... Το 10306 είναι γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης. Κάνε μια δοκιμή, ίσως να νιώσεις να φεύγει λίγο βάρος από τους ώμους σου. Είναι καλό να τα βγάλεις από μέσα σου έστω κ έτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...