Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

Κοριτσια μου και εγώ αρχές Φεβρουαρίου θα κανω την αίτηση για τις 56 ημέρες ξέρετε περίπου τι ποσο αναλογεί φαντάζομαι σιγουρα είναι βαση μισθού αλλα στο περίπου να έχουμε μια ιδεα;;;και κάπου διάβασα ότι σου πληρώνει κ ο εργοδότης καποιο ποσο ισχύει;;;πάντως ευτυχώς που υπάρχει κ το φόρουμ κ τα συζητάμε λίγο γτ πραγματικά  δεν υπάρχει ενημέρωση για το τι δικαιούμαστε κ τι όχι πρέπει να πηγαίνουμε ψάχνοντας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Μετά τον 7ο μήνα σ όλες τις γυναίκες αρχίζει η διαδικασία για το πρωτογαλα ωστοσο δν είναι απαραίτητο να δεις γάλα η σταγόνες καθώς το γάλα παράγεται εκείνη την στιγμή που θηλάζει το μωράκι απλά σε κάποιες γυναίκες μπορεί να τρέξουν σταγόνες! Σε μένα δν έτρεξε ποτε στην πρώτη εγκυμοσύνη! 
 

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επισης είχαν πρηστεί οι φλέβες κ είχαν πεταχτεί πολλές στην περιοχή του στήθος κ στον θώρακα  κ είχα βγάλει τον «παραμαστο» που λένε οι ιατροί έτσι λαϊκά! 
κ τώρα πάλι έβγαλα παραμαστο! 
 

ειναι στην μασχάλη η κοντά στο στήθος ένα μικρό μπαλάκι που μόλις κατέβει το γάλα το πρώτο μετά το πρωτογαλα πρήζεται κ άλλο ώσπου μικραίνει πάλι μόλις εδραιωθεί ο θηλασμός κ μπουνε όλα σε μια σειρά 

τα αναφέρω μήπως τ έχει κάποια κοπέλα να μην τρομάξει εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρομάξει τώρα οκ το ξέρω τι είναι! 
 

οσον αφορά το θηλασμο θα σας γράψω έτσι κάνα δυο πράγματα που θα ήθελα κ εγώ να ήξερα 

το χάπι για τις συσπάσεις της μήτρας το γνωστό mitrotan το δίνουν οι γιατροί για να καθαρίσει η μήτρα από το αίμα πιο γρήγορα 

Αυτό το χάπι δν είναι συμβατό με τον θηλασμο γιατί προκαλεί την καθυστέρηση της παραγωγής του γάλατος κ μείωση αυτής 

ο θηλασμός προκαλεί από μόνος του συσπάσεις κ βοηθάει στο να απομακρυνθεί το αίμα άρα αν κάποια γυναίκα θηλάζει δν το χρειάζεται το χάπι αυτό 

εγω τ είχα πάρει στην πρώτη γεννα 3 φορές κ ευτυχώς δν είχα θέμα αλλά κάποιες κ μάλιστα πολλές γυναίκες τις επηρέασε κ δν είχαν γάλα τον πρώτο καιρό 

επισης υπάρχει το μοναδικό σάιτ κ το μόνο που πρέπει να εμπιστεύεστε οσον αφορά το τι φάρμακα/ βότανα/ ουσίες μπορείτε να παίρνετε αν με το καλό θηλάσετε η για όσο θηλάσετε

 https://www.e-lactancia.org/
 

εσεις θα εμπιστεύεστε μόνο αυτό το σάιτ που είναι εγκεκριμένο από τον ΠΟΥ κ το ινστιτούτο υγείας του παιδιού κ μάλιστα το υπουργείο υγείας ενημερώνει όλο το ιατρικό προσωπικό να ελέγχει την συμβατότητα μόνο στο  e lactancia! 
βεβαια πολλοί γιατροί δν το θυμούνται καν κ δν έχουν διαβάσει καν την οδηγία! 
 

αυτα έτσι μιας που πλησιάζουμε να σας τα πω να έχετε μια ιδεα καθώς είναι πολύ βασικά! 🥰 


@Διόνη μου γλυκιά αν βλέπεις ότι οι θηλές είναι έτσι ξηρές μπορείς να βάζεις λανολινη άλλωστε σκέψου κ όταν θηλάζεις μπορεί άνετα το μωρό να έρθει σ επαφή μ την κρέμα αυτήν δν χρειάζεται καν ξέπλυμα τ στήθος 

ωστοσο το στήθος θα προσαρμοστεί μόλις αρχίσει το μωράκι να θηλάζει κ οι θηλές σε οσες γυναίκες έχουν θέμα (έχουν δλδ ευαίσθητες θηλές η ξηρές) θέλει λίγο χρόνο μέχρι να «σκληρύνουν»

επισης θα βάζεις κ το γαλατάκι σου πάνω στις θηλές κ θα αερίζεις το στήθος όταν με το καλό θηλάσεις για να βοηθήσεις το στήθος σου! 
 

