Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τοκετός στο Αλεξάνδρα


kokaki91

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα στο Αλεξάνδρα εν μέσω κορονοιου. Γνωρίζω ότι πλέον το νοσοκομείο έχει γίνει αναφοράς για κοβιντ και τα θετικά περιστατικά εγκύων τα πάνε εκεί. Ήθελα λοιπόν να μάθω αν υπάρχουν πρόσφατες εμπειρίες, αν στις ωδίνες είναι όλες μαζί θετικές και αρνητικές και γενικά τι συμβαίνει τώρα που τα πράγματα είναι έτσι. Γεννάω τέλος του μήνα και έχω αγχωθει πάρα πολύ! 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγώ γέννησα τον Ιούνιο όντας θετική σε covid, αλλά θα γεννούσα ούτως ή άλλως στο Αλεξάνδρα γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου. Για όσες είναι θετικές σε covid, υπάρχει μια πλήρως ξεχωριστή πτέρυγα και για τη γέννα και για τη νοσηλεία, οπότε μην ανησυχείς για το ενδεχόμενο να κολλήσεις εκεί, γιατί ούσα αρνητική δεν έρχεσαι σε επαφή με τις θετικές. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τον Ιούνιο, οπότε κάπως έτσι φαντάζομαι θα είναι και τώρα. Με το καλό να γεννήσεις σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2021 at 4:09 ΜΜ, ο/η Dim.The. είπε:

Καλησπέρα, εγώ γέννησα τον Ιούνιο όντας θετική σε covid, αλλά θα γεννούσα ούτως ή άλλως στο Αλεξάνδρα γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου. Για όσες είναι θετικές σε covid, υπάρχει μια πλήρως ξεχωριστή πτέρυγα και για τη γέννα και για τη νοσηλεία, οπότε μην ανησυχείς για το ενδεχόμενο να κολλήσεις εκεί, γιατί ούσα αρνητική δεν έρχεσαι σε επαφή με τις θετικές. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τον Ιούνιο, οπότε κάπως έτσι φαντάζομαι θα είναι και τώρα. Με το καλό να γεννήσεις σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!🙏 Ελπίζω να πήγαν όλα καλά με εσένα και το μωράκι σου και να μην είχες ταλαιπωρηθεί! Να σας ζήσει 💗

Σχετικά με συνοδό επιτρέπουν να έχουμε? Κ αν ναι μπορεί να είναι πρωί και βράδυ? 

Επίσης από θέμα βαλίτσας θα μπορούσες να μου πεις τι πήρες μαζί σου? Για εσένα και το μωράκι? 

Γενικά πως ήταν η εμπειρία σου εκεί μέσα? Ήταν καθαρά? Σε βοηθούσαν οι μαίες? Θα πρέπει να το κάνουμε μόνες μας το αλλαγμα και το μπάνιο? Είναι πρώτο μωρό και είμαι πολύ αγχωμενη γιατί δεν έχω ξαναέρθει σε επαφή με βρέφος και δεν ξέρω τπτ σχετικά με την φροντίδα του. Επίσης για τον θηλασμός σε βοηθάνε? Ή προωθούν το ξένο?

(συγγνώμη για όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλά το σύστημα με αφήνει να κάνω πολύ λίγες αναρτήσεις την ημέρα δεν ξέρω γιατί 🥺)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι όλα πήγαν καλά, δόξα τω Θεώ! Εγώ λόγω πτέρυγας κοβιντ δεν είχα συνοδό, δεν επιτρεπόταν κανένας, ευτυχώς γέννησα φυσιολογικά και μπορούσα να αυτοεξυπηρετούμαι. Κανονικά φαντάζομαι αφήνουν με Ράπιντ 48 ωρών ή pcr 72 ωρών, αλλά ρώτα το γιατρό σου μήπως έχει αλλάξει κάτι. Πάντως ο σύζυγος δεν μπορεί σίγουρα να κοιμηθεί το βράδυ, αυτό ίσχυε και πριν. 

Από θέμα βαλίτσα χοντρικά πήρα για μένα: 3-4 νυχτικά, σαγιονάρες, εσώρουχα, σουτιέν, ρούχα εξόδου, πετσέτες για μπάνιο, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή, χτένα, αποσμητικό, οδοντόβουρτσα,οδοντόκρεμα κοκαλάκια, σερβιέτες, ωτοασπίδες, εξετάσεις, φορτιστή, πανάκια dettol για να περάσεις το πυρεξάκι που θα μπει το μωρό και μια την τουαλέτα, κοχύλια και purelan (τα πήρα αλλά δεν τα χρειάστηκα γιατί ήταν το δεύτερο παιδί και κάπως τα ήξερα καλύτερα, στο πρώτο όπως και δηποτε τα χρειάστηκα γιατί θήλασα και είχα μεγαλες δυσκολίες).

