Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόγραμμα ύπνου και φαγητού σε 10 μηνων


Recommended Posts

Μανουλες καλησπέρα!!!θέλω τα φώτα σας!!!έχω δύο δίδυμα αγοράκια 10 μηνών πάμε για 11 σ λιγες μέρες...ευτυχώς είναι ήσυχα παιδάκια γενικά...κοιμούνται αρκετά και τρώνε τα πάντα!!!έχει τώρα δύο βδομάδες μου φαίνεται ότι πάμε να κόψουν τον πρωινό ύπνο...τι εννοώ...ξυπνάνε 7το πρωί πίνουν γάλα κ ενώ μετά ξανακοιμοντουσαν μόνοι τους στις κούνιες κατευθειαν μέχρι 9 τώρα τους κάνω καμιά ώρα βόλτα στην αγκαλιά και μετά κοιμούνται κάμια ώρα...τρώνε 11 φρούτα κοιμούνται 12 με 1 μετά στις 14:00 τρώνε μεσημεριανό κοιμούνται 3+30 με 4+30 ανάλογα...και μετά κατευθείαν στις 9το βράδυ και σερί μέχρι το πρωί...το να κάνω το πρωί; Να τους αφήνω μετά το γάλα ξύπνιους;μέχρι τις 11 που τρώνε θ αντέξουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariavle είπε:

Μανουλες καλησπέρα!!!θέλω τα φώτα σας!!!έχω δύο δίδυμα αγοράκια 10 μηνών πάμε για 11 σ λιγες μέρες...ευτυχώς είναι ήσυχα παιδάκια γενικά...κοιμούνται αρκετά και τρώνε τα πάντα!!!έχει τώρα δύο βδομάδες μου φαίνεται ότι πάμε να κόψουν τον πρωινό ύπνο...τι εννοώ...ξυπνάνε 7το πρωί πίνουν γάλα κ ενώ μετά ξανακοιμοντουσαν μόνοι τους στις κούνιες κατευθειαν μέχρι 9 τώρα τους κάνω καμιά ώρα βόλτα στην αγκαλιά και μετά κοιμούνται κάμια ώρα...τρώνε 11 φρούτα κοιμούνται 12 με 1 μετά στις 14:00 τρώνε μεσημεριανό κοιμούνται 3+30 με 4+30 ανάλογα...και μετά κατευθείαν στις 9το βράδυ και σερί μέχρι το πρωί...το να κάνω το πρωί; Να τους αφήνω μετά το γάλα ξύπνιους;μέχρι τις 11 που τρώνε θ αντέξουν;

Σίγουρα να περιμένεις άλλαξες στο πρόγραμμα τους τώρα που πλησιάζουν τον χρόνο....

Εμέναστους δέκα μήνες έκοψε τον ύπνο που έκανε γύρω στις 12!!! Δηλαδή ξυπνούσε 07:00 κοιμόταν 09:00 για λίγο λιγότερο από ώρα συνήθως...μετά στις 12 για καμία ώρα πάλι κ μετά στις 15:00 κ εκεί γύρω στους 10 μήνες έκοψε τον ενδιάμεσο στις 12:00 ύπνο.... Επίσης περίπου στον χρόνο τα περισσότερα παιδιά κοιμούνται μόνο μεσημέρι-βραδυ...

Δεν αποκλείεται να άλλαξε το πρόγραμμα τους.... Αλλά μπορεί να είναι κ παροδικό....εμένα τον πρωινό ύπνο τον έκοψε πιο μεγάλος για ένα διάστημα μετά τον άρχισε ξανά μετά τον χρόνο για λίγο...κ γύρω στους 14-15 μήνες τον έκοψε εντελώς γιατί ξεκινήσαμε παιδική χαρά 😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maritina89Σ ευχαριστω πάρα πολύ!!το πρωί 7 με 9 που κοιμόταν τον είχατε να παίξει ή αγκαλίτσα;γιατί εγώ τα έχω αγκαλιά φοβάμαι μην ξαγρυπνησουν με το παιχνίδι...αλλά και πάλι αγκαλιά το μάτι γαρίδα χαχχααχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mariavle είπε:

@Maritina89Σ ευχαριστω πάρα πολύ!!το πρωί 7 με 9 που κοιμόταν τον είχατε να παίξει ή αγκαλίτσα;γιατί εγώ τα έχω αγκαλιά φοβάμαι μην ξαγρυπνησουν με το παιχνίδι...αλλά και πάλι αγκαλιά το μάτι γαρίδα χαχχααχ

