Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου Βασιλική μου όλα καλά ναι❤️ Είσαι πολύ κοντά στο όνειρο στο διπλό σου όνειρο βάστα γερά!!! 
 

λοιπον εμένα αυτό το είδος δεν με βόλεψε με τις ραντες  (την φορούσα την κόρη μου μέχρι που έμεινα έγκυος αν κ είναι λεπτή 10 κιλάκια που είναι νορμαλ γιατί οι περισσότεροι μαρσιποι είναι μέχρι 20 κιλά εμένα οι ραντες κ τα δεσίματα δν μου έδιναν σταθερότητα όταν άρχισε να μεγαλώνει κ να πάει σε toddler size) παίζει ρόλο κ ο σωματότυπος βέβαια κ το κατά ποσο μπορείς να κανεις τα δεσίματα μόνος σου! 
Κάποιοι μαρσιποι είναι από την γέννηση μέχρι 20 κιλά περίπου  κ κάποιοι χωρίζονται σε baby size και toddler size 

γ αυτό κ πήγα σε κλιπ με full buckle χωρίς καθόλου ραντες που ρυθμίζεται πιο εύκολα κ άνετα κ είναι από την γέννηση μέχρι 15-20 κιλά

βεβαια άλλες δεν τις βολεύει 

πολυ καλά σχόλια κ μεγάλη προτίμηση δείχνουν σε wrap η ring sling (κ αυτa είναι είδη  που μοιάζουν με ένα μεγάλο σάλι/ κομμάτι ύφασμα που έχει δεσίματα) κ είναι πολύ οικονομικοί

 

ο babybjorn παρότι κ καλά διαφημίζεται ως εργονομικος δν είναι σε καμία απολύτως περίπτωση 

οπως ούτε οι inglesina chicco κ αυτοί που διαφημίζονται γενικότερα κ είναι πανάκριβοι 

 

υπάρχουν μαρσιποι κ για δίδυμα 

Υπάρχουν σάιτ με συμβούλους babywearing αλλά κ πολύ καλές ομάδες στο φβ για babywearing που πουλάνε κιόλας είτε χαρίζουν κ βοηθανε παρά πολύ για την σωστή ενημέρωση! 


αυτααα νομίζω έγραψα πάλι πολλά! 

 

Σ´ ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Θα μπω στην ομάδα να ενημερωθώ καταλλήλως! 

Βαστάω! Βαστάτε! 😉😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Έτσι πιστεύω και εγώ λίγο μέχρι να βρεθούν οι ισορροπίες στην αρχη θα είναι πιο δύσκολο...αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μέχρι να σαραντησουν τα ζουζουνακια μας θα έχει έρθει άνοιξη οποτε θα βγουν πολυ γρήγορα έξω και είναι πιο εύκολο κ για τα πιο μεγάλα μας!!!

Πήγαμε λοιπόν σήμερα στο γιατρό από προσωπάκι δεν είδαμε πολλά έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι προς τα κάτω και είναι 1.510 γραμμάρια μου είπε σε  3 εβδομάδες να κλείσω για το doppler οποτε αυριο θα παρω τηλέφωνο για το ραντεβού...είμαι τώρα 30 εβδομαδω οποτε μετά το doppler  θα ξανά πάω 35 εβδομαδων μια ανάσα πριν γεννησουμε πως περασε έτσι ο καιρός...εσυ ποσων εβδομαδων γέννησες το γιο σου;;;

Μαζί είμαστε! Εμένα βέβαια εκεί γύρω στις 37 μπορεί να με προγραμματίσει λόγω δίδυμης κύησης. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια!Εσύ εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2022 at 12:28 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Συμφωνώ απόλυτα για το κρεβάτι! Και γω δεν μπορώ να αποχωριστώ τον άντρα μου! Απ' την μέρα που μείναμε μαζί έχουμε κοιμηθεί μόνο 1 μέρα χωριστά την παραμονή του γάμου μας ( πέρα απ' κάποια επαγγελματικά ταξίδια )  και σχολιαζαμε πόσο περίεργο μας φάνηκε τότε που χωριστηκαμε! Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως αν κάποιος δεν νιώθει το ίδιο η σχέση του είναι κατώτερη η ότι δεν αγαπιούνται με το ίδιο τρόπο. Το κάθε ζευγάρι έχει τους δικούς του κώδικες.

Θέλω τόσο πολύ να το ζούμε μαζί ολο αυτό με το παιδί! Και μεις θα τον έχουμε στο λίκνο δίπλα μας💙.

Πάντως χαρουμενοι γονείς = χαρούμενο παιδί! Άρα κάτι κάνετε σωστά😉

🥰🥰🥰❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Καλή χρονιά σε όλες!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες λόγω της δουλειάς οπότε θα σας διαβάσω σήμερα σιγά σιγά!! Εμείς χθές καναμε το doppler και μας είπε ο γιατρός όλα μια χαρά!! Το μόνο που με αγχωσε κάπως είναι τα γραμμάρια του μωρού!! Είμαστε 1630 γραμμάρια και 40 εκατοστά (31+3 εβδομάδες)!! Είναι εντάξει βρε κορίτσια?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ελάχιστα κάτω από το όριο και απλά ενδεχομένως το μωρό να γεννηθεί 3.100 με 3.200 και ότι δεν είναι κάτι απλά αλλά μωράκια γεννιούνται 3.500 αλλα 4 και άλλα μικρότερα!! Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και αφού με καθησυσυχασε ο γιατρός κιολας αλλά με αγχώνει η μαμά μου ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό!! Τι λέτε εσείς?? 

Καλημέρα!! 

