Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με τον Μάη έρχονται "Μαγιατικα" μωράκια!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το σποράκι μου.Σταμάτησε η καρδούλα του. Την Πέμπτη το πρωί μπαίνω για απόξεση. Είμαι χάλια.

Γλυκιά μου κουράγιο... Πολύ σκληρό αυτό που περνάς, ιδίως που είναι η δεύτερη φορά. Σου μίλησε ο γιατρός σου για βιοψία; Δύσκολη απόφαση αυτή τη στιγμή, αλλά μπορεί να δείξει που οφείλονται οι αποβολές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Γλυκιά μου κουράγιο... Πολύ σκληρό αυτό που περνάς, ιδίως που είναι η δεύτερη φορά. Σου μίλησε ο γιατρός σου για βιοψία; Δύσκολη απόφαση αυτή τη στιγμή, αλλά μπορεί να δείξει που οφείλονται οι αποβολές.

Σας ευχαριστώ ολες κοριτσια. Μου ειπε αν θελω να κανουμε καρυοτυπο αλλα δεν θα κανω. Μου ειχε πει εξαρχης πως ειχα μεγαλο σακο και δεν αναπτυσσοταν το εμβρυο. Αν υπηρχε θεμα σε εμενα με τις ηπαρινες θα επαιρνε μπροστα το μωρο. Μου ειπε 99,9% ειναι χρωμοσωμικη ανωμαλια. Το ιδιο μου ειχε πει και ο αλλος γιατρος που ειχα παει για 2η γνωμη.

Θα προσπαθησω να το αφησω πισω μου,για να ειμαι καλα για το παιδακι μου και αν θελει ο Θεος θα μου δωσει 2ο. 

Προς το παρον εχω αγχωθει με την αποξεση. Φοβαμαι την μεθη ή μην γινει καμια στραβη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Σας ευχαριστώ ολες κοριτσια. Μου ειπε αν θελω να κανουμε καρυοτυπο αλλα δεν θα κανω. Μου ειχε πει εξαρχης πως ειχα μεγαλο σακο και δεν αναπτυσσοταν το εμβρυο. Αν υπηρχε θεμα σε εμενα με τις ηπαρινες θα επαιρνε μπροστα το μωρο. Μου ειπε 99,9% ειναι χρωμοσωμικη ανωμαλια. Το ιδιο μου ειχε πει και ο αλλος γιατρος που ειχα παει για 2η γνωμη.

Θα προσπαθησω να το αφησω πισω μου,για να ειμαι καλα για το παιδακι μου και αν θελει ο Θεος θα μου δωσει 2ο. 

Προς το παρον εχω αγχωθει με την αποξεση. Φοβαμαι την μεθη ή μην γινει καμια στραβη.

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου κ με το καλό θα έρθει κ το δεύτερο παιδάκι... Δεν θυμόμουν ότι είχες ήδη ένα. Απόξεση είχα κάνει κ εγώ τον περασμένο Οκτώβριο. Η μέθη για μένα ήταν μέσα στα θετικά γιατί δεν είδα τίποτα. Στραβή θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει γιατί πλέον είναι καθημερινή ρουτίνα για τους γιατρούς. Άσε που στην ουσία θα την κάνεις για να είσαι απόλυτα καθαρή. Πάρε αγκαλίτσες το παιδάκι σου κ τον αντρούλη σου κ όλα θα περάσουν. Χρόνος χρειάζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου κ με το καλό θα έρθει κ το δεύτερο παιδάκι... Δεν θυμόμουν ότι είχες ήδη ένα. Απόξεση είχα κάνει κ εγώ τον περασμένο Οκτώβριο. Η μέθη για μένα ήταν μέσα στα θετικά γιατί δεν είδα τίποτα. Στραβή θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει γιατί πλέον είναι καθημερινή ρουτίνα για τους γιατρούς. Άσε που στην ουσία θα την κάνεις για να είσαι απόλυτα καθαρή. Πάρε αγκαλίτσες το παιδάκι σου κ τον αντρούλη σου κ όλα θα περάσουν. Χρόνος χρειάζεται...

Νιωθω τοσες πολλες τυψεις και για τον μικρο μου. Τον ειχα παραμελησει αυτες τις μερες και επειδη δεν ημουν καλα του φωναζα αρκετες φορες. 