Για παιχνίδι καθομασταν πάντα το πρωί κ δεν υπήρχε προβλημα....γύρω στις 09:00 νυσταζε πάλι!!!Εμένα κ τότε κ τώρα δεν μπορεί να κάτσει ξαπλωμένος ούτε αγκαλιά αν δεν νυσταζει....με το που ανοίγει τα μάτια του όρθιος 😝

αν βλέπεις όταν δεν νυστάζουν τότε μην κάνεις άδικα τον κόπο....🤭 ίσως μια βόλτα με το καρότσι εκεί κατά τις 09:00  όσο ακόμα είναι καλός ο καιρός τα βοηθήσει να χαλαρώσουν....Δεν ξέρω αν έχεις αυτή τη δυνατότητα αν είσαι μόνη σου με δυο παιδιά... Πάντα θαύμαζα τις μαμάδες με δίδυμα αλλά από τότε που έγινα μαμά...απλά υποκλίνομαι στη δύναμη σας 🙏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Για παιχνίδι καθομασταν πάντα το πρωί κ δεν υπήρχε προβλημα....γύρω στις 09:00 νυσταζε πάλι!!!Εμένα κ τότε κ τώρα δεν μπορεί να κάτσει ξαπλωμένος ούτε αγκαλιά αν δεν νυσταζει....με το που ανοίγει τα μάτια του όρθιος 😝

αν βλέπεις όταν δεν νυστάζουν τότε μην κάνεις άδικα τον κόπο....🤭 ίσως μια βόλτα με το καρότσι εκεί κατά τις 09:00  όσο ακόμα είναι καλός ο καιρός τα βοηθήσει να χαλαρώσουν....Δεν ξέρω αν έχεις αυτή τη δυνατότητα αν είσαι μόνη σου με δυο παιδιά... Πάντα θαύμαζα τις μαμάδες με δίδυμα αλλά από τότε που έγινα μαμά...απλά υποκλίνομαι στη δύναμη σας 🙏👏

Θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας και θα σου πω!!δύσκολο για βόλτα το πρωί γιατι είμαι μόνη μου αλλά θα τα βάλω για παιχνίδι και βλέπουμε...μακάρι να στρώσουν λίγο γιατί είναι πολύ δύσκολο και με τα δύο το πρωί!!θα το κάνω αύριο και βλέπουμε...♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Ο δικός μου 10 μηνών έκοψε τελείως τον πρωινό ύπνο,ξυπνούσε 8:30 με 9:00 και ξανά κοιμότανε 13:30 για μεσημέρι

 

8+30 είναι πολύ καλά!!!εμένα σήμερα ξύπνησαν 5 ήμασταν αγκαλιτσα μέχρι τις 6 που φάγαν και κοιμήθηκαν 6+30...τώρα κοιμούνται...τι να πω...υπάρχει περίπτωση να πεινάμε γενικά και να θέλει να τους αυξήσω ποσότητα στα φαγητά;θα πάρω και σήμερα τη παιδίατρο...δεν ξέρω τ να πω...εκτός αν περνάμε κάποια φάση...άλμα...δεν ξέρω τι να πω...απελπισία 5 το πρωί 😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariavle είπε:

8+30 είναι πολύ καλά!!!εμένα σήμερα ξύπνησαν 5 ήμασταν αγκαλιτσα μέχρι τις 6 που φάγαν και κοιμήθηκαν 6+30...τώρα κοιμούνται...τι να πω...υπάρχει περίπτωση να πεινάμε γενικά και να θέλει να τους αυξήσω ποσότητα στα φαγητά;θα πάρω και σήμερα τη παιδίατρο...δεν ξέρω τ να πω...εκτός αν περνάμε κάποια φάση...άλμα...δεν ξέρω τι να πω...απελπισία 5 το πρωί 😓

Καλά αυτά θα συμβαίνουν κ πιο μεγάλα...κ εμένα μπορεί καμιά φορά να ξυπνήσει τόσο νωρίς....κ συνήθως τον αφήνω δεν το σηκώνω καν από το κρεβάτι κ κάποια στιγμή κοιμάται ξανά (είναι δίπλα μας ακόμα όποτε δεν είναι μόνος του) Μόνο αν γκρινιάζει αρκετά σηκωνόμαστε όταν είναι πριν τις 07:00!!  Αν τον αφήσω ξύπνιο από τις 06:00 σίγουρα θα νυσταζει θα γκρινιάζει κ θα πάει χάλια όλο το πρωινό μας 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...