Εγώ που διάβασα τώρα για 32 εβδ είναι κάπου 1600-1820 γρ το μωρό λέει..κ εσύ δεν είχες κλείσει καν τις 32 εβδ όταν πήγες, είσαι στη μέση της εβδομάδας..κ ήταν ήδη πάνω από 1600..άρα μια χαρά μου φαίνονται τα κιλά!!

Ούτως ή άλλως πρώτον υπάρχει απόκλιση στον υπέρηχο και δεύτερον δε γεννιούνται όλα τα μωράκια 4 κιλά😄 εμένα που πέρασα κ τις 40 εβδ ο μικρός γεννήθηκε 3330, φαντάσου…κ μας το έλεγε από τους υπερήχους ο γιατρός μου ότι είναι ψηλός κ αδύνατος. Το κάθε μωρό έχει το σωματότυπο του όπως ούτε όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι!

Η διπλανή μου να φανταστείς στο δωμάτιο που γέννησε 38+1 ήταν το μωρό της ίδια εκατοστά με το δικό μου κ 4 κιλά..κ εγώ που γέννησα 40+1 ήταν 3300😂 δηλαδή έλεγα αν περίμενε μέχρι τις 40 κ εκείνη πόσο θα ήταν το μωρό της;; Θεόρατο κ 8 κιλά;🤣 Κ οι δύο πρόκληση κάναμε δηλαδή ειχαμε ακόμα μέρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Μη κάθεσαι σταυροποδι γτ θα μπλεχτεί το μωρό με τον ομφάλιο λώρο στον είχαν πει κ εσενα;;;;🤣🤣🤣

Αχαχαχααχα οχι η αλήθεια αυτό δεν το έχω ακούσει! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Βρε κορίτσια με έχει πιάσει καιρό τώρα ένα ψυχολογικό να το πω κ δεν θελω να με ρωτάνε για την εγκυμοσύνη...θέλω μόνο την μαμα μου! Δεν θέλω συμβουλές ούτε εμπειρίες πέρα από αυτά που ρωτάω! Κ έχω 2 φίλες που δεν λέω είναι καλές χρυσές αλλά δεν μπορώ να με ρωτάνε κάθε μέρα τι κάνω κλπ, με αποτέλεσμα να μην απαντάω σε μνμτα! Εσάς σας φαίνεται υπερβολικό; 

Καλημέρα Μαράκι συμφωνώ με τη @Riaa τα είπε πολύ ωραία!

Εσένα τώρα οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ κ είναι οκ..είναι μία φάση κ θα περάσει..αλλά κ οι φίλες σου είναι φίλες σου κ σε ρωτάνε τι κάνεις από ενδιαφέρον κ αγάπη..δεν είναι ωραίο να μην απαντάς γιατί μπορεί να παρεξηγηθείτε χωρίς λόγο..!

Καλύτερα πες τους ότι νιώθεις περίεργα αυτό τον καιρό με τις ορμόνες σου κ δεν έχεις όρεξη να συζητάς πολύ γι’αυτό, να συζητάτε για άλλα θέματα..! Κ ότι εκτιμάς το ενδιαφέρον τους κ όταν νιώσεις καλύτερα θα τους μιλήσεις..!

Οι αληθινοί φίλοι είναι σπάνιο και σημαντικό πράγμα να ξέρεις και είσαι τυχερή που τις έχεις😊💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Αχ βρε κοπέλα μου!! Δεν ξέρεις πως με ηρεμεις!! Ενδοκρινολογο ξεκίνησα γύρω στα Χριστούγεννα που έκανα την καμπύλη και μου βγήκε παραπάνω το ζάχαρο νηστείας ενώ οι υπόλοιπες τιμές ήταν μέσα στα όρια! Έκανα 4 μετρήσεις την ημέρα και το θέμα που είχα ήταν ότι οι πρωινές μετρήσεις ήταν ανεβασμένες (ενδεχομένως και λόγω γιορτών με γλυκά και τέτοια που όσο να ναι κάτι έτρωγα παραπάνω!) μετά λοιπόν αφού είδε και ο γιατρός ότι οι υπόλοιπες τιμές είναι εντάξει μου είπε να μετράω σίγουρα μόνο το πρωινό και αν θέλω να έχω μια γενική εικόνα να κάνω μια μέτρηση μετά το γεύμα είτε μεσημέρι είτε βράδυ!! Οπότε ξεκίνησα μια τύπου διατροφή που ουσιαστικά έχω σταματήσει τη ζάχαρη και το λευκό ψωμί και βλέπω ότι περίπου 10 μέρες τώρα έχει επανέλθει στο φυσιολογικό!! Και τότε που τον είχα ρωτήσει κιόλας αν το ζάχαρο επηρεάζει το μωρό μου είχε πει ότι απλά ίσως βγει μεγαλύτερο!! Και εγώ δεν βλέπω κάποια τρελή διαφορά από το 3.500 στο 3.200 ή 3.100!! Και αφού ο γιατρός μου είπε ότι είναι υγιέστατο το μωράκι μου προσπαθώ να μην δίνω σημασία!! Αλλά με πήρε σήμερα η μαμά μου τηλέφωνο και με αγχωσε τύπου δεν έχεις φάει ακόμα και πως θα μεγαλώσει το μωρό και για αυτό είναι μικρό και θα βγει και θα έχει πρόβλημα και τέτοια!! Ένιωσα πάρα πολύ άσχημα ότι κάνω κακό στο μωρό μου!! 

