Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απουσία περιόδου μετά από ωορρηξία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας 

Από τον Γενάρη έχω ξεκινήσει με τον σύντροφό μου στοχευμένες προσπάθειες για ένα μωράκι. 

Τους τελευταίους 2 μήνες κάνω πρόκληση ωορρηξίας, μιας και εχω σύνδρομο πολυκυστικων και θέλουμε να κατεβάζω σίγουρα ωάριο. 

Αυτό τον μήνα, είπα να μην πάρω serpafar μιας και από τον επόμενο θα κάναμε προσπάθεια με σπερματεγχυση και είπα να αφήσω ένα μήνα, να κάνω κάτι τελευταίες εξετάσεις (σαλπιγγογραφια κτλ).  Προς έκπληξη είδαμε ότι είχα κάνει μόνη μου ένα ωάριο χωρίς φάρμακα αυτή την φορά, το οποίο και σπάσαμε για σιγουριά με ovitrelle. Μετά από λίγες μέρες είδαμε με υπέρηχο ότι έσπασε επιτυχώς.

Σήμερα έχουν περάσει 17 ημέρες από την ένεση. Λογικά 15 από την ωορρηξία 

Ακόμα δεν έχω δει ίχνος περιόδου 

Τα συμπτώματα μου, εδώ και 5 μέρες 1)έντονη πίεση χαμηλά, όχι σαν πόνος περιόδου. Σαν σφιξιμο- πίεση. Αν πιέσω με τα χέρια χαμηλά, πονάει δηλαδή. 2) Κάποια νεύρα τα λες😀 3) πολύ πρήξιμο και πόνο στο στήθος και στις θηλές. Πιο πολύ από άλλες φορές. 

Έχει καμία κοπέλα κάποια αντίστοιχη εμπειρία να μου πει την γνώμη της;.

Ο προβληματισμός μου είναι, αφού έχει γίνει επιτυχώς η ωορρηξία, υπάρχει λόγος να μην έρχεται περίοδος;;

Υ.Γ. Περιμένω το απόγευμα αποτελέσματα χοριακης (ουφφ🙈😍)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Για τα συμπτωματα δεν ξερω να σου πω γιατι μοιαζουν λιγο περιοδου και εγκυμοσυνης αλλα καλη μου ακουγεται η καθυστερηση😃,Καλα αποτελεσματα στη χοριακη σου κοριτσι μου!!! Περιμενουμε νεα σου💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Hopemumtobe είπε:

 Για τα συμπτωματα δεν ξερω να σου πω γιατι μοιαζουν λιγο περιοδου και εγκυμοσυνης αλλα καλη μου ακουγεται η καθυστερηση😃,Καλα αποτελεσματα στη χοριακη σου κοριτσι μου!!! Περιμενουμε νεα σου💗💗💗💗

Σε ευχαριστώ πολύ... Άντε να περιμένουμε😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Καλησπέρα σας 

Από τον Γενάρη έχω ξεκινήσει με τον σύντροφό μου στοχευμένες προσπάθειες για ένα μωράκι. 

Τους τελευταίους 2 μήνες κάνω πρόκληση ωορρηξίας, μιας και εχω σύνδρομο πολυκυστικων και θέλουμε να κατεβάζω σίγουρα ωάριο. 

Αυτό τον μήνα, είπα να μην πάρω serpafar μιας και από τον επόμενο θα κάναμε προσπάθεια με σπερματεγχυση και είπα να αφήσω ένα μήνα, να κάνω κάτι τελευταίες εξετάσεις (σαλπιγγογραφια κτλ).  Προς έκπληξη είδαμε ότι είχα κάνει μόνη μου ένα ωάριο χωρίς φάρμακα αυτή την φορά, το οποίο και σπάσαμε για σιγουριά με ovitrelle. Μετά από λίγες μέρες είδαμε με υπέρηχο ότι έσπασε επιτυχώς.

