Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η troia είπε:

O ομοιοπαθητικός μου αυτό μου συνέστησε να το κάνουμε αφού εδραιωθεί η

Πώς το αιτιολόγησε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 14/1/2023 at 3:21 ΜΜ, ο/η Xrys_Pa είπε:

Α εσείς πήγατε και βρεφονηπιακό πως τα πάτε με τις ιώσεις.?είναι αυτό που με φοβίζει περισσότερο ,κοιτάω να βρω μια λυση για να μην τις στείλω ακόμα να πάμε του χρόνου που θα είμαστε 3 χρόνων πια το ανέφερα και στον παιδίατρο και συμφωνεί για του χρόνου όχι ότι δεν θα κολλάνε απλά αλλιώς να είναι 2 και αλλιώς 3 μου ειπε

Πολλές ιώσεις πράγματι. Πλέον,  με όσα ακούω είμαι ευχαριστημένη όσο τις περνάμε στο σπίτι. Εμείς, ούτως ή άλλως δεν είχαμε άλλη επιλογή, όμως ο βρεφονηπιακός- αν είναι καλός- τους πρόσφερει πάρα πολλά. Εγω βλέπω πράγματα που δεν θα τα είχαν κερδίσει στο σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

Πώς το αιτιολόγησε;

Δεν το αιτιολόγησε, αλλά φαντάζομαι ότι παθαίνει κάτι σαν σοκ ο οργανισμός...Και άλλες κοπέλες παραπάνω έγραψαν ότι το έχουν ακούσει κι αυτές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα κοριτσια μου...κι εμεις το καναμε το εμβολιο ειμαστε τωρα στην 12τη μερα δεν εχουν παρουσιασει μεχρι στιγμης τιποτα...με ολα αυτα που διαβαζα για το εμβολιο ημουν να σκασω ο παιδιατρος μου μου ειπε εκεινη την ημερα πως εκεινος το εκανε στο εγγονακι του οποτε πηρα λιγο μια ανακουφιση βεβαια συζητησαμε αρκετα για το ολο θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrys_Pa είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου...κι εμεις το καναμε το εμβολιο ειμαστε τωρα στην 12τη μερα δεν εχουν παρουσιασει μεχρι στιγμης τιποτα...με ολα αυτα που διαβαζα για το εμβολιο ημουν να σκασω ο παιδιατρος μου μου ειπε εκεινη την ημερα πως εκεινος το εκανε στο εγγονακι του οποτε πηρα λιγο μια ανακουφιση βεβαια συζητησαμε αρκετα για το ολο θεμα

