Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Κορίτσια πήγαμε παιδίατρο!!!!  αρχικά η ζυγαριά του με τη δική μ έχει 200γρ απόκλιση 😕 Που σημαίνει ότι πήρε 756 γρ λαι όχι 1 κιλό που έβλεπα εγώ.Λοιπον του είπα πόσο πίνει και τα λοιπά με το γάλα και μου λέει μην αγχώνομαι απλά δεν θέλει να φάει πολύ από τη στιγμή που είναι υγιής..καλό είναι να τρώει πιο πολύ δεν θέλει όμως να τρώει κάτω από 90 με 100 και βλέπουμε πως θα πάει..60 ποντους είναι. Αναπτύσσεται κανονικά μου είπε..Τη μία αυτός ο άνθρωπος με αγχώνει κ μου λέει κάτι γίνεται για να μην τρώει πολύ (τον προηγούμενο μηνα)και τώρα μ λέει μην αγχώνεσαι απλά δεν θέλει να φάει πολύ. Είναι να τρελαίνεσαι αλλά τον εμπιστεύομαι τυφλα !Κάναμε κ το εμβολιακι μας όλα καλά!!!Πήραμε κ το αίμα στον μεγάλο ευτυχώς έχω γενναίο αντράκι και δεν μας ζορισες πολύ με τη 2 του βρήκε!!!

Και εμένα έχει απόκλιση 200gr αλλά προς τα κάτω.. εμένα είχε πάρει κιλό στον 2ο και η δικιά μου έλεγε 800gr. Αχχ!! Έχουμε ψηλά μωράκια.. στους 3 μήνες ακριβώς που την πήγα ήταν 60.5 και μεγαλώνει και το κεφάλι, που είναι το πιο σημαντικό από όλα κορίτσια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι ίσως σ είπε δε χρειάζεται να αγχωνεσαι γιατι βλέπει ότι αναπτύσσεται κανονικά. Κ εγω πιστεύω ότι αν δεν είχαμε το ιστορικό δε θα αγχωνομουν πόσο θα έτρωγε. Ποσο σ πίνει δλδ το 24ωρο? Εγώ περιμένω να βγει η γενική ούρων που του έκανα να δω τι θα δείξει. Μπράβο στον γιόκα σου!! Μπορεί να ήθελε να δείξει ότι είναι μεγαλος αδερφός!!!

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου! ενημέρωσε μας! Εμένα πρώτο γεύμα σήμερα 120ml και κοιμήθηκε στο μπιμπερό, χωρίς καμία γκρίνια. Αν φάει άλλο ένα 120ml, θα την πάω στα 150ml, με την ελπίδα. 95% ήταν οι θηλές, θα είμαι σίγουρη στα επόμενα. Δες το και εσύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι ίσως σ είπε δε χρειάζεται να αγχωνεσαι γιατι βλέπει ότι αναπτύσσεται κανονικά. Κ εγω πιστεύω ότι αν δεν είχαμε το ιστορικό δε θα αγχωνομουν πόσο θα έτρωγε. Ποσο σ πίνει δλδ το 24ωρο? Εγώ περιμένω να βγει η γενική ούρων που του έκανα να δω τι θα δείξει. Μπράβο στον γιόκα σου!! Μπορεί να ήθελε να δείξει ότι είναι μεγαλος αδερφός!!!

Ναι μωρέ το αγοράκι μου!! Πίνει 650 μλ τη μέρα μου είπε ε εντάξει καλα ειναι!!!!Καλά αποτελέσματα εύχομαι να έχεις καθαρή θα είναι θα δεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Ναι μωρέ το αγοράκι μου!! Πίνει 650 μλ τη μέρα μου είπε ε εντάξει καλα ειναι!!!!Καλά αποτελέσματα εύχομαι να έχεις καθαρή θα είναι θα δεις!!!!

Ευχαριστω! Θα βγει το απόγευμα μ είπε. Πόσα κιλά είναι τωρα  δλδ? Τόσο πίνει κ εμένα αυτές τις μερες ενώ είχε μια εβδομάδα που έπινε 800σιγουρα.

Ποιο εμβόλιο κάνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η itsathina είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου! ενημέρωσε μας! Εμένα πρώτο γεύμα σήμερα 120ml και κοιμήθηκε στο μπιμπερό, χωρίς καμία γκρίνια. Αν φάει άλλο ένα 120ml, θα την πάω στα 150ml, με την ελπίδα. 95% ήταν οι θηλές, θα είμαι σίγουρη στα επόμενα. Δες το και εσύ! 