οσες έχετε φβ αξίζει να μπείτε στην ομάδα θηλασμού της πόλης που μένετε να διαβάσετε αρχεία προς ενημέρωση σας! Θα σας δώσουν μια σιγουριά παραπάνω ;) 

Καλημέρα, σε ευχαριστούμε πολύ Χρύσα για τις πληροφορίες ❤️ 

Aυτά που σας ανέβασα τις προάλλες σχετικά με τον τοκετό ήταν από οδηγούς που βρήκα στην ομάδα υποστήριξης μητρότητας και θηλασμού της πόλης μου, έχει όντως πολύ ενδιαφέροντα αρχεία να διαβάσεις, ειδικά για τον θηλασμό, να μπείτε να γραφτείτε στην σελίδα της περιοχής σας, αξίζει :)     

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου και εγώ αρχές Φεβρουαρίου θα κανω την αίτηση για τις 56 ημέρες ξέρετε περίπου τι ποσο αναλογεί φαντάζομαι σιγουρα είναι βαση μισθού αλλα στο περίπου να έχουμε μια ιδεα;;;και κάπου διάβασα ότι σου πληρώνει κ ο εργοδότης καποιο ποσο ισχύει;;;πάντως ευτυχώς που υπάρχει κ το φόρουμ κ τα συζητάμε λίγο γτ πραγματικά  δεν υπάρχει ενημέρωση για το τι δικαιούμαστε κ τι όχι πρέπει να πηγαίνουμε ψάχνοντας!!!

Kαλημέρα, λίγο που το είχα ψάξει είχα διαβάσει ότι είναι περίπου το 80% του μισθού και νομίζω σε πληρώνει το ταμείο σου, δεν έχω ακούσει να δίνει κάτι ο εργοδότης. Και εμένα για αρχές Φεβρουαρίου είναι κανονικά άλλα θα μου δώσει πιο μετά ημερομηνία ο γιατρός ώστε να μείνω τώρα παραπάνω και να πάρω μετά τις μέρες.

Τα παρακάτω φαντάζομαι τα ξέρεις αλλά τα γράφω... 🤣

Κάνεις την αίτηση πλέον ηλεκτρονικά, αφού έχεις ηλεκτρονική γνωμάτευση του γιατρού σου και μετράς 56 μέρες από την προηγούμενη της ΠΗΤ, δηλαδή η ΠΗΤ θεωρείτε 1η μέρα λοχείας. (αυτά είχα ρωτήσει στο ΙΚΑ και μου τα είπαν). Τέλος μπαίνει και ο εργοδότης ηλεκτρονικά και συμπληρώνει κάτι

Την αίτηση μπορείς να την κάνεις από την μέρα που ξεκινάει η άδεια και μετά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλημέρα, λίγο που το είχα ψάξει είχα διαβάσει ότι είναι περίπου το 80% του μισθού και νομίζω σε πληρώνει το ταμείο σου, δεν έχω ακούσει να δίνει κάτι ο εργοδότης. Και εμένα για αρχές Φεβρουαρίου είναι κανονικά άλλα θα μου δώσει πιο μετά ημερομηνία ο γιατρός ώστε να μείνω τώρα παραπάνω και να πάρω μετά τις μέρες.

Τα παρακάτω φαντάζομαι τα ξέρεις αλλά τα γράφω... 🤣

Κάνεις την αίτηση πλέον ηλεκτρονικά, αφού έχεις ηλεκτρονική γνωμάτευση του γιατρού σου και μετράς 56 μέρες από την προηγούμενη της ΠΗΤ, δηλαδή η ΠΗΤ θεωρείτε 1η μέρα λοχείας. (αυτά είχα ρωτήσει στο ΙΚΑ και μου τα είπαν). Τέλος μπαίνει και ο εργοδότης ηλεκτρονικά και συμπληρώνει κάτι

Την αίτηση μπορείς να την κάνεις από την μέρα που ξεκινάει η άδεια και μετά

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 8:19 ΜΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, μόλις γύρισα από το doppler, όλα καλά απλά ο μπέμπης από εκεί που ήταν με το κεφάλι κάτω ξαναγύρισε με τα πόδια :( Και αγχώθηκα λίγο....  (κρίμα το τόσο περπάτημα που έχω ρίξει 🤣)

Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι ακόμα είναι νωρίς και δεν γεννάω αύριο (29W4D), ότι φαίνεται κινητικό μωρό οπότε πολύ πιθανόν εύκολα να ξαναγυρίσει και επίσης ότι μέχρι τα 2400 σε βάρος γυρίζουν εύκολα (εμένα είναι 1380kg)

να το δούμε λέει πάλι σε 10 μέρες αν δεν έχει γυρίσει και τότε θα μου πει να μιλήσω με μια μαία ώστε να κάνουμε ασκήσεις μήπως το γυρίσουμε 

Παρε το κολιέ εγκυμοσύνης (κάπως έτσι λέγεται)μου το είχαν φέρει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη βοηθάει λένε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Maria mariaa είπε:

Παρε το κολιέ εγκυμοσύνης (κάπως έτσι λέγεται)μου το είχαν φέρει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη βοηθάει λένε 

Ναι ξέρω πιο λες, θα το ψάξω... προς το παρόν του βάζω μουσική χαμηλά με ακουστικά μπας και του τραβήξω την προσοχή προς τα κάτω 🤣

Σε ευχαριστώ πολύ! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εμείς σήμερα ξυπνήσαμε με χιονακι εσεις;;;ο μικρος μ ξετρελάθηκε...🥰🥰🥰

20220124_155809.jpg

Τι ωραία.... εμείς μείναμε με την χαρά, από τα λίγα μέρη που δεν χιόνισε :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Τι ωραία.... εμείς μείναμε με την χαρά, από τα λίγα μέρη που δεν χιόνισε :( 

Και εδώ που είμαστε δεν το πιάνει κ πολυ συχνά και σήμερα έριξε κ πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου 

 

απολαυστε το χιονάκι ❄️☃️💙

 

κρίμα για όσους εγκλωβίστηκαν :( 

 

