Μετάβαση σε περιεχόμενο

ορμονικες εξετασεις


neraidoskonh

Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια! 

Μόλις παρελαβα τις ορμονικες που εκανα στην αρχη του κυκλου μου. Η lh και η fsh με προβληματισαν. Η πρωτη ειναι 12,2 και η δευτερη 12,45. Η ηλικια μου ειναι 31. Γνωριζει καμια τι σημαινουν αυτοι οι αριθμοι??

Διαβασα οτι η lh δεν ειναι καλο να ειναι πανω απο 10..... :/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Καλημερα κορίτσια! 

Μόλις παρελαβα τις ορμονικες που εκανα στην αρχη του κυκλου μου. Η lh και η fsh με προβληματισαν. Η πρωτη ειναι 12,2 και η δευτερη 12,45. Η ηλικια μου ειναι 31. Γνωριζει καμια τι σημαινουν αυτοι οι αριθμοι??

Διαβασα οτι η lh δεν ειναι καλο να ειναι πανω απο 10..... 😕

 

Οι υπόλοιπες; Η ε2? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Καλημερα κορίτσια! 

Μόλις παρελαβα τις ορμονικες που εκανα στην αρχη του κυκλου μου. Η lh και η fsh με προβληματισαν. Η πρωτη ειναι 12,2 και η δευτερη 12,45. Η ηλικια μου ειναι 31. Γνωριζει καμια τι σημαινουν αυτοι οι αριθμοι??

Διαβασα οτι η lh δεν ειναι καλο να ειναι πανω απο 10..... 😕

 

οπως λεει η @donnatε2 συνδιαζεται με fsh και αμη αν εκανες ειναι σημαντικη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η neraidoskonh είπε:

Η ε2 είναι 31,1...

Αμη δεν έκανα. Δεν μου έγραψε ο γιατρός. 

Τι εννοείτε συνδυάζεται η ε2 με την fsh;

Συνδυαστικά βγαζουν συμπερασμα οι γιατροι.. η αμη ΔΕΝ γραφεται και στοιχιζει ανω των 25-30€. πρεπει να τη κανεις κατα τη γνωμη μου για να ξερεις που βαδίζεις.η fsh σου θα πρεπε κανονικα να ειναι πιο χαμηλη για την ηλικια σου..κ η Lh θεωρω ..σε ποιο κεντρο πηγες και ποια μερα κυκλου;προσπαθεις για εγκυμοσυνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες εδώ κ λίγους μήνες! Αδιαθετησα Τριτη το βράδυ και τις έκανα την Παρασκευή το πρωί. Δεν έχω πολύ σταθερό κύκλο. Μου έρχεται συνήθως κάθε 33 μέρες η περίοδος. Ο γιατρός μου είπε ότι 18η-19η λογικά έχω ωορρηξία και μου έγραψε ορμονικές.

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία με αίσιο τέλος;

Πιστεύω ότι με αυτά τα αποτελέσματα θα δυσκολευτουμε κι έχω αγχωθει πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Ναι έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες εδώ κ λίγους μήνες! Αδιαθετησα Τριτη το βράδυ και τις έκανα την Παρασκευή το πρωί. Δεν έχω πολύ σταθερό κύκλο. Μου έρχεται συνήθως κάθε 33 μέρες η περίοδος. Ο γιατρός μου είπε ότι 18η-19η λογικά έχω ωορρηξία και μου έγραψε ορμονικές.

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία με αίσιο τέλος;

Πιστεύω ότι με αυτά τα αποτελέσματα θα δυσκολευτουμε κι έχω αγχωθει πολύ....

Οχι μην αγχωνεσαι .δεν ειναι τραγικές οι τιμες σου..καλα εκανες που ψάχτηκες παντως κ δεν αφησες καιρο να περασει..να κανεις και για θυροειδη ,βιταμινη D,b12 & ξανα θα ελεγα τον αλλο μηνα ή τον επομενο fsh k Lh ..το αγχος ειναι οτι χειροτερο ..εγω να σου πω οτι με αμη 0,3 κ fsh 17 κ ετων42 εχω διπλα μου τα 30 ημερων διδυμακια μου.βεβαια με εξωσωματικη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσουν!!! 😀

Είχα κάνει εξετασεις για όλα αυτά πριν δέκα μήνες περίπου κι ήταν όλα καλά. Την Τετάρτη έχω ραντεβού για να δει ο γιατρός τις εξετάσεις και να μου κάνει και υπέρηχο. Ελπίζω να έχω καλά νέα... 

