Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μικρότερο έμβρυο υπερηχογραφικα


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι νέα μανουλα και δυστυχώς φουλ μέσα στο άγχος. Χτες κάναμε τον δευτερο υπερηχογραφικο έλεγχο του μωρό καθότι με βάση την τελευταία περιοδο ήμουν 7 εβδομάδων και 2 ημερών. Ωστόσο το εμβρυακι μου στην μέτρηση του δείχνει μια εβδομάδα  μικρότερο, δηλαδή έξι εβδομάδων και 2 ημερών. Είδαμε την καρδουλα να παλλεται αλλά ήταν πολλοί αχνοι οι χτυποι για να ακουστουν στο μηχάνημα. Ο γιατρος μου μίλησε για καθυστερημένη συλληψη και μου είπε να μην αγχώνομαι. Σε πεντε- έξι μέρες μου ειπε να παω να με ξαναδεί και να ακουσουμε καρδουλα. Επισης μου ειπε πως κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό αναπτυξης. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτο; εχω πελαγωσει από χτες. Είμαι μέσα στα κλάματα. Δεν θέλω να συμβεί κάτι κακο στο μικρό μου. Ήρθε μετά από χρόνια προσπαθειας. 😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι νέα μανουλα και δυστυχώς φουλ μέσα στο άγχος. Χτες κάναμε τον δευτερο υπερηχογραφικο έλεγχο του μωρό καθότι με βάση την τελευταία περιοδο ήμουν 7 εβδομάδων και 2 ημερών. Ωστόσο το εμβρυακι μου στην μέτρηση του δείχνει μια εβδομάδα  μικρότερο, δηλαδή έξι εβδομάδων και 2 ημερών. Είδαμε την καρδουλα να παλλεται αλλά ήταν πολλοί αχνοι οι χτυποι για να ακουστουν στο μηχάνημα. Ο γιατρος μου μίλησε για καθυστερημένη συλληψη και μου είπε να μην αγχώνομαι. Σε πεντε- έξι μέρες μου ειπε να παω να με ξαναδεί και να ακουσουμε καρδουλα. Επισης μου ειπε πως κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό αναπτυξης. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτο; εχω πελαγωσει από χτες. Είμαι μέσα στα κλάματα. Δεν θέλω να συμβεί κάτι κακο στο μικρό μου. Ήρθε μετά από χρόνια προσπαθειας. 😞

Καλημέρα θερμά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κ εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχην ❤️

μπορω να σε καταλάβω που αγχώνεσαι αλήθεια 

Είναι φυσιολογικό να ανησυχούμε ωστόσο θα σου έλεγα αυτό το άγχος να το κανεις δύναμη κ πείσμα 

Κ να δεις που σε λίγες μέρες που θα ξανά πας στον γιατρό όλα θα είναι πάλι καλά! 
εννοείται υπάρχει η καθυστερημένη σύλληψη γιατί άλλωστε κ οι γόνιμες μέρες για χ,ψ λόγους μπορούν επίσης να οδηγήσουν σε ένα πιο μεγάλο κύκλο 

επίσης το σπερμα μπορεί να μείνει ζωντανό μέχρι κ 6-7 μέρες άρα μπορεί κ την 6η μέρα να γονιμοποιηθεί 

Στην πρώτη μου κόρη η πητ με βάση την τερ κ η πητ με βάση τον υπέρηχο διέφεραν 5 μέρες σχεδόν εβδομάδα 

Εύχομαι να σε ξεαγχωσα λίγο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα θερμά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κ εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχην ❤️

μπορω να σε καταλάβω που αγχώνεσαι αλήθεια 

Είναι φυσιολογικό να ανησυχούμε ωστόσο θα σου έλεγα αυτό το άγχος να το κανεις δύναμη κ πείσμα 

Κ να δεις που σε λίγες μέρες που θα ξανά πας στον γιατρό όλα θα είναι πάλι καλά! 
εννοείται υπάρχει η καθυστερημένη σύλληψη γιατί άλλωστε κ οι γόνιμες μέρες για χ,ψ λόγους μπορούν επίσης να οδηγήσουν σε ένα πιο μεγάλο κύκλο 