εμεις εδώ Λάρισα μόνο αέρας κ πολυυυυ κρυο τίποτα άλλο 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2022 at 10:07 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Λοιπόν η εμβρυολόγος που έκανα την Α και Β επιπέδου μου έδωσε επίσημα στο χαρτί ΠΗΤ 28/2/2022. Ο γιατρός μου έγραψε στην καρτέλα 6/3/2022. Πραγματικά δεν γνωρίζω γιατί και δεν μου εξήγησε. Όταν ξανα πάω θα τον ρωτήσω όμως, απλά δεν έδωσα σημασία διότι και άλλες φίλες και γνωστές μου γέννησαν στις 41 ή και 42 εβδομάδες. Μια φίλη μου μάλιστα γέννησε στον ίδιο γιατρό και είπε πως της έκανε το ίδιο και τελικά γέννησε ακριβώς στο ενδιάμεσο απο τις δύο ημερομηνίες, δηλαδή 3 μέρες μετά την ΠΗΤ της Β επιπέδου και 3 μέρες πριν την ημερομηνία που της έδωσε ο γιατρός.

Μόνο ανυπομονώ; Δεν περνάει ο καιρός με τίποτα νιώθω και είμαι 35η. Είμαι και λίγο στο μεταίχμιο αν πρέπει να γράφω στο νήμα με τα μωράκια Φεβρουαρίου ή Μαρτίου! Θεώρησα πως το Μαρτίου ήταν πιο πιθανό!

Σ'ευχαριστώ πολύ και σε'σένα αλλά και σε όλες μας να έχουμε τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιή μωρά!

Καλησπέρα!!🥰

Ποιος ξέρει!! Ίσως κάτι να ξέρει ο γιατρός αν το έκανε κ στη φίλη σου! Κι εγώ θα τον ρώταγα πάντως γιατί, να ξέρω!!

Ουφ καταλαβαίνω!! Εσύ είσαι 35 κ σου φαίνεται ότι δεν περνάει ο καιρός, εγώ που είμαι 31 τι να πω;; Νομίζω όσο πλησιάζουμε στο τέλος τόσο πιο δύσκολα περνάει ο καιρός!!

Αλλά να ξέρεις η ώρα που θα’χουμε τα μωράκια μας αγκαλιά πλησιάζει και οι λίγες εβδομάδες δεν είναι τίποτα ουσιαστικά!! Θα περάσουν πριν το καταλάβουμε!! 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2022 at 7:26 ΠΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλημέρα, γενικά όλα τα άλλα ήταν πολύ καλά, δεν είδε κάτι ο γιατρός μου που να τον προβληματίσει, οι μετρήσεις όλες εντάξει, εντάξει το αμνιακό, δεν έχει κάποια περιτύλιξη και ο πλακούντας δεν έχει γεράσει καθόλου. Ας ελπίσουμε ότι θα γυρίσει κιόλας όπως πρέπει τις επόμενες εβδομάδες :) 

Καλησπέρα Θεοδώρα μου!!

Αφού ήταν όλες οι μετρήσεις καλές στο Doppler αυτό έχει σημασία!!

Είναι αλήθεια ότι κάποια μωράκια έχουν γυρίσει από τις 30 εβδομάδες, αλλά άλλα μπορεί να γυρίσουν μέχρι τις 36 εβδομάδες, ή ακόμα και την τελευταία στιγμή!!

Οπότε υπομονή και μην αγχώνεσαι! Στο επόμενο ραντεβού μπορεί να έχει γυρίσει πάλι😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/1/2022 at 9:19 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή 

χαθηκα λίγο αλλά διάβασα τα νέα σας! Κάποιες μπαίνετε στο μήνα σας με το καλό σας εύχομαι όλα να κυλήσουν σαν νεράκι!!! ❤️❤️❤️
 

μην ανησυχείτε για την θέση του μωρού μέχρι κ τελευταία στιγμή τ μωράκια μπορούν να γυρίσουν κ να εμπεδωθουν πχ την ώρα του τοκετού χωρίς καν να το έχετε δει σε υπέρηχο! 
 

31η εβδ για μένα αύριο 

ειχα την μαία χθες σπίτι κάναμε τ μάθημα μας μιλήσαμε όλα καλά απλά πρέπει να προσπαθήσω να ξεκουράζομαι λίγο παραπάνω 

μου ήρθε πάλι το πολύ γαλα (το πρωτογαλα) κ η κόρη μου θηλάζει ώρες ατέλειωτες το βράδυ κ την μέρα (ούτε νεογέννητο δν μ έκανε μαραθώνιους θηλασμούς) 🥵 όποτε ξενυχτάω πολύ ζήτημα ν κοιμάμαι 1-2 ώρες κ γ αυτό έχω χαθεί! 
 

δινω κ σήματα για δίπλωμα τέλος του μήνα 

Μου κάνανε πρόταση να γίνω και μέλος διαχείρισης στο πανελλήνιο δίκτυο εθελοντών υποστήριξης μητρικού θηλασμού κ έχω κ διάβασμα εκει κ χρόνο που δίνω για να βοηθήσω μητέρες κτλ κτλ 

Γενικά ελπίζω να καταφέρω να τα συνδυάσω όλα 😅

Αυτην την εβδομάδα έχω πάλι ραντεβού στον γιατρό έχω κ τα γενέθλια μου όποτε περιμένω πως κ πως να δω το μωράκι να τσακίσω κ μια τούρτα 😂😂😂😂😂🎉🎉🎉 ένα δυο κομμάτια δλδ! 🥳

 

καλη Κυριακή σε όλες κ στις ομορφεσ κοιλίτσες σας!!!! ❤️❤️❤️❤️

Καλησπέρα Χρύσα μου!!