Ευχαριστώ!! Ποσες  ωρες είχε να πιει κ ήπιε 120? Εμενα όμως αν πιει το πίνει γρήγορα. Θεωρώ ότι δε φταίνε οι θηλές. Τις nuk έχω 0-6 αλλά τις έχω σκίσει λίγο κ όταν γυρίζω το μπουκάλι στάζει καλά το γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ευχαριστω! Θα βγει το απόγευμα μ είπε. Πόσα κιλά είναι τωρα  δλδ? Τόσο πίνει κ εμένα αυτές τις μερες ενώ είχε μια εβδομάδα που έπινε 800σιγουρα.

Ποιο εμβόλιο κάνατε?

Είναι 5350 .του πνευμονιοκοκκου κάναμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Είναι 5350 .του πνευμονιοκοκκου κάναμε!

Το 2ο ε? Εμείς τη Δευτέρα θα κάνουμε το prevenar 13.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Το 2ο ε? Εμείς τη Δευτέρα θα κάνουμε το prevenar 13.

Αυτό κάναμε κ εμεις το prevenar 13  η ονομασία του εμβολίου είναι αυτή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ευχαριστώ!! Ποσες  ωρες είχε να πιει κ ήπιε 120? Εμενα όμως αν πιει το πίνει γρήγορα. Θεωρώ ότι δε φταίνε οι θηλές. Τις nuk έχω 0-6 αλλά τις έχω σκίσει λίγο κ όταν γυρίζω το μπουκάλι στάζει καλά το γαλα

Τρεις ώρες και τώρα ήπιε 130ml πάλι στο 3ωρο. Χθες μου ήπιε 220ml στο 4ωρο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι!
Ξέρεις όμως τι άλλο έχω παρατηρήσει; Επειδή εμένα δε το πίνει πολύ γρήγορα! 
Αν αρχίσει να κρυώνει και φτάσει περίπου στη θερμοκρασία του δέρματος, εκεί στους 37,
σταματάει και ξεκινάει πάλι μόνο αν το ζεστάνω!
Πως πήγαν οι εξετάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Αυτό κάναμε κ εμεις το prevenar 13  η ονομασία του εμβολίου είναι αυτή 

Χαχαχα. Δε τα πάω καθόλου καλά με τα εμβόλια. Ξέρω μόνο την ονομασία που μ το γράφει να πάω στο φαρμακείο. Δε σας έκανε κάτι ε? Θυμάμαι στη μεγάλη της ειχε κάνει πολύ γκρίνια κ το είχα σημειώσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσια μια χαρά τα μπεμπακια σας!!!! Ξέρετε αν το δεύτερο εμβόλιο του πνευμονιοκοκκου κανει πυρετό?? Η' ειναι αναλογα στο παιδι? Δηλαδη μπορει να κάνει μπορει κ οχι? 

Εμείς την Κυριακή θα κάνουμε το εμβόλιο κ θα μας δει και ο γιατρος !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η itsathina είπε:

Τρεις ώρες και τώρα ήπιε 130ml πάλι στο 3ωρο. Χθες μου ήπιε 220ml στο 4ωρο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι!
Ξέρεις όμως τι άλλο έχω παρατηρήσει; Επειδή εμένα δε το πίνει πολύ γρήγορα! 
Αν αρχίσει να κρυώνει και φτάσει περίπου στη θερμοκρασία του δέρματος, εκεί στους 37,
σταματάει και ξεκινάει πάλι μόνο αν το ζεστάνω!
Πως πήγαν οι εξετάσεις; 

Ευτυχως βγήκε καθαρή η γενική κ περιμένω μεθαύριο κ τη καλλιέργεια. Ναι κ εμένα το θέλει πολύ ζεστό το γάλα αν κρυώσει δε το πίνει. Κ έτσι έχω ένα μπρίκι με ζεστό νερό κ το βάζω μέσα μέχρι να ρευτεί.  Αντε μακάρι να έφταιγαν οι πιπιλες κ να ξεκινήσει να πίνει!!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Μπράβο κορίτσια μια χαρά τα μπεμπακια σας!!!! Ξέρετε αν το δεύτερο εμβόλιο του πνευμονιοκοκκου κανει πυρετό?? Η' ειναι αναλογα στο παιδι? Δηλαδη μπορει να κάνει μπορει κ οχι? 

Εμείς την Κυριακή θα κάνουμε το εμβόλιο κ θα μας δει και ο γιατρος !!

 

Εμεις τη Δευτέρα το έχουμε.στη μεγάλη γκρίνια μ εκανε θυμάμαι. Αλλα πιστεύω είναι ανάλογα στο παιδί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Μπράβο κορίτσια μια χαρά τα μπεμπακια σας!!!! Ξέρετε αν το δεύτερο εμβόλιο του πνευμονιοκοκκου κανει πυρετό?? Η' ειναι αναλογα στο παιδι? Δηλαδη μπορει να κάνει μπορει κ οχι? 

