Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mαμαδες με μωρα 12-18 μηνων


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα..!εχω εναν κουκλο 14 μηνων...θα ηθελα να μοιραζομαστε καθημερινες στιγμες απ τα παιδακια μας ....ανησυχιες αγχη ερωτησεις...ολες οι μαμαδες καλοδεχουμενες ειτε με μικροτερα ειτε με μεγαλυτερα παιδακια..για να βλεπω μαμαδες ν απαντανε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Angela7 είπε:

Καλησπέρα να σ ζήσει εμένα το μωράκι μου είναι 17.5 μηνών το αστεράκι μου...περπαταει ο μικρός σου?

Να το χαιρεσαι!!ναι ναι περπαταει απο 12.5 μηνων και σκαρφαλωνει..!τον εχω ξεκινησει και σταθμο γιατι δουλευω και ειμαστε σε φαση προσαρμογης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ageliki1994 είπε:

Να το χαιρεσαι!!ναι ναι περπαταει απο 12.5 μηνων και σκαρφαλωνει..!τον εχω ξεκινησει και σταθμο γιατι δουλευω και ειμαστε σε φαση προσαρμογης...

Μπράβο σας πως τα πάει με τον σταθμό? Κλαίει όταν φεύγεις? Εγώ επειδή δεν εργάζομαι τον έχω στο σπίτι 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angela7 είπε:

Μπράβο σας πως τα πάει με τον σταθμό? Κλαίει όταν φεύγεις? Εγώ επειδή δεν εργάζομαι τον έχω στο σπίτι 💙💙

Αα εισαι πολυ τυχερη!! Κλαει ναι..αλλα ελπιζω να συνηθισει γρηγορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα,

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας 

Έχω κ να εγώ ένα αγοράκι 18μηνων... Λένε λεξούλες τα παιδιά σας? 

Να σου ζησει...εμενα ελεγε μαμα μπαμπα μαμ τωρα δε λεει τιποτα..εχει αρχισει δειχνει με το δαχτυλο αλλα το κανει που και που..οταν θελει αυτος...εσενα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ageliki1994 είπε:

Να σου ζησει...εμενα ελεγε μαμα μπαμπα μαμ τωρα δε λεει τιποτα..εχει αρχισει δειχνει με το δαχτυλο αλλα το κανει που και που..οταν θελει αυτος...εσενα;;

Λέει μαμα-μπαμπα λέει το όνομα του και κάνει ήχους από ζωάκια...έχει πει κ γιαγιά όπως κ μπανανα κ αυγό αλλά πιο σπάνια δεν τα χρησιμοποιεί καθημερινά δηλαδή. Προσπαθώ να του μάθω το ναι κ το όχι αλλά ξεχνιέμαι κ εγώ να του τα λέω ώστε να καταλάβει κ τη χρησιμότητα τους κ μέχρι στιγμής δεν τα λέει...Είναι πιο καλός στο να μιμείται χειρονομίες τις κάνει σχεδόν αμέσως το τελευταίο δίμηνο. Δείχνει σχεδόν όλα τα μέρη του σώματος....

Με αγχώνει λίγο το θέμα της ομιλίας τώρα που έκλεισε 18μηνες προσπαθώ να μάθουμε λεξούλες της καθημερινότητας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Εχω κοριτσάκι 14 μηνών και λέμε αρκετές λεξούλες αλλα έχει να κάνει και με το φύλο.

Όλα τα αγοράκια που έχουμε στον περίγυρο ξεκινούν να λένε λεξούλες πολυ πιο μετά απο τα κορίτσια χωρις αυτο να είναι κάτι ανησυχητικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Λέει μαμα-μπαμπα λέει το όνομα του και κάνει ήχους από ζωάκια...έχει πει κ γιαγιά όπως κ μπανανα κ αυγό αλλά πιο σπάνια δεν τα χρησιμοποιεί καθημερινά δηλαδή. Προσπαθώ να του μάθω το ναι κ το όχι αλλά ξεχνιέμαι κ εγώ να του τα λέω ώστε να καταλάβει κ τη χρησιμότητα τους κ μέχρι στιγμής δεν τα λέει...Είναι πιο καλός στο να μιμείται χειρονομίες τις κάνει σχεδόν αμέσως το τελευταίο δίμηνο. Δείχνει σχεδόν όλα τα μέρη του σώματος....