Ναι βρε μην ανησυχείς,  κι εμάς πέρασαν οι μέρες και όλα καλά! Μονο η μία από τις δύο έκανε ένα 38.3 μέσα στη νύχτα   το πρωί 37.4 και τέλος,  αυτό ήταν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια μου....τι κανετε ,πως τα περνατε με τα μικρα;εμεις μεγαλωνουμε και ζουζουνευουμε τις κυνηγαω που σκαρφαλωνουν πω πω πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω τους,εχουμε κανει και κανα δυο καρουμπαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά με τα μωράκια σας!!! Έχουν μεγαλώσει και έχουν ξεπεταχτεί όλα τους πλέον! Ο Φανουράκης έκλεισε 16 μηνών και τον άλλον μήνα έχουμε βάπτιση!! Επίσης διανύω 12η εβδομάδα κύησης στο 3 (και τελευταίο) μου παιδάκι!!!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Χάρηκα πολύ που έλαβα νέα της ομάδας! Κι εμείς έχουμε ζωηρέψει πολύ, περπατάμε πλέον εδώ και κάποιες μέρες και είμαστε πρώτες στις ζημιές και στις ζουζουνιές...Κι εμείς από πίσω να την κυνηγάμε. Σε 2 μέρες έχουμε ραντεβού για το mmr για το οποίο πολλά έχουν ακουστεί...Κατά τα άλλα πάμε βρεφονηπιακό σταθμό και βλέπω μεγάλη διαφορά στο παιδί από τότε που ξεκίνησε. Εύχομαι να είστε καλά εσείς και τα μωράκια σας, @annoula1987με το καλό η βάφτιση και καλή λευτεριά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια! Αχ το κυνηγητό πάει σύννεφο! Εμένα σκαρφαλώνει κιολας τώρα κ πρέπει να είμαι όλη την ωρα απη πάνω του! Πως πέρασε ο καιρός πραγματικά απίστευτο! Συγχαρητήρια Αννουλα για την εγκυμοσυνη σου ! Για πες μας πως τα καταφέρνεις ;;; 🤪 Γτ κ μείς κάνουμε προσπάθειες τώρα κ πραγματικά αγχώνομαι κάπως για το αν θα τα καταφέρω γτ δυστυχώς δν έχω κάποια βοήθεια! Τρόια να σε ρωτήσω την έστειλες βρεφικό ποσό μηνών ; Γτ εγώ τον πήγα 10 μηνών αλλά ήταν πολύ μικρος τότε κ δν του άρεσε . Τώρα τον προσέχει μια γυναίκα αλλά εκανα ήδη αιτήσεις για Σεπτέμβριο! Ομως σκέφτομαι αν μπορώ να τον στείλω από τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2023 at 6:02 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Αχ το κυνηγητό πάει σύννεφο! Εμένα σκαρφαλώνει κιολας τώρα κ πρέπει να είμαι όλη την ωρα απη πάνω του! Πως πέρασε ο καιρός πραγματικά απίστευτο! Συγχαρητήρια Αννουλα για την εγκυμοσυνη σου ! Για πες μας πως τα καταφέρνεις ;;; 🤪 Γτ κ μείς κάνουμε προσπάθειες τώρα κ πραγματικά αγχώνομαι κάπως για το αν θα τα καταφέρω γτ δυστυχώς δν έχω κάποια βοήθεια! Τρόια να σε ρωτήσω την έστειλες βρεφικό ποσό μηνών ; Γτ εγώ τον πήγα 10 μηνών αλλά ήταν πολύ μικρος τότε κ δν του άρεσε . Τώρα τον προσέχει μια γυναίκα αλλά εκανα ήδη αιτήσεις για Σεπτέμβριο! Ομως σκέφτομαι αν μπορώ να τον στείλω από τώρα! 

