Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποσα κιλα πήρατε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης?


Dorina

Recommended Posts

Μα καλα τροχονομο θα βαλουμε ποσα κιλα θα παρουμε στην εγκυμοσυνη;

Αν διαβασετε αρθρα στο διαδικτυο αναλογα με το αρχικο βαρος υπαρχει ενα περιθωριο απο 6 ως 18 κιλα. Καθε σωμα ειναι διαφορετικο, και ειναι καλο να του συμπεριφερομαστε ομορφα ειδικα την περιοδο της κυησης χωρις να λιμοκτονουμε αλλα και χωρις να τρωμε συνεχεια τροφες με λιπαρα και καμια θρεπτικη αξια. Και πανω απο ολα ασκηση, για ευεξια πνευματος και σωματος. Η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια για να τη βγαλουμε στο κρεβατι ξαπλα και πλην συγκεκριμενων δυσαρεστων περιπτωσεων επιβαλλεται η κινηση και η ελαφρας μορφης ασκηση για την καλη υγεια εγκυου και εμβρυου. 

Να ειμαστε περιποιητικες και ανεκτικες με το σωμα μας που μεγαλωνει μια καινουρια ζωη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...
  • 5 months later...
στις On 5/2/2021 at 6:16 ΜΜ, ο/η Dorina είπε:

Συμφωνώ ακριβώς με αυτά που λες. .απλά εγω όπως τρώω πάντα αλλά πήρα κιλά από το καθησιο..δεν με αφηνε ο γιατρός να περπατάω. .του έλεγα ότι δεν γίνεται να μην περπατάω θα γίνω τοφαλος. .η εγκύμοσυνη μου ειναι τζαμι από την αρχή δεν υπάρχει λόγος όλα προληπτικά τα κάνω. .εγώ πήρα απόφαση να περπατάω κανονικά κ δεν θα τρώω μεγάλες μεριδες θα κάνω την  διατροφή ακριβώς νε γράμμαρία. ...κ εγώ δεν θελω ούτε να είμαι άρρωστη ούτε το παιδί γιατί τα κιλά αύτα κανουν. .

κι εγώ αγχώνομαι με τα κιλά που έχω πάρει, είμαι στην 21η εβδομάδα και έχω πάρει γύρω στα 4 (ΔΜΣ 25), φοβάμαι ότι θα μου αρχίσει τη γκρίνια η γιατρός μόλις με ζυγίσει... δεν τρώω βλακείες (junk food κτλ) αλλά πεινάω πολύ περισσότερο και δεν περπατάω πολύ πια και δεν κινούμαι όπως πριν που ήμουν στην τσίτα όλη μέρα (δούλευα 2 δουλειές)... λαχανιάζω και κουράζομαι πιο εύκολα, δεν σηκώνω βάρη που σήκωνα πριν...

Πάντως (χωρίς να το επιβραβεύω) ξέρω κοπέλα που έχει πάρει 20 κιλά και άλλη που έχει πάρει 30 στην εγκυμοσύνη και αν τις δεις τώρα δεν θα πιστεύεις ότι έχουν γεννήσει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2021 at 6:16 ΜΜ, ο/η Dorina είπε:

Συμφωνώ ακριβώς με αυτά που λες. .απλά εγω όπως τρώω πάντα αλλά πήρα κιλά από το καθησιο..δεν με αφηνε ο γιατρός να περπατάω. .του έλεγα ότι δεν γίνεται να μην περπατάω θα γίνω τοφαλος. .η εγκύμοσυνη μου ειναι τζαμι από την αρχή δεν υπάρχει λόγος όλα προληπτικά τα κάνω. .εγώ πήρα απόφαση να περπατάω κανονικά κ δεν θα τρώω μεγάλες μεριδες θα κάνω την  διατροφή ακριβώς νε γράμμαρία. ...κ εγώ δεν θελω ούτε να είμαι άρρωστη ούτε το παιδί γιατί τα κιλά αύτα κανουν. .

κι εγώ αγχώνομαι με τα κιλά που έχω πάρει, είμαι στην 21η εβδομάδα και έχω πάρει γύρω στα 4 (ΔΜΣ 25), φοβάμαι ότι θα μου αρχίσει τη γκρίνια η γιατρός μόλις με ζυγίσει... δεν τρώω βλακείες (junk food κτλ) αλλά πεινάω πολύ περισσότερο και δεν περπατάω πολύ πια και δεν κινούμαι όπως πριν που ήμουν στην τσίτα όλη μέρα (δούλευα 2 δουλειές)... λαχανιάζω και κουράζομαι πιο εύκολα, δεν σηκώνω βάρη που σήκωνα πριν...