επίσης το σπερμα μπορεί να μείνει ζωντανό μέχρι κ 6-7 μέρες άρα μπορεί κ την 6η μέρα να γονιμοποιηθεί 

Στην πρώτη μου κόρη η πητ με βάση την τερ κ η πητ με βάση τον υπέρηχο διέφεραν 5 μέρες σχεδόν εβδομάδα 

Εύχομαι να σε ξεαγχωσα λίγο 

 

Σ ευχαριστώ κοριτσι μου για την απάντηση σου! Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά εγώ πελαγωσει πραγματικά. Εχω γενικά πολυ σταθερό κυκλο και οι προσπαθειες έγιναν σε συγκεκριμένες μέρες, όποτε μου φαίνεται πολυ περιεργο να έγινε αργότερα η συλληψη. Τι να πω.. Ο Θεός ελπίζω να μας βοηθήσει! Πιο πολυ με στεναχωρησε ότι ενώ παλλονταν η καρδουλα δεν έβγαινε στο μηχανημα γτ ηταν πολυ άχνη. Μέχρι την άλλη εβδομάδα θα έχω πεθανει απο το άγχος αλλά ευχομαι να βγει σε καλό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι νέα μανουλα και δυστυχώς φουλ μέσα στο άγχος. Χτες κάναμε τον δευτερο υπερηχογραφικο έλεγχο του μωρό καθότι με βάση την τελευταία περιοδο ήμουν 7 εβδομάδων και 2 ημερών. Ωστόσο το εμβρυακι μου στην μέτρηση του δείχνει μια εβδομάδα  μικρότερο, δηλαδή έξι εβδομάδων και 2 ημερών. Είδαμε την καρδουλα να παλλεται αλλά ήταν πολλοί αχνοι οι χτυποι για να ακουστουν στο μηχάνημα. Ο γιατρος μου μίλησε για καθυστερημένη συλληψη και μου είπε να μην αγχώνομαι. Σε πεντε- έξι μέρες μου ειπε να παω να με ξαναδεί και να ακουσουμε καρδουλα. Επισης μου ειπε πως κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό αναπτυξης. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτο; εχω πελαγωσει από χτες. Είμαι μέσα στα κλάματα. Δεν θέλω να συμβεί κάτι κακο στο μικρό μου. Ήρθε μετά από χρόνια προσπαθειας. 😞

Μην αγχώνεσαι κ εμένα στην αρχή έτσι φαινόταν και ήταν όντως καθυστερημένη κύηση.Αν είναι περίοδος δεν είναι εντελώς σταθερή (ακόμα κ 1-2 μέρες διάφορα ανά μήνα θεωρείται ασταθής!) Θα βγαίνει λανθασμένα η ηλικία κύησης! Αισιοδοξία!!Μη βιάζεσαι για συμπεράσματα,είναι πολύ νωρίς!!!😊😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι νέα μανουλα και δυστυχώς φουλ μέσα στο άγχος. Χτες κάναμε τον δευτερο υπερηχογραφικο έλεγχο του μωρό καθότι με βάση την τελευταία περιοδο ήμουν 7 εβδομάδων και 2 ημερών. Ωστόσο το εμβρυακι μου στην μέτρηση του δείχνει μια εβδομάδα  μικρότερο, δηλαδή έξι εβδομάδων και 2 ημερών. Είδαμε την καρδουλα να παλλεται αλλά ήταν πολλοί αχνοι οι χτυποι για να ακουστουν στο μηχάνημα. Ο γιατρος μου μίλησε για καθυστερημένη συλληψη και μου είπε να μην αγχώνομαι. Σε πεντε- έξι μέρες μου ειπε να παω να με ξαναδεί και να ακουσουμε καρδουλα. Επισης μου ειπε πως κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό αναπτυξης. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτο; εχω πελαγωσει από χτες. Είμαι μέσα στα κλάματα. Δεν θέλω να συμβεί κάτι κακο στο μικρό μου. Ήρθε μετά από χρόνια προσπαθειας. 😞