Η εγκυμοσύνη μας ήρθε λίγο αναπάντεχα είναι η αλήθεια...όχι ότι δεν ήθελα, ήθελα πολύ! Ο σύζυγος ήταν σε φάση ναι μεν, αλλά θα τα καταφέρουμε?! Μιας και εργάζεται μόνο αυτός και δεν έχουμε βοήθεια. Επίσης στην τελευταία επίσκεψη στην γυναικολόγο τον Δεκέμβριο, είπε ότι λόγω κληρονομικότητας, έχω ξεκινήσει να μπαίνω σε φάση κλιμακτήριου, στη μία ωοθήκη είχε ελάχιστα ωοθηλακια και στην άλλη όχι ικανοποιητικα.  Οπότε είπαμε ΑΝ έρθει μέσα στο επόμενο έτος, καλώς. Και τον ίδιο μήνα έμεινα έγκυος!!😅 Με αγχώνει το γεγονός πώς θα ανταποκριθώ σε ένα νεογέννητο και σε ένα ζωηρουλη δίχρονο αλλά πιστεύω, θα τα βολέψω με την βοήθεια μαρσιπου και θηλασμού.  Βρεφικός δεν υπάρχει εδώ που είμαστε, οπότε δεν υπάρχει τέτοια επιλογή αλλά γενικά είμαι υπέρ στο να πηγαίνει μετά 2,5-3 όπως έκανα και με τον μεγάλο μου γιο. Εύχομαι και σε σας ένα γερό μωράκι!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμάς. Ο μικρός έχει 16 δόντια, τα βγάζει μαζεμένα γενικά. Δεν περπατάει ακόμη, σηκώνεται και κάνει βήματα, ελπίζω να περπατήσει σύντομα. Κυνηγημα πάντως θέλει όλα μέρα, έχει ζωηρεψει πολύ και δεν ακούει τίποτα. Εγώ εδώ που μένω έχει παιδικό σε γειτονικό χωριό αλλά επειδή είναι δημόσιο δεν τα δέχονται αν δεν καθαρίσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Η εγκυμοσύνη μας ήρθε λίγο αναπάντεχα είναι η αλήθεια...όχι ότι δεν ήθελα, ήθελα πολύ! Ο σύζυγος ήταν σε φάση ναι μεν, αλλά θα τα καταφέρουμε?! Μιας και εργάζεται μόνο αυτός και δεν έχουμε βοήθεια. Επίσης στην τελευταία επίσκεψη στην γυναικολόγο τον Δεκέμβριο, είπε ότι λόγω κληρονομικότητας, έχω ξεκινήσει να μπαίνω σε φάση κλιμακτήριου, στη μία ωοθήκη είχε ελάχιστα ωοθηλακια και στην άλλη όχι ικανοποιητικα.  Οπότε είπαμε ΑΝ έρθει μέσα στο επόμενο έτος, καλώς. Και τον ίδιο μήνα έμεινα έγκυος!!😅 Με αγχώνει το γεγονός πώς θα ανταποκριθώ σε ένα νεογέννητο και σε ένα ζωηρουλη δίχρονο αλλά πιστεύω, θα τα βολέψω με την βοήθεια μαρσιπου και θηλασμού.  Βρεφικός δεν υπάρχει εδώ που είμαστε, οπότε δεν υπάρχει τέτοια επιλογή αλλά γενικά είμαι υπέρ στο να πηγαίνει μετά 2,5-3 όπως έκανα και με τον μεγάλο μου γιο. Εύχομαι και σε σας ένα γερό μωράκι!!❤️

Σε ευχαριστώ πολύ! Εμείς έπρεπε να περιμένουμε 9 μήνες με 1 χρόνο μετά τη γεννά λόγω καισαρικης για να προσπαθήσουμε πάλι ! Ξεκινήσαμε τον Οκτώβριο κ τον προηγούμενο μήνα είχα πάλι βιοχημική αποβολή! Κ γώ λόγω θεμάτων υγείας κ είμαι ήδη 36 μου είπε ο γυναικολογος μόνο 6 μήνες να προσπαθήσω πάλι φυσιολογικά ,διαφορετικά να ξανακάνω εμβρυομεταφορα ! Να ξέρεις ότι τα παιδιά είναι ευλογία κ όσο δύσκολα κ αν είμαστε οικονομικά παντα τα καταφέρνουμε! Κ γώ πάντως το σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω όταν μείνω έγκυος γτ δν έχω κ γώ βοήθεια καθόλου κ ο δικός μου είναι πολύ ζωηρός κ γενικά σε όλα θέλει μόνο εμένα! Ακόμα κ τώρα που είμαι στη δουλειά με το που γυρίζω θέλει εμένα! Να φάει μόνο μαζί μου ,να κοιμηθεί μαζί μου κτλ. Κ κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι ακόμα εμείς  κ δν ξέρω πως θα τον πάω στη κούνια του σε περίπτωση εγκυμοσύνης ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Εμείς έπρεπε να περιμένουμε 9 μήνες με 1 χρόνο μετά τη γεννά λόγω καισαρικης για να προσπαθήσουμε πάλι ! Ξεκινήσαμε τον Οκτώβριο κ τον προηγούμενο μήνα είχα πάλι βιοχημική αποβολή! Κ γώ λόγω θεμάτων υγείας κ είμαι ήδη 36 μου είπε ο γυναικολογος μόνο 6 μήνες να προσπαθήσω πάλι φυσιολογικά ,διαφορετικά να ξανακάνω εμβρυομεταφορα ! Να ξέρεις ότι τα παιδιά είναι ευλογία κ όσο δύσκολα κ αν είμαστε οικονομικά παντα τα καταφέρνουμε! Κ γώ πάντως το σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω όταν μείνω έγκυος γτ δν έχω κ γώ βοήθεια καθόλου κ ο δικός μου είναι πολύ ζωηρός κ γενικά σε όλα θέλει μόνο εμένα! Ακόμα κ τώρα που είμαι στη δουλειά με το που γυρίζω θέλει εμένα! Να φάει μόνο μαζί μου ,να κοιμηθεί μαζί μου κτλ. Κ κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι ακόμα εμείς  κ δν ξέρω πως θα τον πάω στη κούνια του σε περίπτωση εγκυμοσύνης ! 