Πάντως (χωρίς να το επιβραβεύω) ξέρω κοπέλα που έχει πάρει 20 κιλά και άλλη που έχει πάρει 30 στην εγκυμοσύνη και αν τις δεις τώρα δεν θα πιστεύεις ότι έχουν γεννήσει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2021 at 6:16 ΜΜ, ο/η Dorina είπε:

Καλήσπερα κορίτσια! !

Είμαι στην 18βδομάδα κ ζυγίστηκα σήμερα και διαπίστωσε ότι έχω πάρει 7 κιλά 😣😣😣😣Είχα παραπάνω κιλά τα τελευταία 3 χρόνια κ δεν θελω με τιπότα να πάρω πολλά! !Μου έχει δώσει ο ενδοκρινολογος μου μια διατροφή για εγκυμοσυνη 1800 θερμίδες που δεν την έχω κάνει γιατι είχα αναγουλες κ ετρώγα ψωμάκια για να περάσουν. .έχω κ θυροείδη κ παίρνω τ4. Κ δεν με αφηνε να περπαταω λογο εξωσωματικής... ξεκίνησα πάλι την διατροφή από σημέρα κ θα περπατάω λίγο από εδώ κ πέρα. ..εσεις πως πάτε από κιλά? Κ αν πήρατε τα χάσατε ευκόλα? Δεν με βλέπω καλά! !😣😣😣

 

 

Κορίτσι μου όμορφο καλησπέρα! 

Λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία δεν έχω γεννήσει βέβαια ακόμα κι εγώ αλλά θα σου πω τι έζησα μέχρι στιγμής.

Αρχικά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 81κιλα και ύψος έχω 1,60. Οι περισσότεροι με λένε χοντρή εμένα μου αρέσω πολύ από την άλλη. Είχα περισσότερα κιλά για ένα διάστημα τα οποία έχασα πριν μείνω έγκυος. 80 κιλά είμαι στο περισσότερο μέρος της ζωής μου. Τέλος πάντων, όταν έμεινα έγκυος αγχώθηκα πολύ στο να μην βάλω πολλά κιλά. Στο πρώτο τρίμηνο έβαλα πέντε κιλά χωρίς να το καταλάβω, γιατί έπρεπε να σταματήσω την δουλειά λόγω ιστορικού αποβολής. Τώρα είμαι στην 33 εβδομάδα και σύνολο έχω βάλει 12 κιλά. 

Πέρασα μια φάση στην οποία εκλεγα απαρηγόρητη, γιατί ενώ προσέχω με διατροφή, χωρίς ζάχαρη, με πολλες φυτικές ίνες, χωρίς τηγανιτα και γενικά ανθυγιεινα πράγματα και με 5 στα 7 άσκηση εγώ συνέχιζα και έβαζα κιλά. Και κάποιες φορές ένιωθα ότι στερουμαι τα πάντα.

Η γιατρός μου λοιπόν μου είπε ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Υπάρχουν γυναίκες που δεν θα βάλουν καθόλου κιλά, κάποιες που θα βάλουν λίγα και κάποιες πολλά. Και αυτό έχει να κάνει και με το DNA μας. Επίσης μου είπε ότι προτιμούμε την ψυχική υγεία της μαμάς κι ας είναι και λίγα κιλακια πάνω από αυτά που πρέπει.

Δεν φοβήθηκα ποτέ ούτε για πίεση, ούτε για σάκχαρο γιατί όπως σου είπα η διατροφή μου είναι ισορροπημένη και αυτό φαίνεται και από τις εξετάσεις μου. 

Πλέον δεν ασχολούμαι με το θέμα ούτε και με το τι μου λένε οι γύρω μου γιατί έχω ακούσει πολλά αυτούς τους μήνες. Το μόνο που με νοιάζει είναι αυτά που μου λέει η γιατρός μου και ότι το μωρό μου είναι υγιέστατο. Ο άντρας μου επίσης με βρίσκει πιο όμορφη και σέξυ από ποτέ. 😍😍😍

Συζήτησε το με τον γιατρό σου, πες του ακριβώς πως νιώθεις και βρείτε μια λύση μαζί και να ακούς μόνο αυτόν κανένας άλλος δεν είναι αρμόδιος να σου πει τι είναι καλύτερο για σένα. 

Από εμπειρίες με τις φίλες μου κάποιες τα έχασαν στην πρώτη εβδομάδα κάποιες στο 3μηνο πάνω και κάποιες ακόμα προσπαθούν. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 6/2/2022 at 7:23 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσι μου όμορφο καλησπέρα! 

Λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία δεν έχω γεννήσει βέβαια ακόμα κι εγώ αλλά θα σου πω τι έζησα μέχρι στιγμής.

Αρχικά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 81κιλα και ύψος έχω 1,60. Οι περισσότεροι με λένε χοντρή εμένα μου αρέσω πολύ από την άλλη. Είχα περισσότερα κιλά για ένα διάστημα τα οποία έχασα πριν μείνω έγκυος. 80 κιλά είμαι στο περισσότερο μέρος της ζωής μου. Τέλος πάντων, όταν έμεινα έγκυος αγχώθηκα πολύ στο να μην βάλω πολλά κιλά. Στο πρώτο τρίμηνο έβαλα πέντε κιλά χωρίς να το καταλάβω, γιατί έπρεπε να σταματήσω την δουλειά λόγω ιστορικού αποβολής. Τώρα είμαι στην 33 εβδομάδα και σύνολο έχω βάλει 12 κιλά. 

Πέρασα μια φάση στην οποία εκλεγα απαρηγόρητη, γιατί ενώ προσέχω με διατροφή, χωρίς ζάχαρη, με πολλες φυτικές ίνες, χωρίς τηγανιτα και γενικά ανθυγιεινα πράγματα και με 5 στα 7 άσκηση εγώ συνέχιζα και έβαζα κιλά. Και κάποιες φορές ένιωθα ότι στερουμαι τα πάντα.

Η γιατρός μου λοιπόν μου είπε ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Υπάρχουν γυναίκες που δεν θα βάλουν καθόλου κιλά, κάποιες που θα βάλουν λίγα και κάποιες πολλά. Και αυτό έχει να κάνει και με το DNA μας. Επίσης μου είπε ότι προτιμούμε την ψυχική υγεία της μαμάς κι ας είναι και λίγα κιλακια πάνω από αυτά που πρέπει.

Δεν φοβήθηκα ποτέ ούτε για πίεση, ούτε για σάκχαρο γιατί όπως σου είπα η διατροφή μου είναι ισορροπημένη και αυτό φαίνεται και από τις εξετάσεις μου. 

Πλέον δεν ασχολούμαι με το θέμα ούτε και με το τι μου λένε οι γύρω μου γιατί έχω ακούσει πολλά αυτούς τους μήνες. Το μόνο που με νοιάζει είναι αυτά που μου λέει η γιατρός μου και ότι το μωρό μου είναι υγιέστατο. Ο άντρας μου επίσης με βρίσκει πιο όμορφη και σέξυ από ποτέ. 😍😍😍

Συζήτησε το με τον γιατρό σου, πες του ακριβώς πως νιώθεις και βρείτε μια λύση μαζί και να ακούς μόνο αυτόν κανένας άλλος δεν είναι αρμόδιος να σου πει τι είναι καλύτερο για σένα. 

Από εμπειρίες με τις φίλες μου κάποιες τα έχασαν στην πρώτη εβδομάδα κάποιες στο 3μηνο πάνω και κάποιες ακόμα προσπαθούν. 

 

 

 

Θα μπορούσα να σου πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Από μικρή υπέρβαρη ξεκίνησα την εγκυμοσύνη έχοντας ήδη παραπάνω κιλά, ήμουν 79 και ύψος 1.64 τελικώς στη 18η εβδομάδα έφτασα 83 κιλά. Τρέμω πόσα θα βάλω αν και προσέχω γενικά διότι κάνα χρόνο πριν μείνω έγκυος είχα χάσει 27 κιλά. Οι εξετάσεις μου πολυ καλες όπως και εσενα. Ηρέμησα που διάβασα την περίπτωση σου. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Θα μπορούσα να σου πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Από μικρή υπέρβαρη ξεκίνησα την εγκυμοσύνη έχοντας ήδη παραπάνω κιλά, ήμουν 79 και ύψος 1.64 τελικώς στη 18η εβδομάδα έφτασα 83 κιλά. Τρέμω πόσα θα βάλω αν και προσέχω γενικά διότι κάνα χρόνο πριν μείνω έγκυος είχα χάσει 27 κιλά. Οι εξετάσεις μου πολυ καλες όπως και εσενα. Ηρέμησα που διάβασα την περίπτωση σου. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. 

Να σαι καλά κορίτσι μου! Εύχομαι και η δική σου εγκυμοσύνη να είναι μια ήρεμη και τελειομηνη και να την ζήσεις στο έπακρο! 

Χαίρομαι που σε βοήθησα! Μην σκέφτεσαι που θα φτάσεις χαλάλι όλα για τα μωράκια μας! Θα τα ξαναχασουμε όπως κάναμε και στο παρελθόν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...