Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kattie93 είπε:

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου! Δεν ξέρεις τι ανακούφιση αισθάνομαι όταν διάβασα τα λόγια σου! Ακριβώς έτσι είναι! Κι εμένα στην αρχή μου είχε πει ότι πρέπει να περιμένουμε τις οδηγίες και βλέπουμε. Τώρα μου λέει ότι είναι ασφαλέστατο να το κάνω και να μη το καθυστερώ! Εντωμεταξύ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κολλήσει τη γρίπη Α και την πέρασα πολύ βαριά! 7 μηνών ήμουν, είχα απίστευτο βήχα, πόνο στα κόκαλα, έπαθα δύσπνια και 40 πυρετό και καλέσαμε το ασθενοφόρο! Δεν μπορούσα να πάρω ανάσα! Νόμιζα ότι θα πεθάνω! Και εννοείται ότι δεν είχα εμβολιαστεί με το εμβόλιο της γρίπης. Μόνο και μόνο που το σκέφτομαι λέω ότι οπωσδήποτε θα πρέπει να κάνω το εμβόλιο του κορονοϊύ! Ειδικά τώρα που μπαίνω στον 6ο και οι πνεύμονες αρχίζουν και πιέζονται λόγω του μωρού! Γίνεται χαμός από κρούσματα και όσο κι αν προσέχω το ξέρω ότι είναι πιθανό να το κολλήσω από το φθινόπωρο. Ο μικρούλης μου πηγαίνει παιδικό σταθμό οπότε είναι άκρως επικυνδυνο να το φέρει από εκεί! 

Χαίρομαι που νιώθεις ότι δεν είσαι μόνη... Τα στατιστικά να κοιτάξει κανείς θα δει ότι έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να πάει από το εμβόλιο παρά να πνίγει με το φαγητό που τρώει ή στη θάλασσα. Αλλά κ τρώμε κ κολυμπάμε.. και στην τελική κ τα εμβόλια που έχουμε κάνει ή που κάνουμε στα παιδιά μας κρύβουν ελάχιστες πιθανότητες για κάτι κακό.. όπως το βλέπει ο καθένας...

Εύχομαι αυτό που πέρασες στην πρώτη σου εγκυμοσύνη να παραμείνει μια παλιά κακια ανάμνηση κ όλα καλά να πάνε από δω κ πέρα..  να χαίρεσαι τον μικρούλη σου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

 

Ναι εννοείται έτσι είναι! Όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν μικρές ή μεγάλες παρενέργειες. Δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε έτσι. Όπως πλέον βλέπω ότι πολλοί γονείς δεν εμβολιαστούν τα παιδιά τους με τα βασικά και υποχρεωτικα εμβόλια και μου φαίνεται τραγικό! Πάντως έχω κάνει τεράστια έρευνα τον τελευταίο μήνα σε πολλά άρθρα από χώρες όπως Σουηδία, Αμερική, Αυστραλία και παντού λένε ότι θεωρείται απόλυτα ασφαλές στην εγκυμοσύνη και δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα σε μωράκι ή έγκυο. Επίσης λένε ότι ούτως ή άλλως τέτοιου είδους εμβόλια, όπως και της γρίπης που είναι στην ίδια κατηγορία, δεν αναμένεται να προκαλέσουν κάποια επικπλοκή. Ενώ αντίθετα ανέφεραν ονομαστικά κάποια εμβόλια που δεν πρέπει να γίνονται στην εγκυμοσύνη. Της γρίπης, του κορονοιού και του κοκύτη έγραφαν παντού ότι πρέπει να γίνονται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Kattie93 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες και με το καλό τα μωράκια μας! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω. Εγώ είμαι 22+2 εβδομάδων έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου! Οπότε γεννάω πρώτα ο θεός τέλη Νοέμβρη. Ήθελα να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί πολύ και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! Ο γυναικολόγος μου σύστησε να κάνω το εμβόλιο του κορονοιού όσο πιο άμεσα γίνεται διότι γίνεται χαμός από κρούσματα. Και άλλοι 3 γυναικολόγοι από φίλες μου έγκυες κι αυτές, το ίδιο τους είπαν! Εσάς ποια είναι η γνώμη σας; Το έχει κάνει κάποια ή σκοπεύει να το κάνει;