Με αγχώνει λίγο το θέμα της ομιλίας τώρα που έκλεισε 18μηνες προσπαθώ να μάθουμε λεξούλες της καθημερινότητας....

Ααα μια χαρα εσεις λετε πολλα!!!σιγα σιγα θα τα μαθουν ολα..απο υψος βαρος πως τα πατε  κοριτσια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kat90 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εχω κοριτσάκι 14 μηνών και λέμε αρκετές λεξούλες αλλα έχει να κάνει και με το φύλο.

Όλα τα αγοράκια που έχουμε στον περίγυρο ξεκινούν να λένε λεξούλες πολυ πιο μετά απο τα κορίτσια χωρις αυτο να είναι κάτι ανησυχητικό

Ενταξει δεν ανησυχω..το καθε παιδακι θελει το χρονο του...ναι οντως τ αγορακια αργουν λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια!!Έχω και εγώ ένα αγοράκι 16 μηνών,λέει κάποιες λεξούλες όπως μαμά μπαμπα μπανάνα πατατα ναι νανι μαμ ελα κούνια bye παει κεικ και το όνομα του δείχνει  τα μερη του σώματος,μιμείται και τους ήχους από τα ζωάκια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπερα κορίτσια!!Έχω και εγώ ένα αγοράκι 16 μηνών,λέει κάποιες λεξούλες όπως μαμά μπαμπα μπανάνα πατατα ναι νανι μαμ ελα κούνια bye παει κεικ και το όνομα του δείχνει  τα μερη του σώματος,μιμείται και τους ήχους από τα ζωάκια 

Μπράβο είναι πολυ καλός για την ηλικία του!!! 

Δεν ξέρω διαβάζουμε παρά πολλά βιβλία καθημερινά γιατί του αρέσει....λέμε τραγούδια....από μωρό του μιλούσαμε όλοι συνέχεια...

Γενικά είναι ένα παιδί που έχει ενδιαφέρον να μάθει τα παρατηρεί όλα ότι κάνουμε πάει μετά κ προσπαθεί να το κάνει κ αυτός. Στις κινήσεις κ χειρονομίες τα πάει άψογα σου λόγο δυσκολεύεται ακόμα 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Ageliki1994 είπε:

Ααα μια χαρα εσεις λετε πολλα!!!σιγα σιγα θα τα μαθουν ολα..απο υψος βαρος πως τα πατε  κοριτσια;;

Πριν περίπου μήνα ήταν 86cm κ 11.500kg. εσείς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπερα κορίτσια!!Έχω και εγώ ένα αγοράκι 16 μηνών,λέει κάποιες λεξούλες όπως μαμά μπαμπα μπανάνα πατατα ναι νανι μαμ ελα κούνια bye παει κεικ και το όνομα του δείχνει  τα μερη του σώματος,μιμείται και τους ήχους από τα ζωάκια 

Ααα εσεις ειστε πολυ μπροστα!!!μπραβο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Πριν περίπου μήνα ήταν 86cm κ 11.500kg. εσείς? 

14 μηνων ηταν 84.5 και 12.200..γιγαντακι και το δικο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα!καλέ τ κιλά είναι αυτά?μπράβο σας χαχα ο δικός μου μου βγήκε μοντέλο... στον χρόνο ήταν 9κιλά τώρα θα ξαναπάμε σε λίγες εβδομάδες που θα γίνει 14 μηνών να δω πόσο έβαλε... που σιγά μην έβαλε έτσι που τρέχει πάνω κάτω όλη μέρα... εμένα κορίτσια λέει πολύ τα δικά του και κατά καιρους λέξεις που μετά τις αφήνει πχ έλεγε μπαμπά τώρα λέει ατα και γεια (κουνάει και το χέρι και πάει στην πορτα😂)... για μαμά ούτε για αστείο ο αχάριστος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις λεμε καθημερινά: μαμα, Μπαμπά, παππου, γιαγιά, νονά, μαμ, νάνι, Μίμι (minnie), baby, book, key, γατα, Κακά, bye, γειά, το ονομα θείου, θειας,της δασκαλας μας στον παιδικό.

