Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

 

Να σου ζησει το καμαρι σου!Ναι 8 του μηνα θα ερθει ο παιδιατρος για εμβολιο και θα μας πει τι και πως  οσο για βοηθεια ευτυχως εχω την μαμα μου....εχει πολυ ζορι με τα 2 ωρες ωρες σκεφτομαι αν δεν ειχα την μαμα μου τι θα εκανα 

Αχ αυτές οι μανάδες!! Δώρο Θεού!! Εγω στη μεγάλη μου δεν την είχα κ δυσκολεύτηκα πολύ. Θήλαζα κιολας κ δεν αντέχε χωρίς στήθος ούτε 1 ώρα. Τώρα που δε μπόρεσα να θηλασω να σου πω την αλήθεια τον αφήνω στη μαμά μου κ πάω κ καμία βόλτα με τη μεγάλη. Ευτυχώς τώρα η μαμα μου μπορεί κ με βοηθάει πολύ. Περιμένω νέα σου για τις στερεές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσια!!!!

Η μικρή όλη μέρα τσιριζει και φωνάζει (οχι απο κλαμα απο χαρα προσαπθει απο τωρα να μιλήσειχαχαχα)...έχει βραχνιασει δεν υπάρχει αυτό...και πιπιλα που της βάζω την βγάζει..Χτες δεν άφησε το μεσημέρι τον μεγάλο να κοιμηθεί από τις τσιριδες είχε όρεξη για παιχνίδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα κοριτσια!!!!

Η μικρή όλη μέρα τσιριζει και φωνάζει (οχι απο κλαμα απο χαρα προσαπθει απο τωρα να μιλήσειχαχαχα)...έχει βραχνιασει δεν υπάρχει αυτό...και πιπιλα που της βάζω την βγάζει..Χτες δεν άφησε το μεσημέρι τον μεγάλο να κοιμηθεί από τις τσιριδες είχε όρεξη για παιχνίδι...

Καλημέρα!! Κ εμενα το έκανε αυτό πολύ έντονα αρχές Φεβρουαρίου βραχνιασε κιόλας. Τώρα το εχει σταματήσει κ το κάνει πιο αραιά. Είχε πολύ πλάκα στην αρχή ρε συ!! Αλλά όταν βραχνιασε φοβήθηκα. Κ ειδικά αν του μιλούσαμε ακόμα πιο δυνατά αυτός φώναζε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2022 at 2:57 ΜΜ, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα , σας έχασα λίγο λόγω του μπέμπη....κι ο δικός μου σε μια φάση ανησυχίας βρίσκεται τελευταίες μέρες. Αχ κορίτσια θα τρελαθώ....να σας πω τον πόνο μου. Εγώ τον μπεμπάκο μου τον κατάφερα μετά από σπερματέγχυση έπειτα από χρόνια ταλαιπωρίας. Την Τετάρτη συνειδητοποίησα πως είμαι έγκυος ξανά...έτσι χωρίς φάρμακα, ενέσεις, γιατρούς. Το σοκ μου ήταν τεράστιο και να σας πω την αλήθεια δεν το έχω πάρει πολύ καλά σε αντίθεση με το σύζυγο ο οποίος πετάει και νιώθω ότι του το χαλάω....Απλά αγχώνομαι ρε κορίτσια.....γεννάω Οκτώβριο του 22 θα έχουν ένα χρόνο διαφορά...θα τα καταφέρω; έχω τύψεις και για το μωράκι μου, ότι δε θα το χαρώ......