Υπάρχει περίπτωση οι τιμές να επηρεάζονται και από το άγχος ή είναι θέμα οργανισμού; Ξέρω ότι η προλακτίνη μπορεί να ανέβει λόγω άγχους αλλά τι συμβαίνει με fsh και lh; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Ναι έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες εδώ κ λίγους μήνες! Αδιαθετησα Τριτη το βράδυ και τις έκανα την Παρασκευή το πρωί. Δεν έχω πολύ σταθερό κύκλο. Μου έρχεται συνήθως κάθε 33 μέρες η περίοδος. Ο γιατρός μου είπε ότι 18η-19η λογικά έχω ωορρηξία και μου έγραψε ορμονικές.

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία με αίσιο τέλος;

Πιστεύω ότι με αυτά τα αποτελέσματα θα δυσκολευτουμε κι έχω αγχωθει πολύ....

Καλησπέρα, αν θυμάμαι καλά η πιο σωστή μέρα για να κάνεις αυτές τις εξετάσεις είναι η 2η ή 3η μέρα του κύκλου. Εσύ τις έκανες την 4η σωστά?Τότε σου είπε ο γιατρός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Να σου ζήσουν!!! 😀

Είχα κάνει εξετασεις για όλα αυτά πριν δέκα μήνες περίπου κι ήταν όλα καλά. Την Τετάρτη έχω ραντεβού για να δει ο γιατρός τις εξετάσεις και να μου κάνει και υπέρηχο. Ελπίζω να έχω καλά νέα... 

Υπάρχει περίπτωση οι τιμές να επηρεάζονται και από το άγχος ή είναι θέμα οργανισμού; Ξέρω ότι η προλακτίνη μπορεί να ανέβει λόγω άγχους αλλά τι συμβαίνει με fsh και lh; 

 

Ευχαριστώ πολυ και στα δικα σου κοπελα μου!!.Αα ωραια τοτε ! Εχε υποψιν σου ομως την ντε τη θελουμε υψηλη δηλ καλο ειναι πανω απο 35 .. η αμη fsh Lh δεν επηρεαζεται..αλλα η fsh μπορει να αυξομειώνεται για αυτο σου ειπα κανε ενα τσεκ ξανα σε αλλο κυκλο να δεις που κυμαίνεται..εγω πχ σε ενα κυκλο ειχα 15,5 κ σε αλλον 18.η προλακρινη μου 48 εδειξε 3μερες πριν την εμβρυομεταφορα.. νομιζω ψευδής απο αγχος μου..δεν επανελαβα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η zogia είπε:

Καλησπέρα, αν θυμάμαι καλά η πιο σωστή μέρα για να κάνεις αυτές τις εξετάσεις είναι η 2η ή 3η μέρα του κύκλου. Εσύ τις έκανες την 4η σωστά?Τότε σου είπε ο γιατρός?

Καλησπέρα! Ο γιατρός μου είπε να κάνω τη δεύτερη μέρα εξετάσεις.. αυτή τη φορά μου όμως μου ήρθε αρκετά νωρίς η περίοδος(έκανε λιγότερο από 30 μέρες που για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ σπάνιο) οπότε του έστειλα μειλ το βράδυ όταν αδιαθετησα για να μου έρθουν μέσω αυλής συνταγογράφησης. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Καλησπέρα! Ο γιατρός μου είπε να κάνω τη δεύτερη μέρα εξετάσεις.. αυτή τη φορά μου όμως μου ήρθε αρκετά νωρίς η περίοδος(έκανε λιγότερο από 30 μέρες που για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ σπάνιο) οπότε του έστειλα μειλ το βράδυ όταν αδιαθετησα για να μου έρθουν μέσω αυλής συνταγογράφησης. 

 

Γνώμη μου είναι να τις επαναλάβεις σε δύο κύκλους τη 2η μέρα. Είναι πολύ σημαντικό η μέρα που γίνονται. Μπορείς να τις κάνεις κ αν δεν στις έχει γράψει ο γιατρός εκείνγ τη μέρα πήγαινε δώσε εσύ αίμα κ πες στο μικροβιολογικό ότι θα τις φέρεις γραμμένες όταν πάρεις τα αποτελέσματα. Το δέχονται τα περισσότερα αν όχι όλα μικροβιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! 