Σήμερα έχουν περάσει 17 ημέρες από την ένεση. Λογικά 15 από την ωορρηξία 

Ακόμα δεν έχω δει ίχνος περιόδου 

Τα συμπτώματα μου, εδώ και 5 μέρες 1)έντονη πίεση χαμηλά, όχι σαν πόνος περιόδου. Σαν σφιξιμο- πίεση. Αν πιέσω με τα χέρια χαμηλά, πονάει δηλαδή. 2) Κάποια νεύρα τα λες😀 3) πολύ πρήξιμο και πόνο στο στήθος και στις θηλές. Πιο πολύ από άλλες φορές. 

Έχει καμία κοπέλα κάποια αντίστοιχη εμπειρία να μου πει την γνώμη της;.

Ο προβληματισμός μου είναι, αφού έχει γίνει επιτυχώς η ωορρηξία, υπάρχει λόγος να μην έρχεται περίοδος;;

Υ.Γ. Περιμένω το απόγευμα αποτελέσματα χοριακης (ουφφ🙈😍)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου τι έγινε τελικά με την χοριακή;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου τι έγινε τελικά με την χοριακή;;

Κορίτσια μου τελικά αρνητική βγηκε. 

Δεν ξέρω πως σκέφτονται όλες οι γυναίκες  "πάμε για τον επόμενο μήνα " και μπράβο για την δύναμή τους. 

Μόνο εγώ σκέφτομαι "γιατί;;"  ή κρατιέται να μην φωνάξω "έχω κουραστεί με ακούει κανείς ;"

Έχω πάψει να είμαι χαρουμενη και σκέφτομαι μόνο αυτό τον στόχο. Μόνο αυτό θα μου δώσει χαρά. Είναι απίστευτο. Ο σύντροφός μου περίμενε πως και πως το αποτέλεσμα, στενοχωρεθηκε αλλά δεν μου το έδειξε στιγμή , για να μην πέσω και άλλο. Καλά που έχουμε και τέτοιους ανθρώπους δίπλα μας. 

Μίλησα και με τον γιατρό μου. Μου είπε ότι με αυτά τα συμπτώματα και αφού η χοριακη είναι αρνητική σε 2-3 μέρες θα αδιαθετησω. Αυτόν τον μήνα ξεκινάμε την πρώτη μας σπερματεγχυση ....😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή @babyblue94σε νιώθω απολύτως. Είχα κι εγώ βιοχημική τον περασμένο μήνα μετά από 8 μήνες προσπάθεια. Με θετική ψυχολογία προσπαθήσαμε τον επόμενο μήνα στις γόνιμες (με τεστ ωορρηξίας). Ένιωθα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και στη μέση, από την 7η μερα μετά την ωορρηξία μέχρι και σήμερα που είναι η 12η μέρα μετά την ωορρηξία. Χθες και σήμερα νιώθω ναυτία. Πρώτη φορά στη ζωή μου εδώ και 34 χρόνια έχω αυτά τα συμπτώματα στο 2ο μισό του κύκλου μου και πίστευα ότι το πετύχαμε αυτή τη φορά. Δυστυχώς όμως έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης χθες και σήμερα και είναι τελείως αρνητικά. Οπότε μάλλον έχω πόνους περιόδου και η ακατονόμαστη θα έρθει από ώρα σε ώρα. Σκέφτομαι απλά ότι δεν έχω διάθεση 'να πάμε για τον επόμενο μήνα', 'γιατί;;' , 'εχω κουραστεί να προσπαθώ', 'έχω κουραστεί να περνώ κάθε μήνα αυτό το μαρτύριο' και 'έχω πάψει να είμαι χαρούμενη και σκέφτομαι μόνο αυτό'. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Όλες σκεφτόμαστε γιατί πάλι αρνητικό και απογοητευόμαστε... Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να αλλάξουμε το αποτέλεσμα απλά επειδή το θέλουμε πολύ... θα πρέπει να βρεις τη δύναμή σου, να κάνεις πράγματα για να ξεχνιέσαι και να ξαναβρείς την ευτυχία σε άλλα πράγματα! Το μωράκι θα έρθει απο εκεί που δεν το περιμένεις! Μην απογοητεύεσαι τόσο, άλλωστε μόνο 9 μήνες προσπαθείς! Όλα καλά θα πάνε...μείνε αισιόδοξη!