Καλώς ήρθες στην παρέα!! Και στους 3 γυναικολογους που έχω πάει, ήταν αρνητικοί για το εμβόλιο. Κι εγώ ή αλήθεια είναι ότι δεν το εμπιστεύομαι ακόμα οπότε όχι, δεν θα το κάνω τη δεδομένη στιγμή αλλά προσέχω και φροντίζω να κάνω συχνά τεστ για να μην το μεταδώσω παραπέρα.  Να χαίρεσαι το μικρούλι σου και με το καλό το νέο μέλος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kattie93 είπε:
στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

 

Ναι εννοείται έτσι είναι! Όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν μικρές ή μεγάλες παρενέργειες. Δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε έτσι. Όπως πλέον βλέπω ότι πολλοί γονείς δεν εμβολιαστούν τα παιδιά τους με τα βασικά και υποχρεωτικα εμβόλια και μου φαίνεται τραγικό! Πάντως έχω κάνει τεράστια έρευνα τον τελευταίο μήνα σε πολλά άρθρα από χώρες όπως Σουηδία, Αμερική, Αυστραλία και παντού λένε ότι θεωρείται απόλυτα ασφαλές στην εγκυμοσύνη και δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα σε μωράκι ή έγκυο. Επίσης λένε ότι ούτως ή άλλως τέτοιου είδους εμβόλια, όπως και της γρίπης που είναι στην ίδια κατηγορία, δεν αναμένεται να προκαλέσουν κάποια επικπλοκή. Ενώ αντίθετα ανέφεραν ονομαστικά κάποια εμβόλια που δεν πρέπει να γίνονται στην εγκυμοσύνη. Της γρίπης, του κορονοιού και του κοκύτη έγραφαν παντού ότι πρέπει να γίνονται! 

Ναι έτσι είναι.. συμφωνώ απόλυτα!! εγώ κ της γρίπης έκανα λίγο πριν μείνω έγκυος για παν ενδεχόμενο... 😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα!! Και στους 3 γυναικολογους που έχω πάει, ήταν αρνητικοί για το εμβόλιο. Κι εγώ ή αλήθεια είναι ότι δεν το εμπιστεύομαι ακόμα οπότε όχι, δεν θα το κάνω τη δεδομένη στιγμή αλλά προσέχω και φροντίζω να κάνω συχνά τεστ για να μην το μεταδώσω παραπέρα.  Να χαίρεσαι το μικρούλι σου και με το καλό το νέο μέλος!!

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ έχω ρωτήσει 3 γυναικολόγους από φίλες μου έγκυες και όλοι μας παροτρύνουν να το κάνουμε άμεσα ! Το ίδιο και ο παιδίατρος μας! Το ίδιο και στο Μητέρα όπου έκανα την β επιπέδου! Οι συνέπειες αν το κολλήσεις ούσα έγκυος και ειδικά στο τελευταίο τρίμηνο μπορεί να είναι πολύ δύσκολες. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο το πότε τους ρώτησες και σε ποιο στάδιο κύησης είσαι. Οι απόψεις των γιατρών έχουν αλλάξει πολύ το τελευταίο 2μηνο γιατί έχουν αλλάξει και οι παγκόσμιες οδηγίες. Πάντως ο ξάδερφος μου στην Αμερική όπου είναι γιατρός μου είπε να το κάνω άμεσα και ότι εκεί το κάνουν όλες οι έγκυες. Μάλιστα του φάνηκε περίεργο που τον ρώτησα κιόλας... Το θεωρεί δεδομένο! Αλλά εννοείται η κάθε κοπέλα αποφασίζει για τον εαυτό της και επιλέγει αυτό που την κάνει να νιώθει άνετα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εγώ σήμερα έκανα την καμπύλη γλυκόζης και οι τιμές είναι λίγο τσιμπημενες. Μου φαίνεται δεν θα τον γλιτώσω τον διαβητολογο ☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εγώ σήμερα έκανα την καμπύλη γλυκόζης και οι τιμές είναι λίγο τσιμπημενες. Μου φαίνεται δεν θα τον γλιτώσω τον διαβητολογο ☹️

Ωχ... Πάνω από το όριο ή κοντά στο όριο; το φυσιολογικό σου ζαχαρο πόσο είναι;Τρως γλυκά γενικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ωχ... Πάνω από το όριο ή κοντά στο όριο; το φυσιολογικό σου ζαχαρο πόσο είναι;Τρως γλυκά γενικά; 

0' 75 με τιμές 70-115

60' 167 με τιμές 110-170

120' 147 με τιμές 70-120

Ουφ 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

0' 75 με τιμές 70-115

60' 167 με τιμές 110-170

120' 147 με τιμές 70-120

Ουφ 😭

Πωπω .. τσιμπημενο πολύ το τελευταίο ρε γαμωτο.. τρως πολλά προϊόντα από άσπρα άλευρα κ γλυκά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Πωπω .. τσιμπημενο πολύ το τελευταίο ρε γαμωτο.. τρως πολλά προϊόντα από άσπρα άλευρα κ γλυκά; 

Δεν θα το έλεγα.... στεναχωρήθηκα πάντως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Δεν θα το έλεγα.... στεναχωρήθηκα πάντως....