Γεια σου κορίτσι!!! Αυτο που σου συμβαίνει είναι δωρο θεου απο την στιγμή που είχες δυσκολίες να μείνεις εγκυος. Σίγουρα θα είναι μια πολυ δύσκολη φάση μέχρι να γεννήσεις να μεγαλώσει κ αυτο λιγο κ συγχρόνως να έχεις κ το αλλο το μικρούλι!!! Απο την άλλη όμως σκέψου πόσο εύκολα ηρθε σε σύγκριση με το πρώτο κ ποσες δυσκολίες κ στεναχώριες πέρασες μέχρι να έρθει το πρωτο... Για εμένα αν έχεις πραγματικη βοήθεια μην το σκέφτεσαι καν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καλημέρα!! Κ εμενα το έκανε αυτό πολύ έντονα αρχές Φεβρουαρίου βραχνιασε κιόλας. Τώρα το εχει σταματήσει κ το κάνει πιο αραιά. Είχε πολύ πλάκα στην αρχή ρε συ!! Αλλά όταν βραχνιασε φοβήθηκα. Κ ειδικά αν του μιλούσαμε ακόμα πιο δυνατά αυτός φώναζε 

Καλημερα κορίτσια!!! Και εμένα το κάνει αυτο πολυ έντονα ειδικά όταν παίζουμε μαζί του τρελαίνεται κ τσιριζει συνεχώς!!! Που την βρίσκουν τόσο δυνατη φωνη???🤣🤣🤣 Επίσης εχει πλακα οταν θέλει να κοιμηθεί και κάνει δικους του ηχους σαν να τραγουδάει για να νανουριστει 😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα κοριτσια!!!!

Η μικρή όλη μέρα τσιριζει και φωνάζει (οχι απο κλαμα απο χαρα προσαπθει απο τωρα να μιλήσειχαχαχα)...έχει βραχνιασει δεν υπάρχει αυτό...και πιπιλα που της βάζω την βγάζει..Χτες δεν άφησε το μεσημέρι τον μεγάλο να κοιμηθεί από τις τσιριδες είχε όρεξη για παιχνίδι...

Καλησπερα....μια απο τα ιδια κι εμενα ειδικα η μια βαζει κατι τσιριδες αστα λεω παει θα κλεισει η φωνουλα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2022 at 10:43 ΜΜ, ο/η Xrys_Pa είπε:

 

Να σου ζησει το καμαρι σου!Ναι 8 του μηνα θα ερθει ο παιδιατρος για εμβολιο και θα μας πει τι και πως  οσο για βοηθεια ευτυχως εχω την μαμα μου....εχει πολυ ζορι με τα 2 ωρες ωρες σκεφτομαι αν δεν ειχα την μαμα μου τι θα εκανα 

Aχ βρε κορίτσια ευχαριστώ....απλά δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια κι αγχώνομαι. Έχουμε βέβαια ένα μπαμπά που είναι μεγάλη δύναμη....Όλοι το βλέπετε σαν θαύμα κι εγώ όχι ιδιαίτερα....ντρε΄πομαι και για τις σκέψεις που έκανα....Μέχρι πριν 1,5 χρόνο κατατρυπούσα το σώμα μου κι έπινα ορμόνες για να έχω ένα ζουζουνάκι να με πει μαμά. Το βασικό που νιώθω είναι τύψεις για το μπέμπη....ότι δεν πρόλαβα να τον χαρώ όσο ονειρεύομουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Aχ βρε κορίτσια ευχαριστώ....απλά δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια κι αγχώνομαι. Έχουμε βέβαια ένα μπαμπά που είναι μεγάλη δύναμη....Όλοι το βλέπετε σαν θαύμα κι εγώ όχι ιδιαίτερα....ντρε΄πομαι και για τις σκέψεις που έκανα....Μέχρι πριν 1,5 χρόνο κατατρυπούσα το σώμα μου κι έπινα ορμόνες για να έχω ένα ζουζουνάκι να με πει μαμά. Το βασικό που νιώθω είναι τύψεις για το μπέμπη....ότι δεν πρόλαβα να τον χαρώ όσο ονειρεύομουν

