Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χοριακη που δε διπλασιάστηκε όσο έπρεπε


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου. Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. 24/03 έκανα τη πρώτη μου χοριακη (με 5 μέρες καθυστέρηση). Η τιμή της ήταν 255. Μίλησα με γυναικολόγο, μου είπε να επαναλάβω την εξέταση Δευτέρα 29/03. Αποτέλεσμα δεύτερης χοριακης 865. Έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Η γυναικολόγος ζήτησε δυο επιπλέον εξετάσεις: Ε2 & Προγεστερονη. Σήμερα περιμένουμε αποτελέσματα και αναλόγως θα πράξουμε. Είπε ότι αν οι τιμές των δυο εξετάσεων βγουν χαμηλες, ίσως χρειαστεί να μου δώσει υποστήριξη. Πέμπτη 01/04 έχω ραντεβού για τον πρώτο υπέρηχο αλλά πριν πάω μου ζήτησε να κάνω μια τελευταία χοριακη. Έχω αγχωθεί, έχω στεναχωρηθεί... Δε μου φεύγει απ το μυαλο ότι κάτι δε πάει καλά... Μήπως έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση με τη δική μου;; Κάθε συμβουλή δεκτή... ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου ! 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! 

Να μην αγχώνεσαι, δεν κάνει καλό το άγχος. Ίσως θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο υψηλή η χοριακή αλλά καθε εγκυμοσύνη έχει τους δικούς της ρυθμους. Σε γενικές γραμμές καθε 2-3 μέρες πρεπει να διπλασιαζεται. Οποτε είσαι κάπως οριακα ως προς τις τιμές.

Επίσης σε καθε εγκυμοσύνη ελεγχουμε την Ε2 (οιστραδιολη) και προγεστερόνη, οποτε πολυ καλα εκανε η γυναικολογος σου και σου ειπε να τις κανεις. 

Αν είναι χαμηλες οι τιμες, θα σου δωσει ουτροτζεσταν για την προγεστερονη και δεν ξερω τι θα σου δωσει για την οιστραδιολη αφου τα σικλακουρ ειναι σε ελλειψη. Μπορεί να σου δώσει κατι αυτοκολλητα που κανουν μαγική δουλεια.

Επίσης το οτι εκανες την εξεταση με 5 μερες καθυστερηση, δεν λεει κατι γιατι μπορει να ειχες καθυστερημενη συλληψη (μου είχε τύχει) οποτε να θεωρεισαι συμφωνα με την τελευταια περιοδο 5 εβδομαδων, ενω η συλληψη να εγινε μια εβδομαδα αργοτερα. Αυτο θα φανει στον υπερηχο.

Όπως και να εχει, μην αγχωνεσαι, θα βγουν τα αποτελεσματα και θα κινηθειτε αναλογα.

Ενημέρωσέ μας για τα αποτελεσματα. Όλα θα πανε καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twinkle σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! 🥰 Βγήκαν τα αποτελέσματα.

Ε2: 277 και η προγεστερονη: 57,64

Η γυναικολόγος είπε ότι είναι μια χαρά και πως θα προχωρήσουμε όπως είπαμε στην αρχή... Δηλαδή μεθαύριο πρωί πάω για χοριακή και μόλις βγει το αποτέλεσμα, για τον πρώτο μας υπέρηχο! Μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος η αλήθεια είναι... Τώρα αγωνιώ για τη Πέμπτη, μέχρι να ακούσω ότι όλα είναι καλά!!! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, οποτε καταλαβαίνεις...☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κοπέλα μου! Όλα καλά θα πάνε! Κοίτα να το χαρείς και να αποβαλεις τις αρνητικές σκέψεις από το μυαλό σου. Μία συμβουλή μόνο θα σου δώσω.  Να τσεκάρετε την Ε2 και την προγεστερονη και ας είναι καλές.

Από ότι έχω καταλάβει οι "κλασικοί ", οι παλιοί γυναικολόγοι δεν δίνουν τόση βάση. Οι νεότεροι και πιο "ψαγμένοι " δίνουν μεγάλη βάση και συνήθως δίνουν και υποστήριξη.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μπράβο κοπέλα μου! Όλα καλά θα πάνε! Κοίτα να το χαρείς και να αποβαλεις τις αρνητικές σκέψεις από το μυαλό σου. Μία συμβουλή μόνο θα σου δώσω.  Να τσεκάρετε την Ε2 και την προγεστερονη και ας είναι καλές.