Σε σκεφτόμουν που χάθηκες, ήθελα να σου στείλω αν είσαι καλά!

Όσο για το θέμα του θηλασμού τώρα χτυπάς φλέβα!! Εμένα ο μικρός μου δυστυχώς ποτέ δε σταμάτησε να θηλάζει, και τώρα ξυπνάει κ εμένα κ τη νύχτα, ενώ δεν ξύπναγε ποτέ ούτε νεογέννητο!! Το είχα αποδώσει στο ότι πλησιάζει στο αποκορύφωμα του άγχους αποχωρισμού(είναι 17 μηνών σχεδόν τώρα), επίσης βγάζει κ κάτι τελευταία δόντια, αλλά τώρα δε ξέρω!! Μπορεί κ να φταίει που έφυγα κ κάποιες μέρες στο εξωτερικό. Η αλήθεια είναι ότι έχω απελπιστεί κ αυτό το πράγμα να ξυπνάει μες τη νύχτα δεν το αντέχω!! Γενικά θέλω να σταματήσω το θηλασμό, έχω φτάσει σε κατάσταση που μου προκαλεί νεύρα, κλάμα κλπ. Εγώ ήθελα να θηλάσω 1 χρόνο κ από τους 10 μήνες παλεύω κ δε μπορώ να το κόψω. Δε θέλω να θηλάζω κ τα δύο μαζί. Κ δε βρίσκω τρόπο να το κόψω. Δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι θα είναι τόσο δύσκολο. Πίστευα ότι όποτε θες το κόβεις, ήθελα να κάνω ομαλό αποθηλασμό κι όλας. Αν ήξερα ότι είναι τόσο δύσκολο θα έδινα και λίγο ξένο από την αρχή για να το έχει συνηθίσει. Εμένα τώρα δε δέχεται κ κανένα ξένο γάλα για να πω ότι θα του δώσω άλλο γάλα το βράδυ να κοιμηθεί..ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω κ όσο ο καιρός πλησιάζει τόσο απελπίζομαι, δε ξέρω πώς θα καταφέρω σε 2 μήνες να το έχει κόψει, ενώ δεν τα έχω καταφέρει τόσο καιρό.

Εσύ πώς πας με το θέμα σου;; Ακόμα είναι αυξημένο το αμνιακό ή εντάξει τώρα;;

Καλή επιτυχία με όλες τις εξετάσεις σου σε όλους τους τομείς!! Εύχομαι να τα πας σε όλα τέλεια!!🤞😊

Έχεις και γενέθλια τώρα; Πολύχρονη!!🎉❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/1/2022 at 11:48 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

@Διόνη υπομονή κορίτσι μου ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που περνάς και είσαι πολύ γενναία με τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις! Έφτασες στα 3/4 της εγκυμοσύνης! Όταν ήμουν 30η εβδομάδα έλεγα στον άντρα μου, αν ήμουνα ρολόι θα έγραφα παρά τέταρτο τόσο κοντά είμαστε! Και όντως έτσι είναι. Έκανες πολύ καλά που τα ετοιμάσετε όλα, δεν πειράζει που είναι λίγο νωρίς σκέψου όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο γρήγορα κουραζόμαστε. 

Ναι τα έχω και γω έτοιμα, έφτιαξα την βαλιτσουλα μου και τώρα έχω μόνο πραγματακια της τελευταίας στιγμής. 

Σου βάζω την κούνια που πήραμε αν σου αρέσει να πάρεις μια ιδέα. https://www.letoshop.gr/el/p/krebatakia-brefika/55471-krevati-santa-bebe-flora.html. πήραμε αυτή γιατι έχει 3 θέσεις ανάλογα με την ηλικία του μωρού και μετά γίνεται και κρεβατάκι μέχρι 6-7 χρόνων. Πήγα την είδα και από κοντά πριν την πάρω και μου άρεσε πολύ σαν κατασκευή και υλικά. Εμένα μου το πήρε δώρο η μανούλα μου♥️. Πήρα και ένα καλό στρωματακι και ελπίζω ο μπεμπουλης μου να ρίχνει άνετους υπνους εκεί μέσα! Και γω την κούνια την είχα αφήσει τελευταία πριν λίγες μέρες ήρθε και την στήσαμε έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσουμε άμεσα και γω στην καλαθουνα θα τον κοιμιζω.

Πωπω τι ωραίο αυτό που είπες!! Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!! Όντως είμαστε στο παρά τέταρτο☺️☺️💓💓💓

Πολύ όμορφη η κούνια σας, μεγειά!! Να τη χαρείτε εύχομαι🤗❤️

Οπότε το δωματιάκι σας είναι έτοιμο;; Να μας στείλεις φωτό!!💙💙

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!🥰

Πώς είστε;;

Κι εδώ χιόνισε για τα καλά🌨❄️ Ακόμα χιονίζει βασικά και το έχει στρώσει!❄️

Κρίμα για τους ανθρώπους που εγκλωβίστηκαν πραγματικά! Το μόνο κακό! Ελπίζω να τους απεγκλωβίσουν σύντομα!🙏

Κατά τα άλλα και εμένα μου αρέσει πολύ όταν χιονίζει και το χαρήκαμε σήμερα! Γύρισε κι ο άντρας μου νωρίς από τη δουλειά, οπότε περάσαμε όλη τη μέρα μαζί!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/1/2022 at 10:24 ΠΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, το doppler γενικά ήταν πολύ καλό και όλα τα άλλα πάνε περίφημα από ότι είπε και ο γιατρός μου.