Χαχααχ να ξέρεις ότι το μωράκι ότι χρειάζεται από σένα το παίρνει με το έτσι θέλω😄 εσύ μπορεί να έχεις πρόβλημα αν δεν τρως, όχι αυτό! Αυτό να πεις στη μαμά σου😄

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου σας επισυνάπτω για όποια θέλει να τα διαβάσει αυτό που σας έλεγα για την επισκληρίδιο και ένα βιβλίο που λέγεται " Ενα γράμμα στο γιατρό μου" στις πρώτες σελίδες έχει αρκετές πληροφορίες γύρω από την γέννα... ακολουθούν 57 γράμματα από κοπέλες που απευθύνονται στον γιατρό τους (κάποια από αυτά με συγκίνησαν πολύ) και τέλος έχει ένα υπόδειγμα  πλάνου τοκετού όπως αυτό που μας έλεγε η Χρύσα. ❤️

12-Επισκληρίδιος.pdf 708.61 kB · 3 downloads βιβλιο.pdf 2.14 MB · 5 downloads

Πάρα πολύ χρήσιμα τα λινκ σε ευχαριστούμε πολύυ!!!🙏🥰

Εγώ τα έπαθα όλα😂 ήμουν η 1 στις 8 που της έπεσε η πίεση, ο γιατρός μου χρησιμοποίησε εμβρυουλκό στο τέλος κ επίσης μου έκαναν ράμματα που όπως λέει δε μπορούσα να καθίσω για 2 εβδομάδες σίγουρα..τις πρώτες μέρες δε μπορούσα να κάνω τίποτα ούτε να περπατήσω ούτε να μαι ξαπλωμένη ούτε να γυρίσω πλευρό ούτε τίποτα..εντωμεταξύ επειδή έρχονταν κάτω επισκέπτες(φίλοι μας συγγενείς κλπ) κ ήθελα να κατέβω να τους δω εννοείται, με πήγαινε ο άντρας μου από τον 5ο όροφο μέχρι κάτω στην καφετέρια σιγά σιγά με πολύ πόνο σου λέω τώρα το κάθε βηματάκι..κ καθόμουν με τα χίλια ζόρια όπως μπορούσα..

Άσε γενικά είναι πολλά που με αποτρέπουν, αφού τους πρώτους 3 μήνες έλεγα νταξει κ ενα παιδί καλά είναι, δε χρειάζεται άλλο😂  κ το πίστευα. Κ εγώ ήθελα πολλά παιδιά φαντάσου..μετά τους 3 μήνες το ξεπέρασα κ άρχισα να θέλω δεύτερο.

Πάντως ό,τι κι αν έπαθα εγώ, το μωρό ατάραχο δεν κατάλαβε τίποτα…αφού να φανταστείς, μας έλεγε η μαία ότι όλα τα μωρά την ώρα της γέννας που σπρώχνεις κλπ, ή ανεβαίνουν πολύ οι παλμοί τους ή πέφτουν πολύ..ο δικός μας τίποτα, οι παλμοί εκεί σταθεροί δεν καταλαβαινε Χριστό😂 μας έλεγε η μαία τέτοιο ατάραχο μωρό δεν έχω ξαναδεί😂 εγώ υπέφερα κ αυτός στον κόσμο του καλοπερνούσε😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα!!! ❤️❤️❤️
 

@Princess28 

κοπέλα μου εγώ πήρα αυτόν τον μαρσιπο https://www.ecoslings.gr/product-category/full-buckle/hoppediz-primeo/ 

ειναι full buckle από αμαζον Γερμανίας στα 85€ (Εδώ τον έχει 100€ περίπου) 
Είναι γερμανική Μάρκα 

 

στην συμελα την κόρη μου  είχα πάλι γερμανική μάρκα άλλο είδος mei tai της amazonas από λητω με 50€ 

 

είπα να στο δείξω να δεις λίγο κ τα χαρακτηριστικά του εργονομικού φορεμένο στα βίντεο που έχει η σελίδα! 
 

καλες αγορές κ σε σένα ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️


 

 

Καλημέρα Χρύσα μου!! ❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ!! Είδα κ τα βιντεάκια!! Έχω μπερδευτεί τώρα δε ξέρω ποιον να πάρω..μάλλον θα το ψάξω καλύτερα!!

Τον mei tai τον ξέρω αλλά δε με βολεύει καθόλου με τα σχοινιά..είχα κ στον μικρό μου με σχοινιά κ δεν τον έβαλα ποτέ..θέλω κλιπς!!

Πώς είσαι εσύ; Πώς πάει η εγκυμοσύνη; 🌸💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Έτσι πιστεύω και εγώ λίγο μέχρι να βρεθούν οι ισορροπίες στην αρχη θα είναι πιο δύσκολο...αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μέχρι να σαραντησουν τα ζουζουνακια μας θα έχει έρθει άνοιξη οποτε θα βγουν πολυ γρήγορα έξω και είναι πιο εύκολο κ για τα πιο μεγάλα μας!!!

Πήγαμε λοιπόν σήμερα στο γιατρό από προσωπάκι δεν είδαμε πολλά έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι προς τα κάτω και είναι 1.510 γραμμάρια μου είπε σε  3 εβδομάδες να κλείσω για το doppler οποτε αυριο θα παρω τηλέφωνο για το ραντεβού...είμαι τώρα 30 εβδομαδω οποτε μετά το doppler  θα ξανά πάω 35 εβδομαδων μια ανάσα πριν γεννησουμε πως περασε έτσι ο καιρός...εσυ ποσων εβδομαδων γέννησες το γιο σου;;;

Καλημέρα!! 🥰

Κοίτα εγώ να σου πω την αλήθεια κ στο μικρούλη μου δεν περίμενα να σαραντίσει..8 ημερών τον έβγαλα πρώτη φορά..κ από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε από το μαιευτήριο πήγαινα πάνω στο πατρικό μου(είναι στην ίδια πολυκατοικία)..