Από ότι έχω καταλάβει οι "κλασικοί ", οι παλιοί γυναικολόγοι δεν δίνουν τόση βάση. Οι νεότεροι και πιο "ψαγμένοι " δίνουν μεγάλη βάση και συνήθως δίνουν και υποστήριξη.  

 

Ναι, η αλήθεια είναι πως το πρώτο πράγμα που μου είπε η γυναικολόγος όταν άκουσε τη τιμή της 2ης χοριακης, ήταν να κάνω κατευθείαν αυτές τις δυο εξετάσεις. Άρα λογικά θα τις παρακολουθούμε και στη πορεία... Όπως και να ΄χει, καθαρή εικόνα θα έχουμε τη Πέμπτη, στον 1ο μας υπέρηχο όπου ευελπιστώ να δούμε σάκο και πως είναι όλα καλά... Σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά που μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις και να μου στείλεις θετική ενέργεια!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Twinkle σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! 🥰 Βγήκαν τα αποτελέσματα.

Ε2: 277 και η προγεστερονη: 57,64

Η γυναικολόγος είπε ότι είναι μια χαρά και πως θα προχωρήσουμε όπως είπαμε στην αρχή... Δηλαδή μεθαύριο πρωί πάω για χοριακή και μόλις βγει το αποτέλεσμα, για τον πρώτο μας υπέρηχο! Μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος η αλήθεια είναι... Τώρα αγωνιώ για τη Πέμπτη, μέχρι να ακούσω ότι όλα είναι καλά!!! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, οποτε καταλαβαίνεις...☺️

Τελειες ειναι οι τιμες σου κοπελα μου! Να πανε ολα καλα!! Να σε ρωτησω ποια ειναι η γυναικολογος σου ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Τελειες ειναι οι τιμες σου κοπελα μου! Να πανε ολα καλα!! Να σε ρωτησω ποια ειναι η γυναικολογος σου ; 

Καλημέρα Nefeliap! Η γυναικολόγος μου βρίσκεται επαρχία, στη πόλη της Ηγουμενίτσας και το όνομα της είναι Σοφία Κατσαρη. Εξαιρετική στη δουλειά της... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μας πεις αύριο αν όλα πήγαν καλά...κι εγώ έγκυος στο πρώτο μου και περιμένω να πάω την Δευτέρα για τον πρώτο μου υπέρηχο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα του άγχους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Να μας πεις αύριο αν όλα πήγαν καλά...κι εγώ έγκυος στο πρώτο μου και περιμένω να πάω την Δευτέρα για τον πρώτο μου υπέρηχο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα του άγχους.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας Dioni20!!!! Εννοειται θα σας ενημερώσω αύριο με το που γυρίσουμε απ τη γυναικολόγο...  Εύχομαι όλα να πάνε καλά τη Δευτέρα στον πρώτο σου υπέρηχο!!! Όσο για το άγχος... αστα! Άλλος άνθρωπος έχω γίνει αυτές τις μέρες!!!! Ούτε μιλάω ούτε λαλαω 😂 Με έχουν κυριεύσει οι σκεψεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχα ναι ναι ξέρω...Εντάξει δεν ειμαι μόνο εγώ...😂 

Εμένα με έχει αφήσει με την μια χοριακή.Ούτε εξετάσεις ούτε τίποτα...και ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα!!

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια αύριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Χαχαχαχα ναι ναι ξέρω...Εντάξει δεν ειμαι μόνο εγώ...😂 

Εμένα με έχει αφήσει με την μια χοριακή.Ούτε εξετάσεις ούτε τίποτα...και ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα!!

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια αύριο!!!

Χαχαχα όχι όχι δεν είσαι η μόνη🤣 

Κοιταξε, από μια μεριά καλύτερα που δε τρέχεις μέρα με τη μέρα για εξετάσεις. Πιο πολύ άγχος θα είχες, πίστεψέ με. Εγώ απ το άγχος (όταν βγήκε η 2η χοριακη και δεν είχε διπλασιαστεί όσο έπρεπε) πήρα τηλέφωνο τη γυναικολόγο να με κατατοπίσει, να μου εξηγήσει τι γίνεται και για ποιο λόγο ζήτησε επιπλέον εξετάσεις. Ξέρεις τι μου απαντησε; Ότι υπάρχουν συνάδελφοι της οι οποίοι ζητάνε μόνο μια χοριακη και κατευθείαν υπέρηχο μετά από 2 εβδομάδες. Και ότι από μια μεριά είναι καλύτερα έτσι γιατί όταν μας δίνουν περισσότερες εξετάσεις, αγχωνόμαστε χωρίς λόγο. Οποτε ο δικός σου γιατρός ίσως ενεργεί κατ’αυτο το τρόπο ούτως ώστε να είσαι ήρεμη... 