Φατσούλα δεν καταφέραμε να δούμε άλλα μου είπε να ξαναπάω την άλλη Δευτέρα οπότε ίσως δούμε τότε :)

Κοριτσάκι μου σημασία έχει που οι μετρήσεις ήταν καλές!!! Κι όλα ήταν τέλεια! Εντάξει δεν πειράζει για τη φατσούλα! Αρκεί που όλα είναι καλά!! ♥️♥️

στις On 23/1/2022 at 11:48 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

@Διόνη υπομονή κορίτσι μου ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που περνάς και είσαι πολύ γενναία με τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις! Έφτασες στα 3/4 της εγκυμοσύνης! Όταν ήμουν 30η εβδομάδα έλεγα στον άντρα μου, αν ήμουνα ρολόι θα έγραφα παρά τέταρτο τόσο κοντά είμαστε! Και όντως έτσι είναι. Έκανες πολύ καλά που τα ετοιμάσετε όλα, δεν πειράζει που είναι λίγο νωρίς σκέψου όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο γρήγορα κουραζόμαστε. 

Ναι τα έχω και γω έτοιμα, έφτιαξα την βαλιτσουλα μου και τώρα έχω μόνο πραγματακια της τελευταίας στιγμής. 

Σου βάζω την κούνια που πήραμε αν σου αρέσει να πάρεις μια ιδέα. https://www.letoshop.gr/el/p/krebatakia-brefika/55471-krevati-santa-bebe-flora.html. πήραμε αυτή γιατι έχει 3 θέσεις ανάλογα με την ηλικία του μωρού και μετά γίνεται και κρεβατάκι μέχρι 6-7 χρόνων. Πήγα την είδα και από κοντά πριν την πάρω και μου άρεσε πολύ σαν κατασκευή και υλικά. Εμένα μου το πήρε δώρο η μανούλα μου♥️. Πήρα και ένα καλό στρωματακι και ελπίζω ο μπεμπουλης μου να ρίχνει άνετους υπνους εκεί μέσα! Και γω την κούνια την είχα αφήσει τελευταία πριν λίγες μέρες ήρθε και την στήσαμε έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσουμε άμεσα και γω στην καλαθουνα θα τον κοιμιζω.

Βρε ναντινάκι μου έχεις τόσο πολύ δίκιο! Είμαστε στο παρά τέταρτο! Τίποτα ένα τέταρτο έμεινε! Αυτό σκέφτομαι και θα σκέφτομαι κι εύχομαι όλα να πάνε μόνο καλά! 

Μα πόσο όμορφη είναι η κούνια σου! Και θα πηγαίνει με το δωμάτιο και αυτά που μας είχες πει την άλλη φορά!!!! Και με το υπερτελειο φωτιστικό σου!!!! 

Δεν είχα δει το μήνυμά σου και χτες πήγαμε και για κούνια ..βέβαια εμείς πήγαμε στο μητέρα έτσι λέγεται...τα έχουμε πάρει όλα από κει και μας κάνει πολύ καλές τιμές...είναι κούνια κρεβάτι...λευκή κι έχει ένα κουνελάκι στην μια πλάτη...ομορφούλα είναι...το κουνελάκι το ζήτησα βεραμαν..κι όχι ροζ...έτσι για αλλαγή!! Η δικιά σου όμως είναι πραγματικά φανταστική....μια χαρά θα κοιμάται κι ο μπέμπης σου! 

Κοριτσι μου η καλαθούνα σου έχει πόδια για βάση; Η θα τη βάζεις δίπλα στο κρεβάτι σου κάτω;;;; Γιατί οριακά χωραμε στο δωμάτιο με την κούνια...αν και λέγαμε να τη βάλουμε εκεί κατευθείαν αλλά σκέφτομαι την καλαθούνα του καροτσιου που είναι πολύ καλή.

στις On 23/1/2022 at 2:31 ΜΜ, ο/η Vasilique είπε:

Μικρή μου! Περαστικά κ γρήγορα να είναι όλα αυτά! Στο τέλος ούτε που θα τα θυμάσαι! Θα χαθούν όλα μόλις αγκαλιάσεις το bebi! Κάνε λιγάκι υπομονή κ όλα θα πάνε καλά! Κοίτα μέχρι πού φτάσαμε! 😉🥰💚

Βασιλικουλα μου καλή!! Έχεις τόσο δίκιο!!!! Αυτό θέλω να τα ξεχάσω όλα και να μην υπάρχει η πρόπτωση αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει αυτό.εστω ας είναι αντιμετώπισιμη...δεν θέλω να με ενοχλεί κάτι από κάτω ενώ θα έχω αγκαλίτσα το μωράκι μου ..

Εσύ τι μου κάνεις; Σε ποια εβδομάδα είσαι;κοντεύεις ε;

στις On 23/1/2022 at 7:50 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Μετά τον 7ο μήνα σ όλες τις γυναίκες αρχίζει η διαδικασία για το πρωτογαλα ωστοσο δν είναι απαραίτητο να δεις γάλα η σταγόνες καθώς το γάλα παράγεται εκείνη την στιγμή που θηλάζει το μωράκι απλά σε κάποιες γυναίκες μπορεί να τρέξουν σταγόνες! Σε μένα δν έτρεξε ποτε στην πρώτη εγκυμοσύνη! 
 