δειχνει μερη σωματος κ προσωπου, μιμειται ηχους ζωων, στελνει φιλάκια, κανει τα χορευτικά στα τραγουδια (αχ κουνελακι κλπ), αγκαλιαζει κουκλακια τους δινει την πιπιλα της κ τα βαζει για υπνο

νομιζω για ολα τα παραπανω την βοηθησε οτι παει βρεφικό απο 10 μηνών.

εκει που ειμαστε πισω ειναι στο φαγητο που ακομα τρωμε με μπλεντερ κ δυσκολευομαστε πολυ να μασησουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat90 είπε:

Εμεις λεμε καθημερινά: μαμα, Μπαμπά, παππου, γιαγιά, νονά, μαμ, νάνι, Μίμι (minnie), baby, book, key, γατα, Κακά, bye, γειά, το ονομα θείου, θειας,της δασκαλας μας στον παιδικό.

δειχνει μερη σωματος κ προσωπου, μιμειται ηχους ζωων, στελνει φιλάκια, κανει τα χορευτικά στα τραγουδια (αχ κουνελακι κλπ), αγκαλιαζει κουκλακια τους δινει την πιπιλα της κ τα βαζει για υπνο

νομιζω για ολα τα παραπανω την βοηθησε οτι παει βρεφικό απο 10 μηνών.

εκει που ειμαστε πισω ειναι στο φαγητο που ακομα τρωμε με μπλεντερ κ δυσκολευομαστε πολυ να μασησουμε

Δεν τρώει τίποτα σε κομμάτια? Ούτε φρούτα ή σνακ? Στον παιδικό τι τρώει?

Μ αρέσει που είχα διαβάσει πως τα παιδιά που τρώνε αλεσμένα πάνω από χρόνο μπορεί να καθυστερήσουν στην ομιλία 😂ο δικός μου σταμάτησε τα αλεσμένα 10 μηνών κ συγκριτικά με εσάς είναι πολύ πίσω!!!

Σε χειρονομίες χορευτικά κλπ είναι άψογος τα πιάνει αμέσως....τώρα πια μας αντιγράφει κ σε πράγματα που κάνουμε στην καθημερινότητα χωρίς να του τα δείχνουμε συγκεκριμένα.. επίσης εκεί που έδειχνε πάνω του τα μέρη του σώματος τώρα μόνος του τα δείχνει κ πάνω σε εμάς... Καταλαβαίνει κ κάνει ότι του πεις χωρίς να του κάνεις κάποιο νόημα, δείχνει τα πάντα κ τρελαίνεται για βιβλία... Ελπίζω να λυθεί η γλώσσα του σύντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kat90 είπε:

Εμεις λεμε καθημερινά: μαμα, Μπαμπά, παππου, γιαγιά, νονά, μαμ, νάνι, Μίμι (minnie), baby, book, key, γατα, Κακά, bye, γειά, το ονομα θείου, θειας,της δασκαλας μας στον παιδικό.

δειχνει μερη σωματος κ προσωπου, μιμειται ηχους ζωων, στελνει φιλάκια, κανει τα χορευτικά στα τραγουδια (αχ κουνελακι κλπ), αγκαλιαζει κουκλακια τους δινει την πιπιλα της κ τα βαζει για υπνο

νομιζω για ολα τα παραπανω την βοηθησε οτι παει βρεφικό απο 10 μηνών.