Εμείς την Κυριακή θα κάνουμε το εμβόλιο κ θα μας δει και ο γιατρος !!

 

Αααα κορίτσια κ κατι αλλο να ρωτήσω... ποση ωρα μενουν ξυπνια τα μπεμπακια σας?? Εμένα εχει καμία εβδομάδα τώρα αντέχει ξύπνιος 1με 1μιση ωρα μετα αρχίζει κ κουτουλαει 😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Αααα κορίτσια κ κατι αλλο να ρωτήσω... ποση ωρα μενουν ξυπνια τα μπεμπακια σας?? Εμένα εχει καμία εβδομάδα τώρα αντέχει ξύπνιος 1με 1μιση ωρα μετα αρχίζει κ κουτουλαει 😁😁😁

Μια από τα ίδια.. τώρα χρειάζονται ύπνο! Υπολόγισε ότι πρέπει να κοιμούνται 14-17ω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Μπράβο κορίτσια μια χαρά τα μπεμπακια σας!!!! Ξέρετε αν το δεύτερο εμβόλιο του πνευμονιοκοκκου κανει πυρετό?? Η' ειναι αναλογα στο παιδι? Δηλαδη μπορει να κάνει μπορει κ οχι? 

Εμείς την Κυριακή θα κάνουμε το εμβόλιο κ θα μας δει και ο γιατρος !!

 

Εμένα μου έκανε τη νύχτα.. αλλά ο γιατρός μου είχε πει συνήθως δεν κάνει.
Έδωσα depon και έπεσε σε ένα δίωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ευτυχως βγήκε καθαρή η γενική κ περιμένω μεθαύριο κ τη καλλιέργεια. Ναι κ εμένα το θέλει πολύ ζεστό το γάλα αν κρυώσει δε το πίνει. Κ έτσι έχω ένα μπρίκι με ζεστό νερό κ το βάζω μέσα μέχρι να ρευτεί.  Αντε μακάρι να έφταιγαν οι πιπιλες κ να ξεκινήσει να πίνει!!

 

 

 

Ωραία μπράβο μακαρι κ η καλλιέργεια να βγει καθαρή!!

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη 100% ότι δεν κάνει να ξανα ζεσταινουμε το γάλα. Νομίζω ότι το γραφει στο κουτί θα το κοιτάξω κ για σιγουριά. 

Μου είχαν πει κ στο μαιευτήριο για το μητρικό οτι δεν κάνει να ζεσταθεί δεύτερη φορά γιατί χάνει τα συστατικά του αλλά κ για την σκόνη νομίζω το γραφει στο κουτί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki 986 είπε:

Ωραία μπράβο μακαρι κ η καλλιέργεια να βγει καθαρή!!

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη 100% ότι δεν κάνει να ξανα ζεσταινουμε το γάλα. Νομίζω ότι το γραφει στο κουτί θα το κοιτάξω κ για σιγουριά. 

Μου είχαν πει κ στο μαιευτήριο για το μητρικό οτι δεν κάνει να ζεσταθεί δεύτερη φορά γιατί χάνει τα συστατικά του αλλά κ για την σκόνη νομίζω το γραφει στο κουτί. 

Σαν να  είναι σε μπαιν μαρι το κάνω. Έχω ζεστό νερό στο μπρίκι. Μα λέει το κουτί μέσα σε 1  ώρα να καταναλωθεί. Θα ρωτήσω τν παιδίατρο βεβαια ευτυχώς μ το ειπες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η itsathina είπε:

Εμένα μου έκανε τη νύχτα.. αλλά ο γιατρός μου είχε πει συνήθως δεν κάνει.
Έδωσα depon και έπεσε σε ένα δίωρο!

Κ πως τον κατάλαβες τον πυρετό? Τι έκανε? Δίωρο? Έκανε τόσο πολύ να πέσει? Στις πόσες ώρες μετά το εμβόλιο σ έκανε? Πολλές ερωτήσεις ξέρω αλλά ο πυρετός με αγχώνει πολυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki 986 είπε:

Αααα κορίτσια κ κατι αλλο να ρωτήσω... ποση ωρα μενουν ξυπνια τα μπεμπακια σας?? Εμένα εχει καμία εβδομάδα τώρα αντέχει ξύπνιος 1με 1μιση ωρα μετα αρχίζει κ κουτουλαει 😁😁😁

Εμενα κάθεται κ παραπάνω ξύπνιος. Βέβαια είναι ανάλογα με τις μέρες. Όπως τον πιάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Κ πως τον κατάλαβες τον πυρετό? Τι έκανε? Δίωρο? Έκανε τόσο πολύ να πέσει? Στις πόσες ώρες μετά το εμβόλιο σ έκανε? Πολλές ερωτήσεις ξέρω αλλά ο πυρετός με αγχώνει πολυυυ

Την είχα δίπλα μου και ενώ κοιμόταν ήταν ανήσυχη, αλλά κοιμόταν, δεν ξύπναγε! Την έπιασα και ζεμάταγε και ο λαιμός της ήταν ζεστός. Μου έκανε πυρετό γύρω στις 12 ώρες μετά. Σκέψου ότι το κάναμε 16.30 και πυρετό έκανε 5 το πρωί.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki 986 είπε:

Ωραία μπράβο μακαρι κ η καλλιέργεια να βγει καθαρή!!