Κι εμείς μαζί κοιμόμαστε και ακόμα θηλάζει, αν και βρισκόμαστε σε καλό δρόμο για αποθηλασμό. Αυτό που θα κάνω, είναι να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μας, χωρίς κάγκελο και να έχω ένα από τα 2 εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Κι εμείς μαζί κοιμόμαστε και ακόμα θηλάζει, αν και βρισκόμαστε σε καλό δρόμο για αποθηλασμό. Αυτό που θα κάνω, είναι να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μας, χωρίς κάγκελο και να έχω ένα από τα 2 εκεί. 

Κορίτσια και εγώ συνεχίζω να θηλάζω και κοιμόμαστε μαζί. Για αποθηλασμο ακόμη δεν το σκέφτομαι και δεν ξέρω τι θα κάνω αν μείνω έγκυος σε δεύτερο. Πάντως για την ώρα το απολαμβάνω, είναι υπέροχο να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε μαζί 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια και εγώ συνεχίζω να θηλάζω και κοιμόμαστε μαζί. Για αποθηλασμο ακόμη δεν το σκέφτομαι και δεν ξέρω τι θα κάνω αν μείνω έγκυος σε δεύτερο. Πάντως για την ώρα το απολαμβάνω, είναι υπέροχο να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε μαζί 💙

Τον πρώτο μου τον θήλαζα 2 χρόνια και 7 μήνες όπου αποθηλασε μόνος του. Από το κρεβάτι μου έφυγε εντελώς, γύρω στα 5. Από τα 3 μέχρι τα 5, τον έβαζα στο δικό του και τις περισσότερες φορές ερχόταν πάλι σε μένα μέσα στη νύχτα! Υπέροχο συναίσθημα να κοιμάσαι με τα παιδιά σου!! Στον δεύτερο είπα θα θηλάζω μέχρι 18 μηνών και θα ξεκινήσω με απόσπαση προσοχής  να κόβω θηλασμούς μέσα στην ημέρα και μέχρι όπου πάει...ωστόσο με την εγκυμοσύνη, αλλάζει η σύσταση και η γεύση του γάλακτος και έτσι και ο ίδιος έχει χάσει κάπως το ενδιαφέρον του, έχω και ελάχιστο γάλα μάλλον γιατί τις περισσότερες φορές πιπιλάει και δεν καταπίνει...για να δούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Κι εμείς μαζί κοιμόμαστε και ακόμα θηλάζει, αν και βρισκόμαστε σε καλό δρόμο για αποθηλασμό. Αυτό που θα κάνω, είναι να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μας, χωρίς κάγκελο και να έχω ένα από τα 2 εκεί. 