εκει που ειμαστε πισω ειναι στο φαγητο που ακομα τρωμε με μπλεντερ κ δυσκολευομαστε πολυ να μασησουμε

Κι εγω τον ξεκινησα βρεφικο κι ελπιζω να δω αποτελεσματα οσον αφορ την ομιλια..μπανανα πατατα ψωμι μπιακοτα;τετοια δεν τρωει;εμενα τα εκοψε τ αλεσμενα εδω και λιγο καιρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η eirini2 είπε:

Γεια σας κορίτσια και από μένα!καλέ τ κιλά είναι αυτά?μπράβο σας χαχα ο δικός μου μου βγήκε μοντέλο... στον χρόνο ήταν 9κιλά τώρα θα ξαναπάμε σε λίγες εβδομάδες που θα γίνει 14 μηνών να δω πόσο έβαλε... που σιγά μην έβαλε έτσι που τρέχει πάνω κάτω όλη μέρα... εμένα κορίτσια λέει πολύ τα δικά του και κατά καιρους λέξεις που μετά τις αφήνει πχ έλεγε μπαμπά τώρα λέει ατα και γεια (κουνάει και το χέρι και πάει στην πορτα😂)... για μαμά ούτε για αστείο ο αχάριστος

Καλα κι εμενα απο 12 μεχρι 14 μηνων 200 γραμ πηρε μη νομιζεις..απο ομιλια κι εμεις τα ιδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ageliki1994 @Maritina89 τρωμε Πατάτα βραστη λιωμενη με το πιρουνι με χιλια ζορια, χθες της εκανα μπιφτεκακια της εκοψα το μισο να το τρωει μονη της κ πνιγικε... μετα της τα εκοβα εγω κομματακια κομματακια κ παλι με χιλια ζορια να φαει 1 μικρο μπιφτεκακι ενω σε αλεσμενα θα ετρωγε την 3πλασια ποσοτητα.

Εχω πει κ στον παιδικο να της τα δινουν πατημενα ή καλα λιωμενα Με πιρουνι κ τρωει τη μιση ποσοτητα με χιλια ζορια (γενικα πριν ηταν ενα παιδι που ετρωγε ευκολα ολο της το φαγητο).
φρουτα πχ εκει που θα ετρωγε φρουτοκρεμα με 3-4 φρουτα ολοκληρα αλεσμενα τωρα με χιλια ζορια να φαει μισο αχλαδακι γινωμενο κ 1 κομματακι ροδακινο που της τα δινω μικρα μικρα κομματακια. 
εκνευριζεται γιατι θελει να τρωει κ μονη της η κυρια....! Κ εννοειται τα μισα ειναι κατω οποτε ουσιαστικα τρωει ελαχιστα...

συγνωμη κοριτσια που εγραψα πολλα αλλα εχω απελπιστει με το φαγητο τον προηγ μηνα πηραμε μονο 70γρ αλλα η παιδιατρος ειπε οτι ειναι πιο σημαντικο να επιμεινω να μαθει να μασαει.... δωστε καμια συμβουλη την χρειαζομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Kat90 είπε:

@Ageliki1994 @Maritina89 τρωμε Πατάτα βραστη λιωμενη με το πιρουνι με χιλια ζορια, χθες της εκανα μπιφτεκακια της εκοψα το μισο να το τρωει μονη της κ πνιγικε... μετα της τα εκοβα εγω κομματακια κομματακια κ παλι με χιλια ζορια να φαει 1 μικρο μπιφτεκακι ενω σε αλεσμενα θα ετρωγε την 3πλασια ποσοτητα.

Εχω πει κ στον παιδικο να της τα δινουν πατημενα ή καλα λιωμενα Με πιρουνι κ τρωει τη μιση ποσοτητα με χιλια ζορια (γενικα πριν ηταν ενα παιδι που ετρωγε ευκολα ολο της το φαγητο).
φρουτα πχ εκει που θα ετρωγε φρουτοκρεμα με 3-4 φρουτα ολοκληρα αλεσμενα τωρα με χιλια ζορια να φαει μισο αχλαδακι γινωμενο κ 1 κομματακι ροδακινο που της τα δινω μικρα μικρα κομματακια. 
εκνευριζεται γιατι θελει να τρωει κ μονη της η κυρια....! Κ εννοειται τα μισα ειναι κατω οποτε ουσιαστικα τρωει ελαχιστα...