Να μου πεις εμένα να κάτσω μέσα 40 μέρες καλύτερα σκότωσέ με 😄😆😆

Εσύ θα περιμένεις να σαραντίσεις;;

Κοίτα εγώ έχω ΠΗΤ 1.4 άρα τέλη Μάρτη αρχές Απρίλη υπολογίζω να γεννήσω που θα ‘ναι ήδη άνοιξη🌸 Σίγουρα βέβαια προς Μάιο θα έχει πιο καλό καιρό!! Πότε έχεις ΠΗΤ εσύ;;

Στον μικρούλη μου άσε πέρασα τις 40 κ έκανα πρόκληση..αν δεν έκανα ένας Θεός ξέρει πότε θα έβγαινε..είχε βολευτεί εκεί μέσα σίγουρα θα καθόταν καμια βδομαδα ακόμα😄😄 ελπίζω να μην περάσω πάλι τις 40, είναι το μόνο καλό της καισαρικής ότι τα παίρνουν νωρίτερα κ δεν περιμένεις τόσο..ή αν σπάσουν τα νερά στις 38 εβδ πχ γλιτώνεις 2 εβδ σίγουρα χαχα ωραία είναι γιατί οι τελευταίες εβδομάδες είναι κουραστικές🙈 Ελπίζω που ειναι δεύτερο να μην περάσω πάλι τις 40, αλλα οκ ποτέ δε ξέρεις οπότε κ να τις περάσω λέω να περιμένω αυτή τη φορά μην πάω για πρόκληση..όποτε έρθει..ούτως ή άλλως όσο περισσότερο κάτσουν τόσο καλύτερα. Εσύ πόσων εβδομάδων είχες γεννήσει;;

Αχ τι ωραία που πήγατε και το είδατε και έχει γυρίσει κι όλας❤️❤️ Κι εγώ σήμερα έχω ραντεβού ανυπομονώ!! Υπολογίζω ότι από τώρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ, γιατί είμαι 30η τώρα άρα λέω θα μου βάλει σε 2 εβδ ντοπλερ κ μετά θα’μαι στον 8ο οπότε σε άλλες 2 εβδ θα πάω γιατρό κλπ..εκτός αν μου βάλει σε 3 εβδ το ντοπλερ ή δε μου το βάλει καθόλου..θα δούμε!! Όπως κ να χει ή από τώρα ή απο την επόμενη φορά θα τα βλέπουμε πιο συχνά🙈🙈💓💓💓💓

Πραγματικά όταν ξαναπάς θα κοντεύεις να γεννήσεις..τι τέλεια πότε πέρασε ο καιρός😍😍 Ελπίζω κ εμένα να έχει γυρίσει σήμερα να μου φύγει αυτό το άγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα! Συμφωνώ με την Βασιλική! Καταρχάς εμένα το βάρος για την εβδομάδα μου φαίνεται μια χαρά εμένα αν δεις σε πινακακια στο ίντερνετ είναι μέσα στα όρια! Δεύτερον οι εκτιμήσεις στο βάρος μπορεί να πέσουν πολύ έξω, ακριβώς γιατί είναι στατιστικά με βάση κάποιες μετρήσεις. Πχ μπορεί κάποιο παιδί να έχει ψηλά πόδια και απ' την μέτρηση του ποδιού να φαίνεται ότι θα βγει μεγάλο! Καλά δεν τα εξηγώ και γω με καμία επιστημονική βαρύτητα τα λέω πιο λαϊκά όπως τα καταλαβαίνω και γω😁.

Ο γιατρός σου θα έβλεπε αν υπήρχε κάποιο θέμα σχετικά με το αν τρέφεται το μωρο και θα στο έλεγε σίγουρα! Εγω πάντως 3 κιλά γεννήθηκα και πόσες φίλες με που γέννησαν επίσης απ' 2800 έως 3300 ήταν τα παιδάκια τους και όλα είναι υγιέστατα!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Πως είσαι?? Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση!! Μα και εμένα που μου έδειξε σχεδιάγραμμα ο γιατρός δεν μου φάνηκε τρελή διαφορά να είναι δηλαδή πολύ κάτω από το όριο!! Και ο άνθρωπος μου το είπε καθαρά!! Δεν γεννιούνται όλα τα μωράκια το ίδιο!! Η κουνιαδα μου γεννήθηκε 2.700 και δόξα το θεό στα 30 της σχεδόν είναι μια χαρά η κοπέλα!! Απλά λόγω του ζαχαρου και λόγω του ότι από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα είμαι συνέχεια κρυωμένη έχει μειωθεί η όρεξη μου και δεν έτρωγα όπως πριν!! Οπότε σου λέει η μαμά μου δεν τρως εσύ δεν τρώει και το μωρό!! Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι αν υπήρχε πρόβλημα θα μου το έλεγε ο γιατρός αλλά από την άλλη με κάνει να νιώθω ότι εγώ κάνω κακό στο μωρό μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Αυτό που σου είπα! Πως το σάκχαρο είναι αιτία να γεννιούνται μεγάλα μωρά. Οι γυναίκες αντιμετωπίζουν δυσκολίες στον τοκετό, χώρια που αμέσως μετά τη γέννηση μπορεί το νεογνό να εμφανίσει υπογλυκαιμία. Τέλος, τα παιδιά στην εφηβεία εμφανίζουν συχνότερα παχυσαρκία και διαταραγμένη ανοχή στη γλυκόζη. Γι’ αυτό κ κοπέλες που δεν μπορούν να το ρυθμίσουν μόνο με διατροφή, ξεκινούν ινσουλίνη για να το κρατούν σε σταθερά επίπεδα. Το σάκχαρο γενικά είναι ύπουλο!