Γενικα η ψυχολογια μου ειναι στα πατωματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Νιωθω τοσες πολλες τυψεις και για τον μικρο μου. Τον ειχα παραμελησει αυτες τις μερες και επειδη δεν ημουν καλα του φωναζα αρκετες φορες. 

Γενικα η ψυχολογια μου ειναι στα πατωματα.

Μην τα σκέφτεσαι αυτά. Ξεκουράσου κ προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς. Η θλίψη κ η στεναχώρια όπως είπα με τον χρόνο θα κοπάσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα το πρωί έκανα την απόξεση. Πείτε μου αν γνωρίζετε, πρήξιμο στην κοιλιά και κάτι σαν δυσφορία που νιώθω είναι φυσιολογικό; Είμαι λίγο φοβιτσιάρα και φοβάμαι μην πάθω τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα το πρωί έκανα την απόξεση. Πείτε μου αν γνωρίζετε, πρήξιμο στην κοιλιά και κάτι σαν δυσφορία που νιώθω είναι φυσιολογικό; Είμαι λίγο φοβιτσιάρα και φοβάμαι μην πάθω τίποτα.

Καλησπέρα κοπέλα μου  , λυπάμαι πολύ για αυτό που έγινε, πάρε πολλές αγκαλίτσες το παιδάκι σου για να ανέβεις.  

 

Τωρα στην ερώτηση σου είναι φυσιολογικό, λογικά θα νιώθεις ότι έχεις αέρια. Σε 2 μερουλες όλα φεύγουν. Κοίτα μπροστά και όπως είπαμε πολλές αγκαλιές το παιδάκι σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου  , λυπάμαι πολύ για αυτό που έγινε, πάρε πολλές αγκαλίτσες το παιδάκι σου για να ανέβεις.  

 

Τωρα στην ερώτηση σου είναι φυσιολογικό, λογικά θα νιώθεις ότι έχεις αέρια. Σε 2 μερουλες όλα φεύγουν. Κοίτα μπροστά και όπως είπαμε πολλές αγκαλιές το παιδάκι σου. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Πιο πολύ με ενοχλεί η δυσφορία και η ατονία που νιώθω στα άκρα μου. Είμαι από την φύση μου φοβιτσιάρα και το μυαλό μου πάει πάντα στο κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα το πρωί έκανα την απόξεση. Πείτε μου αν γνωρίζετε, πρήξιμο στην κοιλιά και κάτι σαν δυσφορία που νιώθω είναι φυσιολογικό; Είμαι λίγο φοβιτσιάρα και φοβάμαι μην πάθω τίποτα.

Κορίτσι μου πιστεύω πως είναι φυσιολογικά αυτά που νιώθεις, αλλά αν αμφιβάλεις πάρε ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου. Δυσφορία θυμάμαι ότι ένιωθα κ εγώ, φαντάσου πηγαίνοντας στο νοσοκομείο έκανα ακόμα κ εμετό μετά από πόσα χρόνια. Παίζει ρόλο κ ο ψυχολογικός παράγοντας. Δεν πέρασες κ λίγα. Καλή ανάρρωση εύχομαι κ σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου πιστεύω πως είναι φυσιολογικά αυτά που νιώθεις, αλλά αν αμφιβάλεις πάρε ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου. Δυσφορία θυμάμαι ότι ένιωθα κ εγώ, φαντάσου πηγαίνοντας στο νοσοκομείο έκανα ακόμα κ εμετό μετά από πόσα χρόνια. Παίζει ρόλο κ ο ψυχολογικός παράγοντας. Δεν πέρασες κ λίγα. Καλή ανάρρωση εύχομαι κ σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Και εγλω πιστεύω ψυχολογικό είναι. Τον γιατρό δεν θέλω να τον πάρω. Όσο και να ακουγεται περίεργο είμαι θυμωμένη μαζί του. Δεν φταίει αλλά νιώθω πως μου πήρε το μωρί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Και εγλω πιστεύω ψυχολογικό είναι. Τον γιατρό δεν θέλω να τον πάρω. Όσο και να ακουγεται περίεργο είμαι θυμωμένη μαζί του. Δεν φταίει αλλά νιώθω πως μου πήρε το μωρί μου.