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Προσπαθουμε 6 μήνες και άλλους 3 που παρακολουθούμε με υπερήχους πολύ εντατικά. 3 φορές τον μήνα. Για να μην χαθεί το ωάριο .

Ωστόσο δίκιο έχεις αλλά έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να το βλέπω ως κάτι ακατόρθωτο. 

Οπότε δεν ξέρω πως να σκέφτομαι. ;ότι 6 μήνες δεν ξέρουμε αν είχα ωάριο οπότε να μην τους μετραω ως προσπάθεια ;και να σκέφτομαι μόνο τους 3 μήνες που είναι σίγουροι.; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stemi είπε:

Αγαπητή @babyblue94σε νιώθω απολύτως. Είχα κι εγώ βιοχημική τον περασμένο μήνα μετά από 8 μήνες προσπάθεια. Με θετική ψυχολογία προσπαθήσαμε τον επόμενο μήνα στις γόνιμες (με τεστ ωορρηξίας). Ένιωθα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και στη μέση, από την 7η μερα μετά την ωορρηξία μέχρι και σήμερα που είναι η 12η μέρα μετά την ωορρηξία. Χθες και σήμερα νιώθω ναυτία. Πρώτη φορά στη ζωή μου εδώ και 34 χρόνια έχω αυτά τα συμπτώματα στο 2ο μισό του κύκλου μου και πίστευα ότι το πετύχαμε αυτή τη φορά. Δυστυχώς όμως έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης χθες και σήμερα και είναι τελείως αρνητικά. Οπότε μάλλον έχω πόνους περιόδου και η ακατονόμαστη θα έρθει από ώρα σε ώρα. Σκέφτομαι απλά ότι δεν έχω διάθεση 'να πάμε για τον επόμενο μήνα', 'γιατί;;' , 'εχω κουραστεί να προσπαθώ', 'έχω κουραστεί να περνώ κάθε μήνα αυτό το μαρτύριο' και 'έχω πάψει να είμαι χαρούμενη και σκέφτομαι μόνο αυτό'. 

Πφφ όλες τι ίδιο σκεφτόμαστε. Αλλά τελικά δεν πρέπει να τα παρατάς. 

Ο σύντροφός μου έτσι που με είδε χθες. Λέει τώρα ξεκινάμε..δεν ήταν τίποτα μέχρι τώρα. 

Εγώ δυσκολεύομαι όμως να σκεφτώ έτσι.γιατι δεν είναι η αλήθεια. Ήδη έχουν υπάρξει κάποιες προσπάθειες. Δεν μπορείς να το βγάλεις από το μυαλο σου. Και γενικά έχει σταματήσει η ζωή μου. Από την ωορρηξία και μετά πρέπει αν κινούμαι πιο προσεκτικά μην και έχει πετύχει και κάνω κακό. Κάθε μήνα τα ίδια σκέφτομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stemi είπε:

Αγαπητή @babyblue94σε νιώθω απολύτως. Είχα κι εγώ βιοχημική τον περασμένο μήνα μετά από 8 μήνες προσπάθεια. Με θετική ψυχολογία προσπαθήσαμε τον επόμενο μήνα στις γόνιμες (με τεστ ωορρηξίας). Ένιωθα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και στη μέση, από την 7η μερα μετά την ωορρηξία μέχρι και σήμερα που είναι η 12η μέρα μετά την ωορρηξία. Χθες και σήμερα νιώθω ναυτία. Πρώτη φορά στη ζωή μου εδώ και 34 χρόνια έχω αυτά τα συμπτώματα στο 2ο μισό του κύκλου μου και πίστευα ότι το πετύχαμε αυτή τη φορά. Δυστυχώς όμως έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης χθες και σήμερα και είναι τελείως αρνητικά. Οπότε μάλλον έχω πόνους περιόδου και η ακατονόμαστη θα έρθει από ώρα σε ώρα. Σκέφτομαι απλά ότι δεν έχω διάθεση 'να πάμε για τον επόμενο μήνα', 'γιατί;;' , 'εχω κουραστεί να προσπαθώ', 'έχω κουραστεί να περνώ κάθε μήνα αυτό το μαρτύριο' και 'έχω πάψει να είμαι χαρούμενη και σκέφτομαι μόνο αυτό'. 