Πωπω μπράβο που θηλάζεις ακόμα! Εγώ ως 6 μηνών τα κατάφερα! Μετά αποθηλασα αναγκαστικά! Κ γώ πήγα να βάλω την κούνια δίπλα στο κρεβάτι μου όπως είχαμε κ το λίκνο παλιά αλλά δυστυχώς δν τη χωράει ,είναι μεγάλη η κούνια μας γτ γίνεται κ κρεβατακι μετά μέχρι ως 6 χρόνων. Να σου πω δν με ενοχλεί που κοιμόμαστε μαζί ,ίσα ίσα δν μπορώ να κοιμηθώ αν δν είναι δίπλα μου! Απλά φοβάμαι μην φάω καμία κλωτσιά όταν θα είμαι έγκυος! Γενικά μ αρέσει να κοιμάται μαζί μας γτ κ γώ μικρή μέχρι κ 7 χρόνων πήγαινα κ χωνόμουν στο κρεβάτι με τους γονείς μου 🤪😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Πωπω μπράβο που θηλάζεις ακόμα! Εγώ ως 6 μηνών τα κατάφερα! Μετά αποθηλασα αναγκαστικά! Κ γώ πήγα να βάλω την κούνια δίπλα στο κρεβάτι μου όπως είχαμε κ το λίκνο παλιά αλλά δυστυχώς δν τη χωράει ,είναι μεγάλη η κούνια μας γτ γίνεται κ κρεβατακι μετά μέχρι ως 6 χρόνων. Να σου πω δν με ενοχλεί που κοιμόμαστε μαζί ,ίσα ίσα δν μπορώ να κοιμηθώ αν δν είναι δίπλα μου! Απλά φοβάμαι μην φάω καμία κλωτσιά όταν θα είμαι έγκυος! Γενικά μ αρέσει να κοιμάται μαζί μας γτ κ γώ μικρή μέχρι κ 7 χρόνων πήγαινα κ χωνόμουν στο κρεβάτι με τους γονείς μου 🤪😂

Από κλωτσιές δεν κινδυνεύει το μωρό από όσο ξέρω.  Εμένα ανεβαίνει και χοροπηδάει στην κοιλιά μου. Ωστόσο επειδή γενικά τρώμε κουτουλιές μέσα στη νύχτα, πλέον του γυρίζω πλάτη και πάει και χώνεται στον μπαμπά του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Από κλωτσιές δεν κινδυνεύει το μωρό από όσο ξέρω.  Εμένα ανεβαίνει και χοροπηδάει στην κοιλιά μου. Ωστόσο επειδή γενικά τρώμε κουτουλιές μέσα στη νύχτα, πλέον του γυρίζω πλάτη και πάει και χώνεται στον μπαμπά του!

Εμένα ο κύριος το μεσημέρι κοιμάται στην αγκαλιά μου. Το βράδυ τρώει κ μετά γυρίζει από την άλλη, λες και είμαστε μαλωμενοι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, κάτι που με αγχώνει εμένα με τη μικρή μου, τις τελευταίες ημέρες θυμώνει, πχ αν θέλει κάτι κ δεν της το δώσω και κτυπάει. Της εξηγώ ότι δεν πρέπει να χτυπάμε γιατί ο άλλος πονάει, προσπαθώ να δείξω ότι λυπήθηκα κλπ. Φαίνεται να στενοχωριεται όταν με βλέπει λυπημένη. Εμείς δεν της δείξαμε πότε τέτοιες χειρονομίες, δεν ξέρω αν βλέπει κάτι από το σχολείο. Μήπως είναι κάτι της ηλικίας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2023 at 12:13 ΜΜ, ο/η Gif-e είπε:

Κορίτσια, κάτι που με αγχώνει εμένα με τη μικρή μου, τις τελευταίες ημέρες θυμώνει, πχ αν θέλει κάτι κ δεν της το δώσω και κτυπάει. Της εξηγώ ότι δεν πρέπει να χτυπάμε γιατί ο άλλος πονάει, προσπαθώ να δείξω ότι λυπήθηκα κλπ. Φαίνεται να στενοχωριεται όταν με βλέπει λυπημένη. Εμείς δεν της δείξαμε πότε τέτοιες χειρονομίες, δεν ξέρω αν βλέπει κάτι από το σχολείο. Μήπως είναι κάτι της ηλικίας?