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επισης είχαν πρηστεί οι φλέβες κ είχαν πεταχτεί πολλές στην περιοχή του στήθος κ στον θώρακα  κ είχα βγάλει τον «παραμαστο» που λένε οι ιατροί έτσι λαϊκά! 
κ τώρα πάλι έβγαλα παραμαστο! 
 

ειναι στην μασχάλη η κοντά στο στήθος ένα μικρό μπαλάκι που μόλις κατέβει το γάλα το πρώτο μετά το πρωτογαλα πρήζεται κ άλλο ώσπου μικραίνει πάλι μόλις εδραιωθεί ο θηλασμός κ μπουνε όλα σε μια σειρά 

τα αναφέρω μήπως τ έχει κάποια κοπέλα να μην τρομάξει εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρομάξει τώρα οκ το ξέρω τι είναι! 
 

οσον αφορά το θηλασμο θα σας γράψω έτσι κάνα δυο πράγματα που θα ήθελα κ εγώ να ήξερα 

το χάπι για τις συσπάσεις της μήτρας το γνωστό mitrotan το δίνουν οι γιατροί για να καθαρίσει η μήτρα από το αίμα πιο γρήγορα 

Αυτό το χάπι δν είναι συμβατό με τον θηλασμο γιατί προκαλεί την καθυστέρηση της παραγωγής του γάλατος κ μείωση αυτής 

ο θηλασμός προκαλεί από μόνος του συσπάσεις κ βοηθάει στο να απομακρυνθεί το αίμα άρα αν κάποια γυναίκα θηλάζει δν το χρειάζεται το χάπι αυτό 

εγω τ είχα πάρει στην πρώτη γεννα 3 φορές κ ευτυχώς δν είχα θέμα αλλά κάποιες κ μάλιστα πολλές γυναίκες τις επηρέασε κ δν είχαν γάλα τον πρώτο καιρό 

επισης υπάρχει το μοναδικό σάιτ κ το μόνο που πρέπει να εμπιστεύεστε οσον αφορά το τι φάρμακα/ βότανα/ ουσίες μπορείτε να παίρνετε αν με το καλό θηλάσετε η για όσο θηλάσετε

 https://www.e-lactancia.org/
 

εσεις θα εμπιστεύεστε μόνο αυτό το σάιτ που είναι εγκεκριμένο από τον ΠΟΥ κ το ινστιτούτο υγείας του παιδιού κ μάλιστα το υπουργείο υγείας ενημερώνει όλο το ιατρικό προσωπικό να ελέγχει την συμβατότητα μόνο στο  e lactancia! 
βεβαια πολλοί γιατροί δν το θυμούνται καν κ δν έχουν διαβάσει καν την οδηγία! 
 

αυτα έτσι μιας που πλησιάζουμε να σας τα πω να έχετε μια ιδεα καθώς είναι πολύ βασικά! 🥰 


@Διόνη μου γλυκιά αν βλέπεις ότι οι θηλές είναι έτσι ξηρές μπορείς να βάζεις λανολινη άλλωστε σκέψου κ όταν θηλάζεις μπορεί άνετα το μωρό να έρθει σ επαφή μ την κρέμα αυτήν δν χρειάζεται καν ξέπλυμα τ στήθος 

ωστοσο το στήθος θα προσαρμοστεί μόλις αρχίσει το μωράκι να θηλάζει κ οι θηλές σε οσες γυναίκες έχουν θέμα (έχουν δλδ ευαίσθητες θηλές η ξηρές) θέλει λίγο χρόνο μέχρι να «σκληρύνουν»

επισης θα βάζεις κ το γαλατάκι σου πάνω στις θηλές κ θα αερίζεις το στήθος όταν με το καλό θηλάσεις για να βοηθήσεις το στήθος σου! 
 

οσες έχετε φβ αξίζει να μπείτε στην ομάδα θηλασμού της πόλης που μένετε να διαβάσετε αρχεία προς ενημέρωση σας! Θα σας δώσουν μια σιγουριά παραπάνω ;) 

Χρυσακο ευχαριστούμε για κόκα μια φορά πάρα πολύ! Έχω ακούσει πολλές από τις συμβουλές σου πολλές φορές. Κι έτσι ενημερώθηκα και σε σεμινάρια από αυτά που πρότεινες αρκετά νωρίς ..έχω όλη τη θέληση! 

έχω μπει και στην τοπική ομάδα του fb καθώς το έχεις αναφέρει κι αλήθεια είναι ότι οι κοπέλες πάντα δίνουν απαντησεις και λύσεις σε κάποια θέματα που ρωτάνε άλλες κοπέλες ..