Μην αγχώνεσαι για τις σκέψεις μου κ μη νιώθεις άσχημα. Είναι τελείως φυσιολογικό. Ειχες εύκολη εγκυμοσύνη στο 1ο? Σου εύχομαι να έχεις πολύ καλή εγκυμοσύνη κ να μη καταλάβεις τπτ. Να χαρείς τον μπέμπη σου κ να είσαι σίγουρη οσο θα περνάει ο καιρός θα το συνηθίζεις!! Κ τώρα όσο μπορείς να ζητάς βοήθεια. Να μη ντρέπεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη εκτός από μερικά καφέ υγρά που μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν  συχνά στις υποβοηθούμενες εγκυμοσύνες. Αυτό που μου έχει καρφωθεί είναι ότι θα στερήσω από τον μπεμπάκο μου χρόνο και ενέργεια επειδή θα έρθει κι ΄ένα νεογέννητο. Όσες μανούλες εχετε παραπάνω από ένα έτσι σκέφτεστε; είναι που προσπάθησα και τόσο πολύ για να έρθει στη ζωή και το φέρω πολύ βαρέως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:
στις On 1/3/2022 at 12:04 ΠΜ, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη εκτός από μερικά καφέ υγρά που μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν  συχνά στις υποβοηθούμενες εγκυμοσύνες. Αυτό που μου έχει καρφωθεί είναι ότι θα στερήσω από τον μπεμπάκο μου χρόνο και ενέργεια επειδή θα έρθει κι ΄ένα νεογέννητο. Όσες μανούλες εχετε παραπάνω από ένα έτσι σκέφτεστε; είναι που προσπάθησα και τόσο πολύ για να έρθει στη ζωή και το φέρω πολύ βαρέως

Βρε μη το σκέφτεσαι έτσι. Θα δεις πόσο θα παίζουν μεταξύ τους όταν θα είναι 2 ο μεγάλος κ 1 το μωρό. Αυτό να σκέφτεσαι κ όχι τα αρνητικά. Θα έχεις βοήθεια το πρώτο διάστημα να μη παραγκονισεις τον μικρό. Όλα καλά θα πάνε. Μη σκέφτεσαι αρνητικά. Στο γιατρό πηγες? Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι στην 6+3 πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στο γιατρό ο οποίος μετά το σοκ του μου εξήγησε ότι υπάρχουν κίνδυνοι λόγω του ότι γέννησα με καισαρική και ότι θα επιβεβαιώσουμε υπερηχογραφικά την κύηση 9/03. Ούτε κι ο ίδιος πίστευε ότι έμεινα φυσιολογικά. Το άφησα λίγο παραπάνω γιατί νόμιζα ότι είχα καθυστέρηση λόγω covid, νόσησαμε οικογενειακώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Είμαι στην 6+3 πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στο γιατρό ο οποίος μετά το σοκ του μου εξήγησε ότι υπάρχουν κίνδυνοι λόγω του ότι γέννησα με καισαρική και ότι θα επιβεβαιώσουμε υπερηχογραφικά την κύηση 9/03. Ούτε κι ο ίδιος πίστευε ότι έμεινα φυσιολογικά. Το άφησα λίγο παραπάνω γιατί νόμιζα ότι είχα καθυστέρηση λόγω covid, νόσησαμε οικογενειακώς. 

Έχω ακούσει κ με καισαρικη να γένναν στους 10 μήνες. Εσυ που θα γεννήσεις κ στο χρόνο???? Μια χαρά μην αγχώνεσαι!! Όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά κ όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Έχω ακούσει κ με καισαρικη να γένναν στους 10 μήνες. Εσυ που θα γεννήσεις κ στο χρόνο???? Μια χαρά μην αγχώνεσαι!! Όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά κ όλα θα πάνε καλά!!!