 Μην σκέφτεσαι έτσι… Την δουλειά τους κάνουν κ δεν είναι εύκολη. Σκέψου πως πιο παλιά που δεν υπήρχε η τωρινή τεχνολογία, πόσες γυναίκες πέθαιναν από τέτοιες καταστάσεις. Επίσης αυτός ή κάποιος άλλος γιατρός έφερε στη ζωή το παιδάκι σου. Όπως κ να έχει ξεκουράσου κ με τις μέρες θα νιώθεις όλο κ καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

 Μην σκέφτεσαι έτσι… Την δουλειά τους κάνουν κ δεν είναι εύκολη. Σκέψου πως πιο παλιά που δεν υπήρχε η τωρινή τεχνολογία, πόσες γυναίκες πέθαιναν από τέτοιες καταστάσεις. Επίσης αυτός ή κάποιος άλλος γιατρός έφερε στη ζωή το παιδάκι σου. Όπως κ να έχει ξεκουράσου κ με τις μέρες θα νιώθεις όλο κ καλύτερα.

Πιστεύω πως περνάω τα στάδια του πένθους. Τα έχω ξαναπεράσει με την απώλεια του μπαμπά μου. Είμαι στο στάδιο άρνησης και θυμού και μου φταίνε όλοι και όλα.

Δευτέρα ζήτησα να επιστρέψω στο γραφείο και όχι τηλεργασία ,να βγω από το σπίτι να ξεχαστώ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Πιστεύω πως περνάω τα στάδια του πένθους. Τα έχω ξαναπεράσει με την απώλεια του μπαμπά μου. Είμαι στο στάδιο άρνησης και θυμού και μου φταίνε όλοι και όλα.

Δευτέρα ζήτησα να επιστρέψω στο γραφείο και όχι τηλεργασία ,να βγω από το σπίτι να ξεχαστώ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.

 

Τίποτα κορίτσι μου, να είσαι καλά. Πήγαινε για δουλειά, να βγαίνεις από το σπίτι. Η ζωή συνεχίζεται κ είναι πολύ όμορφη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Πιστεύω πως περνάω τα στάδια του πένθους. Τα έχω ξαναπεράσει με την απώλεια του μπαμπά μου. Είμαι στο στάδιο άρνησης και θυμού και μου φταίνε όλοι και όλα.

Δευτέρα ζήτησα να επιστρέψω στο γραφείο και όχι τηλεργασία ,να βγω από το σπίτι να ξεχαστώ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.

 

Είναι ένα μικρό πένθος, και εγώ δεν θα σου πω μην κλάψεις, μην μην.. αν θες να ξαπλώσει στο κρεβάτι και να μην κάνεις τίποτα, να κλάψεις καν το. Να θυμάσαι μόνο έτσι θα σου φύγει ο θυμός. 

Ένα χρόνο μετά από 2 απανωτές αποβολές, θα σου πω ότι πλέον δεν χάνω στιγμή από το παιδάκι μου. Πονεσα εκλαψα δεν μιλουσα σε κανέναν σαν ένα τσουβάλι ήμουν και όμως ειπα μετά από καμιά εβδομάδα  όχι έχω ένα υγιέστατο παιδάκι που με βλέπει έτσι. (Πριν όσο και να μου ελεγε ο άντρας μου δεν ήθελα να ακουσω , ήθελα τον χρόνο μου )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Είναι ένα μικρό πένθος, και εγώ δεν θα σου πω μην κλάψεις, μην μην.. αν θες να ξαπλώσει στο κρεβάτι και να μην κάνεις τίποτα, να κλάψεις καν το. Να θυμάσαι μόνο έτσι θα σου φύγει ο θυμός. 

Ένα χρόνο μετά από 2 απανωτές αποβολές, θα σου πω ότι πλέον δεν χάνω στιγμή από το παιδάκι μου. Πονεσα εκλαψα δεν μιλουσα σε κανέναν σαν ένα τσουβάλι ήμουν και όμως ειπα μετά από καμιά εβδομάδα  όχι έχω ένα υγιέστατο παιδάκι που με βλέπει έτσι. (Πριν όσο και να μου ελεγε ο άντρας μου δεν ήθελα να ακουσω , ήθελα τον χρόνο μου )

Επειδή και εγώ νιώθω τύψεις για το παιδάκι μου, πέρασα 2 βδομάδες πολύ δύσκολες και τον είχα παραμελημένο, είπα πως θα το διαχειριστώ κρυφά και δεν θα το αφήσω να του επηρεάσει την παιδική του ψυχούλα. Όσο δύσκολο και να ήταν για εμένα σήμερα, τον πήρα και πήγαμε μία μικρή βόλτα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...