Για το μωρό: φορμάκια και γενικά αναλόγως την εποχή ρούχα, πάνες αν και σου δίνουν αλλά δεν ήθελα να ζητάω συνέχεια, αφρόλουτρο,νοινόπνευμα και γαζούλες αποστειρωμένες ή βαμβάκι για να καθαρίζεις τον αφαλό μέχρι να πέσει, πετσέτα και πετσετούλες όταν θα το πλένεις από κακά, σεντονακια απαραίτητα και κουβερτούλα, γιατί είναι σκέτο το πυρεξακι που βάζουν το μωρό, μωρομάντηλα αν τα χρειαστείς αν και καλύτερα να το πλένεις, φορμάκι εξόδου, κάλτσες, σκουφάκι, ίσως χρειαστείς πάνες αγκαλιάς αν θες, εμένα δεν μου χρειάστηκαν, κηραλοιφή  για αλλαγή πάνας για να μην συγκαίγεται και σελτεδάκια.

Γενικά είμαι ικανοποιημένη, σχετικά συμπαθητική καθαριότητα αλλά όσο να πεις είναι νοσοκομείο και μάλιστα δημόσιο. Τώρα στην πτέρυγα κοβιντ οι μαίες ήταν πάρα πολύ βοηθητικές και καλές, καθώς ήταν και οι μόνες που έμπαιναν μέσα στο δωμάτιο (πλην των γιατρών). Φαντάζομαι κι ελπίζω το ίδιο να είναι και στις κανονικές πτέρυγες. Να μην ντραπεις να ζητήσεις βοήθεια και μια και δυο φορές και όσες χρειαστεί, γενικά προωθούν το θηλασμό αλλά όπως παντού φαντάζομαι είναι όπου πέσεις. Άλλαγμα και μπάνιο τα κάνουμε όλα εμείς, ωστόσο αν χρειαστείς βοήθεια εννοείται να ζητήσεις και θα σου δείξουν. Μην ανησυχείς, σιγά σιγά θα το βρεις, καμία μας απολύτως δεν ήξερε τίποτα στο πρώτο παιδί, λογικό να υπάρχει άγχος, είναι και η κούραση και οι ορμόνες που δε βοηθάνε την κατάσταση. Όλα με το καλό όπως και να έχει! άσουμξνν μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Με βοήθησες ήδη αρκετά! Θα φτιάξω την βαλίτσα μου σιγά σιγά! 

Για το μπάνιο και το αλλαγμα υπάρχει χώρος εκτός δωματίου που πάμε να το αλλάξουμε? Επίσης όταν λες μπάνιο εννοείς ότι θα το κάνω ολόκληρο μπάνιο κ ας είναι νεογέννητο? Κάνει δλδ να το πλύνω ολόκληρο μόλις γεννηθεί? 

Μακάρι να καταφέρω να γεννήσω κ εγώ φυσιολογικά ώστε να μπορώ να φροντίζω και το μωράκι πιο ανθρώπινα γιατί αν γεννήσω με καισαρική δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα. Μακάρι να πάνε όλα καλά 🙏 Είμαι πολύ φοβισμένη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, μη φοβάσαι, όλα καλά θα πάνε, αφού τα κατάφερα εγώ, όλες μπορούν! Όπως πολύ εύστοχα λένε, τα παιδιά δε βγαίνουν με οδηγίες χρήσης! Εννοείται ότι λάθη θα γίνουν αλλά αφού εσύ θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς, μην ανησυχείς καθόλου. Ειδικά στο νοσοκομείο, θα ζητάς βοήθεια και θα σου λένε. Έχει ξεχωριστά χώρο που τα πλένεις ναι, φαντάζομαι όλες οι πτέρυγες έχουν αν και τοπικά τα πλένεις και στην τουαλέτα. Ολόκληρο μπάνιο αν θυμάμαι καλά το έκανα απ' την τρίτη μέρα και μετά, αλλά με προσοχή να μη βρεξεις τον αφαλό, αν και τη δεύτερη φορά μου είπαν δεν πειράζει, αρκεί να τον στεγνώσεις καλά. Νομίζω κάνει καλό να το αφήσεις για ένα 24ωρο τουλάχιστον χωρίς να το πλύνεις ολόκληρο γιατί κρατάει κάποια χρήσιμα στοιχεία να το πω έτσι. Ρωτά καλύτερα τον παιδίατρο που θα παρακολουθεί το μικρό σου.