Ε λογικό είναι ρε κορίτσι μου. Να δούμε τι θα σου πει κ ο γιατρός.. πότε θα του τις πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εγώ σήμερα έκανα την καμπύλη γλυκόζης και οι τιμές είναι λίγο τσιμπημενες. Μου φαίνεται δεν θα τον γλιτώσω τον διαβητολογο ☹️

Ωχ.... μη μου λες τέτοια.... κι εγώ θα κάνω σε 2 εβδομάδες.... στον πρώτο μου γιο πάντως δεν είχα κάνει αυτή την εξέταση... νομίζω οι τιμές που έχεις μπορούν να ρυθμιστούν με διατροφή και να μην φτάσεις να κάνεις ινσουλίνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

0' 75 με τιμές 70-115

60' 167 με τιμές 110-170

120' 147 με τιμές 70-120

Ουφ 😭

Πόσο σε καταλαβαίνω...εγώ είμαι ήδη σε διατροφή...κι εμένα ήταν ελάχιστα παραπάνω αλλά ο Ενδοκρινολογος λέει ότι όσο προχωρούσε ή εγκυμοσύνη θα ζόριζαν τα πράγματα και θα ανέβαινε πολύ..κι όντως πράγματα που έτρωγα πριν και ήταν οκ οι μετρήσεις τώρα τσιμπάνε κάποιες φορές...

 

Υπομονή..κι εγώ ακόμα το ψάχνω με την διατροφή να μην φτάσω στις ινσουλίνες...Δυστυχώς ο διαβήτης κύησης δεν είναι τόσο θέμα του τι έτρωγες πριν όσο των ορμονών που δεν μπορεί να διαχειριστεί ο οργανισμός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλό μήνα να έχουμε!!! Πώς πάτε με τη ζέστη; Εγώ όλη μέρα από κρεβάτι σε καναπέ είμαι με τα ερκο αναμμένα παντού... Δεν παλεύεται η ζέστη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλό μήνα να έχουμε!!! Πώς πάτε με τη ζέστη; Εγώ όλη μέρα από κρεβάτι σε καναπέ είμαι με τα ερκο αναμμένα παντού... Δεν παλεύεται η ζέστη.. 

καλημέρα και καλό μήνα με υγεία και αισιοδοξία! Μπα εδώ Γερμανία είμαστε καλά από άποψη καιρού και αφού μπήκε και ο Αύγουστος δε νομιζω να κάνει άλλες ζεστές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

καλημέρα και καλό μήνα με υγεία και αισιοδοξία! Μπα εδώ Γερμανία είμαστε καλά από άποψη καιρού και αφού μπήκε και ο Αύγουστος δε νομιζω να κάνει άλλες ζεστές!

Όσο για την καμπύλη ζαχαρου θα μου την κάνουν εδώ αύριο πρώτα ο θεός στο νοσοκομείο που θα κλείσω την 26 εβδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Όσο για την καμπύλη ζαχαρου θα μου την κάνουν εδώ αύριο πρώτα ο θεός στο νοσοκομείο που θα κλείσω την 26 εβδομάδα 

Και ναι κλείνω σχεδόν ένα μήνα μέσα στο νοσοκομείο κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Όσο για την καμπύλη ζαχαρου θα μου την κάνουν εδώ αύριο πρώτα ο θεός στο νοσοκομείο που θα κλείσω την 26 εβδομάδα 

Όλα καλα εύχομαι να δείξουν στην καμπύλη αύριο!!! Πώς πας εσύ με την εγκυμοσύνη; Οι γιατροί τι λένε; Θα βγεις ή δεν ξέρουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Όλα καλα εύχομαι να δείξουν στην καμπύλη αύριο!!! Πώς πας εσύ με την εγκυμοσύνη; Οι γιατροί τι λένε; Θα βγεις ή δεν ξέρουν;

Δεν μπορούν να μου δώσουν τα χάπια εκτός νοσοκομείου επομένως θα μείνω όσο χρειαστεί ! Να δούμε πρώτα ο θεός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Δεν μπορούν να μου δώσουν τα χάπια εκτός νοσοκομείου επομένως θα μείνω όσο χρειαστεί ! Να δούμε πρώτα ο θεός! 