Όσο για την μαμά σου είναι υπερβολική όπως θα είσαι κ εσύ μεθαύριο! Αυτός είναι ο ρόλος της μάνας εξάλλου! 😂

Τα πηγαίνεις μια χαρά! Αλήθεια! 💚

Καλημέρα κοπέλα μου!! Αχχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! ❤️❤️❤️❤️

Χαχαχα ελπίζω να μην γίνω ΤΌΣΟ υπερβολική!! Χθες βράδυ έκλαιγα και έλεγα στον άντρα μου "δεν θέλω να κάνω κακό στο παιδί αλλά δεν μπορώ να τρώω όλη μέρα!! Αν ήταν κάτι θα μας το έλεγε ο γιατρός έτσι δεν είναι??" και από τη μια με κοροιδευε που κλαίω με το παραμικρό από την άλλη νευριαζει με τη μαμα μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσι ν με το καλό το μωράκι σας!!!μην ανχονεσαι καθολου η κουνιάδο μ είχε πάει δυο φορές για ντοπλερ ανάπτυξης γτ το έβρισκαν μικρούλη η αλήθεια είναι πως κ εγω οταν γεννήθηκε κ το είδα ήταν αρκετά πιο μικρούλα σε σχέση με τον μικρο μ π ειχα συνηθίσει μέσα σε λίγες μέρες η μπέμπα πήρε πολύ βάρος τώρα έχει γίνει ενός και η παιδίατρος τους λέει κάντε της κ λίγο δίαιτα 🤣🤣🤣🤣οποτε μην ανχονεσαι από τη στιγμή που είναι εντός φυσιολογικων ορίων....❤❤❤

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!! Με το καλό σε όλες μας!! Γερά και υγιή μωράκια πάνω από όλα!! Η αλήθεια είναι ότι δεν με αγχωσε ούτε η εξέταση ούτε το αποτέλεσμα!! Ο γιατρός που μας το έκανε μου το είπε άλλα μωράκια βγαίνουν πιο μεγάλα και άλλα πιο μικρά!! Δεν βγάζουμε όλες μωρά 3.500 κιλά και λογικό είναι!! Επίσης επειδή όταν κάναμε τη Β επιπέδου στον ίδιο γιατρό μας είχε πει τότε 460 γραμμάρια και 10 μέρες μετά ο γυναικολόγος μας είχε πει 810 γραμμάρια!! Θυμάμαι λοιπόν να του λέω "μη χειρότερα σε 10 μέρες πήρε τόσο πολύ?? Αν συνεχίσει έτσι πόσο θα βγει 10 κιλά??" και μου λέει ο άνθρωπος μην αγχώνεσαι οι μετρήσεις δεν είναι απόλυτες, κάθε μηχάνημα διαφέρει!! Οπότε από θέμα γιατρού δεν με αγχώνει κάτι μέχρι στιγμής δηλαδή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 

Εγώ που διάβασα τώρα για 32 εβδ είναι κάπου 1600-1820 γρ το μωρό λέει..κ εσύ δεν είχες κλείσει καν τις 32 εβδ όταν πήγες, είσαι στη μέση της εβδομάδας..κ ήταν ήδη πάνω από 1600..άρα μια χαρά μου φαίνονται τα κιλά!!

Ούτως ή άλλως πρώτον υπάρχει απόκλιση στον υπέρηχο και δεύτερον δε γεννιούνται όλα τα μωράκια 4 κιλά😄 εμένα που πέρασα κ τις 40 εβδ ο μικρός γεννήθηκε 3330, φαντάσου…κ μας το έλεγε από τους υπερήχους ο γιατρός μου ότι είναι ψηλός κ αδύνατος. Το κάθε μωρό έχει το σωματότυπο του όπως ούτε όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι!

Η διπλανή μου να φανταστείς στο δωμάτιο που γέννησε 38+1 ήταν το μωρό της ίδια εκατοστά με το δικό μου κ 4 κιλά..κ εγώ που γέννησα 40+1 ήταν 3300😂 δηλαδή έλεγα αν περίμενε μέχρι τις 40 κ εκείνη πόσο θα ήταν το μωρό της;; Θεόρατο κ 8 κιλά;🤣 Κ οι δύο πρόκληση κάναμε δηλαδή ειχαμε ακόμα μέρες!

Καλημέρα κορίτσι!! 

Χαχαχα να σου πω!! Κάναμε την ίδια περίπου συζήτηση με την κουνιαδα μου!! Μου λέει εγώ σε κάθε εγκυμοσυνη έπαιρνα 20-25 κιλά!! Ποσα κιλά δηλαδή έπρεπε να βγουν τα δικά μου?? 7 με 8?? Ο άντρας μου λέει στη μαμά μου μην περιμένεις ότι αν φτάσει 200 κιλά θα βγάλει ένα μωρό 50 κιλά!! Στην εφαρμογή που έχω και εγώ στο κινητό μου δείχνει και εμένα ότι από 1.700 έως 2.000 είναι τα κιλά για την εβδομάδα μας οπότε δεν βλέπω διαφορά!! Να πεις ότι ήταν 1400 ή μικρότερο να πεις ναι θα αγχωθω!! Αλλά και ο γιατρός μου είπε ακριβώς τα ίδια!! Δεν γεννανε όλες οι γυναίκες 3.500 κιλά μωρό!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχααχ να ξέρεις ότι το μωράκι ότι χρειάζεται από σένα το παίρνει με το έτσι θέλω😄 εσύ μπορεί να έχεις πρόβλημα αν δεν τρως, όχι αυτό! Αυτό να πεις στη μαμά σου😄