Κορίτσι μου πιστευω είναι της ηλικίας! Κ ο δικός μου όταν θέλει κάτι , τσιρίζει μεχρι να του το δωσω κ γενικά νευριάζει εκείνη την στιγμή . Μπορεί να βλέπει στο σχολειο αλλά παιδάκια να το κάνουν κ να το έκανε! Γενικά 18 μηνών ξεκινάνε τα λεγόμενα tantrums ή κάποιες φορές κ νωρίτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2023 at 6:02 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Αχ το κυνηγητό πάει σύννεφο! Εμένα σκαρφαλώνει κιολας τώρα κ πρέπει να είμαι όλη την ωρα απη πάνω του! Πως πέρασε ο καιρός πραγματικά απίστευτο! Συγχαρητήρια Αννουλα για την εγκυμοσυνη σου ! Για πες μας πως τα καταφέρνεις ;;; 🤪 Γτ κ μείς κάνουμε προσπάθειες τώρα κ πραγματικά αγχώνομαι κάπως για το αν θα τα καταφέρω γτ δυστυχώς δν έχω κάποια βοήθεια! Τρόια να σε ρωτήσω την έστειλες βρεφικό ποσό μηνών ; Γτ εγώ τον πήγα 10 μηνών αλλά ήταν πολύ μικρος τότε κ δν του άρεσε . Τώρα τον προσέχει μια γυναίκα αλλά εκανα ήδη αιτήσεις για Σεπτέμβριο! Ομως σκέφτομαι αν μπορώ να τον στείλω από τώρα! 

Καλημέρα. Τώρα είδα το μηνυμά σου...Την έστειλα 15 μηνών, δεν έχει πολύ καιρό που έχουμε ξεκινήσει. Η προσαρμογή μας πήρε περίπου μία εβδομάδα και τώρα πηγαίνει πολύ ευχάριστα. Βέβαια βοηθάει και το ότι πηγαίνει part time, δηλ. την πηγαίνουμε στις 9 παρά και την παίρνουμε στις 12:30.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2023 at 9:35 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια και εγώ συνεχίζω να θηλάζω και κοιμόμαστε μαζί. Για αποθηλασμο ακόμη δεν το σκέφτομαι και δεν ξέρω τι θα κάνω αν μείνω έγκυος σε δεύτερο. Πάντως για την ώρα το απολαμβάνω, είναι υπέροχο να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε μαζί 💙

Εμείς ακριβώς γι αυτό αποθηλάσαμε πριν 1,5 μήνα περίπου, γιατί θέλουμε κι εμείς 2ο κι επειδή η διαδικασία δεν θα είναι φυσική, ήταν προυπόθεση για να ξεκινήσουμε. Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο πάντως, βοηθάει και το ότι η μικρή μου είναι ιδιαίτερα φαγανή και απολαμβάνει πολύ το φαγητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2023 at 12:13 ΜΜ, ο/η Gif-e είπε:

Κορίτσια, κάτι που με αγχώνει εμένα με τη μικρή μου, τις τελευταίες ημέρες θυμώνει, πχ αν θέλει κάτι κ δεν της το δώσω και κτυπάει. Της εξηγώ ότι δεν πρέπει να χτυπάμε γιατί ο άλλος πονάει, προσπαθώ να δείξω ότι λυπήθηκα κλπ. Φαίνεται να στενοχωριεται όταν με βλέπει λυπημένη. Εμείς δεν της δείξαμε πότε τέτοιες χειρονομίες, δεν ξέρω αν βλέπει κάτι από το σχολείο. Μήπως είναι κάτι της ηλικίας?