Σ’ευχαριστω για τις ευχές♥️ Το ίδιο εύχομαι και γω για σένα! Να πάνε όλα καλά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Χαχαχα όχι όχι δεν είσαι η μόνη🤣 

Κοιταξε, από μια μεριά καλύτερα που δε τρέχεις μέρα με τη μέρα για εξετάσεις. Πιο πολύ άγχος θα είχες, πίστεψέ με. Εγώ απ το άγχος (όταν βγήκε η 2η χοριακη και δεν είχε διπλασιαστεί όσο έπρεπε) πήρα τηλέφωνο τη γυναικολόγο να με κατατοπίσει, να μου εξηγήσει τι γίνεται και για ποιο λόγο ζήτησε επιπλέον εξετάσεις. Ξέρεις τι μου απαντησε; Ότι υπάρχουν συνάδελφοι της οι οποίοι ζητάνε μόνο μια χοριακη και κατευθείαν υπέρηχο μετά από 2 εβδομάδες. Και ότι από μια μεριά είναι καλύτερα έτσι γιατί όταν μας δίνουν περισσότερες εξετάσεις, αγχωνόμαστε χωρίς λόγο. Οποτε ο δικός σου γιατρός ίσως ενεργεί κατ’αυτο το τρόπο ούτως ώστε να είσαι ήρεμη... 

Σ’ευχαριστω για τις ευχές♥️ Το ίδιο εύχομαι και γω για σένα! Να πάνε όλα καλά!!!! 

Μου το είπε κιόλας ότι δεν υπάρχει λόγος γιατί μπορεί όπως είπες να μην υπάρξει η αύξηση που θέλαμε να αγχωθώ παραπάνω χωρίς λόγο γιατί στην ουσία θα είναι όλα καλά...

Άντε να μας πεις σήμερα τα χαρμόσυνα κι εγώ απο Δευτέρα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου!!! Λοιπόν... τσάμπα το άγχος!!! Εν τέλη όλα πήγαν μια χαρά! 
Ξύπνησα απ’ τα άγρια χαράματα να πάω για τη 3η και τελευταία χοριακή. Έδωσα αίμα και μου είπαν ότι μέχρι να φτάσω στη γυναικολόγο (40λεπτα απόσταση) θα έχουν βγει τα αποτελέσματα. Πήγαμε λοιπόν, μας καλοδέχτηκε η γιατρός μας και μπήκα για εξέταση. Μου πήρε κολπικο επίχρισμα, κάναμε τεστ ΠΑΠ (λόγω του ότι είχε παρέλθει το χρονικό διάστημα που έπρεπε να κάνω) και μετά (πριν ξεκινήσουμε τον κολπικο υπέρηχο), φώναξε τον Γιώργο μου μέσα. Του εξήγησε τι επρόκειτο να δούμε και καθώς κοιτούσαμε με αγωνία την οθόνη, τσουυυυπ!!! Να σου το σποράκι μας🥰 Ο σάκος και ο λεκιθικος ασκός δηλαδή! Μας είπε ότι όλα κυλούν εξαιρετικά και ειλικρινά ένιωσα λες και έφυγαν 10 κιλά από πάνω μου!!! Την επόμενη εβδομάδα πρώτα ο Θεός, θα πάμε να ακούσουμε καρδούλα!!!!! Τόσο πολύ έχω χαρεί κορίτσια μου που δε περιγράφεται!

Όσο για τη χοριακη;;; Τι να σας λέω. Κακώς επέλεξα το συγκεκριμένο μικροβιολογικό. Με πήραν τηλ την ώρα που ήμουν στη γιατρο και μου λένε: 1489 η χοριακη σας.
Μου λέει η γιατρός μου «Αποκλείεται. Είναι σίγουρα πάνω από 2000, αλλιώς δε θα βλέπαμε σάκο.» Περιττό να σας πω ότι δε πρόκειται να ξανα πατήσω το πόδι μου εκεί. Ρώτησα και έμαθα πολλές παρόμοιες περιπτώσεις που είχαν λάθος μετρήσεις. τεσπα. Τέλος καλό όλα καλα!!!!♥️♥️♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Ποσο χαίρομαι μακάρι να πάνε όλα τέλεια και να δείτε το σποράκι σας να μεγαλώνει...