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη 100% ότι δεν κάνει να ξανα ζεσταινουμε το γάλα. Νομίζω ότι το γραφει στο κουτί θα το κοιτάξω κ για σιγουριά. 

Μου είχαν πει κ στο μαιευτήριο για το μητρικό οτι δεν κάνει να ζεσταθεί δεύτερη φορά γιατί χάνει τα συστατικά του αλλά κ για την σκόνη νομίζω το γραφει στο κουτί. 

Το ίδιο λέει και σε εμένα, εντός 1 ώρας. Αλλά είναι ανάλογα το γάλα, στο almiron λέει εντός 2 ωρών! 
Συνήθως άπαξ και το φτιάξεις μπορείς να το ζεστάνεις μόνο μία φορά. 
Επίσης αν το φτιάξεις και χωρίς να πιεί το μωρό το βάλεις ψυγείο,
αντέχει 24ω και μετά το βγάζεις και το ζεσταίνεις.
Στο εξωτερικό σκεφτείτε, ότι φτιάχνουν την φόρμουλα όλης της μέρας σε κανάτες,
την βάζουν ψυγείο και χύνουν την ποσότητα που θέλουν στα μπιμπερό.image.png.96bf8efa3dd26c17499192b4649c78d2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμένα σμα κρυώσει δεν το πίνει..αν έχει περάσει το 45 λεπτά το πρτσω κ φτιάχνω άλλο αλλιώς Μπεν Μαρι κ το πίνει. 

Ολο το απόγευμα απίστευτη γκρίνια κ έδωσα κ ντεπον στις 4 μισή αλλά δεν την επιασε μάλλον..τώρα θα δείξει πως θα πάει η νύχτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εμενα κάθεται κ παραπάνω ξύπνιος. Βέβαια είναι ανάλογα με τις μέρες. Όπως τον πιάσει 

Οοο κ εμένα μπορεί κ όλο το απόγευμα να μην κοιμηθεί ή να κοιμηθεί κανένα 15λεπτο. Δεν κοιμάται κ πάρα πολύ εμένα η αλήθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maroulli είπε:

Οοο κ εμένα μπορεί κ όλο το απόγευμα να μην κοιμηθεί ή να κοιμηθεί κανένα 15λεπτο. Δεν κοιμάται κ πάρα πολύ εμένα η αλήθεια...

Εύχομαι να έχετε μια ήσυχη νύχτα! Ναι κ εμένα δεν έχει στάνταρ ώρες ύπνου ελπίζω να φτιάξει αργότερα. Όταν λες Μπεν μαρι έτσι όπως το κάνω εγώ? Σε ζεστό νερό βάζεις το μπουκαλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η itsathina είπε:

Την είχα δίπλα μου και ενώ κοιμόταν ήταν ανήσυχη, αλλά κοιμόταν, δεν ξύπναγε! Την έπιασα και ζεμάταγε και ο λαιμός της ήταν ζεστός. Μου έκανε πυρετό γύρω στις 12 ώρες μετά. Σκέψου ότι το κάναμε 16.30 και πυρετό έκανε 5 το πρωί.

Το ίδιο λέει και σε εμένα, εντός 1 ώρας. Αλλά είναι ανάλογα το γάλα, στο almiron λέει εντός 2 ωρών! 
Συνήθως άπαξ και το φτιάξεις μπορείς να το ζεστάνεις μόνο μία φορά. 
Επίσης αν το φτιάξεις και χωρίς να πιεί το μωρό το βάλεις ψυγείο,
αντέχει 24ω και μετά το βγάζεις και το ζεσταίνεις.
Στο εξωτερικό σκεφτείτε, ότι φτιάχνουν την φόρμουλα όλης της μέρας σε κανάτες,
την βάζουν ψυγείο και χύνουν την ποσότητα που θέλουν στα μπιμπερό.image.png.96bf8efa3dd26c17499192b4649c78d2.png

Νομίζω ότι η σκόνη δε μπαινει ψυγείο. Για το εβαπορέ έχω ακούσει από γνωστές μου ότι το κάνουν αλλά σε μεγαλύτερα μωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...