Και με καισαρική να γεννήσεις, πάλι θα τα καταφέρεις με μια μικρή βοήθεια πιστεύω. Όλα θα πάνε καλά, το δύσκολο θα έχει γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dim.The. είπε:

Όχι, μη φοβάσαι, όλα καλά θα πάνε, αφού τα κατάφερα εγώ, όλες μπορούν! Όπως πολύ εύστοχα λένε, τα παιδιά δε βγαίνουν με οδηγίες χρήσης! Εννοείται ότι λάθη θα γίνουν αλλά αφού εσύ θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς, μην ανησυχείς καθόλου. Ειδικά στο νοσοκομείο, θα ζητάς βοήθεια και θα σου λένε. Έχει ξεχωριστά χώρο που τα πλένεις ναι, φαντάζομαι όλες οι πτέρυγες έχουν αν και τοπικά τα πλένεις και στην τουαλέτα. Ολόκληρο μπάνιο αν θυμάμαι καλά το έκανα απ' την τρίτη μέρα και μετά, αλλά με προσοχή να μη βρεξεις τον αφαλό, αν και τη δεύτερη φορά μου είπαν δεν πειράζει, αρκεί να τον στεγνώσεις καλά. Νομίζω κάνει καλό να το αφήσεις για ένα 24ωρο τουλάχιστον χωρίς να το πλύνεις ολόκληρο γιατί κρατάει κάποια χρήσιμα στοιχεία να το πω έτσι. Ρωτά καλύτερα τον παιδίατρο που θα παρακολουθεί το μικρό σου.

Και με καισαρική να γεννήσεις, πάλι θα τα καταφέρεις με μια μικρή βοήθεια πιστεύω. Όλα θα πάνε καλά, το δύσκολο θα έχει γίνει!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου έδωσες ήδη πολύ κουράγιο!! 🙏🥰 Εξάλλου 3 μέρες είναι αυτές θα περάσουν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία, δόξα τω Θεώ, μακάρι να σε βοήθησα έστω και λίγο! Ναι δεν είναι τίποτα, τις χρειάζεσαι τις τρεις μέρες μέσα, εγώ ένιωθα μια σιγουριά μέσα στο νοσοκομείο κι ας μην είναι το καλύτερο περιβάλλον! Με το καλό, όλα καλά να πάνε σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/10/2021 at 12:59 ΠΜ, ο/η kokaki91 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου έδωσες ήδη πολύ κουράγιο!! 🙏🥰 Εξάλλου 3 μέρες είναι αυτές θα περάσουν!! 

Με το καλο κοριτσι μουυυυ.Εγω γενναω δεκεμβρη .Οταν με το καλο γεννησεις γραψε μου την εμπειρια σου γιατι κγω στο αλεξανδρας θα γεννησω κ θα ηθελα να μαιω για δωματια κοστος συνθηκες κλπ. Με το καλοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ σκεφτομαι να παω στο Αλεξάνδρα γιατί οικονομικά δεν μπορώ για ιδιωτικό.... 

Ας μας πουν τα κορίτσια της εμπειρία τους κ αν ειναι ευκολο να μπουμε σε δίκλινο, μονοκλινο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια καλό μήνα! Με το καλό όλες μας! Αύριο θα πάω στο Αλεξάνδρα να με δει ο γιατρός μου για να κανονίσουμε ραντεβού οπότε σε πολύ λίγες μέρες θα ξέρω πως θα είναι η κατάσταση εκεί μέσα και θα σας στείλω την εμπειρία μου. Προς το παρόν πηγαίνω κάθε βδομάδα για nst και η εξυπηρέτηση είναι άψογη, τα επείγοντα και η εξωτερική Μαιευτική είναι πεντακάθαρη ανακαινισμένη και τα κορίτσια είναι πολύ ευγενικά. Μακάρι να έχω καλή μεταχείριση και στην γέννα. 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μανούλες! Υπάρχουν νεότερες πληροφορίες για τους τοκετούς στο νοσοκομείο; Τι γίνεται με την επισκληρηδιο; Το βράδυ επιτρέπεται μόνο γυναίκα συνοδός; Είναι εύκολο να βρεις δωμάτιο στην καλή πτέρυγα; 

30 εβδομάδων και ξεκινάει η οργάνωση σιγά σιγά! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
στις On 9/3/2022 at 12:04 ΜΜ, ο/η PAPA EVA είπε:

Καμια κοπελα που να γεννησε προσφατα στο Αλεξανδρα να μας πει την εμπειρια της?