 

Αυτό που λες έχεις δίκιο συμφωνώ απόλυτα!! Ο πρώτος γιατρός μου είχε πει "μην ακούς βλακειες τύπου τώρα τρως για δύο!! Το μωρό θα βρει να φάει δεν χρειάζεται να πλακωθείς εσύ στο φαΐ αυτά που χρειάζεται το μωρό τα παίρνει από σένα!!" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου!! Αχχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! ❤️❤️❤️❤️

Χαχαχα ελπίζω να μην γίνω ΤΌΣΟ υπερβολική!! Χθες βράδυ έκλαιγα και έλεγα στον άντρα μου "δεν θέλω να κάνω κακό στο παιδί αλλά δεν μπορώ να τρώω όλη μέρα!! Αν ήταν κάτι θα μας το έλεγε ο γιατρός έτσι δεν είναι??" και από τη μια με κοροιδευε που κλαίω με το παραμικρό από την άλλη νευριαζει με τη μαμα μου!! 

Εννοείται πως θα σου το έλεγε! Χαλάρωσε! Όσο για τον σύζυγο, έχει κ αυτός τα δίκια του! 😂

Respect στους συζύγους! Ας μην τους ξεχνάμε! Τραβάνε κ αυτοί τα ζόρια τους! 😉💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ευχαριστώ όσες μου απαντήσατε! Τελικά είμαστε πολλές! 

Σε άλλα νέα έκανα την καμπύλη ζαχάρου και νομίζω βγήκε καλή! Δηλαδή είναι κάτω από τα όρια που δίνει! Οπότε σήμερα θα το φάω το brownie!η αιμοσφαιρινη μου είναι στο κατώτατο όριο (12 -15,5 κ εχω 11,8)αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ο αιματοκριτης είναι λίγο χαμηλός (36,5 με όριο 36-46). Ελπίζω μόνο να μην μου βάλει κ αλλο σίδηρο μέσα στη μέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Εννοείται πως θα σου το έλεγε! Χαλάρωσε! Όσο για τον σύζυγο, έχει κ αυτός τα δίκια του! 😂

Respect στους συζύγους! Ας μην τους ξεχνάμε! Τραβάνε κ αυτοί τα ζόρια τους! 😉💚

Ακριβώς αυτό!! Κάποιες φορές δεν θέλω να του πω κάτι γιατί ξέρω ότι και εκείνος θα αγχωθεί ή μπορεί να στενοχωρηθει αλλά από την άλλη όταν έρχεται σπίτι και με δει ότι δεν είμαι καλά θα μου πει τι έχεις και θα αρχίσω να κλαίω!! Οπότε πραγματικά respect για ΟΛΟΥΣ τους συζύγους!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ευχαριστώ όσες μου απαντήσατε! Τελικά είμαστε πολλές! 

Σε άλλα νέα έκανα την καμπύλη ζαχάρου και νομίζω βγήκε καλή! Δηλαδή είναι κάτω από τα όρια που δίνει! Οπότε σήμερα θα το φάω το brownie!η αιμοσφαιρινη μου είναι στο κατώτατο όριο (12 -15,5 κ εχω 11,8)αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ο αιματοκριτης είναι λίγο χαμηλός (36,5 με όριο 36-46). Ελπίζω μόνο να μην μου βάλει κ αλλο σίδηρο μέσα στη μέρα!

Είναι ο αιματοκρίτης σου χαμηλός που τον μοιράζεστε 4 άτομα;;; 😅 Μια χαρά είναι!!! εμένα απο 39 έπεσε 32 και με το ζόρι τον ανέβασα τώρα στο 35 και η αιμοσφαιρίνη μου επίσης πολύ χαμηλή. Να ξέρεις ότι στην εγκυμοσύνη είναι άλλα τα όρια, πάντα πέφτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πάρα πολύ χρήσιμα τα λινκ σε ευχαριστούμε πολύυ!!!🙏🥰

Εγώ τα έπαθα όλα😂 ήμουν η 1 στις 8 που της έπεσε η πίεση, ο γιατρός μου χρησιμοποίησε εμβρυουλκό στο τέλος κ επίσης μου έκαναν ράμματα που όπως λέει δε μπορούσα να καθίσω για 2 εβδομάδες σίγουρα..τις πρώτες μέρες δε μπορούσα να κάνω τίποτα ούτε να περπατήσω ούτε να μαι ξαπλωμένη ούτε να γυρίσω πλευρό ούτε τίποτα..εντωμεταξύ επειδή έρχονταν κάτω επισκέπτες(φίλοι μας συγγενείς κλπ) κ ήθελα να κατέβω να τους δω εννοείται, με πήγαινε ο άντρας μου από τον 5ο όροφο μέχρι κάτω στην καφετέρια σιγά σιγά με πολύ πόνο σου λέω τώρα το κάθε βηματάκι..κ καθόμουν με τα χίλια ζόρια όπως μπορούσα..

Άσε γενικά είναι πολλά που με αποτρέπουν, αφού τους πρώτους 3 μήνες έλεγα νταξει κ ενα παιδί καλά είναι, δε χρειάζεται άλλο😂  κ το πίστευα. Κ εγώ ήθελα πολλά παιδιά φαντάσου..μετά τους 3 μήνες το ξεπέρασα κ άρχισα να θέλω δεύτερο.