🥰🥰🥰

 

Ευχαριστούμε πολύ🥰 Και συ υπομονή, λίγες μέρες έμειναν μέχρι να δεις το δικό σου!!!! Όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Θα περιμενω νέα τη Δευτέρα!!! Φιλια κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

@Dioni20 Κορίτσι μου πως είσαι; Όλα εντάξει με τον υπέρηχο χθες;; Ανυπομονώ να ακούσω νέα σου!!!

Κάναμε τον πρώτο υπέρηχο είδαμε σάκο και ένα ίχνος του εμβρύου αλλά θέλουμε λίγες μέρες ακόμα για να ακούσουμε καρδούλα...Βγάζει το έμβρυο περίπου 5 εβδομάδων και κάτι μέρες οπότε την Δευτέρα που θα είναι έξι και κατι μέρες λογικά θα την ακούσουμε...

Στα θετικά ότι ο σάκος έχει φυσιολογική μορφή και το εμβρυάκι φαίνεται σε σωστή θέση...οπότε περιμένουμε πάλι την Δευτέρα για να δούμε και καρδούλα.

Εγώ θεωρητικά έχω μπεί στην 7η βδομάδα βάση τελευταίας περιόδου αλλά μου είπε ότι πάντα είναι μικρότερα και οτι τα βλέπει όλα φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κάναμε τον πρώτο υπέρηχο είδαμε σάκο και ένα ίχνος του εμβρύου αλλά θέλουμε λίγες μέρες ακόμα για να ακούσουμε καρδούλα...Βγάζει το έμβρυο περίπου 5 εβδομάδων και κάτι μέρες οπότε την Δευτέρα που θα είναι έξι και κατι μέρες λογικά θα την ακούσουμε...

Στα θετικά ότι ο σάκος έχει φυσιολογική μορφή και το εμβρυάκι φαίνεται σε σωστή θέση...οπότε περιμένουμε πάλι την Δευτέρα για να δούμε και καρδούλα.

Εγώ θεωρητικά έχω μπεί στην 7η βδομάδα βάση τελευταίας περιόδου αλλά μου είπε ότι πάντα είναι μικρότερα και οτι τα βλέπει όλα φυσιολογικά.

Μπράβο βρε κορίτσι μου, πολύ χάρηκα με τα ευχάριστα νέα σου. Σε είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες... Όλα καλά λοιπόν!!! Εμείς αύριο έχουμε ραντεβού για τον 2ο υπέρηχο όπου πρώτα ο Θεός θα δούμε καρδούλα... Βάσει ΤΕΜ εγώ κοντεύω την 7η εβδομάδα αλλά η γυναικολόγος είπε ότι είμαι 3 μέρες πίσω. Αύριο θα δούμε με περισσότερη ακρίβεια. Ανυπομονώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι μου, πολύ χάρηκα με τα ευχάριστα νέα σου. Σε είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες... Όλα καλά λοιπόν!!! Εμείς αύριο έχουμε ραντεβού για τον 2ο υπέρηχο όπου πρώτα ο Θεός θα δούμε καρδούλα... Βάσει ΤΕΜ εγώ κοντεύω την 7η εβδομάδα αλλά η γυναικολόγος είπε ότι είμαι 3 μέρες πίσω. Αύριο θα δούμε με περισσότερη ακρίβεια. Ανυπομονώ! 

Πω πω τι ωραίααα....είμαστε πολύ κοντά!!!Μακάρι να μας πάνε όλα καλά...κι εγώ ανυπομονώ να ακούσουμε καρδούλα!!!Εννοείτε να γράψεις αύριο τι είδατε...Θα περιμένω ...🥰🥰🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:
στις On 7/4/2021 at 5:45 ΜΜ, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι μου, πολύ χάρηκα με τα ευχάριστα νέα σου. Σε είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες... Όλα καλά λοιπόν!!! Εμείς αύριο έχουμε ραντεβού για τον 2ο υπέρηχο όπου πρώτα ο Θεός θα δούμε καρδούλα... Βάσει ΤΕΜ εγώ κοντεύω την 7η εβδομάδα αλλά η γυναικολόγος είπε ότι είμαι 3 μέρες πίσω. Αύριο θα δούμε με περισσότερη ακρίβεια. Ανυπομονώ! 

Κοριτσάκι μου ελπίζω να πήγαν όλα καλά σήμερα...περιμένω να μας πεις!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...