συγνωμη κοριτσια που εγραψα πολλα αλλα εχω απελπιστει με το φαγητο τον προηγ μηνα πηραμε μονο 70γρ αλλα η παιδιατρος ειπε οτι ειναι πιο σημαντικο να επιμεινω να μαθει να μασαει.... δωστε καμια συμβουλη την χρειαζομαι

Εγω πιστευω οτι απλα πρεπει να της δωσεις χρονο...μην αγχωνεσαι με το φαι καποια στιγμη θα φαει δε μπορει...κι ετσι κι αλλιως αυτες οι ηλικιες δε βαζουν βαρος...αν τρωει μονη της;;;μηπως θελει ετσι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat90 είπε:

@Ageliki1994 @Maritina89 τρωμε Πατάτα βραστη λιωμενη με το πιρουνι με χιλια ζορια, χθες της εκανα μπιφτεκακια της εκοψα το μισο να το τρωει μονη της κ πνιγικε... μετα της τα εκοβα εγω κομματακια κομματακια κ παλι με χιλια ζορια να φαει 1 μικρο μπιφτεκακι ενω σε αλεσμενα θα ετρωγε την 3πλασια ποσοτητα.

Εχω πει κ στον παιδικο να της τα δινουν πατημενα ή καλα λιωμενα Με πιρουνι κ τρωει τη μιση ποσοτητα με χιλια ζορια (γενικα πριν ηταν ενα παιδι που ετρωγε ευκολα ολο της το φαγητο).
φρουτα πχ εκει που θα ετρωγε φρουτοκρεμα με 3-4 φρουτα ολοκληρα αλεσμενα τωρα με χιλια ζορια να φαει μισο αχλαδακι γινωμενο κ 1 κομματακι ροδακινο που της τα δινω μικρα μικρα κομματακια. 
εκνευριζεται γιατι θελει να τρωει κ μονη της η κυρια....! Κ εννοειται τα μισα ειναι κατω οποτε ουσιαστικα τρωει ελαχιστα...

συγνωμη κοριτσια που εγραψα πολλα αλλα εχω απελπιστει με το φαγητο τον προηγ μηνα πηραμε μονο 70γρ αλλα η παιδιατρος ειπε οτι ειναι πιο σημαντικο να επιμεινω να μαθει να μασαει.... δωστε καμια συμβουλη την χρειαζομαι

Δεν μπορώ αν σου πω με σιγουριά γιατί εγώ όταν έψαχνα το θέμα της μετάβασης ήταν μικρούλης πολύ κ όταν τελικά έκανα προσπαθειες στον 10μηνα ήταν πολύ δεκτικός κ μέσα σε λίγες ημέρες τα κόψαμε εντελώς... Αλλά από όλα αυτά που έχω διαβάσει γενικά για τις δυσκολίες των παιδιών στο φαγητό νομίζω πως θα συνέχιζα σε κάθε γεύμα να προσφέρω και κομμάτια θα της τα έβαζα εκεί στο πιάτο κ όποτε φάει όσο φάει....

Αν η παιδίατρος μου έδινε το οκ τότε ίσως να σταματούσα κ εντελώς να αλεθω...κ θα προσφερα πιο συχνά κάτι να φαει αν έβλεπα ότι δεν τρώει!!!είναι δύσκολο γιατί θα πρέπει να διαχειριστείς ότι ίσως θα μείνει νηστική μέχρι να το δεχτεί 100%...τώρα οι ποσότητες εννοείται δεν θα είναι ίδιες με τα αλεσμένα έτσι κ αλλιώς.... Εγώ έκανα το λάθος να σταματήσω να του δίνω τροφές που είχε απορρίψει αρκετές φορές αλλά κατάλαβα ότι αν δεν του τις δίνω ποτέ τότε δεν θα τις δεχτεί κ ποτέ...Όποτε τώρα του δίνω τα πάντα κ ο θεός βοηθός 🤭

Αν βλέπει κ τα άλλα παιδάκια κ εσάς στο σπίτι θα το συνηθίσει πιο γρήγορα αρκεί να μην έχει την επιλογή των αλεσμενων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...