Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άδεια κυήσεως και δώρο Χριστουγέννων αποριες


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω πητ στις 25/2/21 και από τις 26/6 είμαι με επαπειλούμενη αναρρωτική άδεια. Εργάζομαι από τον Αύγουστο του 2019 στην συγκεκριμένη εργασία. Προσπαθώ να ενημερωθώ αλλά δυσκολεύομαι αρχικά πότε θα πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ για την άδεια κύησης (ξέρω ότι είναι 56 μέρες πριν την πητ αλλά εμένα ξεκινά 31/12 πότε θα πρέπει να παω; Λίγο μετά η λίγο πριν;) Επίσης θεωρητικά αν έχω καταλάβει καλά θα πάρω ένα τμήμα του δώρου Χριστουγέννων από τον εργοδότη και θα πρέπει να κάνω αίτηση για το υπόλοιπο από το ΙΚΑ ισχύει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το δώρο Χριστουγέννων δεν γνωρίζω να σου πω. Σχετικά με την άδεια κυήσεως θα πας στο ΙΚΑ αφότου ξεκινήσουν οι 56 μέρες έχοντας μαζί σου γνωμάτευση από γιατρό του Δημοσίου ή συμβεβλημένο με τον εοπυυ ή του ΙΚΑ για την ΠΗΤ, το χαρτί από τον εργοδότη σου ότι βγαίνεις σε άδεια κυήσεως κ iban λογαριασμού. Τις 56 μέρες τις υπολογίζουν μια μέρα πριν την ΠΗΤ θα μετρήσεις δλδ από 24/2 κ πίσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/11/2020 at 10:24 ΜΜ, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω πητ στις 25/2/21 και από τις 26/6 είμαι με επαπειλούμενη αναρρωτική άδεια. Εργάζομαι από τον Αύγουστο του 2019 στην συγκεκριμένη εργασία. Προσπαθώ να ενημερωθώ αλλά δυσκολεύομαι αρχικά πότε θα πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ για την άδεια κύησης (ξέρω ότι είναι 56 μέρες πριν την πητ αλλά εμένα ξεκινά 31/12 πότε θα πρέπει να παω; Λίγο μετά η λίγο πριν;) Επίσης θεωρητικά αν έχω καταλάβει καλά θα πάρω ένα τμήμα του δώρου Χριστουγέννων από τον εργοδότη και θα πρέπει να κάνω αίτηση για το υπόλοιπο από το ΙΚΑ ισχύει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Λοιπόν, τώρα με τον covid δεν ξέρω τι γίνεται αλλά για τις 56 ημέρες σίγουρα δεν τα καταθέτεις νωρίτερα. Δώρο εγώ πήρα ένα μικρό μέρος από τον εργοδότη μου και στο ΙΚΑ πας κ κάνεις αίτηση μετά τις 20/12 κ σου βάζουν τα χρήματα. Κ από κει ένα μέρος παίρνεις. Αυτά ίσχυαν πέρσι τα Χριστούγεννα που έκανα εγώ τα χαρτιά μου. Με το καλό σου εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...