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί ίσως να υπάρχουν ακόμα κοπέλες που να θέλουν να έχουν μια εικόνα για το Αλεξάνδρα. Γέννησα πέρσυ τον Νοέμβριο. Και θα γεννήσω πάλι σε ένα μήνα εκεί. 

Η συνολική μου εμπειρία ήταν πολύ καλή παραδόξως! Είχα πολύ άγχος γιατί άκουγα τόσα αρνητικά για τα δημόσια. Ωστόσο έμεινα αρκετά ευχαριστημένη.

Ήμουν στην πτέρυγα κονσολα. Το πρώτο βράδυ σε τρίκλινο και τα υπόλοιπα βραδιά σε δίκλινο. Υπάρχει και ένα μονοκλινο αλλά πρέπει να κάνεις τάμα για να στο δώσουν. 

Τα δωμάτια ήταν πολύ καθαρά, όπως και οι τουαλέτες και αν δεν κάνω λάθος είχαμε πρωί απόγευμα καθαρίστρια. 

Φουλ ζεστη και στα δωμάτια και τους διαδρόμους και για να μπεις στην κονσολα είχε ειδική τζαμαρία με κωδικό πρόσβασης. Δλδ δεν μπαίνει όποιος να ναι και φυσικά μόνο με μοριακο.

Το πρωί ήταν οι σύζυγοι ως συνοδοί και το βράδυ επιτρέπονταν μόνο γυναίκες συνοδοί. 

Γέννησα με καισαρική, οπότε γεύτηκα τα τυπικά νοσοκομειακά φαγητά. Επισκληριδιο μου έκαναν μόνο κατά την διάρκεια του χειρουργείου και μετά την έβγαλαν. Δλδ δεν στην αφήνουν το πρώτο 24ωρο όπως γίνεται στα ιδιωτικά αν και το ζήτησα. Οπότε μετά σου βάζουν μόνο παυσίπονα. Τα οποία εμένα δεν με έπιαναν. Βέβαια υπήρχαν κοπέλες που δεν ποναγαν τόσο πολύ. Είναι υποκειμενικό.

Οι μαίες όλες ήταν ευγενεστατες και πολύ βοηθητικές ειδικά τα νέα κορίτσια που έκαναν πρακτικη. Να φανταστείτε είχα 2 μαίες πάνω από το κεφάλι μου να με βοηθάνε με τον θηλασμό κατά τις πρωινές ώρες που έκαναν την πρακτική τους. Απόγευμα και βράδυ υπήρχε μόνο μία μαία στην βάρδια. Αν ήσουν τυχερή και έπεφτες σε νεαρή κοπέλα θα σκιζοταν για εσένα. Αν πάλι έπεφτες σε μεγαλύτερης ηλικίας όπως έπεσα εγώ το πρωτο βράδυ απλά κάνε τον σταυρό σου. Παρακαλούσα 2 ώρες με το ρολόι και εγώ και η μάνα μου την μαία να μου φέρει ένα παυσιπονο και αυτή ήταν στο γραφείο αραχτη. Αυτό ήταν το μόνο αρνητικό που αντιμετώπισα. 

Όσον αφορά τον θηλασμό πιέζουν πάρα πολύ να θηλάσεις και σε βοηθάνε αρκετά. Είναι κατά του να δώσεις ξένο. Αλλά αν το ζητήσεις μόνη σου θα σου φέρουν. 

Το μωρό το έχεις εσύ δίπλα σου. Εννοείται την πρώτη μερα ζητάς βοήθεια για να το πλύνεις και να το αλλάξεις και σου δείχνουν. Υπάρχει ένα δωμάτιο που αλλάζεις και πλένεις το μωρό είναι πάντα πεντακάθαρο.

Το μωρό το εξέταζαν καθημερινά οι παιδίατροι. Οι γυναικολόγοι ερχόταν συνέχεια στις λεχωνες. Γενικά όλα πήγαν πολύ καλά. 

Τον εξοπλισμό για εσένα και το μωρό τα φερνεις όλα εσύ. Δεν μας παρείχαν τίποτα.