Καλησπέρα κορίτσι μου όλα καλά είναι μην αγχώνεσαι! Μπορεί να άργησε να γίνει η εμφύτευση ή να έκανες αργότερα ωορρηξία! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το μωρό βγήκε 6 μέρες μεγαλύτερο απότι έβγαινε βάσει τελευταίας περιόδου..και προχωρήσαμε έτσι και όλα καλά! Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί λες ότι προσπαθείς χρόνια, αλλά πολλές φορές υπάρχει απόκλιση! Με το καλό η εγκυμοσύνη σου, όλα καλά θα πάνε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2021 at 5:31 ΜΜ, ο/η Μιντόρι είπε:

Μην αγχώνεσαι κ εμένα στην αρχή έτσι φαινόταν και ήταν όντως καθυστερημένη κύηση.Αν είναι περίοδος δεν είναι εντελώς σταθερή (ακόμα κ 1-2 μέρες διάφορα ανά μήνα θεωρείται ασταθής!) Θα βγαίνει λανθασμένα η ηλικία κύησης! Αισιοδοξία!!Μη βιάζεσαι για συμπεράσματα,είναι πολύ νωρίς!!!😊😊😊😊

Μακάρι κοριτσι μου να είναι έτσι τα πράγματα.. Κοντεύω να τρελαθω αυτές τις μέρες πραγματικά.. Προσπαθώ να είμαι αισιοδοξη όσο μπορώ αλλά με πιανουν τα κλάμματα. Ευχαριστώ για την στήριξη.. Αναμένω τις επόμενες μέρες 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2021 at 6:46 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου όλα καλά είναι μην αγχώνεσαι! Μπορεί να άργησε να γίνει η εμφύτευση ή να έκανες αργότερα ωορρηξία! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το μωρό βγήκε 6 μέρες μεγαλύτερο απότι έβγαινε βάσει τελευταίας περιόδου..και προχωρήσαμε έτσι και όλα καλά! Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί λες ότι προσπαθείς χρόνια, αλλά πολλές φορές υπάρχει απόκλιση! Με το καλό η εγκυμοσύνη σου, όλα καλά θα πάνε!!

Μακαρι να πανε ολα καλα! Το Ευχομαι πραγματικα! Νιώθω ότι έχασα την γη κάτω από τα ποδια μου. Ειδικά που δεν ακουσαμε την καρσουλα αλλά παλλονταν τόσο δυνατά. Ευχαριστώ για την στήριξη και τα θερμά λόγια! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2021 at 5:02 ΠΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι νέα μανουλα και δυστυχώς φουλ μέσα στο άγχος. Χτες κάναμε τον δευτερο υπερηχογραφικο έλεγχο του μωρό καθότι με βάση την τελευταία περιοδο ήμουν 7 εβδομάδων και 2 ημερών. Ωστόσο το εμβρυακι μου στην μέτρηση του δείχνει μια εβδομάδα  μικρότερο, δηλαδή έξι εβδομάδων και 2 ημερών. Είδαμε την καρδουλα να παλλεται αλλά ήταν πολλοί αχνοι οι χτυποι για να ακουστουν στο μηχάνημα. Ο γιατρος μου μίλησε για καθυστερημένη συλληψη και μου είπε να μην αγχώνομαι. Σε πεντε- έξι μέρες μου ειπε να παω να με ξαναδεί και να ακουσουμε καρδουλα. Επισης μου ειπε πως κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό αναπτυξης. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτο; εχω πελαγωσει από χτες. Είμαι μέσα στα κλάματα. Δεν θέλω να συμβεί κάτι κακο στο μικρό μου. Ήρθε μετά από χρόνια προσπαθειας. 😞

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι.Κι εμένα ο μπέμπης μου υπερηχογραφικά φαινόταν μια εβδομάδα λιγότερο και συνέχισε να φαίνεται έτσι μέχρι τη γέννηση.