Πάντως ό,τι κι αν έπαθα εγώ, το μωρό ατάραχο δεν κατάλαβε τίποτα…αφού να φανταστείς, μας έλεγε η μαία ότι όλα τα μωρά την ώρα της γέννας που σπρώχνεις κλπ, ή ανεβαίνουν πολύ οι παλμοί τους ή πέφτουν πολύ..ο δικός μας τίποτα, οι παλμοί εκεί σταθεροί δεν καταλαβαινε Χριστό😂 μας έλεγε η μαία τέτοιο ατάραχο μωρό δεν έχω ξαναδεί😂 εγώ υπέφερα κ αυτός στον κόσμο του καλοπερνούσε😆

πωπω τι πέρασες... Σου εύχομαι αυτή την φορά να σου έρθουν όλα βολικά και να έχεις μια πολύ καλύτερη και όμορφη εμπειρία!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Μαζί είμαστε! Εμένα βέβαια εκεί γύρω στις 37 μπορεί να με προγραμματίσει λόγω δίδυμης κύησης. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια!Εσύ εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 😉

Σε ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό τα διδυμακια σου!!!στον γιο μ γεννησα 38.4 φυσιολογικα μου έσπασαν τα νερά μέσα στη νύχτα...οπότε μ είπε ο γιατρός ότι συνήθως στις ίδιες εβδομάδες παίζεις και με το δεύτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 🥰

Κοίτα εγώ να σου πω την αλήθεια κ στο μικρούλη μου δεν περίμενα να σαραντίσει..8 ημερών τον έβγαλα πρώτη φορά..κ από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε από το μαιευτήριο πήγαινα πάνω στο πατρικό μου(είναι στην ίδια πολυκατοικία)..

Να μου πεις εμένα να κάτσω μέσα 40 μέρες καλύτερα σκότωσέ με 😄😆😆

Εσύ θα περιμένεις να σαραντίσεις;;

Κοίτα εγώ έχω ΠΗΤ 1.4 άρα τέλη Μάρτη αρχές Απρίλη υπολογίζω να γεννήσω που θα ‘ναι ήδη άνοιξη🌸 Σίγουρα βέβαια προς Μάιο θα έχει πιο καλό καιρό!! Πότε έχεις ΠΗΤ εσύ;;

Στον μικρούλη μου άσε πέρασα τις 40 κ έκανα πρόκληση..αν δεν έκανα ένας Θεός ξέρει πότε θα έβγαινε..είχε βολευτεί εκεί μέσα σίγουρα θα καθόταν καμια βδομαδα ακόμα😄😄 ελπίζω να μην περάσω πάλι τις 40, είναι το μόνο καλό της καισαρικής ότι τα παίρνουν νωρίτερα κ δεν περιμένεις τόσο..ή αν σπάσουν τα νερά στις 38 εβδ πχ γλιτώνεις 2 εβδ σίγουρα χαχα ωραία είναι γιατί οι τελευταίες εβδομάδες είναι κουραστικές🙈 Ελπίζω που ειναι δεύτερο να μην περάσω πάλι τις 40, αλλα οκ ποτέ δε ξέρεις οπότε κ να τις περάσω λέω να περιμένω αυτή τη φορά μην πάω για πρόκληση..όποτε έρθει..ούτως ή άλλως όσο περισσότερο κάτσουν τόσο καλύτερα. Εσύ πόσων εβδομάδων είχες γεννήσει;;

Αχ τι ωραία που πήγατε και το είδατε και έχει γυρίσει κι όλας❤️❤️ Κι εγώ σήμερα έχω ραντεβού ανυπομονώ!! Υπολογίζω ότι από τώρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ, γιατί είμαι 30η τώρα άρα λέω θα μου βάλει σε 2 εβδ ντοπλερ κ μετά θα’μαι στον 8ο οπότε σε άλλες 2 εβδ θα πάω γιατρό κλπ..εκτός αν μου βάλει σε 3 εβδ το ντοπλερ ή δε μου το βάλει καθόλου..θα δούμε!! Όπως κ να χει ή από τώρα ή απο την επόμενη φορά θα τα βλέπουμε πιο συχνά🙈🙈💓💓💓💓

Πραγματικά όταν ξαναπάς θα κοντεύεις να γεννήσεις..τι τέλεια πότε πέρασε ο καιρός😍😍 Ελπίζω κ εμένα να έχει γυρίσει σήμερα να μου φύγει αυτό το άγχος!!

Ουτε εγω περίμενα να σαραντησει εννοείται δεν παλεύεται να κάτσεις 40 μερες στο σπιτι να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πότε ακριβώς τον έβγαλα έξω γτ εμείς στην αρχη είχαμε και θεμα με τον ίκτερο και τρέχαμε να τ κάνουμε εξετασει...είχα γεννήσει Φεβρουαρίου οποτε αποκριες είχαμε πάει στο χωριό του άντρα μ...τον μικρούλη μου τον γεννησα 38.4 φυσιολογικα μου έσπασαν τα νερά μέσα στη νύχτα...ο γιατρός μου είπε πως συνήθως στις ίδιες εβδομάδες παίζεις βέβαια δεν είναι και σίγουρο. μετά τις 15 Μαρτίου θα είμαστε σε ετοιμότητα...όσο για τη μικρούλα δεν το έθεσα σωστά για τις 40 μέρες γτ και για πασχα σιγά μην μείνουμε κλεισμένη μέσα στο σπιτι απλά εννοούσα ότι μέχρι λίγο να περάσουν οι πρώτες μέρες της προσαρμογής με ένα νήπιο και ένα βρέφος να βρούμε τους ρυθμούς μας θα έχει φτιάξει ο καιρός μια βολτουλα το απόγευμα να ξεφεύγουν και τα μικρούλια μας θα περνάει η μέρα πιο εύκολο από το χειμώνα που κλείνεσαι θέλοντας και μη λίγο περισσότερο λόγω καιρού!!!!Περιμένουμε νέα σου από τη επισκεψη στο γιατρό ελπιζω να εδει γυρίσει και εσένα...🤩🤩🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2022 at 2:54 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα, έχω κάνει την διαδικασία και ευτυχώς είναι πολύ εύκολη! 