Πάντως 12 η μέρα που είσαι σήμερα είναι νωρίς για να έδειχνε το τεστ. Τα τεστ δείχνουν από την 14 η και έπειτα. Καλύτερα να έκανες μια χοριακη. Απλά να πας με ψυχολογία ότι θα είναι αρνητική..εμένα αυτό με βοήθησε. Οπότε πάω για χοριακη σκέφτομαι ότι θα είναι αρνητική. Οπότε αν τυχόν είναι θετική  θα λιποθυμήσω από την χαρά. Χαχαχα😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η iriana είπε:

Γενικά τους προηγούμενους μήνες χρησιμοποιούσες τεστάκια ωορρηξίας;; Εάν όχι, τότε είναι πολύ πιθανό να έχανες την ημέρα! Δεν νομίζω πως χρειάζεται να αγχώνεσαι... εξετάσεις έχεις κάνει να τσεκάρεις ορμόνες και θυρεοειδή;

Χρησιμοποίησα τεστακια 2 μήνες και πήγα στοχευμένα. 

Και όλους τους υπόλοιπους κάνω υπέρηχο και βλέπουμε το ωάριο με το γυναικολόγο.  Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις ναι . Θυροειδή έχω 2.74,  προλακτίνη είχα 44 αλλά μου είπανε ότι δεν την είχα κανει σωστά γιατί την έκανα με άγχος γρήγορα γρήγορα μόλις ξύπνησα . Είναι να ξανά κάνω μια επαναλλειπτικη να δω τί παίζει. Κατά τα άλλα έχουμε κάνει και σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου τελικά αρνητική βγηκε. 

Δεν ξέρω πως σκέφτονται όλες οι γυναίκες  "πάμε για τον επόμενο μήνα " και μπράβο για την δύναμή τους. 

Μόνο εγώ σκέφτομαι "γιατί;;"  ή κρατιέται να μην φωνάξω "έχω κουραστεί με ακούει κανείς ;"

Έχω πάψει να είμαι χαρουμενη και σκέφτομαι μόνο αυτό τον στόχο. Μόνο αυτό θα μου δώσει χαρά. Είναι απίστευτο. Ο σύντροφός μου περίμενε πως και πως το αποτέλεσμα, στενοχωρεθηκε αλλά δεν μου το έδειξε στιγμή , για να μην πέσω και άλλο. Καλά που έχουμε και τέτοιους ανθρώπους δίπλα μας. 

Μίλησα και με τον γιατρό μου. Μου είπε ότι με αυτά τα συμπτώματα και αφού η χοριακη είναι αρνητική σε 2-3 μέρες θα αδιαθετησω. Αυτόν τον μήνα ξεκινάμε την πρώτη μας σπερματεγχυση ....😊

Καλή επιτυχία  κορίτσι μου!! Εύχομαι η πρώτη να είναι κ η τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Καλή επιτυχία  κορίτσι μου!! Εύχομαι η πρώτη να είναι κ η τυχερή!

♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου θα σκάσω....

19 μέρες από την ovitrelle και ακόμα να μου ερθει περίοδος. πως είναι δυνατόν??

εχει κάποια καμία ιδέα?? 

σκέφτομαι τα χειρότερα. οτι μπορει να έχω κάτι σοβαρό . δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...