Στην αυχενική διαφάνεια που γίνεται στον τρίτο μήνα ο γιατρός θα αναπροσαρμόσει την ΠΗΤ και όντως θα γεννηθεί το μικρό σας υγιέστατο γύρω στην ημερομηνία που θα σας πει.Μην ταραζεσαι όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!Κι εγω καπου στην ιδια κατασταση με τα κοριτσια ειμαι.Εχοντας σταθερη χοριακη για 4 μερες την 4η βδομαδα (απο 480 πηγε 483)με ξεκινησε ο γιατρος σαλοσπιρ και προγεστερονη.Μετα απο 2 μερες εγινε παλι χοριακη η οποια ηταν 601 και υπηρξε υποψια εξωμητριου.Σταματαω τα σαλοσπιρ παω για υπερηχο δεν βλεπει τιποτα και ξαναεκανα χοριακη μετα απο 3 μερες η οποια ανεβηκε 1300,ξαναπαω για υπερηχο και βλεπει κατι παρα πολυ μικρο σαν σακο.Ξανα χοριακη στο 2ημερο οπου πηγε 1800.Παω ξανα για υπερηχο(επρεπε να αποκλεισουμε το ενδεχομενο εξωμητριου)οπου βλεπει πλεον ξεκαθαρα σακο με εμβρυικα στοιχεια.Μου λεει τελος η χοριακες και ξανα σε μια βδομαδα υπερηχο.Με ξεκιναει εν τω μεταξυ ενεσεις αντιπηκτικες και προγεστερονη.Παω την Πεμπτη οντας 7 εμβομαδων πια και βλεπει καρδια να παλλεται ψιλοαργα.Μου ειπε οτι η εικονα ειναι για 6 εβδομαδων.Εχω παλι την Πεμπτη ραντεβου.Δεν ξερω τι να σκεφτω.Ειχα μια βιοχημικη κυηση τον Απριλιο και εχω κι ενα γιο 2μιση ετων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλά πολύ καλά, καμία σχέση αλήθεια, καμένα άγχος πέρα από την αρχή λίγο μετά τπτ! Το άκρως αντίθετο με την πρώτη😅 αγοράκι περιμένω τώρα😊
    • Καλημέρα Μαριλού!!!! ☀️  Μπράβο κορίτσι μου!!! τέλειες οι εξετάσεις και ξεκινάς!!!!!! Με το καλό!!!! 🙏❤️😍
    • Καλημερα Νεφέλη μου!!! ☀️ Καλή αρχή στη διέγερσή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! 🙏❤️  βήμα βημα με εμπιστοσυνη στο γιατρο και πίστη θα γίνουν όλα!! το σωμα σου κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί!! βοήθησε το κι εσυ όσο μπορεις και ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! 🤞🥰
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ γιατί κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο και το μωρό μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Έχω δώσει μπισκοτάκι και πατημενη μπανάνα μόνο κι αυτά με πολύ φόβο. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κάτι που βοήθησε πάρα πολύ εμένα και έχω πλέον περισσότερη σιγουριά όταν του δίνω κάτι, είναι ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που παρακολούθησα. Με βοήθησε ουσιαστικά ψυχολογικά ότι - πέρα απ' το ότι τον προσέχω πολύ όταν τρώει (να μην πάει να μιλήσει, να μην κλαίει, να μη γελάει) - οτιδήποτε κι αν συμβεί ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με τους εμετούς τους πρώτους μήνες. Το πρωί μόνο που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, με έπιανε κατευθείαν έντονη ναυτία και πήγαινα για εμετό. Γι αυτό πέρναγα όλη τη μέρα ξαπλωμένη. Μόνο το βράδυ αισθανομουν λίγο καλύτερα και σηκωνόμουν. Έτρωγα 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και το να τρως πολύ συχνά από πολύ λίγο νομίζω βοηθάει πολύ. Οπότε βρες κάτι που να μπορείς έστω λίγο να φας και φάε πολύ συχνά, μη μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί χειροτερεύει η κατάσταση. Εγώ δεν έπαιρνα κάτι, οπότε δε γνωρίζω γι αυτό να σε βοηθήσω. Υπομονή, θα περάσει κι αυτό! Να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό! ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...