λανολινη έχω.πηρα.την purelan. Δεν την βάζω τακτικά γιατί δεν ήξερα αν κάνω καλά..  αλλά μιας και το λες θα συνεχίσω να τη βάζω...και μετά το γάλα ...οκ έγινε !! Θα τα θυμάμαι αυτά! Σε ευχαριστώ πολύ!! ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σκεφτόμουν αυτές τις μέρες το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός και ΄ότι το όμορφο αυτό ταξίδι μας φτάνει σιγά σιγά προς το τέλος του, οι περισσότερες είμαστε μαζί από το πρώτο υπερηχογράφημα και όλους αυτούς τους μήνες μοιραζόμαστε  ανησυχίες, στεναχώριες, χαρές, απορίες και γενικά ότι μας απασχολεί βοηθώντας πάντα η μια την άλλη!!! Eγώ προσωπικά σας νιώθω πλέον φίλες μου και ας μην σας γνωρίζω από κοντά. Θα χαρώ λοιπόν πολύ όποιο κορίτσι θέλει να μου στείλει προσωπικό μήνυμα πως μπορώ να την βρω πχ στο facebook ώστε να διατηρήσουμε αύτη την φιλία και την επαφή :)❤️ 

   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου σκεφτόμουν αυτές τις μέρες το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός και ΄ότι το όμορφο αυτό ταξίδι μας φτάνει σιγά σιγά προς το τέλος του, οι περισσότερες είμαστε μαζί από το πρώτο υπερηχογράφημα και όλους αυτούς τους μήνες μοιραζόμαστε  ανησυχίες, στεναχώριες, χαρές, απορίες και γενικά ότι μας απασχολεί βοηθώντας πάντα η μια την άλλη!!! Eγώ προσωπικά σας νιώθω πλέον φίλες μου και ας μην σας γνωρίζω από κοντά. Θα χαρώ λοιπόν πολύ όποιο κορίτσι θέλει να μου στείλει προσωπικό μήνυμα πως μπορώ να την βρω πχ στο facebook ώστε να διατηρήσουμε αύτη την φιλία και την επαφή :)❤️ 

   

Καλησπέρα Θεοδώρα μου! 🌸 Πραγματικά έχουμε περάσει τόσες εβδομάδες εδώ μιλώντας, και τώρα κοντεύουμε να γεννήσουμε! 😊 Χαρά μου κι εμένα να με βρεις στο facebook! Σου στέλνω σε μήνυμα το όνομά μου!🥰 Μπορούμε να φτιάξουμε και ομαδούλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Θεοδώρα μου! 🌸 Πραγματικά έχουμε περάσει τόσες εβδομάδες εδώ μιλώντας, και τώρα κοντεύουμε να γεννήσουμε! 😊 Χαρά μου κι εμένα να με βρεις στο facebook! Σου στέλνω σε μήνυμα το όνομά μου!🥰 Μπορούμε να φτιάξουμε και ομαδούλα! 

Ακόμα πιο ωραία η ιδέα σου ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κοριτσάκι μου σημασία έχει που οι μετρήσεις ήταν καλές!!! Κι όλα ήταν τέλεια! Εντάξει δεν πειράζει για τη φατσούλα! Αρκεί που όλα είναι καλά!! ♥️♥️

Βρε ναντινάκι μου έχεις τόσο πολύ δίκιο! Είμαστε στο παρά τέταρτο! Τίποτα ένα τέταρτο έμεινε! Αυτό σκέφτομαι και θα σκέφτομαι κι εύχομαι όλα να πάνε μόνο καλά! 

Μα πόσο όμορφη είναι η κούνια σου! Και θα πηγαίνει με το δωμάτιο και αυτά που μας είχες πει την άλλη φορά!!!! Και με το υπερτελειο φωτιστικό σου!!!! 

Δεν είχα δει το μήνυμά σου και χτες πήγαμε και για κούνια ..βέβαια εμείς πήγαμε στο μητέρα έτσι λέγεται...τα έχουμε πάρει όλα από κει και μας κάνει πολύ καλές τιμές...είναι κούνια κρεβάτι...λευκή κι έχει ένα κουνελάκι στην μια πλάτη...ομορφούλα είναι...το κουνελάκι το ζήτησα βεραμαν..κι όχι ροζ...έτσι για αλλαγή!! Η δικιά σου όμως είναι πραγματικά φανταστική....μια χαρά θα κοιμάται κι ο μπέμπης σου! 

Κοριτσι μου η καλαθούνα σου έχει πόδια για βάση; Η θα τη βάζεις δίπλα στο κρεβάτι σου κάτω;;;; Γιατί οριακά χωραμε στο δωμάτιο με την κούνια...αν και λέγαμε να τη βάλουμε εκεί κατευθείαν αλλά σκέφτομαι την καλαθούνα του καροτσιου που είναι πολύ καλή.

Βασιλικουλα μου καλή!! Έχεις τόσο δίκιο!!!! Αυτό θέλω να τα ξεχάσω όλα και να μην υπάρχει η πρόπτωση αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει αυτό.εστω ας είναι αντιμετώπισιμη...δεν θέλω να με ενοχλεί κάτι από κάτω ενώ θα έχω αγκαλίτσα το μωράκι μου ..

Εσύ τι μου κάνεις; Σε ποια εβδομάδα είσαι;κοντεύεις ε;

Χρυσακο ευχαριστούμε για κόκα μια φορά πάρα πολύ! Έχω ακούσει πολλές από τις συμβουλές σου πολλές φορές. Κι έτσι ενημερώθηκα και σε σεμινάρια από αυτά που πρότεινες αρκετά νωρίς ..έχω όλη τη θέληση! 

έχω μπει και στην τοπική ομάδα του fb καθώς το έχεις αναφέρει κι αλήθεια είναι ότι οι κοπέλες πάντα δίνουν απαντησεις και λύσεις σε κάποια θέματα που ρωτάνε άλλες κοπέλες ..

λανολινη έχω.πηρα.την purelan. Δεν την βάζω τακτικά γιατί δεν ήξερα αν κάνω καλά..  αλλά μιας και το λες θα συνεχίσω να τη βάζω...και μετά το γάλα ...οκ έγινε !! Θα τα θυμάμαι αυτά! Σε ευχαριστώ πολύ!! ♥️♥️

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου Διόνη μου… Δεν το συζητώ, όλες μας αυτό θέλουμε! Πρωτίστως να είναι τα μωρά καλά κ δευτερευόντως να είμαστε κ εμείς γερές για να μπορέσουμε να τα φροντίσουμε!