Αλήθεια βρε Ρούλα; έχεις υπόψη σου κοπέλα που πήγαν όλα καλά σύντομα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Αλήθεια βρε Ρούλα; έχεις υπόψη σου κοπέλα που πήγαν όλα καλά σύντομα; 

Κοπέλα μου εγω τώρα είδα ότι γεννήσες με καισαρική κ η αλήθεια είναι πως κ εμένα η γυναικολογος μου μου είχε πει κατηγορηματικά να μην μείνω άμεσα έγκυος μετα την καισαρική. Ο δικος σου γιατρός τι σου είπε?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Αλήθεια βρε Ρούλα; έχεις υπόψη σου κοπέλα που πήγαν όλα καλά σύντομα; 

Ναι με καισαρικη στους 10μηνες. Γιατί να μη πάνε καλά? Μην εισαι απαισιόδοξη σε παρακαλώ. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όχι μόνο μια. Μπορεί οι γιατροί να λένε όχι αλλά για δική τους ευκολία πιστεύω κ όχι για να μη πάθει τπτ η μητέρα. Θέλω να είσαι αισιόδοξη κ ολα καλά θα πάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πέταξε από τη χαρά του αλλά.....όταν τον ρώτησα αν πρέπει να γίνει αναγκαστική διακοπή μου είπε ότι δεν τίθεται θ΄έμα. Δεν ξέρω ρε κορίτσια...εμένα ακόμα με πονάει η καισάρικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε.?ελπίζω να είστε καλά μαζί με τα Μπεμπακια σας.ποσά γεύματα κάνετε εσείς κορίτσια μου την ημέρα και ποσό γάλα πίνετε.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrys_Pa είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε.?ελπίζω να είστε καλά μαζί με τα Μπεμπακια σας.ποσά γεύματα κάνετε εσείς κορίτσια μου την ημέρα και ποσό γάλα πίνετε.?

Εμενα κάνει 5 γεύματα. Δεν έχει στάνταρ μλ το 24ωρο. Γύρω στα 800. Αλλες φορες 150 κ αλλες 180. Μπορεί κ 120 βέβαια κ 140 σε κάποιο γεύμα. Εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2022 at 8:24 ΠΜ, ο/η Maroulli είπε:

Μαζι ειμαστε εμεις!!!3 του μηνα γίνεται εμενα 5 μηνων!!!

Και μαζί.. και εγώ 3 γέννησα, 3/10🎉

Πριν δυο μέρες γίναμε 5 μηνών. Σήμερα είχαμε εμβόλιο και από αύριο ξεκινάμε στερεές☺️
Μου είπε να ξεκινήσω με το βιολογικό ριζάλευρο της hipp για μία εβδομάδα
και μου έδωσε οδηγίες πως να το φτιάξω με μητρικό (ή με formula) αλλά έχω πολύ μητρικό και θα το κάνω έτσι.
Την άλλη βδομάδα ξεκινάμε και ένα γεύμα φρούτα (να ξεκινήσω με αχλάδι) και από αύριο να της δίνω και νεράκι πλέον.
Να σας πω την αλήθεια μου, δεν ήθελα να δώσω ρυζάλευρο καθόλου, ίσως ξεκινήσω κατευθείαν φρουτάκι αύριο. Ο άντρας μου «φωνάζει» και λέει να μην κάνω του κεφαλιού μου. Πρόβλημα βάρους δεν έχουμε, είμαστε σε πολύ καλε΄ς καμπύλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εμενα κάνει 5 γεύματα. Δεν έχει στάνταρ μλ το 24ωρο. Γύρω στα 800. Αλλες φορες 150 κ αλλες 180. Μπορεί κ 120 βέβαια κ 140 σε κάποιο γεύμα. Εσένα?

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εμενα κάνει 5 γεύματα. Δεν έχει στάνταρ μλ το 24ωρο. Γύρω στα 800. Αλλες φορες 150 κ αλλες 180. Μπορεί κ 120 βέβαια κ 140 σε κάποιο γεύμα. Εσένα?