Μπαίνεις σε αυτό το σάιτ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas 

Χρειάζεται να βάλεις τους κωδικούς του taxisnet και μετά ακολουθείς τις οδηγίες. Σε πρώτη φάση θα πατήσεις να σου χορηγηθεί το επίδομα κυοφορίας ( το επίδομα λοχείας θα κάνεις ξανά αίτηση με το που γεννησεις γιατί θέλει ακριβή ημερομηνία γέννας ). Επίσης χρειάζεται ο γιατρός σου να σου γράψει μεσω αυλής την ΠΗΤ και το χαρτί αυτό θα έχει πάνω ένα κωδικό που θα χρειαστεί να περάσεις στην ηλεκτρονική αίτηση. Τέλος στην αίτηση πρέπει να περάσεις και το αφμ της επιχείρησης που δουλεύεις. Όταν ολοκληρώσεις την δική σου αίτηση πρέπει να μπει κ ο εργοδότης να κάνει αποδοχή και να επαληθεύσει τα στοιχεία σου. Μετά από αυτό απλά περιμένεις να εγκριθεί ( σου στέλνουν μέιλ ). Εγώ έκανα προχτές την αίτηση δ ν μου έχουν εγκρίνει ακόμα ( θα σας πω πόσες μέρες κάνει και πότε θα μπουν τα λεφτά γιατί και μένα δεν μου είπανε πότε)

Ασε και μένα έχει καθυστερήσει η πληρωμή μου είπανε επειδή είχε φουλ αναρρωτικες λόγο covid αργήσαμε να περάσουμε επιτροπής. Ελπίζω να πληρωθούμε σύντομα γιατί τα έξοδα τρέχουν φουλ τώρα από ψιλοπραγματα μέχρι γιατρούς αυτό το μήνα είμαστε μέχρι το λαιμό🤪.

Ότι άλλη ερώτηση έχετε και μπορώ να βοηθήσω εννοείται να μου πείτε

Καλησπέρα. Και με το καλό σε όλες μας... Για να κάνεις το αίτημα για το επίδομα κύησης πρέπει να είναι ακριβώς στις 56 μέρες ή μπορούμε να το κάνουμε νωρίτερα? Ρωτάω γτ μπήκα να το κάνω και δεν μου αναγνωρίζει τον εργοδότη και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Ενώ πριν μια ώρα έκανα την αίτηση για την αναρρωτική και τον δέχτηκε κανονικά τον εργοδότη. Μήπως ξέρεις τι μπορεί να φταίει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

 

Είναι ο αιματοκρίτης σου χαμηλός που τον μοιράζεστε 4 άτομα;;; 😅 Μια χαρά είναι!!! εμένα απο 39 έπεσε 32 και με το ζόρι τον ανέβασα τώρα στο 35 και η αιμοσφαιρίνη μου επίσης πολύ χαμηλή. Να ξέρεις ότι στην εγκυμοσύνη είναι άλλα τα όρια, πάντα πέφτει

Χαχαχαχ έτσι όπως το θέτεις έχεις ένα point! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2022 at 2:54 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα, έχω κάνει την διαδικασία και ευτυχώς είναι πολύ εύκολη! 

Μπαίνεις σε αυτό το σάιτ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas 

Χρειάζεται να βάλεις τους κωδικούς του taxisnet και μετά ακολουθείς τις οδηγίες. Σε πρώτη φάση θα πατήσεις να σου χορηγηθεί το επίδομα κυοφορίας ( το επίδομα λοχείας θα κάνεις ξανά αίτηση με το που γεννησεις γιατί θέλει ακριβή ημερομηνία γέννας ). Επίσης χρειάζεται ο γιατρός σου να σου γράψει μεσω αυλής την ΠΗΤ και το χαρτί αυτό θα έχει πάνω ένα κωδικό που θα χρειαστεί να περάσεις στην ηλεκτρονική αίτηση. Τέλος στην αίτηση πρέπει να περάσεις και το αφμ της επιχείρησης που δουλεύεις. Όταν ολοκληρώσεις την δική σου αίτηση πρέπει να μπει κ ο εργοδότης να κάνει αποδοχή και να επαληθεύσει τα στοιχεία σου. Μετά από αυτό απλά περιμένεις να εγκριθεί ( σου στέλνουν μέιλ ). Εγώ έκανα προχτές την αίτηση δ ν μου έχουν εγκρίνει ακόμα ( θα σας πω πόσες μέρες κάνει και πότε θα μπουν τα λεφτά γιατί και μένα δεν μου είπανε πότε)

Ασε και μένα έχει καθυστερήσει η πληρωμή μου είπανε επειδή είχε φουλ αναρρωτικες λόγο covid αργήσαμε να περάσουμε επιτροπής. Ελπίζω να πληρωθούμε σύντομα γιατί τα έξοδα τρέχουν φουλ τώρα από ψιλοπραγματα μέχρι γιατρούς αυτό το μήνα είμαστε μέχρι το λαιμό🤪.

Ότι άλλη ερώτηση έχετε και μπορώ να βοηθήσω εννοείται να μου πείτε

Κορίτσι μήπως γνωρίζεις εάν το επίδομα το παίρνουν κ οι δημόσιοι υπάλληλοι άραγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...