welcome to the terrible twos. Ο 2ος χρόνος της ζωής τους είναι σαν μία πρώτη εφηβεία, θέλουν να μας αποδείξουν ότι έχουν κι αυτά προσωπικότητα κι είναι ανεξάρτητα. Προτείνω το βιβλίο "τι να περιμένετε το 2ο χρόνο της ζωής του παιδιού σας" της γνωστής σειράς, καθώς και το βιβλίο του Παπαβέντση "ΠΡΟΙΚΙΣΜΕΝΑ ΜΩΡΑ, ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ". Το 2ο το θεωρώ πολύ καλό, αλλά θα πρέπει να σου ταιριάζει και αυτή η νοοτροπία. Είναι λίγο απόλυτος σε κάποια θέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

welcome to the terrible twos. Ο 2ος χρόνος της ζωής τους είναι σαν μία πρώτη εφηβεία, θέλουν να μας αποδείξουν ότι έχουν κι αυτά προσωπικότητα κι είναι ανεξάρτητα. Προτείνω το βιβλίο "τι να περιμένετε το 2ο χρόνο της ζωής του παιδιού σας" της γνωστής σειράς, καθώς και το βιβλίο του Παπαβέντση "ΠΡΟΙΚΙΣΜΕΝΑ ΜΩΡΑ, ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ". Το 2ο το θεωρώ πολύ καλό, αλλά θα πρέπει να σου ταιριάζει και αυτή η νοοτροπία. Είναι λίγο απόλυτος σε κάποια θέματα.

Ευχαριστώ, ναι θα τα δω, του παπαβεντση το άρχισα κ δεν το τελείωσα. Υπομονή πολλή θα χρειαστούμε μου φαίνεται 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά πολύ καλά, καμία σχέση αλήθεια, καμένα άγχος πέρα από την αρχή λίγο μετά τπτ! Το άκρως αντίθετο με την πρώτη😅 αγοράκι περιμένω τώρα😊
    • Καλημέρα Μαριλού!!!! ☀️  Μπράβο κορίτσι μου!!! τέλειες οι εξετάσεις και ξεκινάς!!!!!! Με το καλό!!!! 🙏❤️😍
    • Καλημερα Νεφέλη μου!!! ☀️ Καλή αρχή στη διέγερσή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! 🙏❤️  βήμα βημα με εμπιστοσυνη στο γιατρο και πίστη θα γίνουν όλα!! το σωμα σου κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί!! βοήθησε το κι εσυ όσο μπορεις και ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! 🤞🥰
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ γιατί κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο και το μωρό μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Έχω δώσει μπισκοτάκι και πατημενη μπανάνα μόνο κι αυτά με πολύ φόβο. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κάτι που βοήθησε πάρα πολύ εμένα και έχω πλέον περισσότερη σιγουριά όταν του δίνω κάτι, είναι ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που παρακολούθησα. Με βοήθησε ουσιαστικά ψυχολογικά ότι - πέρα απ' το ότι τον προσέχω πολύ όταν τρώει (να μην πάει να μιλήσει, να μην κλαίει, να μη γελάει) - οτιδήποτε κι αν συμβεί ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με τους εμετούς τους πρώτους μήνες. Το πρωί μόνο που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, με έπιανε κατευθείαν έντονη ναυτία και πήγαινα για εμετό. Γι αυτό πέρναγα όλη τη μέρα ξαπλωμένη. Μόνο το βράδυ αισθανομουν λίγο καλύτερα και σηκωνόμουν. Έτρωγα 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και το να τρως πολύ συχνά από πολύ λίγο νομίζω βοηθάει πολύ. Οπότε βρες κάτι που να μπορείς έστω λίγο να φας και φάε πολύ συχνά, μη μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί χειροτερεύει η κατάσταση. Εγώ δεν έπαιρνα κάτι, οπότε δε γνωρίζω γι αυτό να σε βοηθήσω. Υπομονή, θα περάσει κι αυτό! Να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό! ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...