Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φυσιολογικα «περιεργα» σε μπεμπα 7 μηνων


Recommended Posts

Μανουλες καλησπερα!! Ειμαι νεα μαμα και επειδη ποτε δεν ειχα επαφη με μωρακια μου φαινονται ολα περιεργα στην μπεμπουλα μου(7 μηνων). Πειτε μου βρε κοριτσια απο τα παρακατω σας φαινεται κατι ανησυχητικο; Διαβαζω στο ιντερνετ και εχω τρελαθει, οτι και να γραψω μου βγαζει καποιο συνδρομο.. Εχω ραντεβου με παιδονευρολογο την πεμπτη αλλα μεχρι τοτε ειμαι σε αναμμενα καρβουνα..

 

•Απο 3-4 μηνων σχεδον οταν την βαζαμε ανασκελα εκανε το κορμακι της τοξο σηκωνε το κεφαλακι της ψηλα κοιταζε το ταβανι και εκανε εναν ηχο σα να λαχανιαζει και ειχε ενα τρεμουλο στα χερια..

•βγάζει συνεχεια την γλωσσα έξω

•ιδρωνει αρκετά

•καποιες φορες κανει ενα τρεμουλο στα χερια

•δεν μπαμπαλιζει ακομη μονο κανει α,ε και τσιριζει και τις τελευταίες 2 μέρες έχει βάλει το «μ» και μια-δυο φορές έχει πει «ντα»

•καποιες φορες κανει σα να σφιγγεται-μουγκρίζει για αρκετη ωρα, συνηθως οταν νυσταζει ή πειναει ή δεν γινεται αυτο που θελει ή βαριέται 

•καποιες άλλες φορές σφίγγεται και τεντώνει τα πόδια της και τα κρατάει τεντωμένα(σφιγμένα) ή κανει κυκλους με τα ποδια τεντωμενα και κανει τρεμουλο στα χερια

•δεν ειναι το κορμί της και το κεφάλι της 100% σταθερα

•παρατηρει γυρω γυρω και αν της μιλησεις δεν σου δινει σημασια

•οταν νυσταζει πολυ και την νανουριζω χτυπαει τα χερια της πανω μου ή πιανει την μυτη και την τσιμπαει

•Βγαζει γουλιες

•ξύνει επιφανειες με τα νυχια της

•παταει με τις μύτες όταν την κρατάμε για να σταθεί όρθια

•όταν την έχουμε αγκαλιά καθιστή και χαίρεται κάνει απότομα το κεφάλι της πίσω

•όταν την έχουμε αγκαλιά και θέλει κάτι σπρώχνει με τα πόδια σα να σκαρφαλώνει

•όταν νυστάζει τραβάει τα μαλλιά και τα αυτιά της

•αφού της μάθαμε το έλα έλα το κάνει συνέχεια, το ίδιο και το κουπεπε

•είναι υπερκινητική 

•ανήσυχο ύπνο με αρκετές αφυπνίσεις (τριβει την μουριτσα της στο σεντονι, ξυνει τα νυχια της στο σεντονι, γυρναει ανασκελα μπρουμυτα,ψαχνει την πιπιλα)

 

 Αλλα κατα τα αλλα εχει φυσιολογικη αναπτυξη, σωστο βάρος και υψος, τρώει τις κρέμες και τις σούπες με ευχαρίστηση, είναι κοινωνική ειδικά όταν βλέπει παιδιά χαίρεται, γυρίζει μπρουμυτα ανάσκελα και το αντίθετο, προσπαθεί να μπουσουλησει και να στηριχτει στα ποδια της,σηκώνεται μόνη της και καθεται σε καθιστή θέση απο μπρούμυτα,πιάνει τα παιχνιδια της και παιζει, γελαει με την καρδια της, εχει βλεμματικη επαφη,παρατηρει τα πάντα,γκρινιάζει αρκετά όταν βαριέται,έχει βγάλει 2 δοντάκια απο 6 μηνών, θέλει αγκαλιά και τρυφερότητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!!

Εγω ετσι οπως τα διαβαζω,γιατρος δεν ειμαι αλλα δεν βλεπω κατι το κακο..Κι ο δικος μου κοντα σε αυτη την ηλικια ,καποια τα εκανε απο αυτα..

Νομιζω οτι το καθε μωρακι εχει εντελως δικη του προσωπικοτητα κι απο το ιντερνετ ειδικα επηρεαζομαστε ολες,κι εγω μπαινω σε αυτη τη διαδικασια και τρελαινομαι!

Καλα εκανες κι εκλεισες σε ειδικο,αν μη τι αλλο να σου φυγει το αγχος κι η ιδεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!!

Εγω ετσι οπως τα διαβαζω,γιατρος δεν ειμαι αλλα δεν βλεπω κατι το κακο..Κι ο δικος μου κοντα σε αυτη την ηλικια ,καποια τα εκανε απο αυτα..

Νομιζω οτι το καθε μωρακι εχει εντελως δικη του προσωπικοτητα κι απο το ιντερνετ ειδικα επηρεαζομαστε ολες,κι εγω μπαινω σε αυτη τη διαδικασια και τρελαινομαι!

Καλα εκανες κι εκλεισες σε ειδικο,αν μη τι αλλο να σου φυγει το αγχος κι η ιδεα!

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!! Δυστυχως δεν εχω στον κοντινο μου κυκλο μωρακια της ιδιας ηλικιας και πραγματικα ολα μου φαινονται περιεργα… Το ιντερνετ με εχει κανει να αντιμετωπιζω το παιδι μου σα να εχει προβλημα και να τρελαινομαι με οτι καινουργιο βλεπω! Ελπιζω και ευχομαι ολα τα μωρακια να εχουν υγεια πρωτα απο ολα!!! Να χαιρεσαι το παιδακι σου κοριτσι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/7/2021 at 3:31 ΜΜ, ο/η KateRina1988 είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!! Δυστυχως δεν εχω στον κοντινο μου κυκλο μωρακια της ιδιας ηλικιας και πραγματικα ολα μου φαινονται περιεργα… Το ιντερνετ με εχει κανει να αντιμετωπιζω το παιδι μου σα να εχει προβλημα και να τρελαινομαι με οτι καινουργιο βλεπω! Ελπιζω και ευχομαι ολα τα μωρακια να εχουν υγεια πρωτα απο ολα!!! Να χαιρεσαι το παιδακι σου κοριτσι μου!!

Κι εσυ το ιδιο καλη μου!! το ξερω,οτι ψαξεις στο ιντερνετ,ετοιμοθανατος καταληγεις!!

Δεν θελει πολυ,λιγο η απειρια μας,λιγο το αγχος,τα βλεπουμε ολα προβληματικα καμια φορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...