Νομιζω αυτο θα μου πει κι ο γιατρος αυριο. Να τις επαναλαβω. Θα τον ρωτησω ομως και για τις μερες του κυκλου πως να τις μετραω, δηλαδη σ αυτον τον κυκλο που αδιαθετησα το βραδυ μετριεται σαν 1η μερα?

Παντως το αγχος εχει χτυπησει κοκκινο κοριτσια..... ☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Καλημερα! 

Νομιζω αυτο θα μου πει κι ο γιατρος αυριο. Να τις επαναλαβω. Θα τον ρωτησω ομως και για τις μερες του κυκλου πως να τις μετραω, δηλαδη σ αυτον τον κυκλο που αδιαθετησα το βραδυ μετριεται σαν 1η μερα?

Παντως το αγχος εχει χτυπησει κοκκινο κοριτσια..... ☹️

Αν δεις κοκκινο αιμα το βραδυ τοτε η επομενη μερα πιάνεται ως πρωτη μερα περιοδου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nefeliapμου καλησπέρα! Μολις σημερα πηρα κ εγω τα αποτελέσματα. Πως σου φαίνονται;

Αμη 3.12ng ειμαι 32ετων

D 44 κ tsh ενώ την είχα ρυθμισμένη στο 1,5 μ πηγε 2,7

98BCA9D9-94A0-41B4-848F-5DD2FF65B57E.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

@Nefeliapμου καλησπέρα! Μολις σημερα πηρα κ εγω τα αποτελέσματα. Πως σου φαίνονται;

Αμη 3.12ng ειμαι 32ετων

D 44 κ tsh ενώ την είχα ρυθμισμένη στο 1,5 μ πηγε 2,7

98BCA9D9-94A0-41B4-848F-5DD2FF65B57E.jpeg

Εισαι παρα παρα πολυ καλά σε ολα!! Και ντε κ αμη σουπερ ! Μονο τη tsh να δεις με καλο ενδοκρινολογο.!!τι θεμα εχετε εσεις; Με σπερμα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Εισαι παρα παρα πολυ καλά σε ολα!! Και ντε κ αμη σουπερ ! Μονο τη tsh να δεις με καλο ενδοκρινολογο.!!τι θεμα εχετε εσεις; Με σπερμα;;

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου! Εμείς προσπαθούμε 14 μηνες περιπου κ δεν μας εχει ερθει ακομη μωρακι. Ετσι ειπαμε να το ψάξουμε λιγο. Εχω κανει ορμονικές κ σαλπιγγογραφια κ ειναι καλές. Μονο θεμα που ειχα ήταν η Προλακτινη κ η tsh όπου τα  ειχα ρυθμίσει μ χάπι. Τωρα θα το ξαναδώ παλι με τον ενδοκρινολόγο για την tsh. Ο σύζυγος εχει κανει μονο ορμονικές όπου ειναι οκ. Θελουμε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα αλλα θελω να ερθουμε Αθηνα σε εξειδικευμένο κέντρο. Εχεις καποιο να προτείνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου! Εμείς προσπαθούμε 14 μηνες περιπου κ δεν μας εχει ερθει ακομη μωρακι. Ετσι ειπαμε να το ψάξουμε λιγο. Εχω κανει ορμονικές κ σαλπιγγογραφια κ ειναι καλές. Μονο θεμα που ειχα ήταν η Προλακτινη κ η tsh όπου τα  ειχα ρυθμίσει μ χάπι. Τωρα θα το ξαναδώ παλι με τον ενδοκρινολόγο για την tsh. Ο σύζυγος εχει κανει μονο ορμονικές όπου ειναι οκ. Θελουμε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα αλλα θελω να ερθουμε Αθηνα σε εξειδικευμένο κέντρο. Εχεις καποιο να προτείνεις;