Εμένα κάνουν άλλοτε 5 άλλοτε 6 γεύματα από 220  μλ η μια και 190 μλ η άλλη και έχει εδώ και 2 μέρες που και η άλλη μου πίνει και αυτή 220 μλ πίνουμε μόνο ξένο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Και μαζί.. και εγώ 3 γέννησα, 3/10🎉

Πριν δυο μέρες γίναμε 5 μηνών. Σήμερα είχαμε εμβόλιο και από αύριο ξεκινάμε στερεές☺️
Μου είπε να ξεκινήσω με το βιολογικό ριζάλευρο της hipp για μία εβδομάδα
και μου έδωσε οδηγίες πως να το φτιάξω με μητρικό (ή με formula) αλλά έχω πολύ μητρικό και θα το κάνω έτσι.
Την άλλη βδομάδα ξεκινάμε και ένα γεύμα φρούτα (να ξεκινήσω με αχλάδι) και από αύριο να της δίνω και νεράκι πλέον.
Να σας πω την αλήθεια μου, δεν ήθελα να δώσω ρυζάλευρο καθόλου, ίσως ξεκινήσω κατευθείαν φρουτάκι αύριο. Ο άντρας μου «φωνάζει» και λέει να μην κάνω του κεφαλιού μου. Πρόβλημα βάρους δεν έχουμε, είμαστε σε πολύ καλε΄ς καμπύλες. 

Κι εμείς την Τρίτη έχουμε εμβόλιο και θα μας πει να ξεκινήσουμε στέρεες για να δούμε τι θα μας πει πω πω μεγαλώνουμε κορίτσια μου😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrys_Pa είπε:

 

Εμένα κάνουν άλλοτε 5 άλλοτε 6 γεύματα από 220  μλ η μια και 190 μλ η άλλη και έχει εδώ και 2 μέρες που και η άλλη μου πίνει και αυτή 220 μλ πίνουμε μόνο ξένο γαλα

Α εσένα πίνουν πολύ περισσότερο απ τον δικό μου. Κ εγώ μόνο φόρμουλα δίνω. Ανυπομονώ να πάμε παιδίατρο να μας πει κ εμάς για στερεές 

@itsathina περιμένουμε νέα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Α εσένα πίνουν πολύ περισσότερο απ τον δικό μου. Κ εγώ μόνο φόρμουλα δίνω. Ανυπομονώ να πάμε παιδίατρο να μας πει κ εμάς για στερεές 

@itsathina περιμένουμε νέα σου!!!

Έχεις εσυ καθόλου θέμα με τα κακακια.?εμένα η μια κάνει περίπου 4 μπορεί και 5 μέρες να ενεργηθει(μαλακα πάντα)και η άλλη 6μερεςπροχθες ήταν η 7 μέρα και της έκανα κλισματακι και έκανε αμεσως την επόμενη φορά ενεργήθηκε μόνη της αλλά την 7η μέρα παλι(πάντα μαλακα)λες τώρα με τις στερεες να φτιάξει αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrys_Pa είπε:

Έχεις εσυ καθόλου θέμα με τα κακακια.?εμένα η μια κάνει περίπου 4 μπορεί και 5 μέρες να ενεργηθει(μαλακα πάντα)και η άλλη 6μερεςπροχθες ήταν η 7 μέρα και της έκανα κλισματακι και έκανε αμεσως την επόμενη φορά ενεργήθηκε μόνη της αλλά την 7η μέρα παλι(πάντα μαλακα)λες τώρα με τις στερεες να φτιάξει αυτό?

Άσχετο, αλλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει καμία. Εμένα τις τελευταίες 2 εβδομάδες, έκανε μέρα παρά μέρα και χθες το είπα στον γιατρό και μου λέει να προσέχω τη φόρμουλα (κάνω μεικτή). Να μην «κόβω» τις κουταλιές, να τις βάζω αφράτες. Γιατί όταν τις βάζω κοφτές συμπιέζεται περισσότερο γάλα και ίσως τη στουμπώνει. Ο γιατρός σου τι λέει; Μήπως προβιοτικά βοηθούσαν, αντί για κλύσμα; Ίσως λίγες σταγόνες χαμομήλι στο γαλατάκι τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...