Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα με την επιλογή του νονού


Giota83

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω πρόβλημα με την επιλογή των μονών του μωρού μας. Μια φίλη μου καλή μου πρότεινε να γίνει νονά . Το είπα στον άντρα μου μου και αν και με ενδοιασμούς δέχτηκε . Μιλήσαμε και για ημερομηνία και λέμε οκ μια χαρά είναι. Την επόμενη μέρα που τον ρώτησα ποτέ μπορεί να πάμε από εκεί να συζητήσουμε μαζί της μου είπε ότι θέλει να το σκεφτεί και δεν είπα σίγουρα ναι.  Μου είπε πως από τη μεριά σου η πρόταση είναι και μπορεί να θέλω και εγώ να πω σε κάποιον αν θέλει να γίνει. Εγώ δεν ξεχωρίζω πλευρές όταν μου κάνουν μια τέτοια πρόταση . Είτε είναι δικοί του είτε δικοί μου φίλοι το ίδιο κάνει. Απλά από τους δικούς του φίλους δεν έχω δει κανένα ενδιαφέρον και ούτε να είναι θερμοί με το παιδί. Πριν μας προτείνει είχαμε σκεφτεί να πουμε στην ξαδέρφη του που κάνουμε παρέα αλλά αυτή μόλις παντρεύτηκε και δεν πιστεύω πως θα μπορεί. Αλλά τώρα που μας το ζήτησαν  το θεωρώ άσχημο να αρνηθούμε. 

Τι λέτε εσείς . Πως διαλέξατε τον νονό/νονά του παιδιού σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Giota83 είπε:

Καλημέρα σε όλους. Έχω πρόβλημα με την επιλογή των μονών του μωρού μας. Μια φίλη μου καλή μου πρότεινε να γίνει νονά . Το είπα στον άντρα μου μου και αν και με ενδοιασμούς δέχτηκε . Μιλήσαμε και για ημερομηνία και λέμε οκ μια χαρά είναι. Την επόμενη μέρα που τον ρώτησα ποτέ μπορεί να πάμε από εκεί να συζητήσουμε μαζί της μου είπε ότι θέλει να το σκεφτεί και δεν είπα σίγουρα ναι.  Μου είπε πως από τη μεριά σου η πρόταση είναι και μπορεί να θέλω και εγώ να πω σε κάποιον αν θέλει να γίνει. Εγώ δεν ξεχωρίζω πλευρές όταν μου κάνουν μια τέτοια πρόταση . Είτε είναι δικοί του είτε δικοί μου φίλοι το ίδιο κάνει. Απλά από τους δικούς του φίλους δεν έχω δει κανένα ενδιαφέρον και ούτε να είναι θερμοί με το παιδί. Πριν μας προτείνει είχαμε σκεφτεί να πουμε στην ξαδέρφη του που κάνουμε παρέα αλλά αυτή μόλις παντρεύτηκε και δεν πιστεύω πως θα μπορεί. Αλλά τώρα που μας το ζήτησαν  το θεωρώ άσχημο να αρνηθούμε. 

Τι λέτε εσείς . Πως διαλέξατε τον νονό/νονά του παιδιού σας?

Γειά σου κορίτσια μου να σου ζήσει το μωράκι σου!

Όταν γίνεσαι νονός/α είναι σαν να αποκτάς ένα παιδί χωρίς να το έχεις γεννήσει. Είναι μεγάλη ευλογία για κάποιον να βαπτίζει ένα μωρό. Γίνεται ο πνευματικός του πατέρας/ μητέρα. Δεν είναι άντε να το βαπτισω να βάλω ένα ωραίο φόρεμα, να βγω φωτογραφίες. Η ουσία είναι αυτός που θα διαλέξεις να είναι παρών/ παρούσα στην ζωή σας και στην ζωή του παιδιού σας! Να το νοιάζεται και να του συμπαραστέκεται. Έτσι διάλεξα την νονά του παιδιού μου εγώ και με αυτά τα κριτήρια επέλεξα να γίνω κι εγώ η ίδια νονά. Όταν με φωνάζει η βαπτιστικια μου νονά νιώθω ότι με λέει μαμά. Αυτή είναι η πραγματική έννοια για εμένα!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...