Κορίτσι μου Ευχομαι όλα να πάνε καλά κ σύντομα να βγεις από το νοσοκομείο! Αλλά αν είναι να είσαι ασφαλής εκεί δν πειράζει κάνε κουράγιο κ υπομονή ,όλα για το καλό του μωρού σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Δεν μπορούν να μου δώσουν τα χάπια εκτός νοσοκομείου επομένως θα μείνω όσο χρειαστεί ! Να δούμε πρώτα ο θεός! 

Μόνο για τα χάπια μένεις δηλαδή; τι χάπια είναι αυτά; Δε σου κάνουν κάτι άλλο; Ότι είναι ας είναι για καλό κ υπομονή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Δεν μπορούν να μου δώσουν τα χάπια εκτός νοσοκομείου επομένως θα μείνω όσο χρειαστεί ! Να δούμε πρώτα ο θεός! 

Καλή δύναμη κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλή δύναμη κορίτσι μου!!!

Σας ευχαριστώ όλες με το καλό τα μωράκια μας!! Είναι χάπια συσπάσεων δεν υπάρχουν στο εμπόριο απαγορεύονται και έτσι μένω εδώ ! Ότι είναι το καλύτερο για το παιδί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Doritoula11, υπομονή καλή μου... ό, τι είναι καλύτερο για το παιδί!

Κορίτσια τι κάνετε? Εμείς ψηθηκαμε για τα καλά στην Αθήνα!! Χθες γυρίσαμε, το πρωί πήγαμε να κάνουμε και ένα rapid  test κι εγώ και ο γιος και θα ξαναπάμε σε 3 μέρες για να είμαστε σίγουροι ότι δεν πιάσαμε κανέναν κορονοϊό και να μην τον μεταφέρουμε παραπέρα.  Προσεχαμε βέβαια πολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις... τώρα επιτέλους σπίτι,  air conditioner μέρα νύχτα γιατί δεν υποφερεται η κατάσταση!! Μέχρι και τον σκύλο έβαλα μέσα γιατί τον λυπήθηκα το κακόμοιρο έξω στο καμινι! 

Κατά τα άλλα μια χαρά πάμε βλέπω, μεγαλώνουν τα νινάκια! Τη Πέμπτη θα πάω γιατρό να δω το ζουζουνάκι,  να βγουν και οι εξετάσεις που έκανα την Παρασκευή,  5 μπουκαλάκια αίμα γέμισε!! Δεν άφησε κάτι που να μην έγραψε!! Ελπίζω να βγουν όλες καλές!! 

Καλή υπομονή σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες με το καλό τα μωράκια μας!! Είναι χάπια συσπάσεων δεν υπάρχουν στο εμπόριο απαγορεύονται και έτσι μένω εδώ ! Ότι είναι το καλύτερο για το παιδί! 

Ναι κορίτσι μου!!! Ότι είναι καλύτερο!! Υπομονή κ θα περάσει ο καιρός.. εύχομαι να σου σταματήσουν σύντομα κ να γυρίσεις στον γιοκα σου κ τον αντρουλη σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Είχα θέμα και εγω με προλακτινη άλλοι λένε εμποδιζει στην σύλληψη άλλοι λένε όχι από την δικιά μου εμπειρία θα πω εμποδίζει… η αγωγή που σου έδωσε 2 χάπια την εβδομάδα ήταν μεγάλη έπρεπε με πιο μικρή δόση κάνετε επανέλεγχο και αν δεν είχε αποτελέσματα τότε αυξάνουν την δόση σιγά σιγά.. αυτά ξέρω εγω από την δίκη μου εμπειρία  τωρα όσο για τους γιατρους αυτό γινόταν και θα γίνετε πάντα,υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν τι τους γίνετε και κοιτάνε να αρπάξουν και κάποιοι καλοί γιατροί μου προσπαθούν να βοηθήσουν πρέπει να έχουμε και μια άλφα αντίληψη μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πασάρουν  Καλά εκανες και πήρες δεύτερη γνωμη και αν χρειαστεί και τριτη να πας ☺️
    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...