Εγώ χθες μπήκα στον 8ο ή αλλιώς 32η εβδομάδα… 😉 Ο γιατρός μου θέλει κ πιστεύει πως θα φτάσω μέχρι την 37η w. Για να δούμε! Στο μεταξύ την Πέμπτη πάω για αμνιοπαρακέντηση κ όσο να πεις μια ακόμη αγωνία προστέθηκε… Αχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου σκεφτόμουν αυτές τις μέρες το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός και ΄ότι το όμορφο αυτό ταξίδι μας φτάνει σιγά σιγά προς το τέλος του, οι περισσότερες είμαστε μαζί από το πρώτο υπερηχογράφημα και όλους αυτούς τους μήνες μοιραζόμαστε  ανησυχίες, στεναχώριες, χαρές, απορίες και γενικά ότι μας απασχολεί βοηθώντας πάντα η μια την άλλη!!! Eγώ προσωπικά σας νιώθω πλέον φίλες μου και ας μην σας γνωρίζω από κοντά. Θα χαρώ λοιπόν πολύ όποιο κορίτσι θέλει να μου στείλει προσωπικό μήνυμα πως μπορώ να την βρω πχ στο facebook ώστε να διατηρήσουμε αύτη την φιλία και την επαφή :)❤️ 

   

Το πόσο σε δένουν όλα αυτά, νομίζω η κάθε ομαδούλα αυτού του forum το αποδεικνύει περίτρανα! Στέλνω μνμ! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Θεοδώρα μου! 🌸 Πραγματικά έχουμε περάσει τόσες εβδομάδες εδώ μιλώντας, και τώρα κοντεύουμε να γεννήσουμε! 😊 Χαρά μου κι εμένα να με βρεις στο facebook! Σου στέλνω σε μήνυμα το όνομά μου!🥰 Μπορούμε να φτιάξουμε και ομαδούλα! 

Ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου Διόνη μου… Δεν το συζητώ, όλες μας αυτό θέλουμε! Πρωτίστως να είναι τα μωρά καλά κ δευτερευόντως να είμαστε κ εμείς γερές για να μπορέσουμε να τα φροντίσουμε!

Εγώ χθες μπήκα στον 8ο ή αλλιώς 32η εβδομάδα… 😉 Ο γιατρός μου θέλει κ πιστεύει πως θα φτάσω μέχρι την 37η w. Για να δούμε! Στο μεταξύ την Πέμπτη πάω για αμνιοπαρακέντηση κ όσο να πεις μια ακόμη αγωνία προστέθηκε… Αχ! 

Γιατί θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση κορίτσι μου;; Είναι καλό σε αυτή την εβδομάδα;

Παρεπιπτόντως κοντά είμαστε εμείς🥰 αλλά εσύ θα γεννήσεις νωρίτερα που έχεις τα διδυμάκια ε; Μέχρι 37 σου είπε θα σε αφήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου σκεφτόμουν αυτές τις μέρες το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός και ΄ότι το όμορφο αυτό ταξίδι μας φτάνει σιγά σιγά προς το τέλος του, οι περισσότερες είμαστε μαζί από το πρώτο υπερηχογράφημα και όλους αυτούς τους μήνες μοιραζόμαστε  ανησυχίες, στεναχώριες, χαρές, απορίες και γενικά ότι μας απασχολεί βοηθώντας πάντα η μια την άλλη!!! Eγώ προσωπικά σας νιώθω πλέον φίλες μου και ας μην σας γνωρίζω από κοντά. Θα χαρώ λοιπόν πολύ όποιο κορίτσι θέλει να μου στείλει προσωπικό μήνυμα πως μπορώ να την βρω πχ στο facebook ώστε να διατηρήσουμε αύτη την φιλία και την επαφή :)❤️ 

   

Στέλνω κ εγω! Εμένα προσωπικά με έχετε βοηθήσει όλες γιατί δεν έχω άλλες μανούλες στον κύκλο μου και βρέθηκα ξαφνικά σε άλλη φάση και με βοηθήσατε να διαχειριστώ πολλά πράγματα! ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Γιατί θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση κορίτσι μου;; Είναι καλό σε αυτή την εβδομάδα;

Παρεπιπτόντως κοντά είμαστε εμείς🥰 αλλά εσύ θα γεννήσεις νωρίτερα που έχεις τα διδυμάκια ε; Μέχρι 37 σου είπε θα σε αφήσει;

Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται συνήθως μεταξύ 16ης και 20ης εβδομάδας. Όμως ο γιατρός μου δεν ήθελε να ρισκάρει την κύηση τότε, οπότε θα την κάνουμε τώρα στην 32η όπου τα έμβρυα τώρα είναι πλέον βιώσιμα εάν τύχει κ σπάσουν τα νερά. Θα την κάνω καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Όλες οι μετρήσεις κ οι εξετάσεις μου μέχρι σήμερα κ βάσει της ηλικίας μου (44) είναι μια χαρά αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις! Έτσι είπα ας το κάνουμε κ αυτό! Τόσα κάναμε εξάλλου ως τώρα! 😀

Οπότε εκτός απροόπτου πάμε για τις 37w! Θα τις φτάσουμε άραγε;;; 🧐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...