Καλα κανετε ! Ναι δες τα ξανα!! Σπερμοδιαγραμμα κ καλλιεργεια σπερματος να πατε στο πασίγνωστο Λυμπεροπούλο ,εμεις βεβαια το καναμε στο πολυ καλό επισης a -lab ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έκανες πολύ καλά που πηγες. Φαντάζομαι πήρες μια ανάσα… Τι σκέφτεσαι τελικά; Θα μείνεις με αυτή την γιατρό;  Κοιτα αν είναι το πρώτο και δεν έχεις κάποιο κοντινό άτομο να σου δώσει κάποια πράγματα είναι αρκετά αυτά που πρέπει να πάρεις. Βέβαια να έχεις στο μυαλό σου ότι θα σου πάρουν και αρκετά δώρα. Όποτε εστίασε στα πιο βασικά που χρειάζεσαι γιατί θα σου φέρουν αρκετά. Επίσης κανε λίστα όποτε αν κάποιος κοντινό σου σε ρωτήσει τι θες να μπορείς να του πεις κάτι συγκεκριμένο. 
    • Κοριτσι μου γλυκο καλο μηνα με υγεια κ υπομονη.  Σφιξε τη καρδια σου και προχωρα στο επομενο βημα. Ευχομαι αν παρεις την αποφαση της εξωσωματικης ,και γω αυτη θα παρω, ειναι οντως μονοδρομος για καποιες απο εμας. Ευχομαι ο,τι αποφαση παρεις του χρονου τετοιο καιρο να κρατας αγκαλια το μωρακι σου...οσο για την αποβολη στην εξωσωματικη ονυως κανεις δε μπορει να μας εγγυηθει αλλα εσυ θα κανεις αυτο που γεμιζει κ σε κανει να νοιωθεις καλα. Ειναο δυσκολος ο δρομος της εξωσωματικης τ ξερω κ απο το περιβαλλον μου αλλα ολα θα πανε καλα γτ υπαρχει η επιστημη....παρε το χρονο σου να ηρεμησεις ψυχικα κ βρςς τη δυναμη να προχωρησεις . Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια  κ ευχομαι να ερθει το θαυμα με οποιο τροπο🙏🙏❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου!!!  στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα κ εγώ καφέ υγρά κ ήταν από αποκόλληση. Συνήθως τα καφέ υγρά λένε δεν είναι ανησυχητικό αλλά εγώ έκανα το λάθος κ δν έδωσα σημασία με αποτέλεσμα η αποκόλληση να μεγαλώσει (κ εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα).  Κολπικά έπαιρνα κ εγώ προγεστερονη 3 φορές την ημέρα κ όντως είχα κομματάκια από το χάπι.  Γεννήθηκε υγιέστατος ο γιος μου κ όλα πήγαν καλά.  στην Τρίτη μου εγκυμοσύνη τώρα πάλι είχα λίγο καφέ αίμα  ευτυχώς προς το παρόν δν υπάρχει κάποια αποκόλληση αλλά θέλει προσοχή λόγω ιστορικού.    Τώρα στην περίπτωσή σου αφού κάνατε υπέρηχο ξέρεις ότι το αίμα είναι από τις μικρές αυτές αποκολλήσεις κ αφού ο/η γιατρος  είναι ενήμερος/η τότε θα σε παρακολουθεί στενά. Όλα θα πάνε καλά κ να κάθεσαι όσο μπορείς ή να ξαπλώνεις.  μεσα σε 3 εβδ εμένα είχε υποχωρήσει η αποκόλληση.    γραψε μας τα νεα σου ❤️ έχε πίστη! Πολλές γυναίκες αντιμετωπίζουν αποκολλήσεις στο πρώτο τρίμηνο! 
    • Καλησπέρα! Όχι τίποτα απολύτως, βασικα δεν μου το είχαν αναφέρει καν σαν κάτι ανησυχητικό! Απλά καταλαβαίνεις, εγώ ψάχνοντας τρελάθηκα! Ο εμβρυολογος  μου χε πει ακριβώς ότι και σε σένα, ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνω δεύτερη Doppler, όμως ο γυναικολόγος μου έκρινε ότι δεν χρειαζόταν.
    • Καλησπέρα εγω είχα καφέ υγρά από την 7 εβδ έως και την 9 εβδ τα είχα στο σκούπισμα όταν πηγαινε τουαλέτα το πρωί την υπόλοιπη μέρα δεν έβγαζα.. απλά ήταν διαφορετικά αυτά τα υγρά σε σχέση με την περιόδου τα καφέ.. δεν ήταν τόσο σκούρα..  εμένα μου είχε πει επειδή ήταν χαμηλά ο πλακούντας έβλεπα αυτά τα υγρά και να μην ανησυχώ.. έπαιρνα 3 utrogestan την ημέρα τωρα είμαι 8 μηνών και περιμένω τον Αύγουστο να γεννήσω Με το καλό 😊 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...