Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αύξηση βάρους


Daphnefeida

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας. Νέο μέλος εδώ και πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στη 18η βδομάδα και έχω πάρει 3 περίπου κιλά. Ξεκίνησα από τα 61 περίπου κιλά. Η γιατρος μου φωναζει ότι σε 5 βδομαδες που θα ξαναπάω καλό θα ταν να μην έχω πάρει η να έχω πάρει μόνο 1 κιλο. Όριο μου έβαλε τα 10 γιατι στο παρελθόν υπήρξα παχύσαρκη και φοβάται.. πως το καταφέρνω αυτό ρε κορίτσια?έχω αγχωθει πολύ...😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Daphnefeida είπε:

Καλημέρα σε όλες σας. Νέο μέλος εδώ και πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στη 18η βδομάδα και έχω πάρει 3 περίπου κιλά. Ξεκίνησα από τα 61 περίπου κιλά. Η γιατρος μου φωναζει ότι σε 5 βδομαδες που θα ξαναπάω καλό θα ταν να μην έχω πάρει η να έχω πάρει μόνο 1 κιλο. Όριο μου έβαλε τα 10 γιατι στο παρελθόν υπήρξα παχύσαρκη και φοβάται.. πως το καταφέρνω αυτό ρε κορίτσια?έχω αγχωθει πολύ...😥

Καλησπερα κορίτσι μου εγώ είμαι στη 20 και έχω πάρει 4 . Δεν ξέρω τι γίνετε και εγώ έχω απελπιστεί βέβαια τρώω αλλά όχι ότι σκάω και από τι φαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Daphnefeida, @Σταυρι μου, κορίτσια με το καλό! Μην στεναχωριέστε καθόλου για τέτοια! Τίποτα δεν είναι αυτά τα κιλά. Είστε σούπερ. Εμένα ο γυναικολόγος μου είχε πει ένα κιλό το μήνα είναι τέλεια! Αν μια γυναίκα πάρει 12-13 κιλά στην εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό. Είναι όμως κι αναλόγως τον οργανισμό. Εγώ δεν πήρα καθόλου στην αρχή και τα πήρα στο τέλος. Οι φίλες μου και οι δύο πήραν μέχρι τον έκτο τα περισσότερα και μετά σχεδόν τίποτα. Σημασία έχει στο τέλος να μην ξεπεράσεις το όριο!🥰💗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπερα κορίτσι μου εγώ είμαι στη 20 και έχω πάρει 4 . Δεν ξέρω τι γίνετε και εγώ έχω απελπιστεί βέβαια τρώω αλλά όχι ότι σκάω και από τι φαι. 

Εγώ τρώω νορμάλ δεν έχω λιγούρες ούτε πεινάω ιδιαίτερα και βασικά δεν έχω καταλάβει πως πήρα 3 κιλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

@Daphnefeida, @Σταυρι μου, κορίτσια με το καλό! Μην στεναχωριέστε καθόλου για τέτοια! Τίποτα δεν είναι αυτά τα κιλά. Είστε σούπερ. Εμένα ο γυναικολόγος μου είχε πει ένα κιλό το μήνα είναι τέλεια! Αν μια γυναίκα πάρει 12-13 κιλά στην εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό. Είναι όμως κι αναλόγως τον οργανισμό. Εγώ δεν πήρα καθόλου στην αρχή και τα πήρα στο τέλος. Οι φίλες μου και οι δύο πήραν μέχρι τον έκτο τα περισσότερα και μετά σχεδόν τίποτα. Σημασία έχει στο τέλος να μην ξεπεράσεις το όριο!🥰💗 

Ο διατροφολογος μου, είπε ότι 10 κιλά είναι πολύ λίγα και ότι θεωρεί υπερβολή το 1 κιλο τον μήνα... Εντωμεταξυ το παιδί αναμμενεται να βγει με μεγάλο βάρος καθώς ο πατέρας του είναι πολύ ψηλός και ήδη δείχνει 7-9 μέρες μεγαλυτερο σε αναπτυξη! Πως θα βγάλω 4-4,5 κιλα παιδί έχοντας πάρει μόνο 10?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Daphnefeida είπε:

Ο διατροφολογος μου, είπε ότι 10 κιλά είναι πολύ λίγα και ότι θεωρεί υπερβολή το 1 κιλο τον μήνα... Εντωμεταξυ το παιδί αναμμενεται να βγει με μεγάλο βάρος καθώς ο πατέρας του είναι πολύ ψηλός και ήδη δείχνει 7-9 μέρες μεγαλυτερο σε αναπτυξη! Πως θα βγάλω 4-4,5 κιλα παιδί έχοντας πάρει μόνο 10

Ένα κιλό το μήνα για τους πρώτους μήνες το λένε κυρίως αυτό. Στο τέλος είναι λογικό να πάρεις περισσότερα. Για παράδειγμα εγώ πήρα 8 κιλά και ο γιος μου γεννήθηκε 3800 περίπου. Δεν τον λες και μικρό! Μπήκα με πρόκληση ακριβώς στην 40η εβδομάδα γιατί δεν είχα συσπάσεις και το μωρό θα ξεπερνούσε τα 4 κιλά. Μπορεί να γινόταν και παραπάνω. Θέλω να καταλήξω ότι μπορείς και με τόσα λίγα κιλά να κάνεις ένα μεγάλο μωρό. Αλλά και πάλι το να πάρεις 12- 13 κιλά είναι ιδανικό. Θα τα χάσεις πολύ γρήγορα! Το σημαντικότερο είναι να τρως σωστά και να μην στερείς από τον εαυτό σου το φαγητό οπότε το έχει ανάγκη. Εγώ αυτό έκανα έτρωγα συνεχώς απλά έκοψα τα πολλά γλυκά και τα απ' έξω και αυτό με έσωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Ένα κιλό το μήνα για τους πρώτους μήνες το λένε κυρίως αυτό. Στο τέλος είναι λογικό να πάρεις περισσότερα. Για παράδειγμα εγώ πήρα 8 κιλά και ο γιος μου γεννήθηκε 3800 περίπου. Δεν τον λες και μικρό! Μπήκα με πρόκληση ακριβώς στην 40η εβδομάδα γιατί δεν είχα συσπάσεις και το μωρό θα ξεπερνούσε τα 4 κιλά. Μπορεί να γινόταν και παραπάνω. Θέλω να καταλήξω ότι μπορείς και με τόσα λίγα κιλά να κάνεις ένα μεγάλο μωρό. Αλλά και πάλι το να πάρεις 12- 13 κιλά είναι ιδανικό. Θα τα χάσεις πολύ γρήγορα! Το σημαντικότερο είναι να τρως σωστά και να μην στερείς από τον εαυτό σου το φαγητό οπότε το έχει ανάγκη. Εγώ αυτό έκανα έτρωγα συνεχώς απλά έκοψα τα πολλά γλυκά και τα απ' έξω και αυτό με έσωσε! 

Ευχαριστώ πολύ!! Θα κάνω ότι μπορώ και ελπίζω να είμαι στα πλαίσια του φυσιολογικού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...