Αν ξεχνάω κάτι και θέλετε να με ρωτήσετε πείτε μου 😁

Ελπίζω να έχω και φέτος την ίδια καλή εμπειρία όπως πέρσυ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!! Υγεία και ευτυχία στις οικογένειες σας!! Γενικά ποιες είναι οι καλές πτέρυγες; Υπάρχει πιθανότητα να έχεις κανείς μονόκλινο; Το συνεννοείσαι με το γιατρό σε περίπτωση προγραμματισμένης καισαρικής; Ξέρει κάποια τιμές για μονόκλινο/δίκλινο τη βραδιά; Αν έχεις ζητήσει/''προσλάβει'' μαία μπορείς να την έχεις όλες τις ημέρες άραγε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 15/11/2022 at 12:03 ΜΜ, ο/η kokaki91 είπε:

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί ίσως να υπάρχουν ακόμα κοπέλες που να θέλουν να έχουν μια εικόνα για το Αλεξάνδρα. Γέννησα πέρσυ τον Νοέμβριο. Και θα γεννήσω πάλι σε ένα μήνα εκεί. 

Η συνολική μου εμπειρία ήταν πολύ καλή παραδόξως! Είχα πολύ άγχος γιατί άκουγα τόσα αρνητικά για τα δημόσια. Ωστόσο έμεινα αρκετά ευχαριστημένη.

Ήμουν στην πτέρυγα κονσολα. Το πρώτο βράδυ σε τρίκλινο και τα υπόλοιπα βραδιά σε δίκλινο. Υπάρχει και ένα μονοκλινο αλλά πρέπει να κάνεις τάμα για να στο δώσουν. 

Τα δωμάτια ήταν πολύ καθαρά, όπως και οι τουαλέτες και αν δεν κάνω λάθος είχαμε πρωί απόγευμα καθαρίστρια. 

Φουλ ζεστη και στα δωμάτια και τους διαδρόμους και για να μπεις στην κονσολα είχε ειδική τζαμαρία με κωδικό πρόσβασης. Δλδ δεν μπαίνει όποιος να ναι και φυσικά μόνο με μοριακο.

Το πρωί ήταν οι σύζυγοι ως συνοδοί και το βράδυ επιτρέπονταν μόνο γυναίκες συνοδοί. 

Γέννησα με καισαρική, οπότε γεύτηκα τα τυπικά νοσοκομειακά φαγητά. Επισκληριδιο μου έκαναν μόνο κατά την διάρκεια του χειρουργείου και μετά την έβγαλαν. Δλδ δεν στην αφήνουν το πρώτο 24ωρο όπως γίνεται στα ιδιωτικά αν και το ζήτησα. Οπότε μετά σου βάζουν μόνο παυσίπονα. Τα οποία εμένα δεν με έπιαναν. Βέβαια υπήρχαν κοπέλες που δεν ποναγαν τόσο πολύ. Είναι υποκειμενικό.

Οι μαίες όλες ήταν ευγενεστατες και πολύ βοηθητικές ειδικά τα νέα κορίτσια που έκαναν πρακτικη. Να φανταστείτε είχα 2 μαίες πάνω από το κεφάλι μου να με βοηθάνε με τον θηλασμό κατά τις πρωινές ώρες που έκαναν την πρακτική τους. Απόγευμα και βράδυ υπήρχε μόνο μία μαία στην βάρδια. Αν ήσουν τυχερή και έπεφτες σε νεαρή κοπέλα θα σκιζοταν για εσένα. Αν πάλι έπεφτες σε μεγαλύτερης ηλικίας όπως έπεσα εγώ το πρωτο βράδυ απλά κάνε τον σταυρό σου. Παρακαλούσα 2 ώρες με το ρολόι και εγώ και η μάνα μου την μαία να μου φέρει ένα παυσιπονο και αυτή ήταν στο γραφείο αραχτη. Αυτό ήταν το μόνο αρνητικό που αντιμετώπισα. 

Όσον αφορά τον θηλασμό πιέζουν πάρα πολύ να θηλάσεις και σε βοηθάνε αρκετά. Είναι κατά του να δώσεις ξένο. Αλλά αν το ζητήσεις μόνη σου θα σου φέρουν. 

Το μωρό το έχεις εσύ δίπλα σου. Εννοείται την πρώτη μερα ζητάς βοήθεια για να το πλύνεις και να το αλλάξεις και σου δείχνουν. Υπάρχει ένα δωμάτιο που αλλάζεις και πλένεις το μωρό είναι πάντα πεντακάθαρο.

Το μωρό το εξέταζαν καθημερινά οι παιδίατροι. Οι γυναικολόγοι ερχόταν συνέχεια στις λεχωνες. Γενικά όλα πήγαν πολύ καλά. 

Τον εξοπλισμό για εσένα και το μωρό τα φερνεις όλα εσύ. Δεν μας παρείχαν τίποτα.

Αν ξεχνάω κάτι και θέλετε να με ρωτήσετε πείτε μου 😁

Ελπίζω να έχω και φέτος την ίδια καλή εμπειρία όπως πέρσυ 

ΩΡΑΙΑ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ.. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ; ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Κ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...